Relatia sotul meu-mama soacra ;))

am vazut ca multe dintre postarile de aici sunt legate cam de acelasi subiect pe care vreau si eu sa il deschid. ACTUALA SOACRA
sunt casatorita de 3 ani!consider ca relatia cu sotul meu ar fi foarte linistita si la locul ei daca nu s ar amesteca soacra mea! de cand sunt cu sotul meu am capatat foarte multa rabdare,de unde atata nici eu nu stiu.el e o fire mai iute,care si doreste sa "creasca" sa zic asa din toate pc de vedere-cariera etc.soacra mea este plecata dn tara de ani buni,el a stat o perioada de 3-4 ani acolo cu ea,apoi cand a aflat de existenta mea intr o vara a plecat de acolo si a venit am stat impreuna,dupa 6 luni ne am casatorit,avem si un baietel de 2 ani.s au intamplat foarte repede anumite lucruri,mai ales pt mn care sunt cu 6 ani mai mica decat el.
soacra mea ii reproseaza ori de cate ori e nevoie ca a renuntat la viata de afara ca sa vina in tara "asta" si a lasat o singura si nu trebuia,deoarece trb sa faca casa cu ea acolo...bla bla...pe langa faptul ca suna de 20 de ori pe zi pe diverse motive pe care eu nu le aflu pe toate,pt ca ii place sa sune mai ales cand el nu e in preajma mea (adica sa fiu eu plecata sau el ),imi fac fel si fel de idei pe subiectele pe care le vb ei.ca sa intru in miezul "povestii" el se lasa foarte manipulat de ea,deoarece considera ca ne ajuta foarte mult (banii),desi noi nu avem foarte mare nevoie de banii ei,pt ca noi ne am descurca si singuri (doar el are servici-hair stilyst are propriul salon,eu nu am servici sunt inca la facultate si acasa cu cel mic).evident ca imi "scoate ochii" ca mama mea nu ne ajuta cu nimic (mama mea are salariul de 5 ori mai mic decat al mamei soacre).acum ca sa ne incurce si mai mult,a cumparat un teren cica pt noi,dar e trecut doar pe numele ei (ca vai Domne ii e frica daca ma despart eu de fiul ei,de ce sa mi ramana si mie o bucata de pamant :)),ca d aia numai puteam eu de pamantul ei...),ne am apucat sa facem gardul pe banii ei,sotul meu numai sta pe acasa deloc e in continuu stres cu gardul asta,vine numai nervos si obosit acasa,eu numai am timp sa vb cu el de absolut nimic deoarece dupa ce ajunge seara acasa il suna mami-soacra si vb cate o ora...adica sa va zic sincer ea ca sta in afara e mai la curent cu tot ce se intampla aici decat sunt eu...oricum e o situatie ciudata...eu doar daca deschid gura si ii pronunt numele ei,simte ca orice as zice o atac in vreun fel,ii ia apararea numai ei chiar si atunci cand greseste,ea stie sa se victimizeze tot timpul si sa iasa basma curata dn orice situatie in care sunt si eu implicata.e cv de genu "ea nu greseste niciodata"...sincer chiar consider ca sotul meu se lasa manipulat de ea doar prin faptul ca ne ajuta cu banii.incerc decateva zile sa vb cu el despre situatia asta dar nu am cand.practic soacra mea vrea sa facem casa cum am mai spus pe banii ei,peste cativa ani va veni aici pe capul nostru si eu in casa aia o sa ma simt un nimic avand in vedere ca nu am contribuit cu nimic.sper ca intelegeti situatia mea si sa ma ajutati cu niste sfaturi.
garbo_girl
Postat pe 26 Martie 2013 11:16
Daca nu aveti timp de vorbit,treci la fapte.
nu scapa nici o ocazie sa il imbratisezi,sa il pupi,mai ales cand vine obosit...
2-foarte important-nu vorbi niciodata lui,despre soacra,mai ales ca relatia dintre ei este asa de stransa.orice s-ar intampal,nu vorbi de rau despre ea.
3 - nu stiu cat efort ai depus pentru a crea o relatie stransa intre baiat si tatal lui.
invata-l sa merga des sa il imbratiseze,sa ii spuna te iubesc,sa il pupe etc.trebuie putin zilnic,cateva secunde,ca sa ajunga cand vine,obosit,sa se duca la baietel si sa se joace cu el,si apoi restul....
cat despre tine,fii aranjata,de cum te scoli dimineata,si fa-i masaj la umeri si spate,de cate ori vine obosit si nervos....
Sunt o gramada de nimicuri,care in timp fac relatia foarte solida.
cand va veni ea,va fi cam tarziu,daca ai grija ca importanta ta sa creasca in timp...nu are legatura asta cu venitul,ci cu importanta ta de sotie si mama,asta trebuie sa realizeze el...
4- ai grija de felul cum te certi cu el,cand e vreo neintelegere.trebuie sa spui ce simti,fara sa critici,jignesti,tipi...e greu,dar merita efortul,cearta-l cu iubire.
In timp relatiile se schimba,evolueaza in un sens sau altul,si asta e in mana noastra.
in mod natural,nu te gandi la ce zice si face soacra ta...chiar daca e prezenta in relatia vostra.
ocupa-te doar de directia in care merge relatia cu sotul tau,fa-o mai buna in timp,mai solida,ma plina de iubire.

daniilia
Postat pe 1 Aprilie 2013 22:57
poate ar fi momentul sa contribui. Copilul are deja 2 ani - gaseste-ti un job. Altfel, stai pe banii lor si este absolut firesc sa te trateze ca balast.
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2013 04:43
o sa va distruga casnicia definitiv...eu am acceptat sa-mi ajut socri si s-au agatat de noi cu niste acte iar acum casnicia noastra a luat sfarsit...el e casatorit cu ei si cu casa lor iar eu sunt doar cu copilul...ne mai tin impreuna doar numele si casa in rest fiecare traieste viata lui asa cum stie el....nu e nimik mai dureros decat singuratatea in doi...ai doar trei ani de casatorie ...inca mai poti face ceva...dupa 22 de ani te vei trezi langa un strain si vei regreta tineretea risipita langa cine nu trebuia...
yzabela_03
Postat pe 8 Aprilie 2013 09:48

daca ai putea sa-l faci sa inteleaga ca voi trei sunteti o familie.ca trebuie sa va traiti viata voastra si nu sa-i indepliniti dorintele si visele ei,daca vreti sa va imbunatatiti viata sa fie prin propriile voastre puteri ,sa fie el sotul si tatal in familia lui nu baiatul mamei

ea are viata ei sa faca tot ce vrea ,voi trebuie sa fiti independenti ,tot ce faceti impreuna sa fie realizarea voastra sa puteti fi mandri in fata copilului vostru si mai ales un exemplu
el este constient ca o viata intreaga o sa auda reprosurile astea...eu v-am dat ,eu v-am facut ...fara mine n-ai fi avut nimic....nu cred ,mai ales ca a plecat odata de langa ea

eu zic ca ai mari sanse sa redresezi situatia ,implicate mai cu curaj
sunsset
Postat pe 8 Aprilie 2013 13:37
Din experienta mea de barbat divortat pot sa va spun urmatoarele;
1--a locui cu parintii indiferent ai cui e un dezastru si va duce la divort;
2--mama unui barbat este prima iubire a acestuia (complexul lui Oedip) si orice atac e respins dur si in toate cazurile acesta se va sfatui cu mama lui si va executa ce i se spune;
3--Eu am fost divortat de soacra, mama mea find de pare ca DACA AM INGHITIT SOBOLANUL SA II INGHIT SI COADA cu toate ca nu putea sa o sufere si cind a aflat ca ma inseala asta inainte de divortul introdus de ea TOT A FOST DE PARERE SA O CONVING SA RAMINA SI SA NE CRESTEM COPILUL
4--Tot timpul cit am fost impreuna, ea find subalterna mea in cadrul proiectelor a carui sef eram A BIRFIT FAMILIA MEA, A INCERCAT SA MA RUPA DE MAMA, SORA FAMILIA MEA DE BAZA, NASTERE;
CONCLUZIE
E ESENTIAL SA IL RUPI DE MAMA SA DACA NU IZBUTESTI PLEACA CA NU VEI AVEA VIATA CU EL.
DACA MAMA LUI VREA SA IL DIVORTEZE SI SA FIE CU EL SI CASA DE O CONSTRUIESTE ASTA SEMNIFICA O SA-L DIVORTEZE DE TINE.
ASA CA PLEACA SI CAUTA ALT BARBAT DAR ASTA DUPA CE VEI TERMINA FACULTATEA.
COPILUL VA RAMINE CU TINE SI VEI PRIMI PENSIE ALIMENTARA ASA CA VEI AVEA UN VENIT SIGUR PINA VEI CISTIGA TU SUFICIENT.
Georgescu_Jorj_Ioan_1
Postat pe 14 Aprilie 2013 04:03
Mai copii... voi vorbiti mult si fara rost. Referitor la topic, zii sotului tau sa puna piciorul in prag. Sa lase fusta mamii si sa se tina de tine ca nu doarme cu ea in pat.

PS: domnu' Jorj, complexul lui Oedip il au barbatii tampiti. Cand m-a prins maica-mea cu gagica acasa mi-a spus ca aici nu-i bordel. Si i-am explicat in amanunt si termeni care chiar mi-au facut cinste ca daca se mai baga in treaba mea terminam cumetria. Familia unui barbat adult incepe de la nevasta, copii si apoi mama si restul.
sierra_ig
Postat pe 14 Aprilie 2013 06:29
De la: sierra_ig, la data 2013-04-14 06:29:16Mai copii... voi vorbiti mult si fara rost. Referitor la topic, zii sotului tau sa puna piciorul in prag. Sa lase fusta mamii si sa se tina de tine ca nu doarme cu ea in pat.

PS: domnu' Jorj, complexul lui Oedip il au barbatii tampiti. Cand m-a prins maica-mea cu gagica acasa mi-a spus ca aici nu-i bordel. Si i-am explicat in amanunt si termeni care chiar mi-au facut cinste ca daca se mai baga in treaba mea terminam cumetria. Familia unui barbat adult incepe de la nevasta, copii si apoi mama si restul.


Mare dreptate ai, un barbat matur are familia pe care o construeste, cu care marge inainte si de care trebuie sa se intereseze prima data. de parinti trebuie sa ai grija, dsr vists unui barbat e alaturi si prin sotie si copii. Cel care e dependent psihic de mama, nu s-a maturizat suficient, e conditionat psihic de aceasta dependenta. ori pune doamna piciorul in prag si ii spune verde in fata ca nu se culca cu maica-sa, ori incearca diferite subterfugii femeiesti, pentru a schimba rata de dependenta in favoarea ei, fiind un barbat slab poate fi manipulat usor, apoi musai sa-si gaseasca servici pentru a devenii independenta din punct de vedere financiar, Iar chiar daca nu se poate se vina pe calea normala, doamna in cauza poate sa-i sugereze direct sotului, sa mearga sa traiasca si sa se culce cu maica-sa, sa-i mai dea niste tata sa mai creasca.
cremene
Postat pe 14 Aprilie 2013 07:36
gandestete ca cea mai importanta persoana din viata ta , esti TU si in functie de asta ia deciziile cele mai bune pentru tine , nu pentru cei din jur....stiu sunt decizii grele , dar trebuie luate....tu decizi care vor fi acelea....fi tare !
garbo181552
Postat pe 14 Aprilie 2013 08:47
Mi-au placut toate comentariile voastre. Dar "de la zis la facut e cale lunga" sau "da dire a fare e mezzo mare". Cei care se gandesc intai la familie, atunci pun famiglia pe primul loc si nu exista nici o problema. Dar cei care isi pun "MAMA" pe primul loc, viata ia sfarsit. Ori "te faci frate cu dracu pana treci puntea", adica trebuie sa te pui cu buna pe langa "MAMA SOACRA", sa-i intri sub piele ori atunci renunta si divorteaza, pentru ca el n-o sa renunte la relatia lui cu mama-sa, pentru ca "BANII" fac totul in ziua de azi. Ea ii trimite bani, ii face casa, si el va face totul pentru a realiza un vis care probabil multi il au, de a-si construi o casa. Stim ca in ziua de azi e greu de realizat ceva, mai ales cand banii sunt cum sunt, asta o stim cu toti. Tu esti sungura care poti decide ce sa faci cu famiglia ta. Incearca sa-l incurajezi, nu-i mai reprosa nimic, fi mai indulgenta, daca vrei sa-ti salvezi famiglia. Cunosc si alte cazuri, care au trait sub ochi mei, aceiasi situatie cu a ta, numai ca ea a facut totul pentru a-si mentine relatia cu sotul. A zis traim impreuna de dragul copiilor, si impreuna au ramas, ea s-a imprietenit cu soacra-sa si acum sunt destul de fericiti. E adeverat ca soacra ei nu a contribuit cu nimic la viata lor, dar si el o critica cand isi baga nasul intre ei. La voi este un pic complicat pentru ca ea o sa-ti scoata ochii toata viata ca ea a facut totul, ceea ce nu mi se pare uman. Cand vrei sa faci ceva pentru copii, o faci din toata inima nu ca sa-ti jignesti nora. Eu sunt soacra de nora si de ginere. Dar cu amandoi ma impac foarte bine. Cu nora-mea nici nu am cuvinte, este ca si cum ar fi fata mea. Vorbesc la telefon mai mult cu ea decat cu fiul meu. Asa ca depimde de ceea ce vrei sa faci, depinde de cati ani mai ai de facut la facultate, pentru a o termina. Pentru ca e simplu de zis divorteaza, dar daca nu ai un mijloc de inmtretinere a copilului legea nu ti-l da tie, si atunci e si mai rau. Stai cu el pana termini facultate, iti iei un serviciu si dupa aceea decizi ce trebuie sa faci. Nu uita , pentru tine pe primul loc e copilul. Nu trebuie sa faci o prostie si sa ti-l pierzi. Incearca sa vezi lucrurile reale. Eu iti doresc mult succes si ai grija de copil.
Floricapop
Postat pe 14 Aprilie 2013 09:01
Marea majoritate a socrilor asa procedeaza,vor sa lee strice linistea din camin.
Motivul este ca vor sa ajute

Ar fi mai eleganta o relatie de bunsimt si fiecare sa-si vada de familia lui.
Sunt si exceptii,raritati,unde vb de oameni verticali de ambele parti
garbo020778
Postat pe 14 Aprilie 2013 09:21
si pina la urma baba e de vina, si nimeni nu se gindeste ca o casnicie un care unul munceste - iar altul sta nu e viabila. Corect, nu soacra trebuia sa se sesizeze: fraierul trebuia sa se sesizeze...
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2013 10:15
In mare parte aceasi problema am avut-o si eu cu soacra mea. Nu a fost de acord niciodata cu mine. Din pacate in cazul meu lucrurile au sfarsit mai mult decat tragic. Din cauza barfelor si intrigilor ei sotul meu a inceput sa bea din ce in ce mai mult pana cand a devenit dependent de alcool si tutun. La numai 52 de ani a murit. Ce-i drept in casa soacra-mi sub ochii ei si ai surorii. Inmormantarea a avut loc cu o zi inaintea zilei ei de nastere. Uneori ma gandesc ca acesta este blestemul si pacatul pe care o sa-l poarte cu EA pana in mormant cu atat mai mult cu cat vizita a fost tocmai pentru a-i ura "La multi ani!" . Pe mine nu ma incalzeste cu nimic, dar poate tie iti va sluji de pilda si vei reusi sa nu ajungi niciodata aici. Poate ar fi mai bine sa pui piciorul in prag si sa renunti la orice ajutor din partea ei, sau pur si simplu sa ii atragi atentia ori de cate ori ai prilejul ca tu esti sotia si familia fiului ei sunteti TU si COPILUL. EA face parte dintr-un decor pe care il tolerati fara sa il acceptati. Multa bafta!
garbo263431
Postat pe 14 Aprilie 2013 11:08
subscriu !!!!!!!!!!!!1
garbo277275
Postat pe 14 Aprilie 2013 11:38
bafta la ce oricum nu sunt prea mari sorti de izbanda eu traiesc povestea asta de mai bine de 20 de ani si in final tot la divort voi ajunge !!!!!!!
garbo277275
Postat pe 14 Aprilie 2013 11:40
regret anii trecuti dar daca nu are taiat cordpnul ombilical !!!!!!!...........
garbo277275
Postat pe 14 Aprilie 2013 11:41
regret anii trecuti dar daca nu are taiat cordonul ombilical !!!!!!!...........
garbo277275
Postat pe 14 Aprilie 2013 11:41
draga mea, recunoaste oricare ar fi situatia ca tot ceea ce tolerezi este pentru copil, gresesti!!!!!!!!
dragostea ta pentru sot nu mai poate fi la fel in situatia data, este nevoie de doi , nu ?
gaseste-ti un job si apoi gandeste-te f. bine daca mai are rost sa continui crede-ma ti-o spun din proprie experienta !!!!!!!!!!!!!!
garbo277275
Postat pe 14 Aprilie 2013 11:45
Salutare! Nu este deloc roză situaţia ta!
Am trecut şi eu prin ceva similar! Voi relata pe scurt, poate-ţi va fi de folos. Eu eram nora cu patru soacre: mama-soacră şi cele trei fete ale ei, soacra sefă era soră-sa mijlocie care locuia în acelaşi cartier cu noi. Am crezut că ne iubim, aveam 32 de ani - eu , respectiv, 36 de ani - el, când ne-am căsătorit. S-ar părea că eram maturi! Adevărul este că el nu are cordonul ombilical tăiat nici acum, ce spunea mama lui (Dumnezeu s-o odihnească!) era lege, iar apoi s-a făcut transferul la soră-sa care este mai mică decât mine cu o lună şi nu a fost căsătorită niciodată, dar vrea copilul meu (Am rămas însărcinată în luna de miere şi l-am crescut pe băiat mai mult singură, fiind departe de ai noştri, într-un oraş mare. Am încercat să fiu prietenă cu ele, dar nu am avut cu cine!, ne-au divorţat diferenţele confesionale (sunt absolventă de Teologie Ortodoxă, ele sunt penticostale şi-au încercat să mă convertească la secta lor!). El pleca dimineaţa şi venea seara, deşi nu avea un venit mai mare decât aduceam eu ca profesoară. Când am început serviciul, eu îl duceam la creşă, eu îl luam. La grădi - la fel. Plata normei de hrană tot eu, hăinuţe mai lua şi el. I-am explicat, l-am rugat să înţeleagă care este familia lui, să aleagă. Zicea "Da!!!", dar făcea "Ba!". Am tăcut şi am răbdat, m-am rugat şi am sperat până a ajuns să mă învineţească. Deşi ne considerăm intelectuali, am trei certificate medicale. Ultima dată, bătută bine, am mers la banca unde aveam rate pentru casă până în 2037, dar am aflat că era plătită!!! cu banii jos!!! de trei ani!!! Eu lună de lună îi dădeam bani da rată, nu-i ceream bani pentru diverse utilităţi ca să aibă să plătim, să nu ne ia banca casă. Am continuat cercetările şi am descoperit că avea firmă cu sora lui !!! de 2 ani!!!! şi alt cont bancar!!!! , dar şi că Iubi!!! era însărcinată!!!
Mi-am luat cărţile, hainele şi copilul şi am plecat exact în ziua în care ar fi trebuit să sărbătorim 6 ani de la nuntă ! L-am câştigat pe băiat şi în Instanţă. Tatăl îi plăteşte pensie alimentară 300 roni, a adus adeverinţe false că are venit mic.

Concluzia: Mama soacră l-a hrănit şi l-a crescut, ea a ştiut cum să-l manipuleze, nu l-a educat ce înseamnă adevărata familie! El a ales. La fel şi soţul tău care, cred eu, nu te iubeşte, nu te respectă, nu te apreciază. Pentru copil merită încercat orice! Am făcut-o şi eu, dar a fost o irosire. Regret că nu am plecat mai devreme, da la primele semne. Biserica Ortodoxă dă dezlegare pentru divorţ doar în caz de adulter! Am avut de toate, la pachet!
Ai grijă ce vrei pentru tine şi copilul tău! Termină facultatea, ia-ţi o slujbă, discută cu el, pune-ţi în practică toate drăgălăşeniile tale de soţie ca să nu ai ce regreta sau ce-ţi reproşa. Dacă situaţia nu se schimbă, ia-ţi copilul şi Du-te! Atenţie! Acum legea s-a schimbat, este custodie comună şi domiciliul la unul dintre părinţi. Îţi trebuie o casă, chiar o chirie cu un contract de comodat! Mult curaj! Baftă!
eligarbo
Postat pe 14 Aprilie 2013 11:54
garbo_girl, ai luat startul gresit.
mama sotului tau l-a nascut, crescut si s-a chinuit cu el ca sa-l faca om!!!!!
tu ce vrei acum? sa-i dea ei cu piciorul pentru ca te-a gasit pe tine "printesa cu bobul de mazare"?!
Mai fetelor, invatati sa aveti o relatie amicala cu mama sotului respectiv soacra voastra! Daca plecati pepicior de razboi pierdeti.
Garbo girl , crezi ca daca atunci cand vine el de la munca (stresat, obosit - inteleg ca numai el munceste in familia voastra) il toci la creier ca maica'sa face si drege , o sa castigi ceva? dimpotriva!
daca vrei iti pot spune cum a functionat si functioneaza relatia mea cu soacra :
- sun-o si tu si discuta cu ea despre orice, fa-ti-o prietena; vorbeste-i despre copil, tine copilul langa tine cand vorbesti cu ea ca sa vorbeasca (gangureasca) si el in legea lui;
- cere-i sfaturi despre cresterea copilului;
- spune-i despre cum evolueaza lucrarile la terenul cumparat de e- cand vine sotul tau acasa sa-i spui ca ai vorbit cu ea, ca i-a gangurit si bebita la telefon...etc
Invit-o sa vina in tara, sa mergeti impreuna undeva....
Nu trebuie sa vorbesti ore-n sir, o suni vorbesti cateva minute si gata.
NU E GREU, TOTUL ESTE SA STII CUM SA FACI.

Daca tu nu lucrezi, mama ta are salariul mic (si nu va ajuta) spui ca nu duceti lipsa banilor, atunci ai cui sunt banii? Nu ai lor?
Zici ca te duci la facultate si stai cucopilul, copilul are peste doi ani, atunci du-l la cresa/gradinita, si du-te la munca fato (poate fi un job part-time), sa vezi cat de greu se fac banii si apoi sa tii socoteala la banii altora si la ce investitii vor sa faca.
Pana una alta sunt banii familiei lor, tu ai venit cu chilotii in mana si practic esti intretinuta.

Trebie sa-ti schimbi atitudinea pentru ca tu singura il vei indeparta.
Succes!

adeline
Postat pe 14 Aprilie 2013 12:11
mie mi se pare ca atitudinea e gata, i-am facut un copil inseamna ca pot sa stau sa ma scarpin in cour in timp ce el munceste si ma-sa ne cumpara teren de casa, ba plateste si gardul (si probabil o sa plateasca si restul) - dar tupeu, are totusi nesimtirea sa vb cu fiu-sau la telefon! Chestia asta o deranjeaza maxim pe printesa. Adica pina la urma de ce n-ar putea soacra-sa sa le faca o casa si sa le vopseasca gardul si fara sa ii deranjeze cu telefoane?!
Ce m-a mai amuzat a fost descrierea lui barbatu-sau: cum ca are el asa, un hobby bizar de vrea " sa creasca". Adica sa evolueze. Asa, un defect al omului. Si defectul asta fiind, probabil, tot deranjant.
Trezeste-te pisi ...
Nu de altceva, dar ai un copil mic! Si mori dreak de foame cu el cu tot daca nu te dai jos de pe norisorii aia roz ai tai.
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2013 12:26
Draga mea,
Eu avusesem problemute cu o matusa, iti dau maill-ul mei pt contact m_monica_79@yahoo.com pt a te invata ce sa faci cu ajutorul credintei
monyche
Postat pe 14 Aprilie 2013 12:52
De la: adeline, la data 2013-04-14 12:11:41garbo_girl, ai luat startul gresit.
mama sotului tau l-a nascut, crescut si s-a chinuit cu el ca sa-l faca om!!!!!
tu ce vrei acum? sa-i dea ei cu piciorul pentru ca te-a gasit pe tine "printesa cu bobul de mazare"?!
Mai fetelor, invatati sa aveti o relatie amicala cu mama sotului respectiv soacra voastra! Daca plecati pepicior de razboi pierdeti.
Garbo girl , crezi ca daca atunci cand vine el de la munca (stresat, obosit - inteleg ca numai el munceste in familia voastra) il toci la creier ca maica'sa face si drege , o sa castigi ceva? dimpotriva!
daca vrei iti pot spune cum a functionat si functioneaza relatia mea cu soacra :
- sun-o si tu si discuta cu ea despre orice, fa-ti-o prietena; vorbeste-i despre copil, tine copilul langa tine cand vorbesti cu ea ca sa vorbeasca (gangureasca) si el in legea lui;
- cere-i sfaturi despre cresterea copilului;
- spune-i despre cum evolueaza lucrarile la terenul cumparat de e- cand vine sotul tau acasa sa-i spui ca ai vorbit cu ea, ca i-a gangurit si bebita la telefon...etc
Invit-o sa vina in tara, sa mergeti impreuna undeva....
Nu trebuie sa vorbesti ore-n sir, o suni vorbesti cateva minute si gata.
NU E GREU, TOTUL ESTE SA STII CUM SA FACI.

Daca tu nu lucrezi, mama ta are salariul mic (si nu va ajuta) spui ca nu duceti lipsa banilor, atunci ai cui sunt banii? Nu ai lor?
Zici ca te duci la facultate si stai cucopilul, copilul are peste doi ani, atunci du-l la cresa/gradinita, si du-te la munca fato (poate fi un job part-time), sa vezi cat de greu se fac banii si apoi sa tii socoteala la banii altora si la ce investitii vor sa faca.
Pana una alta sunt banii familiei lor, tu ai venit cu chilotii in mana si practic esti intretinuta.

Trebie sa-ti schimbi atitudinea pentru ca tu singura il vei indeparta.
Succes!

Uratul
Postat pe 14 Aprilie 2013 13:02
DRAGA TINERE,SA PUNEM SI CARUL INAINTEA BOILOR SI LA UN MOMENT DAT ,,GAGICA'' SA SE SATURE DE TINE SI SA VREA ALTCEVA,CA INTRE NOI FIE VORBA,NIMENI NU POATE FACE ,,LUCRURI MAI TRAZNITE'' DECIT O GAGICA CU DOTARILE EI.EU AM VAZUT SI PERS. DE 60 DE ANI CORUPTI DE FETITE DE 20 SI ,,A'NEBUNIT ''LUPUL DIN EI SI SI-AU LASAT FAMILIILE RESPECTABILE;DAR SA REVENIM LA OILE NOASTRE ,O MAMA, ORICIT DE FRUMOS (URIT),DESTEPT(PROST),SAU CU CALITATI (DEFECTE) AI AVEA PENTRU MAMA ESTI UNIC SI MEREU COPILUL, EI NU LASA PE NIMENI SA DESTRAME FRUMOASA LEGATURA DINTRE MAMA SI FIU CUM NICI MAMA- FICA NU POATE FI RUPTA ;DECI RESPECTATI-VA PARINTII,CHIAR DACA FIECARE PE AI LUI, CA SI VOI LA R RINDUL VOSTRU VE-TI PRIMI CE ATI ,,SEMANAT'' ...........
Silvia_Ciobanu_1
Postat pe 14 Aprilie 2013 13:41
Buna, cel mai NORMAl raspuns, la problema ta, ti l-a dat adeline, urmeaza-l !
garbo_1162
Postat pe 14 Aprilie 2013 18:35
Daca nu faci ca situatia sa fie clara acum, dupa 18 ani de zile nu mai poti face nimic,,,nu lasa ca scarba de soacra ta sa se bage intre voi,, numai tu vei avea de suferit,,
garbo121310
Postat pe 14 Aprilie 2013 21:34
Eu cred ca sursa problemelor voastre sunt banii maica- sii. Daca l-ai convinge sa traiti cu banii vostri si sa iti gasesti si tu un serviciu, poate ati avea o viata normala.

Se vede de departe ca maica-sa vrea sa isi faca casa cu banii ei dar cu munca lui. Pune stres pe sotul tau, va face probleme in familie, iar ea apare in ochii tuturor ca cea care va face bine. In fapt isi pregateste terenul sa intre probabil in viitor, cu tavalugul in viata voastra, daca veti mai fi impreuna pana atunci, in casa ei, in care voi veti fi ca niste simpli chiriasi. Problemele se vor acutiza.

Eu cred ca acum inca se mai poate face ceva, dar va fi destul de greu. Primul pas ar fi sa discuti cu sotul tau, cand e si el mai linistit, sa ii spui ca ai vrea sa va vedeti de viata voastra in 3, fara sa ii aduci acuze soacrei. Apoi chiar ar trebui sa incerci sa iti gasesti un servici.Incerca sa devi independenta si apoi sa iti castigi independenta familiei tale.

Soacra ta pare o perversa bagacioasa ca multe soacre. Are mingea in terenul ei si cred ca o va avea inca si de acum incolo, dar tu poti castiga terenul incet dar sigur.Iti spun din experinta: soacra e mama sotului tau si asta inseamna ceva, dar chiar daca sotul tau nu recunoaste in fata ta, el sigur stie deja ca nici soacra ta nu te inghite. Ii e greu sa aleaga intre tine si ea, dar o va face treptat. Tu ai sanse mari sa iti ocupi locul meritat, dar trebuie sa dai dovada de tenacitate, multa rabdare si mai ales iubire. daca sotul tau te iubeste, va ramane de partea ta. Numai sa nu faci si tu ce face soacra-ta, sa pui presiune pe el cum pune probabil si ea. Daca va vedea in tine oaza lui de liniste, se va indeparta singur de mama lui.

Iti doresc succes!
gabriela_esty
Postat pe 15 Aprilie 2013 02:50
Buna!eu cred ca si tu ai partea ta de vina in aceasta problema care a luat curs in familia voastra! Sfatul meu este sa mergi sa te rogi si d zeu stie sa aranjeze lucrurile si s o imbuneasca pe soacra ta fata de tine si sa si vada de treaba ei dar pt toate astea trebuie sa o iei pe calea spirituala a credintei si sa nu te mai plangi ca asa nu vei rezolva nimic bun pt tine si copilul care il aveti! Cu respect
garbo112933
Postat pe 15 Aprilie 2013 09:29
multumesc ca mai exista si astfel de mesaje. De ce oare nu pot fetele astea care au nevoie de soti,(dar se pare ca numai de o parte din ei ... ) sa ii rupa de trecutul lor,le urasc pe soacre ca si cum soacra nu inseamna mama in primul rand.
Rusine sa va fie tuturor care aveti impresia ca le stiti pe toate.Nici o MAMA pe pamant nu vrea sa fie data la o parte si sa fie scuipata ca un gunoi. Iti cresti copilul cu atata dragoste,speri ca va face pasul bun in viata,prietenii lui te accepta dar VEZI doamne printesa nora nu suporta.Nu va ganditi nenorocitelor ca veti fi si voi soacre si nu mame in curand?
anasiana
Postat pe 15 Aprilie 2013 14:48
ei bine an... aici sint multe aspecte. O soacra inteligenta se detaseaza singura, nu e cazul sa o scuipe nimeni. Pentru ca iti cresti copilul sa fie independent de tine, sa isi creasca si el copii la rindul lui... nu ii poti canibaliza viata. Nu e corect.
Faptul ca ia o pisi pe care tu nu o suporti - ghinion. Problema e ca, in ghinionul asta, depinde totusi cum iti joci cartile.
Da, probabil voi fi la rindul meu soacra - mama de fata, e drept - insa singura situatie in care m-as baga ar fi o relatie abuziva, cind l-as cotonogi eu insami pe aia de ar vedea stele verzi daca s-ar atinge de copilul meu. Altfel... nu cred ca intr-adevar nu mi-as gasi nimic de facut decit sa stau sa pindesc pe la usa lor.
E drept ca nici nu le-as construi case si nici nu le-as da bani. Daca fie-mea nu e in stare sa isi castige o paine, atunci sa vina inapoi acasa si i-o dau eu. Dar nu il tin si pe poutzoulica pe masa si casa, in nici un caz. Iar daca as avea baiat sint convinsa ca as gindi la fel: pe pisi o vrei, pe pisi o iei, si spala-te baiatule linistit cu ea pe cap, ca eu pot sa imi vad de excursii si tabieturi la batrinete fara sa ma enervez cu ea. De intretinut, o intretii tu, ca nu eu mi-am luat -o.
quasaria
Postat pe 15 Aprilie 2013 15:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
da inteleg 32 De la: lilioara 29 Noiembrie 2009 20:09
ce parere aveti ? 11 De la: garbo_5723 29 Iulie 2013 18:13
buna tuturor 47 De la: l_flory 10 Decembrie 2009 17:04
buna. am si eu o problema dk ma poate ajuta cineva 51 De la: nelly05 27 Februarie 2010 14:37
Relatia cu un strain! Merge sau nu merge? Ajutor! 297 De la: daniilia 25 Februarie 2010 22:10
Setari Cookie-uri