cea mai buna metoda de a gestiona.... un stalker?

Nu ma refer la stalkeri din relatii anterioare, ci la cite un ciudat aparut din senin si iarba verde. A avut cineva experiente din astea, cu diversi amorezi nedoriti? Cum i-ati facut sa dispara? Si dupa cit timp au disparut? Care e probabilitatea sa devina violenti?
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2013 11:50


... eu sigur nu, asa ca pe mine sa nu contezi la raspuns !
barboneli
Postat pe 15 Decembrie 2013 12:07
tu nu, ce?
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2013 12:12
pai Li, e barbat serios la 60 de ani si nu are afinitati din astea, normal ca nu iti poate raspunde.
vivacedonna
Postat pe 15 Decembrie 2013 12:17
viva, dar barbatii sint seriosi de la 9 la 90 de ani, deci.... ...
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2013 12:22
Groaznic ! Nu , nu Barbo , ci tembelu`cu pricina. Am avut si eu pe vremuri "norocul" .....Ce nasol...sa te trezesti in toiul noptii si sa te uiti pe geam , iar ala e acolo in fata portii scriind poeme de dragoste....
Rotty
Postat pe 15 Decembrie 2013 12:24
De la: quasaria, la data 2013-12-15 12:22:44viva, dar barbatii sint seriosi de la 9 la 90 de ani, deci.... ...



vivacedonna
Postat pe 15 Decembrie 2013 12:35
....Daca nu-i gadili
Rotty
Postat pe 15 Decembrie 2013 12:40
De la: Rotty, la data 2013-12-15 12:24:24 Groaznic ! Nu , nu Barbo , ci tembelu`cu pricina. Am avut si eu pe vremuri "norocul" .....Ce nasol...sa te trezesti in toiul noptii si sa te uiti pe geam , iar ala e acolo in fata portii scriind poeme de dragoste....


da, Rotty... chestia nasoala e ca da tircoale masinii, da tircoale scolii lui fie-mea, da tircoalei casei mele care e intr-o padure in mama ma-sii.... cica isi plimba cainele. Cum dreak isi plimba asta cainele la 50 de km de oras, tocmai prin padurea mea?!
Nu pare agresiv, dar cine stie.... daca era sanatos la cap nu era stalker.
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2013 13:42


eu am doi caini... asa ca.....
barboneli
Postat pe 15 Decembrie 2013 14:18
tu ai rezolvat.... nu se apropie julietele ca le e frica de caini.
Well, eu nu prea mi-as strica cainele pe asa ceva...
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2013 14:28
Nasol Q. Nu cred ca va renunta prea usor....Roaga-te cerului sa ia pe altcineva in vizor .
Rotty
Postat pe 15 Decembrie 2013 14:31
ms Rotty. Incurajator....
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2013 14:57
Voiai o minciuna frumoasa ?
Rotty
Postat pe 15 Decembrie 2013 15:07


cainele nu se strica.. maximum ii strica ei/lui pantalonii... ! aici mai e si o situatie speciala... in cazuri de tarcoale, se cheama politia. aici e pericol de teroare si sunt mai putin rabdatori la astia cu tarcoale... ! nu stiu cum e in padure la voi acolo... ! si de fapt, ca sa inteleg si eu mai bine... care e problema ? te place cineva ? place-l si tu pe el... !
barboneli
Postat pe 15 Decembrie 2013 17:28
Rotty - nu....

Barbo, da, ma place un homeless aurolac, sa il plac si eu pe el? :-)) E unul care se tot tine dupa mine. Nu il cunosc, nu am vb cu el niciodata, habar n-am ce dreak e in capul lui, dar la cum arata nu pare prea sanatos.
Habar n-am care e politica cu tircoalele pe aici, dar probabil daca la concret nu face nimic, nu prea poti sa iei ordin de restrictie. Adica intai trebuie sa astepti sa faca.
Asta daca n-o fi vreunul cu antecedente.
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2013 21:55
l-ai mai vazut si azi?
s-ar putea sa-l fi indepartat deja atitudinea... aia care te-a surprins
vivacedonna
Postat pe 15 Decembrie 2013 22:31
la noi e dimineata, viva.
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2013 23:43
Q , oare nu s-ar putea sa-l sperii putin ? Fa-i poza si trimite-o politiei cu explicatiile de rigoare. Poate ca chiar are antecedente ....
Rotty
Postat pe 16 Decembrie 2013 07:56
ma gindesc ca daca ma apuc sa ii fac sedinte foto ii dau apa la moara.... Nu stiu care e cea mai bunas metoda: sa ii faci crize, sa il ignori...sa il sperii?
quasaria
Postat pe 16 Decembrie 2013 08:43
Si ignorul ala are o limita dupa parerea mea.... Eu tot la metoda cu pozele ma gandesc. Daca intreaba ceva , i-as zice clar : "Vreau sa verific la politie cine esti de-mi tulburi linistea. "
Rotty
Postat pe 16 Decembrie 2013 08:49
si daca verific...si n-are antecedente, nu se va simti incurajat de faptul ca na, am verificat si nu a luat nimeni nici o masura?
Sau poate ar fi mai bine sa cobor si sa zbier de citeva ori la el ca sa ii piara imaginea idilica? Sa ma fac ca ocolesc vreo groapa cind il vad pe linga sosea?!

Faza e ca e copilul prin preajma si n-am chef de scene macabre prin preajma ei.
quasaria
Postat pe 16 Decembrie 2013 09:20


ei... nu mergi langa el sa-i faci poze. le faci de la fereastra fara sa te observe ! chiar daca o sa plece pana la urma... ramai cu ceva amintiri de la el ! dar nu e de ras... stiu, dar macar sa te sfatuiasca aia de la politie ce sa faci. imi inchipui ca mai sunt si alti vecini pe langa casa ta... poate vorbesti si cu ei. daca are un caine... poate e om bun. cauta ceva de lucru, stiu eu... ! succes !
barboneli
Postat pe 16 Decembrie 2013 09:50
primul vecin e la 2 km, si nu l-am vazut niciodata.... doar presupun ca ar locui cineva acolo. Iar pe stalker l-am cules de la cafeurile pe unde ne luam noi lunchul la serviciu, deci... nu e de pe linga casa. Pe acolo se tine dupa coada mea demult, dar nu l-am bagat in seama. Nu stiu cum a aflat unde stau, probabil a mers dupa noi la un moment dat, habar n-am.
Nu l-am vazut decit o singura data, ieri, prin padurile astea. Dar e nasol ca idee ca a aflat unde locuim, totusi.
quasaria
Postat pe 16 Decembrie 2013 10:27


inteleg... ! da, o situatie neplacuta, mai ales ca sunteti singure si la distanta mare de o alta casa. curios... zic si eu asa, ca nu cunosc motivele lui, ca inca nu ti s-a adresat. poate asta e un semn linistitor. ia si tu in geanta, in afara de 2 grenade... un spray din ala cu piper sau cu ce naiba e... sau altceva, in caz ca devine violent. dar poate nu o sa... ! ignorul poate sa-i dea curaj, cum ai spus, violenta verbala fate de el, poate sa-l irite. o discutie calma unde sa afli ce dracu' vrea de te urmareste... asta depinde de tine. mai are si cainele ala cu el... deci poate e periculos sa te apropii de el. e greu de dat un sfat de la distanta ! si dintr-o alta emisfera.... !
barboneli
Postat pe 16 Decembrie 2013 10:47
sintem singure... o mare parte din timp. Ma gindesc ca si vreo discutie suava poate sa ii dea curaj, chiar mai mult decit ignore-ul, asa ca nu stiu daca e o idee buna sa ma duc sa schimb amabilitati. Probabil nu.
quasaria
Postat pe 16 Decembrie 2013 10:51
Q, important e ca a vazut ca ai un barbat in preajma, care stie de existenta lui.
mai asteapta un pic sa vezi cum decurg intimplarile...
vivacedonna
Postat pe 16 Decembrie 2013 12:53
mda. Am copilul acasa, altfel imi luam ogarul si ieseam la vinatoare, sa vedem daca plinge mama sau plinge ma-sa.... foutu-i pastele ma-sii.
quasaria
Postat pe 16 Decembrie 2013 13:09
Q, am o intrebare, oare chiar politia nu ar face nimic atunci cand le-ai spune ca da tarcoale scolii copilului tau, ca isi plimba cainele la zeci de kilometri de casa lui, ca va urmareste cu masina cand esti cu micuta ta??? Simplul fapt ca ai spune ca iti simti singuranta copilului tau afectata ar lasa pe toata lumea rece? Din cate stiu si am vazut in tari mai destupate ca autoritatile nu prea stau cu mana in san cand e vorba de copii. Si niste fotografii facute sa iti sustina afirmatiile nu cred ca ar strica.

Da, am trecut prin asa ceva cand locuiam inca in tara si eram/locuiam singura si s-a linistit respectivul doar cand a fost atentionat de comandantul unitatii, un prieten ce lucra in sistem a ajuns la seful lui ierarhic si doar asa s-a linistit, era in romania tara tuturor aberatiilor, sigur situatia ta e diferita.

Sper ca in tari mai evoluate sa se poata face ceva, mai ales cand e vorba de un copil in preajma.
edelweiss_3881
Postat pe 16 Decembrie 2013 13:26
edelweiss, nu stiu daca politia ar face sau n-ar face ceva, n-am fost la politie si nici nu vad cu ce m-as duce: in mod normal cind te ameninta cineva poti sa iei ordin de restrictie, dar prapaditul asta n-a amenintat, doar se tine dupa noi. Ma rog, dupa mine. N-am de unde sa stiu - deci n-am cum sa demonstrez - ca ar avea intentii violente. Pe de alta parte... daca are, probabil ar trebui sa asteptam sa si le manifeste? Nici asta nu e ok....
quasaria
Postat pe 16 Decembrie 2013 13:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
stresul 21 De la: gianiblue 11 Iulie 2009 10:18
Consilierea premaritala e un lux,sau o necesitate? 4 De la: CiupercaNiculina 3 Decembrie 2012 16:17
intamplare sau destin 24 De la: blanca 23 Septembrie 2009 21:10
As dori un sfat 2 De la: garbo391110 26 Decembrie 2016 19:12
relatii perfecte 11 De la: valentino 1 Iunie 2009 18:47
Setari Cookie-uri