Cum credeti ca ar trebui sa ne comportam cu un copil hipersensibil?Cum sa-l educam pentru a-l face mai puternic?

Este vorba despre un copil care nu a avut un caracter puternic in familie,persoane de la care sa invete sa fie puternic,sa nu fie naiv.La inceput nici la scoala nu se simtea in largul lui pentru ca avand probleme in familie,un tata de al 2-lea care nu-l il iubea si pe deasupra ii vorbea si urat.Apoi dupa cativa ani a ramas doar cu mama lui,dar problemele au continuat pentru ca colegii de clasa se purtau urat cu acest copil,pana la urma a ales "calea scolii" simtind-o ca pe un refugiu.Literatura romana ii place foarte mult.Dar este inca sensibil.Cand cineva ridica tonul la el,il jigneste sau cauta o cearta incepe sa planga.Cum ar putea fi mai puternic?
garbo_11426
Postat pe 20 Martie 2013 20:07
Copiii au tendinta de a copia stilul parental al propriilor parinti....
Parerea mea este ca, o buna educatie pe care sa si-o insuseasca bine, l-ar scuti de multe neplaceri in viata!
LLisa
Postat pe 20 Martie 2013 20:20
In primul rand, nu tb fortat in demersul nostru de a-l educa in a fi cumva, intr-un anume fel Indiferent dac-ar fi avut caractere puternice in familie, el putea fi un timid si-un sensibil prin fel de-a fi. Bine, l-ar fi ajutat niste parinti intelepti, cat de cat, dar tot cu greu, pentru ca suntem singuri in luptele noastre de cand suntem micuti pana cand murim. Asa si el. Important ar fi si cred c-ar conta, daca ar incerca sa i se explice, ca acei copii n-au nicio putere asupra lui si se poarta aiurea cu el, pentru ca ei sunt suparati pe ei si nu ca ar avea ceva, personal, cu el. "Rautacisme" teribiliste ale varstei care ar trebui sa-l lase indiferent, pentru ca acele cuvinte/actiuni vorbesc despre cei care le fac si nu despre el.
Cati ani are? La el cred ca-i vorba de timiditate, lipsa de incredere, toate astea si pe fundalul unei familii destramate si toate astea se contorizeaza acolo in subconstient, mai ales ca-i copil...

Intrebat, incercat sa se comunice cu el...ce simte in momentele respective, ce gandeste, etc? Nu trebuie sa i se spuna ca plansul il face slab, dar ca nici nu-l ajuta, in fata respectivilor. Sa-ncerce sa bareze pasnic reactia "natarailor", sa zambeasca si sa plece din raza lor. Depinde...de mai multi factori, pentru ca ar putea sa-i provoace si s-o incaseze dupa .
Important e cati ani are. Eventual sa vorbeasca mama-sa cu el, apoi sa mearga la scoala si sa vorbeasca cu acei copii si cu invatatorul...
magdabeauty
Postat pe 20 Martie 2013 21:34
De la: magdabeauty, la data 2013-03-20 21:34:35In primul rand, nu tb fortat in demersul nostru de a-l educa in a fi cumva, intr-un anume fel Indiferent dac-ar fi avut caractere puternice in familie, el putea fi un timid si-un sensibil prin fel de-a fi. Bine, l-ar fi ajutat niste parinti intelepti, cat de cat, dar tot cu greu, pentru ca suntem singuri in luptele noastre de cand suntem micuti pana cand murim. Asa si el. Important ar fi si cred c-ar conta, daca ar incerca sa i se explice, ca acei copii n-au nicio putere asupra lui si se poarta aiurea cu el, pentru ca ei sunt suparati pe ei si nu ca ar avea ceva, personal, cu el. "Rautacisme" teribiliste ale varstei care ar trebui sa-l lase indiferent, pentru ca acele cuvinte/actiuni vorbesc despre cei care le fac si nu despre el.
Cati ani are? La el cred ca-i vorba de timiditate, lipsa de incredere, toate astea si pe fundalul unei familii destramate si toate astea se contorizeaza acolo in subconstient, mai ales ca-i copil...

Intrebat, incercat sa se comunice cu el...ce simte in momentele respective, ce gandeste, etc? Nu trebuie sa i se spuna ca plansul il face slab, dar ca nici nu-l ajuta, in fata respectivilor. Sa-ncerce sa bareze pasnic reactia "natarailor", sa zambeasca si sa plece din raza lor. Depinde...de mai multi factori, pentru ca ar putea sa-i provoace si s-o incaseze dupa .
Important e cati ani are. Eventual sa vorbeasca mama-sa cu el, apoi sa mearga la scoala si sa vorbeasca cu acei copii si cu invatatorul...
----------Multumesc ptr raspuns.Este clasa a 7-a.
garbo_11426
Postat pe 20 Martie 2013 22:44
Buna !
Pana la urma ai utat-o pe "vecina" cu contabilul pentru ca nu mai stim nimic de ea saraca, si ai trecut la alta vecina.
Ma intreb, ori acele femei sunt atat de proaste incat nu pot scrie ele ce le doare si te lasa pe tine sa le expui viata privata, ori nu exista !
Ca vad ca cealalta vecina nu a mai dat nici un semn de viata. NU ai mai povestit daca ai lasat-o sa citeasca sau nu si ce a zis.
Succes la discutat despre vecine fara sa fie ele de fata sau sa ceara singure sfatul.
Sarikiz
Postat pe 23 Martie 2013 22:55
un copil are caracterul propriu, nu poti sa "il faci" nicicum - poti doar sa discuti cu el si sa il ajuti sa isi rezolve dilemele, care sint cele pe care le resimte el, si atit de importate cum le resimte el... nu cum le vezi tu. Dar pentru asta trebuie sa incerci sa ii fii prieten si sa te pui in papucii lui, evaluind-i din prisma lui pe ceilalti, nu din prisma ta pe el: "hipersensibil", "trebuie sa fie mai puternic", etc.
Nu "trebuie" nimic. El este cel care este, si tot ce poate face e sa caute locul lui sub soare, stilul de viata, anturajul si contextul care sa ii permita se simta bine si confortabil in pielea lui.
quasaria
Postat pe 24 Martie 2013 05:50
Daca sti ca cineva te iubeste,respecta,apreciaza,asta te face puternic,sufleteste.
dar si mai mult decat asta,daca gasesti o biserica aproape si un preot bun,cu care sa poti vorbi,descoperi ca nu esti singur,ca cineva te iubeste intotdeauna,si cand gresesti.
mie imi pare rau ca parintii mei nu mi-au vorbit despre dzeu cand eram mica.....am petrecut si mai rau,si eram si mai sensibila....credeam ca sunt singura,cand eram pedepsita aspru,criticata,etc.....
mama mea si sora mea,care ma iubeau neconditionat,mi-au dat putere,si mai tarziu,Dzeu.
Cand sunt in o situatie dscurajanta,imi amintesc ca Dzeu ma vede,si ca ma va ajuta sa fie totul bine.
imi maintesc sa ma incurajez.
Un copil exagerat de sensibil,poate deveni un copil puternic,dar asta e un proces treptat,ca si cum ai aduna pietre,ca sa construiesti o casuta.
cea mai mare siguranta pentru un copil,o da persoana care ii arata cea mai multa iubire.
si sa stie ca nu e niciodata singur,chiar daca acea persoana nu poate fi prezenta in viata lui,cand este trist.
d
daniilia
Postat pe 24 Martie 2013 09:18
Fiecare copil /om se naste cu o anumita structura psihologica. Structura psihologica nu se poate schimba nici macar prin educatie.
Am vazut la televizor la un moment dat un reportaj despre un tanar care a trait la o casa de copii. Acum a depasit 18 ani, asa ca a fost "aruncat in strada". Cu greu si-a gasit un post de gunoier si doarme intr-un camin, ajutat de cei din jur. De remarcat este faptul ca nu isi invinuieste parintii ci le multumeste ca l-au nascut. Si un alt lucru important: din banii pe care ii castiga , opreste ceva la final de luna. Din acei bani cumpara dulciuri si fructe si merge la casele de copii sa le ofere.
Si as mai putea oferi si alte multe exemple, dar nu este locul potrivit.
In concluzie, copilul despre care faceti referire, asa s-a nascut: labil.
Ce as putea sa va spun, este faptul ca de obicei (adica in multe cazuri) exista o legatura intre felul de a fi al omului si sanatatea lui. Este foarte posibil ca lipsa de vitamine din corp sa intretina acea labilitate. De exemplu gama vitaminelor B (B1, B2, B6, B12, etc.) ajuta la intarirea psihicului. S-ar putea sa aiba lipsa de vitamine in organism sau s-ar putea ca sistemul nervos central sa functioneze deficitar, daca sangele nu este suficient oxigenat cand ajunge la creier. Mai exista si alte variante. S-ar putea sa aiba nevoie si de un psiholog, avand in vedere conditiile in care a trait, pentru a il ajuta sa aiba incredere in el.
Daca il poate ajuta cineva, sau daca isi permite financiar in familie, ar fi util sa mearga la un aparat de biorezonanta pentru a vedea mai intai ce vitamine, aminoacizi si coenzime ii lipsesc din organism. Aceasta pentru inceput. Este posibil ca in momentul in care organismul functioneaza bine sa se simta si el mai confortabil.
Daca ati fi din Bucuresti i-as face eu analizele fara nici un ban. Poate gasiti si prin zona dvs. oameni "de suflet" care sa nu va ceara bani la un astfel de aparat.
O alta varianta spre care v-as indruma este un examen iridiologic, si un posibil tratament naturist indicat de medicul respectiv. Iridiologul vede dincolo de aparente. "Vede" si structura emisferei drepte si stangi a creierului. Numai ca si iridiologul in care cred si la care am fost cativa ani la rand este tot in Bucuresti.
Adresa mea de mail este rodica_stefane@yahoo.com, daca credeti ca va pot fi utila cu ceva.(in sensul la ce am afirmat anterior).
rodica_stefane
Postat pe 24 Martie 2013 11:16

Ei, lasa-ma draga cu "schimbarea structurii psihologice"!.....aici ii vb. de copil -> adolescenta si de acumularea "hipersensibilitatii" in creierul lui pana la varsta asta.
De unde le-a colectat/insusit?? imi spui tu mie??....ii filozofie perimata ce spui aicea.

La baieti, nu-i ca la " maimutele cu funda rosie" :-P
Daca baiatul nu are in familie masculul(adica tatal) care sa-i insufle barbatie in timpul cresterii, ramane tot cu ce "copiaza" de la cei din mediul in care: traieste, invata, se joaca sau....nu face nimic,'ntzales??
Hipersensibilitatea o poate mosteni de la mama (daca ii baiat, spun studiile ) .....dar, amintiti-va de ce era obligatorie armata in anii precedenti?....Hai ca-ti dai singura raspunsul.
In situatia de fata, abia dupa majorat, daca va fi capabil sa urmeze o sc. cu invatamant superior, se axeaza cu seiozitate pe comportamentul lui(el personal) simte/ vede diferentele comportamentale, studiaza si descopera ca nu vrea sa fie toata viata un "ciudat" atunci, se va schimba ceva dar nu in totalitate .....si el la randul lui, la intemeierea unei fam. va transmite gena mai departe.
Sa speram ca viitoarele generatii se vor" indrepta" spre adevarata barbatie si femeile spre feminitatea lor suava;)
Salut!
Fss_ssu
Postat pe 24 Martie 2013 11:44
De la: rodica_stefane, la data 2013-03-24 11:16:40Fiecare copil /om se naste cu o anumita structura psihologica. Structura psihologica nu se poate schimba nici macar prin educatie.
Am vazut la televizor la un moment dat un reportaj despre un tanar care a trait la o casa de copii. Acum a depasit 18 ani, asa ca a fost "aruncat in strada". Cu greu si-a gasit un post de gunoier si doarme intr-un camin, ajutat de cei din jur. De remarcat este faptul ca nu isi invinuieste parintii ci le multumeste ca l-au nascut. Si un alt lucru important: din banii pe care ii castiga , opreste ceva la final de luna. Din acei bani cumpara dulciuri si fructe si merge la casele de copii sa le ofere.
Si as mai putea oferi si alte multe exemple, dar nu este locul potrivit.
In concluzie, copilul despre care faceti referire, asa s-a nascut: labil.
Ce as putea sa va spun, este faptul ca de obicei (adica in multe cazuri) exista o legatura intre felul de a fi al omului si sanatatea lui. Este foarte posibil ca lipsa de vitamine din corp sa intretina acea labilitate. De exemplu gama vitaminelor B (B1, B2, B6, B12, etc.) ajuta la intarirea psihicului. S-ar putea sa aiba lipsa de vitamine in organism sau s-ar putea ca sistemul nervos central sa functioneze deficitar, daca sangele nu este suficient oxigenat cand ajunge la creier. Mai exista si alte variante. S-ar putea sa aiba nevoie si de un psiholog, avand in vedere conditiile in care a trait, pentru a il ajuta sa aiba incredere in el.
Daca il poate ajuta cineva, sau daca isi permite financiar in familie, ar fi util sa mearga la un aparat de biorezonanta pentru a vedea mai intai ce vitamine, aminoacizi si coenzime ii lipsesc din organism. Aceasta pentru inceput. Este posibil ca in momentul in care organismul functioneaza bine sa se simta si el mai confortabil.
Daca ati fi din Bucuresti i-as face eu analizele fara nici un ban. Poate gasiti si prin zona dvs. oameni "de suflet" care sa nu va ceara bani la un astfel de aparat.
O alta varianta spre care v-as indruma este un examen iridiologic, si un posibil tratament naturist indicat de medicul respectiv. Iridiologul vede dincolo de aparente. "Vede" si structura emisferei drepte si stangi a creierului. Numai ca si iridiologul in care cred si la care am fost cativa ani la rand este tot in Bucuresti.
Adresa mea de mail este rodica_stefane@yahoo.com, daca credeti ca va pot fi utila cu ceva.(in sensul la ce am afirmat anterior).
---------multumesc pentru raspuns.
garbo_11426
Postat pe 26 Martie 2013 16:42
De la: daniilia, la data 2013-03-24 09:18:06 Daca sti ca cineva te iubeste,respecta,apreciaza,asta te face puternic,sufleteste.
dar si mai mult decat asta,daca gasesti o biserica aproape si un preot bun,cu care sa poti vorbi,descoperi ca nu esti singur,ca cineva te iubeste intotdeauna,si cand gresesti.
mie imi pare rau ca parintii mei nu mi-au vorbit despre dzeu cand eram mica.....am petrecut si mai rau,si eram si mai sensibila....credeam ca sunt singura,cand eram pedepsita aspru,criticata,etc.....
mama mea si sora mea,care ma iubeau neconditionat,mi-au dat putere,si mai tarziu,Dzeu.
Cand sunt in o situatie dscurajanta,imi amintesc ca Dzeu ma vede,si ca ma va ajuta sa fie totul bine.
imi maintesc sa ma incurajez.
Un copil exagerat de sensibil,poate deveni un copil puternic,dar asta e un proces treptat,ca si cum ai aduna pietre,ca sa construiesti o casuta.
cea mai mare siguranta pentru un copil,o da persoana care ii arata cea mai multa iubire.
si sa stie ca nu e niciodata singur,chiar daca acea persoana nu poate fi prezenta in viata lui,cand este trist.
d
---multumesc pentru raspuns
garbo_11426
Postat pe 26 Martie 2013 16:45
Parerea mea la 18 ani si cred ca si alti copii au aceas parere !
Parinti fac anumite gesturi care ne deranjeaza , sau repeta un lucru de 1000 de orii
Pentru majoritatea copiilor problema este Banul !!!
Si sa stitii ca parinti au bani de masini de chesti ...dar daca copilul primeste 1 leu pe zi ? crezii cai de ajuns..
1. Copilul niciodata nu o sa faca cum spune parintele , pentru ca este genul de persoana
'' Vreau sa fiu in rand cu lumea , vreau sa fiu libertin ''

2. Copilul nu se mai pedepseste , dar majoritatea parintilor cred ca inca mai sunt pe vremea lor in 80 !

3. Tot ce ii se pare frumos la copil si pare foarte fericit , este stricat de parinte

Astea sunt motivele prin care copilul nu asculta de PARINTI si nu vrea sa caute experienta...
Am 18 anii sti stiu ce zic...am trecut si eu prin anumite chestii ...nu doar voi parinti ..SAU SCHIMBAT VREMURILE !!!
MULTUMESC !!
garbo_11501
Postat pe 15 Aprilie 2013 02:16
Parerea mea la 18 ani si cred ca si alti copii au aceas parere !
Parinti fac anumite gesturi care ne deranjeaza , sau repeta un lucru de 1000 de orii
Pentru majoritatea copiilor problema este Banul !!!
Si sa stitii ca parinti au bani de masini de chesti ...dar daca copilul primeste 1 leu pe zi ? crezii cai de ajuns..
1. Copilul niciodata nu o sa faca cum spune parintele , pentru ca este genul de persoana
'' Vreau sa fiu in rand cu lumea , vreau sa fiu libertin ''

2. Copilul nu se mai pedepseste , dar majoritatea parintilor cred ca inca mai sunt pe vremea lor in 80 !

3. Tot ce ii se pare frumos la copil si pare foarte fericit , este stricat de parinte

Astea sunt motivele prin care copilul nu asculta de PARINTI si nu vrea sa caute experienta...
Am 18 anii sti stiu ce zic...am trecut si eu prin anumite chestii ...nu doar voi parinti ..SAU SCHIMBAT VREMURILE !!!
MULTUMESC !!
garbo_11501
Postat pe 15 Aprilie 2013 02:17
Parerea mea la 18 ani si cred ca si alti copii au aceas parere !
Parinti fac anumite gesturi care ne deranjeaza , sau repeta un lucru de 1000 de orii
Pentru majoritatea copiilor problema este Banul !!!
Si sa stitii ca parinti au bani de masini de chesti ...dar daca copilul primeste 1 leu pe zi ? crezii cai de ajuns..
1. Copilul niciodata nu o sa faca cum spune parintele , pentru ca este genul de persoana
'' Vreau sa fiu in rand cu lumea , vreau sa fiu libertin ''

2. Copilul nu se mai pedepseste , dar majoritatea parintilor cred ca inca mai sunt pe vremea lor in 80 !

3. Tot ce ii se pare frumos la copil si pare foarte fericit , este stricat de parinte

Astea sunt motivele prin care copilul nu asculta de PARINTI si nu vrea sa caute experienta...
Am 18 anii sti stiu ce zic...am trecut si eu prin anumite chestii ...nu doar voi parinti ..SAU SCHIMBAT VREMURILE !!!
MULTUMESC !!
garbo_11501
Postat pe 15 Aprilie 2013 02:17
Parerea mea la 18 ani si cred ca si alti copii au aceas parere !
Parinti fac anumite gesturi care ne deranjeaza , sau repeta un lucru de 1000 de orii
Pentru majoritatea copiilor problema este Banul !!!
Si sa stitii ca parinti au bani de masini de chesti ...dar daca copilul primeste 1 leu pe zi ? crezii cai de ajuns..
1. Copilul niciodata nu o sa faca cum spune parintele , pentru ca este genul de persoana
'' Vreau sa fiu in rand cu lumea , vreau sa fiu libertin ''

2. Copilul nu se mai pedepseste , dar majoritatea parintilor cred ca inca mai sunt pe vremea lor in 80 !

3. Tot ce ii se pare frumos la copil si pare foarte fericit , este stricat de parinte

Astea sunt motivele prin care copilul nu asculta de PARINTI si nu vrea sa caute experienta...
Am 18 anii sti stiu ce zic...am trecut si eu prin anumite chestii ...nu doar voi parinti ..SAU SCHIMBAT VREMURILE !!!
MULTUMESC !!
garbo_11501
Postat pe 15 Aprilie 2013 02:18
nu trebuie sa postezi de 7 ori, am inteles din prima.
In ce priveste BANUL... ai tot timpul sa ti-l faci. Parintii isi cumpara "masini, chestii" dar isi cumpara din banii lor, spre deosebire de tine care inca n-ai banii tai. Cind o sa ii ai pe ai tai, o sa intelegi cum e sa ii imparti la 2000 de chestii mici si de kkt si sa te asiguri ca nu lipseste nimic: nici casa, nici masa, nici rate la banci, nici haine, nici benzina, nici asigurari, nici servetele pe masa si nici sosetele plodului din picioare si nici chilotii din dulap - sau becul de la lustra. Si, indiferent CITI bani ai, lista lucrurilor care trebuie intr-o casa e lunga. Pina nu pleci tu insati de la o casa goala, in care n-ai nici presul de la usa, si trebuie sa o umpli, n-ai de unde sa stii. Odata cu banii, in viata de adult apar multe chestii care nu sint la fel de stralucitoare, dar daca nu le faci nu le ai si sint indispensabile vietii bipede. Personal, as prefera 2 lei de un covrig cald si sa n-am in pana mea ABSOLUT nici o grija. Ei, ghinion, nu se mai poate... Stau pe un purcoi de bani si un purcoi de probleme - si sint interdependente.

In rest, da, foarte multe lucruri sint stricate de parinti. Si da, copilul nu se pedepseste, sae convinge - pentru ca nici un copil nu se naste indaratnic, devine astfel prin greselile educatiei, si "greseli" nu inseamna neaparat ca n-a fost educat suficient: dimpotriva, poate a fost educat prea mult. Poate parintele respectiv ar fi trebuit sa isi ia un caine, cine stie. Cainiii sint o specie mai docila decit omul.
quasaria
Postat pe 15 Aprilie 2013 10:05
De la: garbo_11501, la data 2013-04-15 02:16:17 Parerea mea la 18 ani si cred ca si alti copii au aceas parere !
Parinti fac anumite gesturi care ne deranjeaza , sau repeta un lucru de 1000 de orii
Pentru majoritatea copiilor problema este Banul !!!
Si sa stitii ca parinti au bani de masini de chesti ...dar daca copilul primeste 1 leu pe zi ? crezii cai de ajuns..
1. Copilul niciodata nu o sa faca cum spune parintele , pentru ca este genul de persoana
'' Vreau sa fiu in rand cu lumea , vreau sa fiu libertin ''

2. Copilul nu se mai pedepseste , dar majoritatea parintilor cred ca inca mai sunt pe vremea lor in 80 !

3. Tot ce ii se pare frumos la copil si pare foarte fericit , este stricat de parinte

Astea sunt motivele prin care copilul nu asculta de PARINTI si nu vrea sa caute experienta...
Am 18 anii sti stiu ce zic...am trecut si eu prin anumite chestii ...nu doar voi parinti ..SAU SCHIMBAT VREMURILE !!!
MULTUMESC !!
-----------------mentalitatile s-au schimbat,tehnoøogia a avansat,parintii au ce invata de la copiii lor,sa navigheze pe internet,si pur si simplu in idei. :)Da intradevar el chiar a patit la scoala ceva asemanator.Niste "derbdei" i-a vb urat si i-a zis.Ma fraiere tu nu ai lucruri de firma(nu isi permite) si mi-a povestit ca trageau de el ca niste animale,pur si simplu nu avea liniste cand se ducea.Acum ii e mai bine,invata mai bine si are "alta fatza" in fatza colegilor.important e ca are planuri de viitor si a fost greu dar acum e mai linistit.Mama lui si-a cerut iertare,desi nu a fost alaturi de el...:(In clasa a 6-a in urma cu un an s-a imbatat intr-o excursie ca vroia si el sa para mai diferit(indemnat de un baiat din clasa) dar dinpotriva cand a ajuns pe poarta de la scoala generala o multime de colegi....l-au strigat:Betivule,tebecistule.El nu fumeaza(e la o clasa paralela cu nepotul meu).Eu mi-am invatat nepotul sa nu faca ca si ceilalti,sa il salute sa ii vorbeasca frumos(ii stiu situatia familiara de la fosta lui invatatoare).Imi spunea si nepotul meu ca,colegii lui de clasa st precum niste animale salbatice.Eu ma bucur mult ptr acest copil ca s-a regasit prin invatat si sa-l ajute Dumnezeu sa o tina tot asa.Eu as fi vrut ca nepotul meu sa si-l faca prieten dar mama nu il lasa....Din cauza faptului ca a fost lasat de capul lui o perioada a umblat cu niste persoane rau famate care au profitat de naivitatea lui.Dar acum la momentul actual faptul ca are o preferinta,limba si literatura romana si ii merge bine l-a transformat in bine.Desi inca area acea sensibilitate.
garbo_11426
Postat pe 18 Aprilie 2013 21:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ADHD 14 De la: daniilia 2 Martie 2010 04:54
Emigrarea si depresia 94 De la: mugure_alb 23 Octombrie 2014 14:05
cucui 6 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:56
Buna ziua, 1 De la: garbo041307 20 Mai 2011 16:37
cum poti schimba data menstruatiei? 6 De la: garbo215042 24 Iulie 2011 19:30
Setari Cookie-uri