Cum slabim natural?

poi..fibra tare dar cam sintetica poate lua de la sexshop (glumet mai suntem, nu?!)
..acuma, mai serios, oshava asta este un REGIM adica sunt restrictii acolo din cate vad(grija mare la sare!!!! fierte in saramura?!?!?!!?); este o cura de 10 zile de "post" si normal ca vei "detoxifia" daca tu obisnuiesti sa consumi masiv carne si altele cu toxine clare gen chipsuri,cola/pepsi..samd; daca revi la dieta initiala , cu "toxine", nu ai invatat nimic ! ideea e sa invatam cum se folosesc alimentele pentru un efect energetic maxim/optimizat;
ca concluzie: mare grija la "gogosile vandute" cu sau fara voie( "Regimul OSHAVA da rezultale in toate sensurile , adica detoxifica organismul, repara neajunsurile, elimina colesterolul si da usurinta si luminozitate organismului")..10 zile e o perioada mult prea scurta pentru a vedea efecte clare, dureaza cateva saptamani/o luna pana renunti mental la unele "alimente"(cum am mai spus gen chipsuri,cola..), trebuie sa intelegi cum functioneaza nutritia pentru a avea o motivatie proprie fara sa te entuziasmeze cineva in fiecare zi cu promisiuni- aici dam de o alta problema!!! unele alimente sunt "contaminate" cu substante ce ne ataca sistemul nervos(neuronii) si astfel vointa (deci faptul ca vom putea raspunde usor la o manipulare verbala a diferitelor persoane ce gresesc fara sa vrea sau au "ganduri ascunse", raspundem usor la promisiuni urmandu-le orbeste, nu mai suntem in stare sa gandim logic- vom fi ca niste copii ce nu isi pot stapani impulsurile primare,cum ar fi foamea/poftele, o perioada relativ scurta de timp);
momentan incerc o dieta cu procentaj crescut de grasimi- datorita unor imprejurari am ajuns sa am in dieta o cantitate mare de grasimi(cu ajutorul experientei si cunostintelor acumulate cred ca le controlez destul de bine si am mai mult decat sperante ca o sa reusesc sa am o silueta iesita din comun in sens pozitiv, deci ca se poate si cu multe grasimi in dieta);

andalexkor
Postat pe 2 Aprilie 2013 13:21
" dureaza cateva saptamani/o luna pana renunti mental la unele "alimente"(cum am mai spus gen chipsuri,cola..), "

Aici ai atins un punct "tare" Andalex-ule. Fatutzele astea incearca sa urmeze diferite diete (a lui x-ulescu...a lui pix-ulescu) dar nici una nu a pus in discutie problema de a te educa sa nu iti mai placa un aliment. Sa ti-l scoti din minte,sau sa-l accepti doar ca pe un rasfatz din cand in cand.
Rotty
Postat pe 2 Aprilie 2013 13:46
acel "rasfatz" de obicei prezinta o nevoie, o lipsa a unui nutrient din alimentatie si acel aliment/produs il are(calorii, vitamina, mineral, aminoacid, acid gras..) si daca sti sa observi vei sti sa iti corectezi alimentatia; personal , pot spune ca nu mi-e foame des si nu am pofte deosebite pe care sa nu le pot stapani- cred ca nu sunt normal, nu?
andalexkor
Postat pe 2 Aprilie 2013 20:57
"acel "rasfatz" de obicei prezinta o nevoie, o lipsa a unui nutrient din alimentatie si acel aliment/produs il are"

Nu intotdeauna.Si....cred ca esti normal. Vorba lui Cory Everson...."Hraneste-ti corpul,nu simturile"
NB !
Rotty
Postat pe 2 Aprilie 2013 23:07
Exact ce am spus: "de obicei.." fiind echivalentul cu "nu intotdeauna" ; fiindca iti place sa ai ultimul cuvant...mai spune ceva !
andalexkor
Postat pe 3 Aprilie 2013 21:44
...Am zis.
Rotty
Postat pe 3 Aprilie 2013 21:48
Eu am incercat Lipogold la recomandarea farmacistei, si pot spune ca am ramas uimita de faptul ca mi-a disparut pofta de mancare si am slabit 3,5 kg, insa fara sa tin vreo dieta speciala…ce-I drept, nu am mai mancat paine si dulciuri. Mai mult decat atat, nu mai am colaceii pe burta...de fapt, cam de acolo am pierdut kilogramele...La inceput aveam indoieli, dar acum sunt sigura ca am facut cea mai buna alegere…
garbo_12164
Postat pe 4 Aprilie 2013 15:39
sunt sceptic la ..modul de gandire; ciudat ma exprim dar nu cred ca poti rezista o perioada mare de timp sau nelimitat cu asa ceva; daca iti suprima pofta de mancare nu e bine!!! pofta de mancare este un semn ca ai nevoie de nutrienti!!! stiu ca si fumatul iti ia pofta de mancare dar ma indoiesc ca exista persoane ce recomanda fumatul pentru a "scapa" de cateva kilograme(dovedit fiind ca de te lasi de fumat te ingrasi cateva kilograme deci si viceversa este destul de adevarata-daca te apuci de fumat); are si nutrienti acest produs dar, inca o data, sunt sceptic la rezultate pe termen lung cu astfel de produse, sunt utile, ajuta dar .."nu vedem padurea din cauza copacilor" daca intelegeti ce vreau sa spun
andalexkor
Postat pe 4 Aprilie 2013 23:34
mergi la medical nutritionist si faci si miscare.succes.!
garbo_8672
Postat pe 13 Aprilie 2013 19:10
grija mare la medicii nutritionisti- obisnuiesc sa recomande medicamente !!! ..pentru slabit; iar multi dintre ei arata ca niste epave..grasi; medicamentele rezolva una si iti da alta la schimb("cui pe cui scoate..si altul in loc bate")
andalexkor
Postat pe 14 Aprilie 2013 01:11
doar 2 feliutze de paine pe zi,deloc snaks-uri,absolut deloc.Spune Nu snacksurilor!Si ce daca se fac reclame la tv?Nu st bune, contin ft multi carbohidrati,nu consuma nici foarte multe fainoase,produse de patiserie...in rest poti consuma de exemplu:piftie(racitura), e ft buna si nu ingrasa,carne de miel,vita, curcan,vegetale cu maioneza,seara de exemplu(pana-n 7 pm),daca pui pe o conopida niscaiva maioneza dar sa nu papi una intreaga cam 30 la suta din conopida si pui maioneza(decent) pe ea e super ok.In principiu, uita.te la carbohidrati.cu cat mai putini cu atat mai bn.Poti incerca si produsele din soia,batoane sau cioacolatele nutrilett care se gasesc in farmaciile naturiste,ptr a-ti potoli foamea.Poti consuma oua...In principiu cam asa!
garbo_11426
Postat pe 18 Aprilie 2013 20:52
Fara maioneza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rotty
Postat pe 18 Aprilie 2013 22:42
ehhh..e buna si maioneza..ca d'asta exista dar toate fac parte dintr-un intreg(maioneza nu oricat, oricand, oricum), trebuie sa sti intregul, sa sti principiile ca sa ai o vaga idee la inceput despre ce inseamna intregul si usor-usor se invata; personal am slabit ca "s-a intamplat" , nu eram gras ci doar acoperit , aveam toate informatiile pentru a slabi DAR faceam multa educatie fizica si intr-o vara am stat pe role cam 4-5 ore pe zi/seara,4-5 zile pe saptamana, in 30 de zile am observat musculatura abdominala(semn ca nu mai este multa grasime sub piele); de spus ca aveam un stil de dieta cam ca la carte dar..numai cu mancare normala; dupa aceasta experienta am inceput sa fiu preocupat de grasimea subcutanata si aveam mai multa grija de ceea ce mancam si timp de ani de zile de atunci..nici o problema in a-mi controla grasimea corporala;

morala e ca educatia fizica ajuta foarte mult!
andalexkor
Postat pe 19 Aprilie 2013 13:20
De la: andalexkor, la data 2013-04-19 13:20:10ehhh..e buna si maioneza..ca d'asta exista dar toate fac parte dintr-un intreg(maioneza nu oricat, oricand, oricum), trebuie sa sti intregul, sa sti principiile ca sa ai o vaga idee la inceput despre ce inseamna intregul si usor-usor se invata; personal am slabit ca "s-a intamplat" , nu eram gras ci doar acoperit , aveam toate informatiile pentru a slabi DAR faceam multa educatie fizica si intr-o vara am stat pe role cam 4-5 ore pe zi/seara,4-5 zile pe saptamana, in 30 de zile am observat musculatura abdominala(semn ca nu mai este multa grasime sub piele); de spus ca aveam un stil de dieta cam ca la carte dar..numai cu mancare normala; dupa aceasta experienta am inceput sa fiu preocupat de grasimea subcutanata si aveam mai multa grija de ceea ce mancam si timp de ani de zile de atunci..nici o problema in a-mi controla grasimea corporala;

morala e ca educatia fizica ajuta foarte mult!
----------------da,intradevar sportul este ft.important.
garbo_11426
Postat pe 19 Aprilie 2013 18:51
orice tip de dieta ce este dublata de educatie fizica sau activitati sportive dau un rezultat cu mult superior decat suma celor doua componente luate separat(doar educatie fizica-doar dieta/regim); ca sa mai explic de ce marele succes al dietelor spun asa: de cele mai multe ori dietele cu putini nutrienti(mai ales proteina-gen supa de varza) fac sa se piarda proteina din corp si se vor vedea la cantar..in starea de infometare a organismului(inanitie) primii nutrienti consumati sunt proteinele(descompunere a tesutului muscular si nu numai) apoi toata grasimea corporala si in final, cu putin timp inainte de a surveni decesul este iar un consum de proteina; din cauza asta exista multe diete minune ce te fac sa scazi la cantar 7kilograme in 10 zile sau mai stiu io de care..la cantarire fetele sunt fericite dar uitandu-se la oglinda..nu prea(substratul muscular face ca grasimea , putina, sa arate bine); cine mai vrea sa slabeasca/sa arate bine pot ajuta(macar cu un sfat)- ma pricep la asa ceva, calificat
andalexkor
Postat pe 21 Aprilie 2013 12:53
De la: andalexkor, la data 2013-04-21 12:53:34orice tip de dieta ce este dublata de educatie fizica sau activitati sportive dau un rezultat cu mult superior decat suma celor doua componente luate separat(doar educatie fizica-doar dieta/regim); ca sa mai explic de ce marele succes al dietelor spun asa: de cele mai multe ori dietele cu putini nutrienti(mai ales proteina-gen supa de varza) fac sa se piarda proteina din corp si se vor vedea la cantar..in starea de infometare a organismului(inanitie) primii nutrienti consumati sunt proteinele(descompunere a tesutului muscular si nu numai) apoi toata grasimea corporala si in final, cu putin timp inainte de a surveni decesul este iar un consum de proteina; din cauza asta exista multe diete minune ce te fac sa scazi la cantar 7kilograme in 10 zile sau mai stiu io de care..la cantarire fetele sunt fericite dar uitandu-se la oglinda..nu prea(substratul muscular face ca grasimea , putina, sa arate bine); cine mai vrea sa slabeasca/sa arate bine pot ajuta(macar cu un sfat)- ma pricep la asa ceva, calificat
-----------------da ai dreptate.eu asta vara de exemplu aveam cu 6 kg mai mult le-am dat jos dar nu m-am infometat,am exclus painea,pastele,cartofii si o zi pe sapt.sambata de exemplu mancam un cozonac,2 inghetate,ca sa imi fac pofetele si fac plimbari lungi,mai cochetez si cu sala..De xemplu am o prietena care a slabit 26 kg cu dieta dukan,dar stii nu imi place ca acum se crede super-tare.Eu nu st asa inteleg ca esti fericit cand dai multe kg jos si ca arati bine dar asta nu inseamna ca daca ai ajuns la un rezultat favorabil asta sa iti ia mintile.Oricum fiecare persoana percepe diferit anumite situatii,pot exista si asemanari in gandirea altor persoane.Eu cred ca cineva care dupa ce a dat kg jos tb sa se simta bine in pielea lui sa fie multumit de el nu sa se creada zmeu.Mie imi place sportul de kd eram copil,am jucat volei de performantza cred ca si acest fapt m-a ajutat,ptr ca nu am avut niciodata 70 de kg.65 am avut cel mai mult,acum am 59 si ma simt ft bn.Inca odata sustin ideea ta ca sportul este cheia principala!
garbo_11426
Postat pe 21 Aprilie 2013 18:10
educatia fizica este esentiala la inceputul unui drum in care se urmareste slabirea; treptat, cu trecerea timpului, "stiinta mancatului" creste in importanta si e dificil de invatat cu sau fara ajutoare dar..totul incepe cu PRIMUL PAS
andalexkor
Postat pe 27 Iunie 2013 20:45
iti trebuie multa ambitie
garbo179421
Postat pe 27 Iunie 2013 21:38
totul incepe cu primul pas... iar la al doilea frana nene, ca e aglomeratie mare!
inainte de toate trebuie sa stea bunul simt, iar asta e valabil si la mancare!
si nenea calificatule, daca tot esti asa plin de sfaturi, de ce nu decartezi din ele?
uite eu nu sunt asa calificat ca tine... cel putin in poza de la avatar... si nici nu vreau sa ma dau balena in galeata cu apa... daca intelegi ideea...
insa in afara de bunul simt in privinta mancarii... nu cred ca e greu sa-si faca un calcul al caloriilor consumate si al celor ingurgitate, cel care e interesat sa slabeasca sau cel care vrea sa se ingrase!
pana la urma caloriile neconsumate se transforma in grasimi (corpul face rezerve de calorii sub forma de grasimi.... habar nu are pentru ce, dar le face!)
sunt destule tabele cu tipurile de activitati si cu cantitatea de calorii pe care le au alimentele... asa poti face un calcul ... cat consumi si cat introduci in organism si prin simpla reducere a nivelului caloric ingurgitat, si cu o cantitate nu mare de efort (pentru cei care nu pot sau carora nu le place efortul) se poate slabi sau mentine o anumita greutate!
asa ca diete, treiete sau alte tampenii ... sunt pentru cineva care a scapat in mancaruri.. fara bun simt... si care... vazand ca nu mai incape in oglinda... vrea sa slabeasca NESANATOS, de azi pe maine!
daca ingrasarea aia o faci de azi pe maine, si slabirea fa-o tot asa! daca te-ai ingrasat in 3 luni de zile, slabeste tot in trei luni de zile... sau hai sa zicem in doua... doua jumate! nu va hazardati sa slabiti peste noapte ... (mai citeam la cate unii/unele - am slabit 7 kile intr-o luna sua in doua luni!!! asta nu e slabire .. e nebunie! corpul trebuie sa se redreseze in acelasi ritm in care s-a ingrasat (te-ai ingrasat in juma de an... slabeste tot in juma de an... sau hai sa admitem in 5 luni .. altfel fortezi organismul si il dai peste cap, trezindu-te apoi cu alte neplaceri!
heartbit
Postat pe 27 Iunie 2013 22:04
exista si niste plasturi de slabit care se combina cu plasturi de detoxifiere. E foarte usor si sanatos! www.edenline.com dau rezultate imediat!
garbo009896
Postat pe 21 Iulie 2013 17:10
da' niste plasturi pentru minte, combinati cu niste plasturi pentru inteligenta si cu niste platuri pentru logica, nu exista?
heartbit
Postat pe 21 Iulie 2013 18:17
Numa` pentru genunchi julitzi
Rotty
Postat pe 21 Iulie 2013 18:24
hai nu zau? si pentru bataturi nu?
heartbit
Postat pe 21 Iulie 2013 18:34
Adica pentru aia ce iau bataie ?
Rotty
Postat pe 21 Iulie 2013 18:39
Slabesti natural mancand natural 3 mese regulate pe zi, micul dejun sa nu lipseasca dar sa nu fie portia X3, pranzul cu 2 feluri de mancare care sa contina si carne(porc, vita, oaie, peste, gasca...etc)+ desert pi saturate si cina sa fie relaxanta si nu mai tarziu de ora 18.00.

In astfel de situatii micul dejun are rol energizant si te incarca cu energie ca sa rezisti la stres pana la pranz.Pranzul este necesar pt. mentinerea energiei si arderea caloriilor adaugand miscarea.Mai! sa nu-ti lipseasca ardeiul rosu iute,'ntales? Iar cina, cum am zis
dar nu mai tarziu de ora 18.00.
Apoi pe langa toate cele scrise, trebuie sa-ti urmaresti metabolismul, sa iesi zilnic cu scaunul si daca nu se intampla inseamna ca arderea grasimi nu se face corect si mai mult se depune.
Deci, toata treaba ii la: mananci dar trebuie sa si elimini.
Daca nu va mai luati voi dupa medicii "astea" aparuti ca ciupercile otravitoare si nu mai mancati pastile cu pumnul, aveti sanatate, frumusete, atletice si vesele vesele
A! si mult sex

Numa' bine!
Fss_ssu
Postat pe 21 Iulie 2013 18:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pauza de buna dispozitie :) 1 De la: garbo_12106 15 Martie 2013 16:44
Eu am slabit cu DuoSlim 232 De la: ella_elutza 22 Martie 2016 17:55
UN NOU CORP PENTRU REVELION 2 De la: slabesc_natural 12 Mai 2009 01:32
studiu de piata , avand ca subiect dieta 25 De la: iasomia 8 Septembrie 2009 17:30
Cum putem avea o nutritie echilibrata? 2 De la: garbo160389 14 August 2011 17:03
Setari Cookie-uri