este permisa casatoria intre o crestin ortodoxa si un penticostal?

buna ziua
prietenul meu e penticostal , de ceva timp am incept sa vorbim de casatorie, problema e ca au inceput sa apara divergente pe partea de religie si nu stiu ce sa fac....
ancutsam
Postat pe 4 Februarie 2013 01:53
Mai fato,tu vrei sa te mariti cu el sau cu religia de care apartine ? Daca va iubiti si va intelegeti ce mai conteaza ?
Rotty
Postat pe 4 Februarie 2013 07:23
pai eu vreau sa ma casatoresc cu el dar ma gandesc si la copii .... cum o sa ii botez ? am pus topicul aici cu gandul ca mai sunt persoane in situatia mea care au experinta ...
ancutsam
Postat pe 4 Februarie 2013 15:13
Cu ap.
Axl_R
Postat pe 4 Februarie 2013 15:57
intrebarea asta suna ceva de genul... cand merg la baie am voie sa folosesc apa si sapunul... samponul... etc?
pe ce lume traiesti fetito?
ce treaba are permisiunea casatoriei cu religia?
cine te poate orpi sa te mariti cu el, daca si tu vrei si el vrea?
poate trece el la cultul crestin-ortodox, sau poti trece tu la cultul penticostal. copiii se pot boteza in cultul lui sau in al tau, atunci cand vor aparea si daca vor aparea, in conditiile in care nici unul din voi nu renunta la credinta proprie!
daca e vorba de divergente religioase, cand de-abia ai inceput sa discuti cu el despre casatorie... eu zic sa te mai gandesti... si chiar intr-un mod serios, daca vrei sa faci cu adevarat pasul asta si daca ai sa faci fata discutiilor si presiunilor care vor urma!
heartbit
Postat pe 4 Februarie 2013 16:17
in conditiile in care pentru tine religia nu reprezinta decat mersul la biserica de Paste, Craciun si cu prilejul unei nunti, a unui botez sau vreunui eveniment funeral, atunci cred ca n-are rost sa-ti mai bati capul cu chestia asta... nu e greu sa te convinga el ca religia lui e buna, ca el l-a descoperit pe Cristos... si alte texte de genul asta...!
daca pentru tine religia chiar reprezinta ceva si ai o practica religioasa buna si constanta, atunci ai sa stii ce ai de facut!
heartbit
Postat pe 4 Februarie 2013 16:21
tocmai asta e si problema ... presiuni sunt si din partea parintilor lui... vor ca eu sa trec la religia lor
insa mie mi se pare foarte greu ....pacat , rau ....
stiu ca suna ciudat topicul ...
incerc doar sa aflu pareri din afara ...
ancutsam
Postat pe 4 Februarie 2013 16:22
Daca te iubeste si te respecta,nu are dreptul moral sa-ti ceara sa renunti la religia ta. Cand v-ati cunoscut stia ce religie ai si totusi a mers mai departe. Ei ,nu are decat sa se obisnuiasca cu ideea. Casnicia si buna intelegere,nu religia ti-o face. Si asta e valabil si pentru parintii lui,ca doar vei fi ca si fiica lor .
Rotty
Postat pe 4 Februarie 2013 17:10
religia lor nu e cu nimic mai buna decat religia ta ... si daca ii iei la scuturat putin, religia lor e o chestiune pur comerciala... pe care niste rataciti au imbratisat-o ca fiind religie... dar nu vreau sa comentez mai mult aici ... vezi ca mai e un topic de gen, unde am comentat mai mult,.,, si e deschis de multa vreme, ai face bine sa citesti tot topicul ala, mai ales ca este acolo un inversunat de pocait din asta ... care dupa 2000 de ani de crestinism s-a trezit si el ca a auzit de Iisus, si tot da citate peste citate din Biblie... !
zic ca ar fi bine sa citesti tot topicul... pentru ca acolo ai sa vezi mai multe pareri deja exprimate pe tema si mai mult de atat ai sa il vezi pe nenea ala cum se manifesta, asta insemnand ca o sa ai un erxemplu concret, de ceea ce o sa urmeze sa ai si tu acasa!
daca crezi ca e ok si iti e pe plac... atunci da-i inainte... daca nu.... atunci pune frana!
heartbit
Postat pe 4 Februarie 2013 17:21
Eu sunt ortodoxa, sotul meu e catolic.
Ne-am casatorit in biserica catolica, pentru ca ei au fost mult mai intelegatori si nu m-au asasinat cu tot felul de requirements - nu imi cereau cu tot dinadinsul certificatul de botez pe care nu-l aveam - sunt nascuta in plina epoca ceausista - si nici timp sa ma intorc prin tara si sa vanez dupa biserica in care ma botezasem si sa ma caciulesc la ei sa-mi dea certificat de botez nu aveam.

Spun toate astea pentru ca sotul meu n-ar fi avut nimic impotriva sa ne casatorim in rit ordox, desi - evident - de preferat il prefera p-al lui.

La casatorie insa nu mi-a cerut nimeni sa ma convertesc si nici n-as fi facut-o. Stiu ca suna pretentios, dar tara mea e crestin ortodoxa de 2000 de ani, inaintasii mei au murit ca sa o tina asa. Asta e felul meu de a le respecta memoria.

Pe de alta parte, insa, atunci cand biserica catolica a acceptat sa ne oficieze casatoria, mi-a pus o conditie: copiii nostri vor fi catolici.
Am zis foarte bine, asa nu terminam noi certandu-ne care unde boteaza copilul, s-a ales de la sine.

Fetita mea e catolica. Catolico-ortodoxa, celebram Pastele de doua ori. Eu am ramas ortodoxa si nici prin gand nu-mi trece sa ma convertesc vreodata. Ce-i drept sotul meu nici in gluma nu a pomenit de asa ceva.
Acestea sunt decizii pe care le luam noi insine, nimeni NIMENI nu imi poate spune cand, cum si in ce sa cred.
Iar prezenta unui barbat (si a ma-sii) nu are cum sa modifice crezul cuiva.

Deci: daca decizia de a te converti ar fi fost a ta si ar fi fost din convingere, atunci mie mi se parea OK.
Dar ca cineva sa-mi puna conditii in ceea ce priveste ceea ce am sfant... Hm! Nu stiu ce vei face tu, dar eu nu as fi casatorita cu sotul meu daca ar fi incercat sa-mi impuna vreo convertire.

Ca sa scurtez povestea, l-as fi bagat in ma-sa.


Opal
Postat pe 4 Februarie 2013 19:23
nu cred ca incape

fetita voastra e norocoasa! un singur Dumnezeu, mai multe sarbatori
Eugenia_
Postat pe 4 Februarie 2013 19:28
opal, eu nu am vrut sa fiu asa drastic cum ai fost ut la final.... dar la drept vorbind sunt total de acord cu scurtarea povestii ... si mai ales cu ce-a urmat dupa!
dar pana la urma fata face ce vre ea... ! (ar face bine sa-l bage in ma-sa si s-ai spuna NU, fie vorba intre noi! si o replica de genul ... vrei ce vrea mamica ta... adica penticostali... pai insoara-te cu ea! eject!)
heartbit
Postat pe 4 Februarie 2013 23:12
multumesc tuturor pentru mesaje
situatia este din ce in ce mai dificila , probabil ca o sa se amane totul,el fiind foarte dificil si pretentios
eu am tot sperat sa se schimbe ... dar nu vad sa se intample
pana la urma daca m-ar iubi cu adevart nici nu mi-ar cere asa ceva
multumesc inca odata tuturor
ancutsam
Postat pe 4 Februarie 2013 23:40
unde gasesc subiectul?
ancutsam
Postat pe 4 Februarie 2013 23:43
asa zicea si opal, asa ziceam si eu ... daca te-ar iubi nu ar trebui sa iti ceara...!

cere-i tu sa isi lase religia si apoi vezi ce zice! nu o sa fie de acord... atunci cum isi permite sa iti ceara tie ceva pe teme religioase?

aici gasesti topicul acela...
Toate forumurile Relatii
De ce nu poti trai cu o persoana de alta religie ¿?¿
heartbit
Postat pe 5 Februarie 2013 00:08
De la: ancutsam, la data 2013-02-04 23:40:47multumesc tuturor pentru mesaje
situatia este din ce in ce mai dificila , probabil ca o sa se amane totul,el fiind foarte dificil si pretentios
eu am tot sperat sa se schimbe ... dar nu vad sa se intample
pana la urma daca m-ar iubi cu adevart nici nu mi-ar cere asa ceva
multumesc inca odata tuturor


Exact asta iti spuneam si eu mai sus.
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 07:40
2 oameni se pot iubi pastrandu-si personalitatile cu tot ce implica asta, inclusiv, propria religie.
Mai greu ar fi cu formalitatile legate de o astfel de nunta...dar, doar atat, presupun. Desi nu sunt, exact, in tema, cu privire la o casatorie dintre 2 indivizi de religii diferite, dar, cred ca exista o cale de mijloc si in ceea ce-ar insemna "caderea la pace oficial".

Am avut si iubit si prieteni de alta religie dar nu exista nicio problema in sensul respectiv, asta in masura in care respectam obiceiurile ambelor. Chiar ne facea placere si era un punct in plus de-a ne cunoaste si prin aceasta prisma. Si chiar asta se intampla cu bucurie, curiozitate si dorinta...de a-l cunoaste si a-l iubi pe celalalt exact asa cum este.
Mi se pare...trist sa renunti la un om pe care-l iubesti din pricina religiei. Intr-un mod ideal si in particular, asumat, aceasta ar trebui sa impace, nu sa destrame.

magdabeauty
Postat pe 5 Februarie 2013 07:41
si asta e adevarat, dar cand sunt probleme de la inceput si parinti nu sunt de acord ma gandesc ca nu o sa fie o viata cu bucurii , poate doar probleme
el o sa ii apere , o sa vrea sa le faca pe plac...
eu o sa par mereu omul rau
nu stiu daca religia e problema cea mai mare sau faptul ca eu nu sunt visul parintilor lui ...
imi pare rau ca nu am stiut de religia lui de la inceput
am aflat cam pe la jumatea anului trecut
el era plecat in strainatate dar de cand s-a intors acasa e foarte schimbat
partea ciudata este ca nici macar el nu e practicant ..
poate e doar un motiv
ancutsam
Postat pe 5 Februarie 2013 12:30
Fato nu vreau sa te dezamagesc,dar cu sectantii astia ai doua posibilitati : Ori te convertesti la religia lor,ori iti vezi de drumul tau si i lasi in pace.
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 13:57
:)))))
imi vine sa rad si sa plang
am aflat ca ma inseala
de-o saptamana vorbeste cu o fata , catolica
tot nu vrea penticostala :)
ce viata ... doamneee
ancutsam
Postat pe 9 Februarie 2013 13:01
Pai daca cu tine nu i-a mers sa te converteasca....acum incearca cu alta...
Asta nu e iubire dragutzo....si nu a fost,precum iti ziceam . Respect ? IOC. Vezi-ti tu frumos de viata ta, ca nu ai pierdut nimic.
Rotty
Postat pe 9 Februarie 2013 13:08
am pierdut ...un an din viata
deminitate
mandrie ...
uff ... si multe alte lucruri , chiar si din punct de vedere material...
dar trebuie sa ma opresc si sa imi revin
sa ma ridic ...
ancutsam
Postat pe 9 Februarie 2013 13:12
In viata nu poti castiga fara sa si pierzi .....conteaza in definitiv doar ceea ce castigam.....experienta, invataminte..........Vor mai urma multe. Crede-ma.
Rotty
Postat pe 9 Februarie 2013 13:21
oare acum o sa fie altfel?o sa ma invat minte?nu am sa mai sufar .....
o sa mai iubesc?
o sa ma mai iubeaca cineva?
ancutsam
Postat pe 9 Februarie 2013 13:31
Ancutsam ,uite asa e viata

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/481527_556306724389137_1289712427_n.jpg

Ai incredere in tine.
Rotty
Postat pe 9 Februarie 2013 16:16
e greu la inceput,dar nu iti poti inchipui,cum va fi dupa vreo cinci ani...viata va fi iad,mai ales daca parintii lui fac presiuni....si vai de copii.Mai bine unul ortodox,si-asa lucrurile sunt dificile in orice casatorie,si fara diferentelereligioase...daca se mai adauga si asta in afara poblemelor obisnuite din orice casatorie.....si probleme cu socrii,cu orice socri,intotdeauna exista chiar de ati fi de aceeasi religie....
mai bine daca isi iubeste mai mult religia decat pe tine,mai bine planul doi,ca asa e modern,sa ai intotdeauna doua planuri,ca unul poate sa nu mearga...alt prieten,mai bine de 100000 ori!
daniilia
Postat pe 9 Februarie 2013 22:20
Danila,fa un efort si citeste cu doua postari mai sus.....Gata cu tam-tamul. Baiatul canta pe sub alt balcon
Rotty
Postat pe 10 Februarie 2013 08:17
De la: ancutsam, la data 2013-02-09 13:31:41oare acum o sa fie altfel?o sa ma invat minte?nu am sa mai sufar .....
o sa mai iubesc?
o sa ma mai iubeaca cineva?


Banuiesc ca esti micuta ca si varsta, pana-n 23-25, de-ti pui asemenea intrebari.
Fii serioasa! Viata/iubirea, mereu, e surprinzatoare! Asa ca fii curajoasa si bucura-te de tot ce-ti rezerva! Chiar si de un partener mai nepotrivit, pentru ca mereu ai ce invata din orice relatie...
magdabeauty
Postat pe 10 Februarie 2013 09:22
Eu in viata prin prisma serviciului am luat contact cu foarte multi pocaiti sa zic asa ..am ramas cu un gust amar pentru ca ei nu sunt ca noi , sunt rai , dusmanosi , autoritari , mereu trebuie sa fie cum vor ei ...nu regreta ca nu mai sunteti impreuna , credema nu ai pierdut nimic..iar cu timpul vei intelege tu singura asta. Mult noroc in viata iti doresc !
garbo055079
Postat pe 10 Februarie 2013 18:53
Da, eu cand eram mai micuta, pe la vreo 10 ani aveam o colega de clasa pocaita. Parea o fire blanda, calma, moale, pana mi-a trantit ca "imi pare rau ca tu nu vei ajunge in rai, desi esti o fata buna"
magdabeauty
Postat pe 10 Februarie 2013 18:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CASATORIA ESTE INVESTITIA VIETII. 216 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:22
Ma simt foarte singura 51 De la: garbo_1304 7 Decembrie 2012 19:34
OARE DE CE FACE ASTA? 28 De la: garbo119729 17 Mai 2010 23:05
Sotul meu nu ma mai suporta 41 De la: garbo_1474 11 Mai 2018 16:34
ajutor!! 6 De la: garbo181940 15 Octombrie 2011 11:29
Setari Cookie-uri