Caut un camin spital

Am o problema foarte delicata. Sotul meu a suferit o scadere brusca a glicemiei si a intrat in coma hipoglicemica. Acum si-a revenit din coma dar problema grava este ca si-a revenit foarte putin -adica doar ma vede ma aude ma recunoaste. Asa este de la inceputul anului si acum este tot in spital. La un moment dat l-am externat si l-am dus la un centru privat de recuperare dar nu a rezistat decat 2 zile pt ca i s-a facut mai rau si iarasi am ajuns la s[pital. Nici aici nu o sa il tina multa vreme asa ca acum caut cu disperare un loc unde sa il pot tine un timp indelungat pt ca acasa chiar nu pot sa il tin. Nu am spatiu necesar, am un copil minor si am si doua servicii. Cel mai dificil este ca sotul meu are o stare delicata si nu prea vrea nimeni sa se bage. singutrul loc care ar intruni toate conditiile ar fi spitalul oxxygene dar tariful pleaca de la 2500 lei in sus. Daca stiti cumva un loc de stat sau privat (dar la un pret cat de cat acceptabil) , va rog mult sa imi lasati un nr de telefon , ceva, sunt disperata. Daca si medicii de la spital au spus ca nu stiu daca exista in Romania un loc pt cei cu probleme ca ale lui. El acum trebuie sa beneficieze doar de nursing pana la urma dar este greu de gasit si asa ceva. As fi dispusa daca as gasi o asistenta medicala care sa il ingrijesca contracost evident la domiciliul ei. Va multumesc
beatrix28
Postat pe 24 Martie 2013 09:00
sa inteleg ca brusc de cand s-a imbolnavit sotul tau a devenit enorm, nu mai incape in casa,sau hipoglicemia e contagioasa, de parca fi ciuma....si eventuala asistenta medicala trebuie sa il ia si acasa ... fiindca brusc din sotul tau a devenit o persona non grata...ti-e frica de boala lui? ai un alt candidat la locul din pat?ca asistenta poti gasi, cauta la mica publicitate, anunturi sunt destule , si nu sunt preturi mari dar nu am vazut nici un anunt in care asistenta sa l si ia acasa la ea pe bolnav .
garbo039125
Postat pe 30 Martie 2013 08:46
125, in nici o tara civilizata nu esti obligat sa iti tii bolnavii in circa - numai in RO am auzit de mentalitatea asta. Si da, bolnavul are dreptul la asistentza medicala de calitate asa cum si ceilalti din familie au dreptul la o calitate a vietii corespunzatoare, pe care rolul de ingrijitor la domiciliu nu ar permite-o.
quasaria
Postat pe 30 Martie 2013 11:15

Sorry! ..O solutie ar fi, sa renunti la un job si sa il ingrijesti tu la domiciliu.
Elimina din lucrurile din casa care ocupa spatiu inutil, creaza-i spatiu si ocupa-te tu de asistenta
ca altfel, se imbolnaveste mai repede, si mai tare si vei cheltui si f. multi bani fara rezultat.Asta ii viata in Ro.

Daca totusi mai simti ceva sufletestept. el, nu-l "lasi ca pi caine" ca sa-l ingrijeasca veterinaru' 'ntzales?
Fss_ssu
Postat pe 30 Martie 2013 12:16

Q, notiunea de: legal, corectitudine, normalitate,....si alte fenomene ortodoxe, lipsesc din


tara asta " civilizata" in mom. de fata.



Cu parere de rau sa o spun, >:( dar asta-i relitatea si marea "masa" a supostabilitatii ca-i :boala, putere de cumparare," imbuibare"...etc, este la batranii pensionari.
Deci, in viziunea ta, ar fi corect si de bun augur ca mama cu copil minor sa fie lipsita si de grija bolii sotului, dar sistemul nu functioneaza tocmai CU BUNA STIINTA!....de asta nici nu se mai aloca sume de bani in cercetare pt. a creste niv. de trai.....ei considera inutil, findca experimentele se fac pe tinerii(soareci) nu pe batrani....fine.....25, fa si tu sa-ti fie bine si sa nu suferi mai mult.
Fss_ssu
Postat pe 30 Martie 2013 12:28
Imi pare rau ca asa ai perceput mesajul meu. Probabi ca nu ai citit tot ce am scris. El are acum nevoie nu doar de ingrijire ci si de recuperarea medicala.Toti doctorii mi-au spus ca tb tot intr-un loc unde sa nbeneficieze si de medici.Si da, acasa nu am cum sa il tin pt ca asa cum am spus am un copil minor si 2 servicii . Pt a-l tine acasa cu o asistanta medicala mi-ar trebui spatiu si pt ea dar precum am scris nu este suficient pt recuperearea lui. Sa renunt la serviciu nu este o solutie totusi salariul de insotitor in niciun caz nu este suficient si nici nu am pregatirea necesara.
In alta ordine de idei nu am postat aici ca sa fiu judecata, in necunostinta de cauza, ci pur si simplu cautam un loc potrivit, o parere.
beatrix28
Postat pe 31 Martie 2013 08:20
Aici nu vei gasi nici o solutie ci dimpotriva te inveninezi cind vezi cum esti inteles si cum esti judecat de oameni care habar nu au ce inseamna un bolnav care trebuie supravegheat si asa cum spuneai ,daca renunti la unul din joburi nu -l poti ajuta cu apa si aer.Scrie anunturi in ziare sau online si incearca sa gasesti o solutie,cu toate ca nu cred ca o persoana privata ar dori sa-l i-a acasa pentru toti banii din lume,doar sa-i gasesti un loc intr-un azil de batrani unde ar avea si asistenta medicala dar ai putea sa-ti permiti sa platesti costurile lunare?Astfel de camine cu personal si ingrijire sint scumpe nu numai in Romania ci si in restul tarilor comunitatii europene,sint preturi incepind de la 15oo-3ooo de euro.Mult noroc!
garbo255960
Postat pe 8 Aprilie 2013 19:27
Nu cred ca o sa gasesti un raspuns aici.
Vorbeste cu medicii care-l ingrijesc, ei cunosc foarte bine instirutiile de profil.
Va trebui sa alegi una dintre ele in functie de bugetul tau.

adeline
Postat pe 13 Aprilie 2013 22:24
buna! am vazut situatia in care esti si m_a impresionat. te rog suna la 0723685676, marius si poate rezolvam ceva.
marius_strsc
Postat pe 14 Aprilie 2013 09:10
Sa nu fie nimeni in pielea ta... Eu am fost, am renuntat la servici, l-am ingrijit (acasa) din pensia lui si din ajutorul/indemnizatia de handicap (eu nu am fost insotitor ca nu se incadra in normele RO). Dupa un an si jumatate, am fost eu terminata, a trebuit sa fac tratament (vitamine si pt inima). Am avut intentia sa-l dau la un centru de ingrijire, dar au trebuit multe acte, mult timp, si cand in sfarsit dupa 7 luni (de cand am inceput procedura) am intrat in posesia actelor, sotul meu a murit. A fost bolnav 3 ani si jumatate, a murit de aproape 3 luni, iar eu am ramas... pe nicaieri... fara el... fara servici... fara... doar cu depresia. O vecina de-a mea este internata de cativa ani intr-un centru de ingrijire privat, costa 14oo lei/luna. Cauti un centru de ingrijire sau o asistenta, dar nu ai spus nici macar localitatea de unde esti. Intreaba totusi doctorii, ar trebui sa stie. Multa sanatate!
maria1956
Postat pe 14 Aprilie 2013 23:00
E greu, acum am vazut topicul tau, trebuie sa te tii tare si sa gasesti solutii. Conteaza si localitatea din care esti. Sunt mai multe camine care se ocupa de persoane in varsta, pentru ca pentru ei se apaleaza in Romania in general, si poti apela la un astfel de centru care ofera si asistenta medicala. De curand am gasit pe www.clinicbouquet.ro o lista cu astfel de camine de ingrijire batrani. Daca nu gasesti listat pe site le poti scrie si ei te ajuta gratuit cu cateva variante. Am o prietena care a apelat la ei pentru ceva foarte grav si au ajutat-o cu cateva solutii.
garbo_14139
Postat pe 2 Iunie 2013 19:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand vitamina D3 injectabila/orala 200 000 UI 3 De la: garbo253616 9 Decembrie 2011 12:57
vizita la ginecolog 104 De la: Ralu_Garbo 30 Mai 2017 20:50
bebelusi 7 De la: garbo_13259 30 Octombrie 2014 20:22
Sangerare 8 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:42
Hiperhidroza axilara 1 De la: garbo177851 28 Noiembrie 2010 22:46
Setari Cookie-uri