Viitoarea soacra

Draga mea, problema nu este soacra ta, ci partenerul tau. El este cel ca trebuie sa stabileasca limitele, el este cel care trebuie sa decida cu cine se casatoreste si cu cine locuieste. Tu trebuie sa fii pe treba ta de femeie in relatia asta si sa stabilesti limitele. Daca partenerul tau nu doreste sa puna punct, vei trai toata viata asa cu el. Intradevar ea il manipulaza, este treaba ai ce face, el este cel care trebuie sa fie constient cu cine are o relatie, cu cine are un camin, cu cine decide. Vietile ucplului ar trebui sa fie separate de cele ale familiei, ar trebui sa existe niste limite prin care cuplul sa fie protejat. Tu la randul tau ar trebui sa iti spui nevoile si sa discuti cu el despre nemultumirile tale, iar in functie de rezultat sa mergi mai departe sau sa risti pentru a vedea daca obtii ceea ce tu doresti. Tu stii cu ce poti trai si cu ce nu.
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/familie
garbo_8857
Postat pe 9 Martie 2013 17:41
buna,
sa-ti spun si faramituri din casnicia mea. In primul rand...nu fa acest pas. Sotul tau mamos nu se va schimba, casatoria, nunta nu schimba pe nimeni, nici aparitia unui copil nu schimba pe nimeni. in experienta ti-o zic. Sotul meu, e mamos .......offf, eu nu am cuvant, se sfatuieste cu mama sa, ia deciziile cu ea, cu ea petrece timp, si asa mai departe....eu sunt un obiect in plus. Si pe langa astea, soacra mea ma cicaleste aproape in fiecare zi.....l-ai chemat pe .........la masa? a mancat.........?ai facut aia? de ce nu ai ai facut aialalta.....si nnnnnnn exemple.
Fii fata inteleapta, nu-ti baga capul intr-o astfel de familie, tu o sa suferi...nu ei.
floricea
Postat pe 9 Martie 2013 18:07
draga mea E.U nu vad nici o problema insa am o intrebare ,daca ai fi in locul soacrei ce ai face? sa fii fericita!
Eugenia_Udrea_1
Postat pe 9 Martie 2013 18:07
De la: garbo_8430, la data 2013-03-09 14:43:28Va multumesc foarte mult pentru sfaturile si cuvintele frumoase pe care mi le-ati scris!
Am uitat sa va spun si faptul ca ei sunt si cei mai buni confidenti. Viitoarea mea socra stie absolut tot despre relatia mea cu el, de la maruntisuri, planuri pana la intiminati. In plus, daca eu ii spun sa faca ceva, iar ea altceva, cu siguranta va face ca ea, chiar daca nu e bine. Ea le stie pe toate si daca a zis ea, trebuie sa fie bine!
Sunt perfect constienta ca locul meu nu este in aceasta familie, dar nu stiu ce mai astept sau ce imi mai trebuie ca sa ma conving. Mintea mea imi spune sa o iau la fuga, iar corpul nu ma asculta...


draga mea,
poate ca ar trebui sa te gandesti bine inainte sa faci pasul, oricare ar fi acela (de a pleca sau de a merge mai departe in aceasta relatie);
probabil ca la acest moment nu mai ai cum sa mergi inainte, pentru ca ai inceput cu stangul!!!!
orice femeie care crede ca poate schimba barbatul de langa ea si concureaza cu soacra ei, ajunge sa se jeluiasca asa ca tine si ca doamnele care au postat pe aici;
DOAMNELOR, cu soacra nu concurezi! Cu soacra te imprietenesti, ii ceri parerea in diferite probleme, chiar daca faci ca tine si nu-i arati asta, petreci ceva vreme cu ea, faci exact ce stii ca-i palce si atnic te accepta; daca concurezi cu ea si cea mai mare prostie sa o detronezi din sufletul copilului ei.....e jalnic cum ganditi doamnelor;
dar cele care aveti baieti (copiii vostri) si v-ati luat lumea-n cap ca nu v-ati inteles cu soacrele, cam ce fel de soacre credeti ca veti fi? din aceea bune ???EROARE, o sa amarati viata copiilor vostri prin a va comporta asa cum credeti voi ca au facut-o mamele sotilor vostri cand de fapt greseala este a voastra, ca nu stiti cum sa abordati problema de la inceput si ca intrati intr-o competitie care este pierduda din start; nu trebuie intrat in caesta competitie si atunci va puteti intelege; eu nu cred ca daca il cosntangi pe un barbat sa leaga intre tine si mama lui te la alege pe tine.... pentru ca acea femeie este MAMA LUI CARE L-A CRESCUT si pe tine te iubeste ca pe femeia cu care vrea sa-si intemeieze o familie; dar trebuie sa stiti sa stabiliti legaturile dintre voi; pun si eu o intrebare : daca mama lui a fost parasita de sot si si-a crescut baiatul singura cum se poate sa-i ceara cineva sa aleaga? mai ales ca pe mama mui o iubeste intr-un fel iar pe iubita lui in alt fel; concluzie, daca incepeti relatia cu stangul (intrat in comtetitie, incercat sa schimbi barbatul) va sfatuiesc sa nu mai incepeti relatia;
eu m-am inteles mai bine cu soacra decat cu raposatul!
soacra mea inca traieste si pastram legaturile, chiar daca baiatul ei nu mai este pe acesta lume;
va urez succes doamnelor!
adeline
Postat pe 9 Martie 2013 19:59
cand iti intemeiezi o familie,oricat de mult iti iubesti parintii trec pe locul 2,si viitorul vostru conteaza,daca nu se lasa de maikasa ,atunci sa ramana cu ia ,si sa iti vezi de viata ta
garbo070250
Postat pe 9 Martie 2013 20:19
De la: Eugenia_Udrea_1, la data 2013-03-09 18:07:55draga mea E.U nu vad nici o problema insa am o intrebare ,daca ai fi in locul soacrei ce ai face? sa fii fericita!



I-as lasa sa-si vada de viata lor.!!! Sa-si intemeieze o familie si sa-si vada de viata lor. Puiul a crescut si are aripi.....Lasa-l sa zboare. Asta e legea naturii..................................
Rotty
Postat pe 9 Martie 2013 20:29
ati ajuns la varsta la care e vorba de casatorie, de ceva serios care urmeaza...copii si sunt intalnite astfel de probleme. eu la 17 ani am intalnit asta, si nu e vorba aici decat de o relatie de prietenie, care maine poimaine poate sa nu mai fie. mama e tot mama...si kd simte ca ii ia cineva ceva de pe proprietatea ei,. ptr k astia sunt copii acum, niste obiecte in care investim...gen, sa se duca la facultate, mamica investeste in copii si apoi... dragele soacre...isi spun "am crescut copilu asta atata timp, am bagat bani in fundu lui cu pregatiri si am vrut sa ajunga departe.si el acum ma paraseste... de ce nu sta tot cu mine? ce se leaga asa mult de o amarata de fata ?"
oricum ma bucur pe de o parte ca am intalnit asa ceva de acum, pentru a ma feri mai tarzu, acum nu dau importanta asa mare intr adevar, dar vad ca in viata nu e atat de usor pe cat pare. nu stiu daca toate viitoarele soacre sunt asa, dar copii lor sunt munca pe kre au depuso atatia ani si considera k au luptat, doar ele stiu ce simt.. si fara sa vreau sau chiar intentionat ajung sa manipuleze, safie rele...sa apeleze la rautate, dusmanie , prefacatorie, jocuri aiurea... care nu duc la nimic.
Cristina_5
Postat pe 9 Martie 2013 22:27
Eu am avut relatii foarte bune cu socrii mei . I-am respectat si m-au respectat .
Sotul meu s-a purtat frumos cu parintii mei . Si am fost in aceeasi localitate . Fiecare pereche a fost la casa ei . Noi , pana ne-am cumparat apartamentul nostru , am stat cand la parintii lui , cand la parintii mei . Apoi , mergeam in vizita la parinti . Daca tinerii se poarta frumos cu parintii , atunci si parintii sunt multumiti .
Cum voi aveti mama , asa si soacra este mama .
Ganditi-va ca si voi veti fi sau sunteti mame .
Eu cred ca daca este intelegere , armonie , atunci toate sunt frumoase .
Parintii au facut ce au putut pentru a le fi bine copiilor . La un moment dat , poate au nevoie si parintii de ajutorul copiilor .
Nu va puneti partenerul in postura de a alege .
Veti deveni si voi soacre la un moment dat . Cum v-ar place sa fiti tratate ? Asa sa va tratati soacrele .
Argentina_Malcea_1
Postat pe 9 Martie 2013 23:57
hmmm! din experienta iti spun daca ti mult la el si nu vrei sa il pierzi koaca rolul comportate exact ca si scorpia.la fel am patit si eu , dar cand ea era bolnava .. in doua ore subit ma imbolnaveam si eu sau ma lua migrena de cap deci trebuia sa vina inapoi la mine. Dar cand esti intr-o relatie de genu ''el tu si mama lui...'' e foarte greu sa poti zice sunt fericita!
iti doresc insa succes ! fi tare impunete zambind si incearca sa te comporti k ea .
Blonda_Suprema
Postat pe 10 Martie 2013 00:48
Nu-l mai proteja atat, determina-l sa fie barbat si eu trec printr-o situatie asemanatoare, locuiesc cu soacra de 16 ani am un baiat de 12 ani.Sotul meu toata viata a incercat sa-si protejeze mama , baba e de vina sa-i cumpere paine , sa-i cumpere bere sa o ajute , eu eram oaia cea neagra in viata plodului ei, femeile sunt rele numai familia de sange ii intelege. Mentionez ca sotul meu s-a operat de 3 ori de hernie de disc ,hemoroizi , hernie inghinala. Eu am fost alaturi de el , l-am ajutat moral( era cu moralul la pamant)si material , baba s-a facut ca ploua. Si ce sa vezi ma-sa avea mereu dreptate, in orice prostie. Pana m-AM ENERVAT SI I-AM SPUS SA-SI IA BOCCELUTA SI SA STEA LA MA-SA SA O PROTEJEZE , S-O AJUTE .SI I-AM MAI SPUS CA STA SUB FUSTELE MAMII CA NU ESTE BARBAT CA UN BARBAT ISI PROTEJEAZA FAMILIA SI CA EL ESTE BAIATUL MAMEI CU CORDONUL OMBILICAL VESNIC DE GAT!!SI REACTIA A FOST IMEDIATA A INCEPUT SA-SI DEA SEAMA CA MAMICA JOACA TEATRU CA CERSESTE ATENTIE . Ce tot atat ii protejam , le suntem sotii fidele le dam bani si ii intelegem pe noi cine ne intelege? Cine ne ajuta ? avem servici copii treaba in casa probleme finanaciare etc. Credeti ca ne face cineva statuie ca ne pune in rama? Ei? nu ! Trebuie sa avem grija de noi ptr copii nostri sa fim mai independente , ptr ca in viata nu se stie , nu va bazati pe ei , sunt egocentrici si individualisti , la toti le plac alte femei cu toate ca afirma ca va iubesc !Incercati sa aveti o viata proprie fara sa va neglijati sotul , sa-i face-ti gelosi sa fiti frumoase si independente financiar de ei !!si cu soacrele neputincioase si mincinoase nu le mai bagati in seama , va vor lasa in pace in final isi vor gasi alte ocupatii ,oricum nu putem sa controlam nimic!! destinul are legea lui!!
garbo119458
Postat pe 10 Martie 2013 09:22
Ce frumoasa familie ! Stati amandoua cu ochii si gura pe el, ii spuneti ce sa faca de parca n-ar fi in stare sa gandeasca pt el si trageti de bietul om ca de o marioneta si toate astea le faceti pt ca-l iubiti, nu ? Si tu si soacra sunteti la fel de egoiste, manipulatoare, va invidiati reciproc , il puneti practic sa aleaga intre voi doua si luptati pt suprematie. Poate ca barbatul asta se sfatuieste mai mult cu maica_sa pt ca nu gaseste caldura, intelegere si sustinere la partenera sau nu are incredere in sfaturile ei. In loc sa te plangi pe forumuri si sa-l vorbesti de rau cu niste straini (te deranjeaza ca se sfatuieste cu mama lui dar ca tu ca ceri sfaturi pe net si iti expui public problema procedezi corect si civilizat ??) mai bine ati discuta deschis si sincer, mai intai voi doi si apoi si cu mama lui. Il compatimesc sincer pt ca pt el e stresul cel mai mare incercand sa va multumeasca si sa va impace pe amandoua. Cele care va tot plangeti de soacre ca se implica prea mult in viata voastra, cu cine va sfatuiti cand aveti probleme, nu oare cu mamele voastre ?! Fiti sincere si corecte, rezolvati-va singure problemele si nu va mai victimizati !
deliana
Postat pe 10 Martie 2013 09:26
8430, cu atitudinea asta de 3 in 1, adica de judecator, lup moralist si politist vei avea numai relatii nefericite si conflictuale cu barbatii. Instruieste-te mai mult, analizeaza, comunica eficient, evolueaza, invata sa transformi cuplul intr-o constructie solida si armonioasa in care fiecare e respectat si liber sa se manifeste, sa isi exprime dorintele si nevoile si sa decida. Din pacate extrem de putini stiu ce inseamna un cuplu si se trezesc la un moment dat scriind pe forumuri ca au fost parasiti sau inselati si plang cu lacrimi de crocodil ca uite ce mi-a facut nenorocitul ! E tare usor sa critici si sa acuzi si al naibii de greu sa ai rabdare, sa renunti la orgolii si lupte inutile, sa ai empatie si intelegere pastrandu-ti in acelasi timp individualitatea, verticalitatea si demnitatea...
deliana
Postat pe 10 Martie 2013 10:09
am cautat cu disperare un astfel de mesaj.
Sunt din categoria blamatelor,o viitoare soacra si fosta nora.
Scumpelor de ce intrati cu atata venin in sufletul mamelor de baieti? oare voi cum va veti simti peste ani cand veti fi soacre? nu ne mai urati si va inversunati. Daca va iubiti partenerii inseamna ca iubiti tot ce il inconjoara.Asa cum ii acceptati ticurile,glumele,felul de a fi trebuie sa ii acceptati si parintii.Singure va otraviti si va considerati NEDREPTATITE. Fara scorpiile de soacre voi nu ati avea cine sa va duca la altar
anasiana
Postat pe 10 Martie 2013 12:10
"Mintea mea imi spune sa o iau la fuga, iar corpul nu ma asculta."
Dupa 12 ani de chin cum nu poate nimeni sa isi inchipuie ne-am despartit
el a ales-o pe mama lui, el sta cu ea, la 56 de ani tot ea e cea care il dirijeaza , FUGI FUGI FUGI !!!!
O RELATIE BOLNAVA NU SE VINDECA CU NIMIC, NU TE AMAGI !!!
E pacat sa te chinui si sa iti dai seama peste ani ca ai irosit timp si energie cauta un om care sa fie vertical si echilibrat sa stie exact care este locul fiecarui membru de famili.
Nu pot sa scriu tot ce mi-a facut soacra ca nu ar suporta pagina am inghitit asa multe ca ma mir ca nu sant nebuna pentru ca il iubeam dar am aflat ca el nu, vroia de fapt o serivtoare, si confort dar fara sa-si bata capul cu mine si fara sa ma sustina, mama lui a scapat de mine angajand o menajera pe care i-a bagat-o in pat si aceea este acum sotia lui am plans 5 ani ca nu imi venea sa cred ca dupa ce am
facut tot posibilul si am suportat toate vicleniile si monstruozitatile ei sa mi se intample asa ceva.
O data am avut curajul sa o intreb de ce nu ma vrea si raspunsul a fost ca nu am facultate , am facut o facultate si azi nora ei actuala e o fata cu 10 clase ! Daca soacra nu te vrea nu are rost sa pierzi timpul si sa incerci sa te pui bine cu ea e timp perdut !Normal ca tu faci cum crezi si apoi mai tarziu vei vedea daca ai luat decizia buna ! Bafta !
garbo030503
Postat pe 10 Martie 2013 12:27
Cam multe se plang de soacre aici imi este interesant cate din ele vor fi soacrele de maine.
Si cate isi vor "teroriza" copii ...

Precum mamele de baieti la fel pot fi si cele de fete...
Insa totul e in mentalitate la noi se creste un copil ca sa ai "AJUTOR" la batranete si nu sa lasi un om bun in urma ta ca sa faca viitorul pe acest Pamant.
Invatati copii ce este Respectul in general si sa ia cele mai bune decizii in viata de unul singur decat ati critica asa.
--------------------------
8430 sa faci "oaza fericirii" in casa la tine si traieste asa cum iti place casa mamei e cu regulile ei si casa voastra e cu regulile voastre.
Indiferent de ce vor altii familia voastra (tu si viitorul sot) trebuie sa fie pe primul loc.
altfel de ce ati intemeia una?


elisavuri
Postat pe 10 Martie 2013 14:48
Eu ti-as spune asa FUGI!!!!cit mai poti si nu sunte-ti casatoriti .Vei suferi mai tarziu daca mai vine si un copil.Daca TE iubeste cu adevarat sa accepte sa stati departe de ea si lasa-l pe el sa o mai vada din cand in cand.tu stai cat mai departe.Nu ai sa reusesti niciodata sa te accepte pt ca tu "I-ai luat Fiul..si sunt fff geloase ca mie de multe ori mi-e frica ca vrea sa ma ortaveasca sau altceva.eu pe deasupra mai am si o cumnata care ma "iubeste "la fel cum ma iubeste soacra Dar totul depinde si de El pe cine alege.Al meu deocomdata a ales Familia.Mergi si la Biserica te va ajuta foarte mult Rugaciunile.
gabibighiu
Postat pe 10 Martie 2013 17:18
sincer te compatimesc si eu am trecut prin unele chestii asemanatoare (soacra a insistat sa facem nunta desi mi-a zis ca nu ma vrea de nora, atunci i-am zis sotului ca mama lui nu ma vrea de nora asa ca e mai bine ca el sa ramana cu maica sa si eu sa imi vad de viata mea si spre surprinderea mea ma ales pe mine desi la inceput de relatie ea era confindenta lui si din c...a nu ma mai scotea desi el a fost primul si singurul meu prieten), dar am noroc la noi in famile soacara are 3 nurori si deci se cam adevereste poveste doar ca nu am ales eu sa ii vin de hac, dar sincer ori de care ori am ocazia o pun la punc si incerc sa o tin cat mai departe de familia mea, mai ales de fiul meu.
sunt mama de baiat dar eu sper din sufet sa nu il sufoc si sa nu fac aceleasi greseli care le face soacra mea atunci cand va veni cu viitorea nora acasa.
garbo_3683
Postat pe 10 Martie 2013 19:47
Situatia este foarte neplacuta si complicata,si daca a inceput rau asa va fi tot timpul,nimic nu se va schimba.Eu sint o femeie la 62 ani acum si am trait o situatie asemanatoare.Distanta nu schimba nimic.Noi traim peste ocean,si asta nu a fost o piedica pentru ea si fratii lui sa faca ce vor cu el.Este mult de scris si nu vreu sa mai rascolesc amintiri penibile.Esti norocoasa totusi pentru ca iti dai seama in ce situatie esti si ai posibilitatea sa alegi sa iei o decizie desi sint sigura ca iti va fi foarte greu.Barbatul meu m-a pus in fata faptului implinit,m-am trezit intr-o familie ciudata.Sint de acord ca trebuie sa avem grija de parinti sa-i respectam dar de aici pina a te sacrifica si a ride de vita ta si a familiei pe care vrei sa o formezi este o mare diferenta.Deci le-a facut de toate,numai de el nu s=a igrijit.REZULTAT-62 ani nici pensie nimic.Nici bun de munca.Frate mort dupa ce si-a facut casa cu banii lui.Sora dupa ce si=a facut averi si ii mergea totul bine cind fratele de peste ocean munceasi le platea din gros,acum divortata afacerile se duc de ripa.Fratele dupa ce nu a mai avut bani a fost aruncat la gunoi.In concluzie ai trei alegeri. 1Accepti situatia si iti duci crucea. 2cauta sa fii independenta si sa nu depinzi de ei. 3Fugi cit mai repede pina nu este prea tirziu.Eu am ales varianta a doua, si sint bine la ora actuala,dar am un gust amar de ce inseamna sa ai o mama manipulatoare si egoista care in definitiv nu se gindeste nici o secunda la copilul ei ci numai la ea Este decedata la ora actuala dar a facut mult rau si in special baiatului eiAm si eu doi baieti sint la casele lor si sper sa ma tina dumnezeu intreaga la minte sa-i las sa-si traisca viata asa cum cred ei de cuviinta.Oricum iti doresc numai bine si mult curaj..
Constantina_Beu_1
Postat pe 11 Martie 2013 01:19
Buna.
Aceasta situatie este si la mine.Eu sunt casatorita de 7 ani si nu s-a schimbat nimic.Am plecat amandoi din acelasi judet in Bucuresti.Am crezut ca se va rupe de maica-sa.Nu a fost asa.Am ajuns la concluzia ca nu am nici o sansa.De 8 Martie ( vineri) a plecat in Gorj la maica-sa si eu am ramas acasa.Bineinteles m-a rugat sa merg cu el, dar eu am spus nu.E 8 Martie si vreau ca ziua asta sa o petrec altfel.Nu l-a interesat.A plecat si eu am ramas singura.Concluzia la care am ajuns:nu contez pentru el si nu pot trece peste asta.M-am hotarat.Divortez.Te sfatuiesc sa-l lasi.Vei ajunge ca mine si crede-ma nu e deloc placut.Vreau sa o termin cu el cat nu e prea tarziu.Sa ramana cu maica-sa.Nu e cazul sa faci o familie cu un asemenea barbat.Norocul meu este ca nu am copii.Am simtit mai demult si de aceea nu am vrut.Sincer, am asteptat momentul care sa ma faca sa ma hotarasc.
Mult succes!Cu soacrele nu e de gluma.
garbo119498
Postat pe 11 Martie 2013 12:43
De la: garbo_8430, la data 2013-03-08 00:28:44Buna seara! Am o relatie serioasa care urmeaza sa se transforme intr-o casatorie. Problema este mama prietenului meu si relatia dintre ei. Exista intre ei o legatura speciala spre bolnavicioasa. Sunt ca doi complici. Ea este pentru el o sfanta si o martira. O alinta si o rasfata...in loc sa-mi faca mie surprize, ii face ei.
Desi in aparenta este amabila cu mine, face tot posibilul sa ma saboteze. Se preface bolnava/neajutorata/speriata/nefericita tocmai cand el trebuie sa petreaca timp cu mine pentru ca el sa se intoarca imediat. Iar el o crede!!!!! Am incercat sa fiu cat mai draguta cu ea, tot degeaba. Este atat de rautacioasa...iar el este atat de manipulat de ea...A incercat de fiecare data sa-i creeze lui impresia ca eu sunt cea rea.
Nu stiu cum sa procedez. Nu am criticat-o niciodata in fata lui, dar nu mai suport. Imi doresc sa ma indepartez de ea, dar el face in asa fel incat sa petrecem timp impreuna si cu ea...Parca suntem 3 in relatia asta. Ne sacrificam noi pentru ea, "saraca"! Desi am discutat ca vom locui noi doi separat, el bate apropuri si face incercari sa ne mutam cat mai aproape de ea sau chiar cu ea.
Vreau ca el sa n-o mai idolatrizeze si sa n-o mai rasfete si alinte atat. Vreau sa ne vedem de relatia noastra, iar ea de viata ei. Va rog frumos, daca aveti experienta in asemenea situatii, sa imi spuneti cum sa procedez...
garbo043463
Postat pe 11 Martie 2013 14:34
Draga "pirania_1960", cu riscul de a-mi atrage antipatia dumitale, iti propun sa te analizezi si sa realizezi ce ai facut copilului, ne spui ca in urma decesului sotului (dumnezeu sa-l ierte), viata ta i-ai oferit-o micutului... Sincer sunt consternat de aceasta afirmatie, ce parinte nu-si ofera viata lui copilului sau... Parerea mea e alta, dumneata nefiind o tipa sociabila, ai gasit refugiu in dominatia micutului si l-ai acoperit ca o ceata laptoasa opturandui tot orizontul, copilul tau v-a fi tot timpul dezorientat in situatii critice atunci cand nu vei fi langa el si pun ramasag ca nora sufera sau va suferii foarte mult dar nu numai nora, chir si copilul, dumneata nu vei rezista nici o data sa stai de-o parte intr-o divergenta dintre ei, pentru ca in orice familie daca nu exista si contradictii nu va fi nici dragoste si nu vei inceta vre-o data sa-i spui ca dragodstea dumitale e mult mai puternica si mai profunda decat dragostea nurorei si asta pentru ca nu vei fi in stare sa faci diferenta inrte dragostea de mama si dragostea de sotie, povestea fetei care ne-a introdus in acest subiect te macina pentru ca in subconstientul tau te cunosti foarte bine si nu stii cum sa salvezi aparentele, nu vei reusii nici o data pentru ca nu esti in stare sa judeci obiectiv, priveste in gradina dumitale si lasa fata respectiva sa-si aleaga singurica drumul in viata, chiar e contraindicat sa-ti dai cu parerea aici, pe cuvant! Nu te cunosc, dar in urma celor cateva fraze pe care le-ai expus, scurta povestioara, spune totul despre dumneata...
Daca te simti ofensata imi cer scuze, dar cred ca trebuie sa te gandesti mai bine la copilul dumitale, altfel si mai putin la, cum i-ai oferit viata, mie mi se pare foarte urata aceasta afirmatie... Parintele care nu se amesteca in relatia de familie pe care fiul sau fica incearca sa o formeze , isi dovedeste dragostea adevarata si respectul pentru cel caruia i-aa dat viata si la crescut si nu altfel, cand ii obtureaza absolut toate drepturile la libertate.
garbo088037
Postat pe 11 Martie 2013 17:15
E clar ca "buna ziua!" ca nu te place femeia asta, draga mea!
Ori faci ceva in privinta aceasta, ori renunti la iubit, gasesti altul!
Bafta!
roxana42buc
Postat pe 11 Martie 2013 18:51
Nu trebuie sa se indeparteze baiatul de mama lui ci trebuie sa te apropii tu mai mult de dansa, daca esti in srtare, bineanteles! Am trait 22ani cu fostul meu sot, am doi copii minunati, care i-au trecut mamei lui prin maini si mi le-a crescut si educat fff frumos, ptr ca eu lucram. Mi-a fost nu numai soacra, de fapt nu mi-a fost niciodata soacra, mi-a fost a doua mama, prietena, confidenta!
Cand m-am despartit de fiul ei, cunostea motivele reale de la mn, nu l-a crezut nici o clipa pe fiul ei! Acum sunt afara din tara iar copii mei, bineanteles sunt cu dansa!
Deci, incearca sa ti-o faci aliata, prietena, daca e posibil!
Doamne-ajuta!
roxana42buc
Postat pe 11 Martie 2013 19:04
De la: an, la data 2013-03-10 12:10:04 am cautat cu disperare un astfel de mesaj.
Sunt din categoria blamatelor,o viitoare soacra si fosta nora.
Scumpelor de ce intrati cu atata venin in sufletul mamelor de baieti? oare voi cum va veti simti peste ani cand veti fi soacre? nu ne mai urati si va inversunati. Daca va iubiti partenerii inseamna ca iubiti tot ce il inconjoara.Asa cum ii acceptati ticurile,glumele,felul de a fi trebuie sa ii acceptati si parintii.Singure va otraviti si va considerati NEDREPTATITE. Fara scorpiile de soacre voi nu ati avea cine sa va duca la altar


n-am inteles de ce topai cu atata fericire pe aici ...? topai pentru cele ce ai scris? [75% tampenii de viitoare soacra diperata!]
sau topai pentru ca ai vazut ca sunt femei care sufera din cauza unora care nu sunt in stare sa inteleaga ca viata copiilor lor nu este viata lor?
nu cred ca arunca cineva cu venin degeaba si cred ca soacrele care se comporta ca viitoarea soacra a acelei fete, care a deschis topicul, nu ar trebui nici macar tolerate pe o raza de 5km, de catre viitoarele nurori!
nu cred ca vreo fata sau femeie si-ar ura soacra, asa de plictiseala!
oribila si chiar meschina optica trebuie sa ai asupra vietii si viitoarei casnicii a copilului tau, daca iti inchipu ca vitoarea nora, iubindu-ti copilul, trebuie neconditionat sa te accepte si pe tine in viata lor de cuplu!
heartbit
Postat pe 12 Martie 2013 01:15
Va rog sa ma credeti pe cuvant ca am facut tot ce am putut eu pentru a-i intra in gratii acestei femei. Uneori m-am purtat atat de frumos incat, acum cand ma gandesc, mi se pare ca am exagerat cu bunatatea si am acceptat prea multe gesturi oribile.
Imi spunea cineva ca eu procedez la fel ca el cerand sfaturi...daca la el era vorba doar de sfaturi, nu era nicio problema. La el e vorba ca pare casatorit cu mama lui! Plus ca relatia dintre ei si discutiile lor seamana foarte mult cu cele din Domnul Goe. Exact asa! Mi s-a mai spus ca el nu gaseste ce cauta in minte...Credeti-ma, va rog, ca i-am oferit tot ce ar putea dori un barbat normal. Relatie ca cea cu mamitica nu-i pot oferi. Tin sa precizez ca in prezenta mea el nu se comporta ca domnul Goe, ci doar in prezenta ei. Si ca in discutiile lor, ei sunt domnul Goe si mamitica/tanti Mita/mam mare pe rand, isi inverseaza rolurile ca sa zic asa. Se alinta pe rand.
De asta cred ca ea il tampeste si ca este pacat de el.
garbo_8430
Postat pe 12 Martie 2013 01:41
Garbo119498, ma regasesc in postarea dumneavoastra. Si al meu ar face la el.
garbo_8430
Postat pe 12 Martie 2013 01:45
Nu am avut o soacra atat de manipulatoare ca a ta,dar influenta mamei de baiat asupra fiului sau si-a spus cuvantul si in casnicia mea.Oricat ar fi de detasat fiul de mama,cuvantul mamei are o greutate aparte in sufletul barbatului de langa noi....Aceasta legatura speciala are diferite grade de atasament,functie de cei doi participanti-el si ea.Relatia poate fi relaxata intre ei sau poate atinge nivelul de boala numita dependenta.
Te-as sfatui sa-i testezi partenerului tau gradul de implicare in relatia cu mama sa.La nivel practic, nu teoretic.Arata-i ca relatia lor este usor deviata de la normalitate spre atasament excesiv,bolnavicios .Intreaba-l cum are de gand sa-si construiasca viitorul in raport cu tine si cu ea.Spune-i ce asteptari ai din partea ta asupra relatiei cu mama lui
Apoi lasa -i un timp sa puna in practica ceeace are de gand sa faca pentru a raspunde dorintelor tale.
Fii apoi sincera cu tine insuti si daca te simti nefericita de atitudinea lui in raport cu tine ,FUGI!
Iar daca vezi ca depune eforturi in a-ti indeplini dorintele tale, in detrimentul dorintelor mamei lui, RAMAI; ajuta-l sa depaseasca greul de a taia cordonul ombilical si stai alaturi de el-te iubeste si va fi pentru tine ,nu pentru ea.

Totul depinde de el,nu de ea.
Si nu te iluziona ca daca nu face acum ,cand dragostea lui e la inceput,la partea cu miere a butoiului, va face mai tarziu, cand va ajunge la partea cu fiere.

Nu fa nimic altceva decat ceeace te face fericita, CLIPA CU CLIPA...Caci daca suporti o situatie frustranta,timpul va umple cantarul in defavoarea ta .

Judeca cu mintea, nu cu inima .
Acum poate il iubesti si ii accepti multe,il ierti si iti spui ca dragostea ta pentru el iti da puterea sa induri.
Peste ani, va fi o judecare a relatiei tale, si vei suferi daca privind in urma vei contoriza dragoste si nefericire ,si vei fi multumita daca vei numara dragoste si clipe fericite cu el.
LIMPEZIME in a-l vedea pe el cu adevarat cum este,SINCERITATE cu tine insuti ,si PUTERE de a decide in consecinta!!!

garbo_5053
Postat pe 13 Martie 2013 01:41
niciodata nu se va indeparta de "masa". se va indeparta cu siguranta de tine, incontinuu iti va pune bete n roate si o sa ajungi f repede la divort. iti spun din experienta proprie. aceste legaturi mama-fiu sunt bolnavicioase, nu sunt normale asa ca nici relatia voastra nu va fi normala. nu ti face iluzii si nu te lega la cap daca nu te doare.
e oribil ca exista asemenea mame pe lume....ca semenea mame distrug viitorul si fericirea tinerilor. daca ar fi dupa mine, iti spun sincer ca le-ar impusca pe toate mamele de baieti.
garbo245274
Postat pe 13 Martie 2013 09:27
Acum 2 ani aveam o relatie serioasa cu un baiat care avea o mama exact la fel cum o descrii tu pe viitoarea ta soacra. Era foarte rea si prefacuta. El mai avea 2 frati, mult mai mari. Primul era divortat (deoarece mama lui a avut grija sa se intample asta), iar al doilea era casatorit si avea un copil. Pot spune ca mama lui o barfea pe cealalta nora in ultimul hal, cand de fapt ea era o fata buna. A vorbit urat despre ea cand eu m-am dus prima data sa o cunosc. Nu mi-a placut comportamentul ei, nici al iubitului meu care nu o putea lasa singura mai deloc si, sfatuita de ceilalti am renuntat la aceasta relatie. Am suferit enorm.
In prezent am o soacra ca o bomboana, este ca a doua mama pentru mine. Nu credeam ca exista asa ceva.

Eu una am vazut ca despartirea de el sa fie unica solutie... si pentru mine a fost cea mai buna.

Eu nu zic sa te desparti de el acum. Dar analizeaza situatia. Oricum, soacra asa va ramane pana cand va muri, ea nu se va schimba, orice i-ai face. Daca observi ca intr-un anumit timp el nu se poate schimba deloc, si tu esti esti pe locul 2 mereu, lasa-i sa stea amandoi... Meriti sa ai o viata frumoasa, meriti sa fii o persoana speciala in viata sotului tau. Nu trebuie sa suferi si sa plangi din cauza lor.

Mama mea avea o vorba: "Sa plangi doar cand oi muri eu."
trixiuta
Postat pe 13 Martie 2013 11:33
garbo8430,foarte bine ca tu si parteanerul tau urmeaza sa va oficializati relatia.Am inteles ca intre viitorul tau sot si mama lui exista o relatie apropiata chiar bolnavicioasa(asa cum ai expus tu situatia),El este atent cu mama lui ii face surprize...Hai sa iti spun ceva.Eu am o verisoara care se regaseste oarecum in problema ta,nu este un caz particular,este cazul tau dar sunt si alte persoane in "pantofii tai".Faza e in felul urmator tu ar cam trebui sa iti schimbi modul de a gandi pentru ca daca intradevar iti iubesti parteanerul si eu cred ca da ar trebui sa ii oferi cuvinte frumoase despre mama lui adica sa ii zici ca te bucuri ca el are o relatie frumoasa cu mama lui(tu acum nu crezi asta),dar mama lui este fiintza care i-a dat viatza daca nu era mama lui respectiv tatal lui el nu exista.Tu poti sa ii zici ca mama lui a adus pe lume un copil deosebit ca el care s-a transformat intr-un barbat frumos care este iubirea sufletului tau,sa incerci sa o introduci si pe mama lui in subiect atc cand vorbesti cu el.Dar in acelasi timp el trebuie sa se maturizeze.Nu il opri sa nu isi mai viziteze mama doar sa rariti vizitele.De 2 ori pe luna cred ca ar fi foarte bine(my opinion).Incearca sa ii arati viatza din alta perspectiva sa nu ii vezi mama ca o dusmanca a ta.Daca ea se mai preface ca e bolnavioara una-alta o face pentru ca vrea sa se simta importanta in viatza fiului ei si da e un fel de manipulare,dar incearca sa citesti mesajul secret al acestei manipulari.Oamenii au nevoie si de spatiu.Fi buna cu ea,poarta-te cu respect dar cand vezi ca "nu are chef" incearca sa o lasi sa isi ia gura de aer.Iesi cu viitorul sot la un film care sa se difuzeze cam pe la 19,00 sa zicem apoi iesiti si la un suc la Mall se va face deja tarziu si nu ii va arde de vizita.Dar dupa cum ti-am zis anterior e bine sa o vizitati dar mai rarutz.Cat despre mutarea la ea...ar fi bine sa incerci sa faci in asa fel incat doar sa o vizitati,chiar tu singura uneori sa te duci la ea.Incearca sa ii devii amica,cel putin.Nu iti transforma iubitul in obiect!Tu esti geloasa pe mama lui poate pe buna dreptate dar incearca sa fii entuziasta,fericita si sa stii ca esti valoroasa ptr iubitul tau.De exemplu el iti zice:"Hai sa o vizitam pe mama"sau mai direct :"O vizitam azi pe mama".tu poti raspunde:"E o idee buna si mie imi face placere sa mergem la mama ta,dar ma gandeam ca azi sa iti fac o surpriza,iti spun doar inceputul o cina romantica,si pe mama o putem vizita saptamana asta ca astept si eu cu mare drag sa o vad.Si alta data cand iti zice accepti si apoi vezi tu cum faci sa distrugi blocajul de comunicare dintre voi.Important e sa existe un echilibru intre iubita si mama partenerului.Nu fi pesimista incearca sa avansezi.mult succes.
garbo_11426
Postat pe 13 Martie 2013 17:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mama are frustrari si se supara pe mine foarte repede. Va rog, o parere! 31 De la: garbo_477391 25 Noiembrie 2017 04:09
Vreau sa-mi gasesc tatal !!! 94 De la: kiwi2416 2 Aprilie 2012 00:14
Am nevoie de ajutorul dv si de un sfat. 7 De la: garbo_401366 21 Noiembrie 2016 09:18
Cum imi pot convinge parintii? 94 De la: tutankhamon 8 Noiembrie 2009 14:25
Relatia robotizata 12 De la: daniilia 2 Martie 2010 04:58
Setari Cookie-uri