Ajutati-ma si pe mine va rog,cu un sfat!


Buna!Am si eu o intrebare...sau mai bine zis o nelamurire,si m-am gandit sa va intreb pe voi,cele care ati trecut poate prin asa ceva.Mi-am facut 3teste de sarcina,primele doua pe data de 1Decembrie si inca unul aseara,de la o alta firma.Toate 3 testele mi-au iesit pozitiv,a 2-a liniuta fiind chiar foarte pronuntata de fiecare data.Nedumerirea mea este..pentru ca imi doresc enorm de mult un bebelus..exista totusi posibilitatea sa nu fiu gravida?Pentru ca nu am asteptat sa vad daca imi intarzie menstruatia deoarece pe data de 30 am avut o singura scurgere maronie crezand ca mi-a venit..iar CM la mine nu vine regulat..nu stiu o data precisa.Si tocmai de aceea,cand am vazut ca nu imi mai curge nimic si tamponul a ramas curat,m-am decis sa imi iau primul test de sarcina care...a iesit pozitiv!Ce stiu sigur este ca ultima menstra mi-a venit chiar la inceputul lunii trecute,iar la cateva zile dupa ce mi-a trecut am facut-o neprotejat! Sper ca din experienta voastra sa ma ajutati si pe mine.Puuuup
Trancekitty
Postat pe 3 Decembrie 2012 15:47
o sa ai cel putin un bebe... Felicitari!
am zis cel putin unul, pentru ca s.ar putea sa fac isi gemeni ... sau chiar mai mult de atat

astept invitatia la botez!

testele alea de sarcina nu sunt chiar inventate degeba sau doar pentru a avea snobii pe ce sa cheltuie banii!
sunt teste pe care orice femeie normala... cand are o neclaritate le poate utiliza!
heartbit
Postat pe 3 Decembrie 2012 16:05
vaaai ce veste buna!M-au linistit maxim vorbele tale,multumesc din suflet!
Trancekitty
Postat pe 3 Decembrie 2012 19:36
un strop de pudoare, chiar sub stindardul anonimatului, nu cred ca strica. atatea amanunte....nu ai mama, matusi, prietene?
Eugenia_
Postat pe 3 Decembrie 2012 19:45
lasa fata sa se exprime natural!
ca vorba ceea ... tot pe cale naturala s-a apucat de facut copii!
sau crezi ca i-a facut cu eprubeta, sau ca i-a facut sub patura cu lumina stinsa!
heartbit
Postat pe 4 Decembrie 2012 00:00
Eugenia nu iti inteleg reactia sincer :)) prietenele mele nu au copii,matusi nu,nu am,iar mama a fost prima persoana cu care am vorbit insa acum 24 de ani cand m-a facut pe mine nu a folosit un test de sarcina :) d-asta m-am abonat pe GARBO pentru a-mi da o persoana care a trecut prin asa ceva,un raspuns.Si ce atata pudoare?Nu inteleg ce am spus atat de rusinos suntem aproape in 2013,d-asta sunt unii atat de incuiati pentru ca nu exista comunicare.Multumesc heartbit inca o data
Trancekitty
Postat pe 4 Decembrie 2012 10:59
felicitari - exista teste de sarcina cu o liniuta daca esti gravida, dar teste cu doua liniute fara sa fii... nu s-au inventat inca.

Nu prea vad problema- o asteapta oricum multe controale medicale si o nastere si o lauzie pline de pudoare. Daca o sa o intereseze daca i s-a facut epiziotomia bine... ce facem, iar ne oripilam?
quasaria
Postat pe 4 Decembrie 2012 11:06
De la: Trancekitty, la data 2012-12-04 10:59:07Eugenia nu iti inteleg reactia sincer :)) prietenele mele nu au copii,matusi nu,nu am,iar mama a fost prima persoana cu care am vorbit insa acum 24 de ani cand m-a facut pe mine nu a folosit un test de sarcina :) d-asta m-am abonat pe GARBO pentru a-mi da o persoana care a trecut prin asa ceva,un raspuns.Si ce atata pudoare?Nu inteleg ce am spus atat de rusinos suntem aproape in 2013,d-asta sunt unii atat de incuiati pentru ca nu exista comunicare.Multumesc heartbit inca o data


Da, hai sa povestim cat mai natural despre tampoane, si cat de mult era absorbantu' plin de...
Axl_R
Postat pe 4 Decembrie 2012 13:05

lipsa mea de pudoare te indeamna sa vii si peste un an sa intrebi de ce e pampersul plin de kk verde mucilaginos, si daca bebe trebuie sa aiba mai putine balutze sau mia multe cind ii ies dintii, sau ce e substanta aia pe care o regurgiteaza - lapte, si de ce arata asa?!
Evident, o sa ne strici quality of life, pentru ca noi sintem niste suave levitind in eter - prin nivelul spiritual ne-am ridicat deasupra acestor probleme pamintesti vulgare, ce-s alea tampoane?! - da' asta e...

si serios vorbind, fiind vorba de o sarcina, nu mi se pare deloc obscen. Daca povesteai ce mult te satisface iombitu' (sau nu te satisface), probabil mi s-ar fi parut. Desi subiectele de acest tip nu prea provoaca dureri la linguritza pe aici - si sint destule.
Dar sarcina, bebelusul si problemele aferente nu au absolut nici o conotatie de care sa iti fie rusine.
quasaria
Postat pe 4 Decembrie 2012 13:14
OK, io nu pot sa dau niciun sfat, am vrut sa ma bag in sama.
Nu am experienta in a povesti despre culoarea si puterea de absorbtie a tamponului meu.

Na, cred c-am fost destul de naturala.
Axl_R
Postat pe 4 Decembrie 2012 14:01
corect Q
pana la urma nu toti sunt literati si absolventi de miedicina si farmaceutica, ca sa se poata exprima in termenii aia stiintifici si alambicati.
e de apreciat ca a fost coerenta si si-a exprimat corect nedumerirea.
acum ca mai exista si femei carora nu le place exprimare... e firesc, nu poti impaca pe toata lumea
imi amintesc de cazuri intalnite, cand ea nu vroia sa-l lase pe el sa-i cumepre tampoane... ca-i era rusine... de parca le-ar fi luat folosite... pline gata ... sau fara ambalaj... parca i le-ar fi adus ca la defilare...
eh, sunt si cazurile in care ei nu vor sa mearga sa le cumepre sotiilor tampoanele ... ca ... na... cum sa puna ei alea la casa de marcat pe banda, sau cum sa ceara ei asa ceva la farmacie...??? sunt altii care nici prezervative nu-si cumpara de rusine...!
ce sa-i faci.. oameni si oameni...
de cand ma stiu n-am avut reticente de genul asta! sunt lucruri firesti, omenesti... naturale!
francezii au o vorba: lucrurile naturale nu sunt rusinoase! totusi cred ca au dreptate!

mai sunt unii care zic... au facut prostii si acum ea e gravida!!! aoleo? adica copiii se fac din prostii? ca din prostie a ramas gravida e posibil, dar din prostii sa faci un copil.... deja e cam... bizar!
heartbit
Postat pe 4 Decembrie 2012 15:34
incriminatul "strop de pudoare' n-a fost rostit cu voce haraita si nici in masa cu palma n-am dat
din punctul meu de vedere, ginecologilor de pe garbo, le-ar fi fost de-ajuns nr. liniutelor , informatii continute, cu siguranta, de prospectul care insoteste orice test de sarcina.

np! daca suntem atat de aproape de 2013, la anul, ne fotografiem chilotii si tampoanele si le postam pe forumuri, natural, desigur.
Eugenia_
Postat pe 4 Decembrie 2012 16:21
Bit, parca nu te Re_cunosc. Sau nu mai intelegi tu ce scriu io.
Axl_R
Postat pe 4 Decembrie 2012 20:15
Hai Eugenia ca ...n-ai nici macar o treaba cu subiectul care se discuta aici.Nu inteleg la ce te-ai bagat in seama.Am cerut un sfat,nu sa ma scoti tu la tabla ca am fost ....lipsita de pudoare??Hellooo esti total deplasata cu comentariile tale,chiar nu constientizezi?Stai femeie in banca ta ca nu impresionezi pe nimeni cu vorbele astea rautacioase. Eu chiar mi-am dorit un raspuns sincer de la o persoana cu adevarat cunoscatoare,d-asta am si dat toate detaliile acelea pentru a ma face inteleasa.Daca tu imi spui macar un cuvant obscen care l-am scris..esti tare.Vorbesti de parca am inceput sa povestesc despre pozitia in care stateam cand am conceput acest bebelus.Jessus!
Trancekitty
Postat pe 5 Decembrie 2012 00:47
nu, eugenia, n-a dat nimeni cu pumnul in masa - pt ca n-avem mese - dar mai dam cu pudibonderii gratuite cind nu e cazul. Iar daca vrei sa vezi poze cu tampoane, intra in orice farmacie sau supermarket. Bine ca "tampon" e obscen - iar "prezervativ" nu. Juma din subiectele din ultimul timp sint despre cu, fara, pe sub prezervativ si care cum pe cine calareste. Si nu s-a mai oripilat nimeni!

Si apropo de faptul caa stea sint chestii care "trebuie" ascunse: iti spun eu: nu trebuie. "Astea" despre care n-ai voie sa o intrebi decit pe mama (?!) pot fi urgente medicale majore. Scuza-mi lipsa de pudoare - dar la 20 de ani era sa mor dintr-o metroragie, tot pentru ca n-am spus nimanui. Si cind am ajuns la spital deja eram in situatia de soc hemoragic. Adica fintina arteziana. Probabil trebuia sa ma incui in baie si sa stau acolo pina imi dau obsescul sfarsit, ca "e rusine" sa iesi asa pe strada, nu??
Stii cine m-a dus la spital? Un barbat cu taxiul. Si tot un el m-a luat de la spital. Si le-am facut masinile pulbere. Trebuiau sa imi spuna ca sint nesimtita, nuuu? Ca n-am nici un pic de pudoare. Sau sa ma lase sa merg pe jos. N-are decit sa ma ia mama. Sau matusa. Si daca n-aveam nici mama, nici matusa, asta e - ne sacrificam pe altarul "bunului simt" si crapam de la 20 de ani, ca " e rusine".
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2012 07:26
De la: Trancekitty, la data 2012-12-05 00:47:00Hai Eugenia ca ...n-ai nici macar o treaba cu subiectul care se discuta aici.Nu inteleg la ce te-ai bagat in seama.Am cerut un sfat,nu sa ma scoti tu la tabla ca am fost ....lipsita de pudoare??Hellooo esti total deplasata cu comentariile tale,chiar nu constientizezi?Stai femeie in banca ta ca nu impresionezi pe nimeni cu vorbele astea rautacioase. Eu chiar mi-am dorit un raspuns sincer de la o persoana cu adevarat cunoscatoare,d-asta am si dat toate detaliile acelea pentru a ma face inteleasa.Daca tu imi spui macar un cuvant obscen care l-am scris..esti tare.Vorbesti de parca am inceput sa povestesc despre pozitia in care stateam cand am conceput acest bebelus.Jessus!



Daca ti-ai dorit un raspuns de "la o persoana cu adevarat cunoscatoare" cum sustii,mergeai la un medic sau intrebai farmacistul. Daca ai fi intrebat simplu de testele de sarcina,as mai fi inteles.Dar ma lipseam bucuroasa de detaliile privind culoarea si numarul picaturilor de pe tampon.Ma bucur ca nu ai descris si mirosul.Eiiii....acum ca domnul doctor Bit ti-a dat dignosticul,poti dormii linistita.
Q,tu de ce nu ai deschis un topic sa ne ceri repede parerea atunci cand ai avut metroragie ? Poate se gasea vreun "medic" sa te ajute si nu era navoie sa "faci praf" taxiul omului
Rotty
Postat pe 5 Decembrie 2012 10:20
pt ca tocmai imi pudram nasul in ladies room si n-aveam wireless acolo.... chestia asta se intimpla acum vreo 15 ani. Altfel dadeam peste tine si ma trimiteai la MAMA....
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2012 10:29
Rusinica,ca asa de fragedutza iti pudrai deja nasucul... Nt..nt...nt....copiii astia
Rotty
Postat pe 5 Decembrie 2012 10:35
normal!! Cum as fi putut sa las nasul sa luceasca? Si intre noi fie vorba, chiar il pudram cu un BURETEL (din ala....din cutiile de pudra! Aveam si oglinjoara, na, ca sa fie obscenitatea completa! )
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2012 11:02
Te dadeai duduie ? ....No lasa ca si eu i-am "furat" rujul unei matusi sa fiu cocheta ....
Rotty
Postat pe 5 Decembrie 2012 11:08
''e de apreciat ca a fost coerenta si si-a exprimat corect nedumerirea.''

Exact, e ceva in ziua de azi sa stii sa vb, ce spui si cum, nu mai conteaza.

Axl_R
Postat pe 5 Decembrie 2012 13:54
hai mai ca de aia nu mai puteti voi... ca a zis cineva despre ciclu, tampon si scurgeri...
parca ar fi prima sau ultima care vorbeste asa...
sau voi ati uitat cand alergati cu pachetul de vata hidrofila dupa voi si il foloseati in loc de tampon, de semanati cu niste iepurasi!?
chiar nu va inteleg si nici nu vreau sa va inteleg! na!
parca v-ar fi vorbit despre cine stie ce chestii de care voi nu aveti habar
heartbit
Postat pe 5 Decembrie 2012 15:26
Las' ca incep sa te inteleg io pe tine.

Na, e cuvant la moda.

Si pe vremea cand foloseam vata, tot nu ne ''laudam'' cat ii de murdara.
Da' cum vine vata aici?
Axl_R
Postat pe 5 Decembrie 2012 15:30
vai! sarmanul "strop de candoare", de atata hiperbolizare, a fost acuzat de atentare
Eugenia_
Postat pe 5 Decembrie 2012 17:01
Doamneee m-ati facut sa rad jur=))) Dar ce am spus mai frate asa de wow?Am specificat de pata maronie pt ca stiam de la o tipa care a nascut cum ca 'te-a insemnat'' bebelusul in momentul in care o ai,si eram curioasa daca asta mi s-ar fi putut intampla,nu ca sa va provoc voua sila mai doamnelor, imi cer iertare :)))))) Si...nu m-am dus la doctor pt ca nu am apucat...nu e logic??Abea imi facusem testele..plus ca...din cate stiu eu..(sper sa nu gresesc),la 3 saptamani am sanse sa nu se vada sarcina si sa ma cheme doctorul dupa inca vreo'' saptamana.Nu din lipsa de interes.Va dati voi cu parerea aiurea pudicelor...bagati-va intr-un bol de sticla ca nu cumva sa va spargeti.Si hai gata terminati cu toate textele astea.Am cerut un sfat,l-am primit si multumesc.Nu asteptam critici sau eu mai stiu ce ca nu ma simt prost in aaabsolut nici un fel.quasaria,imi pare sincer rau pt ce ai patit si bv tie pentru curaj!
Trancekitty
Postat pe 6 Decembrie 2012 23:46
Si inca ceva...Eugenia doamna,daca la tine candeste ceva...ca tot ai adus vorba...la mine nu..si iti recomand cu tot dragul apa si sapunul:)))
Trancekitty
Postat pe 6 Decembrie 2012 23:48
La revedere Axl si Eugenia,va doresc o viata traita in prostie in continuare!:)))))) sper sa nu aveti vreodata fete ca daca vine cu un tampon plin de sange NA!pe directe ca deja sunteti enervante la maxim,la voi,va ia cu leeeasin nebunelorrr:)))) va pupa Kitty.Ma dezabonez dupa acest forum ca imi fac nervi degeaba si dauneaza la bebele meu pup heartbit & quasaria si multumesc din suflet inca o data!
Trancekitty
Postat pe 7 Decembrie 2012 00:05
Nu cred ca nu o sa mai bagi un ochi pe aici sa vezi ce s-a mai comentat,chiar daca ti-ai sters contul Kitty.Sper ca ti-ai facut programare la ginecolog si o sa primesti vesti bune.Noi suntem aici si te asteptam cu intrebari despre bebe,dar fi atenta cum le formulezi
Nastere usoara.
Rotty
Postat pe 7 Decembrie 2012 07:51
da, ai grija cum le formulezi ca moare mamitza... o ia cu leshin.... Bine ca barbatilor nu li se pare mare brinza ca ai zis "tampon", in schimb se oripileaza femeile, ca ele n-au mia vazut asa ceva...

Pa, nastere usoara!
quasaria
Postat pe 7 Decembrie 2012 08:20
"Mamitza" fiind eu ? Zi iute iute ca fug sa-mi aduc sarurile....
Rotty
Postat pe 7 Decembrie 2012 08:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dr. Peteu - Spitalul Municipal 9 De la: nicoleta_p 20 Februarie 2016 16:48
Intrebare 18 De la: kidz000940 16 Octombrie 2012 11:55
Mersul la toaletele publice 53 De la: alexya198305 2 August 2011 09:39
Sarcina 4 De la: Vasilica79 13 Decembrie 2017 12:44
am nevoie de un sfat 37 De la: irina_stefan83 7 Ianuarie 2013 09:57
Setari Cookie-uri