copii bilingvi

pentru aceia dintre voi care aveti copii bilingvi -in ce limba vorbiti acasa? Si cum ii determinati sa le deosebeasca?
Fie-mea a crescut vorbind engleza si romana, si cu toata lumea in afara de mine vorbeste engleza, iar cu mine o pasareasca - ambele limbi amestecate in aceeasi propozitie, lucru care ma deranjeaza pt ca nu suna corect in nici una, dar... habar n-am cum sa o dezvat, fara sa ii ingradesc posibilitatea de comunicare! Sint cuvinte uzuale pe care pur si simplu nu se stie in romana, altele (folosite in casa, intre noi doua) pe care nu le stie in engleza si, daca le poate exprima in cealalta limba, nici nu se oboseste sa le retina.
quasaria
Postat pe 2 Decembrie 2012 07:29
Problema asta am avut-o si eu cu fiul meu cand era mai mititel. Acum a trecut. Intre noi vorbim romaneste.
Rotty
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:45
Q, nu știu dac merge s o dezveți de psreasc fr s o lași n ritmul ei. Nepoat-mea vorbește englez cu ai ei, foarte puțin romn cnd vine n vizit n Romnia, dar mai rupe și mandarin (era limb obligatorie la școal cnd sttea n Singapore) și de vreun an și jumtate trebuie nvaț și araba (acum e n Bahrain). Soluția sor-mii și a lui cumnatu-meu a fost s foloseasc doar engleza n familie. Fata nu le amestec deloc și știe cnd i vorbești n romn, rspunzndu-ți la fel, dar mai greu, dup cum face și distincția ntre arab,mandarin și englez. Bine, e și destul de mrișoar, are vreo 9 ani, iar pn la 4 ani a vorbit doar romn și englez.
Thor_again
Postat pe 2 Decembrie 2012 12:26
asa stiu si eu, ca incet, incet, in timp se obisnuieste sa le foloseasca separat.
insa una din limbi tot timpul o sa fie limba principala.
exista insa posibilitatea (destul de frecventa, dar nu ingrijoratooare) de a se balbai si de a persista balbaiala la copii bilingvi, dar de obicei si asta trece cu timpul.
heartbit
Postat pe 2 Decembrie 2012 12:39
da, probabil solutia cea mai simpla ar fi sa vorbesc cu ea doar engleza, oricum la ea acum e limba predominanta. Dar o sa uite romana daca nu o mai aude: eu de ex. nu mai stiu rusa decit vag, n-o mai vorbesc cam tot de pe la virsta ei - desi e limba materna.
quasaria
Postat pe 2 Decembrie 2012 12:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De unde luam cadouri pentru Mos? 1 De la: xtyna1 23 Noiembrie 2011 11:09
Prima dragoste : ,,Casanova'' 1 De la: Naif 9 Aprilie 2012 12:24
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 12 De la: tutankhamon 3 Octombrie 2009 00:53
sarcina -40 ani 156 De la: cris_13 14 Septembrie 2016 11:06
Care sunt culegerile de matematica? 13 De la: caleidoscop 19 August 2012 10:51
Setari Cookie-uri