DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿

PROBLEMA MULTOR OAMENII CARE SPUN CA NU POT TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ESTE PENTRU CA UNU ESTE RATACIT DE SCRIPTURA MAI MULT SAU MAI PUTIN IAR ALTU ESTE MAI CUNOSCATOR DE SCRIPTURA ::: DE EXEMPLU TU SPUI CA AI O RELIGIE SI BINE FACI CA O AI SPUI CA ESTI CRESTIN SI CREZI IN DUMNEZEU SI BINE FACI DAR SUNT DOUA PROBLEME GRAVE CARE OMUL NU LE FACE NU IMPLINESTE CUVANTUL LUI DUMNEZEU CUM A SPUS DOMNU ISUS DE CE IMI SPUNETII DOAMNE DOAMNE SI NU FACETII CE SPUN EU IAR AI DOILEA LUCRU CARE DA OMENIREA PESTE CAP ESTE CA OMUL NU CITESTE BIBLIA OARE NU DUPA BIBLIE IL CUNOASTEM PE DUMNEZEU DE CE TE PUI CA OM SA VB CINE ESTE BUN SI RAU CINE MERGE IN RAI SAU IAD SAU CE TREBE SA FACEM DACA NU CITESTI BIBLIA ¿?¿?¿ ADRESA MEA DE MESS ESTE eduard_rori cine doreste sa vorbim de subiectul acesta poate sa intre o zi buna la fiecare
Eduard_Caloean_1
Postat pe 24 Septembrie 2012 11:17
eu nu l-am cunoscut pe dzeu dupa biblie.
l-am cunoscut intr-o zi cand ma sufoca povara vietii mele,si am intrat in biserica,si m-am rugat cu sufletul,fara cuvinte,exprimand direct ce simteam.
am inteles ca dzeu e dincolo de orice religie,ca toti oamenii buni ajung in rai,dar totusi cred ca ortodoxia din toate religiile,e cea mai apropiata de dzeu,pentru ca nu constrange,nu a ucis nici vrajitoare,cum au facut catolicii,in timpul inchizitiei,a respectat pana si nebunii.
Pentru ca zice ca iubirea e mai presus decat orice,mai presus decat credinta si decat intelepciune.
daniilia
Postat pe 27 Septembrie 2012 13:39
Ba se poate, fain fr, tri cu un om de alt religie.
i mai lsai-m cu, ''din toate religiile,e cea mai apropiata de dzeu''!


Axl_R
Postat pe 27 Septembrie 2012 13:48
Da` cine zice ca nu poti traii cu un om botezat in alta religie ? Tu traiesti zi de zi cu omul ,sau cu religia in care(intamplator)a fost botezat ? Dumnezeu e unul si nu cate unul pentru fiecare religie. In concluzie,daca nu poti traii cu persoana de langa tine,nu da vina pe religie.
Rotty
Postat pe 27 Septembrie 2012 14:24
Si ce-i daca respectivul(va) nu-i catolic sau ortodox? E asta un motiv sa-ti scuipi in san si sa te crucesti ? Mai fa vreo 99 de matanii ca poate-si sterge contul
Rotty
Postat pe 30 Septembrie 2012 08:03
De la: natalita, la data 2012-09-30 07:46:01autotul/autoarea mesajului nu este crestin/a de cruce, deci nu e nici ortodox/a nici catolic/a. TOT CE IMI RAMANE E SA IMI MAI FAC SEMNUL CRUCII SI SA MA ROG MAICII DOMNULUI SA MA JUTE IN CONTINUARE! SFANTA FECIOARA MARIA, MAICA LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-NE PE NOI, PACATOSII, ACUM SI IN CEASUL MORTII NOASTRE, AMIN!


...Doamne ajuta!...ca 2 de pe aici sigur sunteti dusi cu capul.
si apoi care-i faza cu religia? si daca nu-i crestin care-i problema, mushca?
Amor_Aeternus
Postat pe 30 Septembrie 2012 09:08
Am cunoscut multe persoane de multe religii si concluzia mea este urmatoarea : un om cu cat este mai "" CREDINCIOS "" asta in capul lui ...cu atat este mai periculos pentrui toata lumea ..... si m-am hotarat cred in Dumnezeul fabricat de mintea mea si nu ma intereseaza nici o religie si
e clar ca nu as suporta un nebun bisericos langa mine care crede ca dupa ce moare ajunge in viata vesnica ca de fapt asta este si scopul religiilor sa te prosteasca in asa hal incat tu sa te tembelesti foarte tare de cap si binainteles ca asta costa bani pt pastori si popi . ca sa crezi ca vei avea viata vesnica . Niste aberatii inventate de oameni foarte prosti dar in acelasi tim[p foarte smecheri ca sa fure si sa traiasca ei bine .

garbo174500
Postat pe 30 Septembrie 2012 09:27
Oare Basescu si Udrea si Videanu SI toti care nu mai pot de bine ii doare undeva de Dzeu? Absolut nicaieri si nu mai pot de ras de prosti stand la masa cu popii care au invadat Romania .
Roaga-te tu mult ca ei sa o duca si mai bine .
garbo174500
Postat pe 30 Septembrie 2012 09:30
eu nu inteleg de ce oamenii vorbesc atata despre Dumnezeu dar prin faptele lor demostreaza altceva..
Apoi daca esti un crestin adevarat cinstit si traiesti cu un alt om din alta religie cu o conditie sa nu te bata la cap cu lucruri inutile....Pt ca fiecare ar trebui sa respecte individualitatea celuilalt mai refer la talente la obiceiurile care nu afecteaza caracterul moral....Din moment ce un om este un om cinstit si integru si crede in Hristos ce conteaza religia...
Dar exista cearta intre religii pt ca pretinde ca religia lui este cea mai buna....
Eu cred ca orice religie este buna daca respecta regulile lui Dumnezeu si nu regulie bisericii care se cearta intr-una...cred ca din cauza concurentei si fiecare biserica incearca sa atraga multi credinciosi pt banii lor...
ingerasulluptator
Postat pe 30 Septembrie 2012 10:12
De la: Rotty, la data 2012-09-27 14:24:40Da` cine zice ca nu poti traii cu un om botezat in alta religie ? Tu traiesti zi de zi cu omul ,sau cu religia in care(intamplator)a fost botezat ? Dumnezeu e unul si nu cate unul pentru fiecare religie. In concluzie,daca nu poti traii cu persoana de langa tine,nu da vina pe religie.



michu61
Postat pe 30 Septembrie 2012 11:12
Foarte rar gasesti o persoana care are aceeasi religie ca si tine.Fiecare din noi crede dar credinta nu se arata ci se simte.
babybb
Postat pe 30 Septembrie 2012 11:46
Ce rau v-a facut Dumnezeu de il retrogadati in felul asta?Citesc des ,,dzeu,,in loc de Dumnezeu...Stiu ca toti scriem repede si ne grabim,dar macar pe EL ,Dumnezeu,sa nu-l coboram in felul asta...Chiar nu ne-a facut decat bine,EL,Dumnezeul cerului si al pamantului!Oricat de grabiti ati fi faceti un mic efort si scrieti Dumnezeu complet, cu litera mare...ca merita,chiar merita!!Pentru cate ne rabda,cata mila are de noi,cat ne iubeste...Spunea un Sfant Parinte,ca daca nu am avea atatea pacate,am plange incontinuu,simtind cat ne iubeste Dumnezeu si cat rau ii facem noi LUI!!
Daniel71
Postat pe 30 Septembrie 2012 12:22
De la: babybb, la data 2012-09-30 11:46:04Foarte rar gasesti o persoana care are aceeasi religie ca si tine.Fiecare din noi crede dar credinta nu se arata ci se simte.


serios?????
da' tu esti din neamul martienilor? sau al klingonienilor?
daca traiesti intr-o tara in care o anume orientare religioasa este majoritara si ai aceeasi religie ca majoritatea, poate ne explici si noua cum de e greu sa gasesti o persoana care are aceeasi religie cu tine, sau macar cum ai ajuns la concluzia asta!

ca e greu sa gasesti o persoana care are aceleasi obieceiuri religioase cu tin e una si alta e sa gasesti o persoana cu aceeasi religie ca a ta.
heartbit
Postat pe 30 Septembrie 2012 12:34
De la: Eduard_Caloean_1, la data 2012-09-24 11:17:37PROBLEMA MULTOR OAMENII CARE SPUN CA NU POT TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ESTE PENTRU CA UNU ESTE RATACIT DE SCRIPTURA MAI MULT SAU MAI PUTIN IAR ALTU ESTE MAI CUNOSCATOR DE SCRIPTURA ::: DE EXEMPLU TU SPUI CA AI O RELIGIE SI BINE FACI CA O AI SPUI CA ESTI CRESTIN SI CREZI IN DUMNEZEU SI BINE FACI DAR SUNT DOUA PROBLEME GRAVE CARE OMUL NU LE FACE NU IMPLINESTE CUVANTUL LUI DUMNEZEU CUM A SPUS DOMNU ISUS DE CE IMI SPUNETII DOAMNE DOAMNE SI NU FACETII CE SPUN EU IAR AI DOILEA LUCRU CARE DA OMENIREA PESTE CAP ESTE CA OMUL NU CITESTE BIBLIA OARE NU DUPA BIBLIE IL CUNOASTEM PE DUMNEZEU DE CE TE PUI CA OM SA VB CINE ESTE BUN SI RAU CINE MERGE IN RAI SAU IAD SAU CE TREBE SA FACEM DACA NU CITESTI BIBLIA ¿?¿?¿ ADRESA MEA DE MESS ESTE eduard_rori cine doreste sa vorbim de subiectul acesta poate sa intre o zi buna la fiecare


mai gugustiucul pacii, de Biblie observ ca ai auzit, dar nu m-ai convins ca ai si habar de ea, dar de gramatica limbii romane ai vreo idee, cat de vaga, macar?
de virgule n-o sa zic nimic, ca din cate vad nu s-au inventat pentru tine, dar nici de articolul hotarat n-ai auzit? [UNU - unuL; DOMNU - DomnuL]; vad ca stii sa scrii doar cu litere de tipar (adica sa strigi ca disperatul) insa si in strigatul tau disperat, nu te-a zgariat pe creier cand ai scris "DAR SUNT DOUA PROBLEME GRAVE CARE OMUL NU LE FACE" in loc de - dar sunt doua probleme grave PE care omul nu le face...? sau nu te-a zgariat pe creier pentru ca nu ai asa ceva?
e posibil! dar nu e scuzabil!!!!!!!!!

oare daca te-ai ascuns prin balariile spaniei, crezi ca e scuzabila siluirea limbii materne?

si totusi nu vreau sa te las incurcat si te voi intreba. cum de l-a cunoscut Avram pe Dumnezeu, avand in vedere ca nu prea avea Biblie pe vremea aia?
cum l-a cunoscut Moise pe Dumnezeu, ca nici el n-avea Biblie!
desi nu cred ca ai sa ai vreun raspuns coerent la ce te-am intrebat, o sa mai fac o observatie si pentru tine si pentru alti rataciti ca si tine, care vorbesc despre Biblie, dar nu se refera la toata Scriptura, decat cum si cat le convine lor, nici macar cat a acceptat Biserica!
Biblia NU este doar Noul Testament sau doar Vechiul Testament! (iar cele doua Testamente, sunt doar ceea vrut o Biserica sa accepte ca fiind Scrieri Sfinte!)
heartbit
Postat pe 30 Septembrie 2012 12:58
Mai avem cale lunga pana a intelege ce inseamna sa fii crestin! Si se pare ca nu ne pot invata nici macar cei ce conduc bisericile. Sfintirea icoanelor, puparea moastelor, platitul pentru iertarea pacatelor, inchinarea la alti dumnezei (sfinti), toate incalca grav cele 10 porunci. "Sa nu ai alti dumnezei....sa nu-ti faci chip cioplit...sa nu te inchini inaintea lor... sunt un Dumnezeu gelos" ,etc. Cat de clare sunt poruncile si totusi cata confuzie se creaza in mintea oamenilor, pentru ca e mai comod sa te declari crestin si sa faci ce vrei, decat sa studiezi Biblia si sa te rogi direct lui Dumnezeu care si-a dat singurul FIU sa ne mantuiasca. Cine nu poate trai cu ceilalti, nu e crestin, nu il are pe Dumnezeu in inima. Daca nu ajungem sa ne iubim aproapele, chiar si pe dusmani(desi nu ar trebui sa avem dusmani), daca ne consideram superiori altora, suntem departe de Dumnezeu si ne declaram degeaba crestini. Cat despre rai, in Biblie scrie clar ca omul dupa ce moare este tarana si sufletul nu mai este in trup. Dar vad ca s-a instalat si in Romania moda asta ca cel mort e sus in rai si te vede de acolo, scrie versuri, canta prin cer rock, folk, jazz!!! Cata confuzie! Cata ignoranta! Cata ratacire! De prima si a doua inviere nu a citit nimeni in Biblie? Calcam in picioare jertfa de la Golgota, calcam in picioare Iubirea lui Dumnezeu, calcam in picioare harul.
In Cer nu exista pacat, nu exista rock, folk, ci totul e plin de sfintire, adorare a lui Dumnezeu, care are marea putere de a ne ierta pacatele, daca facem simplul gest de a ne pleca pe genunchi si de a ne parea rau de ceea ce am facut si de a cere iertare si putere sa nu mai facem. Cat de simplu e si ce maretie in a cunoaste Iubirea divina! Desteptarea ROMANIA! Mantuirea si iertarea nu se obtin platind un popa, atingand moaste, pupand sfinti, facand fapte bune(false) din orgoliu, din fatarnicie, ci printr-o viata traita frumos, in rugaciune si suflet curatit prin sangele FIULUI ISUS HRISTOS !
calla
Postat pe 30 Septembrie 2012 14:41
16 Fiindc att de mult a iubit Dumnezeu lumea, c a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede n El s nu piar, ci s aib viaa venic.
17 Dumnezeu, n adevr, n-a trimis pe Fiul Su n lume ca s judece lumea, ci ca lumea s fie mntuit prin El.
18 Oricine crede n El nu este judecat; dar cine nu crede a i fost judecat, pentru c n-a crezut n Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.
19 i judecata aceasta st n faptul c, odat venit Lumina n lume, oamenii au iubit mai mult ntunericul dect lumina, pentru c faptele lor erau rele.
20 Cci oricine face rul urte lumina i nu vine la lumin, ca s nu i se vdeasc faptele.
21 Dar cine lucreaz dup adevr vine la lumin, pentru ca s i se arate faptele, fiindc sunt fcute n Dumnezeu.

FRATILOR CRESTINI,ISUS HRISTOS NU A FOST IMPARTIT DE DUMNEZEU,NOI L AMIMPARTIT DUPA MINTEA NOASTRA RATACITA,EL A VENIT PENTRU TOTI,IN SPECIAL PENTRU CEI NELEGIUITI PT A NE SPALA PACATELE.
Conteledemontechristo
Postat pe 30 Septembrie 2012 15:13
pot citi Biblia si Noul Testament pe acest site?....mentionez ca nu am alte posibilitati!...si nici sa accesez adrese de mail.O INTREBARE FOARTE SIMPLA, PE ATAT DE SIMPLA CAT CEA A CELUI CARE A DESCHIS TOPICUL!
caleidoscop
Postat pe 30 Septembrie 2012 15:37
Raspuns pt CALLA

Iti dau dreptate 100%.
Amintitiva frumoasa poezie al lui Eminescu
BISERICA O FRAZA, DE DANSII INVENTATA
CU A LOR PUTERE SA V A APLECE-N JUG ..... c-am asta fac distinsii preoti...asa ca ma rog singura Dumnezeului meu si nu ma complic cu popi , calugari si alti mulgatori de bani. Ii multumesc lui Dumnezeu ca exist, ca am credinta,sanatate si noroc in tot ceea ce fac.Pace si binecuvantare la toata lumea.( NU SUNT O MARE RELIGIOASA DAR, AM INVATAT SA MA ROG DOMNULUI SI DUMNEZEULUI MEU FARA INTERMEDIARI)
niulia
Postat pe 30 Septembrie 2012 17:02
liderii care au infiintat alte religii....Apoi ii face pe oameni sa ii atraga si pe ceilalti oameni la religia lor facandu-i sa creada ca religia lor este mai buna..Ei manipuleaza oamenii ca sa isi manipuleze ei buzunarele...
apoi facandu-i sa se certe intre ei...Preotii sau liderii altor religii sunt niste excroci ordinari.care isi urmaresc doar interesele sa isi umple buzunarele si sa isi atraga multi adepti manipulalndu-i pe cei care deja le-au manipulat mintea...liderii sunt oameni diabolici puternici dupa parerea mea
ingerasulluptator
Postat pe 30 Septembrie 2012 18:31
liderii care au infiintat alte religii....Apoi ii face pe oameni sa ii atraga si pe ceilalti oameni la religia lor facandu-i sa creada ca religia lor este mai buna..Ei manipuleaza oamenii ca sa isi manipuleze ei buzunarele...
apoi facandu-i sa se certe intre ei...Preotii sau liderii altor religii sunt niste excroci ordinari.care isi urmaresc doar interesele sa isi umple buzunarele si sa isi atraga multi adepti manipulalndu-i pe cei care deja le-au manipulat mintea...liderii sunt oameni diabolici puternici dupa parerea mea
ingerasulluptator
Postat pe 30 Septembrie 2012 18:31
De la: ingerasulluptator, la data 2012-09-30 18:31:46liderii care au infiintat alte religii....Apoi ii face pe oameni sa ii atraga si pe ceilalti oameni la religia lor facandu-i sa creada ca religia lor este mai buna..Ei manipuleaza oamenii ca sa isi umple ei buzunarele...
apoi facandu-i sa se certe intre ei...Preotii sau liderii altor religii sunt niste excroci ordinari.care isi urmaresc doar interesele sa isi umple buzunarele si sa isi atraga multi adepti manipulalndu-i pe cei care deja le-au manipulat mintea...liderii sunt oameni diabolici puternici dupa parerea mea
ingerasulluptator
Postat pe 30 Septembrie 2012 18:33
Vad ca cea mai mare parte a deviat total de la subiect. Eu am trait in Africa si sunt sigur ca se poate trai cu cei de alta religie in pace. Extremisiti sunt peste tot, la ei ca si la noi, insa sa traiesti langa un barbat (ca femeie) sau langa o femeie(ca barbat) de alta religie, depinde doar de caracterele partenerilor in proportie de 70%, cam 20% depinde de nivelul de educatie iar restul de obiceiuri, traditii, intre astea incluzand si religia.
avladut
Postat pe 30 Septembrie 2012 18:59
Poti trai cu cine doresti, lumea spune ca nu poti trai cu o persoana de alta religie, tu daca esti robul lumii , te supui. Dumnezeu ne-a creat LIBERI, deci fiecare poate trai cu cine isi doreste, IN IUBIRE, cand este altceva , apar probleme. Sunt atatea cazuri de musulmani casatoriti cu femei crestine sau atatia musulmani convertiti la crestinism sau invers.De fapt, fiecare poate foarte bine sa-si pastreze religia. URA, GELOZIA,ZAVISTIA,INTERESUL sau mai stiu eu ce impiedica DAR daca e aplicata LEGEA IUBIRII, DUMNEZEU E ACOLO CU EI.
cercelmarilena
Postat pe 30 Septembrie 2012 19:32
nu este adevarat este eronata teoria ca nu se poate traicu o persoana de alta religie......
si eu cu sotul meu avem religii diferite da ,......nu pot sa spun ca nu aufost opinii diferite dar se poate trai f .bine chear si asa .... dar, cu o conditie sa nu mergi duminica de duminica la biserica.si slava domnului au trecut vre-o 33 de ani de casnicie....
deci se poate....
mmiriam
Postat pe 30 Septembrie 2012 20:58
De la: avladut, la data 2012-09-30 18:59:01Vad ca cea mai mare parte a deviat total de la subiect. Eu am trait in Africa si sunt sigur ca se poate trai cu cei de alta religie in pace. Extremisiti sunt peste tot, la ei ca si la noi, insa sa traiesti langa un barbat (ca femeie) sau langa o femeie(ca barbat) de alta religie, depinde doar de caracterele partenerilor in proportie de 70%, cam 20% depinde de nivelul de educatie iar restul de obiceiuri, traditii, intre astea incluzand si religia.
pai vorbeam despre subiect numai ca noi am intrat in amanunte,asta bineinteles daca intelegi ce sunt alea...
ingerasulluptator
Postat pe 30 Septembrie 2012 22:51
e greu de pastrat un mariaj intr-o casatorie mixta ( acum ma refer la celebrarea cununiei intre catolici si ortodocsi), doar o iubire solida si un consens stabilit, te poate smulge din frustare. Sunt insa de parere ca fiecare om trebuie sa-si pastreze credintza indiferent daca se cununa in alta biserica .
Leo_Florea_1
Postat pe 1 Octombrie 2012 12:35
Zu? Catolica de mine o putut tri cu un ortodox.
Chiar nu neleg de ce vb de frustrare...
Axl_R
Postat pe 1 Octombrie 2012 13:43
Corect!
Singura distinctie pe care vreau sa o fac este cea credinta-religie.
Crezi in ce vrei tu - poate si intr-o piatra- te respect! Dar de aici pana la a merge cu o turma pana si in prapastie e cale lunga.
Are cineva impresia ca o chestie spirituala "credinta", transformandu-se intr-o institutie de stat mai poate avea ceva sfant in ea, independent de orientarea bisericii ?!!
Hai sa nu mai rumegam talas si sa ne umplem gura de cuvinte mari, se poate trai cu oricine - teoretic- atat timp cat nu e habotnic.

End of story.
ralucaandrei86
Postat pe 1 Octombrie 2012 17:08
si catolica de mine a reusit, dar am vazut adevarate drame in casniciile mixte, normal , la cei care sunt crestini practicanti, nu aprinzatori de lumanari duminica si la Paste:(
Leo_Florea_1
Postat pe 1 Octombrie 2012 17:14
,,aprinzator de lumanari duminica si de Paste'' sunt si eu, recunosc banuiesc ca te-ai referit cu asta la cei ce nu frecventeaza biserica.Nici eu nu semnez condica regulat la biserica.....dar ma rog zilnic seara, iar in timpul zilei zic mereu cate un Doamne ajuta, ori de cate ori am un ragaz de meditatie doar cu mine si EL. Crezi ca ar trebui sa-mi fac probleme, oare un crestin practicand e ...mai ,,curat'' ca mine ??? Iar ca sa fiu on topic : intr-o casnicie nu conteaza religia.... ci credinta !!
GHEISA_
Postat pe 1 Octombrie 2012 17:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
jazz and.. bossa nova music for you ladies and gentlemens 11 De la: garbo225715 13 Septembrie 2013 14:11
Inaltimea mea :D 13 De la: AGAPI_MOU 7 Septembrie 2009 10:30
ce o fi in mintea lui ? 18 De la: zack 22 Septembrie 2011 13:59
Cum va merge o relatie dintre o femeie de 46 de ani si un barbat de 58 ani ? 19 De la: comoaramea 19 Noiembrie 2012 22:13
Portetul femeii ce nu-si doreste copii... 719 De la: zambila 15 Noiembrie 2010 15:13
Setari Cookie-uri