mesajul lui Dan Puric catre poporul roman...Dan Puric - ca de obicei de exceptie!!!

De la: Axl_R, la data 2012-08-31 20:59:13Adam...Eva mai zc?

Da zai!!! ce daca zaci?....crezi ca nu stiu ca mi-a stat la coasta?

...da laaasa, nu pleca,ramai si spune tot, na! ca nu mi-e frica


Luna, tot esti tu pretutindeni ....de pictura nu mi-ai zis nica...de ce?.....vezi ca ignori si pleci la somn in loc sa si sa veghezi "patrioato"
Fss_ssu
Postat pe 31 August 2012 21:19
Mooooama! Luna si tu fumegi?....pai ce patisi bre?X_X
Re, stiu ca stii vremurile celea, dar Politrucii nu-si aduc aminte si poate vrea sa "ne aduca din nou de unde am plecat" da eu, pi cuvant chiar ma :(
Fss_ssu
Postat pe 31 August 2012 21:28
Bre, pt c Eva ienerveaz cnd vb ae puin ca mine.
Tac Ienervez?
Axl_R
Postat pe 31 August 2012 21:28
Nu mai zic nimic...doar shed si cujet... Tu esti semn de foc sau de aer?
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 22:11
snur rosu ? po poo...aici m'am pierdut ...uite de aia cred ca mi'e frica mie de praf si ma demachiez cu 'avene' chiar daca mama imi zice ca laptisoru 'doina' e mai bun...
flordavis
Postat pe 31 August 2012 22:21
snur rosu ? po poo...aici m'am pierdut ...uite de aia cred ca mi'e frica mie de praf si ma demachiez cu 'avene' chiar daca mama imi zice ca laptisoru 'doina' e mai bun...
flordavis
Postat pe 31 August 2012 22:21
Noapte buna, patrioti si mai putin patrioti!
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 22:28
noapte buna si tie Luna ..
asta e off topic ,da eram cu degetul pe ea si ma gandi sa o asculti si tu .good night moon !
http://www.youtube.com/watch?v=LRqUONe_aAI
flordavis
Postat pe 31 August 2012 22:35

Flo, ii suficient o data ....pe urma, te obisnuiesti....repeti;))

nu-i bai!...ai dai nu......stai si "(cu-jet)i"...ete na! cati n-or fi fost?!

Luna! semnalizeaza si ocoleste vegheaza, nu fi "ascunsa"
Noapte bunicica!
Fss_ssu
Postat pe 31 August 2012 22:40
luna, forma de patriotism care spuneam ca ma deranjeaza nu e cea despre care vorbesti tu. E cea exclusivista, daca vrei. E drept ca in 15 ani de RO n-am prea intilnit-o, mai degraba apare prin alte parti - dar pina la urma e tot o forma de "patriotism" si sa iubesti ce iti defineste pamintul tau pina la a respinge tot ce vine din afara - lucru la care se ajunge invariabil, de la o anumita doza de "patriotism" incolo... Asta e, prea multa pasiune strica.
Niciodata n-am fost atit de obtuza incit sa nu realizez ca viata inseamna evolutie, evolutia presupune schimbari - trecutul care ma intereseaza e ala din urma cu trei zile... in rest, mortii cu mortii... stramosii cu ale lor... Prefer sa ma gindesc la generatia urmatoare, ca pentru aia anterioara nu mai pot oricum sa fac mare lucru. Tot respectul meu, da' cam atit.

In rest, limba se invata. Ai invatat foarte bine romana - poti la fel de bine sa inveti sanscrita, nu asta e problema. Iti spun din prisma faptului ca, prevum vezi probabil, vorbesc destul de bine romana si limba materna e alta. Pe care o stiu mai putin bine, pentru ca n-o mai vorbesc de la 5 ani. Engleza iar nu e limba materna, in plus e diferita de orice engleza din orice zona m-as fi dus - peste tot am accent de outsider. Nu stiu in ce limba visez...
Mi se pare ca exageram oarecum "diferentele"... sint locuri si oameni intre care te simti bine si locuri si oameni intre care nu te simti bine. Atit. Iar asta e absolut subiectiv, tine de experienta si asteptarile fiecaruia, nu poate fi generalizat.
quasaria
Postat pe 1 Septembrie 2012 01:12
Nu,romanii nu au obosit,romanii,unii dintre ei,sunt indolenti.Indolenta inseamna prostie iar prostia inseamna saracie.Noi,acum,traim numai din ceea ce vindem din resursele tarii.Mult nu mai avem de vandut.Ne-a mai ramas numai Rosia Montana si Cuprul de la Rosia Poieni.Problema consta in faptul ca toata lumea se lamenteaza dar nimeni nu propune nicio solutie.ARE CINEVA O SOLUTIE?ARE CINEVA IN VEDERE UN CONDUCATOR DUR SI INCORUPTIBIL?SI,CHIAR DACA AR EXISTA,CE AR PUTEA FACE IMPOTRIVA UNUI SISTEM CORUPT?
garbo000739
Postat pe 1 Septembrie 2012 07:54
Va recomand un articol de pe un blog, e scurt dar ideea mi se pare excelenta
http://mirceavladut.wordpress.com/2012/08/22/leul-din-nemeea/
Daca aveti 5 min, sunt sigur ca nu veti regreta
avladut
Postat pe 1 Septembrie 2012 08:15
Dintre cati s-au perindat pana acum, singurul care mi-a placut mie si mi-a inspirat incredere a fost Mihai Razvan Ungureanu. Inteligent, foarte bine pregatit si politicos,, mi s-a parut din alta lume fata de politicienii cu care suntem obisnuiti. E o parere strict personala.
avladut
Postat pe 1 Septembrie 2012 08:24
Flora, ai mai multa dreptate decat credeam! Am reflectat la vorbele tale ca totul e alegere, ca tot ce-i al nostru e alegerea noastra deci si trebuie sa-ti spun ca m-am luminat. Caci eu am nevoie sa fiu luminata ca sa exist...
Da, chit ca suntem fericiti/nefericiti, iubiti ori iubitori, invingatori ori invinsi, ca traim bine ori rau, suntem ceea ce am ales sa fim-nu in cunostinta de cauza mereu dar ceva din noi mai mult sau mai putin constient, ascuns a ales.
Am avut serioase probleme cu alegerile mele, cu "intamplarile" mele, au fost momente , multe, prea multe, cand mi-a ajuns cutitul la os si ma intrebam ce e adica cu cutitul asta si cine mi l-a infipt.
In cercetarile mele interioare am gasit cauzele in familie, in ceilalti, mereu in alta parte dar adevarul adevarat e ca eu am ales, ceva din mine a ales, cineva din mine a atras un cutit, o inferioritate, un complex, o nestiinta, o fuga de ceva/cineva, o frica ori un curaj , prostia mea ori inteligenta...dar mereu, repetat eu. In cazul asta , cand intelegi ca esti ceea ce alegi, cel ce alege, iti poti continua viata mai bine, mai eficient, mai relaxat chiar...
Multumesc, Flora, cu adevarat!
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Septembrie 2012 09:40
Q, imi doresc din toata inima sa fiu atat de adptabila si de mobila (de la mobilitate :)), de independenta si libera cum esti tu. Sunt convinsa ca se traieste mult mai bine asa ca tine decat asa ca mine. Poate ca voi ajunge candva acolo dar inca mai am de rupt lanturi.
Eu am plecat din Ro dupa ce am implinit 40 de ani si calea catre Italia a fost una ciudata , poate fi inteleasa daca o povestesc cu lux de amanunte dar admit ca e ciudata. Schimbarile, o da , sunt fundamentale pentru evolutie dar se intampla sa fie si foarte dificile, greu gestionabile-cum au fost mai toate schimbarile din viata mea. Trebuie sa ai o viteza interioara egala cu cea exterioara, o adaptabilitate milimetrica in asa fel incat sa nu creezi conflicte-interioare, exterioare.
Mai apreciez la tine puterea de a te desprinde de trecut. Eu mi-am tarat trecutul dupa mine pana acum putin timp cand mai degraba din disperare si oboseala l-am lasat in pace sau poate ca m-a lasat el pe mine in pace...nu stiu si nu ma mai intereseaza. Functionez gresit, stiu, trebuie sa inteleg ceva ca sa pot avea pace iar in viata mea se adunasera prea multe neintelesuri.
"Patriotismul" de care spui e ignoranta de fapt. Eu nu leg cu romanii veniti in Italia care nu fac nimic altceva decat sa-i barfeasca pe italieni, sa rada de obiceiurile lor, sa-i critice si sa-i judece. Jenant.
Limba...se invata, da. Dar conteaza cand, cum, de la cine, la ce o folosesti. Am invatat engleza si franceza in scoala si eram si buna. La franceza nu am avut mai putin de zece niciodata, eram cu adevarat buna. Sa ma pui sa vorbesc acum in franceza...m-as inrosi la fata de rusine...nu as fi in stare. Cu engleza la fel, am invatat-o si bine, am fost trei zile la Londra acum doi ani, nu am fost in stare sa scot din mine mai nimic...
Si-s multe de spus...Zi buna, Q!
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Septembrie 2012 10:09
Supy, am vegheat ce am vegheat dar pana la urma m-a luat somnul si am si visat urat...
Zi buna si tie! E randul soarelui sa se ocupe de lumina omenirii...ca eu is obosita...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Septembrie 2012 10:11
De la: adeline, la data 2012-08-29 09:02:26BLESTEM DE OM SRACl

Din balegi i din cuib de cuci,
Rsar ca viermii, politruci
i din haznalele de bani
Costume negre cu napani,
Viteji ca musca la arat!
i ne-ai minit i ne-ai furat,
i-ai pus pe noi i jug de boi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Murdari n suflet i n gnd,
Cu ghearele averi strngnd,
Din flote, fabrici i uzine,
Voi ai lsat numai ruine!
V-ai gudurat pe lng clerici
Cu mnstiri i cu biserici
i vile v-ai fcut, de soi...
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Voi v-ai trdat i ntre frai,
Ca voi, i viermii-s mai curai.
Ai drmat coli i spitale
Ca s v fie vou moale
i v-ai brodit i parlamente
Din lichelue repetente.
i ne-mprocai doar cu noroi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Ai omort orice dreptate,
Ai jecmnit tot ce se poate,
Guvernul vostru cu minitri
E-o aduntur de sinistri,
Batjocura i umilina
Au mai rmas la voi credina?
Ghiolbani de jafuri i gherțoi,
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Ai srcit o ar-ntreag,
Nici dracul s nu o mai dreag
i din privatizri cu fumuri
Ai tot lsat lumea pe drumuri!
Dar cum s facei voi vreun drum
Cnd urma voastr e doar scrum?
La tlhrii v strngei roi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Blestemul greu s v loveasc,
Doar bube rele s v creasc,
Ochii s i avei ca napul
i s v road viermii capul!
S putrezii toi prin palate,
Toi spulberai s fii n toate
i s avei doar oase moi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Popor romn, nu te-ai sturat s stai pe locul mortului i s fii condus de toi tmpiii?
Chiar i-e jen s iubeti ara asta? Nu trebuie s fii naionalist-comunist pentru asta.

Dan Puric

Distribuie la prieteni ! poate ajungem s facem masa critic necesar schimbriilor adevrate n societatea romneasc !



garbo082032
Postat pe 1 Septembrie 2012 10:18
Poezia exprima intr-adevar crudul adevar al perioadei prin care trecem, insa as vrea sa fac o mica rectificare. Poezia nu este scrisa de Dan Puric, ci de ANDREI RADU.

http://www.youtube.com/watch?v=xUacNPOKBGI

La sfarsitul versurilor este un citat in proza care ii apartine lui Dan Puric.

Monique_68
Postat pe 1 Septembrie 2012 10:19
De la: Luna_in_capricorn, la data 2012-08-31 22:11:02 Tu esti semn de foc sau de aer?


De Pamant, Luna, de Pamant! :)

...evolutia, tot de vointa tine...ca ii de grup, poate fi manipulata si asta ii adevarat, dar cand ii individuala, mai greu...pana la o anumita varsta/scara de evolutie atinsa/ I(Q) existent in faza respectiva...apoi o noua etapa spre involutie....astea sunt legile vietii scrise....mai vb. peste 30 de ani...fine!


Si ce, Razvan nu are principii,scopuri, vise, dorinte si inclinatii spre Realizare personala??
Da, are "viziunea" si "modelarea" Politicii Externe, ii scolit mai elevat, o crescut bine, imbracat si are"@ura"ghine!....cu ce ma incalzeste pe mine ??...sa devin Patriot sa-i ascult pledoarea elevata(extern) si sa traiesc tot Romaneste, sarac si cu blestem!?.... haidi bre nene, lasa vrajeala asta de 2 bani...te-o uns careva la suflet ori esti di ala simpatizant?....nu vezi ca oricat de destept o fost mai marii dinaintea celor mari.....in timp, tot li so gasit "bube"?....ba ca ii asa si pe dincolo, ba ca o plagiat, ba ca ii balbait, ba ca o intepat prea tare teapa lui....na! de 20jdeani daca Romanu nu mai vrea sa fie sclav in tara lui, se duce dreaq. economia si cauta alte mijloace de sclavie prin indobitocire si exterminare....si cine rezista ghine! cine nu, shusaua!.... astai perspectiva vazuta de mine....fine!
O zi Luminata!
Fss_ssu
Postat pe 1 Septembrie 2012 11:10
739 tu stii ce menire are Romania ca pozitie geografica pe continentu' asta?

.... sa-ti zic ca Rosia Montana ii marele contribuabil la echilibru ecologic si ca multi vor sa-l controleze , nu pt. bogatie in principiu ci mai mult ca (proprie) supravietuire umana ....daca intelegi matali?! ...stie/simte ca Romana ii lipsit de "vlaga" si nu mai poate.....l-a adus unde o vrut(mama natura)X_X X invers.....Pffff!
Cand esti "boier"din vitza nobila iti faci Palat, il incercuiesti,constr.cazemata,iti faci rost de Tun si .....nu stai cu couru'n drum, da?.....asa fac tati!



....da picioarele de Musca in viata spirituala (real vb./ bune) stii ce hram poarta??

....Lasa ca vad eu cu ce o sa platim datoriile externe cand nr. pensionarilor se mareste, generatiile tinere sunt modificate genetic din start si carca binevol nu mai exista......laaaasa, o trecut vremea lu' Alba ca Zapada!

Fss_ssu
Postat pe 1 Septembrie 2012 11:37
luna... vezi tu, "adaptabilitatea" asta nu stiu daca eu mi-am format-o sau a fost impusa. M-am nascut intr-o tara in care n-am putut sa raminem, parinti de nationalitati diferite... am crescut prin diverse locuri, fiecare era singurul "acasa" pe care il aveam in acel moment. Am ramas in Ro atit de mult timp datorita unui EL si, cind s-a terminat povestea, mi-am luat odrasla si m-am carat spre campii mai verzi. Pentru ca mi-am dat seama ca nu ma mai retine nimic. Dar a trebuit sa invat bine romana, pentru ca n-as fi avut cum sa imi fac jobul altfel, a trebuit sa ma casatoresc in Ro - cu altcineva - ca sa pot sa raman... samd :-) Dupa citiva ani nu cred ca ar mai fi spus cineva ca nu m-am nascut acolo - acelasi lucru aici, sau in oricare alta parte.
Probabil n-as putea sa par nativ chinez, sau negru, in rest....
quasaria
Postat pe 1 Septembrie 2012 11:37
Q, a trebuit sa, a trebuit sa...cunosc foarte bine...exista in viata destule momente, alegeri impuse. Cunosc. Eu am copiii in Ro, sunt marisori dar tot copiii mei sunt. Cand ai copilul cu tine, ai tot, absolut tot, in jurul copilului crosetezi, impletesti si despletesti, copilul da sens, da putere, e drept ca tu i le dai inmiit inapoi...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Septembrie 2012 11:49
Supy, si vointa de ce depinde?
Zi buna! Caravasazica de pamant...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Septembrie 2012 11:52
Luna ,ma bucur mult ca am putut fi de ajutor doar printr'o simpla idee personala scrisa ..
.. un inceput de 'luna ' frumos si cu alegeri mai bune iti doresc

flordavis
Postat pe 1 Septembrie 2012 11:56
DAN PURIC,ESTE UNUL DINTRE PUTINII ENERGICI PTRIOTI ROMANI INTELIGENTI, HARNICI, CINSTITI , CULTI ,EDUCATI, IUBIT SI IUBITOR DE TARA,CARE ARE CALIFICARE DE MARE OM POLITIC SI CARE IMPLICANDU-SE ALATURI DE SEMENII LUI ,POT LICHIDA DIVERSIUNEA SECURISTO-COMUNISTA CE VREA CU ORICE PRET SA REVINA LA GUVERNAREA TARII, PENTRU A SE SALVA DE LA PEDEAPSA IMPUSA DE DEZASTRUL PRODUS ROMANIEI IN ULTIMII 22 DE ANI ........CURAJ DANE ! ...SUNTEM FOARTE MULTI ALATURI DE TINE SI DE VOI .,
garbo079846
Postat pe 1 Septembrie 2012 12:05
am copilul cu mine, pentru ca fie-mea e mica si doar pe mine ma are, unde sa o fi lasat?! In jurul ei crosetez, intr-adevar: si ea in jurul meu. Si daca ma gindesc ca la un moment dat o sa trebuiasca sa o las sa zboare pe drumul ei, sa vezi atunci inadaptare...
quasaria
Postat pe 1 Septembrie 2012 12:09
Flora, multumesc, iti intorc inmiit urarea! Adevarul e ca toamna e anotimpul meu preferat si ca ma face fericita pur si simplu...deci in urmatoarele luni nu pot face decat alegeri bune... ...sunt optimista...Bine ca a trecut vara, toate verile m-au chinuit, si eu pe ele...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Septembrie 2012 12:22
Q, nu te gandi la momentul acela! O alta cucerire de-a mea e ca am invatat ca doar prezentul exista! Clipa ASTA o traimi si doar pe ASTA. Bucura-te ACUM la maxim si nu te gandi deloc la viitor. Viitorul nu exista, va exista...la timpul lui...Si apoi, loc de zburat e pentru toata lumea, veti zbura impreuna...sunt legaturi care nu se rup niciodata.
Mi-ar fi palcut sa am o fetita, eu am baieti, buni si ei dar o fetita e altceva. Cred ca as fi crescut-o cum mi-ar fi placut mie sa fiu crescuta si as fi iubit-o cum mi-as fi dorit eu sa fiu iubita-crescuta frumos si iubita mult, dar muuuult...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Septembrie 2012 12:27
De la: Luna_in_capricorn, la data 2012-09-01 11:52:18Supy, si vointa de ce depinde?
Zi buna! Caravasazica de pamant...


salut Luna!

De MOTIVATIE in primul rand sa te simti permanent motivat ca sa iti starnesti propria vointa si daca nu exista si sanatatea mintala, si o viziune cu ochiul mintii ....o iei pe aratura cu tot cu vointa.....ete vointa P atriotica!.... ce-o facut? .....rahat in culoile curcubeului si noua ne arata numa trei ......rosu( nu snuru tau, lasa-l pi ala) albastru si ramai cu ochi'n sus flamand si pricajit ca nici D-zeu nu ne mai intzalege si nici nu ploua si galben....daaaa, caldura!...arde planeta....lamurita??....tot de tine ii mai bine, noaptea pe racoare.......fine!

ei, daca ai fost motivata, normal ca ai invatzat tati cele stiute acuma, na! cum sa nu starneasca invidie .....cand apare cate un Patriot si citeste cele scrise....te corecteaza...da eu, n-am treaba cu rautatile!
Fss_ssu
Postat pe 1 Septembrie 2012 14:40
Da' ce ? i chiar aa ru pi artura ceia?
Axl_R
Postat pe 1 Septembrie 2012 14:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Conducerii forumului < Garbo.......> 18 De la: garbo101426 14 Martie 2011 13:29
Este un film..Pe programul plus..Cu un barbat indian si o femeie indiana foarte frumosi 6 De la: anaROBERT 14 Decembrie 2010 23:36
Femeia capricorn? 4 De la: garbo027119 8 Decembrie 2009 22:29
deschidere club pentru copii in iasi,februarie.2011 1 De la: garbo118447 30 Ianuarie 2011 15:59
IMPLANT SAU PROTEZA DENTARA? 59 De la: caleidoscop 20 August 2018 17:31
Setari Cookie-uri