Sentimente inadecvate

Buna ziua, ma numesc Diana si am 18 ani. Nu prea stiu cum sa fac o introducere asa ca o sa trec la subiect. Mi-e putin jena sa vorbesc despre asta, mai ales alegand straini drept interlocutori ( nu o spun cu sens peiorativ, e pur si simplu un fapt ), insa trebuie sa o fac. De ceva vreme, am observat niste schimbari destul de tulburatoare la persoana mea si mai exact, a inceput sa-mi placa de profesorul de chimie. Placa, placa, asa cum se intampla atunci cand esti atras de o persoana de sex opus ( sau acelasi, putin conteaza ). Mentionez ca sunt in ultimul an de liceu si ca nu mi s-a mai intamplat vreodata asa ceva si nu am nici cea mai vaga idee de ce se intampla acum. Profesorul respectiv este un om matur, in toata firea, la 40 de ani, serios si disciplinat, nicidecum vreun ametit caruia ii place sa faca avansuri tinerelor "femei", nici vorba de asa ceva, nu mi-a dat niciodata nici cel mai mic motiv sau inteles ca ar avea vreo intentie necurata in privinta cuiva, cu atat mai putin intr-a mea. Cu toate acestea, nu pot impiedica ceea ce s-a infiripat in adancul fiintei mele. Pur si simplu s-a intamplat deodata. Intotdeauna mi-a placut de el ( inofensiv, ca de un model, cineva pe care admiri si atat ) deoarece asa cum am mai spus este o persoana serioasa, care stapaneste bine materia si foarte important, este capabil sa o predea si sa o transmita elevilor si am admirat si apreciat acest fapt, insa de la o vreme, spre uimirea ( si cel mai probabil si nenorocirea ) mea, aceasta admiratie a luat amploare si s-a transformat in ceva mai mult. Marturisesc ca inca nu m-am obisnuit cu gandul. Pe parcursul zilei ma surprind gandindu-ma la el, la orele sale, la modul in care vorbeste, in care ne priveste, la ochii sai cercetand sala de clasa, in pauze sper sa dau din intamplare peste el, sa il zaresc doar o clipa si in general abia astept ziua si momentul in care o sa pot pasi din nou in clasa si sa ma asez la locul meu obisnuit in timp ce el se afla la catedra pentru 50 de pretioase minute. E absolut ridicol ce povestesc, sunt constienta de acest lucru, insa oricat de nepotrivit ar fi, e adevarul. Nu stiu ce sa fac, cum sa ma comport, cum sa ma abtin, cum sa-mi potolesc bataile inimii la cea mai mica apropiere involuntara a sa, cum sa am grija ca nu cumva privirea sa-mi zaboveasca prea mult si prea insistent pe chipul sau, cum sa-mi fac glasul sa nu tremure atunci cand raspund la o intrebare. Imi cer sincere scuze pentru mini-romanul pe care l-am compus insa daca ati ajuns sa cititi pana la acest rand, sper ca imi veti intelege nevoia de a impartasi ceea ce simt cu cineva, fie si prin intermediul unui ecran rece, si ca nu ma veti judeca prea aspru, este complet neintentionat ceea ce simt. Daca ati fi in locul meu, cum ati reactiona, ce ati face mai departe? Daca aveti un sfat oarecare, va rog sa mi-l impartasiti, as avea nevoie mai mult ca oricand de unul. Multumesc mult pentru timpul si bunavointa acordata, o seara buna !
crystall17
Postat pe 21 Octombrie 2013 20:25

Ei, asta DA problema!
Cred ca Dl. prof. isi imprastie magnetismul bio_chimic pretutindeni printre voi (fetele) si
emana atractie, tocmai ca sa va atraga si pe voi obiectul...pardon, materia pe care o preda m'nealui. :)
Nu stiu cat de studioasa esti la chimie si cat de mult iti place dar iti dau o idee!
Ca sa fii tot mai mult prin preajma lui, incearca sa-l convingi ca vrei sa participi la Olimpiada de chimie
si pe parcursul unui an, o sa vezi matale de cate ori o sa-si faca aparitia prin preajma ta.
Nu ai nimic de pierdut, ba mai mult,o sa reusesti si la bac, intri si la facultate, pe bune, o sa ai si bursa de merit, ii multumesti si pe parinti, devii febletea lui ca viitoare studenta si il consideri si tu pe el, IDOL ramaneti amici pi viata, ok!
A, ce zaci, nu-i ghini ?
Ia incearca si-mi dai si mie raspuns!

Succes la reusite," visele", mai tarziu!

scz....tot "roman" o iesit si la mine
Fss_ssu
Postat pe 21 Octombrie 2013 21:26
Te rog sa citesti materialul inserat ! sa stii ca multe fete confunda admiratia fata de un profesor cu iubirea , nu esti nici prima nici ultima ! http://www.kudika.ro/comentarii/articol/8511/iubirea-pentru-un-profesor.html
garbo_19362
Postat pe 21 Octombrie 2013 21:56
Fii rationala chiar daca esti tanara , admira-l ca pe un mentor dar urmeaza-ti visele tale , munceste sa ajungi cineva si sa te intanlesti peste ani cu d-l profesor si sa ai ce sa ii spui !citeste ce ti-am propus mai sus !
garbo_19362
Postat pe 23 Octombrie 2013 21:31
nu iti face probleme, e o reactie fireasca si nevinovata, procesul de maturizare care iti joaca feste... Toate, probabil, aveam idoli la vista ta. Si in majoritatea cazurile cam atit au ramas. Si sint convinsa ca profesorilor li se intimpla des sa devina "fat frumosii" cuiva.... Gindeste-te la cite generatii a predat.
quasaria
Postat pe 4 Noiembrie 2013 12:28
iti va trece, e normal sa te indragostesti de profesori, stai linistita ca nu va dura, dupa ce vei termina liceul, doar iti vei aminti de el
acum nu prea ai ce face, nu este un mod de a te purta, admira-l in continuare si atat
Amor_Aeternus
Postat pe 5 Noiembrie 2013 00:38
asa este suntem fascinati de mentori nostrii, dar nu confunda iubirea cu admiratia !
garbo_19362
Postat pe 11 Noiembrie 2013 13:00
nu ai raspuns ti-a mai trecut ? ai citit ce materiale ti-au fost recomandate ...???
garbo_19362
Postat pe 22 Noiembrie 2013 19:42


maaaii G... intai, buna dimineata... abia ieri a scris ce a scris si tu vrei sa-i treaca intr-o zi... ??? hai sa fim seriosi ca si materialele ce le-ai trimis... fata e indragostita !!! tu mai sti ce-i aia ? Diana e pur si simplu indragostita ! nu admiratie ptr. mentori, shmentori... nimic altceva decat indragostita ! si tu ii mai ceri sa fie si rationala... !!! ma faci sa rad... draga G ! ce sa faca cu ratiunea cand ei i s-au aprins calcaiele dupa bunul chimist ? aaa... s-o foloseasca, nu zic nu, dar la lectile de chimie... si altele ! la geografie nu-i trebuie ratiune, doar sa fie tocilara... ! Diana, asa o cheama si pe sora-mea, e un nume frumos... orice barbat ar vrea sa fie iubit de o fata cu asa nume... (pe mine sa ma lasati in pace... clar ! ) chiar si un profesor de chimie ! eu asa zic. Diana e sau a fost si numele zeitzei Lunii, mai tarziu si a vanatorii la romani... asa ca si Luna poate sa aiba vre-o influienta... nu ? problema nu e ca Diana e indragostita, problema e, asa cum a zis si colega mai sus... ca e indragostita de profesorul de chimie !!! probabil om insurat cu 2 copii, unul vrea sa se faca aviator... asta e problema ! e una problema ! sfaturi vrei tu, Diana... pai ce sfaturi poti sa primesti si de la cine ? e greu sa primesti un sfat la problema ta ! nu exista tratament sau pastile sau ventuze... contra indragostelii... ! sau cel putin eu nu stiu. G a folosit cuvantul "ratziune".. mmda, nu e rau sa te gandesti intens la treaba asta cu sa fi indragostita de un mentor... suferi un pic cand o sa-ti dai seama ca nu tine treaba... nu ca n-au mai fost cazuri din astea, dar nu s-au terminat bine ! intr-unul din cazuri, mentorul de chimie s-a lasat de chimie si a inceput sa studieze anatomia... in fine... nimic nou sub soare dar mai bine stai linistita sub Luna... ! viseaza un pic... cauta sa intretii socializare cu cineva mai putin in varsta si chimie... alege unul caruia ii place geografia... sa vezi tu ce te plimba pe toate cararile dragostei... !!! e placut sa fi indragostit/a... fiecare a fost sau mai e chiar... dar cauta sa iesi din vraja asta. cu cat mai repede, cu atat mai bine... !!! succes !
barboneli
Postat pe 23 Noiembrie 2013 08:25

Salut lume...va iubesc si mi-e dor de voi.
Multumesc ca m-ati readus la viata...
Li, iubitule, ah ce mi-e de dor de voi
dor72_
Postat pe 6 Decembrie 2013 00:11
ti-a trecut sentimentul micuto...????sper ca ti-ai mai revenit !
garbo_19362
Postat pe 18 Decembrie 2013 12:28
Curioasa mai esti....O fi plecat cu proful in Poiana la ski
Rotty
Postat pe 18 Decembrie 2013 13:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MA JOC IN GAND CU AMINTIREA! 19 De la: iasomia 7 Septembrie 2009 16:04
LA MULTI ANI PETRA, PAULA, PETRU , PAUL SI DERIVATE!!! 2 De la: paulaprecup 29 Iunie 2009 16:24
.... 7 De la: quasaria 7 Ianuarie 2012 21:19
Batman1/Irina/Om sincer sau cum naiba s`o mai fi chemand! 272 De la: quasaria 3 Martie 2010 00:47
Un document cutremurtor al bisericii ortodoxe grecești 63 De la: elisabeta_boia 15 Octombrie 2011 18:52
Setari Cookie-uri