Singuratatea in....DOI !!!!

Am auzit de multe ori aceasta expresie-am incercat s-o inteleg,sa mi-o explic dar e greu,fff. greu!
Incerc sa inteleg de ce doi oameni care s-au iubit,au facut copii impreuna,au gineri,nurori,nepoti...si totusi ei suint doi straini,care incearca sa salveze aparentel-de "ochii" lumii si ai copiilor pot convietui ,asa, impreuna??
Sa fie partea materiala{casa,masina,cont.}. motivul??Am mai auzit si ca sa nu strice viitorul copiilor,ca ar dori sa dea la..Academie-si conditia de baza este sa ai familie "model" si mai ales...nedespartiti...Credeti????
E nedrept sa accepti asa ceva...si totusi eu...cunosc..5 astfel de cupluri....
Poate ca sunt mai multe,dar stiu sa ascunda acest trist fapt!
elisabeta_boia
Postat pe 23 Decembrie 2012 22:24
De la: elisabeta_boia, la data 2012-12-23 22:24:37Am auzit de multe ori aceasta expresie-am incercat s-o inteleg,sa mi-o explic dar e greu,fff. greu!
Incerc sa inteleg de ce doi oameni care s-au iubit,au facut copii impreuna,au gineri,nurori,nepoti...si totusi ei suint doi straini,care incearca sa salveze aparentel-de "ochii" lumii si ai copiilor pot convietui ,asa, impreuna??
Sa fie partea materiala{casa,masina,cont.}. motivul??Am mai auzit si ca sa nu strice viitorul copiilor,ca ar dori sa dea la..Academie-si conditia de baza este sa ai familie "model" si mai ales...nedespartiti...Credeti????
E nedrept sa accepti asa ceva...si totusi eu...cunosc..5 astfel de cupluri....
Poate ca sunt mai multe,dar stiu sa ascunda acest trist fapt!


de aia cauti tu o prospatura de 45-50 de ani, cu muschii lucrati in patratele si grizonat ! MADAM, esti femeie in toata firea si MINTI DE RUPI .NU AI NICI UN PIC DE BUN SIMT? FEMEIE SAU BARBAT ESTI JALNIC/A . PENIBIL/A. citeste-ti raspunsurile pe topice, vezi ce e neregula cu tine! ce vrei de la viata ? ce te nemultumeste de esti atit de distrusa?dispari ca ne-am saturat de minciunile si prostiile tale.
garbo_5862
Postat pe 24 Decembrie 2012 00:29
62 pe mine ma judeca numai D-zeu,EL stie ce fel de femeie sunt....si inca nu mi-e rusine sa merg cu fruntea sus!!
JALNICA ,NEBUNA,REA,URATA LA SUFLET,INVIDIOASA ,NEMERNICA..si NEREALIZATA Nu te dusmanesc,MI-E MILA DE TINE !!!Nu credeam ca pot exista si astfel de fiinte-dar tu nu esti fiinta,esti intruchiparea RAULUI si INVIDIEI si PROSTIEI chiar !!!Esti PROASTA pt. ca una am cerut eu in topic si alta ai dat tu,habar nu ai nici sa intelegi o tema. Asta sa fie motivul pt care ai "atacat" asa??Te-am ...atins cumva??/
elisabeta_boia
Postat pe 24 Decembrie 2012 18:32
Betty,nu iti strica frumoasa seara de Ajun .....Nu merita . Craciun fericit sa ai
Rotty
Postat pe 24 Decembrie 2012 18:39
cu cine te certi, bety?

Ai dreptate... si cel mai trist mi se pare ca oamenii aia fac ce cred ca "trebuie" sa faca. Vieti furate...
quasaria
Postat pe 24 Decembrie 2012 23:40
Rotty Craciun Fericit!1
Qasaria Craciun Fericit.....ma bucur ca-mi dai dreptate,puup!!
Si ..aveti perfecta dreptate...nu am cu cine ma certa..ignor..total!!
elisabeta_boia
Postat pe 25 Decembrie 2012 01:12
De la: quasaria, la data 2012-12-24 23:40:27cu cine te certi, bety?

Ai dreptate... si cel mai trist mi se pare ca oamenii aia fac ce cred ca "trebuie" sa faca. Vieti furate...
garbo002407
Postat pe 25 Decembrie 2012 03:24
Aseara am fost la liturghia de Craciun!! Si apropo ..la tema topicului...am vazut,fara sa vreau,un cuplu despre care eu credeam ca-s impliniti...dar ea a venit singura,el singur{deci nu impreuna..} si au plecat la fel...singuri-de fapt ..gresesc ,au plecat fiecare cu D-zeu! Dar nu mai pareau cuplul perfect...bine ca n-au uitat sa vina la biserica!!
Nu voi cerceta-m-as bucura sa ma fii inselat!!
Doresc la toti cei impliniti intr-o casnicie fericita sau o relatie implinita,dar si celor singuri ..in doi....Craciun Fericit si pace-n suflete!!!
elisabeta_boia
Postat pe 25 Decembrie 2012 10:18
Bety, Rotty, Q, va doresc Craciun frumos si linistit!

Tema este foarte interesanta. Sa ma dreg un pic si-mi voi da si eu parerea...
Va pupacesc.
Luna_in_capricorn
Postat pe 25 Decembrie 2012 10:41
Sarbatori Fericite si tie Luna
Rotty
Postat pe 25 Decembrie 2012 10:46
Luna si tie Craciun Fericit!!
Tema e si interesanta si ..apropiata de adevar-crud..dar adevar!!
elisabeta_boia
Postat pe 25 Decembrie 2012 10:47
Craciun fericit tuturor!

M-a cam surprins agresivitatea atacurilor, macar in momente de-astea, cand vorbim sau auzim de pace in suflet etc... Sau e de la prea mult post si exploda oala sub presiune?
De ce singuratate in doi? Poate fi si de la dependenta? Masochistul trebuie sa aiba cineva care sa-l chinuie, sadicul are nevoie de victima
anca16
Postat pe 25 Decembrie 2012 12:48
Nu pricep,daca este vorba de "doi"atunci de ce o numiti singuratate ?,unul este singur,doi sunt mai multi s-atunci de ce abordati asa subuectul ?
dumitru111945
Postat pe 25 Decembrie 2012 21:05
Buna seara tuturor!
Singuratatea in doi este cu mult mai grea, mai dureroasa decat singuratatea de unul singur/una singura. Se intalneste foarte des in lumea asta, foarte des. Unii se obisnuiesc...cu timpul...pe altii ii dezumanizeaza. Cauze? Aceeasi, lipsa iubirii.
Luna_in_capricorn
Postat pe 25 Decembrie 2012 21:25
dupa parerea mea, nu sint de condamnat: sint doar victime... Victime ale unui sistem in care sfanta "familie" crestineasca e mai importanta decit individul, deci tu nu valorezi nici cit o ceapa degerata daca nu ai "un statut". Exista diverse presiuni sociale in acest sens: dar presiunile sociale nu sint in nici un caz menite sa fie in interesul tau. Iti trebuie ceva cojones sa iesi din "linie" si sa iti asumi responsabilitatea vietii proprii asa cum intelegi TU sa o traiesti, nu ceilalti.
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2012 23:07
De la: dumitru111945, la data 2012-12-25 21:05:05 Nu pricep,daca este vorba de "doi"atunci de ce o numiti singuratate ?,unul este singur,doi sunt mai multi s-atunci de ce abordati asa subuectul ?


chiar, de ce?
danggggg
aoleu, frate draga, greu!
anca16
Postat pe 25 Decembrie 2012 23:13
mda, s-a facut o prea mare risipa de reguli asa-zis morale. suntem indoctrinati - as zice indobitociti - si educati in spiritul turmei, sa ne fie teama, sa tremuram, sa facem ceea ce da bine in ochii celorlalti ori ceea ce se asteapta de la noi.

ideea de familie batuta in peceti pe hartie nu e decat o conventie statuata tocmai pt o mai facila manipulare sociala, religioasa, economica, bla bla.

parca Sf Augustin zicea - mi-a traversat aleatoriu mansarda, caci nu urmez decat propriile intelegeri si `precepte` - `iubeste si fa ce vrei!`... asta inseamna sa-ti asumi responsabilitatea pt ceea ce faci, of course, implicand liberul-arbitru. adica individul cu nevoile, dorintele, nazuintele si sperantele lui, nu masa, nu o dogma inutila.
...cred ca nu mai e cazul sa definim individul...
esme
Postat pe 25 Decembrie 2012 23:50
da si eu sant in aceeasi situatie de 10ani nu mai suporta....este un cosmar...
garbo_8891
Postat pe 26 Decembrie 2012 00:41
De la: dumitru111945, la data 2012-12-25 21:05:05 Nu pricep,daca este vorba de "doi"atunci de ce o numiti singuratate ?,unul este singur,doi sunt mai multi s-atunci de ce abordati asa subuectul ?


"Ferice de cel sarac cu duhul,ca a` lui este imparatia cerurilor...."....
Rotty
Postat pe 26 Decembrie 2012 00:50
si as mai intreba-o ceva pe garbo 68nustiu cat: si daca e femeie in toata firea (nu i-am urmarit cu atentie "cariera" forumistica) si, sa zicem, cauta unul cu muschii-n patratele, care-i problema? S-a dat la al tau, sau nu-ti mai raman tie destui? Pe bune, nu-nteleg de ce te-ai infuriat asa. N-ar fi rau sa argumentezi, eu cred ca pana si ingerasu' ala, daca vrrea, poate sa-si caute si ea un sfintisor (castrat, evident) daca vrea.

Nu va mai chinuiti in doi, dragilor. Nu pledez neaparat pt divorturi, desi tre' sa traiasca si avocatii (saracii). Dar categoric sunt veto cand e vorba de suferinta. De ce nu se despart unii care sufera? Incerc sa presupun in continuare: (in afara de dependenta)
- le e teama ca nu se descurca cu banii in 2 gospodarii separate?
- isi inchipuie ca e mai bine pt copii?
- au fost prost educati de parinti?
Alte idei?
anca16
Postat pe 26 Decembrie 2012 02:11
cred ca pur si simplu le e teama.
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2012 06:56
da, Q, le e teama. dar ceea ce e uluitor pana la stupefiere de cele mai multe ori e faptul ca teama asta deriva din cu totul alte considerente decat cele prin care s-ar mai putea acorda niste amendamente. le e teama de criterii cu totul exterioare: de ce va zice lumea, de ce zice popa, de nush` ce pedeapsa divina, de consecintele `insuportabile` ale impartirii averii, a bunurior, de legi morale prost intelese si gestionate, cum ca copiii trebuie sa traiasca cu mama si cu tata langa ei, morti-copti, asa tre` sa fie, de nush` ce frustrari si inversunari economico-egoiste, cum ca `de ce sa-i manance alta banii`. asta e ceea ce aud deseori in jurul meu si raman dreak deconcertata. ...`sunt atat de nefericita, imi vine sa mor, dar nu vreau sa-i manance alta banii, care mi se cuvin mie si copilului meu.`

atunci cand esti un bun parinte, cand stii sa te raportezi corect, onest la valorile si principiile dobandite, la copilul tau, aplicandu-i si facandu-l sa deprinda de la bun inceput,de cand incepe sa faca primii pasi si sa rosteasca primele sunete, un sistem axiologic solid, bine reprezentat, in care nu au de ce sa existe derapari, atunci nu exista niciun motiv pt care sa-ti fie teama ca al tau copil o va lua razna ori ca te va invinovati pt lipsa familiei unite, unitare si atat de fericite, incat mama sau chiar tata se simt alienati, profund nefericiti si rataciti in propria viata. niste inadaptati.... straini.
esme
Postat pe 26 Decembrie 2012 10:01
esme, asta reprezinta ei insisi pentru ei... in asta consta valoarea propriei persoane: in faptul ca EA ii maninca banii aluia, nu alta... in faptul ca EA iese agatat pe strada la bratul cuierului, sa vada vecina... in faptul ca EA are hartoaga de proprietate pe care scrie "familie".
Cam asta e tot ce reprezinta EA, identitatea ei, singura identitate ramasa dupa x ani de nefericire: restul s-a pierdut undeva, pe drum...
Toate am fost la un moment dat copile, toate am avut niste vise cu iubire si feti frumosi: a ramas unicul vis de a figura pe statul cuiva de plata: sa luptam sa nu mai poate scapa de noi,desi ar vrea. Masura fericirii supreme. Asta e...

M-am referit la femei, dar mie imi e foarte clar, dureros de clar cum sperantele unui barbat pot fi si mai penibile de atit. Penibile... sau triste. Pur si simplu triste. Nu stiu daca imi inspira mai mult mila...sau mai mult sila. Probabil mai mult mila.
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2012 10:44


imi place, dragelor, discutia a devenit constructiva!
anca16
Postat pe 26 Decembrie 2012 13:55
Chiar crezi c o s aud cine trebe?
Vedem, vb dar de auzit...
Axl_R
Postat pe 26 Decembrie 2012 14:17
....Tot noi ?
Rotty
Postat pe 26 Decembrie 2012 14:20
mda... asta e adevarat... dar poate mai citeste cineva, unu' macar, sau una... zic si eu... tot ar fi un minuscul progres
anca16
Postat pe 26 Decembrie 2012 14:23
Da, poate citete, nelege...i d seama c ar trebui s fac un pas.
Dar e cale lung i-i greu s fac primul pas.
Axl_R
Postat pe 26 Decembrie 2012 14:36
primul pas e sa realizezi nabii ce vrei si sa intelegi ca nimeni nu vine sa te scoata din rahat, daca tot ce ai drept instrumente de initiativa si `lupta`, sunt niste vaicareli lamentabile cum ca ce-o sa zica mama, vecina, neamurile, universul si toti sfintii. lasati, martirajul (fals dealtfel) pt epoca careia ii apartine de drept, ori nu mai suntem in Evul mediu si oricum nefiind credibil, nu mai impresioneaza pe nimeni.
esme
Postat pe 26 Decembrie 2012 15:13
Las-o naibii c io-s transpirat deja. Merg de ceva timp.
Axl_R
Postat pe 26 Decembrie 2012 15:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Comentariu la Ziua SUA: premierul Ponta şi Antena 3 au atacat SUA... 3 De la: hfrbu 4 Iulie 2014 10:38
Umor involuntar 206 De la: betty37 27 Martie 2011 23:41
cei 40 de mucenici 0 De la: 9 Martie 2010 15:07
Ce inseamna ''luptatoareacurajoasa''.... 106 De la: office_salinasusesi_ro 15 Septembrie 2010 12:32
test beton: gasiti o cheie in padure, noaptea. cum arata cheia? 49 De la: fleurdelis 25 Decembrie 2009 00:22
Setari Cookie-uri