Am gresit ? Da .. dar ce si cum sa fac ?

Buna , povestea mea incepe acum 8 ani : m-am maritat cu un om bun , nu bea nu ma bate nici in ziua de azi dar nu e prezent .In 2 saptamani eram maritata si peste 6 luni an ramas insarcinata , nu aveam de niciunele era vai mama noastra , toti au fost impotriva sarcini si m-au pus sa fac avort .... nu am putut si pt asta ii multumesc bunului Dumnezeu pt ca acum am o fetita superba care ma ridica atunci cand cad .Care e problema ? Pai in momentul acela mi-am pus toata familia lui in cap ... nu m-am maritat numai cu el ci cu toata familia lui ..... La inceput nu mi-am dat seama ca o casnicie nu e buna fara iubire am crezut ca odata ce timpul trece voi invata sa-l iubesc .. e uite ca au trecut 8 ani si nu exista decat respect si atat . Dar m-am indragostit de un alt barbat pe care l-am cunoscut acum 3 ani si tot ce am putut face e sa ramanem la stadiul de prieteni .. de ce ? pt ca nu pot si nu stiu cum sa fac sa nu ranesc pe nimeni . Si de parca nu era suficient sotul meu a ainceput sa devina si mai absent nu il vad decat seara f tarziu si atunci atat cat mananca pt ca apoi se pune la calculator si gata ....cred ca v-am ametit si nu ati inteles nimic :) dar sunt atat de trista acum incat nici nu stiu cum sa formulez ca sa ma fac inteleasa . Anul trecut fetita mea a inceput scoala iar el m-ia interzis sa ma mai duc la munca pe motiv ca am copil de crescut si casa de intretinut ( mentionez ca soacra mea e de parere ca barbatul nu trebuie sa-si ridice nici farfuria de la masa : de aceea exist eu )
In fine daca ma injurati e bine daca nu iar e bine ... v-am scris cat am putut in mare pt simt ca explodez : nu stiu decat casa , copli, curatenie , mancare si atat :))))) mai am putin si vb singura prin casa :)))
what_love_is
Postat pe 14 Ianuarie 2013 10:05
Tot vorbind singur spune...Plec. Ajunge! i pleac!
Axl_R
Postat pe 14 Ianuarie 2013 10:34
De la: what_love_is, la data 2013-01-14 10:05:40Buna , povestea mea incepe acum 8 ani : m-am maritat cu un om bun , nu bea nu ma bate nici in ziua de azi dar nu e prezent .In 2 saptamani eram maritata si peste 6 luni an ramas insarcinata , nu aveam de niciunele era vai mama noastra , toti au fost impotriva sarcini si m-au pus sa fac avort .... nu am putut si pt asta ii multumesc bunului Dumnezeu pt ca acum am o fetita superba care ma ridica atunci cand cad .Care e problema ? Pai in momentul acela mi-am pus toata familia lui in cap ... nu m-am maritat numai cu el ci cu toata familia lui ..... La inceput nu mi-am dat seama ca o casnicie nu e buna fara iubire am crezut ca odata ce timpul trece voi invata sa-l iubesc .. e uite ca au trecut 8 ani si nu exista decat respect si atat . Dar m-am indragostit de un alt barbat pe care l-am cunoscut acum 3 ani si tot ce am putut face e sa ramanem la stadiul de prieteni .. de ce ? pt ca nu pot si nu stiu cum sa fac sa nu ranesc pe nimeni . Si de parca nu era suficient sotul meu a ainceput sa devina si mai absent nu il vad decat seara f tarziu si atunci atat cat mananca pt ca apoi se pune la calculator si gata ....cred ca v-am ametit si nu ati inteles nimic :) dar sunt atat de trista acum incat nici nu stiu cum sa formulez ca sa ma fac inteleasa . Anul trecut fetita mea a inceput scoala iar el m-ia interzis sa ma mai duc la munca pe motiv ca am copil de crescut si casa de intretinut ( mentionez ca soacra mea e de parere ca barbatul nu trebuie sa-si ridice nici farfuria de la masa : de aceea exist eu )
In fine daca ma injurati e bine daca nu iar e bine ... v-am scris cat am putut in mare pt simt ca explodez : nu stiu decat casa , copli, curatenie , mancare si atat :))))) mai am putin si vb singura prin casa :)))


eu personal am retinut o chestie din ce ai scris... !!! si asta da o explicatie la faptul ca sotul tau e "absent"... dar recunosc ca problema e greu de rezolvat. eu am sa incerc... sa explic asa cum vad eu lucrurile... si probabil ca o sa fac si multe greseli de ortografie... !!!! ai scris: "La inceput nu mi-am dat seama ca o casnicie nu e buna fara iubire am crezut ca odata ce timpul trece voi invata sa-l iubesc .. " !!! probabil ca sotul tau a simtit asta si de aceia e "absent"... ! nici nu te poti astepta la altceva de la el. el te-a iubit si nu e sigur ca n-o face si acum. dovada, grija care ti-o poarta. tie si fetitei... copilului vostru. faptul ca te-ai indragostit de alt barbat intre timp.... se poate intelege se poate nu ! mai ales ca totusi, daca e adevarat ce scrii, ati ramas doar prieteni... !!! ( ??? ) ! tu nu treiesti intr-o eprubeta... si sotul tau simte acum si chestia cu "prietenul"... !!! chestia asta cu neindragostitul de sot dar da cu un alt om strain... eu personal inteleg mai putin... ptr. ca sotul tau presupun ca nu e un monstru ! ce are prietenul tau si nu are el ? dupa atatia ani, cred ca ti-e si mai greu sa te "indragostesti" de sot... cu toate ca n-am retinut varstele voastre. dar tu, nu numai ca nu l-ai iubit la inceput, dar n-ai facut nimic nici ca sa ajungi la asta. de familie nu ma leg... ca ea e ceva in afara vietii voastre. sau ar trebui sa fie... !!! chiar in situatia asta tot nu inteleg de ce trebuie sa fi singura... nu ai prietene ? sau cineva din fa,ilia ta ? sau chiar nu iesiti niciodata impreuna ? la tine si sot ma refer. si cum tine o prietenie 3 ani cu un om pe care nici nu-l vezi ? sau te intalnesti totusi cu el... ? nu... eu nu te injur pe tine de loc... dar o injur pe soacra ta care si-a "crescut" copilul asa !!!! ea e o bestie ! are mentalitati primitive... si pacat ca copill ei ia urmat sfaturile. asta nu e barbat adevarat ! are si partea lui de vina. deci... e tare nasoala situatia ! eu as zice sa mai incerci sa-ti pastrezi totusi familia... femeile pot sa-i faca pe soti sa se indragosteasca de ele... ! nu, nu stiu ce sa faci... am picat la examen !!! sorry... !
barboneli
Postat pe 14 Ianuarie 2013 11:32
buna ziua.. de ce nu va luati inima in dinti si fetitza de mana si plecati ? sa o incepeti de la 0 ?? e greu dar cel mai important e sa fiti ok mental ,psihic vorbind.. am stat si eu o perioada inchisa ...cam tot asa"regim" il stiam si eu.. vreau sa spun k te distruge incetul cu incetul ,nu mai stii sa socializezi,nu te mai recunosti ca si persoana.. si ce fel de tata este daca nu apare decat seara acasa sa manance si sa doarma?? doar pt k financiar el sustine casa? da fetitza voastra nu are nevoie de atentie de iubire si de alte activitati care se fac inmpreuna cu parintii? nu crezi k i-ar fi mai bine doar cu tine...??stai si respira adanc ,mediteaza asupra situatiei si ia o decizie.. bafta si putere sa ai o zi buna
Iryna_Iry
Postat pe 14 Ianuarie 2013 11:32
din ce am citit totul e destul de clar, si nici pic de ameteala.
te simti singura cu fetita ta intr-o familie in care soacra iti face legile tie in casa iar sotul inca iti este obilical legat de "mamicuta" lui si probabil de alte activitati!
pentru un tablou cat mai elocvent, singurul lucru pe care nu l-ai mentionat este daca sotul are serviciu... sau cu ce se ocupa, mai bine zis... si ce-l extenueaza asa mult incat sa vina acasa si sa nu faca "nimic"!

ca sa rezolvi una din probleme ... i-ai computerul ... i-ai accesul la computer. si atunci poate o sa mai vada si altceva in casa in afara de computer!

in alta ordine de idei, poate ar trebui sa-ti faci ordine in viata, sa nu te mai amagesti singura.
ori isi ia atributiile de sot in serios, ori, cum zicea si AXL ... iti vezi de drum!
neincrederea ta in tine si in posibilitatile tale de supravietuire, probabil ca te leaga prea mult de aceasta relatie.

inca o necunoscuta, a subiectului tau, este daca locuiti cu parintii lui. daca e asa, fa tu cum sti mai bine si cauta sa va mutati amandoi intr-o casa a voastra! unde sa nu.ti spuna soacra ce ai de facut si unde "sa nu ii caute lui mamicuta in coarne", ca doar e baiatul mamii!
heartbit
Postat pe 14 Ianuarie 2013 12:49
mda, probabil ca tu vrei ca noi sa-ti dam o sugestie ori sa-ti spunem ce trebuie sa faci in situatia data, dar pe langa faptul ca nu suntem in masura sa alegem pt tine. intr-o relatie, daca ajungi sa faci `ce trebuie` si nu ceea ce iti face `bine` si te implineste, se duce dracului tot si ajungi la ceea ce ai acum. adica la frustrari, neimpliniri, dezamagiri bla, bla.
asadar, singura care stie ce are de facut ori trebuie sa afle ce are de facut, esti tu. si important e sa faci, NU pt ca TREBUIE, ci pt ca asa VREI si SIMTI tu.

si, nu, Voiajor, ala n-o iubeste, ala nici macar nu-si misca couru sa vada ca exista. pt el, ca si pt multi altii, e un fel de mi-am luat nevasta si asta nu e nimic diferit de mi-am luat ciorapi, chiloti.... pana la urma e ceva firesc, precum respiratul. ce, cand respiri te gandesti ca faci asta ori cum trebuie s-o faci?! nope!...

uite, nu stiu ce reprezentare ai tu despre o relatie, dar, daca tu ai stat pana acum indurand ceva ce te face profund nefericita pana la alienare (fiindca asta se intampla in general cand traiesti innamolit in nefericire), inseamna ca cutumele socio-moral-religioase sunt ale dreak de inradacinate in biata constiinta fragila, labila, infantila umana.
eu am divortat cand copiii mei aveau 4 ani (sunt 3 ani), fiindca nu aveam, nu traiam ceea ce-mi doream si n-am avut nicio clipa vreo remuscare sau dileme cum ca o sa ma bata gura satului, cum c-o sa ma trasneasca toti sfintii, popa, neamurile, cum ca sfidez oracaielile celor atotstiutori, care ma blamau nevrotic, isteric ca iau copiii de langa tatal lor.

du-te si fii fericita. e dreptul tau. daca tu esti fericita si copila-ti va fi. important e sa-i oferi o intelegere clara asupra a ceea ce inseamna drumul acesta nou.
esme
Postat pe 14 Ianuarie 2013 12:58
si asta trebuie mai fetelor sa isi paraseasca barbatul??

pai, mah, daca una care se marita asa ca sa fie si ea la casa ei, cu unul care nu bea, nu este violent, presupun ca si are grija de casa, doar pentru ca boul vine obosit seara acasa si nu are chef sa o scarmene la fofoloanca, pai, in mod similar, ar trebui sa va parasim si noi pe voi la prima depasire a pragului de 7000 de cuvinte zilnic pe care fizic suntem capabili sa le rostim/auzim in conditiile in care voi in medie rostiti 11000 de cuvinte pe zi.

ce dracu', da, sunt situatii in care este evident ca trebuie sa iti parasesti partenerul, dar hai sa mai si judecam de la caz la caz.

oare de ce este absent? o fi obosit? NU, indiferent de cat munceste el trebuie sa fie apt sa isi faca datoria, nu? sunteti absolut colosale. imi aduceti aminte de o situatie din viata mea...

... acum vreo 8 ani, am intalnit o tipa maritata. foarte aprinsa si dornica de a-si insela sotul. cum eu nu il cunoasteam, nu am avut nimic impotriva sa o ajut... ma rog, la un moment dat o intreb cam ce o impinge pe ea spre adulter. ar fii fost o groaza de motivatii pe care le-as fi putut accepta. raspunsul a fost naucitor insa ... "munceste ca un dobitoc, are 2 servicii iar cand ajunge seara tarziu acasa nu ma mangaie in talpa, eu am mancarimi in talpa pentru ca stau mult in picioare la serviciu, magarul dracu' ". a fost prima si singura oara in viata mea cand am renuntat la o relatie sexuala din jena fata de un bou pe care nici macar nu il cunosteam. absolut incredibila femeia

banuiesc ca daca aia si-ar expune nemultumire aici, a-ti invita-o si pe ea in clubul femeilor divortate, puternice si fericite...

please....
burst4x
Postat pe 14 Ianuarie 2013 16:25
uite, ce-i, Burst4x, ala se pare ca-i obosit, fara chef si absent de vreo 8 ani, ceea ce ridica niste semne de intrebare pertinente. in al doilea rand, da, poate ea-si doreste sa fie `scarmanata la fofoloanca`, dar tocmai aici e marea capcana in care pica toti, inclusiv tu: poate ca-si doreste ca si el sa vrea s-o scarmene. asadar, nu e vorba de niste datorii conjugale, ci de ceea ce-i aduce in mod real, fara a trisa, impreuna. ori vine totul de la sine, ne intampinam unul pe celalalt, pt ca altceva nu simtitm si nu vrem, ori adio si-un praz verde.
e limpede ca fiecare are alte asteptari de la relatie, de la ceea ce inseamna viata in doi.
...cat despre `ar trebui sa va parasim si noi`, ai dreptate, de ce `sa va parasim, cand putem sa ne mutam scula si prerogativele de bizoni autopotentati si inchipuiti in alte parti, unde iarba-i deasa si manoasa? ce pnm, nevasta-i nevasta, bleah, are sarcini bine stabilite si batute in cuie si tre` sa ma suporte si sa ma aduleze, ca doar sunt ditai regele soare, si stapan pe deasupra.`

uite, burst, decat unu` de care sa ma impiedic prin casa, pe canapea, la wc, cu privirea, doar ca sa-i menajez sensibilitatile lui de taurasu` Ferdinand neinteles, mai bine ma lipsesc.

e dureros sa vezi tot mai pregnant cum se pune un egal absolut intre relatie (fiindca oricum casnicia si-a deteriorat demult sensurile) si obligatii. e total eronat. esti cu cineva pt ca asa vrei si simti, nu pt ca exista o miza.

so, please!
esme
Postat pe 14 Ianuarie 2013 18:31
De la: esme, la data 2013-01-14 18:31:16uite, ce-i, Burst4x, ala se pare ca-i obosit, fara chef si absent de vreo 8 ani, ceea ce ridica niste semne de intrebare pertinente. in al doilea rand, da, poate ea-si doreste sa fie `scarmanata la fofoloanca`, dar tocmai aici e marea capcana in care pica toti, inclusiv tu: poate ca-si doreste ca si el sa vrea s-o scarmene. asadar, nu e vorba de niste datorii conjugale, ci de ceea ce-i aduce in mod real, fara a trisa, impreuna. ori vine totul de la sine, ne intampinam unul pe celalalt, pt ca altceva nu simtitm si nu vrem, ori adio si-un praz verde.
e limpede ca fiecare are alte asteptari de la relatie, de la ceea ce inseamna viata in doi.
...cat despre `ar trebui sa va parasim si noi`, ai dreptate, de ce `sa va parasim, cand putem sa ne mutam scula si prerogativele de bizoni autopotentati si inchipuiti in alte parti, unde iarba-i deasa si manoasa? ce pnm, nevasta-i nevasta, bleah, are sarcini bine stabilite si batute in cuie si tre` sa ma suporte si sa ma aduleze, ca doar sunt ditai regele soare, si stapan pe deasupra.`

uite, burst, decat unu` de care sa ma impiedic prin casa, pe canapea, la wc, cu privirea, doar ca sa-i menajez sensibilitatile lui de taurasu` Ferdinand neinteles, mai bine ma lipsesc.

e dureros sa vezi tot mai pregnant cum se pune un egal absolut intre relatie (fiindca oricum casnicia si-a deteriorat demult sensurile) si obligatii. e total eronat. esti cu cineva pt ca asa vrei si simti, nu pt ca exista o miza.

so, please!


nu stiu daca am citit acelasi text... in viziunea femeii-care-s-a maritat-asa-ca-sa-se-marite, omul intradevar a fost absent de la inceput... oare cum a indraznit dobitocul sa, presupun, simta ca fomeia a vrut doar sa se aseze si ea la casa ei, ca,deh, el era baiat bun??

cateva paragrafe mai jos, acelasi personaj ne impartaseste faptul ca nenorocitul a devenit si mai absent tocmai cand ei i-a cazut cu tronc un alt flacau... tocmai cand ar fi trebuit sa fie acolo langa ea sa o ajute, nu-i asa? a draq coincidenta... exclus sa fi simtit ceva, ca, deh, barbatii nu simt niciodata, doar femeile sunt in stare, nu? si oare cat de mare o fi fost absenta in termeni absoluti daca in termeni relativi el a devenit 'mai absent' la un moment dat?

ma intreb ca prostul, nu pentru ca as stii din experienta, cat de nerezonabile sunt asteptarile unor femei... nuuu, nici vorba de asa ceva

oricum, nu despre tine este vorba, tu poti sa faci ce vrei sa fii membra de onoare in clubul divortatelor, puternicelor si fericitelor.

eu nu am atacat vreo problema de a ta, tocmai am spus ca, lucrurile trebuie judecate de la caz la caz. faptul ca tu te-ai i piedicat de nu stiu ce bizon sau mai stiu eu ce alt fetish zoofil nu are relevanta pentru cazul de fata. ca si in fotbal, nu seamana un meci cu altul.

dar evident, voi nepricepamdu-va la fotbal, ca e doar prilej pentru porcii de barbati sa se imebete, nu pricepeti lucrul asta. pe cale de consecinta, sariti cu sfaturi bazate exclusiv pe experienta personala, revarsandu-va frustrarile asupra unor oameni, in mod unfair. in incercarea de a va convinge de justetea deciziilor voastre va strigati "fericirea" pe forumuri indemnand pe toate sa va urmeze exemplul, ca este sau nu este cazul.

despartirea stimata doamna, ar trebui, in umila mea opinie sa fie ultima solutie. cunosc mult prea multe cazuri in lumea reala de oameni despartiti si, culmea, nu foarte fericiti. spre deosebire de cvasi-totalitatea populatiei de pe garbo care este in al 9-lea cer. ca si vacutzele din reclama milka

am vazut destul de multe cazuri in care oamenii au fost influentati de sfaturile binevoitorilor experti, in majoritate femei. dar bineinteles, asta intr-o lume care nu a ajuns la intelepciunea de pe forum, unde nu exista nici o frustrata si ipocrita evident.

in continuare, raman la opinia mea si anume ca fiecare caz trebuie judecat in functe de circumstantele proprii, bineintelese si nu citite in diagonala, experienta ta fiind utila pentru tine, dar cam atat.

so, please...
burst4x
Postat pe 14 Ianuarie 2013 19:50
_________________________________________

Ea ateapt de la el, el de la ea, soacra/mama de la ei...nimeni nu-i mulumit/fericit.
Axl_R
Postat pe 14 Ianuarie 2013 20:03
adnotam codul drepturilor si obligatiilor.
Eugenia_
Postat pe 14 Ianuarie 2013 20:08
da, burst4x, nu vorbim nici macar despre acelasi `mesaj`...
nu era vorba despre mine, era o opinie, pur personala. mda, ma mai apuca si pe mine datu-n barci cu panze. daca ai fi citit adresarea mea catre ea, ai fi vazut ca am inceput prin a-i spune ca nu e nici eficient, nici fair si nici de dorit sa astepte de la noi, cititorii, sugestii. experientele sunt personale, individuale.

faptul ca mi-am exprimat opinia nu cred ca era menit sa faca din mine un personaj de poveste, de topic ori reprezentanta vreunei categorii sociale. eu vorbesc in numele meu si doar al meu. nu ma identific cu nimeni si visele, asteptarile, nazuintele mele sunt si raman ale mele si numai ale mele. dar asta e alta kestie.

dac-ar fi sa-mi conduc pana la capat parerea, ar trebui sa spun ca nu fac din divortul meu vreun titlu de glorie. dimpotriva, il consider un esec in viata mea, dar life goes on. si nu, nu regret. dar nici nu ma mandresc cu asta.

so, feel free to shoot at me again, if this pleases u.
esme
Postat pe 14 Ianuarie 2013 20:09
De la: esme, la data 2013-01-14 20:09:54da, burst4x, nu vorbim nici macar despre acelasi `mesaj`...
nu era vorba despre mine, era o opinie, pur personala. mda, ma mai apuca si pe mine datu-n barci cu panze. daca ai fi citit adresarea mea catre ea, ai fi vazut ca am inceput prin a-i spune ca nu e nici eficient, nici fair si nici de dorit sa astepte de la noi, cititorii, sugestii. experientele sunt personale, individuale.

faptul ca mi-am exprimat opinia nu cred ca era menit sa faca din mine un personaj de poveste, de topic ori reprezentanta vreunei categorii sociale. eu vorbesc in numele meu si doar al meu. nu ma identific cu nimeni si visele, asteptarile, nazuintele mele sunt si raman ale mele si numai ale mele. dar asta e alta kestie.

dac-ar fi sa-mi conduc pana la capat parerea, ar trebui sa spun ca nu fac din divortul meu vreun titlu de glorie. dimpotriva, il consider un esec in viata mea, dar life goes on. si nu, nu regret. dar nici nu ma mandresc cu asta.

so, feel free to shoot at me again, if this pleases u.


nu, nu am de ce, asta este o reprezentare fair a realitatii. imi cer scuze daca te-am atacat in mod nejustificat dur, dar urasc ipocrizia unora. se pare ca, totusi, nu este cazul tau. peace
burst4x
Postat pe 14 Ianuarie 2013 21:03
De la: what_love_is, la data 2013-01-14 10:05:40Buna , povestea mea incepe acum 8 ani : m-am maritat cu un om bun , nu bea nu ma bate nici in ziua de azi ........................... .. />

e clar! daca nu te bate"nici in ziua de azi" e bun! eu zic: TINE CU DINTII DE EL!

mai departe nu mai citesc ca nu are sens. e cu Happy End!
silfida
Postat pe 14 Ianuarie 2013 21:17
acum, ca am terminat cu sfada off-topic, sa scriu ceva si on-topic:

ce faci este problema ta, ramai cu el sau te desparti, tu hotarasti. dar....

daca hotarasti sa te desparti, NICIODATA, sa nu ii spui ca nu l-ai iubit de la inceput. spune-i ca nu il mai iubesti, ca vrei altceva etc. inventeaza ceva

din putinul pe care l-ai scris, este posibil sa fie o fire introvertita, mai ales ca nu ai relatata vreo discutie pe subiect. barbatii introvertiti sunt imprevizibili si periculosi...

tu ti- ai inselat moral sotul din ziua in care te-ai casatorit cu el. eu nu pot empatiza cu tine, dar nici nu o sa te pun la stalpul infamiei, cate nu or fi la fel ca tine...

voi femeile va dati de ceasul mortii ca noi va inselam fizic. cea mai naspa forma de tradare este cea morala totusi. ceea ce tu ai facut. nu iti provoca norocul daca vrei sa te desparti de el in conditiile astea, protejeaza-te ascunzandu-i faptul ca nu l-ai iubit. gheata este groasa iarna si scafandrii lucreaza greu... u never know...

intr-o lume in care laserul face cele mai fi e incizii, totusi, ciocanul ramane ala care bate cuiul...

ai grija
burst4x
Postat pe 14 Ianuarie 2013 21:50
burst4x
respectele mele si !!!
heartbit
Postat pe 14 Ianuarie 2013 22:38
nu, burst4x, nu m-am simtit ofensata in niciun fel, cu atat mai mult, cu cat eu insami fusesem eliptica. u know what I mean. eu am intelegerile mele si convingerile mele... deocamdata. dar asta nu inseamna ca sunt indaratnica. si, da, nu sunt ipocrita.
...si, in plus, nu am vanitati.
esme
Postat pe 14 Ianuarie 2013 22:50
esme, imi dai voie...
si daca nu imi dai voie, acum ce sa fac, am dat, am dat... nu mai iau inapoi!
heartbit
Postat pe 14 Ianuarie 2013 22:54
galant, galant, heartbit!
desi sunt mai sfioasa si tare simtitoare, ashea, primesc!
as putea refuza...?!

esme
Postat pe 14 Ianuarie 2013 23:36
n-ai cum! si nici nu incerca!
heartbit
Postat pe 14 Ianuarie 2013 23:56
asta ziceam si io! era un sens care se ascundea acolo printre randuri.

esme
Postat pe 15 Ianuarie 2013 00:07
Buna , pfff singurul lucru pe care sigur nu am vrut sa-l fac e aceala de a isca o discutie intre voi , au fost o gramada de intrebari si am sa incerc sa raspound aproape la toate : eu am 30 de ani el 32 , si daca vroiam sa divortez o faceam pana acum dar tot am incercat sa fac sa fie bine , nu m-am maritat doar asa ca sa fiu maritata .... lucrurile in aceea perioada au luat o viteza in care noi doi ne-am pierdut iar in momentul cand a venit si fetita va dati seama ca era un haos total .... nu mai aveam timp de sentimentele noastre ne-am canalizat toata atentia pe cresterea ei neglijand relatia noastra , niciodata nu am zis ca sotul meu e rau sau sa-l ponegresc intr-un fel , singurul lucru pe care l-am spus e ca a fost absent si acum e din ce in ce mai absent ..... niciodata nu i-am cerut sa ma " scarpine la fofoloanca" nu sunt genu .... in schimb am cerut mai multa implicare in viata de familie , in treburile casnice pe care un barbat trebuie sa le fac .. iar daca el lucreaza si eu nu asta nu inseamna ca are dreptul sa stea relax cand vine acasa .. pt ca sunt multi care lucreaza dar mancar i la sf de saptamana mai fac si ei ceva .. un om obosit vine de la munca mananca. se spala ce face el acolo mai sta putin cu familia si apoi se pune in pat nu sta la pc pana la 1 noaptea doar asa ca e obosit . Niciodata nu am cerut stele de pe cer , in 8 ani de zile am iesit cu el in oras doar de 2 ori , poate sunt eu nebuna si aiurita dar cum eu puteam sa ma duc la munca sa spal sa fac mancare , curatenie , si sa mai ies si cu copilul acasa cred ca si el poate face un mic efort dar ca eu cred ca nu-i pasa sau nu stiu ce naiba sa mai cred ..... mentionez ca soacra mea nu sta cu mine daca ar fi stat eram de mult plecata dar viata noastra se desfasoara asa : toata sap stam acasa iar la sf de saptamana el isi ia talpasita la mama si pe deasupra se mai si supara cand nu ma duc cu el ... imi zice ca din cauza mea suntem asa ca nu am stiut sa ma fac placuta ... trebuia sa o pup pe soacramea in c..r ca sa ma fac placuta de parca la mine in casa nu as avea destule de facut .. nu stiu ce sa va mai zic inca am nervi si imi este teama ca va zapacesc a mai zis cineva ca tam nesam acum 3 ani m-am indragostit si ca ce are ala si el nu are .... e acel " ala" nu ma critica la fiecare 2 cuvinte pe care le scot din gura si da am ramas la stagiul de prieteni pt ca am vrut si inca lupt pt familia mea doar ca nu stiu cum sa o mai fac ca sa fie bine si sa pot fi si eu impacata , linistita sa simt ca traiesc nu doar o sluga .... sa aveti o zi frumoasa
what_love_is
Postat pe 15 Ianuarie 2013 10:01
misto discutie....
Dupa parerea mea lucrurile sint simple. Ale dreak de simple. Oamenii nu se nasc sa se sacrifice pe nici un altar, se nasc sa fie in mama ma-sii fericiti si, daca nu sint fericiti cu iarba de acasa, sint LIBERI sa caute una mai verde. Asumindu-si riscul ca poate o gasesc, poate nu. Dar macar ideea ce fac ceva concret sa iasa din nefericirea in care baltesc de vreo 20j de ani ar trebui sa fie oarecum refreshing.
Nu e vorba nici de vinovatie, nici de nevinovatie, ca nu e nici un stabor sau - daca e - cui ii pasa de el?! Si de ce ar trebui sa ii pese?
Faptul ca ASA VREI e un argument suficient sa ramai cu oricare porc, nesimtit, abuzator, serial killer, etc. Faptul ca NU VREI e la fel de bine un argument suficient sa nu ramai cu nici un Ferdinand blind, dragut, inconjurat cu floricele... Nu e nevoie de alte justificari - nici intr-un caz, nici in altul. Logica n-are nimic de -a face aici - nici comparatiile. Este vorba, pur si simplu, de ce simti. Si e valabil in cazul ambelor sexe....
Mi-ar fi absolut imposibil sa il opresc pe unul care ar vrea sa plece. Faptul ca eu am facut, am dres, am nspe merite si dreptati e absolut irelevant... Idem: daca vreau sa plec, n-am de ce sa justific de ce vreau sa plec. Vreau, pur si simplu. E un motiv suficient - probabil, singurul suficient in cazul unei despartiri....
quasaria
Postat pe 15 Ianuarie 2013 10:36
De ce ai pus un asemenea titlu topicului ? Cu ce ai gresit ? .... Eu iti inteleg situatia mai bine decat crezi. Cu consecventa,intelepciune si pricepere poti sa indrepti situatia. Parerea mea.
Rotty
Postat pe 15 Ianuarie 2013 10:38
" La inceput nu mi-am dat seama ca o casnicie nu e buna fara iubire am crezut ca odata ce timpul trece voi invata sa-l iubesc .. ''

Io cred c aici a greit...la asta se refer.


Q, dac vreau iarb mai verde iar ajung vcu.
Axl_R
Postat pe 15 Ianuarie 2013 11:22
exista si varianta sa ne punem ochelari verzi si sa ajungem intelectuali.

pe aici se spune si ca the grass is greener on the other side, because there is more sh_t over there... Ce ti-e si cu fertilizarea asta.
quasaria
Postat pe 15 Ianuarie 2013 11:30
;))
Axl_R
Postat pe 15 Ianuarie 2013 12:06
.....Fulga ?
Rotty
Postat pe 15 Ianuarie 2013 13:29
De la: burst4x, la data 2013-01-14 21:50:02acum, ca am terminat cu sfada off-topic, sa scriu ceva si on-topic:

ce faci este problema ta, ramai cu el sau te desparti, tu hotarasti. dar....

daca hotarasti sa te desparti, NICIODATA, sa nu ii spui ca nu l-ai iubit de la inceput. spune-i ca nu il mai iubesti, ca vrei altceva etc. inventeaza ceva

din putinul pe care l-ai scris, este posibil sa fie o fire introvertita, mai ales ca nu ai relatata vreo discutie pe subiect. barbatii introvertiti sunt imprevizibili si periculosi...

tu ti- ai inselat moral sotul din ziua in care te-ai casatorit cu el. eu nu pot empatiza cu tine, dar nici nu o sa te pun la stalpul infamiei, cate nu or fi la fel ca tine...

voi femeile va dati de ceasul mortii ca noi va inselam fizic. cea mai naspa forma de tradare este cea morala totusi. ceea ce tu ai facut. nu iti provoca norocul daca vrei sa te desparti de el in conditiile astea, protejeaza-te ascunzandu-i faptul ca nu l-ai iubit. gheata este groasa iarna si scafandrii lucreaza greu... u never know...

intr-o lume in care laserul face cele mai fi e incizii, totusi, ciocanul ramane ala care bate cuiul...

ai grija


da burst... si eu iti dau dreptate in ce scrii... ! dar observ ca nimeni nu s-a gandit si la altcineva... !!! sa plece... sa-l paraseasca... sa incerce cu noul prieten.... DA e usor sa dai bir cu fugitii... !!! dar ce FCEM CU FETITZA... CU COPILUL ????? nu e usor sa ramana fara tata.... daca avea 8 luni... mai mergea ! dar are 8 ANI... !!! au trait impreuna, o fi iubit-o si el... cat de "bou obosit" era... a educat-o... ia facut bucurii... etc. ea, se gandeste numai la ea... poate o sa-i fie mai bine cu noul prieten... dar s-a intrebat si ce face copilul lor... ? nu cred !
barboneli
Postat pe 15 Ianuarie 2013 14:29
barbo, divortul reprezinta sfarsitul relatiei de CUPLU. Nu sfarsitul rolului de mama sau de tata.
Si nimeni, nici copiii, nici papa, nimeni nu poate impune unui om sa adoarma si sa se trezeasca mimind iubire acolo unde NU E. Daca eu nu mai vreau sa il vad pe ala in patul MEU - sau nu mai vreau sa ma vad pe mine in patul LUI, cum consideri - cine sau ce principiu nobil ar putea sa ma oblige?????
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2013 07:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac? 36 De la: CiobO 3 Ianuarie 2016 15:05
eUniversum 1 De la: eUniversum 4 Decembrie 2011 01:46
despartiri dureroase 13 De la: elodia 7 Ianuarie 2010 10:55
dc barbatii divortati fac atata pe victimile si isi acuza pe fosta ca ea e de vina,o vb de rau ,isi posteaza viata pe toate saiturile unde sunt femei,ce cred ei ca castiga....simpatia noastrasi vor sa atinga o coarda sensibila?Asa considera ei oare ca po 27 De la: vuvuzela 9 August 2010 13:00
iubire cu nebadai... 49 De la: fleurdelis 8 Decembrie 2010 19:45
Setari Cookie-uri