DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿

Buna! Am o relatie de app 2 ani cu baiat de alte religie (martori lui iehova) s-a botezat ortodox dar l-a varsta de 18 ani s-a trecut la aceasta religie, mai intai mama lui apoi el, sunt convinsa ca, aflandu-se intr-o perioada f vulnerabila, aceasta religie a profitat de acest lucru. Am avut discutii aprinse pe acest subiect pt ca eu am aflat ceva mai tarziu, nu mi-a spus de la inceputul relatiei fiindu-i frica de reactia mea. Tin f mult la el avem multe in comun, pana la religie, multi spun ca nu conteaza religia daca il iubesti etc, dar daca vreau sa-mi intemeiez o familie cu el, cum ne casatorim?cum facem cu copii? tinand cont de faptul ca eu nici in ruptul capului nu-mi doresc ca, copii mei sa fie trecuti la alta religie. Am discutat acest subiect cu el si mi-a spus ca imi va respecta decizia, si nu va incerca sa-i treaca la aceasta religie. Subiectul casatoriei m-am interesat nici religia ortodoxa nici ce=a a lui nu accepta casatoria dintre un martor si o ortodoxa. Voi ce parere aveti?
anebunatyka
Postat pe 1 Octombrie 2012 22:38
De la: Leo_Florea_1, la data 2012-10-01 17:14:14si catolica de mine a reusit, dar am vazut adevarate drame in casniciile mixte, normal , la cei care sunt crestini practicanti, nu aprinzatori de lumanari duminica si la Paste:(


Cretini practicani... Mi, m facei s rd, zu.

Axl_R
Postat pe 1 Octombrie 2012 22:46
CALLA ,cata dreptate ai ,eu sunt o biata crestina ortodoxa ,zic crestina pentru ca toti ar trebui sa ne numim asa , eu mergeam la biserica dar niciodata nu ma puteam impaca cu gandul de a pupa icoanele ,sa-ti faci cruce ,pentru ca am mai citit din Biblie ,nu am citit-o toata ,dar mereu mi-au ramas in minte cele 10 Porunci ,in care in una dintre ele scria : SA NU ITI FACI CHIP CIOPLIT , daca mergi la biserica ,mai ales la sat si nu te inchini la icoane ,se uita babele la tine ,de parca ai fi omorat pe cineva ,asa ca am ajuns la o concluzie : sa ma pun acasa pe genunchi si sa ma rog ,intr-un colt ,acolo unde nu ma vede nimeni ...
otescucarmen
Postat pe 1 Octombrie 2012 23:36
De la: anebunatyka, la data 2012-10-01 22:38:20Buna! Am o relatie de app 2 ani cu baiat de alte religie (martori lui iehova) s-a botezat ortodox dar l-a varsta de 18 ani s-a trecut la aceasta religie, mai intai mama lui apoi el, sunt convinsa ca, aflandu-se intr-o perioada f vulnerabila, aceasta religie a profitat de acest lucru. Am avut discutii aprinse pe acest subiect pt ca eu am aflat ceva mai tarziu, nu mi-a spus de la inceputul relatiei fiindu-i frica de reactia mea. Tin f mult la el avem multe in comun, pana la religie, multi spun ca nu conteaza religia daca il iubesti etc, dar daca vreau sa-mi intemeiez o familie cu el, cum ne casatorim?cum facem cu copii? tinand cont de faptul ca eu nici in ruptul capului nu-mi doresc ca, copii mei sa fie trecuti la alta religie. Am discutat acest subiect cu el si mi-a spus ca imi va respecta decizia, si nu va incerca sa-i treaca la aceasta religie. Subiectul casatoriei m-am interesat nici religia ortodoxa nici ce=a a lui nu accepta casatoria dintre un martor si o ortodoxa. Voi ce parere aveti?
pai daca nu este asa fanatic cu religia lui va puteti casatori la biserica ecumenica ECUMNIC, - adj. cu caracter universal; investit cu autoritate ecleziastic pentru toate bisericile creștine. ♦ mișcare ~ = mișcare religioas care urmrește reuniunea tuturor bisericilor creștine ntr-una singur; ecumenism. (< fr. oecumnique, lat. oecumenicus, gr. oikumenike)
ingerasulluptator
Postat pe 2 Octombrie 2012 10:01
E cumva legat de subiect ce se discuta? Cum l-a cunoscut pe Dumnezeu, de exemplu, e doar un detaliu la "pot trai impreuna oameni de religii diferite?" Mie nu mi se pare, fara sa mai vorbesc despre alte postari care raman departe de subiect. In plus, majoritatea trateaza ca pe "alte religii" doar alte ramuri ale bisericii crestine. Eu vorbec de religii complet diferite, de musulmani, hindusi sau budisti. Exista multe puncte comune intre religii si daca pe acelea vrei sa le vezi, viata poate fi chiar frumoasa, am sarbatorit "le fete du mouton" cu musulmanii si am avut invitati musulmani la Paste si Craciun si a fost cu adevarat frumos. Insa nu am putut sa nu remarc si incercari ale catorva arabi de a strica slujba de Paste cu petarde in Casablanca, motiv pentru care am vorbit de extremisti.
avladut
Postat pe 2 Octombrie 2012 16:19
De la: avladut, la data 2012-10-02 16:19:32E cumva legat de subiect ce se discuta? Cum l-a cunoscut pe Dumnezeu, de exemplu, e doar un detaliu la "pot trai impreuna oameni de religii diferite?" Mie nu mi se pare, fara sa mai vorbesc despre alte postari care raman departe de subiect. In plus, majoritatea trateaza ca pe "alte religii" doar alte ramuri ale bisericii crestine. Eu vorbec de religii complet diferite, de musulmani, hindusi sau budisti. Exista multe puncte comune intre religii si daca pe acelea vrei sa le vezi, viata poate fi chiar frumoasa, am sarbatorit "le fete du mouton" cu musulmanii si am avut invitati musulmani la Paste si Craciun si a fost cu adevarat frumos. Insa nu am putut sa nu remarc si incercari ale catorva arabi de a strica slujba de Paste cu petarde in Casablanca, motiv pentru care am vorbit de extremisti.
pai daca te deranjeaza cand cineva vorbeste despre Dumnezeu..pt ca oricum este vorba de religie de ce nu mergi pe alt topik..Mie nu mi se pare deloc inteligent ce ai scris.Oricum voi barbati va pricepeti doar la discutiile usuratice...Nicidecum despre Dumnezeu...daca te deranjeaza de ce nu schimbi topikul
ingerasulluptator
Postat pe 2 Octombrie 2012 21:07
De la: anebunatyka, la data 2012-10-01 22:38:20Buna! Am o relatie de app 2 ani cu baiat de alte religie (martori lui iehova) s-a botezat ortodox dar l-a varsta de 18 ani s-a trecut la aceasta religie, mai intai mama lui apoi el, sunt convinsa ca, aflandu-se intr-o perioada f vulnerabila, aceasta religie a profitat de acest lucru. Am avut discutii aprinse pe acest subiect pt ca eu am aflat ceva mai tarziu, nu mi-a spus de la inceputul relatiei fiindu-i frica de reactia mea. Tin f mult la el avem multe in comun, pana la religie, multi spun ca nu conteaza religia daca il iubesti etc, dar daca vreau sa-mi intemeiez o familie cu el, cum ne casatorim?cum facem cu copii? tinand cont de faptul ca eu nici in ruptul capului nu-mi doresc ca, copii mei sa fie trecuti la alta religie. Am discutat acest subiect cu el si mi-a spus ca imi va respecta decizia, si nu va incerca sa-i treaca la aceasta religie. Subiectul casatoriei m-am interesat nici religia ortodoxa nici ce=a a lui nu accepta casatoria dintre un martor si o ortodoxa. Voi ce parere aveti?


Parerea mea este ca voi deja aveti probleme legate de religie si ar fi indicat sa nu va faceti planuri de viitor. Este o problema delicata in cazul vostru, discutii deja sunt si vor fi mai multe si legate de casatorie, si legate de copii. Acum sigur, tu faci ce vrei. Si in Biblie scrie sa nu va injugati la un jug nepotrivit. Pentru copii e mai bine sa fie ambii parinti in aceeasi religie si la voi vad o incrancenare la fiecare sa isi apere religia, principiile, regulile si sa stii ca fiecare veti dori sa va impuneti copiilor principiile religioase si de aici se vor isca muuuuulte discutii si certuri. Ai grija ce iti doresti si ce vei primi! Nu cred ca sunteti maturi religios, incat sa va tolerati unul pe altul, fara sa intrati in dileme! Oricum, ideea este ca trebuie sa ceri ajutor de la Dumnezeu , sa te rogi si daca asculti in tacere si pe genunchi, vei auzi ce iti spune Dumnezeu, ce raspuns iti da. Iti urez multa intelepciune si nu te grabi sa te mariti, mai asteapta, sa vezi cum va evolua relatia!
calla
Postat pe 2 Octombrie 2012 22:44
De la: caleidoscop, la data 2012-09-30 15:37:28 pot citi Biblia si Noul Testament pe acest site?....mentionez ca nu am alte posibilitati!...si nici sa accesez adrese de mail.O INTREBARE FOARTE SIMPLA, PE ATAT DE SIMPLA CAT CEA A CELUI CARE A DESCHIS TOPICUL!


pe site-ul asta putin probabil sa poti citi Biblia, insa ai site-uri ale bisericilor si acolo poti gasi si Biblia si Coranul si Tora si ce mai vrei tu in materie de religie.
pe siteurile Bisericii Ortodoxe cu siguranta ia sa gasesti multa literatura religioasa, inclusiv Biblia. doar trebuie sa ai randare si s-o cauti.
altfel, daca ai prin preajma o Biserica Ortodoxa, poti cumpara o Biblie. daca nu esti in tara (asa banuiesc) atunci nu e imposibil sa faci rost de-o Biblie in romaneste, dar intr-adevar e putin mai greu!
succes!

poate te ajuta site-ul asta:
http://biblia.resursecrestine.ro/
heartbit
Postat pe 3 Octombrie 2012 13:06
Pentru "Ingerasulluptator"
Poate nivelul meu de inteligenta e prea scazut ca sa inteleg lucruri asa de mari, dar la o simpla privire, topicul forumului in punctul asta e DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE si nu o discutie generala despre credinta si Dumnezeu. Poate am inteles eu gresit, insa e bine sa gandesti inainte de a posta. In plus, nu am inteles de ce ai folosit un ton foarte autoritar, sa spunem, nu cred ca te-am tratat vreodata cu lipsa de respect
avladut
Postat pe 3 Octombrie 2012 15:54
De la: avladut, la data 2012-10-03 15:54:07Pentru "Ingerasulluptator"
Poate nivelul meu de inteligenta e prea scazut ca sa inteleg lucruri asa de mari, dar la o simpla privire, topicul forumului in punctul asta e DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE si nu o discutie generala despre credinta si Dumnezeu. Poate am inteles eu gresit, insa e bine sa gandesti inainte de a posta. In plus, nu am inteles de ce ai folosit un ton foarte autoritar, sa spunem, nu cred ca te-am tratat vreodata cu lipsa de respect
pt ca nu iti vezi de treburile tale..si incerci sa faci tu reguli...Si sunt autoritara pt ca nu cred ca tu esti omul care sa fie capabil sa dea lectii la altii despre ce sa vorbeasca....Si cand spui religie,,,este legat despre Dumnezeu....si poti intra si in detalii,,,ca doar nu o sa iti cerem tie voie
ingerasulluptator
Postat pe 3 Octombrie 2012 21:16
De la: Daniel71, la data 2012-09-30 12:22:55Ce rau v-a facut Dumnezeu de il retrogadati in felul asta?Citesc des ,,dzeu,,in loc de Dumnezeu...Stiu ca toti scriem repede si ne grabim,dar macar pe EL ,Dumnezeu,sa nu-l coboram in felul asta...Chiar nu ne-a facut decat bine,EL,Dumnezeul cerului si al pamantului!Oricat de grabiti ati fi faceti un mic efort si scrieti Dumnezeu complet, cu litera mare...ca merita,chiar merita!!Pentru cate ne rabda,cata mila are de noi,cat ne iubeste...Spunea un Sfant Parinte,ca daca nu am avea atatea pacate,am plange incontinuu,simtind cat ne iubeste Dumnezeu si cat rau ii facem noi LUI!!


ica2
Postat pe 3 Octombrie 2012 22:01
Ce treaba are religia cu relatia dintre 2 oameni normali la cap? Asta nu inteleg.
Personal, am ceva impotriva religiilor ca institutii, dar, in final, daca traiesti langa un individ care respira religie - ai o problema- Da-i NEXT!
ralucaandrei86
Postat pe 4 Octombrie 2012 16:02
De la: ingerasulluptator, la data 2012-10-03 21:16:21
De la: avladut, la data 2012-10-03 15:54:07Pentru "Ingerasulluptator"
Poate nivelul meu de inteligenta e prea scazut ca sa inteleg lucruri asa de mari, dar la o simpla privire, topicul forumului in punctul asta e DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE si nu o discutie generala despre credinta si Dumnezeu. Poate am inteles eu gresit, insa e bine sa gandesti inainte de a posta. In plus, nu am inteles de ce ai folosit un ton foarte autoritar, sa spunem, nu cred ca te-am tratat vreodata cu lipsa de respect
pt ca nu iti vezi de treburile tale..si incerci sa faci tu reguli...Si sunt autoritara pt ca nu cred ca tu esti omul care sa fie capabil sa dea lectii la altii despre ce sa vorbeasca....Si cand spui religie,,,este legat despre Dumnezeu....si poti intra si in detalii,,,ca doar nu o sa iti cerem tie voie


Pai daca stai stramb si judeci drept, nu eu am facut regulile, eu am incercat doar sa le respect. Scuze, dar ma dezamagesti din ce in ce mai mult, logica trebuie sa fie o notiune necunoscuta pentru tine.
avladut
Postat pe 4 Octombrie 2012 19:53
eu cred ca daca barbatul si femeia ar respecta poruncile atunci cand se casatoresc si ar fii pocaiti poate ca Dumnezeu i-ar ajuta sa inteleaga lucruri mai profunde,,,...Religia este ceva superficial,,ceva lumesc,obiceiuri lumesti...care practic nu ar avea insemntatate in ochii lui Dumnezeu traditiile bisericii....Pt Dumnezeu conteaza ca omul sa fie sincer,,,cinstit,adica cinstit inseamna sa facai lucrurile sa iti fie bine si tie si la altii...Sa nu lasi de la tine ca sa incurajezi minciuna si prostia ci din contra este mai bine sa o descurajezi....
dAR din pacate putini oameni sunt convertiti la Hristos,,ca sa poata intelege lucruri profunde si nu doar lucruri lumesti superficiale
ingerasulluptator
Postat pe 4 Octombrie 2012 20:58
Poftim Biblia :) http://biblia.resursecrestine.ro/

Omul nu are voie sa isi faca chipuri cioplite sa se nchinie inainte lor sau sa le slujeasca; :) Nimeni altcineva nu iarta pacatele decat Dumnezeu :), nimeni nu poate mijloci intre om si Dumnezeu decat Domnul Isus Hristos. Maria mama lui Isus sau altcineva nu poate mijloci intre om si DUmnezeu si sa ierte pacatele. Asta spune Biblia(Cuvantul lui DUmnezeu).Dumnezeu care spune adevarul nu minte :| :)

(Isaia 43:10-11) Voi suntei martorii Mei zice Domnul voi i Robul Meu pe care L-am ales, ca s tii, ca s M credei i s nelegei c Eu sunt: nainte de Mine n-a fost niciun dumnezeu, i dup Mine nu va fi.
Eu, Eu sunt Domnul, i afar de Mine nu este niciun mntuitor!
MNTUITR = dezrobitor, eliberator, liberator, salvator.

(Exodul 3-6) Porunca a 2-a : 3 S nu ai ali dumnezei afar de Mine.
4 S nu-i faci chip cioplit, nici vreo nfiare a lucrurilor care sunt sus n ceruri, sau jos pe pmnt, sau n apele mai de jos dect pmntul.
5 S nu te nchini naintea lor i s nu le slujeti; cci Eu, Domnul Dumnezeul tu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea prinilor n copii, pn la al treilea i la al patrulea neam al celor ce M ursc,
6 i M ndur pn la al miilea neam de cei ce M iubesc i pzesc poruncile Mele.

Cci este UN SINGUR DUMNEZEU i este UN SINGUR MIJLOCITOR ntre Dumnezeu i oameni: Omul Isus Hristos, care S-a dat pe Sine nsui ca pre de rscumprare pentru toi.
(1 Timotei 2:5-6 Biblia Cornilescu)

El (Domnul Isus Hristos) este Piatra lepdat de voi, zidarii, care a ajuns s fie pus n capul unghiului. N NIMENI ALTUL NU ESTE MNTUIRE cci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor n care trebuie s fim mntuii.
(Faptele Sfinilor Apostoli 4:11-12 Biblia Cornilescu)

Copilailor, v scriu aceste lucruri ca s nu pctuii. Dar, dac cineva a pctuit, AVEM LA TATL UN MIJLOCITOR PE ISUS HRISTOS CEL NEPRIHNIT. El este jertfa de ispire pentru pcatele noastre (1 Ioan 2:1-2 Biblia Cornilescu).
Ioan 3:16 Fiindc att de mult a iubit Dumnezeu lumea, c a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede n El s nu piar, ci s aib viaa venic.

De citit articolul de pe http://tomisthecat.ro/solus-christus-domnul-iisus-hristos-este-singurul-mijlocitor-intre-om-si-dumnezeu/ foarte interesant si adevarat :)


garbo242980
Postat pe 5 Octombrie 2012 01:35
Biblia http://biblia.resursecrestine.ro/
ce expresie....sfinte peste dintzi. :|

(Faptele Apostolilot 17:30-31)Dumnezeu nu ine seama de vremurile de netiin i poruncete acum tuturor oamenilor de pretutindeni s se pociasc;
pentru c a rnduit o zi n care va judeca lumea dup dreptate, prin Omul pe care L-a rnduit pentru aceasta i despre care a dat tuturor oamenilor o dovad netgduit, prin faptul c L-a nviat din mori''

garbo242980
Postat pe 5 Octombrie 2012 10:15
80, Iisus ne/te iubete. Iubete-ne i tu doar suntem tot copiii lui Dzeu, indiferent de religie, etnie, culoare etc.
E f uor s dai citate i s-i iubeti doar pe cei care-s ca tine.
Dzeu e iubire, nu?
Axl_R
Postat pe 5 Octombrie 2012 10:27
Eu ii iubesc pe toti oameni.
Da, Dumnezeu este Iubire dar este si un foc mistuitor
Asprimea (dreptatea) Sa este o alt latur.

fiindc Dumnezeul nostru este un foc mistuitor. (Evrei 12:29)

Fiii lui Aaron, Nadab i Abihu, i-au luat fiecare cdelnia, au pus foc n ea i au pus tmie pe foc; i au adus astfel naintea Domnului foc strin, lucru pe care El nu li-l poruncise. Atunci a ieit un foc dinaintea Domnului, i-a mistuit i au murit naintea Domnului. (levitic 10:1-2)

Cine va putea s sufere ns ziua venirii Lui? Cine va rmne n picioare cnd Se va arta El? Cci El va fi ca focul topitorului i ca leia nlbitorului. (Maleahi 3:2)

Domnul nu ntrzie n mplinirea fgduinei Lui, cum cred unii; ci are o ndelung rbdare pentru voi i dorete ca niciunul s nu piar, ci toi s vin la pocin. (2 Petru 3:9)
garbo242980
Postat pe 5 Octombrie 2012 11:27
Eu zic ca este bine sa citim biblia ca sa putem vedem ce vrea Dumnezeu de la noi :)

(1 Tesaloniceni 5:21) Ci cercetai toate lucrurile, i pstrai ce este bun.
(Iacov 1:22-25) Fii mplinitori ai Cuvntului, nu numai asculttori, nelndu-v singuri.

Cci, dac ascult cineva Cuvntul, i nu-l mplinete cu fapta, seamn cu un om care i privete faa fireasc ntr-o oglind,

i, dup ce s-a privit, pleac i uit ndat cum era.

Dar cine i va adnci privirile n legea desvrit, care este legea slobozeniei, i va strui n ea, nu ca un asculttor uituc, ci ca un mplinitor cu fapta, va fi fericit n lucrarea lui.

garbo242980
Postat pe 5 Octombrie 2012 11:46
Eu zic ca este bine sa citim biblia ca sa putem vedea* ce vrea Dumnezeu de la noi :)
garbo242980
Postat pe 5 Octombrie 2012 11:48
... incerc sa imi dau seama ca e oripilat profund creStinismul garbo de mi-a sters mesajul anterior.... Faptul ca am zis ca religia e o chestiune intima si personala si e penibil sa cauti ostiri de prozeliti? Si ca doar propaganda crestina am vazut pe aici, nimeni altcineva care sa sustina ca doar EI au dreptate?? Am vazut cum a dat nenea sau tanti de mai sus cu biblia de azvarlita in capul cuiva... n-am vazut sa fie nimeni care sa faca asta cu Coranul sau Book of Shadows sau altceva.
Cam asta am scris si ma intreb ce e obscent si inadmisibil de publicat....
Istericalele habotnice de mai sus n-o fi inadmisibile???
quasaria
Postat pe 5 Octombrie 2012 14:18

nu incerca sa intelegi sau sa te intrebi.... la asa un subiect !!! eu chiar ma intreb.... ce cauti tu pe aici ! la atatea aberatii si inexactitati care se scriu pe aici... parca nu ti se potriveste. asta ti-o spun ca un compliment si fara ironie..... !!!!
barboneli
Postat pe 5 Octombrie 2012 14:40

aaa... si daca e sa raspund la intrebarea topicului... as zice ca eu am rezolvat problema cu a trai cu persoana de alta relifie ! am trecut la Ateism... eu de o religie lasata de mama mea, far voia mea... si ea de o alta religie, parca catolica... si traim minunat de aproape 41 de ani ! daca unii se muta de la o religie la alta (ca si Isusus de ex.....) de ce noi nu am face-o ? religia, vorbesc de cele monoteiste... adica lagate de un singur Dumnezeu... (nnna... ca fac placerea si cuiva de mai sus...) dupa parerea mea e un compromis, ptr. ca Dumnezeu, cand i-a facut pe Adam si Eva... nu le-a dat nici o religie !!!!!! dar treaba asta n-o intelege aproape nimeni... si in nici un caz, fanaticii religiei... crestini, ortodoxi sau catolici sau musulmani... ! special nu m-am referit la cei care... cica l-au descoperit pe Dumnezeu, cu ceva 2-3 mii de ani, inaintea celorlalti !!! ar fi multe de spus... dar nu vreau sa supar pe nimeni... si mai ales nu pe ica2... !!!
barboneli
Postat pe 5 Octombrie 2012 14:54
De la: quasaria, la data 2012-10-05 14:18:20... incerc sa imi dau seama ca e oripilat profund creStinismul garbo de mi-a sters mesajul anterior.... Faptul ca am zis ca religia e o chestiune intima si personala si e penibil sa cauti ostiri de prozeliti? Si ca doar propaganda crestina am vazut pe aici, nimeni altcineva care sa sustina ca doar EI au dreptate?? Am vazut cum a dat nenea sau tanti de mai sus cu biblia de azvarlita in capul cuiva... n-am vazut sa fie nimeni care sa faca asta cu Coranul sau Book of Shadows sau altceva.
Cam asta am scris si ma intreb ce e obscent si inadmisibil de publicat....
Istericalele habotnice de mai sus n-o fi inadmisibile???
eu nu cred ca ti-a dat nimeni cu biblia in cap pt ca altfel nici nu te mai ridica-i de jos..Fiecare are dreptul sa isi spuna parerea,,,
Oamenii care studiaza lucruri spirituale..adica sufletesti vorbesc doar despre lucruri inteligente...
Pe cand cei care studiaza doar lucruri usuratice vorbesc doar despre lucruri usuratice.fiecare vorbeste despre ceea ce practica...Dar nimeni nu obliga pe nimeni.Dar fiecare are dreptul sa isi spuna parerea....
de ce cei crestini trebuie sa cedeze la vorbele jignitoare pt ca ei gandesc altfel.Fiecare are dreptul sa gandeasca asa cum doreste si nimeni nu are dreptul sa jigneasca.Da sa iti spui parerea,,,dar sa ii accepti pe cei care gandesc diferit de tine cu conditia sa faca ceva care sa te afecteze...
ingerasulluptator
Postat pe 5 Octombrie 2012 21:20
eu nu cred ca ti-a dat nimeni cu biblia in cap pt ca altfel nici nu te mai ridica-i de jos..Fiecare are dreptul sa isi spuna parerea,,,
Oamenii care studiaza lucruri spirituale..adica sufletesti vorbesc doar despre lucruri inteligente...
Pe cand cei care studiaza doar lucruri usuratice vorbesc doar despre lucruri usuratice.fiecare vorbeste despre ceea ce practica...Dar nimeni nu obliga pe nimeni.Dar fiecare are dreptul sa isi spuna parerea....
de ce cei crestini trebuie sa cedeze la vorbele jignitoare pt ca ei gandesc altfel.Fiecare are dreptul sa gandeasca asa cum doreste si nimeni nu are dreptul sa jigneasca.Da sa iti spui parerea,,,dar sa ii accepti pe cei care gandesc diferit de tine cu conditia sa nu faca ceva care sa te afecteze.
Stii religia lucrurile spirituale sunt ca si medicina....Numai ca medicina este studiata de medici si spiritualitatea este studiata de oameni de stiinta cu credinta in Dumnezeu..
Pt ca lucrurile spirituale sufletesti se pot studia doar cu ajutorul lui Dumnezeu...

Pt ca Dumnezeu este imparatul sufletelor si cunoaste pe fiecare,dar omul este liber sa aleaga daca vrea sa fie copil al lui Dumnezeu.
Dar cei care aleg sa fie copii ai lui Dumnezeu,,au dreptul sa isi spuna parerea,,dar ei nu obliga pe nimeni sa fie copii ai lui Dumnezeu..Ci ei doar sfatuiesc,,dar nu obliga...
Dar au dreptul sa isi spuna parerea si cei care nu doresc sa fie copii lui Dumnezeu,,trebuie sa ii accepte modul lor de a gandi si sa nu faca lucruri pe care sa ii afecteze pt ca nici ei nu trebuie sa tolereze rautatea lor ci vor doar sa fie respectati si sa fie acceptati asa cum sunt ei
ingerasulluptator
Postat pe 5 Octombrie 2012 21:28
eu nu cred ca ti-a dat nimeni cu biblia in cap pt ca altfel nici nu te mai ridica-i de jos..Fiecare are dreptul sa isi spuna parerea,,,
Oamenii care studiaza lucruri spirituale..adica sufletesti vorbesc doar despre lucruri inteligente...
Pe cand cei care studiaza doar lucruri usuratice vorbesc doar despre lucruri usuratice.fiecare vorbeste despre ceea ce practica...Dar nimeni nu obliga pe nimeni.Dar fiecare are dreptul sa isi spuna parerea....
de ce cei crestini trebuie sa cedeze la vorbele jignitoare pt ca ei gandesc altfel.Fiecare are dreptul sa gandeasca asa cum doreste si nimeni nu are dreptul sa jigneasca.Da sa iti spui parerea,,,dar sa ii accepti pe cei care gandesc diferit de tine cu conditia sa nu faca ceva care sa te afecteze.
Stii religia lucrurile spirituale sunt ca si medicina....Numai ca medicina este studiata de medici si spiritualitatea este studiata de oameni de stiinta cu credinta in Dumnezeu..
Pt ca lucrurile spirituale sufletesti se pot studia doar cu ajutorul lui Dumnezeu...

Pt ca Dumnezeu este imparatul sufletelor si cunoaste pe fiecare,dar omul este liber sa aleaga daca vrea sa fie copil al lui Dumnezeu.
Dar cei care aleg sa fie copii ai lui Dumnezeu,,au dreptul sa isi spuna parerea,,dar ei nu obliga pe nimeni sa fie copii ai lui Dumnezeu..Ci ei doar sfatuiesc,,dar nu obliga...
Dar au dreptul sa isi spuna parerea si cei care nu doresc sa fie copii lui Dumnezeu,,trebuie sa ii accepte modul lor de a gandi si sa nu faca lucruri pe care sa ii afecteze pt ca nici ei nu trebuie sa tolereze rautatea lor ci vor doar sa fie respectati si sa fie acceptati asa cum sunt ei
ingerasulluptator
Postat pe 5 Octombrie 2012 21:31
De la: garbo242980, la data 2012-10-05 01:35:20 Poftim Biblia :) http://biblia.resursecrestine.ro/

Omul nu are voie sa isi faca chipuri cioplite sa se nchinie inainte lor sau sa le slujeasca; :) Nimeni altcineva nu iarta pacatele decat Dumnezeu :), nimeni nu poate mijloci intre om si Dumnezeu decat Domnul Isus Hristos. Maria mama lui Isus sau altcineva nu poate mijloci intre om si DUmnezeu si sa ierte pacatele. Asta spune Biblia(Cuvantul lui DUmnezeu).Dumnezeu care spune adevarul nu minte :| :)

(Isaia 43:10-11) Voi suntei martorii Mei zice Domnul voi i Robul Meu pe care L-am ales, ca s tii, ca s M credei i s nelegei c Eu sunt: nainte de Mine n-a fost niciun dumnezeu, i dup Mine nu va fi.
Eu, Eu sunt Domnul, i afar de Mine nu este niciun mntuitor!
MNTUITR = dezrobitor, eliberator, liberator, salvator.

(Exodul 3-6) Porunca a 2-a : 3 S nu ai ali dumnezei afar de Mine.
4 S nu-i faci chip cioplit, nici vreo nfiare a lucrurilor care sunt sus n ceruri, sau jos pe pmnt, sau n apele mai de jos dect pmntul.
5 S nu te nchini naintea lor i s nu le slujeti; cci Eu, Domnul Dumnezeul tu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea prinilor n copii, pn la al treilea i la al patrulea neam al celor ce M ursc,
6 i M ndur pn la al miilea neam de cei ce M iubesc i pzesc poruncile Mele.

Cci este UN SINGUR DUMNEZEU i este UN SINGUR MIJLOCITOR ntre Dumnezeu i oameni: Omul Isus Hristos, care S-a dat pe Sine nsui ca pre de rscumprare pentru toi.
(1 Timotei 2:5-6 Biblia Cornilescu)

El (Domnul Isus Hristos) este Piatra lepdat de voi, zidarii, care a ajuns s fie pus n capul unghiului. N NIMENI ALTUL NU ESTE MNTUIRE cci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor n care trebuie s fim mntuii.
(Faptele Sfinilor Apostoli 4:11-12 Biblia Cornilescu)

Copilailor, v scriu aceste lucruri ca s nu pctuii. Dar, dac cineva a pctuit, AVEM LA TATL UN MIJLOCITOR PE ISUS HRISTOS CEL NEPRIHNIT. El este jertfa de ispire pentru pcatele noastre (1 Ioan 2:1-2 Biblia Cornilescu).
Ioan 3:16 Fiindc att de mult a iubit Dumnezeu lumea, c a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede n El s nu piar, ci s aib viaa venic.

De citit articolul de pe http://tomisthecat.ro/solus-christus-domnul-iisus-hristos-este-singurul-mijlocitor-intre-om-si-dumnezeu/ foarte interesant si adevarat :)


da ai dreptate multa

Smerenia si lasi mintea ta lui Iisus ca ti-o conduca pt ca doar el are puterea sa se lupte cu cel rau,,si cu oamenii care aleg sa slujeasca celui rau..

Dumnezeu nu este gelos..Dumnezeu este bun....Dar daca omul nu slujeste asa cum trebuie nu este protejat pt ca ala rau are puterea sa il chinuie..
Pt ca am citit intr- carte spirituala....
Dumnezeu si satan sunt ca doua rauri care lucreaza asemanator dar un rau duce inainte si altul inapoi...Dumnezeu ajuta omul sa gandeasca constructiv chiar daca de multe ori omul nu intelege sensul,,,
Dar pt ca sa fii un slujitor al Domnului,,Trebuie sa respecti poruncile,,sa fii smerit sa nu te increzi in mintea ta,,,pt ca noi oameni suntem rai si distrugatori.Toate gandurile bune de la Dumnezeu vin..si un om care nu se roaga are doar ganduri rele si distrugatoare....

Daca un om pazeste poruncile si nu se razbuna,pe cei care ii doresc raul,,si cel credincios si smereste inima si mintea,,,atunci cand este umilit si neainteles ca sa nu patrunda ura in mintea lui si Domnul sa il ajute sa mearga pe drumul drept....
Pt ca Domnul vrea sa ne ajute sa mergem pe Drumul drept sa fim constructivi,,dar ca sa putem face diferenta dintre bine si rau,,gandurile care vin de la Domnul trebuie sa respectam poruncile si sa fim smeriti sa nu ii uram pe cei care ne doresc raul sa ne doboare,si pt asta Dumnezeu ne rasplateste ca ne ajuta sa mergem pe drumul drept constructiv...

Dumnezeu vrea ca omul sa se increada doar il El ca sa il poata proteja....Si daca omul sufera este pt ca ala rau ii pune piedici,,,si el nu intelege ispitele...pt ca poate nu poate face diferenta dintre gandurile care vin de la Domnul....
Pt ca sunt multe ganduri care nu toate vin de la Dumnezeu dar pt asta trebuie curatenie sufletesca si trupeasca ca sa poti intelege gandurile si smerenie multa sa nu urasti pe cei care te urasc si sa ii ajuti sa se ridice pe cei care vor sa te doboare,,,sa te rogi ca Domnul sa te intareasca sa poti merge pe Drumul drept si sa te protejeze cu harul Sau ca ala rau sa nu te faca sa mergi pe alt drum si sa suferi,,
cand unui om ii merge rau,,trebuie sa se smereasca si sa il roage pe Dumnezeu sa vada greseala lui si sa ii dea putere sa o indrepte sa sa repare greseala..Domnul este cel care ne ajuta sa ne ridicam sa putem merge pe Drumul drept..
Dar Domnul nu ne pedepseste ci ala rau ne chinuie cu ganduri care au efecte distrugatoare si noi credem ca sunt ganduri de la Dumnezeu..Dar in orice necaz trebuie sa ne rugam sa ne smerim si sa dam vina pe noi ca am gresit si sa il rugam pe Domnul sa ne ajute sa reparam greseala si sa putem merge pe Drumul drept al credintei constructiv Amin
ingerasulluptator
Postat pe 5 Octombrie 2012 21:50
Dumnezeu nu este gelos..Dumnezeu este bun....Dar daca omul nu slujeste asa cum trebuie nu este protejat pt ca ala rau are puterea sa il chinuie..
Pt ca am citit intr- carte spirituala....
Dumnezeu si satan sunt ca doua rauri care lucreaza asemanator dar un rau duce inainte si altul inapoi...Dumnezeu ajuta omul sa gandeasca constructiv chiar daca de multe ori omul nu intelege sensul,,,
Dar pt ca sa fii un slujitor al Domnului,,Trebuie sa respecti poruncile,,sa fii smerit sa nu te increzi in mintea ta,,,pt ca noi oameni suntem rai si distrugatori.Toate gandurile bune de la Dumnezeu vin..si un om care nu se roaga are doar ganduri rele si distrugatoare....

Daca un om pazeste poruncile si nu se razbuna,pe cei care ii doresc raul,,si cel credincios si smereste inima si mintea,,,atunci cand este umilit si neainteles ca sa nu patrunda ura in mintea lui si Domnul sa il ajute sa mearga pe drumul drept....
Pt ca Domnul vrea sa ne ajute sa mergem pe Drumul drept sa fim constructivi,,dar ca sa putem face diferenta dintre bine si rau,,gandurile care vin de la Domnul trebuie sa respectam poruncile si sa fim smeriti sa nu ii uram pe cei care ne doresc raul sa ne doboare,si pt asta Dumnezeu ne rasplateste ca ne ajuta sa mergem pe drumul drept constructiv...

Dumnezeu vrea ca omul sa se increada doar il El ca sa il poata proteja....Si daca omul sufera este pt ca ala rau ii pune piedici,,,si el nu intelege ispitele...pt ca poate nu poate face diferenta dintre gandurile care vin de la Domnul....
Pt ca sunt multe ganduri care nu toate vin de la Dumnezeu dar pt asta trebuie curatenie sufletesca si trupeasca ca sa poti intelege gandurile si smerenie multa sa nu urasti pe cei care te urasc si sa ii ajuti sa se ridice pe cei care vor sa te doboare,,,sa te rogi ca Domnul sa te intareasca sa poti merge pe Drumul drept si sa te protejeze cu harul Sau ca ala rau sa nu te faca sa mergi pe alt drum si sa suferi,,
cand unui om ii merge rau,,trebuie sa se smereasca si sa il roage pe Dumnezeu sa vada greseala lui si sa ii dea putere sa o indrepte sa sa repare greseala..Domnul este cel care ne ajuta sa ne ridicam sa putem merge pe Drumul drept..
Dar Domnul nu ne pedepseste ci ala rau ne chinuie cu ganduri care au efecte distrugatoare si noi credem ca sunt ganduri de la Dumnezeu..Dar in orice necaz trebuie sa ne rugam sa ne smerim si sa dam vina pe noi ca am gresit si sa il rugam pe Domnul sa ne ajute sa reparam greseala si sa putem merge pe Drumul drept al credintei constructiv Amin
ingerasulluptator
Postat pe 5 Octombrie 2012 21:52
Dumnezeu nu este gelos..Dumnezeu este bun....Dar daca omul nu slujeste asa cum trebuie nu este protejat pt ca ala rau are puterea sa il chinuie..
Pt ca am citit intr- carte spirituala....
Dumnezeu si satan sunt ca doua rauri care lucreaza asemanator dar un rau duce inainte si altul inapoi...Dumnezeu ajuta omul sa gandeasca constructiv chiar daca de multe ori omul nu intelege sensul,,,
Dar pt ca sa fii un slujitor al Domnului,,Trebuie sa respecti poruncile,,sa fii smerit sa nu te increzi in mintea ta,,,pt ca noi oameni suntem rai si distrugatori.Toate gandurile bune de la Dumnezeu vin..si un om care nu se roaga are doar ganduri rele si distrugatoare....

Daca un om pazeste poruncile si nu se razbuna,pe cei care ii doresc raul,,si cel credincios si smereste inima si mintea,,,atunci cand este umilit si neainteles ca sa nu patrunda ura in mintea lui si Domnul sa il ajute sa mearga pe drumul drept....
Pt ca Domnul vrea sa ne ajute sa mergem pe Drumul drept sa fim constructivi,,dar ca sa putem face diferenta dintre bine si rau,,gandurile care vin de la Domnul trebuie sa respectam poruncile si sa fim smeriti sa nu ii uram pe cei care ne doresc raul sa ne doboare,si pt asta Dumnezeu ne rasplateste ca ne ajuta sa mergem pe drumul drept constructiv...

Dumnezeu vrea ca omul sa se increada doar il El ca sa il poata proteja....Si daca omul sufera este pt ca ala rau ii pune piedici,,,si el nu intelege ispitele...pt ca poate nu poate face diferenta dintre gandurile care vin de la Domnul....
Pt ca sunt multe ganduri care nu toate vin de la Dumnezeu dar pt asta trebuie curatenie sufletesca si trupeasca ca sa poti intelege gandurile si smerenie multa sa nu urasti pe cei care te urasc si sa ii ajuti sa se ridice pe cei care vor sa te doboare,,,sa te rogi ca Domnul sa te intareasca sa poti merge pe Drumul drept si sa te protejeze cu harul Sau ca ala rau sa nu te faca sa mergi pe alt drum si sa suferi,,
cand unui om ii merge rau,,trebuie sa se smereasca si sa il roage pe Dumnezeu sa vada greseala lui si sa ii dea putere sa o indrepte sa sa repare greseala..Domnul este cel care ne ajuta sa ne ridicam sa putem merge pe Drumul drept..
Dar Domnul nu ne pedepseste ci ala rau ne chinuie cu ganduri care au efecte distrugatoare si noi credem ca sunt ganduri de la Dumnezeu..Dar in orice necaz trebuie sa ne rugam sa ne smerim si sa dam vina pe noi ca am gresit si sa il rugam pe Domnul sa ne ajute sa reparam greseala si sa putem merge pe Drumul drept al credintei constructiv Amin
ingerasulluptator
Postat pe 5 Octombrie 2012 21:52
Tot pt ingerasulluptator
Scuze, dar esti mult prea redusa, imi cer scuze de la ceilalti cititori pentru interventie si promit sa nu mai scriu altadata pe aici, cred ca am gresit locul
avladut
Postat pe 5 Octombrie 2012 23:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
zodiac un rac si o racoaica 6 De la: emilly_dy 29 Decembrie 2010 19:44
Cum sa iti invingi teama de a nu fii atacat verbal atunci cand iti spui parerea? 28 De la: ingerasulluptator 19 August 2012 08:56
sincer vreau o parere 41 De la: pik_nik 16 Octombrie 2009 16:59
indemnizatia pentru cresterea c opilului la barbati 1 De la: garbo164491 4 August 2010 11:52
Situatia in Romania 3 De la: buna01 15 Februarie 2010 17:20
Setari Cookie-uri