Cum sa fac?

Buna! Sunt noua pe acest forum si am postat in ideea ca voi primi niste sfaturi utile. Locuiesc cu prietenul meu, in casa lui. El a mai fost casatorit iar din acel mariaj a rezultat o fata, acum in varsta de 18 ani. Prietenul meu are o casa si i-am zis (asta prin prisma faptului ca nu suport ideea ca are un copil, dar macar asa poate ca nu m-as simti ca o "roata de rezerva" in aceasta relatie) ca inainte de casatorie sa fiu trecuta in actele casei, sa am jumatatea mea dinainte pt ca nu am incredere in el ca va face acest lucru dupa ce ne vom casatori. Mi-e teama ca la o cearta ar aduce in discutie divortul si fereasca Dumnezeu sa mai am si un copil sa nu am unde ma duce.
Asa cum am zis, locuim impreuna. M-am mutat la el relativ repede si ne-am obisnuit unul cu celalat, el cat si cei din jur considerandu-ma deja sotia lui. Insa cand am adus in discutie problema cu actele casei, a "luat foc": "ce, esti cumva sotia mea sa fac asta? am sa fac dupa ce ne vom casatori" iar eu i-am replicat ca tot imi spune ca iubirea lui fata de mine cat fata de copilul lui sunt diferite, vreau sa vad ca cel putin ma iubeste la fel de mult cum isi iubeste copilul. Fii-sa nu mai e un copil in cadrul unei familii normale, e un copil care apartine unei familii destramate!! Si atunci, cum cantareste asta pt el? Si eu sunt pt el, ca si sotia lui (fac totul ca si cum am fi sot si sotie). In cazul asta sentimentele nu mai conteaza, actele conteaza asa mult??? Faptul ca fata lui nu mai face parte dintr-o familie nu mai conteaza?? Ea de ce sa aiba drepturi, doar din cauza ca el a fost un prost si s-a incurcat cu o femeie care i-a distrus viata? Sunt aproape 8 ani de cand a divortat iar el inca nu a facut actele de partaj cu toate ca acea casa este luata din munca lui in mare parte si din grija lui fata de fostii proprietari, el intrand in dreptul de proprietar deplin abia dupa 3 ani de la data hotararii definitive a divortului, deci fosta sotie neavand prea multe drepturi asupra casei. Dar atata timp cat fii-sa are dreptul, vreau si eu acelasi drept. In cazul in care Doamne fereste, el moare, casa cine-o mosteneste?? Fii-sa!!! Si atunci, pt ce atata bataie de cap cu un barbat care are un astfel de trecut??? Macar asa, la o adica as sta linistita, as sti ca nu mi-am irosit anii degeaba alaturi de el.
El a venit cu propunerea ca sa vanda casa si sa ne luam impreuna, de la zero. Punem amandoi bani, dar in mod egal. Si cu restul de bani care i-ar ramane din vanzarea casei,ar mai cumpara o garsoniera. Chipurile, pt el, pe numele lui. Dar de fapt ar fi pt fata lui. Si pt ce sa accept asa ceva??? I-am facut un scenariu: fosta sotie n-ar mai avea unde sa stea si se muta in garsoniera fetei. Credeti ca eu as putea sa accept asa ceva?? Ca din banii lui sa traiasca si fosta cat si copilul care-l are cu ea??? DA, in privinta asta sunt egoista, poate chiar rea catalogata de unii. DAR E DREPTUL MEU SA FIU FERICITA, nu sa ma simt "in umbra".
Cei care ma cunosc, stiu ca sunt un suflet generos, milos, ajut pe oricine in limita a ceea ce am, a ceea ce pot, batrani, copii, bolnavi,etc....DAR FATA DE FEMEILE DIN TRECUTUL LUI, adica fosta sotie si fata lui, nu am dram de toleranta. Toleranta mea e ZERO, nu suport ideea ca eu sa fiu cea de-a doua, sa fie al doilea copil, etc. Daca atitudinea lui continua tot asa....nu vad nici un viitor alaturi de el.
Ce parere aveti despre ce am scris? Ma astept ca multi sa condamne modul cum privesc lucrurile, dar poate fi o invatatura...
garbo_385448
Postat pe 4 Octombrie 2013 13:43
ai gandi la fel daca ar fi fata ta si un barbat strain( fata de copilul tau)ar veni in casa ta si ar vrea acte pe casa doar pentru ca s-a casatorit cu tine ?????
garbo_19362
Postat pe 5 Octombrie 2013 00:38
" (asta prin prisma faptului ca nu suport ideea ca are un copil,"

Atunci ce cauti in viata lui ?

" vreau sa vad ca cel putin ma iubeste la fel de mult cum isi iubeste copilul."

Asta n-ai s-o vezi niciodata (sper).

" Fii-sa nu mai e un copil in cadrul unei familii normale, e un copil care apartine unei familii destramate!! "

Sa-ti fie rusine ca gandesti asa E fiica lui si are tot dreptul sa mosteneasca TOT , atata timp cat el vrea asta.
Tu de ce te-ai "cuplat" cu el ? Pentru casa ? Asa se pare dupa cum gandesti...Dar casa ta ? Tu nu ai o proprietate a ta ? Ai trait pana acum pe la usile altor barbati vanand drepturi imobiliare ?

" DA, in privinta asta sunt egoista, poate chiar rea catalogata de unii. "

Nu dragutzo....esti o fiinta oribila si fara suflet. Piei ...Ptiu...ptiu...


Rotty
Postat pe 5 Octombrie 2013 09:20
448 , titlul topicului e "cum sa fac ? ".....Eu zic sa-ti faci bagajul si sa dispari din viata lor...nu meriti o familie.
Rotty
Postat pe 5 Octombrie 2013 09:29
sa zicem ca iti face acte pe casa, dar nu mai vrei tu sa va casatoriti. va despartiti si ii ceri sa-ti dea banii pe jumatate de casa, fiindca e dreptul tau. atunci trebuie sa-si vanda apartamentul, sa se mute intr-un spatiu mai mic, poate chiar o garsoniera si sa-i mai vina acolo si fata. dar poate ca el vrea sa-si refaca viata langa cineva care-l merita. unde va sta? in chichineata pe care o va avea din cauza prostiei lui de a te trece pe acte?sper sa se destepte si sa te lase.
un sfat penru tine: mai sunt barbati pe lumea asta. daca nu in Romania, atunci in afara ei vei putea sa gasesti pe cineva care nu are atatea probleme si pe care nu-l vei mai imparti cu nimeni: copii din casatorii anterioare, foste sotii etc.
garbo_3567
Postat pe 5 Octombrie 2013 13:12
Propunerea lui este corecta. Ce sa faci? Sa il lasi in pace. Poate se trezeste el si te lasa ca de dragoste nu poate fii vorba din partea ta. Iar cum gandesti despre copilul lui, rusine sa iti fie....daca ai....
Ea43
Postat pe 5 Octombrie 2013 22:23
Am vazut si auzit multe la viata mea, dar asa o individa lipsita si de bun simt, si de scrupule, si de omenie ca tine, mai rar. Adica tu, o individa fara nici un capatai, interesata doar de casa unui barbat si fara nici un sentiment fata de el, vrei asa ,deodata, sa fii mai importanta decat fiica lui, care e carne din carnea lui, adica e pe jumatate el, ca sa spun asa... Sunt de-a dreptul consternata. Nu esti doar rea, mai femeie, esti o aberatie a naturii. Ti-au zis altii sa-ti fie rusine, dar ma indoiesc ca ai idee ce inseamna asta. Sper ca bietul om sa-si vina in simtiri si sa scape cat mai repede de o ... ca tine!
bucura
Postat pe 6 Octombrie 2013 20:03
Total incorecta abordarea ta. Ca sa nu spun de modul in care gandesti. ,,il accept cu trecutul lui,, Pai daca-l accepti si mai ales daca sustii ca-l iubesti de ce te legi de acest trecut? Ficecare dintre noi avem un anume ,,trecut,,. Apoi de ce te cramponezi de acea casa? O fi mai importanta decat OMUL de langa tine? Dupa cum vad ca gandesti se pare ca DA. Daca l-ai iubi cu cdevarat nu te=ar interesa nici trecutul,nici casa ci omul drag! ATAT! Si ai incerca sa le fi aproape tuturor,sa-ti faci simtita caldura sufleteasca care din pacate nu orea razbate din cele postate de tine aici.
vicvic40
Postat pe 7 Octombrie 2013 08:09
De la: garbo_19362, la data 2013-10-05 00:38:24ai gandi la fel daca ar fi fata ta si un barbat strain( fata de copilul tau)ar veni in casa ta si ar vrea acte pe casa doar pentru ca s-a casatorit cu tine ?????


in primul rand tin sa fac o mentiune: fata lui nu locuieste cu el/noi, sta cu maica-sa iar el se vede rar cu ea, o data la 2-3 luni sau chiar mai putin, si tocmai de aceea nu consider a fi o relatie normala intre tata-fiica.

in al doilea rand, daca as avea un copil, acesta va sta CU MINE deci copilul ar fi prioritatea nr.1 in viata mea, pe cand la prietenul meu nu este asa; fiica lui nici macar nu a venit vreodata in vizita, asta nici inainte de a fi noi impreuna, ea il suna doar asa "chipurile" : ce faci tati? mi-e dor de tine. Insa acest "dor" a se traduce "am nevoie de bani/ceva", e o fiinta falsa, perversa si profitoare ca ma-sa. Si lucrul asta e bine cunoscut ca in familiile destramate copii se "razbuna" prin constrangeri, pretentii materiale sau financiare fata de parintele care a parasit familia.
garbo_385448
Postat pe 7 Octombrie 2013 12:08
[quote name='Rotty'

Atunci ce cauti in viata lui ?
Acelasi lucru pe care si-l doreste oricine cand incepe o relatie....iubire, intelegere, respect, incredere....casatorie, copii, batranete.

garbo_385448
Postat pe 7 Octombrie 2013 12:34
De la: garbo_3567, la data 2013-10-05 13:12:57sa zicem ca iti face acte pe casa, dar nu mai vrei tu sa va casatoriti. va despartiti si ii ceri sa-ti dea banii pe jumatate de casa, fiindca e dreptul tau. atunci trebuie sa-si vanda apartamentul, sa se mute intr-un spatiu mai mic, poate chiar o garsoniera si sa-i mai vina acolo si fata. dar poate ca el vrea sa-si refaca viata langa cineva care-l merita. unde va sta? in chichineata pe care o va avea din cauza prostiei lui de a te trece pe acte?sper sa se destepte si sa te lase.
un sfat penru tine: mai sunt barbati pe lumea asta. daca nu in Romania, atunci in afara ei vei putea sa gasesti pe cineva care nu are atatea probleme si pe care nu-l vei mai imparti cu nimeni: copii din casatorii anterioare, foste sotii etc.



daca s-ar intampla sa ne despartim, fie i-as cere banii pe jumatetea mea, fie i-as da lui bani pe cealalta jumatatea ca sa raman in casa.
si ce imi pasa mie de fii-sa? e copilul meu cumva? e strict un plod rezultat dintr-o relatie sexuala si-o relatie nereusita si atat!
si cu mine cum ramane? stau langa el cativa ani...nu merge relatia, ne despartim, si cu ce ma aleg din toate astea in afara de tristete????? macar asa compenseaza faptul ca l-am acceptat langa mine asa cum s-a putut chiar daca nu i-am inghitit copilul......dar el va ramane cu casa si copilul, eu singura si trista....nuuuuu, durerea mea cine sau ce ar compensa-o???? ce m-ar putea consola? adica el dupa ce ca are trecut de tot rahatul, tot el sa iasa "curat" si "nevatamat" din relatia???! pardon! pe ce lume traiesti? esti zana cea buna? la sufletul tau nu te mai gandesti? sunt eu vinovata ce el s-a incurcat cu o taratura de femeie care i-a distrus viata si cu care are un copil???
garbo_385448
Postat pe 7 Octombrie 2013 12:41
De la: Ea43, la data 2013-10-05 22:23:03Propunerea lui este corecta. Ce sa faci? Sa il lasi in pace. Poate se trezeste el si te lasa ca de dragoste nu poate fii vorba din partea ta. Iar cum gandesti despre copilul lui, rusine sa iti fie....daca ai....


Serios??? Cum de ai ajuns tu la concluzia ca e o propunere corecta?? Adica, dupa ce ca el vine cu rahatul din trecutul lui, eu sa fiu fraiera care accepta orice zice el, nu? Pt ce sa ramana garsoniera unei perverse care-si suna tatal doar cand are nevoie de ceva?? Nici macar n-as pronunta cuvantul copil pt astfel de javre, si se mai crede presus ca e fii-sa in acte! Pt mine nu-i decat o parvenita, o jigodie ca ma-sa.
Ce sa zic, ca toti copii care au parintii despartiti au pretentii la mostenire?? Cu ce dracu' au contribuit ei ca sa aiba astfel de pretentii??? Doar pt faptul ca in certificatul de nastre scrie ca X e tatal??
garbo_385448
Postat pe 7 Octombrie 2013 12:50
De la: vicvic40, la data 2013-10-07 08:09:15Total incorecta abordarea ta. Ca sa nu spun de modul in care gandesti. ,,il accept cu trecutul lui,, Pai daca-l accepti si mai ales daca sustii ca-l iubesti de ce te legi de acest trecut? Ficecare dintre noi avem un anume ,,trecut,,. Apoi de ce te cramponezi de acea casa? O fi mai importanta decat OMUL de langa tine? Dupa cum vad ca gandesti se pare ca DA. Daca l-ai iubi cu cdevarat nu te=ar interesa nici trecutul,nici casa ci omul drag! ATAT! Si ai incerca sa le fi aproape tuturor,sa-ti faci simtita caldura sufleteasca care din pacate nu orea razbate din cele postate de tine aici.



De ce nu pui intrebarea asta lui: e mai importanta casa asta decat linistea si iubirea femeii de langa mine, femeii care imi alina zilele, imi lumineaza diminetile, ma rasfata, ma face sa zambesc, ma ingrijeste, etc.? Sau e mai important ca acesata casa sa i-o las lu fii-mea?? Raspunde-mi tu!
garbo_385448
Postat pe 7 Octombrie 2013 12:54
De la: garbo_385448, la data 2013-10-07 12:34:42[quote name='Rotty'

Atunci ce cauti in viata lui ?
Acelasi lucru pe care si-l doreste oricine cand incepe o relatie....iubire, intelegere, respect, incredere....casatorie, copii, batranete.



Ai uitat sa adaogi casa
Rotty
Postat pe 7 Octombrie 2013 18:52
treaba este de casa , ea de fapt atat isi doreste !
garbo_19362
Postat pe 9 Octombrie 2013 10:15
ce dementa esti..nu am vazut in viata mea asa ceva...astfel de jigodii ca tine ar trebui inchise, sunt un real pericol sa circule in libertate. trateaza-te fato, ai mari probleme. o sa ajungi o femeie singura, trista, nimeni nu o sa stea cu asa ceva.
MARILENA_25
Postat pe 10 Octombrie 2013 08:59


448, mie mi se pare corect sa-ti doresti casa si alte lucruri materiale "drept schimb" pt. a convetui cu acest "prieten" dar atunci nu te vei numi iubita si nici viitoare sotie.Constat insa ca ambii sunteti la o varsta matura, la care omul are "scaun...."
dar se teme sa nu ramana cumva fara buda.
Mai stiu si ca "interesu-si poarta fesul" dar tu vrei "blana" din start se pare.
Nu-i rau si nici de condamnat sa vrei, important ii cu ce contribui tu personal pt. a obtine toate astea stiind ca totul este trecator: avere, bani, sanatate, frumusete....etc.
Inteleg ca tu te ai doar pe tine, sufletul si priceperile tale de femeie, corect!
Dar te-ai gandit ca el ca barbat nu are nevoie de imaginatia unei femei materialiste, de imaginatia ta de viitor(pt. tine) caci poate el, nici nu-si mai doreste copil nici cu tine sau cu alta femeie?
Ti-ai pus intrebarile astea inainte de-a te gandi ca tu fiind cu el te "sacrifici" ca "vita la taiere" fara sa ai drepturi legale nefiind casatorita si sa faci spume numai cand vezi fata ca-l suna si sa stii tot ce-o vb., ca ii controlezi viata si il sufoci de-o sa te trezesti intr-o zi cu bagajul la usa pi din-afara cu sau fara acte facute?
Poate da sau nu, ii viata ta, corpul tau si dorintele tale, dar nu-i corect pt. niciunul dintre voi.

Parerea mea ii de fapt o constatare: cine traieste cu un om(femeie sau barbat) vreme scurta sau indelungata, fie ca sunt casatoriti sau nu si dobandesc bunuri comune impreuna pe acea perioada, au drept legalde impartire (in cazurile relatate de tine chiar daca au trait in concubinaj.)
Exista lege pt astfel de temeri, tu insa, suferi nu numai de ura fata de fica-sa ci si fata de comportamentul ei fata de voi, ca ce, el, un "fost tati" si tu amanta lui sau viitoare mama vitrega?
Neinteresant pt. ea(fica-sa) La fel si la ea poate sa primeze scopul de-a intra in drepturi de mostenire si sa si le ceara, dar este indreptatita prin lege, tu nu, intelegi ce zic?
Ar fi mai sanatos sa fii indragostita trupeste si sufleteste de "prieten" si nu de averea lui.
Numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 11 Octombrie 2013 00:38
De la: suparatu_, la data 2013-10-11 00:38:10


Mai stiu si ca "interesu-si poarta fesul" dar tu vrei "blana" din start se pare.
Nu-i rau si nici de condamnat sa vrei, important ii cu ce contribui tu personal pt. a obtine toate astea stiind ca totul este trecator: avere, bani, sanatate, frumusete....etc.

Eu sunt dispusa sa contribui cu orice, dar dupa ce el imi face pe plac. Si iti spun si de ce: datorita neincrederii pe care o am in el. Nu am nici o certitudine ca in momentul in care ii voi deveni sotie, el ma va trece in actele casei. Si atunci ce-am sa fac? Sa divortez? Va fi prea tarziu si nu ma joc cu astfel de lucruri.....e vorba de linistea mea sufleteasca vis-a-vis de aceasta relatie care nu prea imi ofera multe...numai "bagajul" lui din trecut si cam multe compromisuri. Si asta pt ce? Pt ca are el un copil caruia nici macar nu-i pasa de el si care abia asteapta sa-si intre in drepturi candva....ca na' e moca....e de la tata...e suficient sa scrie in certificatul de nastere ca X e tatal si toti bastarzii facuti cu tarfe sa aiba parte la mostenire. Hmmmm! Iar eu, care zi de zi sunt langa el si compensez tot ce inseamna afectiune, intelegere, caldura, nevoi gospodaresti...cu ce ma aleg? Doar cu tristete si compromisuri??


Dar te-ai gandit ca el ca barbat nu are nevoie de imaginatia unei femei materialiste, de imaginatia ta de viitor(pt. tine) caci poate el, nici nu-si mai doreste copil nici cu tine sau cu alta femeie?

Isi doreste foarte mult sa avem copii insa la felul cum se poarta, ma tem eu sa fac....pt ca nu am nici o certitudine sentimentala si materiala din partea lui. Fereasca Domnul sa mai am si copii si nici casa pe numele meu si sa ma cert cu el din cauza lui fii-sa si sa ne dea afara! Aoleo! Pai cred ca singurul scop mi-ar ramane s-o distrug pe nenorocita aia care nu ma lasa sa traiesc fericita.


Ti-ai pus intrebarile astea inainte de-a te gandi ca tu fiind cu el te "sacrifici" ca "vita la taiere" fara sa ai drepturi legale nefiind casatorita si sa faci spume numai cand vezi fata ca-l suna si sa stii tot ce-o vb., ca ii controlezi viata si il sufoci de-o sa te trezesti intr-o zi cu bagajul la usa pi din-afara cu sau fara acte facute?

Au fost cateva scandaluri care s-au lasat cu jigniri grave pana si violenta fizica dar tot impreuna suntem.....stie ca nu-i suport copilul si nici nu se va intampla asta vreodata. Fii-sa e strcit parte din trecut, "bucata" din tarfa care i-a distrus lui viata. Ea ce drept are, doar ca el e taica-su in B.I.? Cum si cu ce isi da ea contributia de copil, decat prin a-i cere bani mereu??? Il ajuta cu ceva vreodata sau sa il viziteze, sa-i calce o camasa, sa-i faca curat sau o mancare calda vreodata??? Nuuuuu....parvenita vrea doar bani si casa. Mi-e sila de astfel de specimene.


Exista lege pt astfel de temeri, tu insa, suferi nu numai de ura fata de fica-sa ci si fata de comportamentul ei fata de voi, ca ce, el, un "fost tati" si tu amanta lui sau viitoare mama vitrega?
Neinteresant pt. ea(fica-sa) La fel si la ea poate sa primeze scopul de-a intra in drepturi de mostenire si sa si le ceara, dar este indreptatita prin lege, tu nu, intelegi ce zic?


Gresit spus sau mai bine zis poate nu cunosti semnificatia cuvantului "amanta"----cea cu care barbatul inseala in paralel---- ceea ce la mine nu e cazul, nu exista alta femeie la mijloc ca sa pot fi numita amanta....urat cuvant. Momentan sunt iubita/prietena desi el ma vede si se comporata cu mine ca si cum am fi sot si sotie numai ca atunci cand vine vorba de lucruri serioase legate de casa....parca nici macar amici n-am fi.
garbo_385448
Postat pe 11 Octombrie 2013 17:30
448
-tu nu cauti o rezolvare, cauti vinovati din cate observ si singura vinovata de " tot tacamul" esti tu si nu pt. faptul ca nu ai dreptul la fericire ci pt. faptul ca nu joci corect fata de omul care te iubeste si asta fiindca (vizibil) tu nu-l iubesti.
Una este sa-i fii devotata "prietenului" alta este sa iubesti neconditionat si alta este sa fii teatrista pt. ati atinge scopul si scopul tau ii clar.(dar alegerea iti apartine)

Cum bine observ ca "prietenul" o pozat in victima pt. ati da tie motiv de razbunare pe "ele" fapt care
el nu a reusit sa-si rez. probl ca barbat/tata/sot si te foloseste pe tine (deci, manipulare)...urat, f. urat!

Scandalurile si violenta fizica, bag seama ca iti priesc mai mult decat linistea, iubirea sincera si
traiul decent si uman.
Pe langa asta ii bine de punctat ca ai facut fata daca sunteti impreuna(deci, esti rezistenta....puteti continua!)

In final, la cele spuse mai sus adaug ca amanta ii amanta, fosta ii fosta, sotia ii sotie si actuala nu-i si viitoarea. Deci, cred ca ai inteles ca nu am facut nici o confuzie ca la cum descrii tu caracterul lui se poate spune ca nu are numai una ci mai multe amante, numai ca tu esti mai DE treaba! Spor!

numa' ghini!



Fss_ssu
Postat pe 11 Octombrie 2013 23:41
Hai lasa-ne! Topicul asta e facatura. Raspunsul il ai deja.
Ea43
Postat pe 12 Octombrie 2013 01:40
448, ti-am raspuns si la celalat topic... dar citindu-l pe asta am ajuns la alta concluzie: lasa-l in durerea lui si cauta unul pe care sa il iubesti. Si nu spun asta pentru el, ci pentru tine: ca sa nu te trezesti la un moment dat ca din toata viata ta te-ai ales cu trei caramizi - sau scinduri. Iar asta pentru ca te-ai vindut ieftin. Si un cosciug tot din aia e facut. Si pe ala o sa il ai precis - iar daca n-o sa il ai, n-o sa iti fie frig oricum.
Viata e facuta sa o traiesti, si sa o traiesti frumos. Cit de frumos poti. Este absolut tot ce ramine, daca nu vrei sa "irosesti timp". In situatia in care esti, asta faci. Irosesti timp, te pui "in umbra "singura: eu i-as da un shout in cour urgent unui barbat cu atitudinea asta, eventual cu cotetul cainelui in spate ar iesi pe poarta, ca sa ramina si el cu ceva. Saracul omul ala al tau are rabdare - dar te injosesti tu singura.
quasaria
Postat pe 12 Octombrie 2013 06:46
De la: garbo_19362, la data 2013-10-05 00:38:24ai gandi la fel daca ar fi fata ta si un barbat strain( fata de copilul tau)ar veni in casa ta si ar vrea acte pe casa doar pentru ca s-a casatorit cu tine ?????


Cel mai bine era sa locuiti separat pana ai fi devenit sotie. Nu ai nici un drept asupra casei. Nu uita ca bunurile dobandite in perioada cat a fost casatorit se impart, chiar daca el a fost cel care le-a dobandit.
Te-ai gandit daca tu esti alegerea finala pentru el, eu cred ca nu.
michu61
Postat pe 12 Octombrie 2013 08:32
De la: Ea43, la data 2013-10-12 01:40:43Hai lasa-ne! Topicul asta e facatura. Raspunsul il ai deja.

Nu pot accepta astel de oameni (daca sunt oameni) consider ca nu exista si multumesc ca nu i-am intalnit.
michu61
Postat pe 12 Octombrie 2013 08:42
Stii melodia aceea"Cu ce m-am ales in viata, ce-am baut si ce-am mancat" e.t.c.Tu vei fi aceea, ptr. ca nu stii sa respecti, sa aptreciezi si sa iubesti barbatul de langa tine.Daca l-ai iubit macar cateva secunde poate l-ai si acceptat cu "bagajul" pe care-l avea.Eu ,personal,sunt la a doua casatorie de sapte ani,am doua fete casatorite, sotul nu are copii, insa, m-a acceptat cu tot cu" bagaj", i-mi respecta copii, i-mi iubeste nepotii si nu este saptamana sa nu ne vizitam.Poate reusesti sa fii mai indulgenta cu unele lucruri,asta e viata, de ce trebuie doar sa cerem?! ori sa avem pretentia la ceva ce nu am contribuit, si care sa credem ca ni se cuvine?!Tu , nu ai sentimente, calci pe cadavre ptr. a-ti satisface o nevoie.Esti demna de toata mila daca gandesti in felul asta,atata rautate..........phai de omul acela!
garbo039367
Postat pe 12 Octombrie 2013 10:50
si pana cum nu ti-ai irosit anii????...de ce trebuie'' tu'' care nu ai contribuit cu nimik nici la casa lui (nici la casa ta.)sa ai atatea pretentii??...tu ai ceva al tau??? o locuinta? un servici stabil??..eu am stat cati-va ani buni cu un baiat in casa lui pe care a ridicat-o si mobilat-o si aranjat-o si intretinut-o si cu efortul meu....si??? ce trebuia sa il dau in judecata? sau ce?....sunt o luptatoare si daca am ceva in viatza am pt ca am stiut sa lupt si sa fac ceva prin munca,respect,sacrificiu....nu ai nici-un drept sa-i judeci copilul....nu l-ai crescut tu....nu l-ai intretinut tu.....ai mai multa grija de viatza ta...si gandeste-te ca trebuie sa te lupti si tu putin..nu sa se lupte altii si pt tine!!!!
Eu1985
Postat pe 15 Octombrie 2013 12:17
De la: MARILENA_25, la data 2013-10-10 08:59:44ce dementa esti..nu am vazut in viata mea asa ceva...astfel de jigodii ca tine ar trebui inchise, sunt un real pericol sa circule in libertate. trateaza-te fato, ai mari probleme. o sa ajungi o femeie singura, trista, nimeni nu o sa stea cu asa ceva.


Vrei sa ti-l pasez tie, sa-l "inghiti" cu tot cu rahatul din trecutul lui? Nu zau! Da' tu n-ai pic de demnitate in tine, sa-ti doresti sa fii unica si fericita cu un barbat sau te lasi compromisa si inghiti orice kkt??
garbo_385448
Postat pe 15 Octombrie 2013 15:21
[quote name='garbo039367'

Eu ,personal,sunt la a doua casatorie de sapte ani,am doua fete casatorite, sotul nu are copii, insa, m-a acceptat cu tot cu" bagaj", i-mi respecta copii, i-mi iubeste nepotii si nu este saptamana sa nu ne vizitam.Poate reusesti sa fii mai indulgenta cu unele lucruri,asta e viata, de ce trebuie doar sa cerem?!

Si legat de copii, esti ascunsa fata de sot sau il implici si pe el la tot ce tine de fetele tale? Ma mir cum de a acceptat o femeie cu 2 copii, chiar are un suflet mare, de admirat. Iar legat de casa? Are si el vreu drept la casa ta de tot te-a acceptat cu un "bagaj asa de greu" sau ai tu la a lui si pt fetele tale? Ma poti lamuri?
garbo_385448
Postat pe 15 Octombrie 2013 15:26
[quote name='Sonya_Ioana06'

.de ce trebuie'' tu'' care nu ai contribuit cu nimik nici la casa lui (nici la casa ta.)sa ai atatea pretentii??...tu ai ceva al tau??? o locuinta? un servici stabil??..

...nu ai nici-un drept sa-i judeci copilul....nu l-ai crescut tu....nu l-ai intretinut tu.....ai mai multa grija de viatza ta... [/quote]

am pretentii pt ca nu sunt obligata sa-i accept copilul si pt teama ca din cauza discutiilor avute oricand ma poate da afara din casa...de multe ori a zis "stai in casa lu fii-mea si pt ea pot renunta la tine"....cine dracu e jigodia aia sa aiba vreo pretentie la casa lui??? doar ca e rodul dintre el si o tarfa din trecutului lui si care i-a distrus viata?? cu ce contribuie parvenita de fii-sa sa aiba drepturi la casa??
eu am contribuit cu multe, renovarea casei, diverse cumparaturi pt gospodarie, tot ce inseamna intretinerea unui barbat si a casei....de aia am pretentii, sunt independenta financiar nu depind de nimeni dar nici nu las o jigodie sa ma calce in picioare doar pt ca in certificatul ei de nastere la rubrica tata e trecut prietenul meu.....o jigodie care il suna doar sa-i ceara bani, un jeg de om! asa ca nu va mai dati cu parerea daca nu stiti adevarul.
garbo_385448
Postat pe 15 Octombrie 2013 15:34
Jigodie? Tu ce eşti?
Axl_R
Postat pe 15 Octombrie 2013 16:03
atentie putin la vocabular...presupunem ca suntem oameni...educati....nu???......asa cum este este copilul lui.....ai inteles????..da...nu trebuie sa accepti nimik.......dar cand l-ai cunoscut nu stiai nimic din viata lui sau despre el?????..cine te-a pus sa intri in relatia asta???...te-a amenintat cineva????...eu nu cred...incearca sa fii putin mai discreta....si te rog da dovada de un om cu caracter si coloana vertebrala.....P.S. tu ne-ai cerut parerea.....
Eu1985
Postat pe 15 Octombrie 2013 16:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
haine frumoase pe www.newstore.ro 1 De la: garbo029639 24 Februarie 2010 02:57
Intrebare. 44 De la: ulygarbo 11 Aprilie 2017 01:07
Oare pot gasi un job,chiar2 in Bucuresti? 1 De la: garbo182398 10 Ianuarie 2012 08:07
traditii ,relatie ,sarcina surpriza .. 29 De la: ayda_ayda 15 Martie 2015 20:08
PSIHOLOGIE COPII 1 De la: garbo185480 7 Februarie 2011 03:52
Setari Cookie-uri