Miting impotriva cainilor maidanezi!


Mai, nu apare, va zac eu...asta consuma timp si bani si cine plateste, ha ? ia ganditi-va oleaca ii mai usor sa pacalesti trii babe si trii mosnegi cum sa-i hraneasca pi maidanezi ca sa dea "ei" ghini acolo sus si sa se trambiteze in afara cum ca noi Ro. suntem mai asa si pi dincolo decat restu'...
Haidi bre ca acuma se lucreaza la protectia "animalelor"cu creare de noi locuri di munca neproductiva, ci zaceti voi di legi....ei, sa lege fiecare cate un caine si n-o sa mai fie problema si nici tanti aia BB n-o sa mai fie rascolita
Fss_ssu
Postat pe 7 Septembrie 2013 15:47
referendum - bani cheltuiti aiurea. raspundere aruncata pe umerii multimii.
eutanasierea (uciderea unei fiinte vii) asistata la oameni, ce parere aveti?
Eugenia_
Postat pe 7 Septembrie 2013 19:31

ce faci floricico, studiezi DEX-ul?
Fss_ssu
Postat pe 7 Septembrie 2013 20:54
Ionut nu a fost omorat de caini, a fost violat si omorat apoi aruncat peste un gard inalt de 2 m! In momentul in care a ajuns (intr-un final si dupa 45 de minute) si bunica acolo, a trebuit sa roage un paznic sa-i deschida acea poarta, asa ca....mai bine ar cauta pedofilii care au facut asta! N-am putut sa uit ce i-a spus Carmen Harra bunicii "Ionut era deja mort cand a fost muscat de caini" ! Cainii l-au considerat hrana, gasindu-l mort, trist...dar adevarat! Nu contest faptul ca situatia cainilor fara stapani este o problema pe care nu am reusit s-o solutionam pana acum, dar hai sa nu mai instigam la genocid si macel in masa! Vina este in totalitate a bunicii, daca acesti copii erau in grija unei bone sa fiti siguri ca pana acum era deja arestata pentru incompetenta si neglijenta!
http://www.dcnews.ro/2013/09/exclusiv-dc-news-vadim-tudor-in-raportul-medico-legal-s-a-ascuns-faptul-ca-ionut-a-violat-vezi-cum-a-fost-posibil/
http://www.dcnews.ro/2013/09/cine-l-ar-fi-ucis-pe-copilul-de-patru-ani-imaginile-traseului-si-explicatii/?fb_action_ids=10151843488954938&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%2210151843488954938%22%3A608291949213385}&action_type_map={%2210151843488954938%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map
LLisa
Postat pe 7 Septembrie 2013 21:06
Daca tot sunt fara stapan si abandonati cred ca am sa-mi iau pistolul si am sa trag in ei....ii pasa cuiva ca mor maidanezii?....mie una ,nu imi pasa!!!....am sa spun autoritatilor ca am fost in legitima aparare!........decat muscata mai bine ii impusc!......are cineva acest curaj de a impusca un maidanez??? daca DA sa o faca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!daca as fi patit eu si familia mea aceasta drama cu siguranta a doua zi ii impuscam pe toti....eram pedepsita? ,voi ce spuneti????? oricum pentru moartea acelui copilas as dori sa plateasca cu inchisoarea toti acei vinovati si nu amendati sau destituiti din functii.....DOSARE PENALE si INCHISOARE!
caleidoscop
Postat pe 8 Septembrie 2013 00:07
Huooo, cum dracu' sa-ti faca o singura persoana/caine rau si sa le faci rau la toti????!!!!!!!!!!!
Esti pe medicamentatie, ca sa stiu, macar...despre ce-i vorba in propozitie?!
Ia si te impusca tu, ca-mi pari mult prea tulburata! Poate-ti revii asa!
Pun pariu ca si tu esti mama, sau afirmi ca "iubesti" copiii, dar urli crima, impuscat, omorat...cum dracu' cresc copiii aia langa voi???!!!!
N-ati impusca guvernantii, n-ati impusca violatorii, pedofilii, "mamele" care-si omoara proprii copii, n-ati impusca-o pe bunica aia dementa...dar omorati cainiiii...cat de penibili sunteti si slabi si lasi. Eu, sincer, as impusca toata prostimea, care simte dureri daca gandeste putin.
Nu discut si nu filosofez prea mult pe acest subiect, ptr ca n-ai cu cine, dar, sunteti tampiti si clar, nu aveti un psihic sanatos, daca ati ajuns la lupta om-caine!

Cata mizerie "umana"!!!



Mars si faceti act de prezenta primii la eutanasiere!
Nici nu se merita sa mai raspunzi unor scelerati de genu'...V-a manipulat mass-media in ultimul hal! V-au spalat creierii cu totul!
magdabeauty
Postat pe 8 Septembrie 2013 02:08
iar a iesit betivanca asta de sub masa: asta chiar ar trebui eutanasiata, ca se chinuie rau, saraca....
"Huuuo" sa ii strigi lui ma-ta care te-a fatat defecta, javra!
quasaria
Postat pe 8 Septembrie 2013 02:21
Llisa, daca pedofilii au omorit copilul,ar trebui protejati si ei, nu? Ca si cainii. Dusi la adapost, hraniti, pupati in cour, gasit o familie iubitoare.... etc, etc... Dupa logica poporului care ia apararea cainilor maidanezi, ar trebui sa fim umani cu criminalii... sa ii ocrotim, hranim, etc.

In rest, nu inteleg de ce bunica e vinovata? Ai iesit vreodata undeva cu doi copii mici si foarte ...vioi, ca sa vezi ca nu trebuie decit citeva secunde sa iti scape din vedere? Si pot alerga in directii opuse si te striga unul si cind te-ai intors nu il mai vezi pe celalalt? Si daca a plecat de linga tine, de ce trebuie sa te astepti neaparat sa fie ucis, traim in jungla?? Sau traim in oras, unde ar trebui sa fie gasit, identificat, returnat familiei in siguranta?
quasaria
Postat pe 8 Septembrie 2013 02:32
De la: quasaria, la data 2013-09-08 02:21:31iar a iesit betivanca asta de sub masa: asta chiar ar trebui eutanasiata, ca se chinuie rau, saraca....
"Huuuo" sa ii strigi lui ma-ta care te-a fatat defecta, javra!


Te-ai simtit, javra, ca eu nu ti-am adresat niciun salut?!
Betiva-i ma-ta si fiica-ta, punct! Eu cu tine nu-mi mai bat capul de cand au sters cu totii pe jos cu tine.
Mars! Adio!
Tot in rochia aia second umbli??!!
Baga-te in seama pana crapi, maidanezo, nu existi! ADIO!

magdabeauty
Postat pe 8 Septembrie 2013 05:16
javra alcoolica, marsh in maidanul tau si linge-ti preferatii in cour. Cu duiosie maxima. Ca ii omoara astia, se civilizeaza romania si iti dispare dreak zona de confort.
In rest, limiteaza-te sa te intrebi ce isi permit sa poarte stoarfele de ferentari ca tine. Eu nu traiesc in mahalaua ta, ratato, ca sa discut cu tine "moda din ro", sau cu ce kiloti tetra se poarta la mall.

De fapt, kiloti de tabla ar trebui: la atitia maidanezi pe strada...
quasaria
Postat pe 8 Septembrie 2013 06:59
Q, eu nu sunt pentru inchisoare pe viata sau maximul de 25 de ani pentru un pedofil sau criminal in serie, mame care-si ucid princii sau mai stiu eu ce alte orori mai fac, niciodata nu am fost! Stiai ca, costul mediu lunar pentru intretinerea unui deţinut este estimat la 2.200 lei, ei bine... mie nu-mi convine ca din salariul meu sa intretin o jigodie de criminal, prefer ca banii mei sa contribuie la construirea unor adapostori, cumpararea hranei si sterilizarea cainilor, ar trebui sa fiu liberul arbitru asupra salariului meu, nu sa intretin niste bestii bipede care violeaza, ucid si tortureaza!
In privinta asta ii admir pe chinezi care, isi executa criminalii ( chiar si dealerii de droguri) public! Noi in schimb nu, avem stea in frunte, suntem in UE si ne omoara prostia, analfabetismul si setea de razbunare........vai de capul nostru!
LLisa
Postat pe 8 Septembrie 2013 11:34
aici sintem de acord - oricine sau orice ucide un copil ar trebui omorit. Lent. Si in chinuri.
Si aici ma refer si la animale si la oameni - daca putem numi "oameni" mame criminale, pedofili, psihopati si toata cohorta.
Eu in schimb as prefera ca "din banii mei" - vorba vine, eu nu platesc impozite in RO - sa fie imbunatatite conditiile din orfelinate. Nu sa fie pupati in cour detinutii si nici maidanezii. Chestie de alegere.
quasaria
Postat pe 8 Septembrie 2013 11:53

Caleidoscop, "autoapararea" ii in regula important ii sa ai si martori precum magda.....ca atunci cand striga "Huooo!" haita sa se indrepte catre ea si sa-i sara in" ajutor", poate face diferenta intre pitit si alergat.....fine!
Mgda, daca iei o pauza din betie, vezi si tu "filozofii" ma clar si nu-ti joaca feste imaginea la cat esti tu de priceputa, ai fi in stare sa-i si imbraci pi "cainii" ceia, mare lucru daca nu ai si facut-o!

Numai bine! Eu sunt pt. eutanasiere!
Fss_ssu
Postat pe 8 Septembrie 2013 12:08

Astea sunt scenarii de Ro. si se fabrica scenarii la greu axandu-se pe manipularea mintilor bolnave, caci stiu ca
le este indiferenta viata, propria lor existenta pe planeta asta, tocmai pentru simplul fapt de-a le difuza si a tampi restul populatiei, dand vina pe " animale" si scotand in evidenta priceperea lor(ca activitate)
Oricum, totul se investigheaza lent si cand isi pierde din interes, ramane un mister neelucidat.
De asta ii bine ca fiecare sa-si faca treaba acolo unde este priceput si ....sa "sfinteasca" mai putin locul
Numa' bine!:(
Fss_ssu
Postat pe 8 Septembrie 2013 12:18
Ei na! si di unde mai avem noi "scriitori" pi urma?

....."trecand prin foc, prin sabie, prin j'mii de baionete......"

Ce, nu-i luna plina?
Fss_ssu
Postat pe 8 Septembrie 2013 12:22
E ziuă. (aici) La noapte se poate urla din nou.
Axl_R
Postat pe 8 Septembrie 2013 12:25

Daaaa si la mini noaptea pi la 2 urla haita di ma trezaste nu alta
si ma intorc pi burta si adorm la loc
Mai, n-ai cui sa ti plangi ca-s multi, dar di undi apar, zau ca nu stiu
....da ci dragalasi sunt aia mititei,:D ioti asa le merge coada si ei cracanati se gudura pi la picioare
si mama lor, hmmm! ca nu cumva sa le faci ceva......vaileu, ci colti arata!
Fss_ssu
Postat pe 8 Septembrie 2013 14:55
sunteti setosi de sange! mai bine bunica nu era o iresponsabila! Sa se spuna adevarul nu sa se ucida cainii in masa ca niste barbari ce suntem! Ce eutanasiere? Bate,lopeti,strangulari aceasta este moartea care li se pregateste de isteria provocata de una ca nadine cantareata sau ce o fi expirata si iesita din atentia publicului! Parintii si bunica deja vedete TV!
Marile dureri sunt mute!
Autoritatile sa isi faca datoria dar adecvat secolului XXI si apartenentei la Europa si o lume civilizata!
Mai reflectati!
Dumnezeu sa il odihneasca pe Ionut! Acolo sus priveste un inger...
garbo_6325
Postat pe 8 Septembrie 2013 18:47
6325, barbari sinteti cind traiti in capitala ca la stina, cu haita de caini in fata apartamentului! Bre femeie, in Bucuresti nu vine lupul! Nici ursul! Civilizatie nu inseamna sa te sfasie dulaii in plina zi si in plina strada, pentru ca esti prea european" sa ii omori! Asta chiar e cel mai ironic argument - in care dreak de tara civilizata cum pretinzi ca vrei ai mai vazut asa ceva?!
quasaria
Postat pe 9 Septembrie 2013 10:48
Javra esti tu!!!
Si cei care judeca animale nevinovate.
Cainele este cel ami bun prieten al omului
Bunica este de vina, ca nu s-a ocupat de copil. Unde a fost ce a pazit?
garbo_14245
Postat pe 9 Septembrie 2013 11:57
Popor barbar, fara mila!!!!
Mi-a fost totdeauna scarba de voi!!!!!!!!!!!!
Va meritati soarta
garbo_14245
Postat pe 9 Septembrie 2013 11:59


asa... asa... si sa nu uitam ca acolo au fost 11mii de morti !!! bipezi...
barboneli
Postat pe 9 Septembrie 2013 12:31
De la: garbo_14245, la data 2013-09-09 11:57:06Javra esti tu!!!
Si cei care judeca animale nevinovate.
Cainele este cel ami bun prieten al omului
Bunica este de vina, ca nu s-a ocupat de copil. Unde a fost ce a pazit?


sa mori tu, javra, ca a mincat bunica copilul - de e ea de vina?
Tratati-va dreak, va omoara copii si cica e "cel mai bun prieten"! Cit poti sa fii de timpit sa scoti asemenea aberatii??? Daca era copilul tau ala? Sau tu iti tii copilul in lesa, sa nu ti-l manince cel mai bun prieten???
quasaria
Postat pe 9 Septembrie 2013 12:55


aoleu... daca mai stau mult pe aici.... precis ca ma aleg cu o muscatura zdravana.... si cu venin !!! eu dau un pupic la toata lumea, lui ana 2.... si o si m-am carat !!!!
barboneli
Postat pe 9 Septembrie 2013 13:43
De la: garbo_14245, la data 2013-09-09 11:57:06Javra esti tu!!!
Si cei care judeca animale nevinovate.
Cainele este cel ami bun prieten al omului
Bunica este de vina, ca nu s-a ocupat de copil. Unde a fost ce a pazit?



45, tu vb. la plezneala se pare, reciteste-ti postarea anterioara si ai sa observi
(in caz ca esti instare) ca te contrazici.
Si eu sunt deacord cu eutanasierea cainilor fara stapan si nu judec nici animalele si nici oamenii dar se pare ca tie iti place sa traiesti in cotet sau cusca mai mult decat intr-o civilizatie fara lozinci.
In caz ca nu ai observat, tocmai asta o sa ajunga Ro. in secolul pomenit de tine si findca eu nu ma complac in astfel de situatie sunt deacord cu eutanasierea.
Persoane ca tine si tu (chiar) sa va luatii cainii si sa vii ingrijiti dupa bunul plac pe mosiile voastre, sa platiti impozite pt. ei la fel cum fac "ceilalti" si pe restu' sa ne lasati in nebunia noastra, ca nu-i vrem, bine?
Pana ai sa pricepi ca esti frustrata pe om, mai mult decat pe animale, iti urez SPOR!
Fss_ssu
Postat pe 9 Septembrie 2013 15:00
Da, cu siguranta bunica copilului nu este vinovata! Nu poate fi judeca de incompententa si iresponsabilitate pentru ca este om. Mai mult merita tot respectul pentru ca a fost in stare sa aduca pe lume unul sau poate mai multi copilasi. Nimic mai usor. Cel mai greu este sa ai grija de un copil, sa il educi, sa il trimiti la scoli, universitati, nu sa-l dai pe mana bonelor, asa cum procedeaza in ultimul timp cucoanele din Ro.
Oamenii, ca specie dominanta pe planeta au toate drepturile sa omoare fara mila alte specii, pentru evitatea asumarii responsabilitatii. Lasitate!!!
Am considerat ca bunica este vinovata intrucat si-a insotit nepotul. In clipa cand a plecat sa il plimbe si-a asumat aceasta responsabilitate, sau ar fi trebui sa si-o asume.

Mii de scuze pentru ca imi permit sa am o alta parere decat majoritatea persoanelor de aici.

Da, cainii vagabonzi trebuia sa dispara demult. De ce nu sunt judecati cei care au furat banii alocati sterilizarii acestor animale?

De ce nu faceti meeting impotriva tiganilor care cu "onoare" reprezinta Ro peste tot in lume ?
garbo_14245
Postat pe 10 Septembrie 2013 04:23
tu chiar esti dusa cu pluta sau te prefaci?

DUpa logica ta orice criminal si pedofil s-a spalat pe maini, ca ma-sa copilului trebuia sa aiba grija de copil, vorba codului rutier, "pina la prevenirea oricarui pericol" - nu l-a prevenit, sanatate si un praz verde! Ce e pedofilu' vinovat???

Si problema ta cu bonele care e, de fapt? Daca muncesti ar trebui sa tii copilul in cour pe birou? Suport pentru pixuri? Sau ar trebui neaparat sa nu muncim si sa traim toate din ajutoare sociale, ca sintem mame bune si "dedicate" ?
Civilizati-va, ca traim in anul 2013, nu 1913!
quasaria
Postat pe 10 Septembrie 2013 09:42

Eu te-am scuzat deja , nu pentru faptul ca ai o parere ci pt. faptul ca ai pareri proaste, sub nivelul involuat de gandire. :(
O zi cum va doriti!

" Omul, sursa vie pentru evolutie!"
Fss_ssu
Postat pe 10 Septembrie 2013 11:53
Tipic ROMANESC...cu aceeasi nesimtire se raspunde..."de ce nu omoram pedofilii..."....PAI PEDOFILII NU TRAIESC IN HAITA LA FIECARE COLT DE BLOC HRANITI DE ASA'ZISI IUBITORI....
Bai nene, eu nu am nascut un copil, l'am crescut, ca mai apoi sa ajunga hrana pentru maidanezii FARA STAPAN !!!!! M'am saturat sa aud aceleasi lamentari fata de eutanasierea cainilor maidanezi..mi se rupe fix in paispe de ei. Iubesc animalele, in special cainii...dar nu pot iubi salbaticiuni care sfasie la propriu oameni in toata firea si copii pe strada. Nu support sa ma uit mereu in spate de fiecare data cand sunt in alt cartier, de teama ca maidanezii din zona isi apara teritoriul. Asa cum o catea isi apara puii si musca ca o turbata pe oricine se apropie, o MAMA de ce nu ar avea acest drept ? Pana cand sa ramanem acelasi popor de CRETINI si DOBITOCI care ajunge sa traiasca in salbaticie ???
De ce sa support eu ca oamenii iubitori de animale sa mearga in adaposturi si sa semneze adoptia acestora, ca mai apoi sa le dea drumu' pe strada, la ghene sau in fata blocului? DESPRE CE DRACU DRAGOSTE DE ANIMALE VORBIM? Iubesc si leii si tigrii dar nu ii aduc in fata scarii sa manance vecinii sau copii ce bat mingea. De ce sa nu am dreptul sa alerg prin parc sau sa ma plimb cu bicicleta, fara sa imi fie teama ca ma sfasie cainii?? De cand locurile de joaca ale copiilor devin teritoriile maidanezilor??

Niciun om care sta si o freaca dubios pe'aici cu cat de mult iubeste el cainii,. nu are macar un maidanez luat de pe strada sa il creasca in casa. Iar eu NU SUNT OBLIGATA SA II IAU ACASA atata timp cat NU IMI DORESC ASTA. Am un copil pentru care ma tem in fiecare zi si nu doar de cand cu moartea nefericita a lui Ionut. Sun la politie de cateva zile sa vina sa ia haita de 15 caini care misuna prin parcul unde de joaca zilnic fetita mea. Nu s'a schimbat nimic. EA ARE DREPTUL LA COPILARIE, nu o pot tine legata de calorifer in casa si nici nu imi pot permite sa o invat sa ii iubeacsa. Deoarece acestia nu mai sunt doar simpli catei cum erau pe vremea mea..au ajuns sa traiasca in haita, sa se comporte ca in haita, sa atace in haita, sa MANANCE OAMENI, sa mutileze copii si batrani care nu se pot apara...eu ca sunt femeie in toata firea..si desi nu trec de 55 kg..tot m'ar face praf 3 dulai daca as fi singura cu fetita mea..Pentru ce sa ajung sa traiesc ca in jungla? Doar ca sa faca ONG'urile couru' mare? Nu, frate...e o lege...si legea trebuie aplicata. Doar ca diverse cretine fara familie, niste triste pustnice care nu au viata sociala, atunci cand vin hingherii, ii baga in casa 2-3 ore apoi ii elibereaza pe strazi si ii hranesc cu resturile lor de prin frigider..fara sa le faca vreun vaccin...fara sa le dea o hrana corespunzatoare..fara sa le ofere adapost..si ei se numesc iubitori de animale... MI'E SILAAAAA !!!

Pe zi ce trece mi'e sila..as vrea sa vad o trista d'asta mutilate pe fata de o haita de lupi bucuresteni...sa se chinuie cu operatii estetice si sa ramana traumatizata pe viata...O MAMA responsabila nu are TIMP sa hraneasca lupii de langa bloc. Un om normal la cap nu incurajeaza PROSTIA. Si ma intreb asa...DE CE DRACU' NU II LUATI ACASA DACA TOT II IUBITI ASA? De ce nu iesiti si voi in strada sa protestati impotriva NOASTRA??? PENTRU CA SUNTETI IPOCRITI SI PENTRU CA VA PASA DOAR PE NET, pentru ca nu va miscati couru ala gras sa faceti ceva sa ii salvati... Pe cand noi, mame, tatici, bunici, vom iesi de cate ori va fi nevoie in strada pentru a apara DREPTUL LA VIATA AL COPIILOR NOSTRII, pentru ca EI sunt sufletul nostrum, nu salbaticiunile in care s'au transformat cainii de pe strada.

Un caine, ca si un copil, inseamna RESPONSABILITATE. Responsabilitatea de a le oferi TOT ce e necesar pentru o crestere normal. Si voi imi spuneti mike ca o cratita de ciorba cu paine muiata in ea si un troc de apa la coltul tomberonului inseamna DRAGOSTE FATA DE ANIMALE????

HAI SICTIR, IPOCRITILOR! HAI SICTIR !!!!!!
b727ana
Postat pe 12 Septembrie 2013 01:58
De la: suparatu_, la data 2013-09-06 12:27:15
Ana, sunt in asentimentul tau si a tuturor celor care gandesc ca tine, putea fi (intradevar) oricare dintre copiii, putea fi chiar fratele lui care a luat-o la fuga, putea fi o batrana,un batran sau chiar
eu sau tu, dar nu putea fi niciunul dintre politicienii care ne conduc.Asta este cert pt. mine si stii de ce, findca nepasarea si indiferenta fata de omul din zilele astea, acolo se afla, la varf, si nici o jelire sau catastrofa in randul omenirii nu ii sensibilizeaza decat cu regrete imense dar nu cu masuri legale,gandite,scrise, aprobate si apoi puse in "ciculatie" spre a nu se mai intampla.Pentru ei, orice mod de-a muri ii firesc, nu conteaza cum sau cine o face, important ii sa fim noi restu amortiti, tacuti, multumiti si ....ssssst! sa nu-i deranjeze nimeni, sa nu le ceara nimeni socoteala pe ziua de
lucru si pe tot ce "aduna":(
Si eu sunt mai suparat, dar mitingul nu-i o altenativa de-a le pune lor "angrenajul" in miscare si a
aduna ce n-ar trebui sa existe pe strazi.:(

ei nici pe copiii, oamenii strazii nu-i aduna ca sa le ofere un blid de mancare, alea nu-s tot suflete?
Ei concureaza intre ei, care mertzan merge cu viteza mai mare in scop de-a vedea/simti pulsul orasului si oricarei locatii in care misuna suflet de om
ca nu cumva sa li se intample lor ceva.

Si dintr-o data devin oameni de stiinta, bogati, culti, dar vinde cu bucata tot la "prostime..."
asta-i alt mod de-a omora umanitatea.....fine!

Zi cu soaRe! ...lasa, nu mai plange, copilului tau nu o sa i se intample nimic rau si aluga-ti gandurile NEGRE!.....
Mai, o aparut curcubeul


Multumesc!
b727ana
Postat pe 12 Septembrie 2013 02:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Se lasa copil de patru ani sa dispara din ochi? 97 De la: calla 11 Noiembrie 2013 08:36
conteaza varsta in dragoste 10 De la: garbo065737 30 Decembrie 2009 15:39
Sotul meu nu ma iubeste?- Am nevoie de sfaturi.. 63 De la: DaryaP0pa 14 Iulie 2019 17:04
imunitate copil 2 ani 13 De la: garbo_446242 20 Aprilie 2017 09:58
premergatorul la 6 luni ???????????/ 30 De la: garbo193607 22 Mai 2011 15:46
Setari Cookie-uri