Histerosalpingografia

am fost ieri la un medic, din grecia - arta, ca aici locuiesc, sa fac Histerosalpingografia. A durut groaznic, si de ieri sunt lata in pat cu o durere groaznica, nu am dormit toata noapte de durere, am facut si febra 37.5 grade , am stare de greatza.. nu stiu ce sa mai fac,.. iau nurofen si degeaba.. imi este teama ca mi-a facut ceva rau, ceva este gresit..
nu va zic ce animal de medic,.. m-am trezit pe masa ca incepe sa bage tot felul de obicte fara anestezie nimic, am inceput sa tip de durere si ce a facut- a venit sa imi dea palme peste obraji sa nu lesin.. atata tot.. nici nu a vreut sa imi zice ce substanta a folosit asi cum.. oamenii astia merita spanzurati..
ce sa fac, la ce sa ma astept???
garbo_394157
Postat pe 28 Decembrie 2013 13:46
Histerosalpingografia e putin spus "neplacuta".... in general. Indiferent de medic, procedura in sine e neplacuta si pot sa apara dureri dupa, sau reactii la substanta folosita.
Daca ai hemoragie, fugi la alt dr. Daca n-ai.... probabil e doar o reactie temporara.
quasaria
Postat pe 28 Decembrie 2013 14:05
iti multumesc pentru raspuns, am inceput sa iau si antibiotic (augumentin) e mai bine astazi- doare dar macar pot sa merg..
mi-ar placea sa te intreb mai multe, am mers pe aici la 5 medici diferiti, ba ma trimit sa fac tot felul de teste, degeaba, care nu isi au rostul, ba imi zic ca totul e in regula, dar eu vad clar ca nu este ok, de un an jumate nu raman gravida, doare grozanic la menstruatie, si la contact
sunt cu moralul la pamant... e jale cu medicii de aici, nu mai am nici o incredere in ei.. am mers la unul aici care cica a studiat in londra, dar eu vb mai bine engleza decat el, prbabil a stubiat in barurile de noapte din londra.. ce sa zicm, recunostinte profesoarei de engleza din liceu...
alt exemplu o am pe soacramea, s-a operat la genunchi in atena, i-am dus spaga medicului 500 de euro si mi-a raspuns ca banii astia nu ajung nici pt anestezist, i-am dus inca 500 si tot nu s-a ocupat de ea cum trebuia.. a uitat sa ii dea analgezice o zi intreaga... poftim ce medici
garbo_394157
Postat pe 29 Decembrie 2013 09:33
daca ai avut pb cu histerosalpingografia, s-ar putea sa fie de la trompe.... ce ti-au spus? A trecut substanta de contrast sau nu?
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2013 11:23
E posibil sa fi avut o raceala si cu investigatia asta sa se fi dus infectia in interiorul abdomenului. Numai sa nu fi existat puroi pe trompe si sa se duca in interiorul abdomenului ca e jale. Eu am patit la fel, aveam si VSH-ul mare, noroc ca raceala mea de pe trompe nu era cu puroi. Am avut senzatie de greata in zilele urmatoare, senzatia de lesin. Nu spun ca dupa ce m-am dat jos de pe masa, de durere, am facut o cadere de calciu si mai stiu eu ce, ca am cazut din picioare. Am facut apoi tratament cu antibiotic.
Exista si alte metode de investigatie sa vezi daca trompele sunt permeabile. La Targu Mures se introduce o substanta si daca urina se coloreaza in verde albastrui inseamna ca trompele sunt permeabile. Daca urina ramane galbena inseamna ca trompele sunt infundate.
Multa rabdare si incercati sa nu va stresati si sa va ganditi numai la copii. In momentul in care va veti relaxa se va intampla si minunea de a aduce un copil pe lume. Si din cauza stresului trompele se pot contracta si sa fie impermeabile.
Eu am reusit, dupa serii intregi de instilatii, pentru a face trompele permeabile. Acum am doi copii reusiti. Dar a durat 5 ani pana sa-l fac pe primul. Asa ca multa rabdare si perseverenta. Si incredere ca totul va fi bine.
lori70pop
Postat pe 17 Ianuarie 2014 21:32
ma numesc MONICA si eu am facut aceasta analizasi nu exista ceva mai groaznic ,eu am lesinat pe masa dar dupa aceea miam revenit din pacate este o analiza necesara daca vrei sa ramai insarcinata sa vada daca iti sunt infundate trompele si din cate imi dau seama iti sunt pt ca numai atunci ai dureri dar poate a reusit sa ti le desfunde acesta este scopul acestei analize si nu a folosit solutii ci aer sa faca presiune in trompe
garbo190136
Postat pe 18 Ianuarie 2014 12:46
imi pare rau sa te dezamagesc dar fara aceasta analiza nu poti sti daca ai probleme cu trompele eu am facut tratament timp de 12 ai di care 3 in PORTUGALIA unde am facut si 2 inseminari in vitro tocmai in urma clelei analize sa constatat ca am trompele complet infundatesi medicul ginecolog la care am fost aicea a zis ca acela e primul lucru pe care trebuie sa il fac si a avut dreptate
garbo190136
Postat pe 18 Ianuarie 2014 12:56
histerosalpingografia insemna ca se introduce o substanta de contrast si se face o radiografie. iti da apoi un film pe care se vede traseul trompelor si daca sunt infundate sau nu.
lori70pop
Postat pe 18 Ianuarie 2014 17:01
Vino in tara si fa-ti analizele medicii de la giulesti nu mi-a venit sa cred cat de frumos pot vorbi si cat de frumos se pot comporta . si eu trebui sa fac aceasta analiza si mie frica. acum am inceput tratament cu branca ursului prietena mea a ramas gravida .
lllorena
Postat pe 4 Februarie 2014 06:48
Vino in tara si fa-ti analizele medicii de la giulesti nu mi-a venit sa cred cat de frumos pot vorbi si cat de frumos se pot comporta . si eu trebui sa fac aceasta analiza si mie frica. acum am inceput tratament cu branca ursului prietena mea a ramas gravida .
lllorena
Postat pe 4 Februarie 2014 06:48
Buna fetelor, Am facut acum 4 zile o HSG care s-a complicat cu voma, frisoane si sangerare abundenta (pa masa de radiologie). Pt a-mi reveni mi s-a aplicat intravenos: no-spa, ser fiziologic, antivomitiv, calciu. Este normal ca dupa 4 zile sa ma simt slabita, ametita si sa mai sangerez un pic ? Medicul ginecolog m-a trimis acasa dupa 5 ore de chin spunandu-mi ca sunt mai sensibila la durere si ca am trompele infundate si de aceea am reactionat asa … Ca sa nu mai spun ca la 3 zile am facut o criza de anexita. A mai trecut vreuna din voi prin asa ceva ?
anca_rxn
Postat pe 9 Februarie 2014 13:27
De la: lori70pop, la data 2014-01-17 21:32:13E posibil sa fi avut o raceala si cu investigatia asta sa se fi dus infectia in interiorul abdomenului. Numai sa nu fi existat puroi pe trompe si sa se duca in interiorul abdomenului ca e jale. Eu am patit la fel, aveam si VSH-ul mare, noroc ca raceala mea de pe trompe nu era cu puroi. Am avut senzatie de greata in zilele urmatoare, senzatia de lesin. Nu spun ca dupa ce m-am dat jos de pe masa, de durere, am facut o cadere de calciu si mai stiu eu ce, ca am cazut din picioare. Am facut apoi tratament cu antibiotic.
Exista si alte metode de investigatie sa vezi daca trompele sunt permeabile. La Targu Mures se introduce o substanta si daca urina se coloreaza in verde albastrui inseamna ca trompele sunt permeabile. Daca urina ramane galbena inseamna ca trompele sunt infundate.
Multa rabdare si incercati sa nu va stresati si sa va ganditi numai la copii. In momentul in care va veti relaxa se va intampla si minunea de a aduce un copil pe lume. Si din cauza stresului trompele se pot contracta si sa fie impermeabile.
Eu am reusit, dupa serii intregi de instilatii, pentru a face trompele permeabile. Acum am doi copii reusiti. Dar a durat 5 ani pana sa-l fac pe primul. Asa ca multa rabdare si perseverenta. Si incredere ca totul va fi bine.
garbo_409336
Postat pe 6 Februarie 2015 15:39
Lori Pop, unde in Tg mures se face testul cu urina?




garbo_409336
Postat pe 6 Februarie 2015 15:40
Bună miam făcut și eu hsg și am o trompa impermeabila as vrea sa te întreb cum se fac instilatii pt ca mie miau spus ca se poate desfunda doar prin operația de laroscopie Mulțumesc mult! 😙
Simona_Loredana_1
Postat pe 15 Noiembrie 2016 20:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre homosexualitate 9 De la: Cineze 1 Aprilie 2015 06:30
as dori ceva sfaturi in legatura cu relatia cu un coleg de servici 41 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 21:06
Virgin la 20 de ani.... 2 De la: 1 Noiembrie 2018 21:45
Cum sunt oamenii....Cum sunt barbatii? 45 De la: barboneli 31 Iulie 2011 21:56
Sexul...o necesitate? 109 De la: Thor_again 16 Martie 2011 12:29
Setari Cookie-uri