Mai credeti in superstitii??

Dl Barboneli e un glumet din nastere. cei care il cunosc sau obisnuit cu el.
in plus, Li nu crede in superstitii si altele de genul asta.
vivacedonna
Postat pe 22 Octombrie 2013 11:48


si dona stie bine asta... ea a fost la botezul meu !!!!
dar ia zi-mi hamuda... de atunci, tiam spus ca te iomblesc... ??? ... ia mai da-o naibi de complezentza....
barboneli
Postat pe 22 Octombrie 2013 12:30
tu sti ca nu trebuie sa fiu la nasterea cuiva ca sa il cunosc

poate ca ti-am fost fiica intr-o alta viata , pentru ca asa ma simt acum, desi, in viata asta mi-am ales alti parinti
vivacedonna
Postat pe 22 Octombrie 2013 13:30
Ce regasiri.....Mai ceva ca la "Surprize , surprize"
Rotty
Postat pe 22 Octombrie 2013 13:39
vivacedonna
Postat pe 22 Octombrie 2013 14:30
daca este surprize , surprize atunci Miha este zana surprizelor ??? ca eu am lipsit la apel ! o seara si o viata cum va doriti ! , lasati superstitiile deoparte ca nu sunt bune ! cu bine !
garbo_19362
Postat pe 22 Octombrie 2013 22:23
No iote fleosc . Ea deschide topicul si tot ea zice sa lasam superstitiile... Tocmai pe cand incepusem sa studiez problema...Iote , ieri mi-am pierdut marca ce o foloseam la carutza de cumparaturi....oare sa aibe legatura cu faptul ca apoi am uitat sa cumpar unt si ulei ?
Rotty
Postat pe 24 Octombrie 2013 08:39
Trimit io?
Axl_R
Postat pe 24 Octombrie 2013 09:14
Las geamul deschis . Sa nu nimeresti lampa ...Io ies la shu_shu
Rotty
Postat pe 24 Octombrie 2013 09:31
nu este deloc din cauza ca ai uitat de unt si ulei , este din cauza ca ai uitat lecitina ca sa iti aduci aminte
garbo_19362
Postat pe 24 Octombrie 2013 09:40
Fa si in locu meu! Dar tablete nu lua! Sa mance cei cu reclama!
Bre, pt nesimtire nu iegzista nica, nica? Sa|i trimit doza tripla.
Axl_R
Postat pe 24 Octombrie 2013 09:48
Oooo...finutzo , nesi e boala grea.... Numa` sapa si harshau` o mai vindeca
G , am pierdut marca , ca am uitat sa iau lecitina ? ...Lasa ca unt cumpar azi....
Rotty
Postat pe 24 Octombrie 2013 10:23
nu! era doar o superstitie ! fata draga , nu te stresa , se intampla tuturor !
garbo_19362
Postat pe 24 Octombrie 2013 10:49
Arat io a fi stresata ?

http://www.simpler.ro/wp-content/uploads/2012/11/zambet.jpg

Rotty
Postat pe 24 Octombrie 2013 11:05
deloc !
garbo_19362
Postat pe 24 Octombrie 2013 11:11
fac doua pandispane cu nuca si stafide, iti trimit unul ???
garbo_19362
Postat pe 24 Octombrie 2013 11:12
seara buna , ce facem cu siteul asta ca este greu de amenajat si cand o fac distrug tot ce era bun .weekend placut doamnelor si d-lor !
garbo_19362
Postat pe 24 Octombrie 2013 20:32
a propos de calendar !http://www.youtube.com/watch?v=pq6lsZoWcFE
garbo_19362
Postat pe 25 Octombrie 2013 11:46
Iara schimbi "foaia" mai repede ? Mai este o saptamana
Rotty
Postat pe 25 Octombrie 2013 13:29
stiu , dar am facut-o pentru melodie , si merita ! nu???
garbo_19362
Postat pe 28 Octombrie 2013 09:14
Nu cred in superstitii, ba cateodata schimb foaia la calendar si cu 2-3 zile mai repede, mai ales daca plec undeva pt. mai multe zile si stiu ca vin dupa 1... la fel n-am probleme sa ma intorc din drum daca uit ceva acasa si nici pisicile negre nu ma sperie
garbo_387273
Postat pe 28 Octombrie 2013 15:16
Da de ce sa te sperie ? Doar sunt asa de frumoase...

http://monalisabogdan.files.wordpress.com/2013/01/pisica-neagra-poze-pisici-imagini-pisicute-wallpapers.jpg?w=714
Rotty
Postat pe 28 Octombrie 2013 15:46
nu trebuie sa le luam adliteram asta este sigur !
garbo_19362
Postat pe 1 Noiembrie 2013 10:06
le prefer albe sau gri chiar ! http://4.bp.blogspot.com/_CmLtxAWQ6XY/S35sBnqhM6I/AAAAAAAADsc/PDBpLnsy2MA/s400/poze-haioase-pisici-periute-de-dinti.jpg
garbo_19362
Postat pe 22 Noiembrie 2013 19:14
http://thumbs80.top1.ro/filme/andrei/1778/pisici-amuzante.jpeg
http://www.pufosi.org/wp-content/uploads/2009/05/pisici-ametite.jpg
http://light.sunphoto.ro/photos/normal/41534427_GNVQQKAHX.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-hxg_8REw7o0/UCu4QXV6zCI/AAAAAAAACqI/audGlDPVHxs/s320/poze-haioase-poze-yin-yang-pisici-haioase.jpg ei ....????
garbo_19362
Postat pe 22 Noiembrie 2013 19:17
Este remarcabil, ca într-o eră a postmodernismului, într-o eră a tehnologiei, să descoperi cât de prezente şi cât de semnificative sunt superstiţiile, obiceiurile şi tradiţiile. Acestea ne impactează vizibil şi ne conduc viaţa într-un mod instinctiv, primitiv pentru care nu întodeauna găsim o explicaţie. Deşi nu există dovezi concrete pentru superstiţii, ele se bucură de credibilitate, autenticitate, şi sunt din ce în ce mai prezente în viata noastră.

Zilele trecute, în jurul prânzului, am sunat o prietenă să o întreb diverse lucruri şi în loc de "bună", mi-a răspuns cu "oh, draga mea, te iubeşte soacra!". Mirată, am întrebat-o de ce a facut această afirmaţie, şi mi-a răspuns noşalant, că există o superstiţie atunci când suni o persoană şi o nimereşti în timp ce serveşte masa, înseamnă că te iubeşte soacra. O altă prietenă bună tocmai a adus pe lume o fetiţă frumoasă şi sănătoasă. Desigur că am dorit să o văd, să mă bucur de inocenţa şi puritatea unei noi vieţi. Acolo m-am lovit de o altă superstiţie, de fapt de mai multe, dar am să mă rezum doar la una dintre ele. Mama fetiţei m-a rugat ca la plecare să las în patul micuţei o aţă sau o scamă. Evident, am întrebat "de ce?" Şi răspunsul a venit: "nu ştiu, aşa mi-a zis mama!".

Cu siguranţă, fiecare dintre noi, măcar o dată în viaţă ne-am "lovit" de astfel de superstiţii, de semne care ne-au influenţat sau nu la un moment dat pe parcursul existenţei. Cine nu a auzit de pisica neagră care dacă ne taie calea, o să avem ghinion, de ziua fatidică marti 13 (în SUA: vineri 13), sau că nu este bine să te intorci din drum că o să-ţi meargă rău, şi aş putea continua în acest stil cu mii de exemple. Există tratate intregi şi cărţi care abordează acest subiect vast, complex şi mistic. Superstiţiile nu sunt specifice doar culturii noastre. Ele se regăsesc în marile culturi europene şi orientale. De exemplu, în China, superstiţiile se află la loc de cinste, înţelepciunea orientală transmiţându-le cu fidelitate urmaşilor. Toată lumea a auzit de Feng Shui, un mod de viaţă ce îşi are rădăcinile în superstiţiile poporului chinez.
garbo_19362
Postat pe 26 Noiembrie 2013 10:17
G, eu am luat examene in zile de 13,
am avut zile de marti extraordinare care mi-au iesit asa cum le-am dorit pina la cel mai mic detaliu...
vivacedonna
Postat pe 29 Noiembrie 2013 16:48
http://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE
vivacedonna
Postat pe 29 Noiembrie 2013 16:51
" Toată lumea a auzit de Feng Shui, un mod de viaţă ce îşi are rădăcinile în superstiţiile poporului chinez."

Aia ? Aia aveau cu siguranta casa construita total aiurea , air mobila ...pe tavan.
Desii , daca stau sa ma gandesc de cand dateaza Feng_ul asta..... ...oare aveau asa ceva ?
Rotty
Postat pe 29 Noiembrie 2013 19:05
Fiecare avea câte o superstiţie. Mama mamei îmi spunea să bat în lemn de fiecare dată când nu vreau să se întâmple ceva rău şi să mă dau trei paşi în spate oricând văd o pisică neagră", povesteşte Sintia, acum în vârstă de 22 de ani. O altă superstiţie moştenită de la bunici era legată de fluieratul în casă, care aduce ghinion. „Ăsta, probabil, e unul dintre motivele pentru care nu ştiu să fluier şi colegii de birou fac mişto." Când a intrat la şcoală, superstiţiile au început să i se pară ridicole. Unele chiar chinuitoare. „Mama are şi acum o superstiţie cu care m-a torturat în copilărie: dacă te întorci din drum, să stai pe scaun până numeri la trei", îşi aminteşte Sintia. „Mereu uitam ceva când plecam la şcoală. De fiecare dată când mă întorceam, mama mă punea pe scaun să număr. Asta mă suprasolicita fizic şi mai pierdeam şi timp." Zi de 13 cu noroc Prima victorie în lupta cu superstiţiile a venit în clasa a V-a, când Sintia a dat teză într-o zi de 13 şi a luat cea mai mare notă din clasă. De atunci a observat că zilele de 13, în loc să-i poarte ghinion, îi aduceau bucurii. Şcoala i-a şi creat o superstiţie legată de un pix albastru cu care tot ce scria primea notă mare. „Am devenit dependentă de un pix care, culmea, nu se găsea în România, era din Israel". A folosit pixul tot gimnaziul, dar numai pentru lucrări şi teze. La admiterea în liceu însă, mitul s-a spulberat, pentru că pixul i-a adus o notă mai mică decât se aştepta. În timp, aproape toate superstiţiile din copilăria Sintiei şi-au pierdut puterea, iar cele căpătate mai târziu au fost mai degrabă sezoniere. „Mi-am dat seama că totul ţine de atitudine şi de străduinţă şi că în niciun caz nu se poate ca un examen să fie ratat dacă tu ai învăţat ani buni doar pentru că nu ai pixul care trebuie". Influenţa vieţii de la ţară Aceeaşi influenţă a bunicilor a făcut-o şi pe Andreea Ochiuleţ (23 de ani) să urmeze ritualuri: să facă trei paşi în spate când vede că-i trece o pisică neagră prin faţă şi să nu treacă pe sub scară, deşi în casa de la ţară erau trepte peste tot. Iniţial pe nesimţite, apoi din ce în ce mai evident, ­Andreea a început să scape de teama de superstiţii pentru că şi-a dat seama că sunt ritualuri moştenite de la bătrâni şi nu au nicio legătură cu lumea în care trăieşte. Acum,13 înseamnă pentru ea ziua în care trebuie să plătească salariul unei angajate. „Când mă uit în calendar, nu mă gândesc dacă e zi nenorocoasă, mă gândesc dacă am banii în casă să-i dau", explică ea. Andreea spune că nu prea crede în noroc şi ghinion, ci mai degrabă în întâmplări fericite şi nefericite. Admite însă că a avut noroc să-şi găsească prietenii pe care-i are, dar a fost meritul ei că i-a câştigat, la fel cum soarta a făcut să dea peste un job bun, dar e realizarea ei că l-a şi obţinut. "Nevoia de iraţional e un compromis pe care spiritul uman îl face cu propriile fantasme, propria dezordine, propriile contradicţii." Carmen Mihalache etnolog
garbo_19362
Postat pe 29 Noiembrie 2013 19:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
History of the Ryder Cup 1 De la: jiaopi111 21 Octombrie 2010 11:36
BATJOCURA,DENIGRAREA SI BATJOCORIREA SENTIMENTULUI DE DRAGOSTE PRIN POSTURILE DIFUZATE COMERCIAL PRIN PRIVATE SPICE,DARING!TV,HUSTLER TV,SUPER ONE,PLAYBOY TV,BLUE HUSTLER. 7 De la: SERIOSUL 26 August 2012 16:46
DE ASTAZI SALARIUL MEDIU PE ECONOMIE IN ROMANIA ESTE DE 2500 DE EURO PE LUNA ! 2 De la: MINCIUNICA 1 Aprilie 2012 12:46
Ce inseamna fapta buna? 81 De la: Jojolin 23 August 2010 01:04
furat!! furacioasa de anna 10 De la: hermosa20 16 Iulie 2012 00:55
Setari Cookie-uri