Dureri temporare de genunchi

Buna fetelor,

Vreau sa va cer o recomandare: cand e mai rece afara si e umezeala, ma doare un genunchi destul de rau si nu stiu de la ce este. mi se intampla de vreo cateva saptamani si a inceput sa ma ingrijoreze. am vazut ca nu dureaza mai mult de cateva zile, dar nu mi se pare normal. se mai confrunta cineva cu situatia si daca da, cum ati procedat?

Astept raspunsul vostru.

multum
garbo_386517
Postat pe 17 Octombrie 2013 17:18
poti sa iti faci niste analize cand ai timp ca sa excluzi posibilitatea unui reumatism gen ASLO,FIBRINEMIE,PROTEINA C REACTIVA SI UN VSH cel din urma arata daca ai si vre-o infectie prin organism.......pana una alta ia si tu niste ibuprofen de 400 cand durerile sunt mai puternice si eventual un unguent antiinflamator...si inceraca sa eviti sa stai mult doar intr-o pozitie....sau doar pe scaun....evita sa te expui prea mult la frig si umezeala.....toate cele bune si sper ca te-am putut ajuta cu ceva
Eu1985
Postat pe 17 Octombrie 2013 20:25
Buna ,eu tocmai ce mi-am facut cont pe Garbo dar as putea sa iti recomand ceva
LIFE-CARE
Postat pe 17 Octombrie 2013 22:20
Mai Sonya , io cred ca esti in domeniu.... Prea le zici pe toate ca la carte...
Rotty
Postat pe 17 Octombrie 2013 22:39
Buna,

Daca stii vreun remediu care mi-ar putea fi de folos, ti-as fi recunoscatoare.

Am incercat niste unguente din plante de la plafar dar nu par sa aiba rezultate.

Multumesc anticipat.

O zi frumoasa!
garbo_386517
Postat pe 18 Octombrie 2013 10:35
Sonya Ioana,

M-am gandit ce-i drept sa merg la medic, dar nu sunt prea incantata de idee, am zis sa mai incerc niste remedii, poate am noroc si scap :) O sa vad. Daca stiti totusi ceva care ar putea fi de ajutor, pls help.

Merci mult.

Zi frumoasa!
garbo_386517
Postat pe 18 Octombrie 2013 10:38
..dap lucrez in domeniu.....nu suntem toti la fel si nu avem toti acelasi organism......daca nu stii ce ai..atunci cum sa te tratezi??....daca vezi ca medicamentele homeopate...si unguentele homeopate nu dau rezultate.....inseamna ca trebuie si un cosult medical.....nu lua dupa ureche si nu lua tot ce iti recomanda toata lumea....acestea pot sa iti amelioreze durerea si sa ascunda simptomatologia unei afectiuni....ca sa dea rezultate unguentul trebuie folosit cam 10 zile/luna.....si la nevoie....... nu mai mult.......ai grija de tine si mai ales de sanatatea ta!!! si nu uita orice medicament este sabie cu 2 taisuri....
Eu1985
Postat pe 18 Octombrie 2013 10:47
foarte adevarat ceea ce a spus Sonya, din propria experienta iti recomand consultul la un medic ortoped ! si nu amana, pana ajungi insa si faci programare daca suporti supozitorul si nu ai probleme cu colonul si eu iti recomand fie diclofenac sau alt antinflamator , atentie sa reduci sarea din alimentatie insa ... !
garbo_19362
Postat pe 18 Octombrie 2013 12:27
s-ar putea sa te doara si dupa ce l-ai fortat... eu am patit asta acum citiva ani, cind am coborit de pe niste munti cu rucsacii in spate si in piolet, si cu coltarii in picioare... multi km, si pe teren foarte accidentat, si nu imi era clar daca mi-am bulit definitiv un genunchi sau numai temporar...a fost temporar, temporarul asta insemnind dureri sporadice cam un an dupa.
quasaria
Postat pe 18 Octombrie 2013 12:41
draga mea am aceleasi probleme si am si artroplastie totala de sold...eu iau REUXEN,ESTE DE 200MG SI DE 500MG,IL AM RECOMANDAT DE MEDICUL ORTOPED ,sa stii ca este singurul medicament care ma ajuta.Costa putin si este eficient
Multa sanatate iti doresc.
zenovica
Postat pe 19 Octombrie 2013 09:15
buna ziua .

sunt noua pe acest site, si chiar ma intereseaza acest topic in legatura cu sanatatea. si am citit toate raspunsurile date de dna. sonya . asa este sunt cu doua taisuri. poti merge si pe medicina alopata si cea naturista, dar i-ti recomand din suflet sa consulti un medic reumatolog , nu te costa cu trimitere de la medicul de familie in policlinica . medicul sigur te va trimite sa faci o radiografie de genunchi , eventual daca nu i-ti iese bine radiografia si niste analize de sange. vsh, proteina c reactiva , fibrinogen, aslo, ex. urina . acestea sunt fff importante . si faptul ca, durerile persista de lunga durata este o cauza mai serioasa , si sa nu se agraveze sa evolueze , deoarece acolo ai inflamatie, si odata instalata inflamatia durerile sunt ffff accentuate. pana una alta i-ti recomand : unguent GHEARA DRACULUI, PUTEREA URSULUI, DICLOFENAC UNGUENT, KETONAL. sau oral diclofenac de 50mg, ketonal 50mg, de doua ori pe zi . si pansament gastric OMEZ, ranitidina, omeran. la alegere. SANATATE MULTA
aysha29
Postat pe 20 Octombrie 2013 19:47
Cu foi de varza cruda ai incercat?? zdrobeste-le si pune comprese inaite de culcare, tine-le peste nopate..e drept ca mirosul nu este prea placut dar rezultatele sunt ...neasteptat de bune...remediu garantatat pentru orice inflamatie ...chiar si pentru dureri de sini...ginecologul meu zicea ca el ar sfatui orice femeie sa poarte frunze de varza in sutien tot timpul, ///haha ..eu le recomand si pentru genunchi...grantat 100%
carmen_2005_ro
Postat pe 20 Octombrie 2013 23:55
De la: aysha29, la data 2013-10-20 19:47:47buna ziua .

sunt noua pe acest site, si chiar ma intereseaza acest topic in legatura cu sanatatea. si am citit toate raspunsurile date de dna. sonya . asa este sunt cu doua taisuri. poti merge si pe medicina alopata si cea naturista, dar i-ti recomand din suflet sa consulti un medic reumatolog , nu te costa cu trimitere de la medicul de familie in policlinica . medicul sigur te va trimite sa faci o radiografie de genunchi , eventual daca nu i-ti iese bine radiografia si niste analize de sange. vsh, proteina c reactiva , fibrinogen, aslo, ex. urina . acestea sunt fff importante . si faptul ca, durerile persista de lunga durata este o cauza mai serioasa , si sa nu se agraveze sa evolueze , deoarece acolo ai inflamatie, si odata instalata inflamatia durerile sunt ffff accentuate. pana una alta i-ti recomand : unguent GHEARA DRACULUI, PUTEREA URSULUI, DICLOFENAC UNGUENT, KETONAL. sau oral diclofenac de 50mg, ketonal 50mg, de doua ori pe zi . si pansament gastric OMEZ, ranitidina, omeran. la alegere. SANATATE MULTA


Foarte adevarat AYSHA, si eu am probleme cu genunchii, iti recomand sa mergi la ortoped urgent cu trimitere de la med de familie, fa radiografie si chiar rmn dar ti le va recomanda chiar respectivul dr si analizele aferente , unguentele si antinflamatoarele doar mascheaza poblema . in functie de afectiune ti se va recomanda fie fizioterapie ,( si acum se face cu aparatura foarte moderna) , fie kinetoterapie adica gimnastica medicala si sau masaj medical specific pentru zona afectata ! multa sanatate si inspiratie in alegerea medicului curant !
garbo_19362
Postat pe 21 Octombrie 2013 09:42
garbo_19362 Data: 2013-10-21 09:42:21


Foarte adevarat AYSHA, si eu am probleme cu genunchii, iti recomand sa mergi la ortoped urgent cu trimitere de la med de familie, fa radiografie si chiar rmn dar ti le va recomanda chiar respectivul dr si analizele aferente , unguentele si antinflamatoarele doar mascheaza poblema . in functie de afectiune ti se va recomanda fie fizioterapie ,( si acum se face cu aparatura foarte moderna) , fie kinetoterapie adica gimnastica medicala si sau masaj medical specific pentru zona afectata ! multa sanatate si inspiratie in alegerea medicului curant !


ESTE FOARTE ADEVARAT CE SPUNETI DVS DNA.G :) NU AM MAI SPECIFICAT DE RMN SI BALNEO-FIZIOTERAPIE , ASTA VA DECIDE MEDICUL CURANT, DACA ESTE NEVOIE SAU NU. DACA ESTE INFLAMATIE ARTICULARA , NU SE DAU PROCEDURI ELECTRICE,BAI ETC. DEOARECE NU AJUTA.DOAR DUPA CE SE FACE TRATAMENTUL ALOPAT.BINE ASTA DEPINDE POATE NU EXISTA INFLAMATIE ARTICULARA . DAR STITI CUM ESTE VORBA ,PANA LA PROBA CONTRARIE :) SUNT ATITEA DIAGNOSTICE DE ARTICULATII ... NU AM MAI AUZIT DE ELE , SI CU NUME DE POETI :)))))
aysha29
Postat pe 21 Octombrie 2013 21:30
Buna , In primul rind ea legatura cu medicul de fam. pt a putea face analizele si pe urma treceti la tratament, Nu-l luati dupa alte persoane Se pot face confuzi.
garbo_378316
Postat pe 3 Noiembrie 2013 06:58
analize.vezi acidul uric.s-ar putea sa fie guta.tratament;colchicina,milurit,antiinflamatoare-ibufen de 400.consulta un medic......

Ceterchi_Ioan_1
Postat pe 3 Noiembrie 2013 10:04
Eu am aceasta problema de ceva ani buni, in ultima vreme am descoperit genuncherele cu turmalina, face minuni in doar cateva sedinte, sau apirevenul nostru pe baza de venin de albine.
Obreja_Maricica_1
Postat pe 3 Noiembrie 2013 17:24
iti recomand niste produse naturiste care se manifesta ca si antinflamatoare naturale: LYPRINOL , VITALION si CELADRIN FORTE , capsule si crema! eu am incercat Celadrin dar si Lyprinol! citeste prospectele si vezi ce ti se potriveste ! multa sanatate !
garbo_19362
Postat pe 6 Noiembrie 2013 10:01
In primul rand imi cer scuze ca n-am mai raspuns nimic in ultima vreme. Am incercat ceva tratamente naturiste si geluri de la farmacie, ce mi-ati mai recomandat voi si nu se ia pe reteta...
Problema este ca nimic nu a functionat ca sa zic uite ca nu ma mai doare.
Eu sunt fan solutii naturale si chiar am avut vointa sa incerc de toate, dar nu merge!

Mi-am facut programare la medic. Si tare mi-e frica sa nu fie ceva grav. Luni ma duc si va zic ce s-a intamplat. Sa-mi tineti pumnii va rog!

Weekend placut!
Rox
garbo_386517
Postat pe 8 Noiembrie 2013 12:00
Buna,

Am fost luni la medic si mi-a facut un RMN. Mi-a spus ca am distructie severa de cartilaj si ca nu prea mai e nimic de facut.

Vrea sa ma operez!

Ideea e ca am aflat ca o proteza la genunchi e garantata maxim 20 de ani si eu am doar 36 deci as mai inlocui proteza asta de vreo 2-3 ori. Plus ca ma costa o gramada de bani operatia si mi-e frica de mor.

Ce ma sfatuiti?

Multumesc!
garbo_386517
Postat pe 14 Noiembrie 2013 11:51
Buna,

Eu zic sa mai mergi si la alt doctor. Si eu am patit tot asa cu unu care vroia sa ma trimita la operatie. Am impresia ca le convine la cati bani dai pe proteza si spaga la doctor si la asistente.

Am mai mers la inca 2 ca eram speriata rau de tot si sa stii ca sunt solutii.

Deci iti recomand sa te duci si la altcineva.

Miha
garbo_389689
Postat pe 15 Noiembrie 2013 11:09
Exista desigur si alte opinii , mergi la mai multi doctori , eu una m-am operat laparoscopic adica nu m-a taiat ci doar am trei gauri mici care intr-un an nici nu se mai vad si am montat un surub de titanium , m-a operat d-rul Filipescu de la spitalul Sf Ioan din Bucuresti, dar am facut multa fizioterapie dupa , Este foarte importanta . Trebuie inceputa a doua zi dupa operatie !Acum piciorul este foarte bine ! iti doresc multa sanatate !
garbo_19362
Postat pe 15 Noiembrie 2013 11:56
Multumesc mult de tot fetelor!

Sa stiti ca m-am interesat si mi-am facut deja o programare si la alt medic ca toata lumea, toti prietnenii mei mi-auzis sa nu ma operez asa de tanara.

O sa merg sa mai aflu si a doua parere.

O seara frumoasa!
garbo_386517
Postat pe 19 Noiembrie 2013 17:47
Bravo!

Ma bucur pentru tine ca ai luat hotararea asta. O sa vezi ca nu e musai sa te operezi.

Sa ne spui cum iti mai merge.

Multa sanatate!
garbo_389689
Postat pe 20 Noiembrie 2013 23:47
Salut!

Am vesti grozave. Am fost la alt medic cu toate analizele si rezultate si tot si a fost super! Deci s-a uitat pe ele si aconfirmat ca intra-devar e vorba despre distructie severa de cartilaj, dar a zis ce am zis si eu -ca sunt prea tanara ca sa ma operez.

Pentru amanarea operatiei mi-a recomandat o innjectie intraarticulara pe baza de acid hialuronic. Va dati seama? Acid hialuronic! Nu mi-a venit sa cred!

Deci fac o injectie si ma tine un an de zile si zicea ca e un produs natural - singurul aprobat de o asociatie americana.

Nu ca e super?

Va pup pe toate!
garbo_386517
Postat pe 22 Noiembrie 2013 16:44
Remediu natural impotriva oboselii si ametelii daca stie cineva ?
Margareta_Stadtfelder_1
Postat pe 22 Noiembrie 2013 17:37
Intai tre sa aflii de unde vine ametzeala....fiere , spondiloza , mahmureala (glumeam) ....Lipsa de vitamine...etc...etc...
Rotty
Postat pe 22 Noiembrie 2013 17:44
ANEMIA...lipsa anumitor vitamine sau si unor minerale , fierea obosita cum a spus si prietena mea Rotty , dar pot fi si ochii , o buna prietena de a mea ametea si cadea pe strada si i-am tot spus ca are nevoie de ochelari . nu m-a crezut si dupa vre-o trei luni cand s-a dus si si -a pus ocheleri a fost foarte mirata ca nu se mai simtea obosita si ametita ! deci fa si un control la ochi daca nu ai facut in ultimele 6 luni ! merita pentru linistea ta !sanatate maxima , poate fi si ceva neurologic desigur , poti merge la un control ...
garbo_19362
Postat pe 22 Noiembrie 2013 19:28
SI EU AM AVUT DURERI MARI LA UN GENUNCHE SI DUPA 10 ZILE DE FIZEOTERAPIE AM FOLOSIT CATEVA LUNI ARTROSTOP . NU MAI SIMT DURERI ATAT DE MARI . TREBUIE TOTUSI O RADIOGRAFIE SI INDICATIILE UNUI MEDIC SI GIMNASTICA SANATATE MINERVA
garbo115407
Postat pe 23 Noiembrie 2013 07:07
si eu am avut astfel de dureri si am cumparat de la plafar Capsule de Reuma Bips Flex dar si unguent. Capsulele actioneaza din interior si gelul din exterior. Este uimitor de bun pe baza de ghiara diavolului, sunt facute de Bios Natura . Din pacate nu am mai gasit in plafar dar am sunat la firma respectiva si mi le-au trimis acasa.
garbo273075
Postat pe 23 Noiembrie 2013 12:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Acupunctura in Sibiu 1 De la: esteticasibiu 12 Martie 2009 02:12
Produsele pe baza de Zeolit sunt bune impotriva cancerului 1 De la: garbo251056 29 Noiembrie 2011 11:34
anticonceptionalele PRO sau CONTRA? 3 De la: garbo_3902 9 Iulie 2012 08:26
Sanatatea se pastreaza si in sezonul rece printr-o cura de reflexologie! 2 De la: garbo_5064 19 Octombrie 2012 15:32
Rezultate test papanicolau. Help plss! 1 De la: yaddira 14 Noiembrie 2008 14:58
Setari Cookie-uri