Sa il pastrez sau sa renunt? Am nevoie urgent de un sfat pls

Buna,

Am o mare dilema...
Sunt divortata si am un copil din casatoria mea ratata.
Mi-am refacut viata si am fost aproximativ 2 ani intr-o relatie cu un barbat cu 2 ani mai mic decat mine. Acum am ramas insarcinata...iar el nu vrea copilul.Spune ca nu ne putem permite, desi el castiga destul de bine.
Eu insa mi-l doresc si nu pot accepta ideea de avort. Si eu am servici insa se fac restructurari si am sa raman fara servici in curand...ma incadrez la somaj, dar daca as pastra sarcina si as creste singura copilul...nu m-as descurca financiar singura cu 2 copii mici.
Nu stiu ce sa fac....am incercat sa vb cu el, dar e foarte rece...imi raspunde doar la sms-uri si foarte rar.Ultima data mi-a zis ca o sa mearga cu mine sa rezolvam "problema" la un doctor, dar ca ar fi o mare prostie din partea mea sa pastrez copilul.
Pe el il sperie ideea de o casnicie...de o familie, desi are 29 ani. Daca ne-am decide sa crestem impreuna copilul, ne-ar fi greu dar ne-am descurca.
Si pt mine ar fi mai usor sa nu il pastrez...mi-am gasit deja de lucru in alta parte, am deja un copil....insa nu pot sa stau linistita. Ma tot gandesc ca asa a vrut D-zeu....ca acest copil sa apara acum si sa se nasca...
Nu am facut-o intentionat. El ma acuza ca am incercat sa il tin astfel langa mine si mi-a zis ca "ce credeai..cu ceva impus ai sa ma tii langa tine...n-ai facut decat sa ma indepartezi si mai tare".

Ce sa fac????
garbo_11499
Postat pe 17 Februarie 2013 14:36
buna...am citit povestea ta...si prima intrebare care mi-a venit in minte este: oare te iubeste?...reiese clar ca el nu isi doreste o familie cel putin nu inca..dar...tu ai deja un copil...cum se comporta cu copilul? il accepta?...nu stiu dar cineva care accepta o femeie care are un copil de regula acel barbat vrea o familie ...ma mira ca la 29 de ani care ii are avand in vedere ca pe tine te-a acceptat cu copilul nu se bucura la o asa veste...un copil al vostru...si mai ales ca iti spune ca nu il vei putea tine langa el atata timp cat tu decizi sa pastrezi copilul...parerea mea este ca el nu tine indeajuns la tine...daca nu tia parut rau de primul copilas de primul dar de la Dumnezeu chiar daca ai ajuns sa il cresti singura pastreaza-ti si cel de al doilea...greu e mereu in viatza dar daca crezi ca zambetele lor valoreaza mai mult decat greutatea cu care ii cresti...daca cuvanul mama si imbratisarea care ti-o acorda iti face inima sa sara din piept ...nu-l omora si tine-l...el daca te iubeste il va accepta daca nu oricum mai devreme sau mai tarziu te va lasa...
garbo_11169
Postat pe 17 Februarie 2013 14:53


ce inseamna: "Sa il pastrez sau sa renunt ?"... ??? ce, e un obiect ? ca sa pastrezi pe cineva... depinde si de el, in cazul de fata... !!! ce sfat putem noi, respectiv eu, sa-ti dam... ???
barboneli
Postat pe 17 Februarie 2013 16:01

mda, interesant cum inteleg unele mame conditia asta!...
Edelstein
Postat pe 17 Februarie 2013 16:05
499 nu crezi ca era de ajuns daca puneai o singura data intrebarea ? Sau crezi ca suntem asa de incuiati si tre sa citim de doua ori ?
Rotty
Postat pe 17 Februarie 2013 16:07
499, ti-am raspuns pe celalalt topic cu acelasi titlu. nu stiu daca ajungi sa citesti acolo, dar m-ai lasat in stupoare.
in primul rand, e uluitor modul in care privesti nasterea unui copil: `sa il pastrez sau sa renunt?`...un copil nu e un obiect de care sa te debarasezi, fiindca nu stii daca iti mai e util sau daca ii mai doresti prezenta. e stupefiant.
in al doilea rand, ba spui ca in curand nu vei mai avea o slujba, ba spui ca ti-ai gasit deja de lucru in alta parte. fii coerenta.
in al treilea rand, nu-i mai trimite bizonului inchipuit niciun sms. din momentul asta nu cred ca merita sa-i mai dai vreo satisfactie in ce priveste soarta ta ori a copilului. nu-l mai priveste decizia ta. alegerea a facut-o. se pare ca unii barbati se nasc convinsi fiind ca nu au decat organul copulator si cu intelegerea ca tre` sa si-l vare undeva. asadar, creierul, singurul organ menit sa-i deosebeasca la nivel functional de primatele inferioare e doar pt desen.
esme
Postat pe 17 Februarie 2013 16:14
Nu cred ca asa se pune problema...atunci cand scrii ceva din suflet si cu lacrimi in ochi nu cred ca te mai gandesti daca esti coerenta sau te repeti ...
garbo_11499
Postat pe 17 Februarie 2013 21:31
esme si 169 - Va multumesc pt sfat.
Stiu ca nu este un obiect...daca as fi considerat ca acest copil este un obiect nici nu mai ma oboseam sa scriu aceste randuri si sa mai cer un sfat...
Da, imi voi pierde jobul actual dar intre timp mi-am depus CV in alta parte si am aflat ca m-au acceptat. Dar daca pastrez sarcina nu voi putea sa ma duc la noul job...deci ramane varianta somajului :(
garbo_11499
Postat pe 17 Februarie 2013 21:34
De la: garbo_11499, la data 2013-02-17 21:34:57esme si 169 - Va multumesc pt sfat.
Stiu ca nu este un obiect...daca as fi considerat ca acest copil este un obiect nici nu mai ma oboseam sa scriu aceste randuri si sa mai cer un sfat...
Da, imi voi pierde jobul actual dar intre timp mi-am depus CV in alta parte si am aflat ca m-au acceptat. Dar daca pastrez sarcina nu voi putea sa ma duc la noul job...deci ramane varianta somajului :(


n-au dreptul sa te dea afara daca esti insarcinata. E lege.
charmelen
Postat pe 23 Februarie 2013 15:30
Nu copilul este un obiect ci persoana cu care l-ai conceput.
garbo_1713
Postat pe 24 Februarie 2013 08:42
spune-i obiectului cu care l-ai conceput fck off, loser... nu "te-am indepartat", ci am tras apa!
quasaria
Postat pe 24 Februarie 2013 11:05
De la: garbo_11200, la data 2013-03-03 07:28:50Esme are dreptate, cum iti pui problema sa-l pastrez sau sa renunt la el? Te gandesti ca porti in tine un embrion sau un prunc? Esti in stare sa-l iubesti ca si cand ar fi suflet din sufletul tau, ai fi in stare sa-i dai toata dragostea si grija ta de mama si sa-l iubesti neconditionat?! Astea sunt problemele pe care trebuie sa ti le pui!
Legislatia romaneasca spune clar ca nu se dau afara viitoarele mame care au anuntat angajatorului sarcina

http://totuldespremame.ro/familia-ta/legislatie/care-sunt-situatiile-in-care-angajatorul-nu-te-poate-concedia

Presupun ca pentru primul copil ai deja pensie alimentara de la primul sot si cu minim 800 de lei pe care ii vei primi 2 ani dupa ce nasti si cu pensia alimentara pe care poti s-o ceri dupa nastere te vei descurca. Nu e mult, dar un copil este cel mai mare dar pe care il primim si copilul asta poate fi cel mai mare dar pe care s-ar putea ca tu sa-l primesti. Poate ca el este singurul care iti va fi candva sprijin si ajutor, iti mai trebuie doar dragoste pentru copii tai, vointa si multa CREDINTA!
Ai nevoie de un barbat care iti conditioneaza dragostea? Ai nevoie de un barbat care nu e in stare sa-i daruiasca dragoste propriului copil si pune la cale un plan de a-l ucide? Asta e barbatul pe care tu ti-l doresti in viata ta? Daca propriul lui copil nu valoreaza nimic pentru el, ce sa mai zic de copilul tau (cel din casatoria ta), sau de tine....
Ce te intrebi tu sa faci se numeste CRIMA! Sa-mi ucid pruncul sau NU? Problema la tine acum nu mai e daca sa fac sau nu un copil, pentru ca acest copil exista deja, fiinta lui pulseaza in interiorul tau. Problema la tine se pune daca sa-i mai permiti acelui "jeg de om" sa mai stea in viata ta sau nu si eu zic sa-l lasi sa-si vada de viata lui insignifianta si lipsita de bucurii, sentimente si lucruri cu adevarat valoroase
E alegerea ta, dar o mama este in stare de orice sacrificiu pentru copiii ei iar dragostea de mama si CREDINTA IN DUMNEZEU muta muntii din loc.
Sper sa faci o alegere inteleapta, astfel incat tu sa te poti privi in oglinda si sa fii mandra de tine.
Iti trimit si link-ul unui site pe care eu il rasfoiesc cu mare drag si poti cauta pe net si blogul Theonei Balan, asta ca sa te mai ajute sa prinzi incredere in tine.
http://ghidultuturorfemeilor.ro/
Ella-Giorgia
Postat pe 5 Martie 2013 08:01
De la: garbo_11499, la data 2013-02-17 14:36:43Buna,

Am o mare dilema...
Sunt divortata si am un copil din casatoria mea ratata.
Mi-am refacut viata si am fost aproximativ 2 ani intr-o relatie cu un barbat cu 2 ani mai mic decat mine. Acum am ramas insarcinata...iar el nu vrea copilul.Spune ca nu ne putem permite, desi el castiga destul de bine.
Eu insa mi-l doresc si nu pot accepta ideea de avort. Si eu am servici insa se fac restructurari si am sa raman fara servici in curand...ma incadrez la somaj, dar daca as pastra sarcina si as creste singura copilul...nu m-as descurca financiar singura cu 2 copii mici.
Nu stiu ce sa fac....am incercat sa vb cu el, dar e foarte rece...imi raspunde doar la sms-uri si foarte rar.Ultima data mi-a zis ca o sa mearga cu mine sa rezolvam "problema" la un doctor, dar ca ar fi o mare prostie din partea mea sa pastrez copilul.
Pe el il sperie ideea de o casnicie...de o familie, desi are 29 ani. Daca ne-am decide sa crestem impreuna copilul, ne-ar fi greu dar ne-am descurca.
Si pt mine ar fi mai usor sa nu il pastrez...mi-am gasit deja de lucru in alta parte, am deja un copil....insa nu pot sa stau linistita. Ma tot gandesc ca asa a vrut D-zeu....ca acest copil sa apara acum si sa se nasca...
Nu am facut-o intentionat. El ma acuza ca am incercat sa il tin astfel langa mine si mi-a zis ca "ce credeai..cu ceva impus ai sa ma tii langa tine...n-ai facut decat sa ma indepartezi si mai tare".

Ce sa fac????


Ce sa faci? Da-l draq de bou....Lasa-l
zack
Postat pe 10 Martie 2013 10:45
Am trecut si eu printr o astfel de situatie...Din pacate..situatia e clara: nu vrea sa fie cu tine..
nu te merita..daca a sp. ca asa ai vrut sa l legi..de tine..
Din pacate trbuie sa te descurci singura.
E greu dar tebuie sa mergi mai departe singura..deocamdata.
Mai tarziu va apare cineva care sa ti fie alaturi.
NU renunta la COPIL!!
Poate asa..mai tarziu, chiar va reveni la tine!! Nu poti sti.
Mult succes!! Sa fii tare..!!
garbo296431
Postat pe 12 Martie 2013 19:52
Barbatii se maturizeaza mai greu. probabil nu vrea sa se insoare, nu vrea obligatii. Multe femei isi obliga partenerii sa se casatoareasca cu ele in acest mod: "am ramas gravida fara voia mea" cu atatea metode contraceptive greu de crezut!
miriammm
Postat pe 18 Martie 2013 08:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cat costa o nastere la Municipal? 37 De la: sevand 12 Iulie 2010 19:51
incalzirea locuintelor 6 De la: Dorina_Dumbravescu_1 17 Decembrie 2012 22:57
soferite si sarcina 23 De la: cam 16 Mai 2012 20:52
antarziere mestruatiei 1 De la: garbo_478857 8 Decembrie 2017 20:37
test barza incredere in el ???? 6 De la: Incredere 16 Mai 2012 21:02
Setari Cookie-uri