Cioburi

te salut supi , cum esti toate bune pe planeta ta??cu simatie aceeas G
garbo_19362
Postat pe 20 August 2013 16:40
De la: garbo_13283, la data 2013-08-20 16:40:21te salut supi , cum esti toate bune pe planeta ta??cu simatie aceeas G
aceeasi agramata !


garbo_13807
Postat pe 20 August 2013 21:30

Sunt bine mereu, multumesc de intrebare!

Tu, strangi "cioburi" sau faci suc la malaxor?
Numai bine !
Fss_ssu
Postat pe 20 August 2013 22:40
De la: suparatu_, la data 2013-08-20 22:40:24
Sunt bine mereu, multumesc de intrebare!

Tu, strangi "cioburi" sau faci suc la malaxor?
Numai bine !

Fac si sucuri dar doar de fructe,dar azi as face mai degraba o supa crema de ciuperci si ceva snitele ! Iar cioburile nu se mai fac un intreg in veci, putem doar sa speram ca vaza urmatoare va fi mai rezistenta sau noi vom fi mai atenti in manevrarea si ingrijirea ei! o zi placuta , ciao G
garbo_19362
Postat pe 22 August 2013 11:29

buna idee! Io nu mai port vaze ca sa nu duc grija....mai bine dorul :-P

Ofer flori
mai, sa nu le tii in Galeata;))
NB!
Fss_ssu
Postat pe 22 August 2013 21:13
Si de ce te plangi acum?
Stii ca esti vinovat de ce ai spart,acum asuma-ti vina si traieste cu ,, vaza ,, cea noua....
E greu, platesti din greu, cu propriile regrete, dar vezi ,ai grija sa nu mai spargi si ceeace ai acum ---poate mai valoros decat tot ceeace a fost in urma,si cand spun asta ma refer la copil.
Uit-o pe Irina, vezi-ti de viata ta asa cum ti-ai construit-o.
Cred ca ai aceste regrete pentru ca ai aflat de curand de faptul ca Irina stia de aventurile tale si te-a iertat, si asta te face sa-o vezi din nou intr-o lumina noua.De ce nu ai incercat sa pui reflectoarele pe ea cand inca erai langa ea? Ai fi gasit o faptura noua ,alta decat cea din tinerete si sigur te-ai fi indragostit de ea,si nu de Angela....
Asa sunteti voi, mereu ceva nou, mereu ceva altfel de vanat....
Acum focuseaza-te pe ceeace ai in momentul de fata si vezi ca Dumnezeu ne da aceeasi lectie la rand de cate ori este nevoie pana cand invatam ceeace avem de invatat...ia aminte sa o redescoperi pe Angela cea de care te-ai indragostit, caci sigur asta s-a intamplat, si bucura-te de copilul tau si bucura-ti copilul....Irina fost prima lectie a vietii tale.Nu mai experimenta pe urmatorii oameni din viata ta.Doar iubeste-i.
garbo_5053
Postat pe 24 August 2013 16:55
In cazul in care nu scrii doar pentru a-ti etala palidele talente literare, las-o cum a cazut, amice..
charmelen
Postat pe 24 August 2013 21:42
Daca nu te opresti din cautari s-ar putea sa te trezesti pe la cincizeci si ceva de ani singur si s-ar putea sa-ti faca alta ce i-ai facut tu sotiei tale.Pe lumea asta exista o lege a platilor
si a rasplatilor stii vorba aceea....bine faci,bine gasesti.Lasa amintirile ai grija de cea mica ea are nevoie de toata dragostea iar Irina sper din tot sufletul ca si ea-si traieste in continuare viata ei. Ca iti pare rau este un lucru bun dar te mai poate ajuta la ceva, se mai poata asta ??????Intreaba-te sincer .....Numai bine!
fengari
Postat pe 25 August 2013 00:42
De la: The_seeker, la data 2013-08-15 09:24:04
Suparatule, mersi! Cred ca ai dreptate, naravul... Fidelitatea nu a fost niciodata asul meu. Si incep sa cred ca mi se da exact ce am cerut. Am voie sa ma plang?


Nu exista fidelitate, exista cautarea fericirii si respect. Nu ai voie sa plangi, ai o fetita, e un suflet pur si frumos care are nevoie de tine. Nu ai timp sa stai sa plangi. Ai nevoie de timp sa vezi ce ai gresit si sa nu repeti greselile in actuala relatie. Ia-ti un ragaz si uita-te inca o data la femeia de langa tine. Te-a iubit suficient sa-ti ofere o parte din ea. Fa ceva sa te iubeasca din nou.Si incearca sa cunosti si partile din ea pe care nu e asa dispusa sa le lase cunoscute. Trateaz-o asa cum ai vrea sa fi tratat. Irina e subconstientul tau care iti spune ca ceva nu e ok, ca trebuie sa evoluezi. Asa ca lasa plansul si pune-te pe treaba! ;)
papusab
Postat pe 25 August 2013 12:15
De la: suparatu_, la data 2013-08-22 21:13:13
buna idee! Io nu mai port vaze ca sa nu duc grija....mai bine dorul :-P

Ofer flori
mai, sa nu le tii in Galeata;))
NB!

supi tu vrei sa te stie lumea de suparat dar tu esti foarte sensibil de fapt, multumim de flori , sunt impresionata , promit sa nu le tin in galeata! o zi placuta !G
garbo_19362
Postat pe 25 August 2013 12:45

Multumesc, asemeni !

Gabriela scumpo, sunt io ocupat cu mancat tortu, da pot sa te>:D< & si pi tini
....mai, stai nu !

07, di tini chiar mi-e dor!

O zi fr. si cu soaRe!
Fss_ssu
Postat pe 25 August 2013 12:50
Apropo de acest subiect am gasit un articol foarte interesant scris de un psiholog din Galati. Mie mi s-a parut foarte tare . Sper sa va placa http://psiholistic.ro/2011/06/28/barbatul-si-sentimentele/
garbo_380856
Postat pe 25 August 2013 13:27
Am mai citit inca o data mesajul postat. Era ceva acolo ... oarecum familiar mie si cunoscut,insa fara a avea o forma clar definita. Apoi m-a izbit : idealizarea femeii pierdute in detrimentul celei existente. De ce? Nemultumire ,nefericire, indoiala.... Mare greseala! Irina s-a schimbat,tu te-ai schimbat. O asemenea intamplare lasa urme adanci,traumatizante,rani care ,de foarte multe ori, nu se vindeca niciodata.Si invariabil oamenii se schimba dupa asemenea evenimente. Durerea aceea care n-o mai vrem in viata noastra ne face sa ne schimbam pentru a ne proteja.Apoi ne schimbam modul de-a gandi,comportamentul,reactiile. Femeia pe care ai iubit-o si ai tradat-o nu mai este aceeasi.
Am citit undeva ,nu mai stiu unde, ca DD ne da copii pentru a invata ce inseamna dragostea neconditionata. Mi-este clar ca ai de invatat unele lectii si una din ele este aceasta : iubirea adevarata,neconditionata. Si nu neaparat pentru o femeie. Copiii nu apar in viata noastra pentru ca noi vrem. Ma tem ca asta este o decizie asupra careia nu avem nici o putere.
Este momentul unei introspectii pentru tine. Dar una reala,dura. Nu ai alta solutie. Trebuie sa fi corect cu tine insuti chiar daca rezultatul n-o sa-ti placa.
ghiompirica
Postat pe 25 August 2013 15:32
..A disparut topicul cu pupici .""...Ne pare rau...
Pagina solicitata nu mai exista pe Garbo!""
Noi ce mai facem acum, raminem fara pupici????Eu pe toata lumea asa de Duminica .
fengari
Postat pe 25 August 2013 17:03
Serios ? Stai sa vad ....
Rotty
Postat pe 25 August 2013 17:25
De la: suparatu_, la data 2013-08-25 12:50:58
Multumesc, asemeni !

Gabriela scumpo, sunt io ocupat cu mancat tortu, da pot sa te>:D< & si pi tini
....mai, stai nu !

07, di tini chiar mi-e dor!

O zi fr. si cu soaRe!

acum merci ce sa zic pentru o feliuta de tort daca imparti te pup si eu ! G
garbo_19362
Postat pe 25 August 2013 20:04
Asa este! Dupa un numar de ani se schimba aproape totul.Afli si de ce te-a iubit acum 10 sau 20 de ani si de ce nu te mai poate iubi in continuare. Timpul schimba variabile, iar cei doi rezista cum poate.Inseala, se plictisesc,se cufunda in alte activitati(tot inselat se chiama) , iar lipsa dragostei dezvaluie ura, cearta, zanzania, nemultumirea , egoismul, dictatura, manipulare orice e posibil daca nu ai dragoste.Rezista cine poate. Nici daca schimbi variabilele (partenerii) nu te schimbi, caci daca te-ai schimba , te-ai schimba in orice situatie.Tu trebuie sa te schimbi,nu partenerul! De-asta regretam dupa ce ne despartim. O explicatie ar mai fi de alta natura, adica aceea ca nici macar omul in sine nu e vinovat, intervine "cineva sau ceva"care atrage ura si face sa moara dragostea.Totul se transforma intr-un camp vested fara viata, iar oamenii se comporta ca niste soldati in razboi.Se urasc si se lupta unii cu altii pentru bani, avere, dictatura etc si toate astea duc la distrugerea relatie, in favoarea acelei forte a raului. In final ramanem cu regrete.A castigat cel viclean, cel piuternic.
Concluzie: fie ca pleci , fie ca ramai intr-o relatie nesatisfactoare, oricum nu iti vei gasi linistea din acest punct de vedere.Altceva trebuie schimbat.Adica TU!
llenuta2011
Postat pe 4 Septembrie 2013 11:09
oamenii se schimba, evolueaza si nu in acelasi ritm . ce era bine sau tu crezi ca era bine doar pentru ca ai pierdut-o ! dupa ce o vei pierde si pe actuala si va urma o a 3a si vei constata ca de actuala te leaga altceva , aveti si un copil! fii rational si alege sa fii un barbat intreg si responsabil fata de copil, chiar daca nu mai locuiesti cu actuala sotie , respecta-o pentru ca ti-a daruit un copil si poate ca intr-o zi o vei redescoperi . cand nu vei mai trai in trecut !multa minte limpede si inspiratie maxima !
garbo_19362
Postat pe 4 Septembrie 2013 16:11
Daca nu lasi trecutul in urma,nu poti merge inainte.Ai avut-o,ai lasat-o,da-i pace sa-si vada de viata ei si tu ai grija sa-ti faci faci in a ta ordine.Asa ar fi decent.E parerea mea.
garbo_10247
Postat pe 5 Septembrie 2013 11:01
Facand niste calcule simple, acum ai avea cam in jur de 50 de ani. Mi se pare ca ti-ai cam trait viata la intamplare, nu prea pari ca stii ce vrei, mai mereu vrei altceva. Presupun ca exista niste cauze pt care esti cam in deriva, dar problema nu e doar asta, ci faptul ca in deriva ta ai lovit in stanga si dreapta cu mult egoism si inconstienta, as spune eu. Cam tarziu ti-ai dat seama ca "loving" este altceva decat "fooling around", ca sa zic asa, avand in vedere ca ai inselat-o ceva vreme pe Irina, dupa cum singur declari. Nu ne-ai dat destule detalii, nu inteleg de ce ea a acceptat sa ramana langa tine, stiind ce faceai ( neincredere in ea, vinovatie ca nu putea avea un copil, etc), dar daca ai impartit viata cu femeia aia atata vreme, puteai sa ai bunul simt sa-i spui ce intentionezi, nu sa divortezi fara ca ea sa aiba habar, fara nici o explicatie, ca si cum nu valora nici cat o ceapa degerata. Iti dai seama ce i-ai facut? Nu ca ai parasit-o, ci felul in care ai parasit-o! Si acum ai un copil de cateva luni, la varsta cand mai degraba ai putea deveni bunic. Nu am inteles daca ti-ai dorit copilul si de aia ai ramas cu mama lui, sau din cauza ca s-a nascut copilul fara ca tu sa-ti doresti, te-ai simtit obligat de situatie sa ramai cu ea, ceea ce mai degraba ar explica starea ta de spirit de acum. Oricare ar fi situatia, opreste-te din a pendula incolo si incoace, asuma-ti responsabilitatile ce deriva din venirea pe lume a copilului tau, si mai ales gandeste-te ca timpul pe care il ai pt a-l petrece cu fiica ta este limitat, pe la 70 de ani ai tai, ea va avea 20, deci... Acum ca esti tata(tomnatec) nu mai poti sa te porti atat de infantil ca pana acum_ trecand peste penibilul situatiei, din motive evidente. Si nu-ti spun toate astea ca m-am transformat eu in instanta morala, sper sa intelegi demersul meu.
bucura
Postat pe 5 Septembrie 2013 20:38
cita frustare... si nu ii vad rostul.
Oamenii se mai si despart - asa, si? Care e problema pina la uma? Daca nu o mai vrei sau nu il mai vrei ce altceva se presupune sa faci?? Ce ar fi mai corect? Sa minti?
De ce trebuie sa "responsabilizezi" si sa "iti asumi" si sa dormi cu stoicism in pat linga o femeie pe care NU O IUBESTI?? Pentru cine e bine? Pentru tine? Pentru ea? Crezi ca vreo fiinta sanatoasa la cap e fericita asa, ai impresia ca nu percepe condescenta sau mila sau sila celuilalt?
quasaria
Postat pe 6 Septembrie 2013 11:55
Q, nu mi-e clar daca ai comentat dupa mine referitor la ce-am scris eu.Ca daca e asa, ai mai multe probleme. Despre frustrare: toti suferim de ea, in masura mai mare sau mai mica, iar multe dintre comentariile tale sunt foarte rautacioase (si)sau agresive, ceea ce arata ca nu ti-e deloc bine, in ciuda atitudinii de jemanfisism pe care o abordezi de multe ori. Ca si tu esti frustrata, e normal, ca nu recunosti nici fata de tine, nu mai e normal. Apoi frustrarea nu are rosturi, are numai cauze.
Nu ai citit cu atentie sau nu ai citit tot ce-am scris. Eu nu spun pe nicaieri ca trebuie sa stea cineva cu un partener alaturi de care nu ii este bine. Nu foloseste nimanui o asemenea situatie, dar cati inteleg asta? Dar referitor la cati inteleg, deja asta e o alta discutie. A fost o magarie felul in care a parasit-o pe Irina, a fost las pana la marsavie, nu ca a decis sa nu-si mai continue viata impreuna cu ea, ci ca a ranit-o fara sa-i acorde atata consideratie incat sa o puna in tema. Poate a aflat de la o vecina, sau o ruda, sau cine stie cine, ca nici nu conteaza, ca omul cu care a stat 20 de ani,a divortat si ea nici nu avea habar. Iar referitor la asumarea responsabilitatii, ma refeream la rolul de tata, la cat e de labil, n-ar fi de mirare sa procedeze la fel cu propriul copil si apoi sa se planga pe forumuri peste cativa ani ca are o relatie proasta cu fiica, ca a gresit, iar "a spart vaza" si ca vrea niste sfaturi.
bucura
Postat pe 6 Septembrie 2013 17:21
si totusi a fost elegant....
i-a oferit Irinei posibilitatea unei vieti lipsite de minciuna. Sper, din tot sufletul, ca Irina (ele) zambeste acum.
Eugenia_
Postat pe 7 Septembrie 2013 19:56
doar atunci cind pierzi un om iti dai seama ce ai pierdut cu adevarat.
el acum facind diferenta intre actuala si fosta isi da seama ca fosta este de neinlocuit.
dar cum sa mai repare? normal ca acum are mustrari de constiinta.
acum isi da seama ca a ignorat o femeie pe care a iubit-o si o iubeste inca.
vivacedonna
Postat pe 24 Septembrie 2013 18:12
eu cred ca este mult prea tarziu si cu atat mai mult cand Irina stia ca o inseala si nu a spus nimic , a preferat sa sufere in tacere fara reprosuri ...este cu atat mai nobila acum cand priveste in urma si realizeaza ca a dat dragostea pe o himera...trist dar adevarat....
garbo_19362
Postat pe 24 Septembrie 2013 18:16
De la: The_seeker, la data 2013-08-13 14:26:07Nu poti sparge o vaza si dupa ce lipesti cioburile sa spui ca vaza e noua. Nu poti sparge o ceasca si dupa ce ti-ai luat alta sa spui ca e tot prima.
M-am insurat pe la 20 de ani pentru ca o iubeam. Am iubit-o aproape alti douazeci. Apoi am inceput sa caut altceva. Nu stiu de ce. Stiu doar ca totul la ea ma irita si ma scotea din sarite. Am inceput sa caut portite de a pleca de acasa. Delegatii. Traininguri. Am cunoscut pe altcineva si nu am stat pe ganduri. Dar devenea tot mai greu sa ascund relatia. Pana intr-o zi cand am luat taurul de coarne si am deschis actiunea de divort. Nici macar nu am anuntat-o. Mi-am vazut de noua-veche relatie in timp ce ea tacea. mi-a acordat divortul. Acum am un copil de aproape patru luni. Si tot acum am aflat de la un prieten comun ca in toti acesti ani Irina a stiut mereu adevarul despre mine. Vestea asta m-a lovit ca un inter-city.
Imi privesc actuala sotie si imi dau seama ca "love" nu e acelasi lucru cu " fucking". Nu o iubesc. Nu am iubit-o niciodata si acum cu atat mai mult nu o voi putea iubi. Imi privesc fiica si imi doresc sa nu aiba parte in viata de unul ca mine. Pe ea o iubesc pentru ca e o bucatica din mine. Ceea ce nu inteleg e de ce o vad pe Irina cand ma uit la fiica mea? Cu Irina nu am avut copii... Dar abia asta noapte am inteles ca nu o voi putea uita niciodata. Am crezut ca totul e in regula, nu am avut nici un fel de regrete dupa despartire si m-am simtit usurat ca a taiat orice comunicare cu mine. Acum nu stiu cum sa aflu unde este, ce face...
Angela nu ma iubeste nici ea. Am fost cel care i-a redat statutul de femeie maritata dupa ce a trecut printr-un divort. Traiesc intr-o minciuna. Pozam in cuplul fericit. Poate asa am si fost pana la berea de aseara cu amicul...
Irina a revenit in amintirile mele si imi dau seama ca de fapt nu m-a parasit niciodata.
Am incurcat trei vieti si acum imi doresc ca vaza sa fie noua...



De fapt, pe tine te-a lovit criza andropauzei , ca pe toti barbatii pe la 40 ani . Cand incearca sa-si demonstreze ca inca sunt virili si pot agata vreo fufa, pe care evident nu o iubesc, nici n-ar avea cum. Sunt cazurile clasice, de le vedem peste tot, prin ziare, prin vecini, cunoscuti; oameni seriosi, cu casnicii de peste 15 ani, cand hop ! domnul gaseste o tinerica si isi paraseste casa, nevasta care l-a suportat toata viata ...
Dupa ce fac prapad cu aiurelile lor (cum singur recunosti si tu...) isi dau seama ca nu sunt fericiti, si ca si-au luat o mare teapa . In loc sa imbatraneasca linistit si fara surprize neplacute alaturi de femeia devotata care il ingrijeste de reumatism si de gripa, se trezesc intr-o casa straina , alaturi de o femeie cu care nu se vor mai obisnui never, ca nu mai e timp...

Apoi ce sa zic, ai ceea ce meriti, te-ai purtat ca un ticalos cu nevasta , acum suporta consecintele ! Cand o sa ajungi la pensie , o sa-ti dai pumni in cap ...
garbo_405684
Postat pe 19 Septembrie 2014 23:24
Andropauza la 40 de ani ?
Rotty
Postat pe 20 Septembrie 2014 07:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor!! 6 De la: garbo181940 15 Octombrie 2011 11:29
TRADAREAPARTENERULUI-SPORT NATIONAL-FINALA 1 De la: crissreno 3 Decembrie 2009 02:55
eu 20, el 23, casatoriE? 95 De la: garbo_405917 17 Noiembrie 2014 10:15
casatorie 21 De la: si_totusi 27 Iulie 2009 16:28
Vreau sa castig ..dar am nevoie de ajutor !:D 1 De la: erika11 23 Februarie 2012 12:40
Setari Cookie-uri