retete super

Eu nu gatesc dupa reteta nimanui, ci dupa gustul meu.De multe ori gatind dupa reteta altuia te pricopsesti cu o indigestie Odata am inercat o reteta prezentata la televzor am dat produsul ciinelui si 2 saptamini m-a miriit !
Dar este bine de stiut ca atunci cind te casatoresti,primul lucru de facut este sa-ti inveti sotia sa faca mincare ca la sex se pricep si babuinii.
Inainte sa ma casatoresc,de cite ori primeam vizita unei femei ,o invatam sa faca omleta,daca trecea cu bine de acest episod ,restul era o fantezie......
De obicei omleta se face intr-o tigaie potivita pentru numarul de portii necesare si este bine sa contina,oua,sunca taiata cubulete,marar,brinza de oaie si deasupra cascaval ras ca alfel nu sunt decit niste oua prajite....
Daca esti tinar insuratel,dimineata inante sa pleci cu sotia la servici ,folosesti o tigaita cu diametrul de 20cm in care pui putin ulei de soia,un virf de cutit de sare,in prealabil spargi 3 oua si pui continutul itr-o farfurie,tai cubulete 30 grame de muschiulet de vita sau sunca,30 grame brinza de oaie amesteci bine,preincalzesti un minut tigaita cu uleiul pe argaz sau plita dupa care torni amestecul in tigaie si la foc moderat,mesteci usor presarind citeva fire de marar verde tocat.Dupa formarea unei consistente,asezi o farfure intinsa deasupra tigaitei ,tinind cu mina farfuria,rastorni continutul din tigaita in frfurie si-l intorci pe partea cealalta, mai lasi tigaita pe foc inca 3-4 miute si gata omleta.Salata cu rosi,castraveti ceapa,masline si cascaval ras o face sotia.
Daca la terminarea progrmului sotia se intoarce acasa cu o colega,fii sigur ca i-a povestit despre cum faci tu omleta.....

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=IA1vYZT_U-s&NR=1
VOIAJOR
Postat pe 8 Octombrie 2012 07:59
Ma bucur sa vad barbati atenti la nevoile sotiilor lor Am o singura adaugare. Omleta nu se intoarce pe partea cealalta !!! Se prajeste bine pe o parte, se adauga cascavalul ras si apoi se pliaza in doua si se lasa sa alunece usor pe farfurie ca sa nu se rupa. Asa va ramane moale si pufoasa, nu uscata. Pofta buna !!!
GHEISA_
Postat pe 8 Octombrie 2012 08:16


reteta... ca reteta... eu stiu altele si mai super... ! dar ce nu inteleg eu e, cum de reusesti sa atashezi la asa retete bune... asa melodii ???? mi-e unul mi-a pierit pofta de omleta ! sorry... !
barboneli
Postat pe 8 Octombrie 2012 14:30


pai eu n-am nimic cu gustul omului.... dar daca tot posteaza retata super in public... eu facand parte din public... mi-am spus parerea... ! imi place sau nu ! apropo, nu atat la reteta cat la fondul muzical.....
barboneli
Postat pe 8 Octombrie 2012 15:19
Iar m-a sters ?
Rotty
Postat pe 8 Octombrie 2012 17:04

nu draga, nu te-a sters... ! a sters doar postarea pe care toti au apucat s-o citeasca deja... !!!
barboneli
Postat pe 8 Octombrie 2012 18:38
Ai dreptate Barbo .Pe mine ar putea sa ma stearga la nasuc,ca tot sunt racita
Rotty
Postat pe 8 Octombrie 2012 19:19


mucioaso.... !!!


Gheisa... multumim, in numele barbatilor de pe forum... !
barboneli
Postat pe 8 Octombrie 2012 22:31
Hiiiii !!! M-ai facut mucioasa ? ...Te pun la cratita ...ca tot suntem on topic
Neata
Rotty
Postat pe 9 Octombrie 2012 08:55


pune-ma daca vrei ! asta nu e pedeapsa ptr. mine... si mucioasa nu te-am facut eu.... tu ai zis ca esti !!!! ti-a mai trecut raceala ? o tzuica fiarta si trece in 4.32 ore... !
barboneli
Postat pe 9 Octombrie 2012 13:08
A mai trecut,dar tot chinezoaica am ramas...ma cheama Muci_in_ceai...
Rotty
Postat pe 9 Octombrie 2012 13:53


bine ca nu: "Micutzo Cecuray"....asa cum i se zicea lui o fosta aruncatoare de sulitza. Mihaele Penes... parca !!! la ea, se zicea ca dupa ce a luat medalia de aur, s-a casatorit cu un japonez, insa.... ca Olimpiada era la Tokyo multa sanatate...
barboneli
Postat pe 9 Octombrie 2012 14:13
Buna Rotty
Daca ai o reteta cu poza poti sa o trimiti
http://www.retete-super.ro/retete/adauga-o-reteta/
garbo_7655
Postat pe 11 Octombrie 2012 08:42
Retete am destule....Imi plac alea de "pe vremea lui bunica" demult uitate,sau cele "vanate" de pe la alte natii Cu pozele stau mai prost...si cu timpul.
Rotty
Postat pe 11 Octombrie 2012 08:54
eu am gasit un site nou de retete http://www.culinare.ro/ gasesti destule preparate usoare si delicioase
eu_monica
Postat pe 22 Martie 2013 16:29
Tu presteaza ,ca noi gustam cu placere
Rotty
Postat pe 22 Martie 2013 19:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
preparate dietetice 1 De la: alyssum 19 Februarie 2010 10:16
Livrare rapida pizza Bucuresti 1 De la: garbo_9055 31 Octombrie 2012 15:48
Cine are o reteta proprie? 16 De la: garbo_7655 11 Octombrie 2012 16:07
Site-ul meu 5 De la: Rotty 18 Septembrie 2012 17:54
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 1 De la: i_roxana84 14 Martie 2009 13:58
Setari Cookie-uri