Dansurile si relatia de cuplu

Buna!

Sunt noua pe forum si sper sa ma primiti printre voi si sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Eu am o relatie de 7 luni cu un barbat minunat insa singura problema o reprezinta pasiunea lui pentru dansuri. In fiecare weekend merge la cursuri de salsa si are deja format un grup de prieteni care il invita mereu in cluburi de salsa sau excursii si alte evenimente ce implica pasiunea lor pentru dans.

Vreau sa se simta liber si fericit si sa faca ce ii place....e ok .... a fost ok la inceput si nu ma deranja cu nimic dar in timp a devenit chiar enervant cand imi e lumea mai draga sa apara cine stie ce chestie legata de pasiunea lui si sa nu pot petrece timpul ala cu el si mai ales in weekend. Weekend de weekend sa stau sa astept sa isi termine el programul la cursurile de salsa si in functie de ala sa ne intalnim....Si sunt convinsa ca si pe el l-ar fi deranjat o situatie de genul asta ivita din partea mea.

Cursurile astea de salsa la care participa au inceput sa ma enerveze si sa le percep ca pe ceva sufocant, si chiar daunator relatiei. Simt de multe ori ca trebuie sa impart cu aceasta pasiune timpul si atentia lui. Nu am mai simtit asta in nici o relatie.

El a fost dragut, mi-a facut cunostinta cu grupul de prieteni de la salsa, am iesit si in club, insa eu nu stiu sa dansez si nici nu ma atrage muzica latino.

Cea mai mare problema este ca am devenit incredibil de geloasa si nu stiu cum sa scap de sentimentul asta. Sa stiu ca in fiecare weekend danseaza cu atatea fete frumoase. salsa si bachata cele mai pasionale si intime dansuri posibile. E un sentiment foarte neplacut pentru mine si imi este in permanenta teama ca aceasta apropiere de alte fete sa nu cumva sa duca la ceva mai mult, sa n ucumva sa se indragosteasca de una din fetele alea.

De la o vreme ma simt urata in comparatie cu ele, ma simt nepotrivita ca nu pot sa impartasesc aceeasi pasiune pentru dansuri cu el. Ne certam de fiecare data cand apar in discutie dansurile. Pur si simplu nu ma pot abtine si nu pot sa stau linistita.

Acum in weekend pleaca cu grupul lui de prieteni ( din care sincera sa fiu dupa ce ca sunt putin barbati aia care sunt nu imi inspira prea multa masculinitate si potential, insa fetele sunt toate frumoase si dezinvolte si danseaza....) la un eveniment de salta si eu o sa mor. Mi-ar placea si mie sa petrec un weekend intreg cu el....si nu doar o data la cateva luni cand are el pauza de la cursuri.

Voi ce ma sfatuiti?
garbo_12994
Postat pe 16 Aprilie 2013 18:44
Mergi impreuna cu el la cursuri....ia lectii de dans, face bine la minte, trup si suflet!!! Nu te vei mai simti sufocata, geloasa......etc.Convingerile tale sunt neintemiate atat timp cat probabil nu ati avut o discutie pe aceasta tema.Cred ca iti faci singura rau gandind astfel !!!! Nu aveti preocupari comune, numai sa iti petreci un weekend cu el impreuna nu ajuta o relatie!!!! Nu faci decat sa te exluzi singura din grupul de prieteni,.....poate esti posesiva.....Schimba-ti atitudinea ....SUCCES!!!!
ladyDY
Postat pe 16 Aprilie 2013 19:13
994..mingea e in terenul tau..roaga-l sa faca si acasa dans cu tine-sa inveti..chipurile..dar in timp ce danszi...incepe sa te dezbraci..dezbraca-l incetisor si pe el-motiveaza ca ..goala inveti mai bine..Si ..da..nu veti termina..dansand..dar il recuceresti si nu-l vor tenta colegele bine facute..
Si du-te cu el oriunde ii place,cauta sa vezi si tu frumosul pasiunii lui..invata tot ce poti despre dans,pune-l sa-ti explice-{ii v-a placea la nebunie} sa-ti etaleze cunostintele lui in materie de dans..Poate chiar vei reusi sa-ti placa,el te va simti..si nu te v-{a schimba!
fii diplomata acasa mai ales,fii feminina pana la perversiune..daca trebuie,}dar tine bine de el !Fa-l sa te iubesca asa cum iubeste si dansul-numai de tine depinde!! Succes!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Aprilie 2013 10:11
in general femeile au pasiunea asta cu dansurile... mai ales salsa.
Eu in locul tau as fi fericita ca are cine sa ma invete, chiar e un dans misto! Daca i-ar fi placut boxul, sau rugby...ei, atunci ar fi fost mai complicat sa participi ca un membru de seama al echipei, intr-adevar!
quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2013 10:46
De la: quasaria, la data 2013-04-19 10:46:12in general femeile au pasiunea asta cu dansurile... mai ales salsa.
Eu in locul tau as fi fericita ca are cine sa ma invete, chiar e un dans misto! Daca i-ar fi placut boxul, sau rugby...ei, atunci ar fi fost mai complicat sa participi ca un membru de seama al echipei, intr-adevar!


Si ca sa vezi ca iar sunt de acord cu tine :p

Subscriu. Stii care e pb? Vb din experienta mea, la mine asa a fost... Traim intr-o societate care ne limiteaza f mult, ne impune in mare parte si ce sa imbracam si cum sa vb, si cum sa ne purtam etc..numai acasa poti spune ca te eliberezi si esti tu cu adevarat, sau intre cei mai apropiati prieteni. Am luat si eu cursuri de salsa, desi la inceput as fi zis ca tine, ca nu ma incadrez peisajului. Mi se pareau toti f diferiti de mine, fiind obisnuita mai conservatoare, poate... dar am avut o surpriza f placuta. E o experienta care te elibereaza total... simti sa te descatusezi de tot ce ti se impune, si traiesti...cu pasiune... Nu ma mira ca prietenul tau e pasionat de aceste dansuri, iar oamenii pe care i cunosti acolo sunt extraordinari...Pt mine a fost un fel de yoga ... mi-a schimbat viata, fara sa exagerez, am avut curajul sa fiu eu indiferent de situatie...
E iubitul tau deci ma gandesc ca te place nu? altfel d ce ar fi cu tine si nu cu una de la salsa ..? Nu te mai complexa, eventual daca nu esti f multumita de cum arati, fa si niste sport... nu numai ca vei arata mai bine, e deja cliseu sa slabim toate, sa aratam ca niste manechine, dar pt sanatate, pt tonus, pt o dispozitie mai buna. In momentul in care tu te simti perfect in pielea ta, nu mai ai temeri de genul acesta...
Intra in aventura asta alaturi de el... ai doar de castigat....si relatia voastra la fel...
Roslein
Postat pe 20 Aprilie 2013 10:01
Buna,

Va multumesc pentru raspunsuri.

Daca as incepe cursurile de dans eu ar trebui sa ma duc la grupa de incepatori iar el e deja la avansati. Deocamdata am alte lucruri pe cap pe care vreau sa le rezolv in timpul liber si am vazut suficient despre dansuri incat sa stiu ca nu ma entuziasmeaza sa ma apuc acum de ele. Pentru mine muzica se simte, inveti 2-3 pasi si miscari acolo cat sa te simti bine cand te duci la o petrecere sau intr-un club si gata. Dar nu ma vad urmand un program fix weekend de weekend.

Am mai incercat acasa sa dansez salsa. Chiar m-am si filmat dansand pe cateva melodii si i-am trimis filmuletele ca sa ii fac o surpriza dar nu am primit nici un feedback pozitiv si entuziast de la el. Nici nu s-a uitat la toate cred , ultima oara cand l-am intrebat a zis ca nu a avut timp. Asta m-a demoralizat apoi am avut impresia ca a fost un gest penibil din partea mea si ca nu ma pricep deloc la dans. Daca m-ar fi incurajat....

Oricum petrecem prea putin timp impreuna si nu as vrea sa irosesc timpul ala prefacandu-ma ca vreau sa invat totul despre dans cand eu vreau sa gasim alte chestii in comun care sa ne placa la amandoi.

Chiar am incercat in 7 luni. Daca avea planuri cu grupul lui de dans l-am lasat sa se duca singur, alta data m-am dus si eu cu el, am incercat sa dansez si sa vad daca imi place.

Totul a fost chiar ok o vreme.Insa de cand am fost cu el si am vazut cum se danseaza, cat de aproape si ca majoritatea sunt fete si arata bine am simtit o stare de rau sa il vad dansand cu alte fete nu mi-a mai placut deloc ideea asta.

Pur si simplu nu mi se pare normal. Eu am alta viziune despre iubire. Pentru mine un dans asa apropiat este prea intim. Eu una nu as putea sa dansez asa cu alt barbat decat prietenul meu pentru ca m-as simti inconfortabil si ca fac ceva rau. Apoi am inceput sa am pretentia ca timpul petrecut cu mine sa fie mai mult decat timpul pe care il petrece la dansuri sau cu grupul ala. si nu este. Ne vedem doar de 2 ori pe saptamana. Si uneori cand ne vedem nu suntem doar noi 2, ne vedem cu grupul ala. Sau daca refuz sa merg ....ne vedem cand are timp ....si mi se pare ca nu petrece suficient timp impreuna cu mine.

Weekendul trecut l-am asteptat frumos sa termine cursurile si ne-am intalnit undeva in zona la o terasa. Urma sa petrecem timpul impreuna, sa dorm la el si sa fie totul bine si frumos. Insa nu stiu cum s-au nimerit unii din grupul lui de la dansuri sa vina fix la terasa aia si normal ca ne-am asezat la masa cu ei desi am terminat aproape si de mancat si tot si nu mai urma sa stam mult. Credeam ca mai stam putin cu ei si gata insa totul s-a prelungit inca 3 ore de discutii cu grupul ala. Am ajuns acasa seara tarziu si nu mai am fi avut timp pentru noi decat sa dormim urmand ca ziua urmatoare sa fie tot pe graba ca trebuie sa ajunga la cursuri asa ca nici nu am mai dormit la el. Iar weekendul asta s-a dus in alt oras ca e nu stiu ce congres de salsa.

Cum sa nu simt ca ma sufoca, cum sa nu fiu geloasa? Si i-am spus si lui tot ce simt. Se poarta frumos, zice lucruri frumoase....dar pentru mine e prea putin, vreau sa ma simt mai importanta in viata lui decat dansurile si prietenii lui.
garbo_12994
Postat pe 21 Aprilie 2013 09:48
Nu tb sa se consideri urata in comparatie cu acele fete.Ai potentialul tau,ai atractivitatea ta,doar ca ai alte pasiuni si alte preferinte in ceea ce priveste dansul.St relatii in care sotii sau iubitul in cazul tau au diferite proiecte chiar sau se implica intr-o anumita activitate au un cerc al lor...Daca tie nu iti convine numeni nu te tine legata tb sa te simti bine in relatia ta si sa se faca in asa fel incat sa fie bine pentru ambele parti.Iti dai seama ca el observa ca tu nu ii impartasesti pasiunea,dar daca vrei ai putea sa il intelegi si sa te multumesti cu situatia.Se "ocupa" si de pasiunea lui iti aloca timp si tie.Dar...daca tu nu te poti obisnui cu asta cred ca ar fi bn sa pui capat acestei relatii(ptr ca tu iti doresti alt gen de relatie).Daca poti sa-ti tii in frau gelozia si sa ai incredere in tn.si sa fii rabdatoare cu gandurile tale vei reusi incetul cu incetul sa inaitezi cu brio in relatia ta,dar daca nu...parerea mea persoanala este ca ar tb sa inchei relatia si apoi sa te gandesti la tn. si sa incerci sa te cunosti mai bn pe tn.Bafta!
garbo_11426
Postat pe 21 Aprilie 2013 18:36
Cum bine ai specificat la tine e problema.Tu "nu te simti frumoasa" in comparatie cu acele fete, pe tine te deranjeaza...el se poarta ok. Daca nu vrei sa-l pierzi, nu-l fa sa renunte la pasiunea lui. Ai prefera sa aiba in obicei o seara cu baietii sa grohaie cu niste beri in mana?!

Te porti gresit si ai toate sansele sa-l pierzi. Mergi cu ei, implica-te si tu, nu cred ca fiind femeie nu-ti este drag sa dansezi, sa te bucuri de dans...de asta si domnisoarele respective sunt frumoase pentru ca se bucura de ele, de dans si de expresivitatea trupurilor lor, in timp ce tu, acrita, te zburlesti si urasti una dintre cele mai frumoase si libere forme de exprimare a unui om. Cum sa nu-ti placa sa dansezi?! Invata(mai ales ca ai ocazia), bucura-te si lasa cicaleala, ca-l vei pierde, clar, si pe buna dreptate.

Si nu mai gasi niciodata scuze pentru a nu face lucruri frumoase, ca de pilda DANSUL. Si nu te compara si nu-l fa sa aleaga intre tine si dans...pentru ca daca as fi in locul lui si as semnala un punct de vedere atat de incuiat ti-as da eu papucii, lejer. Din gelozie si posesivitate numai aberatii spui, auzi, cica cum sa danseze ea cu altul asa un dans? Da' esti salbatica?! Mi-e frica sa aud parerea ta despre artisti in situatia de fata...si spre surprinderea ta multi sunt familisti, seriosi...doar ca stiu sa se bucure si-s sociabili, capitol la care tu, cu siguranta trebuie sa lucrezi si... la increderea in sine.
Imagineaza-ti daca ati avea o familie ce "ciudat" ar fi ca mama sa nu-si indrume puii spre o forma de exprimare si dezvoltare armonioasa, cum ar fi dansul...la voi rolurile ar fi inversate(i-ai trimite la fotbal?!)
magdabeauty
Postat pe 21 Aprilie 2013 18:41
Ok. Stiu ca am problemele mele de incredere in mine si pitici pe creier. Inainte nu eram geloasa. Am avut relatii si nu eram asa geloasa ca acum. Dansul ca dansul - mi s-a parut interesant la inceput ceea ce facea si vroiam sa ma implic.Dar nu asta e problema grava.

Pe mine ma macina cel mai mult contactul lui foarte des cu multe femei si aproprierea asta fizica pe care o implica dansul cu ele- saptamanal.

In fostele relatii partenerii mei erau obisnuiti, aveau prieteni si amice dar niciodata nu am simtit ca ma deranjeaza sau ca ma ameninta sau gelozie pentru ca erau mai mult barbati sau cupluri si totul era ok si linistit.

Nu stiu cum sa scap de gelozia asta. Daca ma duc cu el si il vad dansand mai repede ma enervez, asa ca evit sa ma duc insa stau acasa si ma gandesc numai la el oare ce face si tot la nervi si gelozie ajung.

Voi ce simtiti si cum procedati daca va vedeti iubitul dansand cu 2-3 femei pe care le considerati mai atractive decat voi? Chiar nu simtiti macar putina gelozie, frica de a il pierde?

Sa excludem dansul.... poate sa fie orice activitate care implica socializare constanta cu femei frumoase. De exemplu am o prietena al carei sot e maseur. Eu nu as putea sa rezist intr-o astfel de relatie. Sa stiu ca sotul meu maseaza femei aproape goale zilnic.

Nu stiu cum sa scap de gelozie si de teama ca o sa il pierd. Vad ca afecteaza relatia starile mele....imi doresc sa fiu linistita ca la inceput dar oricat ma straduiesc nu pot...
garbo_12994
Postat pe 21 Aprilie 2013 20:36
garbo 994 as vrea sa te vezi cum il privesti cand danseaza cu o fata "atractiva".
Iti vezi privirea plina de invidie pentru ceea ce impart ei? De ce nu incerci sa iti gasesti un partener cu care sa ai ceva in comun? Salsa la profesionisti e deja arta la care pe langa antrenament trebuie sa ai si talent. Probabil ca tu nu-l ai sau poate te simti depasita de nivelul lor si nu te lasi in voia muzicii.
Tie ti-e frica sa nu-l pierzi , parerea mea este ca nu l-ai avut... nu in totalitate.
daca tinea la tine si vedea ca ai facut eforturi sa ii trimiti un filmulet cu tine dansand macar din politete se uita la el.
Nu incerca sa -l indepartezi de pasiunea lui , nu vei reusi.

cri_cat
Postat pe 23 Aprilie 2013 23:15
nu e usor intr-o astfel de relatie daca tu nu doresti sa faci un efort ; ori cooperezi , ori te retragi
adeline
Postat pe 27 Aprilie 2013 21:36
BUNA, DRAGA MEA,PAREREA MEA E CA AR FI BINE DACA TI AI GASI PE ALTCINEVA,ITI DAU DREPTATE SA FII GELOASA ,ORICE FEMEIE AR FI LA FEL IN LOCUL TAU,CRED CA EL ESTE UN DOMN MANIERAT CARE SE COMPORTA FRUMOS CU TINE,DAR DIN PACATE PUNE DANSUL PE PRIMUL LOC,DECI CRED CA NU VA POTRIVITI DELOC .NORMAL SA TI DORESTI SA PETREACA MAI MULT TIMP CU TINE,DAR E DOAR PAREREA MEA PERSONALA,FA CUM ITI DICTEAZA INIMA ,DAR FII SI RATIONALA,VEI PUTEA TOATA VIATA SA FII PE LOCUL 2 IN SUFLETUL SI VIATA LUI?
garbo_11882
Postat pe 29 Aprilie 2013 20:26
De la: garbo_12994, la data 2013-04-21 09:48:31Buna,

Va multumesc pentru raspunsuri.

Daca as incepe cursurile de dans eu ar trebui sa ma duc la grupa de incepatori iar el e deja la avansati. Deocamdata am alte lucruri pe cap pe care vreau sa le rezolv in timpul liber si am vazut suficient despre dansuri incat sa stiu ca nu ma entuziasmeaza sa ma apuc acum de ele. Pentru mine muzica se simte, inveti 2-3 pasi si miscari acolo cat sa te simti bine cand te duci la o petrecere sau intr-un club si gata. Dar nu ma vad urmand un program fix weekend de weekend.

Am mai incercat acasa sa dansez salsa. Chiar m-am si filmat dansand pe cateva melodii si i-am trimis filmuletele ca sa ii fac o surpriza dar nu am primit nici un feedback pozitiv si entuziast de la el. Nici nu s-a uitat la toate cred , ultima oara cand l-am intrebat a zis ca nu a avut timp. Asta m-a demoralizat apoi am avut impresia ca a fost un gest penibil din partea mea si ca nu ma pricep deloc la dans. Daca m-ar fi incurajat....

Oricum petrecem prea putin timp impreuna si nu as vrea sa irosesc timpul ala prefacandu-ma ca vreau sa invat totul despre dans cand eu vreau sa gasim alte chestii in comun care sa ne placa la amandoi.

Chiar am incercat in 7 luni. Daca avea planuri cu grupul lui de dans l-am lasat sa se duca singur, alta data m-am dus si eu cu el, am incercat sa dansez si sa vad daca imi place.

Totul a fost chiar ok o vreme.Insa de cand am fost cu el si am vazut cum se danseaza, cat de aproape si ca majoritatea sunt fete si arata bine am simtit o stare de rau sa il vad dansand cu alte fete nu mi-a mai placut deloc ideea asta.

Pur si simplu nu mi se pare normal. Eu am alta viziune despre iubire. Pentru mine un dans asa apropiat este prea intim. Eu una nu as putea sa dansez asa cu alt barbat decat prietenul meu pentru ca m-as simti inconfortabil si ca fac ceva rau. Apoi am inceput sa am pretentia ca timpul petrecut cu mine sa fie mai mult decat timpul pe care il petrece la dansuri sau cu grupul ala. si nu este. Ne vedem doar de 2 ori pe saptamana. Si uneori cand ne vedem nu suntem doar noi 2, ne vedem cu grupul ala. Sau daca refuz sa merg ....ne vedem cand are timp ....si mi se pare ca nu petrece suficient timp impreuna cu mine.

Weekendul trecut l-am asteptat frumos sa termine cursurile si ne-am intalnit undeva in zona la o terasa. Urma sa petrecem timpul impreuna, sa dorm la el si sa fie totul bine si frumos. Insa nu stiu cum s-au nimerit unii din grupul lui de la dansuri sa vina fix la terasa aia si normal ca ne-am asezat la masa cu ei desi am terminat aproape si de mancat si tot si nu mai urma sa stam mult. Credeam ca mai stam putin cu ei si gata insa totul s-a prelungit inca 3 ore de discutii cu grupul ala. Am ajuns acasa seara tarziu si nu mai am fi avut timp pentru noi decat sa dormim urmand ca ziua urmatoare sa fie tot pe graba ca trebuie sa ajunga la cursuri asa ca nici nu am mai dormit la el. Iar weekendul asta s-a dus in alt oras ca e nu stiu ce congres de salsa.

Cum sa nu simt ca ma sufoca, cum sa nu fiu geloasa? Si i-am spus si lui tot ce simt. Se poarta frumos, zice lucruri frumoase....dar pentru mine e prea putin, vreau sa ma simt mai importanta in viata lui decat dansurile si prietenii lui.


Eu nu ma refeream sa mergi cu el...Nu faci fata daca nu te duci la clase de incepatori. Ideea nu era sa faci asta cu el, ci sa vezi si tu despre ce e vorba. Pentru ca, te rog sa ma crezi, iti va schimba total opinia.
N-o sa-ti placa ce zic, dar asta cu faptul ca n-ai putea sa dansezi salsa cu alt tip si ca te deranjeaza cum danseaza el cu altele e ca si hotul de hot se teme. Daca tu, dansand cu un alt tip, intr-o maniera intima, te-ai simti ca si cand ai face ceva rau, inseamna ca alea sunt gandurile tale, probabil ti-ar transmite acel om, niste emotii... Eu nu vad lucrurile asa, si cred ca nici iubitul tau, pt ca desi danseaza cu fetele alea superbe, e cu tine, prin urmare si tu esti superba pt el, doar ca pb e la tine...cum te simti tu...
Nu e normal sa fii asa geloasa, nu e normal sa preferi sa stai pur si simplu cu el, si sa-ti organizezi viata numai dupa el, si cred camulte femei imi dau dreptate. Nu mi plac oamenii care atunci cand incep o rel uita ca mai au o viata, ca mai au prieteni, familie etc...Ce e rau in faptul ca au venit acei prieteni la masa, si ati mai petrecut cateva ore impreuna? In timp, intr-o rel de durata daca nu faci lucrurile astea, te sufoci unul pe celalalt.
E ok, daca nu vrei sa faci si tu salsa, nu trebuie sa faci lucruri care nu-ti plac, eu ti-am dat doar un sfat o idee, ceva care ti-ar schimba opinia despre ce inseamna salsa...dar daca nu vrei atunci pur si simplu lucreaza mai mult la viata ta si ce inseamna ea, separat de iubit...nu e ok sa-l sufoci pe el pt timpul tau liber
Roslein
Postat pe 30 Aprilie 2013 20:57
De la: garbo_11882, la data 2013-04-29 20:26:54BUNA, DRAGA MEA,PAREREA MEA E CA AR FI BINE DACA TI AI GASI PE ALTCINEVA,ITI DAU DREPTATE SA FII GELOASA ,ORICE FEMEIE AR FI LA FEL IN LOCUL TAU,CRED CA EL ESTE UN DOMN MANIERAT CARE SE COMPORTA FRUMOS CU TINE,DAR DIN PACATE PUNE DANSUL PE PRIMUL LOC,DECI CRED CA NU VA POTRIVITI DELOC .NORMAL SA TI DORESTI SA PETREACA MAI MULT TIMP CU TINE,DAR E DOAR PAREREA MEA PERSONALA,FA CUM ITI DICTEAZA INIMA ,DAR FII SI RATIONALA,VEI PUTEA TOATA VIATA SA FII PE LOCUL 2 IN SUFLETUL SI VIATA LUI?


Probabil ar trebui sa aiba o relatie cu altcineva, nu impartasesc ideea ca orice femeie ar fi geloasa. Poate a ignorat ideea cu acele filmulete pt ca pt el nu e important ca ea sa fie interesata de pasiunea lui. Poate vede in salsa acel ceva care l individualizeaza, intimitatea lui...sau poate nu erau reusite si ca sa nu o faca sa se simta prost, a preferat sa ignore..
Cred ca e frumos ca el tine la hobby-urile lui indiferent daca are o relatie sau nu. Asta inseamna un om cu personalitate. Sa fim seriosi...nu e normal sa renuntam la lucrurile care ne plac doar pt ca a aparut o anumita persoana in viata noastra. De cele mai multe ori partenerii vin si pleaca, nu trebuie sa ne schimbe in timpul acela, iar persoana potrivita nu cere sacrificii, nu te pune sa alegi, te accepta asa cum esti...
Roslein
Postat pe 30 Aprilie 2013 21:04
De la: magdabeauty, la data 2013-04-21 18:41:07Cum bine ai specificat la tine e problema.Tu "nu te simti frumoasa" in comparatie cu acele fete, pe tine te deranjeaza...el se poarta ok. Daca nu vrei sa-l pierzi, nu-l fa sa renunte la pasiunea lui. Ai prefera sa aiba in obicei o seara cu baietii sa grohaie cu niste beri in mana?!

Te porti gresit si ai toate sansele sa-l pierzi. Mergi cu ei, implica-te si tu, nu cred ca fiind femeie nu-ti este drag sa dansezi, sa te bucuri de dans...de asta si domnisoarele respective sunt frumoase pentru ca se bucura de ele, de dans si de expresivitatea trupurilor lor, in timp ce tu, acrita, te zburlesti si urasti una dintre cele mai frumoase si libere forme de exprimare a unui om. Cum sa nu-ti placa sa dansezi?! Invata(mai ales ca ai ocazia), bucura-te si lasa cicaleala, ca-l vei pierde, clar, si pe buna dreptate.

Si nu mai gasi niciodata scuze pentru a nu face lucruri frumoase, ca de pilda DANSUL. Si nu te compara si nu-l fa sa aleaga intre tine si dans...pentru ca daca as fi in locul lui si as semnala un punct de vedere atat de incuiat ti-as da eu papucii, lejer. Din gelozie si posesivitate numai aberatii spui, auzi, cica cum sa danseze ea cu altul asa un dans? Da' esti salbatica?! Mi-e frica sa aud parerea ta despre artisti in situatia de fata...si spre surprinderea ta multi sunt familisti, seriosi...doar ca stiu sa se bucure si-s sociabili, capitol la care tu, cu siguranta trebuie sa lucrezi si... la increderea in sine.
Imagineaza-ti daca ati avea o familie ce "ciudat" ar fi ca mama sa nu-si indrume puii spre o forma de exprimare si dezvoltare armonioasa, cum ar fi dansul...la voi rolurile ar fi inversate(i-ai trimite la fotbal?!)


subscriu total... e un mesaj f exact, de bun simt si intelept...
Roslein
Postat pe 30 Aprilie 2013 21:04
Draga mea,spui la un moment dat: ,,...eu am altă viziune despre iubire...,,
Și cu asta ai spus totul.Nu mai e nimic de adăugat.
Hathor
Postat pe 9 Mai 2013 19:22
Buna !
Si sfatul meu este sa mergi cu el la cursurile de dans, si pe parcurs poate descoperi ...Pasiunea pentru aceste dansuri ! care pot mentine si salva un cuplu,parerea mea !
Tu decizi! Multa bafta !
Mihaela_Tudora_1
Postat pe 9 Mai 2013 19:58

Poi n-aveau dreptate evreii cand interziceau dansurile in cuplu, ca nu erau kosher!



Un tanar si o tanara, evrei, pregatindu-se pentru cununia religioasa se intalnesc cu rabbi pentru sfaturi. La plecare, rabbinul ii intreaba daca mai au si alte nelamuriri.

Barbatul zice:
- Rabbi, stiu ca traditia ne spune sa dansam barbatii cu barbatii si femeile cu femeile.
Totusi, am dori aprobare sa putem dansa impreuna.
- Sub nici o forma - raspunse rabbi. Nu este permis ca barbatul sa danseze cu femeia.
- Deci nici macar dupa casatorie nu pot sa dansez cu sotia mea?
- Nu - raspunse rabbi. Este interzis.
- OK - zise barbatul. Dar sex? Pot in sfarsit sa am sex cu sotia mea?
- Bineinteles - raspunse rabbi. Sexul este kosher in casatorie,
sa faceti copii!
- OK. Dar ca pozitii?
- Oricum. E kosher
- Femeia deasupra?
- Bineinteles! E kosher.
- Caineste?
- Bineinteles! E kosher.
- Pe masa de bucatarie?
- Bineinteles! E kosher.
- Pe un covor de cauciuc, cu o sticluta cu ulei cald, cateva
vibratoare, hamuri de piele, un borcanel de miere si cu cateva filme porno?
- Bineinteles! E kosher.
- Putem sa o facem si stand in picioare?
- Nu, sub nicio forma, e interzis!
- De ce? - intreba barbatul.
- Poate sa devina dans!
charmelen
Postat pe 13 Mai 2013 01:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casatoria dintre un barbat musulman si o femeie crestina 2 De la: tutankhamon 6 Decembrie 2009 15:51
SFAT PSIHO-EMOTIONAL 62 De la: garbo052417 1 August 2013 13:34
iubire neimpartasita sau casnicie bazata doar pe prietenie ? 17 De la: garbo031989 6 August 2011 23:43
cum sa al las pe amantul meu 29 De la: garbo177935 8 Ianuarie 2011 17:47
Menage a trois 5 De la: anaROBERT 19 Decembrie 2010 23:14
Setari Cookie-uri