DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿



"Biserica il declara ca fiind al lui Iisus...
ai fost vreodata la o biserica unde sa vezi o icoana care plange mir?
eu am fost!
si am curajul sa afirm ca e Autentica !
tot facuta de om era si icoana aia... "

adica cum care vra sa zica... e autentica ??? pai sunt mii de copii peste tot !
recunosc ca e geniala ideea... mai ales ca nu a ramas nici o fotografie, nu de la CNN si nici de la BBC... nu a lui Christos si nu de la mamaica lui... !!!! Iisus al nostru de pe forum... intreba undeva pe irinauca, daca stie cum arata Christos (fost Ioshua...) ? oare el stie... ? apropo... e in Nazareth o bisricuta, da, cum zici tu, construita de oameni... ca doar n-a iesit ea din pamant din puteri divine... unde este o icoana din asta. si chiar ii curg lacrimi... din cand in cand, dar nu noaptea, ca aici se face economie la apa potabila... ! si lacrimile vin direct de la conducta de apa potabila a orasului !!! si biserica plateste ptr. apa as... pardon, pentru lacrimile astea !!!
barboneli
Postat pe 6 Noiembrie 2012 12:42
De la: ingerasulluptator, la data 2012-11-06 12:41:46hai mai mai lasama ca papagalii astia ipocriti de pocaiti astia au existat intodeauna.
Am vazut un reportaj la televizor in engleza tradus bineanteles...Ca aratau cum mureau oamenii de foame.pe timpul razboului,slabi si mureau si erauj luati cu buldozerul,,ala care lua nisip nu mai stiu cum se numeste si ii lua pe oamenii morti slabi ca niste scheleti pt ca nu aveau ce manca si ii ingropa claie peste gramada...
Si femeia de la telejurnal zicea,,unde au fost crestinii si de ce au lasat sa se intample asta pt ca doar ei spun ca sunt oamenii lui Dumnezeu..
si ca oamenii au uitat ce a fost in trecut si ca urmeaza sa fie un alt razboi mondial...



"de aceea m-am suparat pe barbati si am inceput sa iau initiativa "





ei vezi irinauco... tocmai de asta mi-a fost frica... !!!! si mami... de cand ai de gand sa iei initiativa asta.... ????
barboneli
Postat pe 6 Noiembrie 2012 12:49
Si.... ce o sa faci ?? Te polenizezi singura ??!!
GHEISA_
Postat pe 6 Noiembrie 2012 12:53
da' vezi dupa ce iei initiativa lupty, sa n-o tii prea mult ca mai au si altii nevoie de ea!
si apropos dupa ce.o iei ce faci?
pleci sa te mariti la las vegas?
o sa fiti doua atunci!
heartbit
Postat pe 6 Noiembrie 2012 12:57
De la: GHEISA_, la data 2012-11-06 12:53:55Si.... ce o sa faci ?? Te polenizezi singura ??!!



nu draaga... (buna GHEISA...) ea se polenizeaza ca siii.... Maria !!! dar n-o s-o faca... si asta numai ca sa nu "iasa" cumva, de sex masculin !!!! de aia se teme ea... !!!
barboneli
Postat pe 6 Noiembrie 2012 13:49
De la: ingerasulluptator, la data 2012-11-05 20:30:06
De la: barboneli, la data 2012-11-05 12:54:28
De la: ingerasulluptator, la data 2012-11-05 00:13:45am fost in pelerinaj,in israel si am vizitat biserici catolici,,si am cumparat o icoana foarte draguta,catolica..cu culori breu deschis.
si preotul ortodox m-a certat de ce am cumparat icoana catolica ca cica este altfel colorata si este catolica...dwe parca ar avea importanta,,dar toti sunt niste fanatici..
eu nu am nimic cu nici o religie,le respect traditiile..
dar si eu am tradintiile mele care le-am ales ca sunt corecte si folositoare pt mine
nu mai iau dupa preotii ortodoxi sau alti pastori,,ci aleg ce este bun si folositor pt mine


zauuu... si de ce nu ai trecut si pe la mine... ! stii, eu nu prea le am cu rligia si bisericile, de toate felurile... dar in schimb cunosc locuri sfinte... din punct de vedere culinar si atmosfera de viata... ! te invitam sa vezi si tu. cealalta fata a monedei vietii... !!!

[quote]

pai si fostul meu prieten neamt din ddr cu care am vrut sa ma casatoresc eu i-am spus ca doresc foarte mult sa merg


"la Iisus...In israel,"



imi pare rau sa te dezamagesc... dar Iisus nu mai locuieste aici.... s-a mutat langa tata-l lui, dar nu stiu sigur... asa se vorbeste prin targ !!!!
barboneli
Postat pe 6 Noiembrie 2012 14:03
Dumnezeu care a fcut lumea i tot ce este n ea, este Domnul cerului i al pmntului, i nu locuiete n temple fcute de mini, 25. El nu este slujit de mini omeneti ca i cum ar avea trebuin de ceva, El care d tuturor viaa, suflarea i toate lucrurile, (Fapte 17 : 24 25).
garbo242980
Postat pe 6 Noiembrie 2012 14:16
Nelegiuirile voastre pun un zid de despartire īntre voi si Dumnezeul vostru; pacatele voastre va ascund Fata Lui si-L īmpiedica sa va asculte!" (Isaia 59:2).
garbo242980
Postat pe 6 Noiembrie 2012 14:31
Oare Dumnezeu vrea sa vorbesti urat ?
garbo242980
Postat pe 6 Noiembrie 2012 14:32


dupa parerea mea... EL nu vrea nimic de la noi.... !!! totul e in imaginatia voastra... cinstiti credinciosi, indiferent din care atat de multe religii... !!! sau din citatele pe care le-ati invatat... ! nimuni... dar nimeni nu poate stii ce vrea DUMNEZUE... ! pentru ca n-are cum.... ! voi nu-l ascultati sau auziti... cea ce auziti unde auziti sau cititi... este cu totul altceva !!! este din ce eu invatat ei... din alte scrieri sau povesti scrise... !
apropo... nici eu nu vreau sa vorbesc urat sau sa ascult vorbe urate ! zau... !
barboneli
Postat pe 6 Noiembrie 2012 14:54
barboneli tu nu crezi in Dumnezeu ?
garbo242980
Postat pe 6 Noiembrie 2012 15:38
In Ezechiel 18:23 Doresc Eu moartea pctosului zice Domnul Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degrab ca el s se ntoarc de pe cile lui i s triasc?"
garbo242980
Postat pe 6 Noiembrie 2012 15:42
Asta doreste Dumnezeu
garbo242980
Postat pe 6 Noiembrie 2012 15:47
Mari

6

Noiembrie



nelepciunea preuiete mai mult dect mrgritarele i niciun lucru de pre nu se poate asemna cu ea. Proverbe 8.11

Afirmaii

Trebuie s ascultm mai mult de Dumnezeu dect de oameni. (Apostolul Petru)
Dei morile lui Dumnezeu macin ncet, macin foarte mrunt. Dei vegheaz cu ngduin, El macin totul cu exactitate. (H.W. Longfellow, poet american)
Raiunea este foarte puternic atunci cnd trebuie s descopere erori, dar este foarte slab atunci cnd vrea s afle adevrul. (P.P. Negulescu, filozof romn)
Cnd ntlnim pe cineva care ne datoreaz recunotin, ndat ne aducem aminte. Ct de des putem ntlni pe cineva cruia i datorm recunotin, fr s ne gndim la aceasta! (Goethe, poet german)
Un om, care nu are nicio speran i este contient de aceasta, nu are niciun viitor. (Albert Camus, scriitor)
Suport, cci tu nsui ai fost suportat. (Augustin, teolog)
garbo242980
Postat pe 6 Noiembrie 2012 16:53

quote name='garbo242980' date='2012-11-06 15:47:31']Asta doreste Dumnezeu [/quote]


nu 980.. ! sau in tot cazul, nu in acel in care crezi tu. sau mai precis, la mine are alta viziune, eu nu-l personific. si nici in Dumnezeu-l asta mai nou, Iisus... ! stii... intr-un fel, mi-a fost ruda si ii cunosc povestea mai bine ca tine. dar nu cred in povestile despre el. eu n-am citit biblia, nici prima si nici a doua... sa ma scuze ica2 ca o contrazic prin asta. nici in basmele lui Ispirescu nu am crezut... dar m-au fascinat la varsta aia si mi-au placut. sau in alte basme... unde si acolo oamenii, mai precis frumoasele cconsanzene... invie ! acuma... ce crezi... ca se alega praful si pulberea din mine daca nu cred... ???
barboneli
Postat pe 6 Noiembrie 2012 20:58
Cine crede n Fiul are viaa venic; dar cine nu crede n Fiul nu va vedea viaa, ci mnia lui Dumnezeu rmne peste el.Ioan 3:36


Astfel, credina vine n urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvntul lui Hristos. (Romani 10:17)
i fr credin este cu neputin s fim plcui Lui! (Evrei 11:6)


Adevrat, adevrat v spun c cine ascult cuvintele Mele i crede n Cel ce M-a trimis are viaa venic i nu vine la judecat, ci a trecut din moarte la via. Ioan.5:24

garbo242980
Postat pe 6 Noiembrie 2012 22:24
Trebuie sa auzi sau sa citesti cuvantul pentru a veni credinta
garbo242980
Postat pe 6 Noiembrie 2012 22:38
te-am obligat eu pe tine sa iti arunci icoanele si crucile ?
garbo242980
Postat pe 6 Noiembrie 2012 23:46
Fa ce vrei.
fiecare dintre noi va da socoteal despre sine nsui lui Dumnezeu (Romani 14:12)
garbo242980
Postat pe 7 Noiembrie 2012 09:17
De la: garbo242980, la data 2012-11-06 22:24:30Cine crede n Fiul are viaa venic; dar cine nu crede n Fiul nu va vedea viaa, ci mnia lui Dumnezeu rmne peste el.Ioan 3:36


Astfel, credina vine n urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvntul lui Hristos. (Romani 10:17)
i fr credin este cu neputin s fim plcui Lui! (Evrei 11:6)


Adevrat, adevrat v spun c cine ascult cuvintele Mele i crede n Cel ce M-a trimis are viaa venic i nu vine la judecat, ci a trecut din moarte la via. Ioan.5:24




auzi... 980, pe mine a cam inceput sa ma agaseze Ioan asta... ca vorbeste prostii !!! si in plus, eu chiar nu vreau sa am o viata vesnica... ca sa fac cu ea ? eu cam sunt satul de ce vad in jur... inclusiv ce fac si oamenii care se cred credinciosi... ! ai vazut vreodata cum arata un om cam pe la 100 de ani ? crezi ca fara calciul din el, vederea slaba si sa nu mai vorbesc de auz.... mai are chef sa traiasca vesnic... ? nici aminturea nu traieste vesnic... ! asta e propaganda care isi bate joc de inteligenta !!! in plus, eu nu cred ca Dumnezeu poate fi manios... el este mereu bun... si asta ai uita, din alte psalmuri sau cum le zice ! de ce sa fie manios pe cineva, el nici nu stie ce e aia manie... doar poate da s-a uit la oameni... asa ca alta prostie a lui Ioan asta. dar... oricum mersi pentru grija si "avertismentele" primite. ele da... sunt specifice omului... ! dar daca pe tine te-au convins argumentele logice ale lui Ioan... traieste vesnic... ! si daca vrei... poti sa-ti notezi nr. de tel. a lui nepotul meu ala mic... si cand o fi cam de 98 de ani, ia legatura cu el.... cred ca o sa-i faca placere sa vorbeasca cu cineva care e predispus la o viata vesnica... !

barboneli
Postat pe 7 Noiembrie 2012 11:38
Toti oameni traiesc vesnic, uni vor ajunge ca saracul Lazar in Rai iar alti ca Bogatul Nemilostiv in Iad. Luca 16:19-31
garbo242980
Postat pe 7 Noiembrie 2012 13:05


iar Luca.... ???? in fine... daca le stie pe toate... eu unde ajung ? ca eu nu sunt nici sarac (poate cu duhul.... ) si nici bogat nemilostiv !!! apropo... poti sa-mi dai si mie coordonatele in spatiu a Rai-ului asta ? vreau intru pe google sa capat informatii despre el.... !
barboneli
Postat pe 7 Noiembrie 2012 14:40
Cuvintele din Luca 16:19-31 sunt ale Domnului Isus. O sa ajungi acolo unde ai ales.
garbo242980
Postat pe 7 Noiembrie 2012 15:46
Si cuvintele din Ioan.5:24 tot ale Domnului Isus sunt.
garbo242980
Postat pe 7 Noiembrie 2012 15:53
Domnul Isus : Intrai pe poarta cea strmt. Cci larg este poarta, lat este calea care duce la pierzare, i muli sunt cei ce intr pe ea.
Dar strmt este poarta, ngust este calea care duce la via, i puini sunt cei ce o afl. (Matei 7:13,14)

Venii la Mine, toi cei trudii i mpovrai, i Eu v voi da odihn.
Luai jugul Meu asupra voastr, i nvai de la Mine, cci Eu sunt blnd i smerit cu inima; i vei gsi odihn pentru sufletele voastre.
Cci jugul Meu este bun, i sarcina Mea este uoar." (Matei 11:28,29,30)
garbo242980
Postat pe 7 Noiembrie 2012 15:59
Trebuie s ascultm mai mult de Dumnezeu dect de oameni. (Apostolul Petru)
garbo242980
Postat pe 7 Noiembrie 2012 16:33
De la: garbo242980, la data 2012-11-07 15:46:20Cuvintele din Luca 16:19-31 sunt ale Domnului Isus. O sa ajungi acolo unde ai ales.


daca ai stii si sa-mi explici aceste fraze pe care le torni aici ... ce bine ar fi!
dar nu stiu de ce, am asa o convingere, ca doar ai citit pe undeva chestiile astea, insa nici tu si nici vreunul din biserica ta nu stie despre ce se face vorbire!
daca vrei fa un topic unde copiezi in fiecare zi cate doua trei randuri din Biblie pana o expui toata.
dar ce o sa rezolvi? oricum e publicata pe destule site-uri.
heartbit
Postat pe 7 Noiembrie 2012 17:29
Biblia se citeste cu rugaciune
garbo242980
Postat pe 7 Noiembrie 2012 18:28
esti departe .. esti foarte departe.
dar oricum apreciez ca te-ai straduit sa bati campii
ti-am cerut o explicatie a ta nu prin alte citate.
dar nu cred, asa cum banuiam de altfel, ca esti in stare...
heartbit
Postat pe 7 Noiembrie 2012 19:07


"crede si nu cerceta"... !!! asta da o fraza geniala... !!! asa ca nu te astepta de la el sau de la altii sa-ti dea vre-o explicatie... ! cum poti sa explici o utopie... in schimb sunt maiestri sa te "contra" cu: da tu de unde stii ca nu a zis asa Luca sau altul... ai vre-o dovada ca nu exista Dze.u... de unde stii sau cum dovedesti ca EL nu arata ca mine sau ca tine... etc. ! numai posibilitatea ca Dzeu. ar putea fi o femeie (cu toate ca stie perfect pe unde a iesit si ca nu e facut din tzarana...) ii ingrozeste. eu nu pot dovedi ca e si nici el nu-mi poate da vre-o dovada, ca nu arata ca o femeie !!! doar asa scrie in Biblie... ca EL l-a facut pe Adam dupa chipul si infatisarea lui, nu ? ei bine atunci, de unde naiba a luat modelul lui Eva ? o sa mi se raspunda: "pai Dzeu. e foarte puternic si le stie pe toate, ara studii superioare... ce crezi "... !? toate frazele astea pe care le citeaza aiurea, nu sunt frazele nici lui Dzeu. si nici ale lui Luca Ioan sau Matei.... !!! doar trebuie sa le asculti mereu si sa le repeti pana chiar crezi in ele... !!! logica, cunoastere stintifica, ceva despra natura care ne inconjoara... n-ai sa vezi in toata cartea aia... !!! utopii si absurditati... (poate am facut un pleonasm, nu mai stiu...) gasesti insa din plin, de la pagina 3 pana la 378... sau cate are !!! dar treaba lor... ei cred ca noi suntem inferiori si ca ei sunt superiori prin puritatea (cica) a sufletelor lor si dorinta de a traii vesnic. imi spune mie unde o sa ajung daca nu ascult si cred utopiile astea... cu toate ca eu stiu perfect (si cu dovezi care numai un orb nu le vede...) unde o sa ajung cand o sa mor, la fel ca si un arici, vultur sau orice altceva fie vietuitoare fie planta !!! parca si pe ele le-a facut tot Dzeu. in nu stiu ce zi... ! eu am incercat intr-un an sa fac un puiet in pom, si n-a tinut !!! e adevarat ca un miel gras sau un vitel de ex. mai ajung si in diferite stomacuri dupa ce mor... dar aia e alta poveste... ! sa fim cu totii sanatpsi ... ! prin cea ce face religia si slujitorii ei, nu participa cu absolut nimic in crearea unei vieti mai bune, linoistita si sanatpasa, aici pe pamant... dar ne toaca cu ce viata frumoasa o sa avem.... dupa ce murim !!! tie ti se pare normal Bit ? mie nu !!!!!
barboneli
Postat pe 7 Noiembrie 2012 20:51

Recomandari

Setari Cookie-uri