Paradoxu' Pandorei


Daca, conform intelepciunii populare, nu exista femeie atat de proasta incat sa nu faca chiar din cel mai destept barbat ceea ce vrea ea, oare cum se explica numarul atat de crescut de esecuri sentimentale ale femeilor relativ dotate intelectual?

Din observatia personala (si nu numai) am constatat ca rata esecurilor creste direct proportional cu IQ-ul Pandorei si cu numarul anilor de studiu, de ex o super intelectuala cu vreo trei mastere si 2 doctorate este practic nula la capitolul Cunoasterea barbatului si instructiuni de manipulare si utilizare a acestuia pentru obtinerea unei satisfactii personale maxime.
charmelen
Postat pe 22 Noiembrie 2012 21:55
Probabil ca super intelectuala a fost mult prea ocupata cu diplomele de doctorat si a ratat scoala vietii....
Rotty
Postat pe 23 Noiembrie 2012 11:05
poate explicatia e mai simpla decit ti se pare.... Poate pur si simplu manipularea nu ar fi ceea ce doresc intr-o relatie. Poate tocmai pentru ca le e atit de simplu sa manipuleze incit nu mai are valoare cineva sau ceva obtinut ASTFEL: cauta frintura de sinceritate si adevar de dincolo de manipulare. Poate ca nu vor nici sa isi cumpere, nici sa isi negocieze cadourile. Poate ca au valoare doar atunci cind sint oferite, nu castigate... La asta te-ai gindit?
Poti sa ii spui blazare, poti sa ii spui esec... Da, daca oferta nu e conform asteptarilor, se poate numi si esec. Pe de alta parte, a ajusta asteptarile nu are sens - care mai e satisfactia, daca iti doresti o ciocolata dar nu obtii decit ambalajul? Se cheama ca ai o ciocolata? Din afara privind, da...
quasaria
Postat pe 23 Noiembrie 2012 11:25
Io am rs un pic de instruciunile de folosire i manipulare a brbatului.
Satisfacii d'astea, mulam fain, nu vreu.

Poate pr-i c femeia cu IQ mare i studii multe uit de instincte, vrea s fie raional...
i una cu 8 clase poa' s fie femeie fatal.
Axl_R
Postat pe 23 Noiembrie 2012 12:29
Paradox sau nu...important este sa nu deschidem cutia Pandorei, indiferent ce (sau de IQ-ul fiecareia dintre noi)....! Merg pe premiza "Crede si nu cerceta" stiind ca nu pot ridica la rang de solutie ceea ce tine de un arbitraj intre dorinta de siguranta si dorinta de a descoperi si ceea ce nu se poate vede cu "ochiul liber"...Poate gresesc, dar asa percep eu "paradoxul Pandorei" !
LLisa
Postat pe 23 Noiembrie 2012 13:14
daca ar fi asa ca in reclama, sigur aici, pe forumul asta ar fi mai multi barbati cu jalba in protap... dar din pacate, nu cred ca doar mi se pare mie, raportul e cam invers!
insa e frumos cand lumea se mai imbata si cu apa rece, nu numai cu iluzii "optimiste"
heartbit
Postat pe 23 Noiembrie 2012 13:44
Ceea ce nu stii... nu te poate rani!
LLisa
Postat pe 23 Noiembrie 2012 13:49
mie mi-a placut ce spunea Marilyn Monroe: care, apropo, era cit se poate de "fatala" si a fost tot plina de "esecuri" - desi aparent putea "manipula" orice barbat, de la cowboy la presedinte: I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best.
quasaria
Postat pe 23 Noiembrie 2012 21:48
"datul cu parerea "= sportul national al romanilor
garbo_5862
Postat pe 23 Noiembrie 2012 23:16
Aaaa, tu nu eti romnc.
Axl_R
Postat pe 23 Noiembrie 2012 23:21
De la: charmelen, la data 2012-11-22 21:55:45
Daca, conform intelepciunii populare, nu exista femeie atat de proasta incat sa nu faca chiar din cel mai destept barbat ceea ce vrea ea, oare cum se explica numarul atat de crescut de esecuri sentimentale ale femeilor relativ dotate intelectual?

Din observatia personala (si nu numai) am constatat ca rata esecurilor creste direct proportional cu IQ-ul Pandorei si cu numarul anilor de studiu, de ex o super intelectuala cu vreo trei mastere si 2 doctorate este practic nula la capitolul Cunoasterea barbatului si instructiuni de manipulare si utilizare a acestuia pentru obtinerea unei satisfactii personale maxime.

Asa sint vremurile,asa este moda citeodata ,intr-o anumita vreme !Multi si multe fac ani de studii sa mai amine vremea cind trebuie sa inceapa sa munceasca si cind termina studiile au uitat dece sau apucat de ele .Omul nu-i ca pomul,are o viata limitata,copilaria are farmecul ei,adolescenta este perioada celor mai traznite prostii,la capatul ei incepi sa ai discernamint,incepi sa simti ca trebuie sa fii util la ceva,sa creiezi ceva si daca vezi ca ai chemare,pricepere,te specializezi de dragul meseriei nu de dragul diplomelor.Referitor la cunoasterea barbatului sau a femei si manipularea acestora,trebuie sa reamintesc ca omul se diferentiaza de animalele primare prin ratiune,catelul,pisica,porcul,boul,vaca etc.pot fi manipulate in scopul si pentru obtinerea unei satisfactii personale maxime.

http://www.trilulilu.ro/video-muzica/pentru-tine-50
VOIAJOR
Postat pe 25 Noiembrie 2012 07:26
857, nu te numeri printre ei ca sa iti dai seama daca "esec" se vede doar de la tine, de la nivelul mediocru. Piloteaza prost spre ce? Spre idealurile TALE? Crezi ca le pasa alora inteligenti vreun pic de idealurile tale?
quasaria
Postat pe 26 Noiembrie 2012 11:12
De la: charmelen, la data 2012-11-22 21:55:45
Daca, conform intelepciunii populare, nu exista femeie atat de proasta incat sa nu faca chiar din cel mai destept barbat ceea ce vrea ea, oare cum se explica numarul atat de crescut de esecuri sentimentale ale femeilor relativ dotate intelectual?

Din observatia personala (si nu numai) am constatat ca rata esecurilor creste direct proportional cu IQ-ul Pandorei si cu numarul anilor de studiu, de ex o super intelectuala cu vreo trei mastere si 2 doctorate este practic nula la capitolul Cunoasterea barbatului si instructiuni de manipulare si utilizare a acestuia pentru obtinerea unei satisfactii personale maxime.
Argentina_Malcea_1
Postat pe 30 Noiembrie 2012 15:44
De la: garbo_5862, la data 2012-11-23 23:16:04"datul cu parerea "= sportul national al romanilor


maimuta a uitat sa precizeze sursa.
auzi matracuca arboricola, maxima asta a spus-o unul infinit mai inteligent decat tine, si din respect pentru cel care a fost Petre Țuțea, puteai sa il citezi integral - "datul cu parerea este sportul national al romanilor"! ah, imi cer scuze, am uitat ca esti o patrupeda si ca nu ai nici un simt, oare cum am putut sa ma gandesc ca ai fi avand cumva respect pentru ceva sau pentru cineva!
heartbit
Postat pe 30 Noiembrie 2012 18:52
Si..uite cum s-a deschis....Cutia Pandorei....
elisabeta_boia
Postat pe 1 Decembrie 2012 00:04
De la: heartbit, la data 2012-11-30 18:52:11
De la: garbo_5862, la data 2012-11-23 23:16:04"datul cu parerea "= sportul national al romanilor


maimuta a uitat sa precizeze sursa.
auzi matracuca arboricola, maxima asta a spus-o unul infinit mai inteligent decat tine, si din respect pentru cel care a fost Petre Țuțea, puteai sa il citezi integral - "datul cu parerea este sportul national al romanilor"! ah, imi cer scuze, am uitat ca esti o patrupeda si ca nu ai nici un simt, oare cum am putut sa ma gandesc ca ai fi avand cumva respect pentru ceva sau pentru cineva!



mincatul de rahat e placerea si sportul tau preferat- pe asta stii cine a spus-o?
garbo_5862
Postat pe 1 Decembrie 2012 01:25
De la: elisabeta_boia, la data 2012-12-01 00:04:30 Si..uite cum s-a deschis....Cutia Pandorei....


a, nu: ala era tomberonul! 62 mai iese sa mai ia cite o gura de aer.
quasaria
Postat pe 1 Decembrie 2012 04:45
Q !!Puup!!
elisabeta_boia
Postat pe 2 Decembrie 2012 19:19
Da...exista o explicatie si asta este data de Daniel Goleman, cel care vorbeste de inteligenta emotionala, care este diferita de IQ. Este definita ca si abilitatea oamenilor de a face fata solicitarilor din mediu.
El spune ca "oamenii cu un coeficient de inteligenta ridicat devin piloti foarte prosti cand se afla la carma propriei vieti". Ei se centreaza pe acumulare de informatii, iar latura emotionala ramane la un nivel oarecum infantil. La fel putem spune si despre femeile frumoase, ele nu depun eforturi sa cucereasca un barbat, pe cand altele mai putin inzestrate muncesc pentru asta. Frumusetea si inteligenta nu este intotdeauna un avantaj precum vezi si nu iti asigura succesul.
www.relatiidecuplu.com
garbo_8857
Postat pe 11 Decembrie 2012 21:32
aici sint de acord cu tine, nu reprezinta un avantaj: avantajos e sa fii mediocru, din toate punctele de vedere. Si nu glumesc sau nu sint ironica de data asta.
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2012 09:24
Femeile inteligente ,sunt mult prea cerebrale pentru a pluti ,in mod inconstient,in aerul iubirii,si de aici apar esecurile,cu alte cuvinte,iubesc inteligent,mult in discordanta cu modul in care iubesc barbatii,superficial,fara intensitate!!!
The_rock_flower
Postat pe 12 Decembrie 2012 10:06
De la: The_rock_flower, la data 2012-12-12 10:06:17Femeile inteligente ,sunt mult prea cerebrale pentru a pluti ,in mod inconstient,in aerul iubirii,si de aici apar esecurile,cu alte cuvinte,iubesc inteligent,mult in discordanta cu modul in care iubesc barbatii,superficial,fara intensitate!!!

Partial ai dreptate.Cunosc cupluri in care femeia are doua facultati ,iar sotul are doar 8 clase,au o casnicie de invidiat,au construit casa impreuna,cresc copii impreuna,sotia este mai tinara cu circa 10 ani ,au o casnicie de durata cu respect reciproc.Asa ca nu pregatirea conteaza ci calitatea omului in dragoste si respectul reciproc.
DEZMERDAREA
Postat pe 13 Decembrie 2012 00:12
discutam de inteligenta sau de colectiile de hartii?
quasaria
Postat pe 13 Decembrie 2012 07:35
De la: quasaria, la data 2012-12-13 07:35:39discutam de inteligenta sau de colectiile de hartii?

Femeile inteligente se indragostesc de barbati mai putin inteligenti,care stiu sa le satisfaca dorintele.Femeile au invatat ca barbatii de regula berbecii,sint cei mai profitabili in casnicie,iubesc femeia care se pastreaza doar pentru ei,muncitori ,satisfac nevestele si indestuleaza familia dar pe linga nevasta mai iubesc 5-6 femei ,insa niciodata nu renunta la familie pentru alta femeie.
DEZMERDAREA
Postat pe 13 Decembrie 2012 11:37
ia sa isi vada berbecii atuncid e turma lor de mioritze... o femeie cu adevarat inteligenta nu va accepta compromisul asta niciodata.
quasaria
Postat pe 13 Decembrie 2012 12:24
Unde e minte e si prostie !!!In general femeile destepte nu prea traiesc in amibiguitati in jumatati de masura sunt fricoase cerebrale , ignoranta te face fercit!
garbo_12001
Postat pe 4 Aprilie 2013 11:03
Pentru ca o femeie desteapta da impresia ca domina doar pentru ca are o personalitate bine definita si ca are un punct de vedere clar si precis.Masculul face alergie daca nu simte el ca domina 97% din timp. Nestiind ca acea femeia desteapta vrea la randul ei un barbat CAPABIL s-o domine, fara orgolii, teste, contre, manipulare, jocuri psihologice...ci prin intelepciune si maturitate.

Un barbat cedeaza usor si devine un "pisic" cand stii cum sa-l iei(si mai si vrei)...adica sa mai si taci, sa-l "pupi in dos"(la figurat :D), sa-l asculti...or pe una desteapta o cam doare la basca sa-l minta, asa ca prefera sa i le tranteasca in fata...
Culmea e ca in ciuda exigentelor proprii, se-ntmpla ca o femeie desteapta sa se mai si "indragosteasca exact cum doar femeile destepte o fac, adica, ca o mare proasta"

magdabeauty
Postat pe 4 Aprilie 2013 13:26
chestia asta, cu o femeie proasta sau o femeie desteapta e relativa la criteriul de raportare... Poate fi desteapta sau proasta doar in raport cu altcineva. In general, nimeni nu e prost sau destept la modul absolut. Si, cum orice nash isi are nashul, exista femei cu o inteligenta peste medie care dau peste barbati comparativ cu care sint doar niste gaste... si invers.
Suna cinic, dar cind un cuplu e in competitie nu echipa e vorba doar de cine pe cine manipuleaza pina la urma.
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2013 13:39
Un alt sport preferat al romanului e generalizarea.

Adica daca io am terminat o facultate-doua (cica!) dar nu se uita nici dracu' la mine, trag concluzia (imediat postata pe un forum sau altul) ca intreaga populatie masculina nu se uita la intreaga populatie feminina si cu diplome a tarii.

Si alte blege, care - cu IQ (cred ele) mare, cu facultati terminate au ba - da' as sure as hell fara prea mult succes sar sa sustina "teoria" si sa dea explicatii care de care mai abracadabrante.
In alte tari s-ar fi facut un grup de suport, s-ar fi intalnit martea si joia, s-ar fi asezat in cerc si ar fi boscorodit barbatii care ie neste prosti. Dar totusi nu indeajuns de prosti incat sa se lase dusi de zgarda de intelectualele mai sus amintite...

Aici, scriu pe forum - eu, ca despre mine vorbeam, nu?

Opal
Postat pe 4 Aprilie 2013 13:46
De la: quasaria, la data 2013-04-04 13:39:46chestia asta, cu o femeie proasta sau o femeie desteapta e relativa la criteriul de raportare... Poate fi desteapta sau proasta doar in raport cu altcineva. In general, nimeni nu e prost sau destept la modul absolut. Si, cum orice nash isi are nashul, exista femei cu o inteligenta peste medie care dau peste barbati comparativ cu care sint doar niste gaste... si invers.
Suna cinic, dar cind un cuplu e in competitie nu echipa e vorba doar de cine pe cine manipuleaza pina la urma.


Da, la asta ma gandeam si eu... de ce oare isi doreste ea un barbat pe care sa-l manipuleze? O fi pentru ca altfel nu crede ca-l poate tine, cine stie.

Adica ea-i zice "Iubeste-ma, ca te tai".

Si el iubeste, ce sa faca...
Opal
Postat pe 4 Aprilie 2013 13:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Baietilor rai le plac tot fetele rele sau fetele bune ? 14 De la: Adrianne_83 26 Martie 2012 01:46
Sotul meu este inca homosexual? 13 De la: prometeus_wife 28 Aprilie 2009 12:30
Bataia e rupta din rai 215 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:51
BUNA 43 De la: clau2005 24 Martie 2010 20:21
Barbatii 57 De la: anika 14 August 2010 18:51
Setari Cookie-uri