Cum sa-l fac sa iasa mai des afara?

Buna,

Baiatului meu nu-i place sa iasa pe afara. Spre marea mea fericire citeste, ii plac cartile, dar nu vreau sa-l transform intr-un soricel de biblioteca. La televizor nu sta mai mult de cinci ore pe zi, iar calculaltorul este parolat, deci pana nu vin eu acasa el nu sta. Cum il conving macar acum, in vacanta, sa iasa mai mult pe afara, sa se joace cu ceilalti copii? Chiar langa bloc am un parc...
adina_dobre
Postat pe 22 Iunie 2012 12:02
nul convinge tu, stai tu cu el! gaseste motive sa iesi cu el, lasa-l sa interactioneze cu ceilalti copii din zona, ramai in preajma. scoate-l intr-un parc. ia-i o bicicleta sau role. trebuie sa-i creezi o atractie.
du-l sa vada ceva ce n-a vazut... un parc, un loc anume. povestete-i ceva pe drum. captiveaza-i atentia cu activitatile de afara!
heartbit
Postat pe 22 Iunie 2012 12:08
Ii plac cartile! Inscrie-l la Biblioteca, asa va iesi sa-si ia carti...:)
Luna_in_capricorn
Postat pe 22 Iunie 2012 12:13

Cinci ore pe zi la TV?! Pai e mult! Mult prea mult! Doar eu cred asta?
In ceea ce priveste jucatul, a avut vreo experienta neplacuta de nu vrea sa iasa pe afara? Copiii mei nu prea au cu cine sa se joace in bloc, majoritatea sunt pensionari, dar ii trimit ori de cate ori pot in tabara, unde stiu sigur ca nu patesc nimic: joaca tenis, inoata, merg cu bicicleta, e foarte fain. Iti recomand si tie Tabara de Tenis, poti cere detalii la da@tabaradetenis.ro Cel mai mult imi place ca sunt implicati cu totii in jocuri interactive si isi fac prieteni. Am observat si la scoala imbunatatiri, le plac orele de sport si se inteleg mai bine cu colegi de care inainte nu auzeam o vorba.
garbo_4813
Postat pe 22 Iunie 2012 12:17
Si mie mi se par multe 5 ore pe zi de tv da' n-am zis... Televizorul si pc-ul sunt distructive la varste fragede! Copiii, adolescentii, tinerii trebuie SCOSI DIN CASA!
Luna_in_capricorn
Postat pe 22 Iunie 2012 14:18
intreaba-l ce ii place - poate vrea sa faca un sport, poate vrea sa mearga la vreun club de ceva, desen, tehnic, info etc.... Statul "in fata blocului" e destul de plictisitor.
quasaria
Postat pe 22 Iunie 2012 14:27
Trebuie sa-si faca program cu copii de varsta lui.
Poti sa mergi cu el la plimbare cu bicicleta, trotineta sau sa-l provoci sa jucati volei, baschet sau badminton.
Stai de vorba cu el, trateaza-l ca pe un prieten si intreaba-l ce doreste sa faca. Poate il inscrii la un curs de inot
adeline
Postat pe 27 Iunie 2012 23:45
va multumesc tuturor pentru sugestii! apreciez! am discutat cu el si o sa il trimit in tabara
adina_dobre
Postat pe 4 Iulie 2012 13:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lectii de canto pentru toate varstele Boem Club 1 De la: garbo_382040 10 Ianuarie 2015 20:06
Dub Pistols la Bucuresti, 13 octombrie 2011 1 De la: lemmonade 11 Octombrie 2011 15:15
B'ESTFEST Summer Camp 2012 1 De la: lemmonade 18 Mai 2012 16:26
cum sa-mi dau seama daca si-a revenit dupa fosta relatie??.... 1 De la: marinyka___sweet_september 3 Mai 2010 15:17
Formatii pentru nunta - oferta 1 De la: atlantis3band 18 Octombrie 2009 09:35
Setari Cookie-uri