Gelozie fata de copilul lui facut cu alta femeie

Nu am avut conexiune buna sa raspund in timp util aberatiilor tale si ca atare, iata ceva ce nu stii si cred, cu tarie, ca nu gandesti cand afirmi asa ceva. „O va dezmosteni ….”
Esti in necunostinta de cauza total.
Dezmostenirea este o dispozitie testamentara prin care testatorul ii inlatura de la mostenire, in tot sau in parte, pe unul sau mai multi dintre mostenitorii sai legali.
Din relatarea ta rezulta ca nu esti casatorita si nu ai nici un drept sa ii ceri lui sa o dezmosterneasca pe fiica lui.
In alta ordine de idei, testamentul se face in anumite conditii de catre el nu la simpla dorinta a oricui vrea. Acest act se intocmeste doar cand doreste imparteala altfel decat cea legala dar bine merci poate fi atacat in instanta.
Pentru a dezmosteni trebuie sa arate de ce este nedemna fata lui si, prin urmare, nici un notar sau judecatorie nu va accepta ce doresti tu sau el.
Altfel spus, nimeni nu va fi de acord cu ceea ce doresti tu. Pentru a fi si mai clara situatia, institutia casatoriei nu exista intre tine si el si, prin urmare, nu ai nici un drept sa ii ceri asa ceva.
Plus de asta din pricina unor persoane ca tine, care vor totul pentru ele, legea nu va lasa descendentii fara mostenirea lor legala si, prin urmare, exista institutia rezervei succesorale. Rezerva succesorala reprezinta partea din bunurile mostenirii la care mostenitorii rezervatari au dreptul in virtutea legii, chiar impotriva vointei defunctului, manifestata prin liberalitati sau desmostzeniri.
Fata lui este prin urmare mostenotor rezervatar fara doar si poate.
Ca intindere acesta rezerva succesorala se cuvine fiecărui mostenitor rezervatar si reprezinta jumatate din cota succesorala care, in absenta liberaliutătilor sau dezmostenirilor, i s-ar fi cuvenit ca mostenitor legal.
Pe de alta parte, legiutorul a gandit si mai departe si a instituit reductiunea liberalitatilor excesive si aici legea, ca asa este facuta, iti va taia ceea ce nu ti se cuvine.
In momenul de fata tu nu esti casatorita cu el si nu ai nici un drept asupra bunurilor mobile sau imobile.
Ai spus ca il vei determina sa incheia un conract de vanzare-cumparare si ii vei lua casa oricum. Nu cred ca va accepta asa ceva atat timp cat stie ca isi va pierde bunul imobil pe care in momentul de fata il are si se va gandi ca va fi dat afara una, doua, trei.
Orice vei face legea imputerniceste si este de partea oricarul descendent direct pana la infinit si chiar daca vei reusi - desi nu cred - sa ilo indupleci sa o dezmosteneasca pe fata lui, nu vei scapa de nepoti si stranepoti si asa mai departe.
Pana una alta la fel cum s-a comentat si mai sus nu ai nici un drept pe nicaieri si in cazul in care fata se va simti vatamata intr-un fel de catre tine are tot dreptul sa locuiasca cu tatal lui prin simpla cerere in instanta ca nu se intelege cu mama si isi doreste sa locuisaca cu tata unde are mai multe conditii si bineinteles instanta ii va da castig de cauza.
O alta cerere o poate face in instanta si fata de dezmostenire si actul repectiv poate fi foarte usor anulat prin reaua ta credinta.
Sunt suficienti doar doi martori sa decalre ca nu ai lasat-o sa isi vada tatal sau ca te porti urat cu el sau ea si vei pierde absolut tot.
Nici un act juridic nu poate sta in picioare dupa cum vrei tu pentru ca legea dispune altfel decat gandesti tu iar ea va avea oriunde vrei tu castig de cauza. Sfatul meu este sa pleci si sa iti gasesti pe altcineva, un altcineva care va putea sa intruneasca …, dupa cum afirmi .. toate regulile.
Pana atunci … respira si inghite in sec ... copilul lui va fi copilul lui si la 60 de ani. Punct.
A, sa nu uit, daca vei mosteni cum vrei tu, pe langa alte acareturi ce le vrei draguta, vei mosteni si toate datoriile si, cu alte cuvinte, nu vei fi pe roze pentru ca pe lumea asta mai exista şi asa numitii creditori chirografari.
Ar mai fi ceva, dezmostenirea dupa cum am subliniat mai sus, se face prin testament si ce am uitat sa iti spun este chiar esential, acel testament se va incheia in fata notarului sau daca l-a incheiat singur notarul ii va citi aberatia si ii va pune mii de intrebari, ca de, asa este noua lege a notarilor. În plus de asta, spre simpla ta cunostinta, acestea - adica testamentele autentice - sunt supuse inregistrarii cu scop de informare persoanelor care justifica exitenta unui interes legitim si, cu alte cuvinte, notarul il va inscrie, in mod automat, in Registrul national notarial tinut in format electronic si oricine poate cere la vedere acest lucru chiar din prima zi de deces. Cam asta e legea .. copiilor in general.
Referitor la trecutul in acte - exista si aici un raspuns legal - exista destul de temeinic notat in lege precum ca exista limita fiduciei si nu stii ce il va gargauna in cap pe prietenul tau si nu se stie pana la urma cum se va sfarsi acest circ. Vezi, exista asa de mute explicatii, incat orice ai face si orice raspuns mi-ai da, eu iti gasesc ac de cojoc, prin lege, fara cearta, fara injurii, fara …. stii tu ce.

Ca sa inchei, cred ca pot cere Adminului sa inchida acest topic pentru ca nu faci altceva decat arunci cu venin in noi si, plus de asta, iti lipseste decenta unei persoane corecte si, pe cale de consecinta, nu ai nici un drept sa arunci cu vorbe grele in stanga si in dreapta cum doresti matale, pentru ca fiecare om are dreptul la propria opinie si mai ales are demnitatea lui. Tu ai demnitate ? Asta din simpla curiozitate.
garbo_388052
Postat pe 4 Noiembrie 2013 13:28
De la: garbo_388052, la data 2013-11-04 13:28:13
....................„O va dezmosteni ….Esti in necunostinta de cauza total.Dezmostenirea este o dispozitie testamentara prin care testatorul ii inlatura de la mostenire, in tot sau in parte, pe unul sau mai multi dintre mostenitorii sai legali.
Din relatarea ta rezulta ca nu esti casatorita si nu ai nici un drept sa ii ceri lui sa o dezmosterneasca pe fiica lui.

ASA CUM AM SCRIS intr-un post anterior, daca o dezmosteneste cumva ea tot va avea dreptul la bunurile lui dar numai la o anumita cota, insignificativa (rezerva succesorala de care aminteai). Testamentul se poate face ORICAND, e bunul lui propriu si el poate dispune orice vrea el, ramane la latitudinea lui cui ii lasa mostenire, cui ii vinde, etc. Daca se face act de vanzare-cumparare, fii-sa NU VA AVEA NICI UN DREPT asupra acelui/lor bunuri asupra carora s-a dispus altfel, CHIAR DACA, eu inca nu sunt casatorita cu el.

............Pentru a dezmosteni trebuie sa arate de ce este nedemna fata lui si, prin urmare, nici un notar sau judecatorie nu va accepta ce doresti tu sau el.

ASTA POATE arata oricand, daca circumstantele de la acel moment o vor cere. Exista probe, martori care pot demonstra ca aceasta relatie e aproape inexistenta, functioneaza doar din inertie, doar in virtutea faptului ca in certificat scrie ca Dl. e tatal insa ea ca fiica nu si-a adus aportul in viata lui cu absolut nimic util, ci doar cu faptul ca s-a nascut. Si nimic mai mult.

.........in cazul in care fata se va simti vatamata intr-un fel de catre tine are tot dreptul sa locuiasca cu tatal lui prin simpla cerere in instanta ca nu se intelege cu mama si isi doreste sa locuisaca cu tata unde are mai multe conditii si bineinteles instanta ii va da castig de cauza.

NU ESTE CAZUL sa se mute la el, pt ca relatia dintre ei nu este nici pe departe apropiata, iar la divort instanta a incredintat-o mamei pt ca se simtea mai apropiata de ea (cum si in prezent de altfel) iar in prezent situatia e neschimbata.

.....................Nici un act juridic nu poate sta in picioare dupa cum vrei tu pentru ca legea dispune altfel decat gandesti tu iar ea va avea oriunde vrei tu castig de cauza.

TE INSELI, din pacate.....s-au vazut atatea cazuri cand copiilor din diverse motive nu li s-a dat castig de cauza.

................Ar mai fi ceva, dezmostenirea dupa cum am subliniat mai sus, se face prin testament si ce am uitat sa iti spun este chiar esential, acel testament se va incheia in fata notarului

BINENTELES ca la notariat, nici nu poate fi vorba altfel desi au existat cazuri cand acel testament s-a facut scris de mana, insa cel mai sigur e un act cu valoare juridica. Si se fac asemenea testamente la cerere, nu trebuie sa astepte pana la 80 ani sa-si faca testamentul sau sa dezmosteneasca pe cineva.


.......... nu faci altceva decat arunci cu venin in noi si, plus de asta, iti lipseste decenta unei persoane corecte si, pe cale de consecinta, nu ai nici un drept sa arunci cu vorbe grele in stanga si in dreapta cum doresti matale, pentru ca fiecare om are dreptul la propria opinie si mai ales are demnitatea lui. Tu ai demnitate ? Asta din simpla curiozitate.


Cine in cine arunca venin????? Atat am intrebat insa nu mi s-a raspuns: daca n-ai avea copil, ai accepta o relatie cu un barbat cu copil dintr-o casnicie/relatie anterioara??? Si 99% din raspunsuri ale cui au fost??? ALE UNOR MAME. Nu ma intereseaza judecatile lor, nu sunt mama si nici nu vrea sa aud "dramele" lor la cat de mult isi oblojesc ele plozii. Sa fie sanatoase, sa si-ii creasca! Ma intereseaza STRICT persoane intr-o situatie SIMILARA. Mai pe intelesul tuturor: tie daca-ti moare copilul sau mama, vei ramane cu o DURERE IMENSA in suflet. EU DACA NU TREC PRIN CEEA CE TRAIESTI TU, N-I-C-I-O-D-A-T-A N-O SA POT SA-TI SIMT DUREREA, ci doar te pot compatimi si face un exercitiu de imaginatie de a ma pune in locul tau. La fel si in situatia mea: daca nu traiesti ceea ce traisec si simt eu, degeaba iti dai cu parerea si ma judeci dupa cum iti vine tie. Si incepi cu injurii si tot tacamul iar eu la randul meu ma simt indreptatita sa am dreptul la replica....probabil in aceeasi maniera in care mi s-a raspuns pt ca, repet, NU SIMTI ceea ce traiesc eu, ceea ce ma deranjeaza.
Daca vei mai cauta pe net, vei observa ca sunt destule femei care NU accepta copilul partenerului, cum de altfel si in acest topic exista (Krystinna79)......faptul ca unele sunt mame, nu detin suprematia lumii incat sa aiba pretentii ca altele sa le inteleaga. Asa cum ziceai, fiecare om are drept la libera opinie dar atunci cand lucrurile degenereaza deja e o dualitate de mentalitati......ce-ar insemna in opinia ta vs.persoana mea, demnitatea? sa ma las calcata in picioare de un kkt din trecutul lui, doar pt faptul ca el e taica-su? sa ma simt ca o rezerva ca-i pasa lui mai mult de un kkt facut cu o tarfa??? sa ma sacrific si sa fac compromisuri pt ca el n-a stiut sa-si faca viata???------uite ca, gandindu-ma la jigodia aia, nu ma pot abtine sa-i adresez apelative josnice.
garbo_385448
Postat pe 4 Noiembrie 2013 15:33
Cred ca daca nu vei lucra tu cu tine insuti nu vei ajunge nicaieri..sau poate cu grave probleme existentiale. Esti geloasa pe copil pentru ca tu insuti esti de fapt un „copilas“. Un copilas lacom, nesatul de afectiune si posesiv cu timpul si gandurile iubitului sau. As mai adauga si ca, daca tu nu vei putea suporta niciun fel de alta relatie, de pilda de prietenie, sau preocupare a iubitului tau, atunci veti avea probleme serioase, fie ca exista un copil, fie ca nu. Se spune ca daca intr-un cuplu, cei doi vor sa controleze viata, gandurile si sentimentele celuilalt, atunci vor trai un cosmar etern.
ladyDY
Postat pe 4 Noiembrie 2013 18:51
ca sa sumarizam: discutam cu o ratata, femeia de serviciu care si-a foutut patronul sau seful "cu casa" , si brusc e asa de importanta incit tot ce misca se opune "fericirii ei".
Si din doua in doua rinduri spune ca fie-sa aluia e mai importanta PENTRU EL decit ea, dupa care in urmatoarele doua rinduri incearca sa nege ce ea insasi a spus.

Ia-ti dreak medicamentele si ia ceva mai multe ca sa scapi lumea si saracii oamenii aia de scroafa isterica. Ca or sa scape oricum ei de tine, nu incape indoiala...
quasaria
Postat pe 4 Noiembrie 2013 19:16
Q ...nu ii inteleg vaicareala...."sa ma simt ca o rezerva ca-i pasa lui mai mult de un kkt facut cu o tarfa??? sa ma sacrific si sa fac compromisuri pt ca el n-a stiut sa-si faca viata???-----atunci URA SI LA GARA!!!....
ladyDY
Postat pe 4 Noiembrie 2013 19:27
si dupa "ura si la gara" urmeaza: "mi-a demonstrat de multe ori ca ma iubeste mai mult decat ar iubi-o pe ea, chiar daca e fata lui... stiu eu mai bine"

Deci,... Se vaicareste, si daca ii repeti ce a spus ea insasi te contrazice.
quasaria
Postat pe 5 Noiembrie 2013 07:31
quasaria, de curiozitate, ce zodie esti?
gothikz
Postat pe 5 Noiembrie 2013 16:25
On topic:
Fara falsa modestie si fara falsa pudoare...cine draq' n-ar fi geloasa pe copilul lui facut cu o alta femeie? Stand stramb si judecand drept, ca femeie...as fi geloasa si infuriata! Asta-i adevarul si natura femeii din mine! da' .....cine-i perfecta?!!!!!


p.s.
Ce format naspa' are Garbo acum.......
LLisa
Postat pe 5 Noiembrie 2013 17:48
De la: gothikz, la data 2013-11-05 16:25:01quasaria, de curiozitate, ce zodie esti?


scorpion.

Lisa, daca esti gelos pe copii - si nu diferentiezi copilul de ma-sa - ai o problema majora dupa parerea mea.

Daca esti gelos pe fantomele trecutului, morti sau vii sau ce or mai fi pentru ca s-au cunoscut cu 20, 30, 40 de ani in urma, si atunci ai o problema majora. Si, crede-ma, eu sint gelozia si posesivitatea dusa la extrem, la modul distructiv, dar pentru asta trebuie sa am un motiv - iar motivul ala sa fie actual. Daca gelozia de azi e proiectata cindva in evul mediu sau perioada interbelica... deja e ceva la mansarda.
quasaria
Postat pe 6 Noiembrie 2013 07:59
Lisa , ma uimesti...inca sper ca ai zis ce ai zis la modul ironic.
Rotty
Postat pe 6 Noiembrie 2013 08:08
Q , ....pentru ieri.
Rotty
Postat pe 6 Noiembrie 2013 08:09
ms, Rotty.
quasaria
Postat pe 6 Noiembrie 2013 09:47
De la: quasaria, la data 2013-11-06 07:59:08
De la: gothikz, la data 2013-11-05 16:25:01quasaria, de curiozitate, ce zodie esti?


scorpion.

Lisa, daca esti gelos pe copii - si nu diferentiezi copilul de ma-sa - ai o problema majora dupa parerea mea.




Daca cu mine care nu ai de impartit ceva personal esti asa veninoasa cum ti-e zodia, imi inchipui cum esti cu cei apropiati....le faci viata un calvar cum tu insati declari, pana la modul dictructiv........cu gelozia ta bolnava.
In fine....tu de ce nu ti-ai ales UN BARBAT CU COPIL, atat inainte de a o avea pe fii-ta cat si dupa ce ai ramas singura cu ea si l-ai gasit pe actualul partener???? Care sa fi fost motivul? Gelozia?
Cum draq sa diferentiezi copilul de ma-sa? Nu e din acelasi "aluat"? Vorbesti aiurea! Si daca-i copil ce? E mai cu motz? E tot bucata din tarfa din trecutul lui.
garbo_385448
Postat pe 6 Noiembrie 2013 12:24
auzi vita, da' e numai bucata din ma-sa? Bucata din tat-su pe care vrei sa il jumulesti tu de case si parale nu e?

Ce barbati aleg eu nu e problema ta, oricum... n-ai absolut nici o sansa sa ajungi sa se uite vreunul dintre ei la tine!
quasaria
Postat pe 6 Noiembrie 2013 12:39
De la: quasaria, la data 2013-11-06 12:39:34auzi vita, da' e numai bucata din ma-sa? Bucata din tat-su pe care vrei sa il jumulesti tu de case si parale nu e?

Ce barbati aleg eu nu e problema ta, oricum... n-ai absolut nici o sansa sa ajungi sa se uite vreunul dintre ei la tine!


Cred ca ai probleme grave la mansarda la cat venin ai in tine nici macar propriile-ti cuvinte nu ti le mai recunosti: "Lisa, daca esti gelos pe copii - si NU diferentiezi copilul de MA-SA- ai o problema majora dupa parerea mea." ....tu unde draq faci referire la tata???
La cat de frustrata esti si neghioaba din cale afara, nu ma mira faptul ca nu raspunzi la ce te-am intrebat legat de barbat: Pe vremea cand n-aveai inca copil, DE CE NU TI-AI ALES UN BARBAT CU COPIL, iar ulterior avand copil si parasita de barbat fiind ( pt alta mai buna, mai frumoasa decat tine, care a stiut sa-l tina langa ea si sa-l aprecieze, sa nu fie egoista si posesiva ca tine) DE CE NU TI-AI LUAT UN BARBAT CU COPIL??? Hai raspunde! Pt ca esti prea egosita sa-ti mai pese de altcineva in afara de propriul ego si de fii-ta.....fix in dos ma doare de ce rahaturi o sa debitezi/rand la patrat dar un lucru e cert si anume ca, numai tu stii adevarul si cat te doare si degeaba te ascunzi in spatele unui paravan virtual.
garbo_385448
Postat pe 6 Noiembrie 2013 16:15
Fetelor, nu va certati din cauza comment-lui meu...am recunoscut ca da, as avea o problema de genul vis-a-vis de copiii lui! Este greu de digerat faptul ca voi fi mereu a n'spea spita la caruta dupa copiii si mama copiilor lui! Vorbesc dintr-o experienta de 7 ani de toleranta si mult bun simt din partea mea, dupa care am pus punct relatiei, deoarece eu nu valoram nici cat o ceapa degerata in contextul mai sus amintit, doar banii mei aveau valoare si atat! Nu au contat nici sentimentele mele, nici acceptul copiilor lui...nimic!
Este usor sa condamni la rece pe cineva, netraind niciodata asemenea momente! Imi amintesc ca si eu gandeam la fel ca voi inainte de a-mi uni viata cu acest barbat!
O seara buna ....si lasati cearta!
LLisa
Postat pe 6 Noiembrie 2013 17:07
- auzi, vita handicapata, pentru informarea ta, eu am parasit si barbatul si amantul si ambii m-au dat in judecata pentru ca vor copilul. Asa ca ne judecam. Si in sinea mea speram sa gaseasca cite una la fel de cretina ca tine, ca sa nu mai pierdem timp - sa ii convinga aia ca "fericirea si valoarea ei". Nu s-a intimplat asa.

Deci - de varianta asta, in care sa iti permiti stupefiantul tupeu de a concedia masculul/ii cu proprietatile lor cu tot, ai auzit? La cit esti de proasta, evident, nu.
quasaria
Postat pe 6 Noiembrie 2013 19:42
Cand te-ai incurcat cu omul acela n-ai stiut ca are un copil din casatoria anterioara? El are un trecut pe care trebuie sa i-l accepti daca tot ii esti alaturi si DA daca-l iubesti pe el, ii iubesti si copilul dar in cazul tau nu e vorba de asa ceva ....Sau ai impresia ca ai aparut tu, acel copil trebuie sa dispara? Iubitul stie ce si cum gandesti? Daca as fi in locul lui te-as face racheta si te-as trimite in spatiu ....
Fata_Morgana
Postat pe 6 Noiembrie 2013 22:38
din cate vad fatuca asta tot nu a ajuns la doctor !!! sau poate ca a cedat nervos si psihiatrul ! Din cate vad nu i-a explicat nimeni ca si ea este o bucata de kkt produsa de parintii ei , care sunt sigura ca-si regreta fasolea mancata inainte .
garbo174849
Postat pe 7 Noiembrie 2013 09:51
Una si cu una fac doua!!! Femeie,bag de seama ca nu faci decatsa jignesti pe toti useriii...ia i-ati talpasita si du-te unde a intarcat mutu balaia, caci tot zaluda ramai!!! Atat timp cat te-ai bagat singura in aceasta situatie, iar acum iti pute...asa mai pe romaneste, ori inghiti tot rahatul ori invata sa accepti si rahatul(situatia in sine)!!!De NU,,,mai citeste putina psihologie, mergi la psihiatru,...DE NU pleaca dreaq din aceasta relatie si nu mai mai cauta/astepta reteta fericirii pe aici!!!
ladyDY
Postat pe 7 Noiembrie 2013 19:41
Eu, neavând copil, am avut o relație cu un tip divorțat, acesta, la rândul său, având una bucată copil. Un băiat.
La începutul relației, normal, știam de existența copilului, acceptându-l pe tip cu acest ”bagaj”. Am avut o relație foarte bună cu acel copil. Ne apropiasem foarte mult. La fiecare sfârșit de săptămână băiatul era cu noi. Atât de mult s-a apropiat de mine, încât, atunci când avea nevoie de ceva, mă striga pe mine, nu pe taică-su.Până la urmă, tatăl copilului era gelos pe mine și pe copilul său din cauza relației mele cu fiul său.

Într-adevăr, în cazul nostru nu era vorba de casă, sau vreun alt bun material.Fusese vorba ”doar” de iubire.

garbo_388046
Postat pe 8 Noiembrie 2013 10:02
De la: garbo_388046, la data 2013-11-08 10:02:26
Într-adevăr, în cazul nostru nu era vorba de casă, sau vreun alt bun material.Fusese vorba ”doar” de iubire.



Si probabil atunci cind v-ati despartit saracul copil a suferit mai mult decit voi doi. Daca se ataseaza de cite una bucata mama si tata, pe aia ii mai vede: daca se ataseaza de tine, sau de altcineva care nu ii e in mod oficial parinte... chiar daca are o relatie mai buna decit cu parintii proprii, asta e: intra la victime colaterale.

Bine, nu e vina ta, evident. Ma gindeam doar ca e trist: creezi o relatie cu copilul respectiv care are increderere in tine si poate esti unica persoana in care are incredere, si pe care o pierde definitiv din cauza fraierului de tat-su.
quasaria
Postat pe 8 Noiembrie 2013 12:11
Q, te pup

Da, copilul cred ca a suferit si, daca pe drept cuvant a tinut la ea, o sa o caute mai devreme sau mai tarziu. Copilul cauta intotdeauna acea persona la care gaseste intelegere si mai ales iubire.

Cat despre subiectul doameni geloase ... nu pot spune decat atat ca:

"Ne aflam în plină cultura a ambalajelor. Certificatul de casatorie conteaza mai mult decat dragostea, funeraliile mai mult decat mortul, hainele mai mult decat corpul si slujba mai mult decat Dumnezeu" - citat din Eduardo Galeano.

garbo_388052
Postat pe 8 Noiembrie 2013 12:44
De la: garbo_388046, la data 2013-11-08 10:02:26Eu, neavând copil, am avut o relație cu un tip divorțat, acesta, la rândul său, având una bucată copil. Un băiat.
La începutul relației, normal, știam de existența copilului, acceptându-l pe tip cu acest ”bagaj”. Am avut o relație foarte bună cu acel copil. Ne apropiasem foarte mult. La fiecare sfârșit de săptămână băiatul era cu noi. Atât de mult s-a apropiat de mine, încât, atunci când avea nevoie de ceva, mă striga pe mine, nu pe taică-su.Până la urmă, tatăl copilului era gelos pe mine și pe copilul său din cauza relației mele cu fiul său.

Într-adevăr, în cazul nostru nu era vorba de casă, sau vreun alt bun material.Fusese vorba ”doar” de iubire.


Hmm..ce poveste induiosatoare....... si totusi, de ce v-ati despartit?! Pentru ca faza cu "gelozia pe propriul lui copil " este greu de digerat" !
LLisa
Postat pe 8 Noiembrie 2013 16:05
De la: LLisa, la data 2013-11-05 17:48:00On topic:
Fara falsa modestie si fara falsa pudoare...cine draq' n-ar fi geloasa pe copilul lui facut cu o alta femeie? Stand stramb si judecand drept, ca femeie...as fi geloasa si infuriata! Asta-i adevarul si natura femeii din mine! da' .....cine-i perfecta?!!!!!


p.s.
Ce format naspa' are Garbo acum.......


Da, Lisa, te felicit pentru onestitate, cred ca o oarecare gelozie as simti si eu, dar sa numesti un copil kkt? Sau sa doresti sa dispara din viata tatalui sau? Dezgustator si lamentabil, to say the least.
Aici nu mai e vorba de simpla gelozie, ci de ura impinsa pana la patologic.

P.S. De acord cu formatul Garbo, eu as zice ceva si de culori. Verdele voma si rosul palid nu au fost niciodata printre favoritele mele.
charmelen
Postat pe 8 Noiembrie 2013 19:36
De la: charmelen, la data 2013-11-08 19:36:27
De la: LLisa, la data 2013-11-05 17:48:00On topic:
Fara falsa modestie si fara falsa pudoare...cine draq' n-ar fi geloasa pe copilul lui facut cu o alta femeie? Stand stramb si judecand drept, ca femeie...as fi geloasa si infuriata! Asta-i adevarul si natura femeii din mine! da' .....cine-i perfecta?!!!!!


p.s.
Ce format naspa' are Garbo acum.......


Da, Lisa, te felicit pentru onestitate, cred ca o oarecare gelozie as simti si eu, dar sa numesti un copil kkt? Sau sa doresti sa dispara din viata tatalui sau? Dezgustator si lamentabil, to say the least.
Aici nu mai e vorba de simpla gelozie, ci de ura impinsa pana la patologic.

P.S. De acord cu formatul Garbo, eu as zice ceva si de culori. Verdele voma si rosul palid nu au fost niciodata printre favoritele mele.

Nu stiu cine a zis asa ceva Charmelen, dar nu mi-as fi permis nici intr-o mie de ani sa vorbesc la adresa unor copii la modul asta! Pentru esecul relatiei noastre, in mod sigur as fi avut ceva de zis lui, tatalui ( si i-am zis...dupa 7 ani, aveam deja gusa plina ) !
LLisa
Postat pe 8 Noiembrie 2013 20:57
Lisa, sincer regret daca ai crezut ca observatia aceasta se referea la tine. Nici un moment n-am intentionat sa fie asa.
Dar persoana care a deschis acest subiect s-a referit in mod repetat si obsesiv la copilul facut de partenerul ei cu o alta femeie ca la un kkt facut cu o tarfa, a injurat pe toti care si-au permis s-o contrazica pe topic, in fine s-a manifestat ca o persoana care pare sa aiba probleme serioase ce necesita tratamente indelungate.

Eu am inteles pozitia ta sau a altor persoane pe care le incearca o oarecare gelozie fata de copilul facut de partenerul lor cu altcineva,tocmai din perspectiva mamei despartite cu un copil, pentru ca stiu foarte bine ca indiferent cat de mult as iubi un barbat, copilul meu va fi intotdeauna pe primul loc in inima mea. Sincer nu ma astept si nici nu pretind acest lucru din partea unui barbat, dar cred ca este normal ca si pentru un barbat copilul sa fie o parte importanta din viata lui si sa aiba accesul la afectiunea si sprijinul sau moral si material.
charmelen
Postat pe 8 Noiembrie 2013 22:08
De la: charmelen, la data 2013-11-08 22:08:35Lisa, sincer regret daca ai crezut ca observatia aceasta se referea la tine. Nici un moment n-am intentionat sa fie asa.
Dar persoana care a deschis acest subiect s-a referit in mod repetat si obsesiv la copilul facut de partenerul ei cu o alta femeie ca la un kkt facut cu o tarfa, a injurat pe toti care si-au permis s-o contrazica pe topic, in fine s-a manifestat ca o persoana care pare sa aiba probleme serioase ce necesita tratamente indelungate.

Eu am inteles pozitia ta sau a altor persoane pe care le incearca o oarecare gelozie fata de copilul facut de partenerul lor cu altcineva,tocmai din perspectiva mamei despartite cu un copil, pentru ca stiu foarte bine ca indiferent cat de mult as iubi un barbat, copilul meu va fi intotdeauna pe primul loc in inima mea. Sincer nu ma astept si nici nu pretind acest lucru din partea unui barbat, dar cred ca este normal ca si pentru un barbat copilul sa fie o parte importanta din viata lui si sa aiba accesul la afectiunea si sprijinul sau moral si material.

Multu' fain pentru intelegere, doar tu m-ai inteles si-ai reusit sa "intelegi
" cele scrise de mine in primul mesaj, in care am fost 100 % sincera!
Ai dreptatate, copilul nu poarta vina pentru neintelegerile adultilor, este trist ca ajunge sa fie pus in astfel de situatii, de cele mai multe ori de propriul parinte...
LLisa
Postat pe 8 Noiembrie 2013 22:24
Eu as putea iubi copilul lui cu alta,pentru ca e un copil exact cum am fost si eu...chiar nu conteaza cine sunt parintii,copiii sunt la fel toti.E gresit sa il privesc ca fructul iubirii dintre al meu,si alta....total gresit.
Ce stie copilul despre asta,si ce este el de vina?
Dificil este sa stie ca nu sunt mama lui,nici nu as avea pretentia sa fiu,decat prietena lui cea mai buna....mama biologica l-a nascut,l-a tinut in burta,nu e de neglijat asta...
daniilia
Postat pe 10 Noiembrie 2013 07:13
am citit aproape toate parerile: "daca dragoste nu e nimic nu e",credeti-ma daca exista dragostea adevarata ii iubesti si copilul partenerului , daca nu poti face asta , nu exista dragoste si e bine sa se renunte , asta e realitatea
garbo121202
Postat pe 10 Noiembrie 2013 07:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
LA MULTI ANI TITUROR ROMNILOR DE FLORII ! 4 De la: VOIAJOR 13 Aprilie 2012 08:17
Distinse doamne 7 De la: garbo265966 5 Iulie 2012 09:36
TOT CEEA CE SIMT SI MA PUTETI INTELEGE ACUM!!! 6 De la: quasaria 26 Mai 2010 23:56
buna.... 7 De la: pisoias01 24 Decembrie 2010 16:38
Curiozitate 55 De la: Dor_marunt 23 Decembrie 2009 16:30
Setari Cookie-uri