Ce faceti inainte de a va gandi sa faceti un copil ?

Inainte de a va gandi sa ramaneti insarcinate incercati macar un an sa traiti fara medicamente, alcool, cafea , excitante, fara anticonceptionale si faceti toate testarile medicale . Dupa ce ati ramas insarcinate este prea tarziu !
garbo_19362
Postat pe 13 Noiembrie 2013 19:27
G...Ai probleme cu fata ? ....
Imi amintesc.....cand am ramas insarcinata , fusesem in concediu la mare . Proaspat casatorita , dupa luna de miere.....Fumam ca la concurs , medicamente nu luam , ca eram prea tanara (21) , alcool ....asa seara din cand in cand ...cate un paharel , excitante ??????? ...ce is alea ? Tu ai nevoie ? Ca eu nu aveam si nici acum nu am .....Sa mai continui ?....
Rotty
Postat pe 13 Noiembrie 2013 20:03
nu slava Domnului , dar a fumat destul de mult chiar si dupa ce ramasese insarcinata !multumesc de intrebare MIHA !
garbo_19362
Postat pe 13 Noiembrie 2013 20:25
am propus subiectul gandindu-ma la o tanara pe care o stiu de copila , nu avea bratul drept dar nici chiar umarul ..... este foarte trist sa imi amintesc de problema ei . Mama ei luase multi ani un tip de anticonceptionale care au fost interzise si scoase dupa piata in urma mai multor cazuri de copii cu handicap aparuti ulterior consumului !in timp a fost protezata in strainatate si la randul ei este mamica dar cu ce pret pentru viata ei !
garbo_19362
Postat pe 13 Noiembrie 2013 20:29
da Miha excitantele sunt redbull etc energizante cu sperma de taur ...
garbo_19362
Postat pe 13 Noiembrie 2013 20:31
am vrut sa subliniez importanta pastrari unui stil de viata sanatos inainte de conceperea unui copil !
garbo_19362
Postat pe 13 Noiembrie 2013 20:38
Pai zi maica asa , ca m-ai spariet cu toate balacarelile.....Si cand mai deschizi un subiect , zii fato clar la ce ora canta cucu `......
Rotty
Postat pe 13 Noiembrie 2013 20:48
subliniez ca nu se face un copil la intamplare , inainte de a va gandi sa aveti un copil , renuntati la alcool , chiar si ocazional , pentru ca exact atunci se intampla sa ramaneti gravide si copilul va suferi din cauza aceasta . Apoi renuntati la anticonceptionale , si la alte medicamente care pot afecta sarcina ! tratati-va dantura pentru ca pe timpul sarcinii este foarte greu! faceti-va analizele ambii soti, nu faceti radiografii daca exista posibilitatea sa ramaneti insarcinate , nu va expuneti la radiatii , aviz tinerelor ce merg la plaja in toiul verii , la pranz cand doza de radiatii este peste limita acceptabila si pentru un om sanatos !consultati-va medicul inainte de a va gandi la un copil , pentru a aduce pe lume un pui sanatos si a nu avea probleme dupa aceea !atentia si la rh -ul negativ... !!!!! va doresc sanatate maxima
garbo_19362
Postat pe 15 Noiembrie 2013 11:44
G, atunci cind iti doresti un copil, il faci oricum si in orice conditii, chiar cu pretul vietii...
vivacedonna
Postat pe 15 Noiembrie 2013 11:50
Cu pretul vietii tale poate ca orice parinte ar face orice pentru copil ! Dar faci orice si informandu-te inainte ! Dar nu aduci pe lume un copil in inconstienta , bei si fumezi la greu . In era asta informationala , mai si citesti , zic eu ! Iar daca pentru copil merita sa renunti la vicii o faci ! S tii citeam de picaturile de nas pe care le folosesc si eu cand racesc , ca daca le iei cand esti insarcinata , fatul poate muri de tahicardie ...?
garbo_19362
Postat pe 16 Noiembrie 2013 12:07
G., stim foarte putin "de ce" unii oameni fac copii sanatosi fumind si luind medicamente - unii fac copii sanatosi si dupa ce incearca sa ii avorteze de citeva ori si nu reusesc... iar altii care procedeaza ca la carte au copiii bolnavi. Sa zicem ca am un oarecare scepticism in ce priveste progresul stiintei - aceeasi stiinta care probabil peste vreo 50 de ani si alte 50 de descoperiri "revolutionare" ne va indemna sa nu mai purtam chiloti de bumbac. Cind la ora asta habar n-aveam ca nu trebuie sa ii purtam, ca afecteaza fatul.
Te-ai gindit vreodata de ce acum 120 de ani "se nasteau copii mai sanatosi"? Pentru ca se nasteau din parinti mai sanatosi. Pentru ca aia care nu erau sanatosi se duceau, sa le fie tarina usoara. Acum incercam cu orice pret sa ii pastram si sa ii cirpim. Si mame care au avut cancer, de exemplu, nasc copii dupa un timp. Si tati cu azoospermie devin parinti prin fertilizare in vitro. Si tot felul de defecte si boli sint perpetuate pentru ca vrem, cu orice pret, copiii nostri proprii si personali, chiar dintr-o zestre genetica defecta. Ii vrem, ii avem, si ii "reparam" cum putem cu operatii si tratamente multumita evolutiei medicinii, ca la rindul lor sa dea nastere altor copii. iar acei alti copii vor perpetua problema. Tu esti foarte sigura ca ritmul in care descoperim remedii e mai rapid decit ritmul in care se degenereaza specia? Si esti foarte sigura ca are in vedere absolut toate urmarile - si nu vor fi unele neasteptate, la un moment dat? Eu, nu...
quasaria
Postat pe 16 Noiembrie 2013 12:26
eu m-am lasat de fumat acum un an pt a ma pregati pt un strumf..si am inceput si sa fac sport... ...anticonceptionale nu mai iau pt ca mi-au dat o "frumoasa" depresie si altele pe langa de parca nu era de ajuns... ...asa ca incerc un stil de viata sanatos...cat de cat...
garbo_9210
Postat pe 16 Noiembrie 2013 12:30
chiar cred ca este important sa incerci , sa faci tot ce poti pentru copilulu tau ! iar daca totusi se intampla si rau cel putin nu iti faci nesfarsite mustrari de constiinta ( daca ai desigur asa ceva ..)
garbo_19362
Postat pe 16 Noiembrie 2013 13:17
De la: vivacedonna, la data 2013-11-15 11:50:56G, atunci cind iti doresti un copil, il faci oricum si in orice conditii, chiar cu pretul vietii...


auzi tu hamuda... in romania sunt bauturi energizante cu sperma de taur... !!!! crezi ca ajuta la cresterea coarnelor ? interesant cum aduna aia sperma de taur... ? manual sau mecanic ?
barboneli
Postat pe 16 Noiembrie 2013 15:00
Cred ca aduna taurii si le pune filme de alea deochiate ....le da la fiecare cate un paharel la intrare
Rotty
Postat pe 16 Noiembrie 2013 15:06


ok, ok... dar cineva trebuie sa tina paharelul ala, nu ? maaare curaj pe el sau ea... !!!
barboneli
Postat pe 16 Noiembrie 2013 15:20
Q

Axl_R
Postat pe 16 Noiembrie 2013 15:23
chiar nu stiu cum se fabrica red bull-ul dar nu asta era problema ...
garbo_19362
Postat pe 16 Noiembrie 2013 15:58
arunc prezervativele si anticonceptionalele
Diana_Dia_1
Postat pe 16 Noiembrie 2013 20:10
Rotty
Postat pe 16 Noiembrie 2013 20:12
G, eu nu te-am intrebat decit daca esti sigura ca problemele cu care se naste un bebelus provin de la faptul ca a stat mama la soare si a baut redbull. Sau chiar ca a fumat. Si inteleg ca nu esti sigura dar e o baza sa ne spalam pe maini (sau nu) pentru problemele de sanatate ale copilului?Tragedia unui copil cu probleme e atit de mare incit ultima intrebare egoista a mamei trebuie sa fie daca se poate sau nu absolvi de raspundere. Ti se pare ca daca e bolnav si "nu e vina ta" schimba lucrurile cu ceva pentru copilul respectiv? Sau daca are un accident ulterior si "nu e vina ta" inseamna ca nu l-a avut?
quasaria
Postat pe 16 Noiembrie 2013 20:17
taurina nu e sperma de taur ci un aminoacid esential prezent in organismul uman(si nu numai)
thasha
Postat pe 17 Noiembrie 2013 11:20
mie mi s-a administrat adrenalina intravenos aproape toata perioada sarcinii: ADRENALINA. Evident, in spital, prescrisa de medic. Asta,apropo de "energizante"...
quasaria
Postat pe 17 Noiembrie 2013 11:29
DA asa este Q , nu vorbeam de predestinare , ci de cum putem imbunatati calitatea vietii viitorului copilas prin adoptarea unui stil de viata sanatos. SI de importanta asumarii raspunderii acestui fapt capital de a aduce un copil oricum pe lume ???? MIE personal mi se pare ca multi tineri fac la intamplare copii fara sa stie care sunt cosecintele fumatului asupra fatului , sau a consumului de alcool si sau medicamentele !la fel de important sa ai analizele in limitele acceptate, sa iti iei suplimentele recomandate de medic ,sa mergi periodic la ginegolog, sa faci ecografiile necesare si la timpul optim!
garbo_19362
Postat pe 18 Noiembrie 2013 09:52
G, o iei razna sau ce se intimpla cu tine?
nu intelegi nimic din ce ti-a scris Q pina acum.
nu mai conteaza daca nu fumezi, nu bei, etc... dar transmiti o boala genetica copilului. atunci ce mai faci cu stilul de viata sanatos pe care il tot slavesti???????????????
Ti-am scris: '' atunci cind vrei un copil il faci chiar si cu pretul vietii''
e alegerea fiecarei mame
vivacedonna
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:24
''il faci chiar si cu pretul vietii''
Axl_R
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:29
da, eu l-am facut. si suntem sanatosi amindoi din fericire sau noroc, cum vrei s-o iei.
a doua oara nu am mai reusit, dar sunt multumita ca am reusit macar unul.
dar, ma rog, nu toate femeile au nebunia mea. recunosc
vivacedonna
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:33
La mine e altă poveste, da' mă rog, norocu'.
Nu-i vb de nebunie.
Axl_R
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:40
trebuie sa ai si o nebunie atunci cind esti constient ca poti muri tu, copilul sau si mai rau sa-ti ramina handicapat. iti asumi niste riscuri imense... in astfel de situatii. atunci chiar nu mai conteaza cum ai trait inainte....
vivacedonna
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:44
Eram conştientă.
Poate altădată...mai vb!
Axl_R
Postat pe 18 Noiembrie 2013 21:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand imunoglobulina 1 De la: mrdlm 15 Aprilie 2010 17:31
ajutor 13 De la: pinicuta 3 Ianuarie 2010 12:09
Ce faceti inainte de a va gandi sa faceti un copil ? 68 De la: garbo_19362 5 Decembrie 2013 18:45
PSIHOLOGIE COPII SI ADULTI 1 De la: garbo185480 9 Februarie 2011 03:42
Cele 9 luni de sarcina - pentru mamici 93 De la: iasmina 24 Septembrie 2009 23:47
Setari Cookie-uri