De ce oamenii lupta doar pt lucrurile materiale,dar nu lupta si pt lucrurile spirituale?

prima parte, iti dau dreptate.
Aia cu dainuirea pe veci...om vedea noi atunci.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 21:27
De la: suparatu_, la data 2012-07-11 19:15:37
525 eu nu te ignor, te intreb: daca ai citit Biblia, de ce nu ne spui si noua "CU INTELIGENTA " matali, cum sa luptam pt. "lucruri" spirituale?... care ar fi lucrurile celea? ...sa construim biserici,sa facem cosciuge,sa turnam cruci, sa ingrijim morminte....sa turnam clopote imense...astea le numesc eu lucruri spirituale...si se fac oricum...
Poi Irinok,tu stii ca eu muncesc tata ziua pt. lucruri materiale care le folosesc "preacuviosii"in scopuri spirituale...dar concret,la ce te referi cand zici de "lucruri spirituale"? te rog fumos!
Mie mi se pare interesanta intrebarea ta si vreau sa o dezbatem pe larg....cat mai in larg.
pai astea care le enumeri tu sunt lucruri materiale....
eu ma refer la lucrurile spirituale,,morale care formeaza caracterul..
parintii nu isi educa copiii ca sa aiba valori morale de aceea la batranete ii si aunca pt ca sunt rrecuti de valabilitate...cat esti sanatos si independent adica nu esti bolnav o duci bine,,dar cand ajungi sa depinzi de copiii atunci iti dai seama ce copiii ai
cati batrani zac in azile de batrani si copiii nu ii viziteaza ca sa ii scoata odata la plimbare,,si parinti care s-au sacrificat pt copii.Nu au mancat ei ca sa le dea la copiii,,,si uite ce recunoscatori sunt copiii
am vazut multe lucruri si sunt foarte dezamagita de oameni..
nu pot sa inteleg de ce prefera sa traiasca in prostie si nu se gandesc decat la prezent
ingerasulluptator
Postat pe 12 Iulie 2012 21:51
pai astea care le enumeri tu sunt lucruri materiale....
eu ma refer la lucrurile spirituale,,morale care formeaza caracterul..
parintii nu isi educa copiii ca sa aiba valori morale de aceea la batranete ii si arunca pt ca sunt trecuti de valabilitate...cat esti sanatos si independent adica nu esti bolnav o duci bine,,dar cand ajungi sa depinzi de copiii atunci iti dai seama ce copiii ai
cati batrani zac in azile de batrani si copiii nu ii viziteaza ca sa ii scoata odata la plimbare,,si parinti care s-au sacrificat pt copii.Nu au mancat ei ca sa le dea la copiii,,,si uite ce recunoscatori sunt copiii
am vazut multe lucruri si sunt foarte dezamagita de oameni..
nu pot sa inteleg de ce prefera sa traiasca in prostie si nu se gandesc decat la prezent[/quote]
sa nu zic sunt batrani care zac in azile si sunt saraci,lipiti
si au facut copiii,,dar copiii nu sunt corecti ca sa isi faca datoria de parinti.pt ca nu au fost educati ASA...
au invatat doar sa fie pt ei si sa isi urmeze interesele
eu nu vreau sa ma gandesc doar prezentul,,,dar nu si viitorul.
pt ca viitorul si-l face omul cu manuta lui..si prefer sa invat din greselile altora decat din ale mele,pt ca doare ca sa inveti din propriile greseli
ingerasulluptator
Postat pe 12 Iulie 2012 21:57
CARE ESTE DEFINIȚIA PT. SPIRITUAL?(lucruri spirituale),am eu alt DEX? sau confuziile sunt date de literatura de specialitate?.Nu fac referire la o religie anume(cu toate c m-au preocupat diferențele ntre culte ncepnd de la greco-catolici,romano-catolici,penticostali,evangheliști,adventiști,etc) eu fiind ORTODOX(nscut ,botezat și așa rmn pe viaț).Eu mi-am exprimat un punct de vedere pe care nu este nimeni obligat s și-l nsușeasc și nu m deranjeaz opiniile altor persoane, dect ironiile unora sau pur și simplu dorința altora de a se remarca prin a contrazice.Numai bine!.
garbo203525
Postat pe 13 Iulie 2012 20:36
De la: quasaria, la data 2012-07-12 20:59:19
De la: caleidoscop, la data 2012-07-12 20:45:33 cata filozofie!...si cand te gandeste ca raspunsul e cat se poate de simplu!


ia uimeste-ne.


Raspuns: incercati Eckhart tolle "puterea prezentului"; "un pamant nou"
garbo025625
Postat pe 14 Iulie 2012 13:36
n-ar fi rau sa citesc ceea ce mi-ai recomandat insa consider ca la varsta mea cunosc suficient de bine pentru ce si pentru cine merit sa lupt!....poate optiunea mea nu coincide cu a ta?!
caleidoscop
Postat pe 14 Iulie 2012 20:33
NICIODATA LUCRURILE MATERIALE NU VOR FII IMPREUNA CU LUCRURILE SPIRITUALE CUM NICIODATA DRAGOSTEA CU IUBIREA NU VOR FII IMPREUNA CU BANI,AVERI...ETC...
garbo_2989
Postat pe 15 Iulie 2012 10:30
de ce ti se pare ca daca ai un nivel de viata acceptabil esti neaparat involuat spiritual? A, ca altfel dadeai toti banii saracilor si ramaineai in courul gol... Nu esti in courul gol, esti involuat.
Hai sa nu tratam lucrurile simplist: nu toate babele care se tavalesc prin biserici la slujbe sint evoluate spiritual, asa cum nu toti cei care nu o fac nu sint. Suflet, credinta, religie sint lucruri absolut diferite.
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2012 11:05
''eu fiind ORTODOX(nscut ,botezat și așa rmn pe viaț)''

Zu? Da' cum i s te nati ortodox?
Io tiam c eti numai dup botez.
Da' ce tiu io?
Axl_R
Postat pe 15 Iulie 2012 11:11
Eu cred ca lupta si pt lucrurile spirituale,dar din pacate unii nu au cu ce lupta Pt acest lucru,trebuie sa ai o stabilitate,un minim financiar pt ca si daca vrei sa mergi intr-un pelerinaj,fara bani pe gratis nu te ia nimeni ! Nici la biserica,desi nu exista o taxa impusa,totusi nu poti intra cu buzunarele goale pt ca intri degeaba...acatistele trebuiesc platite macar simbolic,lumanarile costa,etc Pe acest subiect se poate discuta la nesfarsit, dar nu am chef sa ma enervez pe viata...De aceea, consider ca ne zbatem toata viata pt material iar cu ajutorul materialului rezolvam si completam multe goluri...
florivizireanu
Postat pe 16 Iulie 2012 00:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:D 16 De la: hermosa20 17 Iulie 2012 17:56
credeti in vise? 94 De la: garbo_1399 24 Mai 2012 07:17
pt fete!v-ati detestat vreodata statutul de femeie? 36 De la: irina31 21 Noiembrie 2009 21:16
Va rog mult prieteni ,am mare nevoie de voi. 12 De la: dor72 21 Iunie 2011 08:02
de ce oare rotty si fluturas sunt asa rele,o fi oare pt ca sunt prietene bune si cine se aseamana se aduna 144 De la: garbo_406810 15 Decembrie 2014 20:33
Setari Cookie-uri