Se lasa copil de patru ani sa dispara din ochi?

:sml-happy0
De la: daniilia, la data 2013-09-19 16:15:35 Cei doi copii,unul de sase si altul de patru,sunt prea mici pentru a fi scapati din ochi,si sa plece ca sa cerceteze zone noi...cum pot parintii si mai ales bunica sa fie atata de iresponsabila,si mie mi-a deschis usa cu cheia,la doi ani,si a vrut sa plece sa exploreze...dar am prins-o imediat,ca sunt cu ochii pe ei.....puteau sa fie rapiti pentru organele interne,sau violati,sau cine stie mai ce......nu sunt de vina maidanezii...puteau fi calcati de masini,si multe altele......doi copii mici nu sunt in siguranata pe strazi,singuri,nici daca exterminam toti maidanezii.....si eu daca fac asa ceva aici,sunt imediat judecata.
Aici o familie de albanezi au plecat la munca,lasand doi tineri babysitter,prieteni de familie,si bebelusul a plecat de acasa in patru labe,l-au gasit la intersectie,in mijlocul drumului national....acum sunt judacati si parintii,si cei ce erau baby-sitteri.
Cateva secunde daca nu esti cu ochii pe ei,secunde,nu minute,a si facut ceva.....
Bunicile nu au instinctul mamei,care e mult mai atenta....imi pare asa de rau pentru copilas,daca era supravegheat,nu mai patea nimic insa.
Si eu merg in parc cu copiii,la Braila,e unul mare,langa o padure si cale ferata,inconjurat de gard de sarma,dar are doua porti deschise,pe care pot iesi copiii liber.....stau cu ochii pe ei,tot timpul,ca pe cafeaua care da in foc.....
Din nefericire,bunica e responsabila ca au disparut copiii de langa ea,si nu a fost destul de atenta.
dark_angel
Postat pe 29 Septembrie 2013 13:48
asa este...!!!!Si eucred ca bunica e singura vinovata....Acolo erau pericole de orice fel nu doar de maidanezi...
dark_angel
Postat pe 29 Septembrie 2013 13:49
Doamne ce monstrii de oameni...!!!!Imi pare rau de catei...
dark_angel
Postat pe 29 Septembrie 2013 13:52
Pacatul este ca se omoara animale nevinovate pentru greselile si pacatele oamenilor! Bunica este principalul vinovat si parintii care stiau ca bunica are probleme de sanatate si nu poate avea grija de copii, zgarcindu_se probabil sa plateasca o bona.
Este regretabil ce s-a intamplat, cea mai mare nenorocire posibila si le-as fi dat parintor dreptul sa spuna orice si oriunde dar.... vazandu-i ca apar mai degraba la tv. facand " politica", doamnele machiate la 24-48 ore de la nenorocire, am mari indoieli in privinta realitatii si intereselor acestora; regret mult, nu credeam vreodata ca nu voi fremata alaturi de o mama care si-a pierdut puiul!
De asemenea, institutiile statului si oamenii isi ascund incompetenta, necinstea si ignoranta prin crime si sange. Desigur, mai sunt si persoane defecte structural pe care le-ar linisti sange varsat!
O alta observatie a mea a fost manipularea ordinara facuta de presa, prezentand cainii ca niste monstri, invinuind animale fara discernamant si fara constienta ca sunt adevarate cele povestite de bunica si parintii iresponsabili! Cand un caine a salvat din ghearele ursului doi adulti, altul a salvat un copil de un an de la innec si un altul, un copil cazut intr-un canal, presa si televiziune nu a pomenit despre aceste fapte . Cred ca acest sange varsat va plana ca un stigmat asupra Romaniei iar Dumnezeu ne va da palmi multe si grele!
Ma gandesc la Basescu care are o nepotica, la parlamentarii care au copii si nepoti, ce exemple dau copiilor lor prin faptul ca poti sa curmi viata si mai si spui ca este normal, in loc sa rezolvi cu competenta si cinste problema lor pentru ca sunt solutii cu costuri minime!
Saraha
Postat pe 29 Septembrie 2013 13:52
Bravo!Foarte bine spus!Sunt de acord cu tine!
dark_angel
Postat pe 29 Septembrie 2013 13:58
Ai mare dreptate!!!!si eu sunt mama de copil de 6 ani,dar pe la 2 ani socrela mi-a luat-o cu forta,ca na e si ea bunica sa o duca la plimbare..Eu ca mama aveam inima piatra de grija,mai ales ca baba are 80 de ani,in fine dupa 10 minute ma uit pe geam in curte sa le ad,cand ies in curte ele nicaieri..Ies ,strig...nimic,la un moment dat intru in casa babei ,ea avand casa ei langa a meain curte,si ce credeti ea la barfcu alte babete,iar fetita mea NICAIERI...Asta la 15 minute dupa ce i-am dat-o in grija,la insistentele ei..In fine intru speriata o iau la rost si ea ca a lasat-o la usa ma...Pai bietul copil ce ajunea la clanta sa intre singura la 2 ani,asa ca ies buimaca de ca sa o cauta ..Pe strada nicaieri,la vecini nicaieri,in fine la 50 m.in fata portiiSe afla un locde sortare a balastului,datfiind ca la 1km de casamea este albia raului Suceava..Cand ajung acolo,camioanele tocmai basculau material d constructii,iar fetita mea la 2 m. de masini.Am simtit cum mi se taie picioarele...Am alergat si am tipat cat am putut ca nu cumva sa dea cu camioanel inapoi,ca nu aveau nici o sansa sa o vada..In fine am alergat,am luat-o in brate ,mi s-a facut rau de la inima si de atunci snt aproape 5 ani dar baboiul nu a maiavut parte de fata mea nici macar 1 minut...Bineiteles ca tot mie mi se fac reprosuri ca nu I-o #imprumut # si ei pe frumoasa nepotica...Dar cum sa i-o mai dau n liniste cand ea nici nu a iesit din casa sa o cautam,desi u eram disperata si plangeam..Pentru ea tot babele cu care a ramas in casa au fost ai importante...Si ar mai fii 2 situatii de povestit dar nu credca are sens..Eu am cedat atunci insistentelor ei ,dat fiind ca si sotul ma rugase sa i-o lasdin cand in cand,dar instinctul meu de mama a simtit mereu ca nu e a bine sa ramana cu ea....Asa ca eu o cresc de bebelas i o iau cu mine peste tot.Si mai ales nu o scap din campul meu de observare..Si in parc cand merg sunt mereu in tensiune...De aceea nu dau vina pe maidanezi..Sunt pe locul 1 in EUROPA la mortalitate infantila de natura casnica ..Adica se vede cumne crestem copiii.Cand mai aud pe nii la tara ca dupa ce spune ca # cOPIII TREBUIe MAI LASATI SI SINGURI CA ASA INVATA# iar cand li se intampla ceva zic ca asa a vrut DUMNEZEUimi vine sa-i strang eu de gat...Ca mama care are copil ce-l iubeste ca pe DUMNEZEU,darcare are si caini pe langa casa cred ca bnica si parintii sunt cei mai vinovati!!!!CUm se poate sa alerge asa de capul lor prin parc ???Camerele alea sunt martorul cheie pentru neatentia bunicii!!!!In plus sa o luam altfel..Lumea in care noi traim e co jungla..Fie ne invatam copii sa se fereasca de pericolele din ea,fie murim de salbaticia in care traim..Dar pun si eu o intrebare?Daca mergi in Africa inveti cum sa te ferresti de lei sau trimiti fortele speciale sa omoare leii,ca na merge cutarica sa vada Africa..???Asa si cu pericolele din oras..Caini,masini,violatori,traficanti de organe,pedofili...??Asa cas-o termine toti cu vina cainilor...Ca cei mai idioti sunt oamenii si modul in care regizeaza totul ca sa fie in favoare lor dat fiind natura lor egoista in care crestem si suntem educati...
dark_angel
Postat pe 29 Septembrie 2013 14:19
Buna ziua,

Nu scriu de obicei pe forumuri, dar subiectul acesta ma intriga prea tare si mai ales parerile pe care le-am citit pe aici. Nu am copil dar am un catel de 8 ani pentru care as face orice si ii accept orice. In situatia de fata consider ca bunica are o vina morala, insa doar atat. Oamenii merg in parcuri cu copii (iertati cacofonia) tocmai pentru ca acestia sa se poata juca, alerga si relaxa. NU PENTRU A FI OMORATI. Indiferent ca esti intr-un parc sau in mijlocul strazii, trebuie sa te omoare cineva? Traim in codru? Si ziceti ca buni trebuia sa fie cu baiatul. De acord. Dar nu va ganditi ca poate daca era asta situatia, o jupuiau cainii si pe ea? Aveti impresia ca ar fi tinut cainii aia cont ca, bai, asta e mai batrana, n-are carnea frageda?! Sunt absolut convinsa ca si batrana ar fi fost muscata, iar copilul tot ar fi murit. Imi pare rau sa vad totusi ca tineti mai mult la niste fiare (cel care omoara asta e, o fiara) decat la un copilas. Legea adoptata stipuleaza urmatoarele: cainii vor fi tinuti in amplasamente 14 zile, timp in care sunt tratati medicamentos impotriva bolilor si castrati, dupa care un organ abilitat va dispune, sau nu, eutanasierea acestora. Ce tot atata comentati ca sunt omorati? Vreti sa nu fie omorati? Luati-i acasa si creste-ti-i, cum fac si eu! Aceasta este opinia mea, altceva din partea mea nu veti mai auzi si va rog fara injurii la adresa mea, desi stiu ca pe multi i-am deranjat. O zi placuta va doresc.



Legea asa cum e publicata in MO: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_258_2013_modificare_oug_155_2001_aprobare_program_gestionare_caini_fara_stapan.php
Lorychoashk
Postat pe 29 Septembrie 2013 15:49
Corect.Doi copii chiar si mai mari ,nu se lasa nesupravegheati,ei sunt curiosi si incep sa descopere lumea. Nu conteaza daca esti mama sau bunica ,ai o responsabilitate foarte mare chiar mai mare daca esti bunica si nu mama. Eu am doi copii si doi nepoti ,am fost tot timpul atenta atunci cand nepotii au fost in grija mea,si Dumnezeu m-a ferit de rele.
Dumnezeu sa calauzeasca pe toata lumea.
Maria ,jud.Mures
garbo_379907
Postat pe 29 Septembrie 2013 19:04
Buna ziua! Nu-mi vine sa cred ce citesc pe acest forum. Ceea ce s a intamplat cu acest pui de om este de neconceput. Iar voi va jigniti reciproc care mai de care. Fiecare are dreptul la opinie asa cum o fi ea. Parerea mea e asa..Romania se crede tara civilizata dar te omoara cainii pe strada sau oriunde unde nu e dreptul lor sa fie. Traiesc in Olanda, bine ca am scapat de o grija dar cand vin cu copii care sunt micuti in vizita imi este teama. Hai sa nu ne mai batem cu pumnii in piept ca ce iubitori de caini suntem, daca era chiar asa nu mai existau atatia caini fara stapani pe strazile din Romania. Vina clara pe primul loc in opinia mea este a conducerii si a societatii. De ani de zile nu se face nimic in privinta asta, cand in acesti ani s-au mai intamplat cazuri nefericite. Nu suntem Africa cum facea cineva o paralela, nici acolo nu cred ca umbla leii pe strazi asa liberi si te musca de c...Daca intri pe teritoriul lor ca vrei sa-i studiezi mai de-aproape atunci e pe riscul tau.
Ce cauta animale salbatice nesupravegheate pe strazile si parcurile dintr-o tara ce se crede civilizata? In parcuri unde copii se joaca???? Sunt furioasa si indurerata ptr acel ingeras de copil nevinovat si fara aparare. Pe locul doi ptr greseala, imi pare rau sa spun asta, cu toata durerea ce o au in suflet acum si o simt si eu ca mama..sunt parintii. Ei trebuiau sa gandeasca ptr copii lor.
Nu poti lasa doi copii de 6 si de 4 anisori cu o bunica bolnava care abia daca poate merge. In aceste conditii aceasta bunica nu poate si nu are voie sa iasa pe strada, sa ia tramvaiul sa ajunga in lacul tei in parc unde sa se mute dupa o banca pe alta ptr ca atat putea face iar copii sa alerge singuri pe unde vor ei. Ca parinte trebuie sa cunosti limitele. Si sa impui limite.
Cum spunea si bunica, la aceasta varsta copii sunt ca argintul viu, iti fug din mana. Si asa este. Atunci, pe locul 3 la greseala bunica de ce nu ai stat tu acasa cu copilasii linistita stiind ca nu te poti descurca?? Nu mai vorbesc si de alte pericole care exista in afara casei cand e vorba de copii. De ce ne numim adulti, ptr ca noi suntem cei care ingrijesc si gandesc ptr copii.
E adevarat ca pericole sunt la tot pasul ptr copii si ptr adulti in acelasi timp, lumea e o jungla dar nu poti sa te joci cu focul si sa astepti sa nu te arzi. Cine a lasat cainii infometati si liberi intr-un parc de copii a facut o crima. Sunt de neiertat. Cainii sunt animale indiferent ca sunt de casa sau de strada. Nu le dai sa manance te mananca ei pe tine. Ce cauta aceste animale pe strazi?? Si eu obisnuiam sa iubesc cainii, am avut si eu unul. Dar acum nu sunt impotriva eutanasierii lor, chiar daca nu au ei vina. Ei se afla in locuri in care nu ar trebui sa fie. Lasati sa fie asa. Dar sa zicem ca ii inchidem pe toti in adaposturi cu zecile sutele. La ce folosesc acestia? Ce viata au acesti caini asa? Lasati sa se inmulteasca fara rost. S-a ajuns prea departe cu nepasarea si ignoranta. Aici in Olanda nu exista picior de caine fara stapan. Un caine cu stapan daca ataca atunci stapanii nu mai au dreptul de a avea acest animal iar animalul este eutanasiat. In Romania acesti caini nu au stapani nu au nimic si isi fac de cap liberi. Cuceresc teritorii, ti-e frica sa mergi spre casa ca esti atacat si fugarit..asa ceva nu e normal intr-o tara civilizata. E timpul sa dispara.
Enorme regrete si durere ptr copilas.

garbo076408
Postat pe 29 Septembrie 2013 19:32
Bag de seama ca in "fierbintzeala filozofiei de maidan" scapa enorm de multe amanunte mici dar de o importantza majora. Scapa judecata de valoare adaptata momentului si faptei intamplate. Peste tot se afisheaza numai generalitatzi dar nimeni nu se pre-ocupa de cazul in sine:
1 - stiti voi ce posibilitati au parintii lui Ionutz!? ...daca aveau sau nu cu cine sa-si lase copiii alt decat cu bunica?! sitzi voi ca statistic privind cam 80% din parintzi isi lasa copiii mai ales cu "Dumnezeu sa-l apere" decat cu toate masurile de prevedere luate?! si mai sitzi voi ca si in cazul unei supra -griji fata de copil el tot e fie rapit, fie omorat, etc., etc?! Caci e bine stiut ca sigurantza maxima nu exista si ca nimic nu trece de Dumnezeu incolo.
2 - bunica respectiva mai fusese in parc cu bietzii copilasi si faptul ca nu se intamplase nimic o facea sa stea linistita; stiu, stiu ca o sa saritzi cu gura mare dar de cate ori nu va lasati pe seama rutinii voi insiva?! va vad plini de parapon pe parintii si bunica lui Ionutz si plini de voi in ceea ce va priveste "sarguintza si priceperea " cu care avetzi voi grija de copilasii vostri. Dar o data-i prima data. Si voua vi se poate intampla alt ceva daca nu chiar sa va manance cainii copiii in strada. Mai bine zicetzi "Doamne fereste"! Ce putea face o biata bunica cu picioarele umflate, putea sa alerge dupa copii in parc?! Sau sa-i fi tzinut in lesa?! Ce va trece prin cap? Prea suntetzi increzatori in voi. Habar nu aveti ca pentru fiecare din voi sta soarta undeva ascunsa. Nu zicetzi hopa, inca, nu ridicatzi poalele pana nu trecetzi apa. Abia cand vetzi ajunge in fazta mortzii si daca o sa putezti face bilantzul la acel moment , abia atunci sa va laudatzi ca atzi fost suficient de prudentzi. V-atzi vazut copiii trecutzi deja pragul cel mare?! Ma indoiesc.

Pe aici pe unde traiesc si pe unde nu exista absolut nici un caine vagabond lucurile stau cam asa: 1 nu exista caini vagabonzi pentru ca se controleaza aducerea lor pe lume...dar asta dupa ce au fost, initzial, eutanasiatzi maidanezii. Daca se rataceste un caine si nu-l reclama nimeni DA, este eutanasiat decat sa se chinuie. Exista chiar animale mult mai "gingashe" decat cainii, care se eutanasiaza decat sa fie lasate sa sufere. Singura fiintza care nu se eutanasiaza si este lasata sa sufere este omul si asta cu scopul de a-l lasa sa invetze ceva in viatza asta dar, iata, ca si voi, ce invaztatzi: ura, judecata pripita si condamnarea - fara mila - a necazurilor altora. Tot pe aici, pe unde traiesc, printr-o lume care se crede a fi cea mai civilizata la ora asta, cand un caine ataca un copil - si asta in conditziile in care acel caine apartzine cuiva si este cu pasaport in regula si cu toate analizele la zi, este eutanasiat si nimeni, dar absolut nimeni nu scoate nici macar un sunet impotriva. Este de la sine intzeles ca totusi omul este stapanul tuturor animalelor. Nu cumva din prea multa frustrare atzi ajuns sa nu mai stitzi pe unde si pe cine sa mai suduitzi?! Nu v-atzi pierdut putzin ordinea ratziunii?! Nu cumva in judecata voastra atzi uitat sa-i "linshatzi" mai degraba pe cei ce incaseaza banii pe care noi pe aici ii daruim in folosul animalelor (Vier Pfoten este sustzinuta chiar de noi de aici!!!) si pe care unii dintre voi ii manipulatzi acolo si-i deturnatzi in alte scopuri iar cainii ajung tot in strada dupa adoptziuni fictive?! Mai tragetzi aer in piept si mai ganditzi-va inainte de va erija in atoate-stiutori. Mai cautatzi prin buzunarele sufletelor voastre ca poate mai gasiti si mila si intzelegere pentru compatriotzii si co-nationalii vostri! NU va mai e mila de un copil, nici de parintii lui, nici de artistii vostri(vezi linshajul psihic pe care de curand l-atzi aplicat lui Arshinel!)...oare asta nu arata ca nu va iubiti nici pe voi, de fapt, si ca daca pe voi nu va iubiti cum o sa stiti sa-l iubitzi pe aproapele vostru?! Cum sa va mai mearga bine, romanilor, ca vi s-a'negrit sufletul de dusmanie, de acreala, de infumurare caci -iertat sa-mi fie- dar asta va este cel mai mare pacat al natiei: suntetzi "fudui" si goi daca inloc sa va vedetzi ca nu mai avetzi aproape nici tzara v-a cashunat pe o biata bunica ce a fost oricum destul de napastuita de Dumnezeu si nu mai avetzi alte prioritati decat "sa legatzi cravata la gat oricarei javre" (l-am citat aici pe Esenin). Ma duretzi cumplit caci suntetzi ai mei si va iubesc - de aceea va si dojenesc - dar nu va mai indur prostia omeneasca.Atzi ajuns sa va calcatzi in picioare intre voi. Sa fie oare asta motivul pentru care vi s-a nazarit ca poate e cazul sa va transferatzi atentzia spre caini, ca v-atzi saturat de voi insiva?! Chiar daca insusi bunul Dumnezeu va inchide ochii in ceea ce va priveste, la un moment dat, nu o sa va ierte Natura caci atzi inceput sa creatzi dezechilibruri naturale incoltzindu-va pe voi si lasand cainii liberi. Utatzi-va la fioroasele animale din custile serviciilor de ecarisaj si o sa intzelegetzi ce v-a scapat in a va intzelege pe voi insiva! Sa speram ca Dumnezeu va va ajuta - cu cate ofrande inca - sa intzelegetzi ceea ce in momentul de fatza v-a opacizat mintea dar, din pacate, si sufletul! Poate mai suntetzi catziva care sa avetzi urechi de auzit.
Doamne ajuta!
Georgia_Arsenie_1
Postat pe 29 Septembrie 2013 20:50
Iata o parere la care subscriu cu toata convingerea!
Multumesc!
garbo_9320
Postat pe 29 Septembrie 2013 22:31
De la: Lorychoashk, la data 2013-09-29 15:49:52Buna ziua,

Nu scriu de obicei pe forumuri, dar subiectul acesta ma intriga prea tare si mai ales parerile pe care le-am citit pe aici. Nu am copil dar am un catel de 8 ani pentru care as face orice si ii accept orice. In situatia de fata consider ca bunica are o vina morala, insa doar atat. Oamenii merg in parcuri cu copii (iertati cacofonia) tocmai pentru ca acestia sa se poata juca, alerga si relaxa. NU PENTRU A FI OMORATI. Indiferent ca esti intr-un parc sau in mijlocul strazii, trebuie sa te omoare cineva? Traim in codru? Si ziceti ca buni trebuia sa fie cu baiatul. De acord. Dar nu va ganditi ca poate daca era asta situatia, o jupuiau cainii si pe ea? Aveti impresia ca ar fi tinut cainii aia cont ca, bai, asta e mai batrana, n-are carnea frageda?! Sunt absolut convinsa ca si batrana ar fi fost muscata, iar copilul tot ar fi murit. Imi pare rau sa vad totusi ca tineti mai mult la niste fiare (cel care omoara asta e, o fiara) decat la un copilas. Legea adoptata stipuleaza urmatoarele: cainii vor fi tinuti in amplasamente 14 zile, timp in care sunt tratati medicamentos impotriva bolilor si castrati, dupa care un organ abilitat va dispune, sau nu, eutanasierea acestora. Ce tot atata comentati ca sunt omorati? Vreti sa nu fie omorati? Luati-i acasa si creste-ti-i, cum fac si eu! Aceasta este opinia mea, altceva din partea mea nu veti mai auzi si va rog fara injurii la adresa mea, desi stiu ca pe multi i-am deranjat. O zi placuta va doresc.



Legea asa cum e publicata in MO: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_258_2013_modificare_oug_155_2001_aprobare_program_gestionare_caini_fara_stapan.php




sunt de acord cu tot ce ai spus! pe fiica mea au muscat-o cand avea 15 ani , i-am facut tratament chirurgical, antirabic si anti tetanos! luni de zile a facut tratament si consiliere psihologica pt ca avea graznice cosmaruri !legea este necesara , pe strada pe care merg spre statia de autobus este un teren viran , unde se aduna o haita de vre-o 12 maidanezi foarte agresivi ! Intr-o zi latrau la doua femei cu un bebe in carucior !noroc ca a intervenit un barbat si i-a luat la pietre... nu am cuvinte !
garbo_19362
Postat pe 29 Septembrie 2013 22:42
De cata prostie pot da dovada unii oameni,ma uimesc .Copii nu se lasa nesupravegheati ,dar nu inteleg de ce numai acea batrana este acuzata .Daca cainii nu ar fi fost in zona ,nu s-ar fi intamplat asta.Pana la urma va intreb eu pe cei care condamna : niciodata nu ati fost agresatI de un caine maidanez ? Eu am stat doua ore intr-o zi in fata blocului,si nu numai eu , datorita unor caini care stateau exact in usa scarii de bloc,maraiau si nu indraznea nimeni sa intre.
Ei prostia nu-i de-o culoare ! Cainii trebuiesc sa aiba un stapan,primarii trebuie sa-si faca treaba in teritoriu de aceea au fost alesi .Nu numai la beneficii pot participa ei ,ONG-urile la fel si cetatenii trebuie sa aiba siguranta pe strada. Cand se plateste impozitul anual ,fiecare proprietar contribuie cu bani pentru acesti caini ,cand platim intretinerea la fel.Platim din banii nostrii insiguranta pe strada .Rusine !
Unde sunt banii ?
Suntem prosti si nu ne cunoastem drepturile ,condamnam o bunica care si-a scos nepotii la aer.
Multa prostie !!!! Ne mai miram de ce isi bat joc politicienii si cei care gestioneaza tara si localitatile de noi.
Simplu : pentru ca suntem lasi ,indiferenti si prosti.
Sper sa fie foarte clar.
Cand citesc ciocoii mesajele astea de doi bani ,jubileaza .
garbo086615
Postat pe 29 Septembrie 2013 22:51
stai tu linistita ca nu citesc ei aici,si eu cred cam acelasi lucru ! te aprob
garbo_19362
Postat pe 29 Septembrie 2013 23:10
adevarat
rani76
Postat pe 30 Septembrie 2013 01:21
PACAT DE INGERAS DAR BUNICA CRED CA E DEVINA PT.CA NU IA SUPREVEGHEAT,ETC.
rani76
Postat pe 30 Septembrie 2013 01:26
Normal ca nu. Oricine are in preajma un copil de 3-4 ani e constient de asta. Nu-l scapi din ochi in casa mai mult de 3-5 minute, ce sa mai zici afara si-ntr-o zona necunoscuta??!!
Romanu-i prea prost si slab motiv pentru care a fost manipulat cu brio de guvernanti, mass-media...
Romania a pus botul la o familie de imbecili, total inconstienta si iresponsabila! Bine-ati venit in iadul-Romania!
magdabeauty
Postat pe 30 Septembrie 2013 10:17
adevarat pacat de copil si de durerea pe care a lasat-o in urma lui.... fara cuvinte.
garbo_19362
Postat pe 30 Septembrie 2013 11:28
Cu toata compasiunea pentru copilas si parintii lui, tin sa reamintesc ca baietelul a fost sfasiat de caini pe un teren privat, situat la cca 1km jumatate de parc, teren inconjurat de un gard ce prezenta o spartura.
Ca moartea copilului s-a datorat muscaturilor de caine nu neaga nimeni,dar circumstantele in care s-a produs sunt inca neclare.
Totusi bunica este principala responsabila (desi nu singura). In cele 20 de minute in care recunoaste ca n-a stiut de copii, daca acestia erau calcati de vreo masina ce propuneati sa eutanasiem toti soferii?

Nici eu nu doresc caini vagabonzi pe strada si vorbesc ca persoana care a fost muscata in repetate randuri de caini si am facut antirabic si consiliere psihologica, dar nu sunt de acord cu eutanasierea in masa.


charmelen
Postat pe 30 Septembrie 2013 11:41
mai pot fi si alte scenarii ce pot fi facute din putul gandirii ...camatarii mafioti ce doreau sa pedepseasca familia si au ales o jumatate , copilul care nu spune nimic pentru ca este prea socat si asa o sa ramana ..doar peste vreun an va incepe seria cosmarurilor si vor incepe analistii sa le interpreteze imppreuna cu el , sau peste cativa ani de fapt ...mie una mama a doi copii cu nenumarate experiente la activ in cresterea copiilor mei , mi s-a parut o imensa ciudatenie traseul pe care cei doi l-au urmat ...eu consider ca la un bebel de 4 ani i s-ar fi facut frica si s-ar fi intors , si cred ca si ala de 6 la fel ..erau mici copiii ,i nstinctul lor de tom sawer si huck finn nu era dezvoltat...eu cred ca erau la mijloc si alte lucruri mai urate pe care doar ei le stiu ...nu judec atitudinea parintilor in fata mortii copilului
bunica insa , nu stiu daca are vreo scuza ...daca era o bona ar fi facut puscarie in cazul acesta ...de fapt acum vinovata daca e ea sau u , nu mai conteaza , nimic nu-l mai aduce inapoi pe bietul copil , insa dreptate ar trebui sa i se faca , prin gasirea vinovatilor ...bunicii oricum sunt mai buni ca bonele ...ce nu inteleg din ceea ce au zis astia la tv e cum pantalonii copilului s-au gasit la vreo 5 m de el ..pe bune....eu cred ca suntem dezinformati voit ...s-a turnat benzina rau de tot cu povestea asta ...situatia cu cainii pe strazi e aiurea rau ..inca exista haite ..., insa , nu putem sa-i ucidem asa ....cine arunca primul cu piatra ca eu sigur nu pot sa o fac asa in orice caine ..da, dc il vad venind agresiv spre mine ii dau cu umbrela in cap il impung cu ea ca sa nu ma muste sau ca sa nu-mi muste copiii , dar , ca sa trec si sa extermin toti cainii nu sunt de acord ...poate vor veni alde miki rourke ala si va face adaposturi si va sponsoriza direct cresterea lor , nu ....asa ca pana acum ..trei sferturi din bani isi umflau burtile altii ...
sentimentala
Postat pe 30 Septembrie 2013 16:21
Uitati-va va rog la acel film din parc cu acesti doi copilasi. Vi se taie rasuflarea. Vedeti cum un copil de 4 ani se plimba ratacit pe aleile parcului, singur nu stie incotro sa o ia. Un pui de om care din acel moment a fost lasat in voia sortii mai exact in acest caz in voia cainilor. Nu a mai fost nimeni cu el. Sa-l apre, sa-l protejeze, sa-l tina de manuta. Scriu dinou cu lacrimi in ochi de mama si nu vreau sa stiu durerea parintilor dar asa ceva nu e permis. Am scris si mai devreme, parintilor tineti-va copii aproape. Asta va este indatorirea ca parinte si ca adult. Un copil de patru ani NU SE LASA SCAPAT DIN OCHI. Nici de parinti si nici de altcineva, bunica, bona, vecina..persoana adulta care ar copilul in grija. Esti responsabil de tot ceea ce se intampla cu el. DACA nu te simti in stare..nu te aventura. Fii cu capul acolo unde trebuie sa fie, tu persoana adulta.
Parintii trebuiau sa fie constienti de asta iar bunica batrana si bolnava care abia poate merge sa fie lasata doar sa stea acasa cu cei doi copii mici. Eu nu as fi lasat-o nici pana la colt cu doi copii mici. Dansa a avut intentii bune nu spune nimeni altceva dar fara judecata.
Ce tot zice lumea ca de ce aruncam vina pe bunica. Eu am pus prima vina conducere si societate care nu face nimic in privinta asta de zeci de ani cu toate incidentele intamplate in timp.
Apoi parintii si bunica, cine altcineva?? Ei trebuiau sa ingrijasca de copii.
Faptul ca exista caini fara stapan care ataca si omoara pe strazile unei tari ce se afla in Uniunea Europeana e de necrezut. Animalele cu animalele si oamenii cu oamenii.
Aceste sute de caini nu folosesc nimanui, nici pe strada nici in adaposturi. Cui ii e mila sa ia acasa cati poate si sa ingrijeasca bine de ei. Restul..nu ne folosesc. Fie-va mila de copilasii vostrii. E adevarat ca pericole sunt la tot pasul, de sus de jos in casa si afara. Ca parinte, eu nu ma bat cu pumnii in piept cum spunea cineva mai sus, ca ce bine imi fac eu meseria de parinte. Mi-e teama ptr copii mei la tot pasul. Inima e cat un purice cand nu sunt in preajma mea.
Imi iau masuri de precautie tot timpul atat cat pot de mult. Totusi..da oricand se poate intampla ceva neasteptat. Dar nu poti sa stai si sa te gandesti..eh lucrurile se intampla oricum asa ca ce rost are sa ma straduiesc atat.
Putea fi evitat ceea ce s-a intamplat. Clar.
Nu si ptr cei care cred ca..asa a vrut cel de sus. Ma indoiesc ca asta ar fi vrut..
garbo076408
Postat pe 1 Octombrie 2013 00:50
Am mai spus si o mai repet. Copiii sunt crescuti in conditii improprii. Ei au nevoie de natura, de loc de joaca in aer liber! Insa in Romania, majoritatea s-au facut oraseni, copiii nu mai au bunici la tara si atunci sunt fascinati cand dau de locuri virane ! Asta e problema! Cazul acesta e atat de complex, incat nici nu stii pe cine sa nu dai vina! Pana si noi suntem vinovati, ca am permis sa ne terorizeze cainii maidanezi, ca nu am luat atitudine! Parintii, stiti bine ca in Romania nu iti permiti sa iti iei bona si oricum nici nu exista bone in adevaratul sens al cuvantului! Basescu zice sa facem copii, dar nu acorda facilitati ca mamele sa stea acasa cu ei, macar primii 5 ani! Si atunci, de ca sa facem copii, sa ii chinuim? Sa ii lasam la cersit, ca tiganii? Sa ii ducem in tari straine la furat? Imi pare rau ca in tara asta copiii nu mai sunt crescuti de parinti, ci sunt lasati de izbeliste! Vedeti cate tentative de suicid sunt! De ce? Copiiii nu mai au repere, nu mai au pe Dumnezeu in viata lor, nu mai au modele adevarate, nu mai stiu de ce valorile nu mai sunt valori, etc. Vedeti? Si atunci toti suntem la fel de vinovati pentru toti copiii care sunt debusolati, sunt stresati, sunt apatici, sunt needucati. Ar fi multe de spus, dar...parca tot degeaba vorbim....
calla
Postat pe 1 Octombrie 2013 19:19
De la: calla, la data 2013-10-01 19:19:50Basescu zice sa facem copii, dar nu acorda facilitati ca mamele sa stea acasa cu ei, macar primii 5 ani! Si atunci, de ca sa facem copii, sa ii chinuim?..

marea majoritate a tarilor europene ofera concedii maternale intre 15 pana la 24 saptamani si matale vrei 5 ani minim...nu mai bine stai acasa pana face copilul 18 ani?
miss_darine
Postat pe 1 Octombrie 2013 21:04
Cum ? Si daca e baiat si se hotaraste sa mearga in armata ? Cine-i duce pachetzele ? Nu tot mama ar trebui ?
Rotty
Postat pe 1 Octombrie 2013 21:11
De la: Rotty, la data 2013-10-01 21:11:23 Cum ? Si daca e baiat si se hotaraste sa mearga in armata ? Cine-i duce pachetzele ? Nu tot mama ar trebui ?

eh, atunci sa aiba rabdare pana se pensioneaza copilu'
miss_darine
Postat pe 1 Octombrie 2013 21:12
Rotty
Postat pe 1 Octombrie 2013 21:15
si cand te gandesti ca noi am crescut doi copii si concediul de maternitate era fix 112 zile
garbo_19362
Postat pe 1 Octombrie 2013 22:14
Nu,categoric nu se lasa un copil nesupraveghiat,copilul este curios,nu cunoaste frica si ce se poate intampla,el descopera lumea inconjuratoare cu fiecare pas pe care il face.copilul trebuie supravegheat in permanenta indiferent daca o face mama,tata,bunica.

In legatura cu caiini maidanezi, este interesant de stiut ,cati din cei care sunt impotriva eutanasierii cainilor ,au acasa macar un caine la care sa-i faca control la veterinar pentru paraziti,vaccinari,mancare ,plimbare,curatenie dupa el,etc,atunci ar stii ca o catea face pui de 2 ori pe an si de fiecare data cate 6-7 catei cel putin,ce faci cu ei? ii lasi pe strada sa se ocupe altcineva de situatia lor?. In alta ordine de idei intr-o gospodarie ( eu am gospodarie si vorbesc in cunostiinta de cauza) sunt si gaini si porci si oi si vaci etc. Un gospodar stie cate din aceste animale poate intretine in conditii bune,pe celelalte care sunt in plus le taie sau le vinde,nu le pune pe strada,atunci daca aceste animale pot fi sacrificate,de ce nu este voie sa se tina controlul
si asupra cainilor?ar trebui sanctionati drastic cei care pun cainii in strada fara mancare si fara adapost,este mai bine sa stea pe strada si sa sufere?caini sufera cumplit deaceea ataca.
Un motiv de reflectie.
Maria
garbo_379907
Postat pe 2 Octombrie 2013 14:35
Nu,categoric nu se lasa un copil nesupraveghiat,copilul este curios,nu cunoaste frica si ce se poate intampla,el descopera lumea inconjuratoare cu fiecare pas pe care il face.copilul trebuie supravegheat in permanenta indiferent daca o face mama,tata,bunica.

In legatura cu caiini maidanezi, este interesant de stiut ,cati din cei care sunt impotriva eutanasierii cainilor ,au acasa macar un caine la care sa-i faca control la veterinar pentru paraziti,vaccinari,mancare ,plimbare,curatenie dupa el,etc,atunci ar stii ca o catea face pui de 2 ori pe an si de fiecare data cate 6-7 catei cel putin,ce faci cu ei? ii lasi pe strada sa se ocupe altcineva de situatia lor?. In alta ordine de idei intr-o gospodarie ( eu am gospodarie si vorbesc in cunostiinta de cauza) sunt si gaini si porci si oi si vaci etc. Un gospodar stie cate din aceste animale poate intretine in conditii bune,pe celelalte care sunt in plus le taie sau le vinde,nu le pune pe strada,atunci daca aceste animale pot fi sacrificate,de ce nu este voie sa se tina controlul
si asupra cainilor?ar trebui sanctionati drastic cei care pun cainii in strada fara mancare si fara adapost,este mai bine sa stea pe strada si sa sufere?caini sufera cumplit deaceea ataca.
Un motiv de reflectie.
Maria
garbo_379907
Postat pe 2 Octombrie 2013 14:42
Radeti voi, dar copiii nu mai sunt crescuti cum trebuie. Mergeti si priviti copiii in gradinite, in scoli si vedeti cum sunt crescuti! In cabinetele scolare vin unii copii atat de marcati psihic de lipsa de iubire si atentie de acasa! Parintii sunt prea preocupati sa faca altceva decat sa ii acorde timp de calitate copilului! In strainatate cam tot asa sunt copiii, uitati de lume! Sunt atat de debusolati si frustrati si ajung niste adulti-copii! A se vedea cazurile de copii care fac copii ! Vi se pare normal sa nu fie educati sexual si sa inceapa viata sexuala si sa aiba copii la varsta la care ar trebui sa aiba alte prioritati? E greu sa intelegi de ce fac unii adulti copii si apoi alte lucruri sunt mai importante! Chiar si aici vad cat de copii sunt unii care se iau la hartza pe te miri ce si unii care interpreteaza pueril ceea ce spun eu si altii... E trist ca nu alegem sa ne maturizam, sa alegem sa fim responsabili, sa alegem sa crestem copii sanatosi emotional! Desigur ca puteti sa faceti iar remarci rautacioase, insa pe mine nu ma suparati, ci doar ma intristati! Atat! Ar fi frumos sa ne zbatem atat pentru copiii din tara asta care nu au ce manca, cu ce se imbraca, caldura, conditii decente, in loc sa ne dam de ceasul mortii pentru niste animale care s-au inmultit nepermis de mult si care au muscat si atacat atatea persoane! Ce-o fi in capul celor care fac atata caz de niste maidanezi, care tot din cauza nepasarii lor au ajuns sa fie atatia si toate "crimele" astea sunt necesare, pentru ca e inadmisibil sa cheltuim bani publici sa ii tinem inchisi, cu scopul de a trai in conditii improprii si altii sa se imbogateasca din acesti bani! Chiar imi pare rau de realitatea si de mentalitatea din tara asta!
calla
Postat pe 2 Octombrie 2013 17:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
seminte de susan 14 De la: Dor_marunt 11 Aprilie 2010 07:00
La multi ani copiilor nostri !!! 4 De la: coris_2938 2 Iunie 2012 05:53
am nevoie de un sfat va rog, 4 De la: kairia 9 August 2009 12:26
Ma poate ajuta cineva cu o recomandare de premergator pentru bebe? 6 De la: IonelaB 27 August 2014 14:00
mamica singura 59 De la: garbo033496 8 Decembrie 2010 16:06
Setari Cookie-uri