MIEREA-aur curat pentru sanatate !!

Mierea este unul din alimentele biblice,fiind mentionata in Sf. Scriptura ca un produs binefacator!!!
Este un antibacterian,antiviral si antifungic.Cele mai multe bacterii,ciuperci si virusuri nu supravietuiesc in prezenta ei!!
Mierea-superbeneficii in ..FAMILIE !!!
Poate stit la ce sunt bune cele mai cunoscute tipuri de miere!!!
Poate stiti afectiuni tratate cu leacuri din miere!!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Decembrie 2012 20:48
Reteta verificata.DE cite ori ma ard cu cite ceva....sunt cam repezita de felul meu ,ma dau imediat cu miere si nu se mai intimpla nimic,nu basica. nu durere.
fengari
Postat pe 10 Ianuarie 2013 21:12
O alta reteta verificata:de cate ori nu pot adormi..o cana cu lapte caldut indulcit cu o lingurita de miere=somn garantat,linistit si odihnitor!!
elisabeta_boia
Postat pe 11 Ianuarie 2013 19:54
Eu mi-am facut miere cu hrean impotriva tusei
Rotty
Postat pe 11 Ianuarie 2013 20:14
Rotty,serios??O sa incerc si eu,merci!
Pt. raguseala ,sau pt cantareti :galbenus de ou frecat cu miere!!
elisabeta_boia
Postat pe 11 Ianuarie 2013 23:36
betty mierea e aparuta cu mult inaintea scripturilor...
ca albinele erau de pe vremea lui adam si eva sau chiar de mai inaintea lor... daca tot vorbim despre Biblie... iar Sf. Scriptura a aparut mult, mult, mult mai tarziu...!

iar faptul ca un anume aliment este mentionat intr-o carte sau altya, fie ea si Biblia, chiar nu cred ca ii aduce un plus de valoare sau face sa-i scada valoarea!

intr-adevar mierea este mai mult decat un aliment.

consumul de miere incetineste imbatranirea, imbunatateste circulatia sangelui, previne aparitia colesterolului si a diabetului... are efect de incetinire sau chiar de prevenire a aparitiei arterosclerozei si a afectiunilor coronariene... pansament gastric (exceptional remediu contra ulcerului), recomandata chiar si in cazuri de afectiuni pulmonare din cele mai severe si diverse (in combinatie cu lapte, cu oua crude, cu ceapa coapta... cu ridichie alba....) este si un foarte bun cicatrizant folosit atat pentru rani externe cat si pentru rani interne (cum am specificat mai inainte pentru ulcer)

poate fi asociata cu foarte multe plante, fructe si legume...
de la coacaze... pana la telina... otet de mere... si multe altele... insa chiar si consumata asa in stare naturala are efecte benefice asupra organismului!
heartbit
Postat pe 11 Ianuarie 2013 23:56
Da BIT..stiam ca mierea in anumite combinatii este ffff buna pt. :
-Afectiuni respiratorii-Carcei;Constipatie;Dentitie;Gastrita;Hipertensiune:;Infectii urinare;
-Anemie;Infertilitate;Inima;Kg. in plus;Insomnie;Osteoporoza;Pb. renale;Rani;Toxine;
Alergii;Tuse;UlcerSinuzita;Masti pt ten;Celulita;Caderea parului;Piele aspra;Buze si piele fina;
-Artrita;Antialergic;Zbaterea pleoapei;Hipercolesterolemie;Arsuri.
Si Da ..este o sursa rapida de energie!!

elisabeta_boia
Postat pe 12 Ianuarie 2013 00:28
Trimit celor care au nevoie o reteta din Formula As a carei cititoare fidele sunt.

Artrita

""Amestecati o parte de miere in doua parti apa calduta si apoi adaugati o lingurita de scortisoara pudra. Faceti o pasta si masati-o usor pe partea de corp cu probleme. Durerea cedeaza in interval de 15 minute.
Pacientii cu artrita isi pot administra, zilnic, cate o cana de apa fierbinte, amestecata cu doua linguri de miere si o lingurita de scortisoara pudra. Daca remediul se administreaza cu regularitate, chiar si artrita cronica poate fi vindecata.
Intr-un studiu recent, efectuat de Universitatea din Copenhaga, s-a constatat ca atunci cand doctorii le-au administrat pacientilor o combinatie de o lingura de miere cu o jumatate de lingurita de scortisoara pudra, inainte de micul dejun, timp de o saptamana, din 200 de pacienti tratati, 73 de pacienti au scapat complet de dureri, in interval de o luna. Majoritatea acestora nu puteau merge sau aveau o libertate de miscare restransa, dar dupa terapie, au inceput sa mearga cu mai putine dureri.""

SA AVETI O NOAPTE DULCE
fengari
Postat pe 12 Ianuarie 2013 20:33
FE...merge si la durerea de degete???
elisabeta_boia
Postat pe 12 Ianuarie 2013 21:22
De la: elisabeta_boia, la data 2013-01-12 21:22:30FE...merge si la durerea de degete???



depinde ce ai facut cu degetele.......Ai umblat pe tocuri ? Ai muncit ???...
Rotty
Postat pe 12 Ianuarie 2013 21:34
sau poate a tastat prea mult
heartbit
Postat pe 12 Ianuarie 2013 21:59
Nu fiti rai...daca ati stii cat scriu eu la Grady Si la orice control de la Inspectorate...numai "scriptologi"'este controlata si verificata la.."sange.."
Rareori..mai sunt ascultati ci ce stiu copi... :sml-tongue0023
In plus ..cred ca si "curajul" din tinerete cand schiam fara manusi..de'...simteam mult mai bine betele!! Acum...am manusi si-n casa...dar degeaba,poate daca dau cu miere..
elisabeta_boia
Postat pe 13 Ianuarie 2013 23:37
Daca durerea de degete nu este combinata cu durerea de umar si inegrirea coatelor ceea ce ar putea insemna pb. cu tiroida o solutie buna de folosirea a mierii pe degete este un dulce oferit sotului,metoda rapida si totodata un masaj binefacator.
fengari
Postat pe 14 Ianuarie 2013 21:44
De la: fengari, la data 2013-01-14 21:44:15Daca durerea de degete nu este combinata cu durerea de umar si inegrirea coatelor ceea ce ar putea insemna pb. cu tiroida o solutie buna de folosirea a mierii pe degete este un dulce oferit sotului,metoda rapida si totodata un masaj binefacator.


Puup! Umerii nu ma dor! M-ai facut sa ma uit si la culoarea coatelor-nu,nu sunt negre!
Dar la ideea cu...sotul.. am ras ca nici degetele nu ma mai dor!
Puup! Se ..aplica!!
elisabeta_boia
Postat pe 14 Ianuarie 2013 23:31
Faptul ca mai exista oameni atit de calzi sufleteste si DULCI e o adevarata bucurie. Mierea este o binecuvintare data noua tuturor de harnicele albine dar compatimirea,dragostea este o binecuvintare pe care ne-a dat-o Dumnezeu pentru mentinerea si dezvoltarea acestei lumi atit de frumoasa!
Si eu!Daca mai are cineva nevoie de reteta cu miere pt raceala de sezon:"Cei care sufera de raceli normale sau severe ar trebui sa ia o lingura de miere calduta amestecata cu 1/4 lingurita de scortisoara pudra, timp de 3 zile. Acest remediu vindeca majoritatea cazurilor de tuse cronica, raceala si curata sinusurile.
fengari
Postat pe 15 Ianuarie 2013 22:13
O alternativala chimioterapie !!:
La 1 l. de apa se fierbe coaja unei lamai-se lasa la macerat de seara pana dimineata; Dimineatase filtreaza si in acest macerat se stoarce sucul lamaii,se adauga MIERE dupa gust si o lingurita de bicarbonat de sodiu !
Se bea zilnic 1l. deastfel de suc!
elisabeta_boia
Postat pe 17 Ianuarie 2013 21:02
Interesanta reteta mai ales ca mie imi ramine 1/2 coaja de lamiie pt. ca ii fac nepotelei mele in fiecare zi suc de lamiie cu miere . A cam fost invatata sa bea sucuri cumparate si trebuie s-o dezvat .Am facut si cura aceea de 1 luna cu ulei pt. dinti si asa este se albesc si ajuta si la sanatate.O alta seara linistita si calda va doresc din inima.Am uitat sa scriu ca cealalta jumatate o folosesc eu in acelesi mod si este mai buna decit orice sampanie din lume.
fengari
Postat pe 18 Ianuarie 2013 18:21
Fengari puup,mie-mi place sa mananc lamaia asa ca pe un fruct si nu mi se sterpezesc dintii,si nici nu ma stramb..imi plac lamaiile cum imi plac toate fructele! si MIEREA imi place tot asa simpla,cu lingura..daca s-ar putea.. .In combinatii o folosesc in anumite afectiuni..sporadice..
elisabeta_boia
Postat pe 20 Ianuarie 2013 12:47
Betty .... ai degetele dulci!;))

da si eu mananc multa miere ....si am terminat-o pi tata iarna asta .,...acuma mi-o combina cu ardei iute si o tzane la macerat 4 saptamani si pi urma mai imi da ....da nu multa ca-i iute da' buna rau
Mai, da stiti ci ghini face....iti distupa tati alea si inima face dgdng /pi bune :) oileeeeu!...experiment cu" naturiste"

Va -cesc....:)
Fss_ssu
Postat pe 20 Ianuarie 2013 14:03
Interesanta reteta ,dar nu stiu ce inseamna tzane si...inca ceva intreb si eu ca sunt nedumerita ,de ce ai ochii asa de mari? De la tzane... ca de la miere nu prea cred .In tot cazul m-ai facut sa zimbesc si-ti multumesc, cu un asa topic dulce usoara-i viata !O saptamina usoara va doresc !
fengari
Postat pe 20 Ianuarie 2013 20:01

Tzane- tine ....a nu lasa,a nu-i da drumu',na
...feng stii ce, pi mine ma amuza emoticonu' ista
....da asa sa vorbeste pi la mine

Eu zic: daca urmezi cura cu miere cu ardei macerat....sa nu consumi multa, cate o lingurita dimineata dupa micu' dejun si una seara inainte sa te schimbi in pijama!....ii buna rau...iti zac eu.....daca mai ai si sunculitza pusa la pastrare, aloimis....dispare.... da cu timpu' ei, tu vrei imediat? te-am NB!
Fss_ssu
Postat pe 20 Ianuarie 2013 21:44
Scap de....burtica cu miere cu ardei iute??Cat ardei?si cata miere?? Da-mi ,tr rog,reteta un pic mai detailata...raman pe veci recunoscatoare,acum doar puuuup!!
elisabeta_boia
Postat pe 20 Ianuarie 2013 22:29
Sigur! :)

: ardei iute (numai rosu) uscat, se indeparteaza coditza si impreuna cu semintele se pune in blender si se faramiteaza.Atentie! descoperirea blenderului sa se faca in spatiu deschis, risc de hapciuuuuu!....super! mie mi-o facut-o....
Apoi, rastorni in borcan de sticla inchis ermetic.
In borcanele de sticla de 250gr. incap 300gr. miere(nu-l umpli) lasi de 2 de'jte gol. findca in 4 sapt sa poata fi intors cu gura in jos si invers iar tot aerul ramas inte capac si miere, dispare.
Nu intrebuintati borcane mari, la consumare trebuie sa se mentina macerarea in faza pura....
Asa....deci la 300gr. miere adaugi 2 lingurite rase de ardei, acoperi, infiletezi si.pastrat la temp constanta (de camara).....stii mai departe.
Spor si sanatate si pe burta si pe spate!
Cura ii valabila in special in sezonul rece, efecte....veti vedea.
Betty, am incredere ca mananci dimineata.....mai, nu pe stomacul gol, retine.
Cine are probleme cu fierea, ficatul.......numai seara inainte de culcare.
Fss_ssu
Postat pe 20 Ianuarie 2013 22:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sotie,mama....soacra! 37 De la: anasiana 12 Decembrie 2013 09:57
Mama are frustrari si se supara pe mine foarte repede. Va rog, o parere! 31 De la: garbo_477391 25 Noiembrie 2017 04:09
Cea mai grea decizie din viata mea... sa merg mai departe sau sa ma opresc aici??? 120 De la: garbo068629 13 Ianuarie 2010 18:40
Tata a ajuns pe drumuri, va rog o parere 1 De la: 15 Iunie 2018 13:16
parerea mea 2 De la: cricat 16 Mai 2011 08:20
Setari Cookie-uri