depresie din cauza curelor

De cativa ani tot tin cure de slabire, dar care nu au cine stie ce efecte. recent am inceput sa ma simt foarte deprimata si trista. am citit si pe depresiv.ro despre simptomele depresiei si am senzatia ca incep sa dezvolt o depresie din pricina acestor cure. cum sa procedez?
garbo_10735
Postat pe 21 Ianuarie 2013 09:44
Sa nu mai tii nici o cura
Rotty
Postat pe 21 Ianuarie 2013 13:44
Buna. Nu mi- o lua in nume de rau, dar nu este o idee rea sa mergi si la psiholog. Poate sa te ajute foarte mult.
zapelena
Postat pe 26 Ianuarie 2013 04:10
Buna.
Eu recomand sa nu tii cure, nu ajuta; in schimb, incearca sa mananci sanatos - renunta say limiteaza mult consumul de Paine, produse de patiserie, paste, etc, nu combina carnea si cartofii, nu mai manca prajeli, redu cantitatea de dulciuri consumata, renunta la bauturi acidulate, sucuri din comert, etc. In paralel, fa miscare-la sala sau acasa, cat mai multa. Controleaza marimea portiilor cand mananci si serveste gustari intre mesele principale: nuci, alune, migdale, fistic, seminte de orice fel, un ou fiert, etc. Asta reprezinta in stil de viata sanatos si ajuta mult la crearea unei stari de spirit bune. Orice alegi sa faci, important e sa te simti bine in pielea ta. Succes
garbo_2762
Postat pe 26 Ianuarie 2013 06:55
Buna, si eu m-am luptat o lunga perioada cu cresterile in greutate urmate de diferite diete, in ultimul an am inceput sa notez ce mananc, am eliminat complet dulciurile din oras, zahar alb, brun, miere albine, faina, cereale de orice fel, orez, paste, cartofi, consum oua, lactate - nu lapte simplu, carne de orice fel - gratar, la cuptor fara adaos de ulei, prajit in unt sau ulei de cocos, preparam in casa dulciuri cu lauaturi din fulgi de cocos, sau miez nuca macinata si indulcitor - de preferat stevie... am ajuns deja la 67 kg dupa ce anul trecut aveam 83. Intra pe Facebook, citeste postarile doctorului Andrei Laslau despre dieta keto sau low carb, fa miscare zilnic, mananca de 3 - 5 ori pe zi portii de maxim 300 g si ai sa scapi si de depresie si de kg in plus:)
luiza
Postat pe 26 Ianuarie 2013 08:09
SIMPLU, A C C E P T A- T E ASA CUM ESTI DRAGA MEA, IMPORTANT ESTE SA FII SANATOASA,MANINCA NORMAL . RENUNTA LA PIINE,MAI PUTINE DULCIURI,SI BEA MAI MULTA APA ,MAI MULTE LICHIDE SI VEI REUSI.
garbo005471
Postat pe 26 Ianuarie 2013 08:24
fetito,pai in primul rand cred ca ar trebui sa te apuci mai mult de sport,2)iubirea e un alt tratament binevenit,apoi mancarea fara zahar si paine multa dar care sa fie atent selectionata astfel incat sa nu te infometezi dar proaspat e iar ceva care sa iti faca bine s nu in ultimul rand mai lasa depresiile deoparte si fati o viata mai usoara.aaaaaaaaaaaa era sa uit carnea de peste si pui(nu prajite) iti vor face viata mult mai confortabila,tu alegi sicum spunea un alt utilizator fara regrete si remuscari ar trebui sa te duci la un doctor,el stie cel mai bine ce si cum trebuie sa iei si chiar la un psiholog iar dupa cateva luni mai stam de vb.
angelene411
Postat pe 26 Ianuarie 2013 09:10
Iubeste-te asa cum esti pentru ca fiecare om e frumos in felul luii, mananca sanatos (ce iti aduce sanatate!!! a nu se confunda cu mult) si miscare, o carte buna, un film interesant si alaturi persoane dragi ce te iubesc pentru ca esti tu.
elisavuri
Postat pe 26 Ianuarie 2013 10:41
draga mea te pot ajuta sa scapi,ma poti contacta pe stefania.lyoness@gmail.com ,vb acolo
garbo182759
Postat pe 26 Ianuarie 2013 10:45
Buna,
Parerea mea este sa incetezi cu tot felul de cure de slabire recomandate de prietenele tale sau citite. Ar trebui sa te duci la un medic nutritionist care in urma unor analize amanuntite iti va recomanda o dieta astfel incat sa se potriveasca cu organismul tau. Din cauza dietelor tinute dupa ureche ai ajuns sa fii in depresie.
Apoi puneti intrebarea cea mai dura: Care este adevaratul motiv pentru care tii aceste diete?
Daca iti vei raspunde sincer, ai sa realizezi de ce ai ajuns in starea asta.
Dupa ce ai constientizat motivul adevarat sau problema gaseste-i rezolvarea, ca apoi sa iesi, sa faci miscare, sa te plimbi,sa faci ce-ti place.
Bucura-te de faptul ca traiesti, ca esti iubita, ca ai in jurul tau prieteni.
Succes!!! :)
sibelmenat
Postat pe 26 Ianuarie 2013 11:04
Depresia apare cand nu te respecti si nu te iubesti suficient. In ce priveste greutatea corporala, putina atentie la ce mananci, acorda atentie orelor de odihna si mult dans. Aceasta este reteta unui corp de invidiat si a echilibrului greu de realizat pentru unii. Viata este foarte frumoasa, trebuie sa inveti doar sa vezi frumosul.
garbo076893
Postat pe 26 Ianuarie 2013 12:05
Daca tu percepi cura de slabire ca fiind un chin, o abtinere de la lucrurile( mancarea) care-ti plac atunci efectul acesta este mai mult decat dovada acestui lucru.
In primul rand trebuie sa te gandesti daca aceste cure te-au ajutat intr-adevar, iar daca raspunsul este negativ cred ca stii singurica ce ai de facut pe mai departe. Internetul, televizorul iti pot arata multe femei foarte "in forma", insa trebuie sa intelegi ca look-ul acela este rezultatul multor "maini profesioniste". Ca sa te simti cel mai bine incearca sa mananci cat mai sanatos( fara multe dulciuri, prajeli, si poduse fainoase) si bineinteles sa practici un sport pe care-l indragesti.
garbo187802
Postat pe 26 Ianuarie 2013 13:04
Draga noastra, nu ne spui si noua ce varsta ai, ar fi util de stiut.
Altfel, ai primit aici numai sfaturi bune, absolut toata lumea are dreptate si sa stii ca nu e nimic greu.
E clar ca esti depresiva si ai dreptate ca din cauza dietelor dar si pentru ca esti nemultumita de cum arati si cum evoluezi si, probabil, mai ai si pe langa tine pe cineva care te "faulteaza" cumva... presupun eu asa...
Ne povestesti de diete, dar nu mentionezi nimic despre ce fel de viata duci. Esti o persoana activa, faci sport, mergi pe jos, sau, dimpotriva, esti sedentara? Nu inetege cumva ca te judec in vreun fel, nu am eu calitatea asta, nu fac decat sa incerc sa-ti impartasesc din experienta personala. Am tinut si eu diete, am fost si depresiva, am in general o tendinta de a fi depresiva, deci nu e ceva ce nu inteleg in povestea ta, e povestea multora, aproape ca devine clasica. Si cand te gandesti cat e de simplu, te minunezi ca totusi atat de multa lume trece prin asta. Pot sa-ti spun cu certitudine si cu mana pe inima ca sedentarismul ne face depresivi, mai depresivi decat dietele. Cu dietele, e alta poveste, ne creaza dezechlibre de tot felul in organism, dezechlibre ce pot duce, printre multe altele, si la depresie. Si totusi, o viata activa si ceva sport ajuta extraordinar de mult, iti ridica moralul mai mult si mai repede decat poti sa crezi, mai eficient decat price psiholog, Iti da incredere in tine, te face alt om. Nu e neaprat necesar sa te duci la sala sau mai stiu eu, poti face orice iti este tie la indemana: alergi in parc, mergi pe jos prin padure pana nu te mai tin picioarele, joci un volley sau orice iti place cu prietenii sau cu dusmanii, nu conteaza, mergi cu biccleta etc etce etc. Doar incearca si o sa vezi ca functioneaza. Si cu moralul si cu kilogramele.
Pe de alta parte, daca esti o persoana activa, tii diete si nu slabesti, viziteaza medicul, problema ta ar putea fi de alta natura.
Nu pot sa nu te mai intreb un lucru: mai exact cat de grava e problema ta cu greutatea? Sau cat de reala? Nu spun neaprat ca e cazul tau, dar am intalnit si femei superbe, cu o greutate ideala, depresive, totusi, ca sunt prea grase.
Cumva, eu bat campii aici, pentru ca tu nu ne dai date suficiente, ne spui doar o poveste seaca despre "cure" si depresie. Poate dezvolti cumva, ce zici?
garbo_7093
Postat pe 26 Ianuarie 2013 20:26
Sa te accepti asa cum esti ,ar fi primul pas,ca la 18 ani oricum nu mai poti sa aratI,nu mai fi depresiva ca-ti dauneaza sanatatii....al doilea pas-un pic de miscare,plimbari,un sport ar fi de preferat...
garbo162553
Postat pe 26 Ianuarie 2013 22:14
Depresia poate aparea din cauza ca nu esti multumita de cum arati si de rezultatele curelor de slabire. Incearca sa te apreciezi pentru ceea ce esti si sa iti accepti corpul asa cum este. Ca sa iti fie mai usor gandeste-te ca altii sunt mai rau ( au handicap fizic, locomotor sau psihic ) si merg inainte. Iubeste-te! Esti sanatoasa!
Ioana_Pruteanu_1
Postat pe 27 Ianuarie 2013 11:49
chiar nu s-o prinde nimeni ca asta e reclama?
quasaria
Postat pe 27 Ianuarie 2013 13:30
stii curele de slabire sunt o chichita a lumii moderne. studiez ayurveda de 13 ani si am invata f multe,tocmai de curand ne gandeam cum sa dam un mesaj celor care nu inteleg cat este de complex organismul uman si cat de importante sunt curele naturale si o strictete alimentara. sunt vegetarian de 18 ani si am o sanatate f buna. nu uita ca si psihicul poate influenta corpul...suntem ceea ce mancam mai spunea cineva...etc. deci fapte. exista o clinica pe nume santo rafael sau steaua divina unde ai putea gasi un raspuns mai complex... ce te sfatuiesc eu este sa te iubesti si sa te accepti asa cum esti dar sa ai si o atitudine plina de multumire si f pozitiva in viata ta si in relatia cu ceilalti. pe scurt cam atat.
garbo212538
Postat pe 27 Ianuarie 2013 14:48
De la: quasaria, la data 2013-01-27 13:30:38chiar nu s-o prinde nimeni ca asta e reclama?


Neeee....anti-reclama la curele de slabire
Rotty
Postat pe 27 Ianuarie 2013 15:11
nu am facut reclama ci pur si simplu acesti oameni abordeaza cu complexitate ceva pe care tu in ignoranta ta plina de candoare nu ai cum sa-l intelegi.. e ca si cum tu ai sarit cu parasuta si eu nu .. nu am cum sa stiu ce stare ai avut si cum te-ai simtit... asa e si cu medicina naturista... polemici suntem buni sa facem si sa scriem orice dar practic nu aplicam...etc ...scuze tonul dar prostia si ignoranta ne indeparteaza de adevar...
garbo212538
Postat pe 27 Ianuarie 2013 15:16
Tu cu mine vorbeai ?
Rotty
Postat pe 27 Ianuarie 2013 15:21
Candoare...
Axl_R
Postat pe 27 Ianuarie 2013 15:23
" nu uita ca si psihicul poate influenta corpul.."

38,psihicul influenteaza chiar foarte mult fizicul
Rotty
Postat pe 27 Ianuarie 2013 15:26
De la: garbo_10735, la data 2013-01-21 09:44:53De cativa ani tot tin cure de slabire, dar care nu au cine stie ce efecte. recent am inceput sa ma simt foarte deprimata si trista. am citit si pe depresiv.ro despre simptomele depresiei si am senzatia ca incep sa dezvolt o depresie din pricina acestor cure. cum sa procedez?
Pai....ai probleme cu caputul! Mergi la psiholog daca nu te prinzi ca mancatul aiurea nu e normal ca si dorinta de a arata ca un model fashion anorexic! Si ai putea sa mergi la sala!
mitiduk
Postat pe 27 Ianuarie 2013 15:56
Ai dreptate Mitiduk .Poate ca asa o terapie ajuta

http://desmond.imageshack.us/Himg840/scaled.php?server=840&filename=photo2261582m.gif&res=landing

Rotty
Postat pe 27 Ianuarie 2013 16:11
De la: garbo212538, la data 2013-01-27 15:16:37 ...scuze tonul dar prostia si ignoranta ne indeparteaza de adevar...


Nici o problema ai mare dreptate - prostia te indeparteaza de adevar tontalete! Ma refeream la ce a scris "depresiva autoare" cind a deschis subiectul:

"am citit si pe depresiv.ro despre simptomele depresiei " - cititi dreak mesajul initial si vedeti cele 20 de reclame diferite la "depresiv ro" deschise de useri cu cite 5-6 subiecte postate si dupa aia ne agitam cum e cu kur_ele!
quasaria
Postat pe 27 Ianuarie 2013 19:10

538, mie imi suna a dr. OZ.......".ayurveda"....??
Tot reclama ii....

Cauzele depresiei pot proveni si de la curele de slabire necontrolate sau (ne)indicate de nutritionisti.....dar cum si ei sunt oameni......ca si in cazul psihologilor, te-as sfatui sa stopezi cura si sa faci un set de analize ca sa iti spuna un medic ce/cum sa procedezi in astfel de situatie.
Sanatate!
Fss_ssu
Postat pe 27 Ianuarie 2013 20:09
E normal sa ai depresii si diverse probleme de sanatate dc tii cure de slabit, pt ca tu faci doar sa aduci un aport nutritiv foarte scazut in organismul tau , sau aproape inexistent, E ca si cum ai pune o masina sa mearga, dar nu ii dai combustibil, sau nu ii schimbi uleiul la timp si ai pretentia ca ea sa mearga bine. Starea de nervozitate, agitatia, nelinistea apar de la lipsa de vitamine si multe alte elemente nutritive. Daca iti doresti sa slabesti cu adevarat, te pot ajuta, pentru ca poate fii simplu, usor si distractiv. E pacat sa te supui la atatea chinuri, pentru ca viata e facuta ca sa o traim, iar mancarea e lasata ca sa o mancam, insa trebuie sa stim si cum si ce si cand :). Te rog sa ma contactezi pe e-mail, daca vrei sa te ajut : claustanculet@yahoo.com.

O zi buna si multa sanantate!
claustanculet
Postat pe 28 Ianuarie 2013 09:48
De la: garbo_10735, la data 2013-01-21 09:44:53De cativa ani tot tin cure de slabire, dar care nu au cine stie ce efecte. recent am inceput sa ma simt foarte deprimata si trista. am citit si pe depresiv.ro despre simptomele depresiei si am senzatia ca incep sa dezvolt o depresie din pricina acestor cure. cum sa procedez?

Comentarii pe forum

Data Topic Comentariu
24 Ian 2013, 11:39 reduceri Marionnaud Mi-am luat niste produse foarte ok de la Marionnaud. Imi place foarte mult magazinul. si am gasit foarte multe reduceri la Marionnaud 30%, 50% si chiar 70%. din cate ma vazut promotia este valabila pana pe 15 febrarie. o sa le mai fac o vizita. Citeste tot subiectul
23 Ian 2013, 09:45 depresie stau la camin de aproape un an si am aceeasi colega de camera. de cand stau aici ea a avut aceeasi problema, greutatea. cred ca de la aceste cure de slabire tinute in permanenta a cazut in depresie. de cateva saptamani nu mai mananca nimic, ma rog in fiecare zi de ea sa guste geca macar. plus ca nu mai vorbeste, este foarte inchisa in ea, o vad plangand. am citit pe depresiv.ro despre depresie, iar simptomele acestea par a fi de la depresie. voi ce parere aveti? Citeste tot subiectul
21 Ian 2013, 09:44 depresie din cauza curelor De cativa ani tot tin cure de slabire, dar care nu au cine stie ce efecte. recent am inceput sa ma simt foarte deprimata si trista. am citit si pe depresiv.ro despre simptomele depresiei si am senzatia ca incep sa dezvolt o depresie din pricina acestor cure. cum sa procedez? Citeste tot subiectul
Cam cu asta se ocupa "depresiva" noastra pe forumuri... si noi, constiinciosi foc, plini de griji... hahahahahha! Super teapa mi-am luat... Dar e buna de invatatura de minte, inainte de a toci tastatura cu sfaturi pline de bunevointa, sa dau si eu un click pe user... macar atat.
garbo_7093
Postat pe 28 Ianuarie 2013 22:18
Sincere felicitari 93 ! Poate vor vedea in sfarsit si "tatele binevoitoare" ca e doar reclama si nu vor mai sarii ca arse cu gura pe unii nin noi,cum ca stim doar sa ironizam o biata faptura aflata la ananghie. Sau "ignoranti" cum ne-a mai complimentarisit cineva.
Zi frumoasa.
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2013 07:33
Rotty Recunoaste, totusi, ca mesajul in sine suna induiosator ... hahahha
garbo_7093
Postat pe 29 Ianuarie 2013 21:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dieta balerina sau cea disociata? 39 De la: garbo_411301 23 Aprilie 2017 17:59
BUNA ZIUA 1 De la: garbo072841 2 Martie 2011 14:29
cine vrea sa slabeasca?? 4 De la: allay 30 Iulie 2011 18:54
Ce e de facut cand nicio dieta nu functioneaza ? 46 De la: elenaa_gabriela85 31 Iulie 2015 15:07
Sa slabim impreuna! 276 De la: garbo_388410 5 Noiembrie 2013 13:03
Setari Cookie-uri