"Ordonanta di urgenta!"

Salut!
neata! ii buna sau ii di mancaRe?
Daca arata asa cum "arata" sigurstii despre ce-i vb.
mai ghini o caf(t)eluta sa dezmorteasca site-ul ista, ca o disparut tati pretinile mele!:(

"A venit, toamna
.....acopera-mi Inima cu ceva...."

Zi fr. si va -cesc!
(doar pi feti)
Amice,
Fss_ssu
Postat pe 3 Septembrie 2013 09:38


mersi ! se potrivete... !

barboneli
Postat pe 3 Septembrie 2013 10:10
buna supi , nu ti-au disparut prietenele sunt doar prinse in activitati si cum tu ai mancat tot tortul singur noi am ramas cu buza umflata si nu de la botox ! glumesc of course ! te salut , cel putin eu ! ciao, ziceai ceva de o cafea sau am visat eu?????o zi blanda de toamna !cu prietenie !G
garbo_19362
Postat pe 3 Septembrie 2013 14:48
Te salut si pe tine Barbo , All the best ... O zi frumoasa ! G
garbo_19362
Postat pe 3 Septembrie 2013 14:49

Salut G! io am mancat tortu' anu trecut di zaua mea...di atuncea pana acuma
n-am mancat nica:( faci tu tort cu cioco?
Lasa, imi zaci tu cand ii gata! Mai, nu-l manca singura! ioti la ea,stie sa impleteasca fr.;))
Caf(t)teluta?Nen'tu Barbo da, el o macina ghini si o fierbe numa' la nisip
Ce, nu-ti place?Ieeee! mai esti si mofturoasa acuma?
Numa' ghini! pt. tini!
Fss_ssu
Postat pe 3 Septembrie 2013 16:02


asa e G...

http://madalinaciucu.files.wordpress.com/2011/11/img_0522.jpg
barboneli
Postat pe 3 Septembrie 2013 17:43
当然, конечно, bien sûr, of course...

Na, of course.
Axl_R
Postat pe 3 Septembrie 2013 18:30
De la: barboneli, la data 2013-09-03 17:43:10

asa e G...

http://madalinaciucu.files.wordpress.com/2011/11/img_0522.jpg

buna barbo , tu stii ca eu sunt de la Constanta, acolo se bea cafea numai la nisip si se servesc baclavale si sarailii la greu, braga dar si suberec cu carne de vita ! stiu si eu sa fac suberec daca vii la Bucuresti cu sotia , poate fac si va omenesc ! o seara placuta la voi ! cu prietenie G
garbo_19362
Postat pe 3 Septembrie 2013 20:30
De la: suparatu_, la data 2013-09-03 16:02:59
Salut G! io am mancat tortu' anu trecut di zaua mea...di atuncea pana acuma
n-am mancat nica:( faci tu tort cu cioco?
Lasa, imi zaci tu cand ii gata! Mai, nu-l manca singura! ioti la ea,stie sa impleteasca fr.;))
Caf(t)teluta?Nen'tu Barbo da, el o macina ghini si o fierbe numa' la nisip
Ce, nu-ti place?Ieeee! mai esti si mofturoasa acuma?
Numa' ghini! pt. tini!


merci Supi draga pentru floricica! auzi dar de tortul diplomat cu piersici si ananas delicios ce zici ? te bagi sau la o tava de tiramisu.......? meseriash facut cu mascarpone, piscoturi, frisca si congnac fin! ei????acum sunt pusa pe fapte mari dar sa am pentru cine! ciao , vb cand ma apuc de treaba , ME.
garbo_19362
Postat pe 3 Septembrie 2013 20:37


multumesc prietena... pentru invitatie ! adevarul e ca aici... nu se stie ce e aia "suberec"... pare ceva de origine turceasca si noi nu prea avem pe aici chesti turcesti ! arabe da. ma refer la dulciurile mentionate si la cafea. cafeaua arabeasca e altfel decat cea turceasca... e o povetse mai lunga....
barboneli
Postat pe 3 Septembrie 2013 20:58

Ia fa-te matali cu un suberec cu carne de vitel la mine!

...ii o placita (in div. forme) umpluta cu di tati: branza, carne, peste......etc! A! da se face repede
si are un gust traznet! di ce mananci, ai tot manca
NB!
Fss_ssu
Postat pe 3 Septembrie 2013 22:12


ok... m-am lamurit despre ce e vorba. aici nu e... avem de altele, dar putem face si noi acasa ! avem toate ingredientele... plus condimentele. ma-ti facut curios... !

Șuberek-ul este un produs tradițional, din zona Dobrogei, al locuitorilor de etnie musulmană (tătari și turci) și “promovat” de aceștia în trecut. Acesta se prepară de fel cu carne tocată de vită și oaie sau uneori doar cu carne de vită. Mama a pregătit de această dată șuberek cu carne de vită (vezi în imagini).

Se pregătește aluatul clasic de consistență medie, se lasă să se odihnească și apoi se întinde în foi rotunde și subțiri. Conținutul se prepară cu ceapă tocată mărunt, cimbru, mentă sau verdeață, condimente pentru carne și carnea tocată (vită, oaie, porc) în funcție de preferințe. Ingredientele se călesc în tigaie 8-10 minute. Conținutul preparat se întinde pe jumătate de foaia de aluat, se împăturește, se lipesc marginile și apoi se pune într-o baie de ulei bine încinsă până se rumenește. Produsul nu este greu de preparat, este foarte consistent, aromat și costă puțin. Se servește fierbinte cu iaurt, lapte bătut sau chiar bere.

http://www.andreibartesch.com/wp-content/gallery/suberek-vita/suberek_06.jpg

daca veniti pe aici... va invit la ceva muuul mai gustos si picant.... !

barboneli
Postat pe 3 Septembrie 2013 22:26

La ce? rulada in foi, umpluta cu branza di oaie si tavalita in praf de vanilie si scortisoara?
Am mancat, ii buna rau, da nu era "picanta"
Zi cum va doriti!
Fss_ssu
Postat pe 4 Septembrie 2013 09:15


lasa mai ruladele cu branza si tavalite prin praf... indiferent din ce provine ! cum naiba sa fie picante... cu toate ca scortisoara e putin iute... ! eu vorbesc de o placita, aici ii zice "Lafa", e vorba de o foaie de aluat coapta intr-un cuptor special, o sa pun poza... subtire si mare, la foaie ma refer nu la cuptor... se numeste aici "pita Druza"... un soi de arabi... sa zicem ! pe ea se pune ce vrei din castroanele pe care le ai in fata, acolo la locul de vanzare... houmus, tahina, in primul tand, rosii, ceapa "ametita" printr-un clocot de apa si cu ceva condiment (grozava), carne gen "shauarma"... cartofi prajiti, varza murata taiata fin, sau ce-ti alegi tu acolo... peste care se pune cate un sos iute, ai 3 gradatii, iute, mai iute si... din aia care se foloseste la lansarea rachetelor in spatiu... foarte iute ! se strange foaia asta ca sa impacheteze toate bunatatile puse... arata ca o placinta sul, dar nu e placinta... ti-o pune intr-un cornet ca sa nu-ti curga ceva pe haine... ! noi, n-am reusit sa mancam una intreaga niciodata... ! asa ca rugam sa ne-o taie in jumate !
n-am gasit poze grozave, pun ce am....
"Lafa" pregatita deja...

http://img.mekanist.net/placeimages/500w/istanbul_restoran_tahir-usta-durum-ve-kebap-salonu_135083129887116599166421.jpg?redirection_disabled=1

cuptorul si foaia coapta deja. foile se lipesc pe peretii cuptorului si cand se coc, cad... dar e acolo cine sa le prinda, ce credeti... ?

http://images1.ynet.co.il/PicServer2/01082004/592546/YE0370252_wh.jpg

nu prajit... nu ulei... doar la cuptor si carnea coapta... restul cruditati ! o portie intreaga, in jur de 4 euro... ! salatele si sosurile, la discretie... stai langa taraba si pui din ce vrei, pe masura ce termini din Lafa.... !!!

barboneli
Postat pe 4 Septembrie 2013 12:26
da baieti sunt foarte bune suberecurile , si da de la turci si tatari ni se trage adica la Constanta ma refer.ei au tipuri de mancaruri si dulciuri foarte bune .si in satul de vacanta la casa Dobrogeana mereu beam cafea adevarata turceasca si aromata pusa in ibric de cupru fiarta molcom sa isi lase bine aroma .interesanta lafa de care vorbesti Barbo ,auzi dar tu placinta cu varza acra facuta ardeleneste pe plita cu mult piper ai mancat??? soacra-mea este de la Aiud si m-a invatat si pe mine sa fac? EI CE ZICI ? o ZI BUNA dragi mei , pe curand , cu prietenie G
garbo_19362
Postat pe 4 Septembrie 2013 15:39
bine Supi iti fac suberec numai sa ma anunti cand vii ca si eu as face dar fimiu nu prea se omoara. asa ca nu merita sa fac daca nu te infiintezi la masa ! de tortul diplomat si tiramisu nu te incanta ? iti fac placinta cu varza acra calita cu piper si putina ciusca ( ardei iute )? ei te bagi ???ca merge cu bere buna ! o zi dupa pofta inimii! cu pietenie G
garbo_19362
Postat pe 4 Septembrie 2013 15:48
De la: garbo_13283, la data 2013-09-04 15:39:21da baieti sunt foarte bune suberecurile , si da de la turci si tatari ni se trage adica la Constanta ma refer.ei au tipuri de mancaruri si dulciuri foarte bune .si in satul de vacanta la casa Dobrogeana mereu beam cafea adevarata turceasca si aromata pusa in ibric de cupru fiarta molcom sa isi lase bine aroma .interesanta lafa de care vorbesti Barbo ,auzi dar tu placinta cu varza acra facuta ardeleneste pe plita cu mult piper ai mancat??? soacra-mea este de la Aiud si m-a invatat si pe mine sa fac? EI CE ZICI ? o ZI BUNA dragi mei , pe curand , cu prietenie G


sigur draga... dar ce crezi tu ? eu cand merg in Romania caut carnati de casa si placinte picante... ! stiam o data si cum se numeste... are un nume care incepe cu "L"... parca ! am mancat langa Alba Iulia... ! apropo, braga nu-mi place, alta bautura care incepe cu "B" imi place. si e tot nealcolica... ! si cafeaua aici se bea cu "cardamom"... e de vis aroma asta !
barboneli
Postat pe 4 Septembrie 2013 17:55

"Lafa"mi-o papat leafa di cateva ori si nici eu nu reauseam sa mananc una intreaga
Mi-o placut mirosul de turta coapta in cuptor
Mai nene, da tare flamani tre sa fiti pi acolo di mancati "dimensiuni" di alea....
La noi le injumatateste la pret di doua (portii)
...daaa, cica-s made in Ro.


G, soryy, nu bea baiatu' bere, ma umflu si fac pipi des;))....La mine, una mica afinata si un vin natural, totul facut in casa di mana gospodinei.
Tortul, neee, is pro-cioco degeaba ii reteta complexa si aspect de "orhidee"
daca gustul nu ma 'ncanta.
Da tu fa, oi gusta sa vad delicatesa

Numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 4 Septembrie 2013 19:12


mmda... unii e tare flamanzi... halesc una intreaga, plus mai adauga din tavile cu salate... plus 2 sucuri ca sa faca loc si de altceva ! la toate chioschiurile de falafel shauarma si Lafa (care sunt mai rare...) sunt si 4-5 feluri de sosuri... ca sa zic asa ! ori sunt puse in mici bidonasa care seamana cu alea de sapun si cand apesi pe ciupcicul ala iese sosul afara... direct pe falafel shauarma sau continul din Lafa... sau sunt puse in castronase. unul din ele imi, ne place teribil !!! se numeste Amba arata asa...

http://midtownlunch.com/files/2010/06/yummy-amba-2.jpg

e o combinatie de condimente orientale, are si curry si "curcum" (curcumin), sare, si feli de mango, dar si putin mango pisat ! pe scurt, e delicios ! pe langa el mai sunt si 2-3 sosuri de culoarea rosie... alea e iuti rau sau mai putin, unul de culoare verde care tot iute e, dar e pe baza de frunze de coriandru ! ele sunt ca frunzele de patrunjel dar au cu totul si cu totul alt gust.

http://s3-media4.ak.yelpcdn.com/bphoto/nlA8W3omEeWGaNxVv9e4dA/l.jpg

n-am gasit poze cu celelalte sosuri ! toete astea fac la un loc sa dea o aroma deosebita si de gust, sa nu mai borbesc... ! auzi la tine... placinta cu branza cu vanilie si scortisoara... !!!! pai cu alea merge sangele prin vine... cu alta viteza !!! de fapt, nu stiu de ce va scriu asta, ca si voi aveti acolo tarabe cu falafel si shauarma... ! dar nu stiu ce sosuri aveti acolo... ! zici ca ti-a placut mirosul de turta coapta ? cred ! inchipuiesteti un mall mare si la unul din etaje e locul asta cu Lafa... ! intai, n-au nevoie de reclama... miroase a Lafa sau tot ce se mai pune in ea, in tot mall-ul... uneori am asteptat mai mult de juma de ora pana mi-a venit randul... si lucreaza acolo, numai la umplut si vandut, 5 insi ! nu prea se poate manca in picioare... de aia sunt si mese multe, multi iau acasa. iar de la masa se mai scala oamnenii sa-si umple iar cu sos sau cu altceva, ce s-a mai golit din Lafa ! nu toti... dar sunt destui care fac asta ! satul te tine o zi intreaga, daca o mananci pe la 9.00... asta garantat !
gata... hai ca v-am facut suc gastric destul... !!!
barboneli
Postat pe 4 Septembrie 2013 21:03
e un soi de perversitate sa tot vorbim de atatea bunatati si combinatii , mai sunt si oameni la dieta , femei care vor sa slabesca etc ! o zi buna!
garbo_19362
Postat pe 5 Septembrie 2013 12:37


ai dreptate draga Gabriela... ! scuze ! de fapt, am uitat ca eu sunt putin, 67,3% doar, pervers ! sau stai un pic... cred ca m-am incurcat un pic... cand am citit "perversitate"... eu am inteles "perseveritate... ! mmde... eu nu prea vorbesc aici limba romana decat cu voi... asa ca am unele probleme cu cuvintele romanesti ! ma rog... nu numai, dar n-o sa spun acum tot... ! ok... o zi minunata si perseverati sa fiti veseli.....
barboneli
Postat pe 5 Septembrie 2013 14:08

Dap, cini vrea sa stea cu burta lichita di spate n-are dicat, iote na, eu mananc ce-mi place
si cui nu-i convine meniul sa citeasca reviste di moda
Salut!

Ioti ca acuma as manca nuci verzi!
.... nu, n-o batut vantul ca sa-l scuture:( da :-w

nu ai cumva o prajina sa mi-o imprumuti si mie?

numa' bine!
Fss_ssu
Postat pe 5 Septembrie 2013 15:46
nuci noi cu paine calda coapta in test si un pahar mare de must ! daaa. ce ziceti baieti va bagati ???
garbo_19362
Postat pe 6 Septembrie 2013 13:21


DAAAA... ! pana la buze... sa pot sa sorbi din el la liber... ! la nuci verzi... ma mai gandesc ! .... mersi !!!
barboneli
Postat pe 6 Septembrie 2013 13:25

da is bune si alea vechi, au Omega trii si le mananci numa iarna cu paine ;))

...eu vreau verzi si noi:(...da mai ghini trimite pajina la mini ca sa-l bat pi al meu
Zaua buna, cati nuci mancati pi luna? ....nu le-ati numarat?
Mustu' mai tarziu :D
Fss_ssu
Postat pe 6 Septembrie 2013 13:50
am facut si must dar stii de ce l-am trimis pe fi-miu sa ia struguri si mi-a luat 3 kg dar din cei de vin maruntei asa ca i-am facut suc de struguri si am framantat sa fac niste branzoice cu branza dulce si stafide iar din coca care a ramas am facut o painica buna !asa sa nu pierd indemanarea !iar nucile noi au gustul lor inconfundabil . si dulceata imi place dar e prea laborios sa o faci ! o zi buna ! vii Barbo la pui la ceaun cu usturoi si mamaliga ? precis Supi vine !!!
garbo_19362
Postat pe 6 Septembrie 2013 15:47
" usturoi si maliga?" A, pu!i....
Lasa-l bre sa creasca gaina si pi urma il pregatesti la ceaun sau ti-i foame
si in weekend?:)
Viu numa' daca-l faci ciulama cu smantana si cu hrean bun rau!

Spor_t!....ai facalet?:D
Fss_ssu
Postat pe 6 Septembrie 2013 18:06
Am io, lasă! Făcăleţ, da-i prea laborios să fac o mămăligă...mai bine încerc făcăleţu' pi tini. Ce zici?
Axl_R
Postat pe 6 Septembrie 2013 22:08
blocurile cu bulina din centrul capitalei
garbo080043
Postat pe 7 Septembrie 2013 09:39
De la: suparatu_, la data 2013-09-06 13:50:55
da is bune si alea vechi, au Omega trii si le mananci numa iarna cu paine ;))

...eu vreau verzi si noi:(...da mai ghini trimite pajina la mini ca sa-l bat pi al meu
Zaua buna, cati nuci mancati pi luna? ....nu le-ati numarat?
Mustu' mai tarziu :D


Omega trii... gasesti cel mai mult in semintele de in (canepa)... exista in comert si uklei de canepa, numai ca are un pretz obraznic ! dar merita !!! apropo de nuci verzi... mi s-au sterpezit dintzii de pofta... singurele nuci verzi pe care le-am mancat vreodata, au fost cele din borcane: "Dulceatza de nuci verzi"... ! o delicatesa... ! tu vorbesti de nuci :proaspete:... din alea care au cazut deja sau le scuturi cu prazina... care au inca coaja aia verde pe ea sau e crapata un pic ! da, sunt delicatese... recunosc. cand am rabdare, cojesc pielita aia galbena de pa miez... care e cam amara, daca nu, mai mananc si cu ea !!! are si mult iod ! atentie la cei cu tiroida... cu probleme. aici cresc altfel de nuci, rorma de minge de rugby... au coaja foarte subtire, poti s-o spargi intre degete si sunt la fel de gustoase. mmde... tzara sfanta !

http://albums.timg.co.il/userFolders/126/1870870/18708702007115183535.jpg?time=0

http://images.mysupermarket.co.il/Products_1000/25/019725.jpg?v=2

barboneli
Postat pe 7 Septembrie 2013 13:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sondaj de opinie 3 De la: andreea_n_c 3 Martie 2010 09:35
DE CE TREBUIM SA SUFERIM SI SA NU FIM MULTUMITI:((( 86 De la: buna01 11 Februarie 2010 21:43
Am adaugat o noua rubrica in blogul nostru de astrologie 2 De la: AGAPI_MOU 1 Septembrie 2009 22:09
legarea trompelor 1 De la: garbo057460 27 Decembrie 2011 11:25
IPOCRIZIE ASUMATA A RELATIILOR INTER-UMANE SAU DOAR EFECTUL DUALEI NOASTRE NATURI, DIVINA DA' SI TERIBIL DE DARWINA?!? 17 De la: garbo101426 16 Martie 2017 17:55
Setari Cookie-uri