Antipa - corpul omenesc

A fost cineva sa vada expozitia Corpul omenesc ("Human body") de la Antipa? Pot sa-l duc oare pe baiatul meu de 8 ani? Biletul este undeva pe la 30 de ron pentru copil si 50 pentru adult, asa ca nu as risca sa ma duc si sa constat acolo ca nu este pentru copii si trebuie sa plec..
ralucutz
Postat pe 17 Iulie 2013 19:23
Te-ai trezit cam tarziu ca vrei la Human Body Exhibition. La noi a durat expozitia numai pana pe 30 iunie.
Gmihaela
Postat pe 20 Iulie 2013 07:44
Eu am fost zilele trecute la Antipa si decat sa dau banii aiurea pentru o expozitie recomandata doar copiilor mai mari (scrie la intrarea in muzeu ca este indicat ca orice copil de maxim 12 ani sa fie insotit de parinti), am preferat sa vizitam expozitia permanenta de subsol si parter unde ai ce vedea: o mica pestera la subsol, fauna din toate colturile lumii. Apoi am iesit afara si ne-am dus la expozitia de fluturi care ia sfarsit la finalul lunii iulie. Mai ai la dispozitie putin timp sa te hotarasti, dar eu nu recomand expozitia Human Body. Cu banii pe care i-ai da pe bilete, poti cumpara un atlas anatomic pentru copii.
Corina1982
Postat pe 21 Iulie 2013 10:39
buna draga mamica, subscriu celor scrise de corina 1982, sunt multe locuri bune in care este indicat sa iti duci copilul dar din pacate din ratiuni economice nejustificate , muzeul are tarifele peste orice limita de decenta , eu iti recomand sa mergeti la zoo(biletul e 13 de adult si 6 de copil) in baneasa cu autobuzul 301 daca nu aveti masina , la gradina botanica care este o minune , etc. mult succes si inspiratie , la librarii sunt cd foarte educativa pe orice tema de interes! cu drag
garbo_19362
Postat pe 23 Iulie 2013 13:52
nu prea sunt de acord cu aceea expozitie de "human body"... cred ca ar trebui sa-ti pregatesti bine copilul din punct de vedere psihic, pentru o asemenea experienta.
copiii pana pe la 16 ani sunt destul de fragili emotional, chiar daca unii dintre ei se dau mari si tari! este cum se zice elanul tineretii... insa maturitatea vine ceva mai tarziu. deci te-ai misca pe un teren destul de friabil si nu stiu daca scopul tau e sa-i arati copilului ceva care l-ar putea marca in mod negativ pentru tot restul vietii!

daca pe langa copil vrei sa vezi si tu expozitia... ar fi de preferat sa vezi intai tu expozitia si apoi sa decizi daca e cazul sa duci si copilul acolo!

in alta ordine de idei, nu cred ca trebuie sa vada copilul tau doua persoane la formol, ca sa afle din ce si cum este compus corpul uman.
vrei sa-i faci educatie, ai si pe internet destule site-uri din care sa ii arati despre ce e vorba.
poate ai sa zici ca nu se compara cu imaginea pe viu... da' poate nu se compara, dar nu exista nici riscul traumelor in aceeasi masura...!
despre diferentele anatomice dintre barbat si femeie, are timp sa le descopere si le poate vedea si la mare, sau la strand...etc... iar daca e vorba sa vada organele interne ale corpului uman, ii poti explica la cei 8 ani folosind exemple din bucatarie...
un ficat de porc, un ficat de pasare... o inima de porc, o inima de pasare.. intestinele ... etc ...
in cazul in care ai posibilitatea (dar iarasi spun ca varsta e cam frageda!) iarna cand se taie porcul, poti dupa operatiunea de curatare a animalului... cand sunt scoase maruntaiele... sa ii arati copilului ce si cum sunt dispuse si etc... (corpul omenesc este foarte apropiat ca structura de corpul omnivorului porc, iar organele sunt in mare masura cam de aceleasi dimensiuni; e adevarat, ne deosebim esential la membre si cap... insa interiorul e oraganizat la fel...)
cam asta mi-e parerea, tu oricum fa cum vrei!
it's your choice!
heartbit
Postat pe 24 Iulie 2013 00:08
Eu zic ca poti sa il duci daca are o minima pregatire de biologie. Nu e nimic scarbos sau ingrozitor la expozitia aia, din contra. Poate fi o excelenta lectie pentru copil, iar daca explicatiile sunt pe intelesul lui s-ar putea sa il ajuti sa inteleaga cate ceva despre sine, intr-un mod adecvat, nu din legende urbane si povestile dintre copii sau balivernele bunicilor cu barza si alte balarii. Hai ca nu fim "mai catolici decat papa"! Copiii inteleg destule la 8 ani si pot intelege cate ceva si din expozitia respectiva, chiar daca nu cobori in detalii "tehnice". O spun din experienta personala: cu un parinte profesor de biologie m-am familiarizat rapid cu anatomia, am vazut schelete pe la 8 ani si... personal nu mi s-a parut nimic ingrozitor in asta. Cred ca mai degraba adultii dau conotatii morbide sau fals-morale acestor lucruri. In final insa, tu decizi
garbo057436
Postat pe 7 August 2013 18:56
Am uitat sa mentionez ca atunci cand am fost la expozitie, mi s-a parut ca acei 50 de lei au fost cel mai bine investiti din luna respectiva! Pana la urma, daca mergi pe o terasa si bei 3 beri sau fresh-uri e cam tot aia nu? Sau sa compar cu o jucarie?! S-ar putea ca lectia de anatomie respectiva sa coste mai putin decat nu stiu ce masinuta penibila
garbo057436
Postat pe 7 August 2013 19:00
bine e ca ai uitat sa mentionezi... daca n-ai fi uitat, era si mai grav!

totusi, zici ca acei bani au fost cei mai bine investiti!
asta dupa mintea ta, sau dupa perceptia ta, asupra a ce ai avut ocazia sa vezi!
crede-ma ca ceea ce ai vazut acolo gasesti intr-un atlas de anatomie, extrem de bine explicat si extrem de bine ilustrat! diferenta e ca atlasul de anatomie te familiarizeaza si pe tine ca adult si ii este si unui copil de OPT ANI mult mai usor de asimilat ... decat un cadavru imbalsamat si disecat, expus la muzeu!

si ca sa nu uit sa mentionez .. la nivel cortical (sau al cortexului ... daca iti suna mai bine asa!) tu nu iti poti nici macar imagina ce procese se petrec in privinta copilului tau! copilul tau este extrem de fragil la OPT ANI, chiar daca pricepe foarte multe... si intuitiv sta surprinzator de bine... !
copilul la varsta aia are discernamant, are receptivitate, are fragilitate... nu este copt pentru orice experiente! desigur el o sa primeasca tot ce i se ofera, dar nu totul din ce ii oferi tu, ii face si bine sau ii este de ajutor!!!
daca pentru tine ... acei nenorociti de 50 de lei .. au niste raportari de club, terasa, jucarii penibile... beri ... fite si figuri sau fripturi... pentru copilul tau, cei 50 de lei s-ar putea sa aiba cu totul si cu totul alte ierarahii si raportari valorice!
daca ai fi intrebat copilul... si nu sa-i impui ceva dupa mintea ta ... daca vrea antipa unde sa vada un corp omenesc disecat sau daca vrea o jucarie.... oare ce ar fi raspuns?
spune-mi ca a fost in culmea incantarii si ca a sarit intr-un picior de bucurie ca a vazut disectiile alea .. si ca nici n-ar fi vrut o jucarie, care era penibila in opinia ta, dar care lui i-ar fi placut, si mi-ar fi cu greu posibil sa te cred!
heartbit
Postat pe 8 August 2013 00:43
stiu ca a fost deschisa pana pe 4 august; nu este indicata pentru copii asta e parerea mea;
eu am vazut-o, baietii mei nu au urcat dar au avut ce vedea in restul muzeului
iar baietii mei sunt mari , mai au cateva luni si isi serbeaza majoratul
adeline
Postat pe 8 August 2013 22:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Noaptea Muzeelor la Bucuresti 65 De la: alfheim 19 Mai 2011 11:20
antichitati si obiecte de colectie 1 De la: www_artantik_ro 31 Octombrie 2011 23:28
Antipa - corpul omenesc 9 De la: ralucutz 8 August 2013 22:08
Expozitie cand? 3 De la: cinezee 13 Iulie 2009 14:49
Setari Cookie-uri