Pastrarea virginitatii pina la casatorie PRO si CONTRA

Floarea de lamita e simbolul ca mireasa este virgina.In realitate este de mule ori o dezinformare,o respectare a traditiei si afirmatia ca in relatia ce urmeaza EA E VIRGINA MORALMENTE SIGUR CA NU FIZIC.Totusi sunt fete care se pastreaza virgine pina la casatorie.Intrebare: FAC BINE,E UN AVANTAJ PT. EA, PT. CUPLU SAU E MAI BINE SA AIBA O EXPERIENTA DE VIATA? ACELASI INTREBARE SI PT. BAETI?
CE CREDETI CA SE VA INTIMPLA DACA AMBII SUNT VIRGINI?
Georgescu_Jorj_Ioan_1
Postat pe 30 Septembrie 2012 04:53
Eu cred ca este bine ca amandoi sa fie virgini pana la casatorie..Cu conditia sa aiba principiii ca dupa casatorie sa nu fie curiosi cum este si cu alte persoane..Depinde de principii nicidecum nu este bine...Pt ca daca nu ai principii si au un alturaj mai putin serios sau prieteni care te influenteaza rau si tu te iei dupa ei,,poti oricand sa te schimbi..
Eu zic ca conteaza sufletul,,si inainte sa va casatoriti trebuie sa mergeti la doctor sa va faceti analizele ca sa fie sanatos...
chestia cu sexul este un principiiu de respect fata de Dumnezeu...si fata de tine..
cred ca nu conteaza doar ca cei doi sa fie virgini ci conteaza ca sa aiba si principii ca sa poata ramane virgini...
Dar sa ai grija sa nu te casatoresti cu un barbat rau...nu trebuie sa te casatoresti ca doresti sa te culci cu el..Ci doar daca el este un om bun si cu caracter
ingerasulluptator
Postat pe 6 Octombrie 2012 21:34
Ce s se ntmple? Fac dragoste...
Axl_R
Postat pe 6 Octombrie 2012 21:38
Este mult mai bine ca fiecare sa fi avut o experienta a sti ce inseamna viata de cuplu si daca este impins de curiozitati sa si le satisfaca inainte de casatorie ,dar dupa casatorie sa-i fie fidel sau fidela alesului inimii.
garbo255960
Postat pe 7 Octombrie 2012 03:39
EU am fost virgina cand m-am casatorit, si Doamne ajuta nu sunt curioasa cum e cu altu, deoarece sotul ma satisface 100%.Niu imi pare rau, era un sentiment foarte placut si am fost mandra cam am purtat rochia de mireasa alba in toate sensurile.Am fost impreuna 5 ani inaintea casatoriei, si acum avem 4 ani de casnicie si un baietel de aproape 2 ani.Sotul nu era virgin dar nu a avut prea multa experienta.Parerea mea ese ca daca exista dragoste adevarata si binecuantarea lui Dumnezeu, totul este perfect si sexul devine daruire cu dragoste.
Recomand din tot sufletul ca sa aveti o viata linistita si o casnicie curata si fericita sa va mentineti curate pana la casnicie, si va daruit sotului cu dragoste.Eu sper ca astfel va rezista casnicia si va dura o vesnicie.
Numai bine va doresc tuturor!
Lukacs_Kafony_Monika_1
Postat pe 7 Octombrie 2012 04:39
parerea mea e ca "a alege" presupune sa ai mai multe variante pe care sa le CUNOSTI. Iar partea sexuala este importanta intr-un cuplu: una dintre cele mai importante... In conditiile in care nu stii daca asta va merge, iti asumi din start un risc major. Si pentru ce? Ca sa defilezi in fatza poporului virgina? Pentru ca, in fond, prima noapte dintre voi doi este la fel de prima noapte si la fel de pura si aceeasi daruire si cu popa si fara popa, si dupa nunta si inainte.
quasaria
Postat pe 7 Octombrie 2012 05:21
Virginitatea nu are nici un sens. Indeosebi in epoca prezzenta. Tinerii trebuie sa experimenteze. In anumite limite, desigur.
IleanaAdrianaStan
Postat pe 7 Octombrie 2012 05:38
Nu sunt adepta virginitatii femeii la casatorie. E mult mai bine sa stii ce vrei de la partener, decat sa crezi ca el este mult-asteptatul, iar peste o vreme sa-ti dai seama ce amarnic ai gresit.

Insa pana la urma fiecare face asa cum simte.
Dolce_vita
Postat pe 7 Octombrie 2012 08:38
Buna tuturor
Daca nu ai avut o alta experienta de unde sti cit trebuie , ca sa afirmi ca te satisface sotul ?

Ca sa faci o comparatie trebuie sa ai elementul cu care sa compari.
Cum poti sa spui ca un suc e bun daca nu ai baut altul sa compari gustul?
Daca este altul mai bun ?
Poti sa sti daca nu il bei?
Nimeni nu contesta , si ai mare dreptate , ca esti fericita.
Intr-o casnicie , nu sexul te face fericita, indiferent de virgin sau nevirgin.
Legatura dincolo de sex este puterea care tine familia.
Sint famili legate puternic , chiar daca isi satisfac necesitatile pe oriunde.
Au fost situatii cind in urma unor operatii, femeia a pierdut placerea sexului, atunci ar fi trebuit sa se desparta, dupa opinia multora , dar fiindca relatia sufleteasca era atit de puternica , au convenit sa ramina impreuna , iar el a primit DEZLEGAREA.
Datorita iubirii pentru ea , el nu a abuzat de aceasta dezlegare , ci numai strictul necesar, si sint fericiti si astazi.
Gresit ca sexul tine familia , ca te face fericit, este numai un pretext .
Omul ramine om si cu , si fara sex.
Sa fiti fericiti cu totii !!!
sintaici
Postat pe 7 Octombrie 2012 09:29
Ai dreptate, pina la un punct. Ma amuza chestia cu ,, a primit dezlegarea''
Daca se intimpla invers..... EA primea dezlegarea ??
Mai e un aspect, pe barbatii ii lasa puterea la o anumita varsta. Atunci, femeile....ar trebui sa bage divort sau sa caute altul mai tinerel ???
GHEISA_
Postat pe 7 Octombrie 2012 09:36
sintaici, ce inseamna la tine "familii legate puternic", daca "isi satisfac necesitatile pe oriunde"?
Si de unde ideea ca sexul cu persoana iubita e redus la necesitate?
Pina la urma, ce poate fi mai intim si mai frumos si ce te apropie mai mult de barbatul pe care il iubesti, daca nu momentele de intimitate? Atunci te simti iubita si se simte iubit. Nu e deloc necesitate. E implinirea relatiei voastre si exprimarea sentimentelor dintre voi. In afara de asta, sinteti doar parteneri. Nu iubiti.

quasaria
Postat pe 7 Octombrie 2012 09:45
virginitatea trebuie sa fie atat moralmente , psihica cat si fizica!o persoana care si-a daruit sufletul cuiva nu neaparat si fecioria trupeasca , nu mai este virgina! atentie , voi nu faceti distinctia , castitatea trebuie sa fie pe toate planurile . castitatea inseamna sa nu fi fost indragostit de nimeni , sa nu fi avut atingeri de nici un fel cu o alta persoana , sa nu te fi sarutat cu o alta persoana , sa nu fi avut relatii intime cu o alta persoana , deci atat mintea cat si sufletul si trupul sa nu fi fost atinse de nimeni si de nimic. Parintele Nicolae Tanase explica foarte bine aceste lucruri in cartea ,,Sotul ideal , sotia ideala"
garbo173229
Postat pe 7 Octombrie 2012 09:47
De aceea se casatoresc anumite fete, de alta etnie, la 12-13 ani...... Desi, nu cred ca nu au visat in secret la Justin Timberlake atunci se mai pune ca sunt virgine ?
GHEISA_
Postat pe 7 Octombrie 2012 09:55
nici nu stii ce pierzi
Mayasha
Postat pe 7 Octombrie 2012 10:04
De la: Lukacs_Kafony_Monika_1, la data 2012-10-07 04:39:00EU am fost virgina cand m-am casatorit, si Doamne ajuta nu sunt curioasa cum e cu altu, deoarece sotul ma satisface 100%.Niu imi pare rau, era un sentiment foarte placut si am fost mandra cam am purtat rochia de mireasa alba in toate sensurile.Am fost impreuna 5 ani inaintea casatoriei, si acum avem 4 ani de casnicie si un baietel de aproape 2 ani.Sotul nu era virgin dar nu a avut prea multa experienta.Parerea mea ese ca daca exista dragoste adevarata si binecuantarea lui Dumnezeu, totul este perfect si sexul devine daruire cu dragoste.
Recomand din tot sufletul ca sa aveti o viata linistita si o casnicie curata si fericita sa va mentineti curate pana la casnicie, si va daruit sotului cu dragoste.Eu sper ca astfel va rezista casnicia si va dura o vesnicie.
Numai bine va doresc tuturor!



nici nu stii ce pierzi dar ai timp sa ti incerci curiozitatea...dupa 4 ani de casnicie,te cred ca esti satisfacuta,mai ne gasim aici dupa 7,10 ani
Mayasha
Postat pe 7 Octombrie 2012 10:06
Poate ca ea e o lebada...
Rotty
Postat pe 7 Octombrie 2012 10:13
Mi-am dorit si eu sa fiu virgina pt cel ce avea sa devina 'barbatul vietii mele".E o vorba:ca socoteala d-acasa nu se potriveste cu cea din targ:D!Dupa anumite exp destul de neplacute, am hotarat sa-i daruiesc ceea ce avam eu mai de pret omului pe care il iubeam la momentul respectiv,pe care,dupa 2 ani l-am gasit cu o alta femeie.Credeti ca pt el a contat cu ceava ca am fost vrgina cand l-am cunoscut?Categoric,nu!Va dati seama ca am fost devastata,ca multi ani nu mi-am mai dorit pe nimeni...mare prostie!!!!A trebuit sa se intample o nenorocire sa-mi dau seama cat sunt de singura,ca nici macar n-am pe umarul cui sa plang.Dupa ani,am cunoscut pe cineva,atunci mi-am dat seama cu adevarat ce inseamna sa fii femeie,sa fii langa un barbat langa care sexul poate sa fie completarea unei relatii.Asa ca....
Dana_Nastase_1
Postat pe 7 Octombrie 2012 10:20
In primul rand, as vrea sa stiu de ce pentru unii/ unele dintre voi conteaza atat de mult comparatia...ea poate sa va fie si voua in dezavantaj, nu doar celuilalt. Comparatia cu un suc mi se pare stupida pentru ca sucul il cumperi si, intr-adevar, daca nu iti pplace gustul, il arunci...o casnicie- pentru ca despre asta e vorba aici,dincolo de virginitate- nu se poate cumpara decat in cazul unor anumite etnii sau culturi...

In al doilea rand, faza cu "nici nu stii ce pierzi" sau "ne vedem peste cativa ani" mi se pare, personal, hilara...comparati merele cu perele pentru ca ceea ce pentru unii este bun, pentru altii este dezastru..... Daca fata voia un taur comunal, il alegea...si putea intr-adevar sa castige boli venerice, lipsa de respect, amaraciune, etc. Intr-adevar, putea sa aiba nopti de pasiune, dar alea trec...o casnicie presupune mult mai mult, cu riscul de a ma repeta!

Asa ca, macar haideti sa ii felicitam pe oamenii care, intr-o lume guvernata de sex, aleg sa isi asculte inima, nu alte organe...

Stiu ca veti sari pe mine cu tot felul de lucruri/ replici...dar va aduc aminte o vorba: "toate ne sunt slobode, dar nu toate ne sunt de folos"!
21alerim23
Postat pe 7 Octombrie 2012 11:33
eu cred ca chestia cu virginitatea fizica este o mentalitate veche a barbatilor,care inainte ei aveau voie sa mearga la bordel sa isi satisfaca necesitatile fizice dar cand vroiau sa se casatoreasca vroiau femei virgine...Pe care apoi le abuzau psihic facandu-le servitoare si spalandu-le creierul in favoarea barbatilor....
Eu ce pot sa zic am fost educata sa fac sex cand vroiam sa ma casatoresc...Da inainte am cunoscut multi barbati,,care m-au atins dar nu am facut sex,,nu eram crestina pe atunci si nu aveam principii...Eu credeam ca este important doar sa fii virgina fizic....
Apoi am vrut sa ma casatoresc,,,am gandit ca un barbat cand va vedea ca sunt virgina ma va respecta,si ma va iubi pt ca sunt virgina si sincera...Dar apoi el a vrut sa imi spele creierul in favoarea barbatilor sa devin la fel ca oamenii rai...El imi spunea ca trebuie sa devin la fel ca toti ceilalti oameni..Numai ca eu fiind naiva am uitat sa il intreb,care oameni,buni sau rai pt ca sunt mai multe categorii de oameni...
Acum sunt multumita si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-am pastrat creierul virgin si nu l-am lasat sa ma faca proasta ca apoi sa faca barbatii ce vor din mine...
normal ca am plecat si l-am lasat
ingerasulluptator
Postat pe 7 Octombrie 2012 11:48
Nu cred ca virginitatea trupului garanteaza fericirea si stabilitatea unei casatorii ,absolut deloc.Am, avut relatii sexuale cu sotul meu inainte de casatorie ,n-am fost multumita in pat cu el ,dar am crezut ca sexul nu este atat de important intr-o casnicie. Ei bine,acum dupa 16 ani ,pot sa spun ca am gresit amarnic si ,ca din cauza unei vieti sexuale deficitare ,sanatatea mea are de suferit ,ca sa nu mai vorbesc de frustrarea sexuala .Asa ca e bine sa dai importanta cuvenita acestui lucru MAI ALES intr-o casnicie ,stiind ca vei trai o viata langa acel partener .Nu va faceti iluzii ca virginitatea va ajuta sa fiti fericiti ,mai fericiti. Si bineinteles ca va fi curiozitatea de a fi cu un alt partener si atunci ce vei face cu moralitatea?Poate sotul nu te satisface si nu poti face o comparatie ,pentru ca nu ai mai fost cu alt barbat ,traiesti o viata in chin ,gandind ca iti faci datoria fata de sot si suporti noapte de noapte un chin??? Sa nu credeti ca sexul nu e important fata de alte cerinte ale vietii in cuplu ,va spun din experienta !
laurar
Postat pe 7 Octombrie 2012 12:00
De la: laurar, la data 2012-10-07 12:00:59Nu cred ca virginitatea trupului garanteaza fericirea si stabilitatea unei casatorii ,absolut deloc.Am, avut relatii sexuale cu sotul meu inainte de casatorie ,n-am fost multumita in pat cu el ,dar am crezut ca sexul nu este atat de important intr-o casnicie. Ei bine,acum dupa 16 ani ,pot sa spun ca am gresit amarnic si ,ca din cauza unei vieti sexuale deficitare ,sanatatea mea are de suferit ,ca sa nu mai vorbesc de frustrarea sexuala .Asa ca e bine sa dai importanta cuvenita acestui lucru MAI ALES intr-o casnicie ,stiind ca vei trai o viata langa acel partener .Nu va faceti iluzii ca virginitatea va ajuta sa fiti fericiti ,mai fericiti. Si bineinteles ca va fi curiozitatea de a fi cu un alt partener si atunci ce vei face cu moralitatea?Poate sotul nu te satisface si nu poti face o comparatie ,pentru ca nu ai mai fost cu alt barbat ,traiesti o viata in chin ,gandind ca iti faci datoria fata de sot si suporti noapte de noapte un chin??? Sa nu credeti ca sexul nu e important fata de alte cerinte ale vietii in cuplu ,va spun din experienta !
pai se dicuta..Ce faceai daca te casatoreai cu un barbat virgin ala chiar nu avea deloc experienta...Dar se comunica si pe tema asta,,dar acum depinde si de barbat daca ii pasa de partenera sau ii pasa doar sa isi satisfaca el poftele...
daca va intelegeti si va pasa unul de celalalt si relatiile intime se discuta sa se ajunga la un acord comun sa isi schimbe stilul...pt ca cine stie ce femei o fii avut inainte
ingerasulluptator
Postat pe 7 Octombrie 2012 12:07
De la: laurar, la data 2012-10-07 12:00:59Nu cred ca virginitatea trupului garanteaza fericirea si stabilitatea unei casatorii ,absolut deloc.Am, avut relatii sexuale cu sotul meu inainte de casatorie ,n-am fost multumita in pat cu el ,dar am crezut ca sexul nu este atat de important intr-o casnicie. Ei bine,acum dupa 16 ani ,pot sa spun ca am gresit amarnic si ,ca din cauza unei vieti sexuale deficitare ,sanatatea mea are de suferit ,ca sa nu mai vorbesc de frustrarea sexuala .Asa ca e bine sa dai importanta cuvenita acestui lucru MAI ALES intr-o casnicie ,stiind ca vei trai o viata langa acel partener .Nu va faceti iluzii ca virginitatea va ajuta sa fiti fericiti ,mai fericiti. Si bineinteles ca va fi curiozitatea de a fi cu un alt partener si atunci ce vei face cu moralitatea?Poate sotul nu te satisface si nu poti face o comparatie ,pentru ca nu ai mai fost cu alt barbat ,traiesti o viata in chin ,gandind ca iti faci datoria fata de sot si suporti noapte de noapte un chin??? Sa nu credeti ca sexul nu e important fata de alte cerinte ale vietii in cuplu ,va spun din experienta !
pai si in viata intima se comunica pt ca fiecare om are stilul lui,,dar prin comunicare si daca ii pasa de tine se schimba...Trebuie discutat..Pt ca poate nici pt barbat nu este corect sa fie cu o femeie care se preface ca ii place si practic ei ii este greata sau pt ea este un chin...Se comunica diplomat,,,finut fara sa jignesti...Ce pot zice astea sunt lucruri se dicuta de la inceput,pt ca nu este corect sa faci lucruri care nu iti plac si nu te fac fericita si nici pt el,sa afle ca femeia cu care traieste este doar o prefacuta
ingerasulluptator
Postat pe 7 Octombrie 2012 12:11
Eu consider ca partenerii trebuie sa se cunoasca cat se poate de bine inaintea casatoriei ( dar si in cazul asta pot fi surprize ! ) si nu as putea sa ma avant in necunoscut si sa ma las la mana norocului ...
Fata_Morgana
Postat pe 7 Octombrie 2012 16:25
Nu m-as fi casatorit niciodata cu un barbat virgin,imi plac barbatii cu experienta si maturitate in gandire ,un virgin e doar un frustrat si un copil din punc de vedere emotional .Sexul nu este o problema in care "sa te intelegi " cu partenerul ,exista p[rotivire sau nu .La urma urmei e vorba de eduucatia primita de pa parinti si felul tau de a fi,pasioan sau nu.Cand unul e foc si altul e gheata ,nu exista intelegere ,in nimic ,nu numai sex.
laurar
Postat pe 7 Octombrie 2012 17:12
nu uita ca focul topeste gheata ;)
raluthewriter
Postat pe 7 Octombrie 2012 17:40
Doamne ca rau e sa nu stii sa scrii..... tara piere si baba se piaptana..... asa sunteti voi cu virginitatea............. aia mor in razboaie nu mai avem unde munci si incet incet ne indreptam catre un alt razboi mondial si voua va arde de virginitate! Ce tampenie! femeile astea chiar ca traiesc pe planeta Pandora!
andreas_konig1979
Postat pe 7 Octombrie 2012 18:16
...Si apa stinge focul ...NU poti sa aprinzi focul cu lemne ude ,daca nu e sa fie ,nu e ,nu se rezolva nimic discutand ,fiecare pe drumul lui si cu un alt partener ,mai potrivit .Invatam sa ne cunoastem din greselile pe care le facem,sau le repetam pana intelegem ...dar nu are nici un rost sa astepti ,sa discuti ...accepta ce nu poti schimba.
laurar
Postat pe 7 Octombrie 2012 19:35
De la: sintaici, la data 2012-10-07 09:29:33Buna tuturor
Daca nu ai avut o alta experienta de unde sti cit trebuie , ca sa afirmi ca te satisface sotul ?

Ca sa faci o comparatie trebuie sa ai elementul cu care sa compari.
Cum poti sa spui ca un suc e bun daca nu ai baut altul sa compari gustul?
Daca este altul mai bun ?
Poti sa sti daca nu il bei?
Nimeni nu contesta , si ai mare dreptate , ca esti fericita.
Intr-o casnicie , nu sexul te face fericita, indiferent de virgin sau nevirgin.
Legatura dincolo de sex este puterea care tine familia.
Sint famili legate puternic , chiar daca isi satisfac necesitatile pe oriunde.
Au fost situatii cind in urma unor operatii, femeia a pierdut placerea sexului, atunci ar fi trebuit sa se desparta, dupa opinia multora , dar fiindca relatia sufleteasca era atit de puternica , au convenit sa ramina impreuna , iar el a primit DEZLEGAREA.
Datorita iubirii pentru ea , el nu a abuzat de aceasta dezlegare , ci numai strictul necesar, si sint fericiti si astazi.
Gresit ca sexul tine familia , ca te face fericit, este numai un pretext .
Omul ramine om si cu , si fara sex.
Sa fiti fericiti cu totii !!!



Felicitari ptr comentariu. INTRADEVAR ,NU SEXUL TINE O CASNICIE. Comunicarea intre cei doi este cu mult mai importanta decat sexul. Am fost d-ra pana dupa cununia religioasa..si la ce folos? Pentru ce trebuie sa stea o fata d-ra pana la nunta? La ce-i ajuta? aM 18 ANI DE CASNICIE SI DOI COPII MINUNATI ,DAR NU SUNT FERICITA. La 21 de ani, atunci cand m-am casatorit ,imi doream sa fiu domnisoara in Biserica.Mi-am atins scopul . Era o mandrie ptr mine.Acum, daca ar fi sa fac acelasi lucru nu as mai alege asa.Nu inseamna ca trebuie sa incerci toti barbatii. Iubirea si fericirea pentru o femeie inseamna sa vibrezi ptr omul iubit si dupa 10-20-30-40.....ani de casnicie. Cred ca este valabila si reciproca.
GEDGED
Postat pe 7 Octombrie 2012 20:03
o mare tampenie chestia cu virginitatea... te poti trezi din prostia pe care ai facut-o tocmai dupa ce te-ai unit in fatza lui Dumnezeu... si acasa... ups!!! se inghesuie la intrare, sau nu tine nici 30 de sec? iar atunci te intrebi -de ce te-ai pastrat pt un...??? nici macar bou nu pot sa zic pt ca jignesc animalul... sunt categoric contra virginitatii... virginitatea aduce uneori si divort.
garbo-mira
Postat pe 7 Octombrie 2012 20:41
eu zic ca daca o femeie se pastreaza virgina,sa se pastreze pt ea si sa fie desteapta sa isi impuna punctele de vedere...Din punct de vedere barbatii sa sa se ocupe si de treburile casnice,..Si femeile sa aiba grija si de aspectul lor,..
Eu spre exemplu nu m-as culca cu un barbat decat dupa ce ma casatoresc,,,din cauza ca respect pe Dumnezeu si vreau sa ma casatoresc cu inima curata....
Dar asta nu inseamna ca o sa il las pe barbat sa faca ce vrea din mine....Dar oricum trebuie sa va cunoasteti sa vezi daca este om cu bun simt...si apoi si femeia sa aiba grija de ea de aspectul ei,,,sa fie cu tact si diplomata...
Sa isi impuna punctul de vedere cu tact numai sa ai cu cine...
Eu cred ca conteaza caracterul ,si restul este discutabil....
eu cred ca depinde mult de relatia emotionala dinytre cei doi ca apoi sa aiba pasiune unul fata de celalat
ingerasulluptator
Postat pe 7 Octombrie 2012 21:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bulina sau patratelul rosu 39 De la: garbo215245 18 Septembrie 2011 16:41
Disolutia statului roman 306 De la: marceltuky 6 Decembrie 2010 15:48
cat de important este sexul intr-o casnicie? 251 De la: Rotty 23 Septembrie 2014 09:00
Relatia cu Tatal Nostru Dumnezeu 17 De la: estela 30 Mai 2010 03:15
Sexul...o necesitate? 109 De la: Thor_again 16 Martie 2011 12:29
Setari Cookie-uri