Ce parere aveti ? ...

Buna tuturor! M-am inscris pe acest forum pentru ca citesc des discutiile de aici si mi se pare unul dintre cele mai pertinente forumuri .

As vrea sa va spun povestea mea si sa va rog sa ma ajutati cu o parere.
Am 21 de ani,sunt studenta in Buc si vara trecutta mi-am petrecut vacanta in italia,la matusa diin partea tatalui meu..Matusa care este recasatorita cu un barbat ce are un baiat dintr-o alta casatorie...practic,un fel de var ...nu ?!
Ei bine,de un an de zile traiesc o frumoasa poveste de dragoste cu acest baiat...a inceput fara sa ne dam seama...am incercat sa oprim totul considerand ca este nepotrivit..dar este un baiat cum rar gasesti in ziua de azi...care ma face foarte fericita...am tinut totul ascuns pana in iunie,cand el a hotarat sa ii spuna matusii mele pentru a putea veni la ei in vacanta,sa ne petrecem timpul impreua.Mentionez ca relatia noastra,desi la distanta a decurs de minune,vorbind zilnic si venind in tara destul de des.Primele reactii au fost negative bineinteles,urmate de mustrari din partea lor asupra mea si a lui,dar au fost de acord in final deoarece erau constienti cs tot vom vedea.I-am spus si eu mamei mele care mi-a spus ca nici sa nu ma gandesc la asa ceva...ca va trebui sa ale intre ei si el...Este o situatie ciudata oarecum din punctul sta de vedere al gradului de rudenie( care dupa parerrea mea nu exista),desi toata lumea ne stia drept veri...si ma doare lucrul asta...pentru ca sunt pusa sa aleg..nu stiu ce sa fac.Sunt foarte fericita cu el si este un baiat cum nu o sa mai gasesc...dar cu toatte astea sunt trista pentru ca nu suntem intelesi ?Chiar facem un lucru atat de rau ?
Va multumesc anticipat..
Ela91garbo
Postat pe 27 Iulie 2012 01:58
ela, nu sunteti rude de sange, sunteti rude prin alianta. Eu zic sa lasati prejudecatile la o parte si sa incercati sa va cunoasteti mai bine. E foarte posibil sa fiti atrasi atat de mult umul de celalalt pentru ca amandoi considerati ca faceti un lucru interzis.
cri_cat
Postat pe 27 Iulie 2012 07:30
Buna si mltumesc pentru raspuns.
Noi tocmai asta am facut...am descoperit unul in altul persoanele pe care le cautam..ne iubim foarte mult si ne-o dovedim in fiecare zi.Noi am trecut peste acest amanunt...in shimb ai mei nu inteleg si vor sa renunt...imi este foarte greu..si lui la fel...sta mereu cu teama asta...pentru ca stie ca imi iubesc parintii..si e si suparat pentru ca stie ca el e cauza neintelegerilor...isi dorste sa fiu fericita...
Ela91garbo
Postat pe 27 Iulie 2012 07:42
evident, nu sunteti rude de loc !!! deci nu poate fi vorba de incest. dar nu ne-ai scris cati ani are baiatul... ? daca are 12 sau 14 ani... ? atunci as mai intelege opunerile. si daca familia ta e mai cu vederi invechite, atunci o sa fie greu sa-i convingi, ptr. ca ei merg mai putin pe cat esti tu fericita cu baiatu' si mai mult pe: "ce-o sa zica lumea..." ! si, daca aveti de gand sa va giuguliti numai in vacante, e una, dar daca aveti de gand sa intemeiati o familie... peste 2-3 ani ti-as recomanda, ca sa va mai cunoasteti si alte parti din organismul uman... atunci e altceva !!! succes !
barboneli
Postat pe 27 Iulie 2012 07:46
Nu este vorba de copilarii,el implineste 25 de ani anul acesta.Ne cunoastem foarte bine,din toate punctele de vedere...vorbim in fiecare zi pe skype,ne vedem des,vine la mine ori decate ori are ocazia si stam numai impreuna,pentru ca eu stau la bucuresti la facultate singura.Trebuie sa ii mint pe ai mei insa si nu mai vreau asta...Avem chiar planuri de viitor...ideea este ca este un baiat la care fetele viseaza in ziua de azi,pot spune..fericirea ne este in schimb umbrita de parerile celor din jur
Ela91garbo
Postat pe 27 Iulie 2012 07:55
ei.... atunci e altceva. chestia asta cu cei din jur.... a fost mereu, este si va fi ! el cu ce se ocupa acolo, are deja un venit asigurat sau invata si el ? trebuie sa le explice cineva parintilor, ca motivul asta cu "rude".... cade complet. de fapt nici nu trebuia pus, de la inceput. tu, e musai sa-ti termini studile, asa ca nu se pune problema sa pleci de acasa. iti iubesti parintii, foarte frumos, dar aici e vorba si de viitorul tau. eu zic ca ar trebui sa vorbiti in mod serios, tu cu ai tai, sa le explici mai dur ca asta e cea ce vrei tu si ca n-au nici un motiv sa se opuna, cat or fi ei de provinciali... !!! sa se opuna un parinte la fericirea copilului... asta mi-e greu de inteles. a.... stiu ca exista chestii din astea si la mine a fost, dar eu nu pot sa le inteleg ! eu zic sa nu renuntati la "lupta" ! cu timpul poate o sa inceapa sa inteleaga si ei... sper. dar tu spera intai si continuati asa deocamdata, oricum nu poate fi vorba de nunta in curand, pana nu te eliberezi de studii !
barboneli
Postat pe 27 Iulie 2012 08:15
El nu studiaza,a plecat din tara de la 18 ani,nesustinut fiind de ai lui (despartiti ... tatal lui care s-a recasatorit cu matusa mea l-a adus aici ) ..si de atunci munceste,din punct de vedere financiar o duce foarte bine,este un baiat muncitor,castiga bine,are toot ce isi doreste din punctul asta de vedere.
Bineinteles.mai am un an de facultate dupa care imi doresc sa ma inscriu la masterat aici ..el ma sustine si isi doreste foarte mult,anul acesta vrea sa fac niste cursuri de italiana,sa pot termina studiile aici,dupa care sa imi gaseasca un loc de munca..pentru ca mereu spune ca pentru mine isi doreste sa invat sa nu muncesc asa ca el....castiga bine,in schimb e foarte obosit si e greu.Nu gasesc nimic care sa ma faca sa cred ca nu merita...de lael...de accea sunt asa,pentru ca ai mei nu sunt si nu vor fi de acord,sunt foarte radicali..si ma gandesc ca poate nu e bine sa ii ascult...dar nu imi imaginez cum ar fara el...simt ca e tot ce imi doresc..
Ela91garbo
Postat pe 27 Iulie 2012 08:25
Insa,de asemene,o ruptura de parintii mei..nu pot sa exprim in cuvinte ce ar insemna pentru mine
Ela91garbo
Postat pe 27 Iulie 2012 08:27
Neata. Ce au parintii tai de reprosat la adresa lui ? Dupa cum descrii tu situatia,pare sa fie un baiar ok. Imi place ca te sustine si in ce priveste studiile tale.
Rotty
Postat pe 27 Iulie 2012 08:34
De la: Ela91garbo, la data 2012-07-27 08:27:30Insa,de asemene,o ruptura de parintii mei..nu pot sa exprim in cuvinte ce ar insemna pentru mine


uite ce e... aici eu nu ma pot exprima si ptr. ca eu n-am avut parinti de care nu ma puteam despartii si ptr. ca si eu am avut norocul cu o fata minunata. dar mintea mea creatza imi spune asa: viat ta de acum inainte va fi cu familia noua pe care o sa ti-o construiesti, cu parintii nu mai stai tot atatia anu cat o sa stai cu iubitul ales. Doamne ajuta sa fie baiatul asa cum il vezi si simti tu.... multi ani de acum incolo. vezi cate se scriu pe aici de tot felul de schimbari in comportearea lui sau a iei. dar asta nu inseamna ca ti se va intampla si tie. daca si parintii tai tin la tine asa cum ti tu la ei, ar trebui sa lase radicalurile ptr. matematica... nu ptr. viitorul tau. chiar, cum spune si Rotty... ce naiba au impotriva lui, in afara de prostia aia cu "rude" ??? ei nu s-au luat tot din fragoste ? de ce sa nu te sustina si ei pe tine ? eu sunt de partea ta, dar cu sentimentele tale la parinti, nu ma bag. doar iti spun cum cred eu ca trebuie sa faci. spun... nu chiar iti spun... doar discut si iti propun sa te gandesti mai larg... ! ai ajuns la o varsta in care trebuie sa parasesti cuibul... sa nu mai depinzi de parinti. asa e viata. cu putin noroc, poti sa reusiti ! dar norocul asta trebuie sa-l zgandari un pic. fraza aia de mai sus, nu mi-a placut de loc ! "ori renunti la el ori renunti la noi"... sau cam asa ceva. daca tipul era un golan, fara capatai sau mai stiu eu ce alte rele... inteleg. dar parintii tai nici macar nu vor sa-l cunoasca, sa-l studieze si poate sa-l accepte, doar din cauza unei prostii mai mare ca ei.... ! ce zice lumea conteaza pentru fata lor ????? 21 de ani nu e prea mult ca sa poti fi matura si cu experientza... dar daca e sa ma iau dupa alte intamplari din viata (inclusiv a mea...care a tinut 37 de ani... non stop) s-ar putea sa reuseasca la fel de bine. aici tu ai un atu, il cunosti mai bine decat noi si decat parintii tai ! foloseste-l... ! o despartire de el, iti va face inima la fel de amara ca si eventual (nu e sigur...) o ruptura de parinti. cred eu ! acuma. ai de ales intre 2 rele.... ! sa zicem ca il lasi pe baiatul asta si gasesti dupa un timp scurt, altul mai potrivit mentalitatii parintilor tai... sa zicem ca o sa-ti placa deajuns ca sa te mariti cu el. asta nu inseamna ca tot trebuie sa pleci din caminul parintesc, in caminul tau.... ? acuma parintii tai spun vorbe due, dupa parerea mea... dar daca ii pui in fata faptului implinit... s-ar putea sa se mai moaie. n-o sa renunte "bunica" sa-si vada nepoteii... si daca totusi da, tot iesiti voi in castig !!! intelegi ce vreau sa spun... ca eu in romaneste ma exprim mai greu ! asa ca... ai ajuns intr-un moment decisiv ptr. viitorul tau... gandeste-te ! asa vad eu lucrurile.
cu cinste "barboneli"... !!!
barboneli
Postat pe 27 Iulie 2012 10:32
cam asa vad si eu lucrurile. Problema e atitudinea ta fata de parinti. Cit timp in fata lor vei juca rolul copilului, te vor dirija. Nu e vorba de acum, si de baiatul asta - fii convinsa ca se mai gasesc si altii la fel - ci de dreptul tau de a avea o viata proprie. Daca e posibil, discuta cu ei si explica-le ca e viata ta. Strict a ta. Le iei in considerare sfaturile, dar decizia finala iti apartine.
Daca nu sint de acord, tough luck - ia o pauza in relatia cu ei. Nu definitiva. Doar o pauza. Cit sa aiba timp sa reevalueze faptul ca esti adult.
quasaria
Postat pe 27 Iulie 2012 10:45
Si eu subscriu celor spuse de Barbo si de Qasaria !!
NU,e clar ca nu sunteti rude de sange!!
DA,e clar ca va iubiti si luptati pentru iubirea voastra!!
Asta e ..piatra voastra de "incercare"..trebiue s-o treceti,dar numai impreuna!!Va doresc FERICIRE!!
elisabeta_boia
Postat pe 27 Iulie 2012 11:36
Cred ca nu am dormit destul... SZ..QUASARIA !!!
elisabeta_boia
Postat pe 27 Iulie 2012 11:38
Ela, din punctul meu de vedere(ca barbat) nu vad sit. ta, tocmai ca ceilalti.
Eu zic sa iei o pauza in relatia asta pana iti termini studiile, sa iti faci prieteni in " breasla" ta sa-ti deschizi orizontul "Iubirii" la modul vazut de tine, departe de "el" sa lasi sa curga totul de la sine, sa iti atingi telul pt. ce vrei sa devii in viata si alegi sa fii mereu Libera, Ela.
Nu renunta la Libertate de dragul acestei Iubiri patimase, caci iubirea imbraca multe forme si haine, dar uneori poate avea petice(doar ca asa e la moda) si te poti trezi oricad victima unei iubiri oarbe, nimic comun cu studiile si dorintele tale de viitor, fapt care, vei suferi enorm si atunci se va dori sa strigi ajutor la cei dragi tie, si ei, te vor primi cu >:D< iar tu ....o iei de la capat cu regrete. Poti f. bine sa iubesti, dar sa fii libera si sa-ti gasesti iubirea la nivelul tau: de studii, personalitate,mentalitate individuala,dorinta sufleteasca si nu in ultim rand, viata spirituala a celor 7 ani de-acasa.Vei bucura pe toata lumea draga tie, inclusiv pe "el"findca ai facut alegerea corecta. Asteapta si nu te grabi sa iei decizii in dragoste, termina ce ai inceput si alege Libertatea, Ela.:) @};- Succes iti doresc si mai ales la Studii....:) Vezi trandafirul de la capatul frazei?...ce culoare are? .... Tu ii dai culoare( el ii viata ta) Ela ! :* :* de la Suparatu_ !
Fss_ssu
Postat pe 27 Iulie 2012 11:59
ela... si eu sunt barbat, doar ceva mai trecut prin viatza... ! asta poate sa nu insemne nimic, insa ce ne-a scris amicul coleg... mi se pare putin incurcat !

" Poti f. bine sa iubesti, dar sa fii libera si sa-ti gasesti iubirea la nivelul tau: de studii..."

dupa parerea mea... tu ti-ai gasit deja "iubirea"... adica nu atat parerea mea, cat a ta, dupa ce am citit ce ai scris. chestia asta cu "iubirea la nivelul tau de studii" insa.... m-a dat gata ! nu stiam ca iubirea se gaseste dupa nivelul de studii... !!! eu pot sa-ti spun doar din experienta mea personala... ptr. ca pe a altora nu o cunosc exact... dar eu mi-am gasit iubirea fara sa-i cer certificatul de studii si nici marea mea dragoste nu mi-a cerut... ! am dansat pe aleile de la Moneasa... si ea a simtit cu cine vrea sa mearga mai departe in viata. in fine... poate exista si chestia cu nivelul de studii, dar eu nu cred ! eu de exemplu nu incerc sa te conving direct... dar discutand si cu mine si cu altii... (ca de aia ai intrat aici de fapt...) poate ajungi tu la concluzia, hotararea, sau decizia care iti convine tie. ti-am scris de la inceput ca eu sunt de partea ta, a voastra !!! eu nu sunt pentru a se grabi in alegeri asa serioase de viitor, mai ales in domeniul dragostei... dar la tine mi se pare ca e deja hotarat si cu argumente, cel putin pana acuma, destul de solide ! tu nu esti ca cele care mai scriu aici si cer sfaturi de genul... : "il iubesc dar mai am inca 5 in bataia ochilor... ce ma sfatuiti sa fac"... ????? deci tu citesti tot ce se scrie aici si..... ..........
barboneli
Postat pe 27 Iulie 2012 12:23
ba pt foarte multi asa se gaseste... e doar varianta cea mai convenabila, sau rezonabila, de a "intra in rindul lumii". Si daca nu exista acordu' poporului, nu e bine: de fapt, nu cauta iubire ci recunoastere sociala. Astea doua se confunda des. Al dreak de des.

Asta cu dansul pe alei... e un privilegiu.
quasaria
Postat pe 27 Iulie 2012 12:47
Petru ei faptul ca imi este var prin alianta...ca nu locuieste in romania...ca nu are studii..reprezinta obstacole majore..nici nu pot sa le explic cum stau defapt lucrurile...
Ela91garbo
Postat pe 27 Iulie 2012 12:51
...mda. Ne-a nascut mama cu diplome. Sau fara.
quasaria
Postat pe 27 Iulie 2012 12:56
Nu consider ca ma grabesc,nu ma mait acum si ma arunc cu capul inainte..dar e firesc sa pun problema asta in discutie pentru ca pe zi ce trece totul este din ce in ce mai serios...si foarte frumos.Nu este vorba ca nu sunt libera...asta este un alt lucru pe care il apreciez la acest baiat...am fosrte multi prieteni in buc,si baieti si fete (fetele il indragesc pe ibitul meu,de la prima vedere,vazandu-l cum e si cum se poarta mi-ai spus ca sunt o norocoasa),el nu e genul care sa imi interzica,din contra imi spune mereu ca viata de student e frumoasa si ca trebuie sa o traiesc intocmai,nu am avut niciodata discutii pe tema iesirilor,prietenilor...chiar si cand venea acasa daca prietenele mele organizau o seara a fetelor eu mergeam fara el,imi punea si masina la dispozitie eventual..asta ca s fac inteles punctul cu libertatea ! Nici lui nu ii place sa avem discutii de genul asta,si el iese,se ditreaza,bineinteles in limita bunului simt,nu ne mintim,spunem ce facem,unde suntem si imi place foarte mult asa.Ma respecta,bea foarte rar si atunci nu sa se imbete (stie ca rasc cel mai mult asta) ,stie sa se distreze,ma plimba,este foarte atent,si romantic si nebun...cel mai important este ca nu ma face sa ma simt ca o prizioniera..am 2 luni de cand stau cu el in vacanta si ma ajuta la tot ce fac,si fac cu drag...imi spune mereu ca el a invatata din divortul parintilor lui,a suferit si vrea o familie fericita...imi arata ca ma iubeste mereu.Multi ar spune ca asta e asa,de inceput,insa eu nu cred ca fara motive se apuca omul sa se schimbe asa cum am mai citit pe aici,sa nu l recunosti.
Parintilor mei nu am nici macar posibilitatea sa le spun aceste lucruri,ei au deja parerea formata.mi0e var,nu e bun pentru mine,nu are facultate,ca imi inchid viata..si asa mai departe.I-am spus mamei intr-o zi ca nu stau cu studiie in pat,ca nu e director dar are salariul unui director,muncit din greu-ceva de apreciat,si ca este poate mai manierat si respectuos decat multi care au studii si sunt niste badarani...
Ela91garbo
Postat pe 27 Iulie 2012 13:03
Ela, parintii tai nu vad numa' cele insirate(defect, calitati) de tine, mai sus.....ci vad in tine un potential de reusita pe drumul care ti l-ai ales, ....aduti aminte ce minunat te-ai simtit la toate examenele pe care le-ai dat pana acum si cum ai citit bucuria pe fata parintilor tai indemnandu-te sa mergi mai departe....la fel cu iubirea/casatoria, vei simti o bucurie, dar nu una care sa te implineasca / viata, atata timp cat renunti la studii X le termini dar nu ai alternative pe viitor, gandeste-te la asta. Statutul tau de femeie, nu consta in faptul cat de casatorita esti cu X fara certificatu cela' ci cat de evoluata esti tu ca fiinta umana pe pamant pentru a avea putere sa iei decizii in viata fara sa depinzi de cineva anume, indiferent cu cine,unde te afli , oricand......asta vad parintii tai si nu ma inseala instinctul.
Fss_ssu
Postat pe 27 Iulie 2012 13:09
si de ce crezi ca ar impiedeca-o sa evolueze? Doar pentru ca e diferenta de studii???
Unii dintre prietenii mei din copilarie, prietenii cei mai buni, si care m-au impins inainte, intotdeauna - nu inapoi - sint oameni simpli.. Si gindesc mult mai bine in perspectiva decit toate mintile intortocheate de soareci de biblioteca pe care le-am intilnit pina acum.
Si acum ne sunam si ne cerem sfaturi - le cer sfaturi, cind maretele mele diplome nu ma ajuta.
quasaria
Postat pe 27 Iulie 2012 13:13
Quasaria..atitudinea mea fata de parinti este,spun eu,una normala.Poate ca pentru tinerii din ziua de azi nu e,dar eu ii respect,ii iubesc si le sunt recunoscatoare pentru tot ce fac pentru mine,sunt convinsa ca imi vor numai binele...tocmai de aceea am vrut sa vorbesc cu cineva..sa nu par egoista si sa gresesc fata de ei...
Mi-as dori foarte mult sa accepte..poate chiar daca la inceput vor fi in faza de negare,macar dupa un timp sa aprobe relatia noastra si sa fim o familie fericita...de multe ori am plans si m-am gandit ca e vina mea,ca puteam sa gasesc pe oricine altcineva sa fie bine...insa imi trecea cand vorbeam cu iubitul meu care stie mereu ce sa imi spuna.
Ela91garbo
Postat pe 27 Iulie 2012 13:13
Ela, atitudinea normala este sa "cresti" si sa fii in stare sa decizi pentru tine, iar asta nu contrazice respectul fata de parinti: din contra. Parintii ne fac mari ca sa putem sa "zburam" singuri. Sa devenim fiinte independente. Asta e succesul lor de parinti: un fiu sau o fiica capabili sa isi poarte de grija, sa isi vada de viata lor si sa devina oameni multumiti si fericiti. Si fericit nu devii atunci cind iti dicteaza altcineva ce sa faci: ci atunci cind alegi tu cu sufletul tau. Cu barbatul tau o sa stai tu.Nu maica-ta.
E o lectie grea pentru un parinte sa isi lase puiul copacel, copacel, pe picioarele lui: dar la un moment dat trebuie sa o faca.
quasaria
Postat pe 27 Iulie 2012 13:17
Exact asta gandesc si ei.dar nu am spus niciodata ca nu voi evoula pe plan profesional.
Am spus si mai sus,el ma sprijina in ceea e fac,imi plateste niste cursuri anul acesta sa invat bine italiana si sa fac un master in italia,dupa care sa imi caute o slujba in concordanta cu studiile mele,nicidecum nu plec de acasa sa ma duc sa lucrez....in bar! (nu o spun ca pe o ofensa adusa celor care fac asa ceva,ci este vorba ca nu fca facultate degeaba).
El este foarte sever cND VINE vorba de invatat,pentru ca mi-a spus ca nu vrea sa muncesc ca el si ca pana o sa gasesc un loc de munca bun nu o sa muncesc in alte domenii,ca ne putem descurca cu ce castiga el.
si...sincera sa fiu...in orice alta tara cred ca ai mai multe oportunitati decat in ro...cu parere de rau o spun..
Ela91garbo
Postat pe 27 Iulie 2012 13:18
asa este...poate ca nu sunt cea mai matura persoana la varsta pe care o am..dar trebuie sa incep sa invat de undeva,nu?...ei spun asa si pentru faptul ca nu am lucrat pana acum,ca am avut suport finanaciar numai din partea lor si nu au asa incredere in mine...imi spun mereu ca daca plec de sub aripa lor eu mor de foame...ma fca sa ma simt prost...dar as vrea sa le dovedesc contrariul
Ela91garbo
Postat pe 27 Iulie 2012 13:21
De la: Ela91garbo, la data 2012-07-27 12:51:09Petru ei faptul ca imi este var prin alianta...ca nu locuieste in romania...ca nu are studii..reprezinta obstacole majore..nici nu pot sa le explic cum stau defapt lucrurile...


baga-ti bine in cap... var prin aliantza aste e ceva de.... alianta !!!! atunci si ptr. mamica ta e ceva ruda... tot prin aliantza. atatea aliantze... ca eu am ametit !!! ma scuzi ca m-am infierbantat citind-ti povestea... dar eu sunt un tip rational. lasa ce cred altii... eu ma stiu mai bine. acuma... obstacolul asta cu "alianta" e in afara de orice ratiune etica. parintii tai... tot prin aliantza au facut o familie. e bine sa nu te "imperechezi" cu cineva din rude de sange.... dar din aliantza... ???? sunt asa de multe casatorii intre "veri primari", legaturi de sange... recunoscute si de biserica si de guvern si de Papa si de mama lui Scaraotzki... ca asta cu veri prin alianta, e ceva ridicol !!!! ca nu locuieste in Romania, dupa mine e ceva pozitiv ! sa ma scuze cei care traiesc acolo... dar multi tare ar fi vrut sa nu locuiasca acolo... ! nu-i nici un ghisheft sa locuiesti in Romania. e frumos, e patriotic... dar atat ! dar asta n-are legatura cu dragostea voastra. perintii tai se tem ca o sa-i lasi singuri poate, acolo in Romania... sunt egoisti dupa parerea mea ! au un orizont mic... sa ma scuzi, dar sunt suparat pe ei... (ei... n-o lua chiar in serios... doar vreu sa-mi justific dorinta de a fi in ton cu tine) ! ce... ca debilul ala de nu stiu cum ii zice, antrenor la Steaua si membru in parlamentul european si locuieste in Romania.... e mai distins... e mai bun ca baiatul tau "var prin aliantza"... ??? ma leshii... ? astea-s argumente de... nu mai spun. asta ofera o calitate omului, ca traieste in Romania ? studii... ??? ma faci sa rad !!! poti sa-mi spui si mie ce studii au parintii tai sau Basescu sau Boc sau Udrea sau... inca 12000000 din Romania ? (persoanele de fata se exclud cu desavarsire... !!!!!!) macar el vrea sa te sustina pe tine sa-ti termini studile, care nu sunt rele de loc... daca stai sa te gandesti ca o multime de oameni cu studii in Romania, nu au de lucru.... dar care totusi pot sa-ti ofere, la studii ma refer, un loc de munca mai bun si un salariu mai bun ! in fine... cred ca am exagerat un pic.... sa ma scuzi, tu, nu altii... eu doar sunt de partea voastra ! pana la urma... tot tu o sa hotarasti ! eu argumentele si parerea, mi-am spus-o !!!
barboneli
Postat pe 27 Iulie 2012 13:23
Multumesc,de aceeasi parere sunt si eu..sunt constienta ca nu toata lumea merge pe aceasi principiu..dar macar sa incerci sa intelegi,sa astepti ,sa sustii si sa vezi...nu e chiar atat de greu!!
multumesc mult :)
Ela91garbo
Postat pe 27 Iulie 2012 13:28
Q, spun ca exista diferenta de comunicare intre "parti" ca nivel de gandire, pe parcurs,in timp ce relatia se consuma si apar de fiecare data conflicte, discordante in casnicie,care in final se soldeaza cu regrete....nu toata "suita, soarecii de biblioteca" nu au noroc sa se afirme pe baza studiilor(nu neaparat a diplomelor) dar cel putin, unde vor vrea sa "mature pe strada X sa spele vase, sa aibe grija de copii si batrani" in lumea asta, va sti sa o faca altfel, mai uman, nu cu diploma in mana, ei insisi se vor simti oameni si tratati ca oameni, findca au valoare si valorea le-o da evolutia gandirii,a comportamentului, si astea numai invatate le poti avea,stapani si transmite si poate intr-un tarziu, va avea alte sanse de reusita si va putea chiar, sa practice ceea ce invata....in principiu, la asta ma refer.Ce simte Ela acum este iubirea oarba, de incercare, dar nu de durata, de traire adevarata, nu de-a simti satisfactia ca vine din propria ei valoare ca om ca fiiinta Femeie ce se deschide ca o floare in fata necunoscutului " bolmojit" ce i-a aparut ca un aparator/intelept in toate, haidi bre ca lesin de caldura, vii cu inghetzata, da iubire, vin acum...mai stai o clipa!....Eeeee! cum suna X_X ...nu-ti trebuie diploma dar faci diferenta cu :
Fss_ssu
Postat pe 27 Iulie 2012 13:35
"studiile" atestate prin hartii sint o conventie sociala. Atit.
Nu au legatura cu capacitatea omului, cu ce stie de fapt, cu atit mai putin cu modul in care va evolua ulterior. Sint pline strazile de tufe cu diplome luate pe bani, asa cum, statistic, IQurile superioare in marea lor majoritate detesta sistemul scolar si nu il urmeaza pina la capat. Asta nu inseamna ca nu invata si nu evolueaza, dar o fac intr-un ritm propriu fara nevoia sa "ateste zestrea".
Hai sa ne dam totusi jos ochelarii de cal...
quasaria
Postat pe 27 Iulie 2012 13:43
si tin sa specific ca si altii pot sa aiba dreptate in parerile lor... eu nu le contrazic de loc ! dar ce sa fac... mintea mea e la mine si cu ea hotarasc ce sa spun ! mai am cateva in borcane cu formol... la minti ma refer... dar deocamdata gandesc cu a mea ! si in general sunt optimist ! de... fiecare cu lipsurile lui !!!
barboneli
Postat pe 27 Iulie 2012 13:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tratamente 1 De la: icaica 17 Aprilie 2011 17:33
VReau un sfat pls:D 16 De la: cretz0oolina 15 Martie 2010 21:47
pauza intr-o relatie! 48 De la: garbo269109 17 Iunie 2012 15:35
Atunci cand unul din parteneri vrea sa il schimbe pe celalalt 212 De la: reyya 10 Decembrie 2009 17:41
Vaccinul impotriva cancerului de col uterin 2 De la: evasweet 25 Aprilie 2010 12:51
Setari Cookie-uri