Avem nevoie de ajutor!

ok... si ce propui ? ajutam cu alimente, hainutze... curent electric e mai greu, apa la fel... scoala nici vorba... dar de ce traiesc ele acolo si nu apeleaza la organele raspunzatoare ? si stii ce... mai bine ca Dumnezeu sa le ajute pe ele.... nu pe noi !!! de ce vrei sa ne ajute pe noi... ???
un om bun dar cu capul pe umeri !
barboneli
Postat pe 4 Iulie 2012 13:25
stii ce... eu nu traiesc acolo asa ca n-am de unde sa stiu ce e in comunele de acolo ! dar sa mai stii, ca eu am facut tot posibilul sa am apa calda si curent electric in casa... nu m-a ajutat nimeni, pentru ca, chiar daca ma ajuta o data... de doaua ori... de 99 de ori... tot nu rezolvam problema !!! a fost data afara de sot ? ok, datul afara este o ilegalitate in secolul nostru... ce inseamna ca a dat-o afara ! pe buletinul lui scrie ca are 3 copii... deci trebuie sa aiba grija de ei, nu ? prin lege. ca de aia sunt facute... ! mie nu-mi suna bine povestea asta... daca fetile sunt mici, inseamna ca si mama e tanara, nu ? deci poate sa munceasca ceva, chiar daca n-a invatat nimic sau n-are nici o meserie. aici tot vina ei este... !!! nu da vina pe mine ca ea e in situatia asta ! eu, cum ti-am spus, am facut ce trebuia ca sa nu ajung in situatii din astea ! vorbesti de Dumnezeu... ? unde e cand e vorba sa ajute femeia asta lenesa si copii nevinovati ? vrei sa-ti dau exemple de ce poate sa faca mama ca sa poata hranii copii ? sa munceasca ceva, la biserica, la primarie... la unde se poate.
barboneli
Postat pe 4 Iulie 2012 14:02
Ma doare sufletul citind,dar nu stiu cum am putea ajuta....Crezi ca o sumisoara de bani si catava hainute le-ar asigura un trai decent? Acolo e nevoie de o locuinta,un loc de munca pentru mama,scoala pentru fetite. Sa te ajute D-zeu sa gasesti o cale.....Ozi buna si tie .
Rotty
Postat pe 4 Iulie 2012 14:02
ok, nu m-am simtit nici jignit si nici suparare. si stiu ca e problema lor... a ta... si fara sa-mi explici ! succes !
barboneli
Postat pe 4 Iulie 2012 14:19
Ana, mie mi-e ruine
Acc. scuzele mele?

Cnd ceri ajutor, de obicei primeti sfaturi nelepte.
Axl_R
Postat pe 4 Iulie 2012 14:26
ok... eu o las pe Axl sa salveze cazul... daca tot ii e rusine... (???), eu am fost sincer si cred ca trebuie gasite solutii practice... nu pomeni ! antena 1... ? ma faci sa rad ! sunt si eu om, asa ca nu inteleg tot ce se intampla la voi... ! prea multe creioane iar nu e solutia... ! dar... voi stiti mai bine !!!! succes, sincer !!!
barboneli
Postat pe 4 Iulie 2012 15:08
Te rog s termini! Las-m s-mi fie ruine!
Axl_R
Postat pe 4 Iulie 2012 16:40
Doamne, ma.....i da rai mai putem fi!N-am sa dau nume ca sa ma leg pe aici de *prieteni* de ai mei. Deci, e singura are 3 fetite, nu are nici un venit!E tanara *sa se duca la munca*!! Unde??!! Ce sa faca apoi cu cele trei copile??!! Cine sa le aiba de grija??!! Acum daca am fi noi in situatia ei ce am face, fara casa, fara apa calda, gaz, un serviciu sau o pensie??Cu 3 copii mici??!! Nimic!Nimeni nu cerseste nimic de la nimeni, nu ne obliga la nimic, doar sa facem un act de caritate pentru acei 3 copii mici! Cel care are suflet si doreste!! Ar trebui noi cei care avem mai mult sa multumim Domnului si din putinul cel avem, sa, mai daruim si altora !Asta este **o parere proprie** si nu vreau comentarii la ceea ce am scris, sa se comenteze** doar la subiect**.Va rog sa mi trimiteti adresa unde as putea trimite un pachet cu jucarii si haine si marimea ce poarta fetitele la imbracaminte. De asemenea si mama lor ce marime poarta.Multumesc, Maria Baia-Mare. MM.
Jojolin
Postat pe 9 Iulie 2012 02:07
Deoarece m au ofensat raspunsurile unora am sa va dau un exemplu concret. O d na a muncit in grupa II a de munca aproape 30 ani in acelasi loc, s a desfiintat intreprinderea a fost somera iar acum la 52 ani, nu are nici un venit, sotul i a murit tanar n a apucat niciodata pensia si ea nu poate sa ia pensie de urmas.A plecat la asistenta sociala din oras sa i dea un ajutor social cum se da tiganilor tineri ca la pensie i au zis **vei merge poate peste 2 ani sau poate .. peste 10!! Au intrebat o cu cine locuieste *cu fiica sotul fiicei si 2 copii** atunci i au spus s o tina , fiica ei! Azi nu le pasa celor satui de cei flamanzi!! Si nimeni nu face nimic pentru cineva aflat in dificultate!!
Jojolin
Postat pe 9 Iulie 2012 02:15
eu am raspuns si nu inteleg unde sint mesajele - s-a considerat cumva limbaj obscen ca ti-am spus sa anunti asistenta sociala, trei hainute sint egale cu zero?
Mama poate fi reintegrata cumva, astfel incit sa exista o solutie pe termen lung. Sau copiii pot fi plasati la asistenti sociali. Faptul ca ne complacem sa ii lasam in cimp si le dam o ciocolata nu ne face oameni mai buni. Ceea ce ii poate scoate din situatia asta nu e MILA, ci obligatiile pe care statul roman le are fata de cetatenii proprii, pina la urma.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 15:21
Q ! A desparti copiii de mama nu e o solutie !!!Gandeste-te la sufletele lor..... O sa devina doar niste "paria"ai societatii.....
Rotty
Postat pe 11 Iulie 2012 15:28
Rotty, nevoile de supravietuire sint pe primul loc si sint urgente... aici nu vorbim de ierarhii sociale, vorbim de viata lor. Dupa ce se rezolva integritarea fizica a copiilor, se pot gasi solutii si pentru integrarea mamei si readucerea lor impreuna.
Admitind cazul cel mai rau: ar trai ca niste paria... dar ar trai! Ti se pare ceva mai nedrept decit un copil mort de hipotermie si de foame, in cimp?
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 15:43
De la: b727ana, la data 2012-07-11 16:27:43Intre 3 mese ale fetitei mele, de asta ma ocup. Am trimis e-mail-uri in strainatate, astept raspunsuri, am trimis fotografii... Primarul din comuna i-a spus PERSONAL sa mai stea si ea acolo cat se mai poate... Fac tot posibilul, dar am sperat ca pana voi gasi o rezolvare concreta, sa le asigur macar hrana, apa potabila, lumanari si jucarele ca sa nu mai simta asa de grea povara existentei lor. Multumesc pt interesul acordat subiectului si pt sfaturi.


Ana, eu acum am citit, o sa te contactez pe mail; trebuie anuntata urgent protectia copilului;
adeline
Postat pe 13 Iulie 2012 11:37
De la: b727ana, la data 2012-07-04 13:16:04Am descoperit recent cazul a 3 fetite care traiesc de mai bine de 1 an impreuna cu mama lor intr'o fosta ferma abandonata din Comuna Petrachioaia.
Cativa oameni cu suflet mare au fost acolo cu alimente, hainute, jucarii, impreuna cu sotul meu am incercat sa ajutam si noi cat am putut.
Stiu ca zilnic auzim despre astfel de cazuri si mai stiu ca nu le putam rezolva pe toate. Va cer, insa, ajutor, pentru ca aceste fetite sa nu mai fie nevoite sa petreaca si urmatoarea iarna acoperite de zapada, cum s'a petrecut anul acesta.
Pentru cei interesati sa dea o mana de ajutor, va rog sa ma contactati. Am sa va trimit poze cu fetitele si conditiile in care acestea traiesc. Nu au lumina, apa potabila, acoperis, nici un venit. Fac apel la cei cu suflet.
Va multumesc din inima, Dumnezeu sa va ajute!


ar trebui sa mergeti la biserica ca sa vorbiti cu preotul ca sa vorbeasca cu lumea si sa stranga ceva bani....nu inteleg cum pot face altii copii daca nu au ce sa e ofere..de ce mai fac sex atunci....ce sa ii faci sa faci sex sa faci copii apoi sa astepti sa ti-i creasca altii...ar putea totusi sa se duca la munca cu ziua...eu cand eram mica mama mea ma inchidea in casa si mergea la munca
ingerasulluptator
Postat pe 13 Iulie 2012 13:09
ana, iti inteleg revolta, dar ceva din atitudinea ta e exagerat. Se vede ca nu te-ai lovit prea des de asemenea realitati. Ele exista - si nu sint rare. Ne convine sau nu, asta e. CUm le departajezi?
Daca eu maine nu mai muncesc, copilul meu ajunge in aceeasi situatie. Nu e nimic "incredibil" in asta: e chiar foarte credibil si foarte simplu sa ajungi pe strada. Si sint foarte multe cazuri. Primul lucru pe care AR TREBUI sa il faca e sa se ajute singuri. Al doilea, sa solicite sprijin de la statul caruia de aia ii platim impozite. Abia pe ultimul loc e responsabilitatea "cetateneasca".
Si, da, ar trebui sa isi asume responsabilitatea copiilor proprii.Si da, daca nu s-ar ascunde dupa ei i-ar fi incredintat autoritatii tutelare si s-ar fi dus sa munceasca. Orice. Si nu, daca facem 10 copii nu e nimeni obligat sa ne intretina ca am facut noi 10 copii. Nici pe noi, nici pe ei. Si spun asta ca mama singura. Poate nu suna "uman". Viata nu e "umana" - am picat demult, noi, ca specie, din gradina raiului.
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 16:53
ana,
ce apreciez la tine este faptul ca ti-ai pastrat capacitatea sa lupti pentru ceva in care crezi, crede-ma, chiar apreciez. Asa ca n-o sa te contrazic, nici nu vreau sa te sochez, invitindu-te sa te plimbi prin zone unde vezi fiinte umane - si copii - murind de foame la modul propriu sub ochii tai, si nu iti permiti sa le arunci un colt de paine pentru ca adultii din jur te-ar linsa in urmatoarele minute. Sint tot oameni. Tot "statistici". La nivelul asta, de baza, de supravietuire, oamenii nu difera intre ei: sint oameni. Toti.
Am incercat doar sa iti prezint situatia la modul realist. La modul ideal, da, nici mie nu mi se pare normal. Sintem o lume de penibili, cu drept de vot. Privind din alte unghiuri, la fel esti si tu. Si o spun fara ironie.
Succese.
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 19:18
ana, tu ai facut penibili oamenii carora nu e pasa - "privind din alt unghi" inseamna din prisma altor milioane de fetite in aceeasi situatie, pe care nu le cunosti, nu le ajuti, si intotdeauna vor fi - sintem penibili toti, inclusiv tu.
Acum ti s-a parut mai clar?
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 20:09
eu ti-am spus sa suni la protectia copilului ! Ai sunat? Le-ai spus?
Si au zis ca esti penibila ca apelezi la ei??? Ca nu asa se face in Romania? Si ca nu le pasa?

Penibila e atitudinea asta ca inainte sa incercam ne culcam pe o ureche, doh, pe noi nu ne ajuta nimeni.... Ai cerut ajutor, inainte sa spui ca nimeni nu face nimic???? La concret, cui? In afara de sectorist?
Da-mi numele exact si telefonul sa ii sun si eu si sa intreb ce ati discutat, sa vad care e penibila dintre noi doua!
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 20:26
nu ana, penibil e sa devii agresiva in evaluari cind cersesti - fie si in numele altcuiva.
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 20:37
scumpa mea, nu eu am sustinut ca protectia copilului nu se implica. Tu ai sustinut ca sintem "penibili" daca avem impresia ca ii intereseaza.
Te-am intrebat cu cine ai discutat de la protectia copilului si ti-a spus ca nu ii intereseaza - tie personal, si referitor strict la acest caz. Numele si telefonul.
Merci.
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 20:44
inteleg ca de fapt n-ai discutat deloc cu protectia copilului, si nu ti-a spus nimeni ca nu ii intereseaza, dar te simti tu mai bine sa victimizezi cazul?

Altfel, raspunde-mi la intrebare.
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 20:48
foarte clar. Tu vrei sa stringi lucruri. Atit. Daca ai fi vrut sa ajuti - ai fi apelat la cei care pot sa ajute. Nu ai apelat, dar jelesti pe aici sus si tare ca "nu intereseaza pe nimeni". Le-ai spus, ca sa ii intereseze???
Sau intai faci cheta?

De chestii din astea date dupa gard e lumea plina, btw.
N-am insigna. Daca aveam, ma interesa mai in detaliu procesul tombolei de craciun, oricum. Si de ce eviti sa sesizezi autoritatile, daca discutam de integritatea fizica a unor copii.
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 20:57
ai raspuns suficient de elocvent.
Nu mai am alta intrebare, m-am lamurit.
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 21:05
sure.
Generozitatea ta n-a putut sa dea un telefon la cei indreptatiti sa ia masuri, din "dorinta arzatoare" de a ajuta. Dupa ce ai sustinut in clar ca NU VOR sa se implice, constatam ca nu le-ai spus..

A, forurile alea si fundatiile internationale carora le scriai cu entuziasm cind iti hraneai copilul, care ar fi? :-)) Tot imaginare si alea? Sau si alora le cereai doar ciocolate anti-zapada?


Nu e nevoie sa imi raspunzi, urasc prea mult minciunile ca sa mai contribui la subiectul asta.
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 21:11
Ana, sunt milioane de copii in dificultate. Sunt milioane care au nevoie de ajutor. Nu spun ca nu te cred. te cred!
Daca vrei cu adevarat sa ajuti acea familie este sa gasesti solutii pentru mama. Sa incerci sa o aduci in posibilitatea de a-si intretine familia. Zece jucarii si ceva bani nu rezolva problema decat pe moment.
cri_cat
Postat pe 17 Iulie 2012 09:56
eu n-am nimic cu ana ca vrea sa ajute... nu conteaza pe cine... dar pentru asta trebuie maturitate si inteligentza, nu numai tzipete si jugniri... ! e prea tanara si binentele ca n-are in "camara" toate astea. nu trebuie sa se roage... ci doar sa creeze motivatie si sa asculte si de sfaturi de la oameni mai inteligenti.. da, da.... exista si asa ceva ! si a fi inteligent sau sa stii... nu e o rusine sau ceva de care sa-ti bati joc, cum face ea ! sau altii... ! uneori valoreaza mai mult decat niste jucarii folosite deja ! ai dreptate cri... dar ana nu-i persoana care sa inteleaga asa ceva.
barboneli
Postat pe 17 Iulie 2012 10:46
o sa iti raspund diferentei de abordare. E foarte bine ca te-a impresionat ceva. Dar poti gindi/actiona la nivel micro sau macro. Incearca sa vezi imaginea de ansamblu a situatiei respective si nu detalii. Hainute si jucarii de moment sint detalii. "Ajut de aici pina aici" e sa creezi asteptari dupa care sa ii lasi balta.
Pe moment ai facut bine. Long term nu ai facut bine, poate faci chiar rau. Solutia de moment amina necesitatea imediata de a cauta o solutie pe termen lung.
Cind cuiva ii e foame ii dai bani sa isi ia o paine. Ok - maine ce face? Nu mai e treaba ta?

La asta se refera toate "dezbaterile" de pina acum. Imaginea e aceeasi si daca e pictata pastel, si daca ne dam cu courul de pamint. Facts.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2012 15:31
Dac aa ceri tu ajutor e de ru. Inteligen, moralitate...
tiu, s tac.
Iote tac.
Axl_R
Postat pe 17 Iulie 2012 15:32
ana, mama de ce nu poate pleca de acolo? ce inseamna situatie delicata?
ti-am trimis adresa unui asezamant in care mama va fi primita cu copiii, asta in caz ca nu vrei sa apelezi la protectia copilului.

Eugenia_
Postat pe 17 Iulie 2012 15:56
[quote] Am specificat ca incercam sa facem ceva pe termen lung pentru ele. S'a deschis un cont unde se strang bani. Am vb cu persoane dispuse sa "doneze" cativa zeci m de pamant ca sa se construiasca un adapost pentru ele. Ne'am gandit sa le mutam si in alta localitate la un preot care a construit un adapost... [/quote]
aici e o diferenta de mentalitate: spuneai de romani... n-am nici o intentie sa jignesc, dar doar la romani se intimpla "haiducisme" din astea: noi, trei speriati, ia sa punem mina de la mina sa facem. Si sa evitam sa anuntam orice autoritati. Fara un control al fondurilor, fara nici o organizare, ne-am gindit noi trei-patru asa sa construim un adapost. Si sa stringem bani. Si cine ii controleaza? Se declara donatiile? Se tine o evidenta? E cineva responsabil sa gestioneze banii/bunurile altora?
Daca respectivul caz intra in competentele protectiei copilului, te bagi tu peste ei asa, sa rezolvi tu problema, ca esti tu Maricica si te intereseaza? ASTA e Romania. Nu dezinteresul autoritatilor - care nici macar n-au fost anuntate - e tipic romanesc.... ci evitarea lor (in cazul asta, fara un motiv concret). Iar asta e pe undeva pe la limita legii, daca nu dincolo de ea.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2012 16:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Experienta kidsshops. Ce sa fac?? 5 De la: garbo_385367 6 Septembrie 2014 14:26
EMO 93 De la: ALEXA_NASPA 6 Martie 2010 03:18
premergatorul la 6 luni ???????????/ 30 De la: garbo193607 22 Mai 2011 15:46
Se lasa copil de patru ani sa dispara din ochi? 97 De la: calla 11 Noiembrie 2013 08:36
am nevoie de un sfat va rog, 4 De la: kairia 9 August 2009 12:26
Setari Cookie-uri