DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿

De la: heartbit, la data 2012-10-06 16:31:14
De la: Axl_R, la data 2012-10-05 10:27:3980, Iisus ne/te iubete. Iubete-ne i tu doar suntem tot copiii lui Dzeu, indiferent de religie, etnie, culoare etc.
E f uor s dai citate i s-i iubeti doar pe cei care-s ca tine.
Dzeu e iubire, nu?


pe bune?
si cum vrei sa te iubeasca?
de trei ori pe zi?
dimineata, pranz si seara?
ca o mai avea omul si alte treburi

bre, iubire sa fie, ca de restul au altii grija. ce atata bataie de cap si nu numai!
pai el vrea iubire trupeasca,,,si sa ii dea bani ca sa nu mai munceasca el..Asa vad pacatosii iubirea....sex si banii mocca ca sa nu ii munceasca ei...daca nu faci sex si nu le dai bani si nu ii slugaresti mocca ca ei sa nu munceasca inseamna ca nu ii iubesti
ingerasulluptator
Postat pe 6 Octombrie 2012 20:58
Iote, fleoc! Ceva nou, ai n repertoriu?
Axl_R
Postat pe 6 Octombrie 2012 21:09
Eu cand am spus ca ii iubesc pe toti oameni am vrut sa spun ca nu am nimic cu nimeni. Nu ce ati generalizat voi heartbit si Axl_R. Ar trebui sa va pocaiti pentru ca veti da socoteala inaintea lui Dumnezeu pentru tot ce ati scris.

Nu v nelai: ,,Dumnezeu nu Se las s fie batjocorit. Ce seamn omul, aceea va i secera. Cine seamn n firea lui pmnteasc, va secera din firea pmnteasc putrezirea; dar cine seamn n Duhul, va secera din Duhul viaa venic. (Galateni 6,7-8)

Apocalipsa 21:8 Dar, ct despre fricoi, necredincioi, scrboi, ucigai, curvari, vrjitori, nchintorii la idoli i toi mincinoii, partea lor este n iazul care arde cu foc i cu pucioas, adic moartea a doua.

Romani 2:4: "Sau dispretuiesti tu bogatiile bunatatii, ingaduintei si indelungei Lui rabdari? Nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?"
garbo242980
Postat pe 7 Octombrie 2012 17:35
:(
garbo242980
Postat pe 7 Octombrie 2012 23:31
''Eu cand am spus ca ii iubesc pe toti oameni am vrut sa spun ca nu am nimic cu nimeni. Nu ce ati generalizat voi heartbit si Axl_R. Ar trebui sa va pocaiti pentru ca veti da socoteala inaintea lui Dumnezeu pentru tot ce ati scris.''

Cnd i-am rspuns, n-am generalizat. Bit a glumit cu mine, io la fel. Dar se pare c tu eti prea serios.
Cu pocitu'... m lei!
Mulam fain, pt vizita zilnic la mine-n ograd.
Axl_R
Postat pe 7 Octombrie 2012 23:41
Dezastru! Mult prea mult au degenerat discutiile... si meditand asupra celor citite, observ cu tristete ca e o fascinatie aproape morbida de a arunca cu pietre in celalalt si a nu vedea ca in fata lui Dumnezeu suntem egali, suntem pacatosi si mai presus de toate suntem departe de ceea ce inseamna crestinism si iubire autentice ... Atata vreme cat nu petrecem timp pretios si zilnic in meditatie si rugaciune, nu vom putea iubi pe cel de langa noi, nu-l vom putea ierta, nu-l vom putea intelege, nu vom accepta adevarul greu ca in anumite situatii am face aceleasi greseli sau poate si mai grave decat cel pe care il uram. Nu degeaba spunea ISUS sa fim ca niste copilasi...ei se cearta si imediat uita si se joaca iar... dar cuvintele si gandurile negre din mintea adultilor, vin din inima. Aveti grija ce cultivati in inima voastra si din preaplinul ei ce oferiti altora! PACE SI IUBIRE!!! DUMNEZEU SA NE OFERE MILA SI IERTARE !
calla
Postat pe 8 Octombrie 2012 11:06


"Aveti grija ce cultivati in inima voastra si din preaplinul ei ce oferiti altora ! PACE SI IUBIRE!!! DUMNEZEU SA NE OFERE MILA SI IERTARE !"


tu crezi asa, eu cred ca nu in inima trebuie sa cultivi ceva... biata "pompitza" nu are nici o legatura cu ce scrii ! in creier... da, acolo se cultiva !!! nu ma refer la marar sau grau... ! si in primul rand, eu nu cred ca Dzeu. ne ofera mila si iubire.... daca oferea, aveam cu totii asa ceva... ! Dzeu. nu are grija de noi... de ce ar avea ? atunci cand noi suntem in stare sa avem grija de noi... putem fi si buni si rai si iubitori si satui si cu... etc ! sunt unii care vor sa primeasca de-a gata de la Dzeu...... dar nu tzine ! n-a tzinut niciodata !!! mai puneti si voi umarul la sa obtineti ceva.... ! ei dracia naibii... !!!!

si ce ai scris tu (si eu...) nu are legatura cu subiectul topicului. asa ca sunt de acord cu tine... DEZASTRU cum deviaza ele... !!!! sau noi...

barboneli
Postat pe 8 Octombrie 2012 11:19
De la: barboneli, la data 2012-10-08 11:19:50

"Aveti grija ce cultivati in inima voastra si din preaplinul ei ce oferiti altora ! PACE SI IUBIRE!!! DUMNEZEU SA NE OFERE MILA SI IERTARE !"


tu crezi asa, eu cred ca nu in inima trebuie sa cultivi ceva... biata "pompitza" nu are nici o legatura cu ce scrii ! in creier... da, acolo se cultiva !!! nu ma refer la marar sau grau... ! si in primul rand, eu nu cred ca Dzeu. ne ofera mila si iubire.... daca oferea, aveam cu totii asa ceva... ! Dzeu. nu are grija de noi... de ce ar avea ? atunci cand noi suntem in stare sa avem grija de noi... putem fi si buni si rai si iubitori si satui si cu... etc ! sunt unii care vor sa primeasca de-a gata de la Dzeu...... dar nu tzine ! n-a tzinut niciodata !!! mai puneti si voi umarul la sa obtineti ceva.... ! ei dracia naibii... !!!!

si ce ai scris tu (si eu...) nu are legatura cu subiectul topicului. asa ca sunt de acord cu tine... DEZASTRU cum deviaza ele... !!!! sau noi...

cel mai bine este sa invatam sa fim statornici in bine...Nu sa fim azi buni,maine rai,,atunci ce incredere pot sa aiba altii in tine daca nu esti statornic in principii.

Dumnezeu este bun si ne ajuta sa fim puternici ca sa fim statornici in lucruri bune,,,dar de asta depinde de om...Dumnezeu nu baga in traista si noi trebuie sa ne dam silinta sa fim perseverenti si muncitori
ingerasulluptator
Postat pe 8 Octombrie 2012 21:00
De la: calla, la data 2012-10-08 11:06:43Dezastru! Mult prea mult au degenerat discutiile... si meditand asupra celor citite, observ cu tristete ca e o fascinatie aproape morbida de a arunca cu pietre in celalalt si a nu vedea ca in fata lui Dumnezeu suntem egali, suntem pacatosi si mai presus de toate suntem departe de ceea ce inseamna crestinism si iubire autentice ... Atata vreme cat nu petrecem timp pretios si zilnic in meditatie si rugaciune, nu vom putea iubi pe cel de langa noi, nu-l vom putea ierta, nu-l vom putea intelege, nu vom accepta adevarul greu ca in anumite situatii am face aceleasi greseli sau poate si mai grave decat cel pe care il uram. Nu degeaba spunea ISUS sa fim ca niste copilasi...ei se cearta si imediat uita si se joaca iar... dar cuvintele si gandurile negre din mintea adultilor, vin din inima. Aveti grija ce cultivati in inima voastra si din preaplinul ei ce oferiti altora! PACE SI IUBIRE!!! DUMNEZEU SA NE OFERE MILA SI IERTARE !
ar fii daca nu s-ar practica metoda sa moara capra vecinului,,asta este problema cea mai grava,,sa nu iti devi de treburile tale
ingerasulluptator
Postat pe 8 Octombrie 2012 21:07
De la: ingerasulluptator, la data 2012-10-08 21:07:55
De la: calla, la data 2012-10-08 11:06:43Dezastru! Mult prea mult au degenerat discutiile... si meditand asupra celor citite, observ cu tristete ca e o fascinatie aproape morbida de a arunca cu pietre in celalalt si a nu vedea ca in fata lui Dumnezeu suntem egali, suntem pacatosi si mai presus de toate suntem departe de ceea ce inseamna crestinism si iubire autentice ... Atata vreme cat nu petrecem timp pretios si zilnic in meditatie si rugaciune, nu vom putea iubi pe cel de langa noi, nu-l vom putea ierta, nu-l vom putea intelege, nu vom accepta adevarul greu ca in anumite situatii am face aceleasi greseli sau poate si mai grave decat cel pe care il uram. Nu degeaba spunea ISUS sa fim ca niste copilasi...ei se cearta si imediat uita si se joaca iar... dar cuvintele si gandurile negre din mintea adultilor, vin din inima. Aveti grija ce cultivati in inima voastra si din preaplinul ei ce oferiti altora! PACE SI IUBIRE!!! DUMNEZEU SA NE OFERE MILA SI IERTARE !
ar fii daca nu s-ar practica metoda sa moara capra vecinului,,asta este problema cea mai grava,,sa nu iti vezi,de treburile tale
putini isi vad de treburile lor
ingerasulluptator
Postat pe 8 Octombrie 2012 21:09
Barboneli! Nu ma referam la inima fizica, ci la minte, creier. Era o metafora luata din Biblie.
Eu am ferma convingere ca omul nu e in stare sa faca binele si sa iubeasca, fara Dumnezeu. Omul e pacatos si cum spunea apostolul Pavel, vreau sa fac bine si fac rau. Eu nu am scris ca omul nu trebuie sa faca nimic, nu incurajez lenea si prostia. Dar partea noastra este sa invatam sa ajungem cat mai aproape de Dumnezeu, incepand cu constientizarea faptului ca in fatza LUI suntem una, pacatosi si demni de moarte. Plata pacatului este moartea. Jertfa de pe cruce e calcata in picioare , e anulata prin mandria noastra, prin indepartarea de divinitate, prin faptul ca ne credem mici dumnezei.
Cum sa poti trai cu o persoana de alta religie, daca aici pe forum, nici macar nu ne cunoastem unul pe altul si raspandim atata ura si superioritate, de parca e scris sa ne omoram prin cuvinte unii pe altii? Poti trai cu orice persoana, daca stii sa fii tolerant, daca stii sa iubesti, daca esti cu adevarat credincios, avandu-l in minte pe Dumnezeu. Dar atata vreme cat multa lume isi uraste proprii parinti, bunici, copii, neamuri, ce exemplu bun dam copiilor nostri, nepotilor nostri, celor din jur? Puterea exemplului e un subiect fascinant. Puterea schimbarii...Puterea autocunoasterii... Puterea iubirii autentice...
Daca nu ne-ar oferi mila si iubire, am fi de mult morti. Dar in Marea SA IUBIRE, ne da Har sa ne intoarcem de la pacat la lumina! Si noi , ce facem?
calla
Postat pe 8 Octombrie 2012 22:18


ok... eu nu am citit Biblkia, asa ca sunt mai prostuz in a intelege ce explici tu. eu nu te contrazic si poate ai dreptate in credinta ta. toata cinstea. dar eu nu reusesc sa percep rolul Lui Dumnezeu in sintamintele omului. eu sunt convins ca putem iubi si ura... si fare a ne gandii la divinitate. omul a existat si inainte de a apare divinitatea. oare cei care omorau mamutii ucum mii de ani si sunt pictati prin pesteri... nu erau tot oameni ?. ceva mai nasoi, mai parosi un pic dar tot oameni erau. si ei iubeau sa urau sau erau buni sau erau rai... ca si azi. cu toata divinitatea asta de care vorbesti, nici raul si nici binele nu au disparut. si cate ferocitati nu s-au facut in numele acestei divinitati ? n-o sa-ti dau ezemple. ca tu le pui pe seama lipsei de credinte, poate, dar atunci ma intreb de ce mai avem nevoie de credinta, cand si oamenii care nu cred in Dumnezeu, pot iubi foarte mult, de ex. eu de ex. cu credinta in necredinta pot sa-ti spun sincer ca tot am iubit si iubesc si acum. binenteles ca nu sunt singurul... si asta stii si tu. nu iubesti ptr. ca crezi in Dunezeu.... iubesti ptr. ca asa e facut omul. de Dumnezeu sau de cine l-o fi facut. hindushii si chinezii... etc. iubesc si sunt si rai, fara nici o credinta in Dumnezeu. au ei alta divinitate poate, dar nimeni nu te invata cum sau de ce sa iubesti sau sa fi bun sau sa fi rau ! si la sfarsit intrebi: Si noi, ce facem ? eu zic ca traim, draga calla ! si in meniul vietii ai si iubirea si rautatea si.... ! asa cred eu......
barboneli
Postat pe 9 Octombrie 2012 00:10
De la: calla, la data 2012-10-08 22:18:18Barboneli! Nu ma referam la inima fizica, ci la minte, creier. Era o metafora luata din Biblie.
Eu am ferma convingere ca omul nu e in stare sa faca binele si sa iubeasca, fara Dumnezeu. Omul e pacatos si cum spunea apostolul Pavel, vreau sa fac bine si fac rau. Eu nu am scris ca omul nu trebuie sa faca nimic, nu incurajez lenea si prostia. Dar partea noastra este sa invatam sa ajungem cat mai aproape de Dumnezeu, incepand cu constientizarea faptului ca in fatza LUI suntem una, pacatosi si demni de moarte. Plata pacatului este moartea. Jertfa de pe cruce e calcata in picioare , e anulata prin mandria noastra, prin indepartarea de divinitate, prin faptul ca ne credem mici dumnezei.
Cum sa poti trai cu o persoana de alta religie, daca aici pe forum, nici macar nu ne cunoastem unul pe altul si raspandim atata ura si superioritate, de parca e scris sa ne omoram prin cuvinte unii pe altii? Poti trai cu orice persoana, daca stii sa fii tolerant, daca stii sa iubesti, daca esti cu adevarat credincios, avandu-l in minte pe Dumnezeu. Dar atata vreme cat multa lume isi uraste proprii parinti, bunici, copii, neamuri, ce exemplu bun dam copiilor nostri, nepotilor nostri, celor din jur? Puterea exemplului e un subiect fascinant. Puterea schimbarii...Puterea autocunoasterii... Puterea iubirii autentice...
Daca nu ne-ar oferi mila si iubire, am fi de mult morti. Dar in Marea SA IUBIRE, ne da Har sa ne intoarcem de la pacat la lumina! Si noi , ce facem?
ica2
Postat pe 9 Octombrie 2012 00:45
De la: barboneli, la data 2012-10-09 00:10:21

ok... eu nu am citit Biblkia, asa ca sunt mai prostuz in a intelege ce explici tu. eu nu te contrazic si poate ai dreptate in credinta ta. toata cinstea. dar eu nu reusesc sa percep rolul Lui Dumnezeu in sintamintele omului. eu sunt convins ca putem iubi si ura... si fare a ne gandii la divinitate. omul a existat si inainte de a apare divinitatea. oare cei care omorau mamutii ucum mii de ani si sunt pictati prin pesteri... nu erau tot oameni ?. ceva mai nasoi, mai parosi un pic dar tot oameni erau. si ei iubeau sa urau sau erau buni sau erau rai... ca si azi. cu toata divinitatea asta de care vorbesti, nici raul si nici binele nu au disparut. si cate ferocitati nu s-au facut in numele acestei divinitati ? n-o sa-ti dau ezemple. ca tu le pui pe seama lipsei de credinte, poate, dar atunci ma intreb de ce mai avem nevoie de credinta, cand si oamenii care nu cred in Dumnezeu, pot iubi foarte mult, de ex. eu de ex. cu credinta in necredinta pot sa-ti spun sincer ca tot am iubit si iubesc si acum. binenteles ca nu sunt singurul... si asta stii si tu. nu iubesti ptr. ca crezi in Dunezeu.... iubesti ptr. ca asa e facut omul. de Dumnezeu sau de cine l-o fi facut. hindushii si chinezii... etc. iubesc si sunt si rai, fara nici o credinta in Dumnezeu. au ei alta divinitate poate, dar nimeni nu te invata cum sau de ce sa iubesti sau sa fi bun sau sa fi rau ! si la sfarsit intrebi: Si noi, ce facem ? eu zic ca traim, draga calla ! si in meniul vietii ai si iubirea si rautatea si.... ! asa cred eu......

Sunt mai multe feluri de iubiri. Daca iubesti pe cel care te farmeca, pe cel care iti face bine, pe cel care te iubeste, pe cel care iti face bine, pe cei din familie, pe copii, nepoti, e o iubire omeneasca, ce nu are de-a face cu dragostea divina.
Dar eu ma refer la Dragostea agape, care este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu pizmuieste,dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, acopere totul, crede totul, nadajduieste totul, sufere totul...
E adevarat ca s-au facut multe atrocitati in numele crestinismului, dar falsitatea e prezenta in toate, asa ca s-a strecurat si in domeniul religios. NU ajunge sa te declari crestin, ca sa si fii. Spui tu ca traim. OARE TRAIM ? Sau ne pacalim ca traim, pentru ca omenirea e atat de debusolata, nu mai are principii, prea putini oameni responsabili si de omenie mai sunt. Toti zic ca traiesc, dar oare asta e viata? Sa furi de la altii, sa inseli, sa faci rau, sa aduci acuze unor oameni care nu ti-au facut nimic...si cate n-ar fi de insirat... Cat de frumos se traia pe vremuri! Mi-e dor de vremurile acelea in care parca nu era atata ranchiuna, atata goana dupa vant! Unde e constiinta noastra, sufletul nostru, scopul vietii noastre?
calla
Postat pe 9 Octombrie 2012 18:55
(Biblie, Efesei 5: 1-21) 1 Urmai, dar, pilda lui Dumnezeu ca nite copii preaiubii.

2 Trii n dragoste, dup cum i Hristos ne-a iubit i S-a dat pe Sine pentru noi ca un prinos i ca o jertf de bun miros lui Dumnezeu.

3.CURVIA SAU ORICE ALT FEL DE NECURATIE, SAU LACOMIA DE AVERE NICI SA NU FIE POMENITE INTRE VOI, ASA CUM SE CUVINE UNOR SFINTI.

4 SA NU SE AUDA NICI CUVINTE PORCOASE, NICI VORBE NECHIBZUITE, NICI GLUME PROASTE CARE NU SUNT CUVIINCIOASE; CI MAI DEGRABA CUVINTE DE MULTUMIRE


5 Cci tii bine c niciun curvar, niciun stricat, niciun lacom de avere, care este un nchintor la idoli, n-are parte de motenire n mpria lui Hristos i a lui Dumnezeu.

6 Nimeni s nu v nele cu vorbe dearte; cci din pricina acestor lucruri vine mnia lui Dumnezeu peste oamenii neasculttori.

7 S nu v ntovrii, dar, deloc cu ei.
8 Odinioar erai ntuneric; dar acum suntei lumin n Domnul. Umblai deci ca nite copii ai luminii.

9 Cci roada luminii st n orice buntate, n neprihnire i n adevr.

10 Cercetai ce este plcut naintea Domnului

11 i nu luai deloc parte la lucrrile neroditoare ale ntunericului, ba nc mai degrab osndii-le.

12 Cci e ruine numai s spunem ce fac ei n ascuns.

13 Dar toate aceste lucruri, cnd sunt osndite de lumin, sunt date la iveal; pentru c ceea ce scoate totul la iveal este lumina.

14 De aceea zice: Deteapt-te tu care dormi, scoal-te din mori, i Hristos te va lumina.

15 Luai seama deci s umblai cu bgare de seam, nu ca nite nenelepi, ci ca nite nelepi.

16 Rscumprai vremea, cci zilele sunt rele.

17 De aceea nu fii nepricepui, ci nelegei care este voia Domnului.

18 Nu v mbtai de vin, aceasta este destrblare. Dimpotriv, fii plini de Duh.

19 Vorbii ntre voi cu psalmi, cu cntri de laud i cu cntri duhovniceti, i cntai i aducei din toat inima laud Domnului.

20 Mulumii totdeauna lui Dumnezeu Tatl, pentru toate lucrurile, n Numele Domnului nostru Isus Hristos.

21 Supunei-v unii altora n frica lui Hristos.

Pocainta este un lucru foarte serioas , nu este de glumit.

(Biblie, Faptele Apostililor 3:19) Pocii-v, dar, i ntoarcei-v la Dumnezeu, pentru ca s vi se tearg pcatele, ca s vin de la Domnul vremurile de nviorare

(Biblie, Faptele Apostolilor 30.31) Dumnezeu nu ine seama de vremurile de netiin i poruncete acum tuturor oamenilor de pretutindeni s se pociasc;
pentru c a rnduit o zi n care va judeca lumea dup dreptate, prin Omul pe care L-a rnduit pentru aceasta i despre care a dat tuturor oamenilor o dovad netgduit, prin faptul c L-a nviat din mori

Cine nu se pocaieste de pacate si nu isi pune credinta in Domnul Isus cu niciun chip nu va intra in imparatia cerurilor.

(Biblie, Ioan 3:36) Cine crede n Fiul are viaa venic; dar cine nu crede n Fiul nu va vedea viaa, ci mnia lui Dumnezeu rmne peste el.

Cerul i pmntul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece (Matei 24:35).

Pocainta este un lucru foarte serioas.

garbo242980
Postat pe 10 Octombrie 2012 14:21
Pocainta este un lucru foarte serios.Domnul sa ne lumineze
garbo242980
Postat pe 10 Octombrie 2012 14:22


mmmda... am mai scris eu ca, teoria ca teoria... dar practica ne omoara ! adica, in realitate, nimic nu se respecta din ce scrie, nu conteaza cine.... !

ex....
3.CURVIA SAU ORICE ALT FEL DE NECURATIE, SAU LACOMIA DE AVERE NICI SA NU FIE POMENITE INTRE VOI, ASA CUM SE CUVINE UNOR SFINTI. (oare... ? inseamna ca-s mai multi nesfinti decat Sfinti....)

4 SA NU SE AUDA NICI CUVINTE PORCOASE, NICI VORBE NECHIBZUITE, NICI GLUME PROASTE CARE NU SUNT CUVIINCIOASE; CI MAI DEGRABA CUVINTE DE MULTUMIRE (oare... ? mai intra si tu intr-o carciuma... o sa te convingi !)


5 Cci tii bine c niciun curvar, niciun stricat, niciun lacom de avere, care este un nchintor la idoli, n-are parte de motenire n mpria lui Hristos i a lui Dumnezeu.

6 Nimeni s nu v nele cu vorbe dearte; cci din pricina acestor lucruri vine mnia lui Dumnezeu peste oamenii neasculttori. (oare... ? prin ziare te mai uiti ?)

7 S nu v ntovrii, dar, deloc cu ei.
8 Odinioar erai ntuneric; dar acum suntei lumin n Domnul. Umblai deci ca nite copii ai luminii (oare... ? de fapt aici are dreptate... s-a inventat electricitatea parca....nu ?)

etc......
barboneli
Postat pe 10 Octombrie 2012 16:14
DA, ai punctat bine: sunt mai multi nesfinti decat sfinti. Pentru ca cei ce se declara crestini sunt iubitori de pacat decat de Dumnezeu. Ca mergi in fiecare duminica la biserica sau doar de sarbatori, nu inseamna ca esti crestin autentic. Dumnezeu e IUBIRE si e plin de mila, ne mai da timp de har, dar la Marea Judecata va fi drept.
calla
Postat pe 10 Octombrie 2012 19:29
Barbo, la punctul 4 : Intr-o carciuma sunt numai oameni credinciosi. Cand ridica paharul, toata lumea zice ,, Doamne ajuta''
GHEISA_
Postat pe 10 Octombrie 2012 19:35


ok... daca zici tu !!! eu nu intru in carciumi decat atunci cand sunt in strainatate... acolo nu inteleg o boaba... !!!
barboneli
Postat pe 10 Octombrie 2012 21:34
super tare conceptul. dogmatic as putea spune.
tockys
Postat pe 15 Octombrie 2012 23:43
frumos.
tockys
Postat pe 15 Octombrie 2012 23:44
De ce toata lumea se ascunde in spatele religiei in momentul in care 'nu mai poate trai cu persoana de langa el"?Aruncam vina pe o incompatibilitate imaginara cauzata de diferentele religioase doar pt ca nu suntem destul de binevoitori si efectiv nu vrem sa acceptam ca intr-o relatie oamenii vin cu obiceiurile, ideiile/ideologiile, capriciile si asteptarile lor, indiferent daca au aceeasi religie sau nu.Eu cred ca cazul in care cei 2 provin din familii cu educatie religioasa diferita este esential sa constientizeze diferentele de opinie si sa gaseasca puncte comune care sa aduca armonie si sa ii uneasca.Parte asta cu 'respecta cuvantul lui Dumnezeu...nu respecta"-asta este ceva relativ si cam totalitar, zic eu.Daca ne uitam atenti, TOATE religiile au aceeasi baza morala!!!Deci totul se reduce simplu la respect, iubire, intelegere si acceptare si nicidecum la religie!
JuneJune
Postat pe 16 Octombrie 2012 17:57
De la: garbo242980, la data 2012-10-07 17:35:23Eu cand am spus ca ii iubesc pe toti oameni am vrut sa spun ca nu am nimic cu nimeni. Nu ce ati generalizat voi heartbit si Axl_R. Ar trebui sa va pocaiti pentru ca veti da socoteala inaintea lui Dumnezeu pentru tot ce ati scris.

Nu v nelai: ,,Dumnezeu nu Se las s fie batjocorit. Ce seamn omul, aceea va i secera. Cine seamn n firea lui pmnteasc, va secera din firea pmnteasc putrezirea; dar cine seamn n Duhul, va secera din Duhul viaa venic. (Galateni 6,7-8)

Apocalipsa 21:8 Dar, ct despre fricoi, necredincioi, scrboi, ucigai, curvari, vrjitori, nchintorii la idoli i toi mincinoii, partea lor este n iazul care arde cu foc i cu pucioas, adic moartea a doua.

Romani 2:4: "Sau dispretuiesti tu bogatiile bunatatii, ingaduintei si indelungei Lui rabdari? Nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?"


tu stii sa citesti?
sau macar intelegi ce citesti?
imi poti spune ce religie ai? ca nu prea imi pari crestin!
dincolo de toate astea, nu cred ca ti-am zis tie ca ai ceva cu cineva si nu cred ca trebuie sa ma pocaiesc atata vreme cat sunt CRESTIN!
daca tu ai descoperit apa calda si ti-ai gasit calea ta la "pocaiti" sa fii fericit si sanatos. insa te rog spre binele tau urmeaza exemplul cainelui care moare de drum lung si nu al prostului care moare de grija mea, a lui AXL si nu numai!
daca nu cumva tu esti Dumnezeu pe Pamant, atunci sa-mi zici si mie ce-a fost batjocura la adresa Lui Dumnezeu, in ceea ce-am postat eu!
si sunt curios sa-mi dai si citatele, pentru ca vad ca te pricepi bine la asta, unde se zice si de prorocii mincinosi si falsii predicatori si prezicatori.
vezi ca preotia nu a fost data oricui a visat ceva noapte si dimineata s-a trezit marele iluminat!
tehnica voastra, a asa-zisilor pocaiti, e manipularea spiritelor si sufletelor slabe, a ratacitilor!
nu cred ca esti mai putin pacatos decat mine doar pentru ca mergi la adunarile voastre si ca va uitati in gura unor mistici de mucava, buni invartitori de cuvinte!!!
daca ofensator la adresa lui Dumnezeu ti se pare faptul ca eu consider ca El a creeat imperfectiunea pe pamant, ca apoi sa ceara omului sa fie perfect, atunci mai studiaza Biblia!
Dumnezeu insusi recunoste ca a gresit si i-a parut rau pentru omul intocmit si a vrut in multe randuri sa-l stearga cu totul de pe Pamant! episodul cu Potopul lui Noe, e doar unul din ele, foarte explicit!
(in cazul in care nu stii, sunt foarte multe popoare care au lasat marturii legate de un potop de ape care a distrus lumea; popoare care au vechime cu mult mai mare decat a evreilor, sau iudeilor sau jidanilor, sau cum vrei sa le spui tu!)

in cazul in care nu ai vazut, am postat un link pentru userul care a cerut o cale de.a citi Biblia, inainte de postarea ta.
ceea ce ma determina sa cred ca nu citesti ce se scrie inaintea ta si doar spicuiesti si pe baza parerilor deformate iti formezi si opiniile evident si mai deformate! dar e treaba ta pana la urma
Dumnezeu sa te LUMINEZE! (dar ai grija care Dumnezeu!)
heartbit
Postat pe 16 Octombrie 2012 18:52
Amin!
Eugenia_
Postat pe 16 Octombrie 2012 19:06
De la: calla, la data 2012-10-09 18:55:37
De la: barboneli, la data 2012-10-09 00:10:21

ok... eu nu am citit Biblkia, asa ca sunt mai prostuz in a intelege ce explici tu. eu nu te contrazic si poate ai dreptate in credinta ta. toata cinstea. dar eu nu reusesc sa percep rolul Lui Dumnezeu in sintamintele omului. eu sunt convins ca putem iubi si ura... si fare a ne gandii la divinitate. omul a existat si inainte de a apare divinitatea. oare cei care omorau mamutii ucum mii de ani si sunt pictati prin pesteri... nu erau tot oameni ?. ceva mai nasoi, mai parosi un pic dar tot oameni erau. si ei iubeau sa urau sau erau buni sau erau rai... ca si azi. cu toata divinitatea asta de care vorbesti, nici raul si nici binele nu au disparut. si cate ferocitati nu s-au facut in numele acestei divinitati ? n-o sa-ti dau ezemple. ca tu le pui pe seama lipsei de credinte, poate, dar atunci ma intreb de ce mai avem nevoie de credinta, cand si oamenii care nu cred in Dumnezeu, pot iubi foarte mult, de ex. eu de ex. cu credinta in necredinta pot sa-ti spun sincer ca tot am iubit si iubesc si acum. binenteles ca nu sunt singurul... si asta stii si tu. nu iubesti ptr. ca crezi in Dunezeu.... iubesti ptr. ca asa e facut omul. de Dumnezeu sau de cine l-o fi facut. hindushii si chinezii... etc. iubesc si sunt si rai, fara nici o credinta in Dumnezeu. au ei alta divinitate poate, dar nimeni nu te invata cum sau de ce sa iubesti sau sa fi bun sau sa fi rau ! si la sfarsit intrebi: Si noi, ce facem ? eu zic ca traim, draga calla ! si in meniul vietii ai si iubirea si rautatea si.... ! asa cred eu......

Sunt mai multe feluri de iubiri. Daca iubesti pe cel care te farmeca, pe cel care iti face bine, pe cel care te iubeste, pe cel care iti face bine, pe cei din familie, pe copii, nepoti, e o iubire omeneasca, ce nu are de-a face cu dragostea divina.
Dar eu ma refer la Dragostea agape, care este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu pizmuieste,dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, acopere totul, crede totul, nadajduieste totul, sufere totul...
E adevarat ca s-au facut multe atrocitati in numele crestinismului, dar falsitatea e prezenta in toate, asa ca s-a strecurat si in domeniul religios. NU ajunge sa te declari crestin, ca sa si fii. Spui tu ca traim. OARE TRAIM ? Sau ne pacalim ca traim, pentru ca omenirea e atat de debusolata, nu mai are principii, prea putini oameni responsabili si de omenie mai sunt. Toti zic ca traiesc, dar oare asta e viata? Sa furi de la altii, sa inseli, sa faci rau, sa aduci acuze unor oameni care nu ti-au facut nimic...si cate n-ar fi de insirat... Cat de frumos se traia pe vremuri! Mi-e dor de vremurile acelea in care parca nu era atata ranchiuna, atata goana dupa vant! Unde e constiinta noastra, sufletul nostru, scopul vietii noastre?


Pai iubirea lui Dumnezeu nu inseamna umilinta asa cum au scris preotii...

Iubirea de Dumnezeu se refera,,ca nu trebuie sa te razbuni ci sa iti reprimi pornirile rele de razbunare prin rugaciune...
Si razbunarea se refera prin a le face altora rau in a-i invata de rau.cum ar fii sa le moara capra,,,sau sa moara vecinul,,,pt ca toti fac la fel,,la asta se refera.Dumnezeu..Ca daca cineva iti urmareste sa te doboare tu trebuie sa urmaresti sa il ridici...Si sa iti reprimi pornirile rele de razbunare prin rugaciune si smerenie...Dar avand demnitate sa te impui,,dar fara sa doresti raul nimanui...Chiar daca noi oamenii avem porniri rele sa facem rau celor ce ne fac rau...Asa ca prin rugaciune...poti face bine si invata de bine pe dusmanii tai,chiar daca ei urmaresc sa te doboare si sa te invete lucruri rele...La asta se refera iubirea de Dumnezeu,,sa lupti cu tine insuti,,sa lupti cu pornirile tale rele si sa te rogi ca sa primesti putere sa iti iubesti dusmanii cei care iti doresc raul,sa te doboare
ingerasulluptator
Postat pe 16 Octombrie 2012 21:22
Pai iubirea lui Dumnezeu nu inseamna umilinta asa cum au scris preotii...

Iubirea de Dumnezeu se refera,,ca nu trebuie sa te razbuni ci sa iti reprimi pornirile rele de razbunare prin rugaciune...
Si razbunarea se refera prin a le face altora rau in a-i invata de rau.cum ar fii sa le moara capra,,,sau sa moara vecinul,,,pt ca toti fac la fel,,la asta se refera.Dumnezeu..Ca daca cineva iti urmareste sa te doboare tu trebuie sa urmaresti sa il ridici...Si sa iti reprimi pornirile rele de razbunare prin rugaciune si smerenie...Dar avand demnitate sa te impui,,dar fara sa doresti raul nimanui...Chiar daca noi oamenii avem porniri rele sa facem rau celor ce ne fac rau...Asa ca prin rugaciune...poti face bine si invata de bine pe dusmanii tai,chiar daca ei urmaresc sa te doboare si sa te invete lucruri rele...La asta se refera iubirea de Dumnezeu,,sa lupti cu tine insuti,,sa lupti cu pornirile tale rele si sa te rogi ca sa primesti putere sa iti iubesti dusmanii cei care iti doresc raul,sa te doboare
ingerasulluptator
Postat pe 16 Octombrie 2012 21:24
Pai iubirea lui Dumnezeu nu inseamna umilinta asa cum au scris preotii...

Iubirea de Dumnezeu se refera,,ca nu trebuie sa te razbuni ci sa iti reprimi pornirile rele de razbunare prin rugaciune...
Si razbunarea se refera prin a le face altora rau in a-i invata de rau.cum ar fii sa le moara capra,,,sau sa moara vecinul,,,pt ca toti fac la fel,,la asta se refera.Dumnezeu..Ca daca cineva iti urmareste sa te doboare tu trebuie sa urmaresti sa il ridici...Si sa iti reprimi pornirile rele de razbunare prin rugaciune si smerenie...Dar avand demnitate sa te impui,,dar fara sa doresti raul nimanui...Chiar daca noi oamenii avem porniri rele sa facem rau celor ce ne fac rau...Asa ca prin rugaciune...poti face bine si invata de bine pe dusmanii tai,chiar daca ei urmaresc sa te doboare si sa te invete lucruri rele...La asta se refera iubirea de Dumnezeu,,sa lupti cu tine insuti,,sa lupti cu pornirile tale rele si sa te rogi ca sa primesti putere sa iti iubesti dusmanii cei care iti doresc raul,sa te doboare
ingerasulluptator
Postat pe 16 Octombrie 2012 21:24
Pai iubirea lui Dumnezeu nu inseamna umilinta asa cum au scris preotii...

Iubirea de Dumnezeu se refera,,ca nu trebuie sa te razbuni ci sa iti reprimi pornirile rele de razbunare prin rugaciune...
Si razbunarea se refera prin a le face altora rau in a-i invata de rau.cum ar fii sa le moara capra,,,sau sa moara vecinul,,,pt ca toti fac la fel,,la asta se refera.Dumnezeu..Ca daca cineva iti urmareste sa te doboare tu trebuie sa urmaresti sa il ridici...Si sa iti reprimi pornirile rele de razbunare prin rugaciune si smerenie...Dar avand demnitate sa te impui,,dar fara sa doresti raul nimanui...Chiar daca noi oamenii avem porniri rele sa facem rau celor ce ne fac rau...Asa ca prin rugaciune...poti face bine si invata de bine pe dusmanii tai,chiar daca ei urmaresc sa te doboare si sa te invete lucruri rele...La asta se refera iubirea de Dumnezeu,,sa lupti cu tine insuti,,sa lupti cu pornirile tale rele si sa te rogi ca sa primesti putere sa iti iubesti dusmanii cei care iti doresc raul,sa te doboare
ingerasulluptator
Postat pe 16 Octombrie 2012 21:24
pt fiinta umana ca sa iti reprimi dorinta de razbunare,,este o umilinta pt ca sa faci bine cui iti doreste raul,,nu este asa usor,,trebuie sa perseverezi in a-ti controla instinctele de razbunare.pt ca noi oamenii suntem rai,,si ne place sa ne razbunam,suntem rai
cum se spune ca trebuie sa nu urasti pe nimeni,,,dar sa te impretenesti numai cu cine merita...si aveti aceleasi convingeri...
ingerasulluptator
Postat pe 17 Octombrie 2012 21:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vrea sa ma pararseasca pentru ca sunt bolnava:( 3 De la: miruna_andreea2001 29 Noiembrie 2010 10:39
De ce barbatii agaseaza femeile si nu tin cont si de parerea lor? 50 De la: eu_geminy 14 Septembrie 2010 02:32
da dar eczista o femeie sai fie fidela macar In primu an de casatorie 45 De la: Reflex 2 Februarie 2010 17:19
Nu-l inteleg,oare ce mai vrea acum? 11 De la: mihaelucutzuzuk 1 August 2011 07:13
Sf.Andrei 46 De la: matza_blanda 31 Octombrie 2011 19:45
Setari Cookie-uri