SONDAJ DE OPINIE: motive de divort

Care este parerea voastra: de ce divorteaza barbati?
care sunt motivele pt care voi ati divorta? v-ati desparti?
ex: nepotrivire sexuala,infidelitatea,lipsa atractivitatii fizice,opinia celorlalti,dorinta de libertate, lipsa comunicarii, lipsa afectivitatii, interventia parintilor etcc
garbo_388777
Postat pe 7 Noiembrie 2013 22:18
Da` de ce nu intrebi de ce divortzeaza si femeile ?
Rotty
Postat pe 8 Noiembrie 2013 08:16
pt ca nu mai iubesc.
Nu e suficient?
quasaria
Postat pe 8 Noiembrie 2013 09:05
adica cum sa divortzeze o fimeie???
pai astea sa zica mersi ca stam cu iele. fimeia trebe sa fie supusa si cu ciocu' mic. uite ca la arabi nici n-au voie sa steie in dreptu' barbatului, numa' in spatele lui si cu privirea plecata. ca altfel vai de mama ei. numa petre in cap i-a.
asa ca, divortul este numa' hotararea barbatului ca ie superior lu muere..
clar???????????
adi27
Postat pe 9 Noiembrie 2013 07:20
Clar. Femeia tre sa stea in spatele barbatului cu mestecatorul sau polonicul in mana si sa-i mai "altoiasca" cate una cand se opreste din lucru .
Rotty
Postat pe 9 Noiembrie 2013 07:31
la mine motivul de divort va fi violenta fizica,daca va exista.E cea mai mare lipsa de respect,consider.
Violenta verbala a existat,la el,la inceput,rar,cand avea nervi din cauza soacrei,dar s-a rezolvat,a zis ca a observat ca eu oricat de suparata as fi,nu exgerez,si nu jignesc,vorbesc aproape normal,spunand ce nu imi convine,si ma imita acum,ba chiar m-a si intrecut....
Toate celelalte probleme,din casnicie,au cel putin doua solutii.
daniilia
Postat pe 10 Noiembrie 2013 07:01
Pt adi 27
Mută-te la arabi! Mai bine în junglă.... să stai cu gorilele!. Cu aşa o educaţie şi mentalitate n-ai ce căuta în societate. Nu va trece mult şi vei fi criminal în serie. Păcat de mama care te-a născut, şi ea o FEMEIE, păcat de toate femeile din jurul tău, aflate în pericol de moarte.
Frustrarea bărbaţilor de tipul acesta ţine de incapacitatea lor de a fi la înălţimea femeii pe care o doresc, de IMPOTENŢĂ, sau de exemplul tatălui.
Masarda ar fi încă motivul cel mai plauzibil.
De EDUCAŢIE ce să mai zic???!!!. Agramarea e vorbitoare, nu mai trebuie comentată.
Ballo_Silvia_1
Postat pe 10 Noiembrie 2013 08:03
Pentru ca au gasit altceva mai bun...
mirelpiperea
Postat pe 10 Noiembrie 2013 09:33
"Dumnezeu a facut intai barbatul,dupa care a vrut sa faca ceva mai bun si...a facut femeia"
garbo_8576
Postat pe 10 Noiembrie 2013 14:21
Cat despre mentalitatea celui cu exemplul arabilor....stiti proverbul..."de unde nu e...nici Dumnezeu nu cere". Nu merita sa luati in calcul o "discutie" cu un astfel de individ.
garbo_8576
Postat pe 10 Noiembrie 2013 14:27
Nefericirea e că sunt prea mulţi bărbaţi cu o asemenea mentalitate: chiar supraşcoliţi. Mai ales la noi românii unde se cosideră că locul femeiii e la "cratiţă", să fie" vacă de prăsilă" ca să satisfacă tot orgoliul bărbatului, iar drept omagiu câţiva pumni şi picioare, aşa ca să nu uite cine e stăpânul. Legile de la noi sunt făcute de şi pentru bărbaţi, şi încălcate tot de ei. Lumea cred că era mai dreaptă în matriarhat. Nu că aş fi eu o mare feministă, dar violenţa bărbaţilor e un fenomen tot mai îngrijorator: crime din cauza că femeia vrea să scape din iadul căsniciei sau a unei relaţii bolnăvicioase. Pentru aşa ceva ar trebui pedeapsa capitală.
Nu că femeile ar fi imaculate, că n-ar avea vreo culpă( nu-i pădure fără uscături) dar ele nu sunt în stare de atâtea oripilităţi. Mai e câte una rătăcită, dar bărbaţii sunt RĂTĂCIŢI, în procent de 90%. Vina e a mamelor, culmea tot femei, care nu-şi învaţă băieţii să fie umani, nu le pun limite. nu le corectează asemenea comportamente nedorite crescând astfel nişte monştri cu chip de om.
Ballo_Silvia_1
Postat pe 10 Noiembrie 2013 17:54
De la: Ballo_Silvia_1, la data 2013-11-10 08:03:48 Pt adi 27
Mută-te la arabi! Mai bine în junglă.... să stai cu gorilele!. Cu aşa o educaţie şi mentalitate n-ai ce căuta în societate. Nu va trece mult şi vei fi criminal în serie. Păcat de mama care te-a născut, şi ea o FEMEIE, păcat de toate femeile din jurul tău, aflate în pericol de moarte.
Frustrarea bărbaţilor de tipul acesta ţine de incapacitatea lor de a fi la înălţimea femeii pe care o doresc, de IMPOTENŢĂ, sau de exemplul tatălui.
Masarda ar fi încă motivul cel mai plauzibil.
De EDUCAŢIE ce să mai zic???!!!. Agramarea e vorbitoare, nu mai trebuie comentată.



1. Nu ma mut la arabi, sac !
2. Asa este, toate femeile din jurul meu sunt moarte dupa mine !
3. Nu sunt nici frustrat si nici impotent !
4. Cu mama si tata, ce sa zic...retine doar ca...am crescut in orfelinat !
5. Iar cu agramarea, sa fii matale sanatoasa...cate mii de carti a citit mandea !
PS si in plus ma amuza teribil...prostii !?
adi27
Postat pe 10 Noiembrie 2013 20:14
De la: Ballo_Silvia_1, la data 2013-11-10 08:03:48 Pt adi 27
Mută-te la arabi! Mai bine în junglă.... să stai cu gorilele!. Cu aşa o educaţie şi mentalitate n-ai ce căuta în societate. Nu va trece mult şi vei fi criminal în serie. Păcat de mama care te-a născut, şi ea o FEMEIE, păcat de toate femeile din jurul tău, aflate în pericol de moarte.
Frustrarea bărbaţilor de tipul acesta ţine de incapacitatea lor de a fi la înălţimea femeii pe care o doresc, de IMPOTENŢĂ, sau de exemplul tatălui.
Masarda ar fi încă motivul cel mai plauzibil.
De EDUCAŢIE ce să mai zic???!!!. Agramarea e vorbitoare, nu mai trebuie comentată.



1. Nu ma mut la arabi, sac !
2. Asa este, toate femeile din jurul meu sunt moarte dupa mine !
3. Nu sunt nici frustrat si nici impotent !
4. Cu mama si tata, ce sa zic...retine doar ca...am crescut in orfelinat !
5. Iar cu agramarea, sa fii matale sanatoasa...cate mii de carti a citit mandea !
PS si in plus ma amuza teribil...prostii !?
adi27
Postat pe 10 Noiembrie 2013 20:14
De la: garbo_8576, la data 2013-11-10 14:27:04Cat despre mentalitatea celui cu exemplul arabilor....stiti proverbul..."de unde nu e...nici Dumnezeu nu cere". Nu merita sa luati in calcul o "discutie" cu un astfel de individ.


papusha,
ti iei di mini ?
apropo, ci faci diseara ?
nu te tenteaza o "discutie" cu baiatu ?
cine stie, poate o sa-ti placa ca...preludiu...si dupe aceea vedem noi...ca tot a zis Silvica ca io...asa si pe dincolo...poate o contrazicem prin ce o sa urmeze...
adi27
Postat pe 10 Noiembrie 2013 20:19
De la: mirelpiperea, la data 2013-11-10 09:33:07Pentru ca au gasit altceva mai bun...


asa Mirele !
bag sama ca eshti dishtept.
Brava, eshti de-al meu !

p.s. ai ceva legatura cu Casa de avocatura Piperea ?
nu de alta, da' dom' Piperea este tare (cel mai tare) in dreptul comercial si al afacerilor .
adi27
Postat pe 10 Noiembrie 2013 20:24
Intoleranta la defectele si viciile partenerului.
Pe primul loc ar fi infidelitatea, apoi dezinteresul fata de viata de cuplu si/sau copii, cruzimea, nesimtirea fata de celalalt,
amestecul unei terte parti (de obicei a socrilor). Dar motivul principal care le subsuleaza pe toate este EGOISMUL, adica punerea intereselor, afacerilor si placerilor personale inaintea celor ale cuplului
charmelen
Postat pe 10 Noiembrie 2013 22:35
error: care le subsumeaza, am vrut sa zic!
charmelen
Postat pe 10 Noiembrie 2013 22:35
Pt. cel cu ...arabiii
Explicabil comportamentul .... orfelinatul. Dar o asemenea gândire nu face decât să te lase ORFAN de: iubire, femei(care mor de frica ta, nu după tine), de o familie, prieteni... orfan de fericire. Sunt mii aflaţi în situaţia ta, au avut curajul şi decenţa să se ridice sus iertând, iertându-se, oferind şi primind iubire. Întâi dă(nu cu pietre), ci iubeşte-ţi aproapele, iubeşte-te pe tine însuţi, ca să te poată iubi şi alţii.
Ballo_Silvia_1
Postat pe 11 Noiembrie 2013 19:27
De la: Ballo_Silvia_1, la data 2013-11-11 19:27:55Pt. cel cu ...arabiii
Explicabil comportamentul .... orfelinatul. Dar o asemenea gândire nu face decât să te lase ORFAN de: iubire, femei(care mor de frica ta, nu după tine), de o familie, prieteni... orfan de fericire. Sunt mii aflaţi în situaţia ta, au avut curajul şi decenţa să se ridice sus iertând, iertându-se, oferind şi primind iubire. Întâi dă(nu cu pietre), ci iubeşte-ţi aproapele, iubeşte-te pe tine însuţi, ca să te poată iubi şi alţii.


la mine iubirea inseamna sa stau...calare. sa orbesc. 3-4 numere pe noapte. jasno?

(spune lu' mutu ca tzie nu-tz place sa fii calarita...si inca 3-4 numere pe noapte. banuiesc ca al tau nu e in stare de asa ceva. asa ca numa' iubirea fara...pla...este kk de maka)
adi27
Postat pe 12 Noiembrie 2013 15:38
De la: garbo_8576, la data 2013-11-10 14:21:16"Dumnezeu a facut intai barbatul,dupa care a vrut sa faca ceva mai bun si...a facut femeia"
si de unde stii ca barbatul a fost facut primul?si ca Dumnezeu a facut doar oamenii? si rase de animale mii? Te-ai intalnit cu Dumnzeu si ti-a explicat? Sau te iei dupa excrocii de preoti care vorbesc vrute si nevrute
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2013 23:01
De la: ingerasulluptator, la data 2013-11-19 23:01:25
De la: garbo_8576, la data 2013-11-10 14:21:16"Dumnezeu a facut intai barbatul,dupa care a vrut sa faca ceva mai bun si...a facut femeia"
si de unde stii ca barbatul a fost facut primul?si ca Dumnezeu a facut doar doi oamenii? si rase de animale mii? Te-ai intalnit cu Dumnzeu si ti-a explicat? Sau te iei dupa excrocii de preoti care vorbesc vrute si nevrute
Asta scrie in vechiul Testament despre adam si eva..

Iisus s-a nascut din femeie inseamna ca Femeia este sfanta are inclinatii spre spiritualitate mai mult ca barbatul..
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2013 23:04
fiecare om are povestea lui , de ce divorteaza este un subiect foarte vast de discutat , in orice caz divortul produce o mare ruptura si chiar o trauma , daca sunt si copii devine foarte dureros .
garbo_19362
Postat pe 22 Noiembrie 2013 19:34
Divortez dupa 10 ani de casnicie piperata cu violenta verbala si fizica primita in stare de ebrietate a sotului ,dar era un om bun cand nu vedea sticla degeaba am incercat sa-l fac sa lase viciul nu se putea iesi la o intelegere nu are rost sa mai continuam.
garbo_385848
Postat pe 23 Noiembrie 2013 23:51
Tu ar trebuii sa stai in padure nu printre oameni .Nu uita femeia este un partener al barbatului ,nu o sclava.Barbatul care nu stie sa pretuiasca partenerul de viata ,nu se pretuieste nici pe el insusi.Daca esti casatorit ,sincer sotia ta este de compatimit . Legile din Rominia sint prea slabe si mai mult decit atit nu se respecta nici cele care sint..Oameni care gindesc ca tine sint viitori criminali. Pacat de tine ca la virsta ta gindesti asa sau mai bine zis nu gindesti .Oare tie ti-ar placea sa vezi ca mama ta sufera ? ca si ea este femeie.
garbo262163
Postat pe 24 Noiembrie 2013 04:42
Te amuza prostii ? pai eu cred ca tu esti unul dintre ei.Cind spui ca toate femeile mor dupa tine ,e o greseala.Da poate pustoaicele care habar nau de viata si nu stiu ca femeia trebuie respectata.O femeie care este in facultea mintilor nu poate sa moara dupa un barbat care nu stie sa respecte
nu poate sa moara cind vede .Si analfabetii stiu sa respecte o fiinta omeneasca dar daca tu nu sti ar trebuii sa stai dupa gratii.Si animalele isi iubesc stapinii .
garbo262163
Postat pe 24 Noiembrie 2013 04:55
Eu am divortat ca el era foarte lenes desi inginer, vorbea si vorbeste mult . Nu si-a asumat nici un fel de responsabilitate fata de copil. Imi este mai usor fara el, am mai mult timp pentru copil. Ma cicalea de cum se scula de imi venea sa ma sinucid numai sa nu-l aud. Inteligent, lenes, pisalog. Nu suporta sa ma vada fericita, multumita, se iubea pe el si atat, nu era in stare sa faca nimic in casa , nu ma ajuta la nici o treaba casnica.Daca incepeam sa gatesc si imi trebuia ceva il trimiteam si venea dupa 1-2 si chiar 3 ore, se apuca de vb cu vecinii si uita de tot. De dragul copilului am ramas intro relatie civilizata. Desi are bani nu-i da nimic copilului spunand-ui ca are maicata bani destui. Un astfel de tata nu doresc nici unui copil.
Eu am dus copilul la gimnastica, la inot , la tenis, la dansuri, la scoala fiind departe scoala, Singurul lucru pe care-l face este sa se bucure de rezultatele ei de care m-am ocupat eu. Se lauda ca are copil cult care stie multe limbi straine, dar nu a platit o ora de meditatie, nu a dus copilul odata la o activitate. Imi zicea ca daca vreau sa am copil instruit sa ma duc, ca pe el nu-l intereseaza. De ce sa stai cu un astfel de om???????????? Foarte egoist. Familia lui imi recunoaste meritele si suntem in regatii excelente.
garbo273075
Postat pe 24 Noiembrie 2013 07:54
infidelitate...
mirelpiperea
Postat pe 24 Noiembrie 2013 11:04
pt.voi dorinta de libertate e mai presus ,de cat obligatiile familiare
garbo_391190
Postat pe 24 Noiembrie 2013 20:59
foare bine ai toate meritele mele .eu nu indraznesc sa fac pasu asta desi copii mei sunt mari
garbo_391190
Postat pe 24 Noiembrie 2013 21:01
Existența dorinței pentru o femeie mult mai tânără.
Aș divorța imediat dacă ar interveni violența fizică. Peste celelalte încă pot trece.
Victor_Arsene_1
Postat pe 25 Noiembrie 2013 07:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O IUBIRE IMPOSIBILA 96 De la: preciouss 30 August 2009 22:17
Calatoria bebelusului cu masina? 1 De la: garbo_506297 4 August 2020 11:29
nu 32 De la: Ella34 8 Septembrie 2009 17:07
Relaxare 36 De la: nathalie 15 Octombrie 2011 19:21
Utilitatea barbatului de azi 690 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:51
Setari Cookie-uri