Feminitatea cea mai importanta insusire

Exista felurite tipuri de doamne ,care fac viata mult mai placuta si interesanta pe acest pamant,plecand de la cele foarte timide si retrase, pana la cele extrem de indraznete si mereu in prim plan.In functie de temperamentul lor si educatia primita ele se comporta diferit in situatii similare cu o singura constanta care le defineste in mod clar: femenitatea.Poti acceapta faptul ca poarta pantaloni si fumeaza , ca sa o parafrazam pe doamna Ford ca un sergent din marina USA,poti accepta faptul ca roseste si priveste in pamant sfioasa cand aude vorbindu-se de lucruri delicate si romantice,dar nu vei putea accepta niciodata cu inima deschisa faptul ca este lipsita de feminitate.Greu de descris in cuvinte aceasta insusire unica a unei femei de a face lucrurile simple si cuvintele banale sa se transforme in adevarate soapte care iti fac o deosebita placere si iti confera o stare de bine.Te simti mai bun ,mai puternic ,gata de orice ,in prezenta unei doamne care te face sa fii stingher si usor stangaci, prin delicatetea si sensibilitatea sufleteasca de care da dovada.Vorbeste calm si este totdeauna proaspata si da dovada de tact si bun simt in cursul oricarei abordari ,fie ca se pricepe sau nu sa dezbata un anumit subiect.Barbatii simt nevoia sa fie curtenitori cu doamne pline de feminitate si finete sufleteasca ,dorescsa ofere ceea ce au mai de pret cuiva care sa si erite aceste lucruiri si in nici un caz nu apreciaza tineri sau batrini,destepri sau ignoranti ,bogati sau saraci ,o reprezentanta a sexului frumos care doreste cu tot dinadinsul sa li se substituie ca limbaj ,atitudiine si comportament.Din pacate putine femei isi dau seama de acest lucru si au numai de pierdut prin atitudinea lor sfidatoare si nepoptrivita de cool ladys,care chipurile ar defini societatea actuala.Au fost si vor ramane mereu pe acest pamant doua feluri de oamenii barbatii care sutn lasati sa deserveasca si sa iubeasca femeile cu o singura conditie sa-si merite acest nume de femei prin comportament ,insusiri si educatie ,in rest este vorba numai de haine.
garbo265966
Postat pe 22 Iunie 2012 07:58
bai, mai!!!....scuza-ma ca ti-o spun, dar esti rau anagramat!....multe,foarte multe greseli de ortografie si exprimare!...exprimare laconica pe alocuri....de ce?????
caleidoscop
Postat pe 23 Iunie 2012 20:22
Corect dragutule se spune agramat si nu ANAGRAMAT.De destept in cap ce esti, nici sa corectezi nu stii.Pacat ca este mult mai simplu sa critici in loc sa creezi si tu ceva ia incearca poate iti iese cine stie sau e prea grau? Mai bine zici de altii e mai simplu,jignesti si gata ai rezolvat,nu-i a geniu creator.?? Ma plec cu smerenie in fata competentei tale lingvistice, daca nu ai debita sofisme ai fi mult mai incisiv ,incearca-imperativ ....Cu multa simpatie nasul tau in toate...
garbo265966
Postat pe 23 Iunie 2012 23:43
Apropo-exprimarea este eliptica si nu laconica mai DEX.-greu cu critica ,dar cu scrisul si compusul ce sa mai zic, te iert.
garbo265966
Postat pe 23 Iunie 2012 23:45
De la: garbo265966, la data 2012-06-22 07:58:49Exista felurite tipuri de doamne ,care fac viata mult mai placuta si interesanta pe acest pamant,plecand de la cele foarte timide si retrase, pana la cele extrem de indraznete si mereu in prim plan.In functie de temperamentul lor si educatia primita ele se comporta diferit in situatii similare cu o singura constanta care le defineste in mod clar: femenitatea.Poti acceapta faptul ca poarta pantaloni si fumeaza , ca sa o parafrazam pe doamna Ford ca un sergent din marina USA,poti accepta faptul ca roseste si priveste in pamant sfioasa cand aude vorbindu-se de lucruri delicate si romantice,dar nu vei putea accepta niciodata cu inima deschisa faptul ca este lipsita de feminitate.Greu de descris in cuvinte aceasta insusire unica a unei femei de a face lucrurile simple si cuvintele banale sa se transforme in adevarate soapte care iti fac o deosebita placere si iti confera o stare de bine.Te simti mai bun ,mai puternic ,gata de orice ,in prezenta unei doamne care te face sa fii stingher si usor stangaci, prin delicatetea si sensibilitatea sufleteasca de care da dovada.Vorbeste calm si este totdeauna proaspata si da dovada de tact si bun simt in cursul oricarei abordari ,fie ca se pricepe sau nu sa dezbata un anumit subiect.Barbatii simt nevoia sa fie curtenitori cu doamne pline de feminitate si finete sufleteasca ,dorescsa ofere ceea ce au mai de pret cuiva care sa si erite aceste lucruiri si in nici un caz nu apreciaza tineri sau batrini,destepri sau ignoranti ,bogati sau saraci ,o reprezentanta a sexului frumos care doreste cu tot dinadinsul sa li se substituie ca limbaj ,atitudiine si comportament.Din pacate putine femei isi dau seama de acest lucru si au numai de pierdut prin atitudinea lor sfidatoare si nepoptrivita de cool ladys,care chipurile ar defini societatea actuala.Au fost si vor ramane mereu pe acest pamant doua feluri de oamenii barbatii care sutn lasati sa deserveasca si sa iubeasca femeile cu o singura conditie sa-si merite acest nume de femei prin comportament ,insusiri si educatie ,in rest este vorba numai de haine.

Foarte frumos exprimat !
AngeloBluLdy
Postat pe 25 Iunie 2012 18:37
cel mai frumos angeloblu, e terifiant, e ceva... de pfffff, nu se mai poate e increfakingdibil de frumos!
ce draq ai vazut frumos in agramatismul asta incoerent si filozofia asta de balci?
sau atat stii tu sa citesti si sa intelegi?
nu vezi ca nici sa copieze nu e in stare ...
"...Poti acceapta faptul ca poarta pantaloni si fumeaza , ca sa o parafrazam pe doamna Ford ca un sergent din marina USA,poti accepta ..." - asta e formularea lui!
adica: ca sa o parafrazam pe doamna Ford ca un sergent din marina.... ????
ti se pare coerent? corect?
"...Poti acceapta faptul ca poarta pantaloni si fumeaza , ca sa o parafrazam pe doamna Ford (, - adica VIRGULA plavane!) ca un sergent din marina USA,poti accepta ..." ca madam Ford n-a fost sergent in marina SUA!
si as mai putea continua, dar oare are rost?
heartbit
Postat pe 25 Iunie 2012 18:52
Bit, vb de feminitate...
Feminitate i...

-api hainele s, cum s...restu' ce mai contete?
Axl_R
Postat pe 25 Iunie 2012 18:58
pai de feminitate i-am zis lui 966, ca parca ar fi o centurista, care nu stie sa lege doua vorbe!
heartbit
Postat pe 25 Iunie 2012 19:52
Io vb de Angel...

Dac-i place exprimarea-haina- restul nu mai conteaz.

Axl_R
Postat pe 25 Iunie 2012 20:36
se pare ca n-ai observat ca este noua adoratoare!
probabil urmatoarea victima uitata intr-o gara fumand o tigara, dintr-o scrumiera, sus pe etajera
heartbit
Postat pe 25 Iunie 2012 20:48
Io observ/vd...tii bine.
Axl_R
Postat pe 25 Iunie 2012 20:53
De la: garbo265966, la data 2012-06-23 23:45:22Apropo-exprimarea este eliptica si nu laconica mai DEX.-greu cu critica ,dar cu scrisul si compusul ce sa mai zic, te iert.
ma ierti, ori nu ma ierti, c'est la vie!...in virtutea inertiei am facut si eu (doar o singura data) o mica greseala...pe care am curajul sa mi-o asum, in comparatie cu tine...care gasesti scuze impardonabile de fiecare data, si de fiecare data nejustificate...tu pana in prezent stii numai sa critici...apropo care-ti e profesia de baza? daca te dai atat de muschiulos!
caleidoscop
Postat pe 25 Iunie 2012 21:51
De la: garbo265966, la data 2012-06-22 07:58:49Exista felurite tipuri de doamne ,care fac viata mult mai placuta si interesanta pe acest pamant,plecand de la cele foarte timide si retrase, pana la cele extrem de indraznete si mereu in prim plan.In functie de temperamentul lor si educatia primita ele se comporta diferit in situatii similare cu o singura constanta care le defineste in mod clar: femenitatea.Poti acceapta faptul ca poarta pantaloni si fumeaza , ca sa o parafrazam pe doamna Ford ca un sergent din marina USA,poti accepta faptul ca roseste si priveste in pamant sfioasa cand aude vorbindu-se de lucruri delicate si romantice,dar nu vei putea accepta niciodata cu inima deschisa faptul ca este lipsita de feminitate.Greu de descris in cuvinte aceasta insusire unica a unei femei de a face lucrurile simple si cuvintele banale sa se transforme in adevarate soapte care iti fac o deosebita placere si iti confera o stare de bine.Te simti mai bun ,mai puternic ,gata de orice ,in prezenta unei doamne care te face sa fii stingher si usor stangaci, prin delicatetea si sensibilitatea sufleteasca de care da dovada.Vorbeste calm si este totdeauna proaspata si da dovada de tact si bun simt in cursul oricarei abordari ,fie ca se pricepe sau nu sa dezbata un anumit subiect.Barbatii simt nevoia sa fie curtenitori cu doamne pline de feminitate si finete sufleteasca ,dorescsa ofere ceea ce au mai de pret cuiva care sa si erite aceste lucruiri si in nici un caz nu apreciaza tineri sau batrini,destepri sau ignoranti ,bogati sau saraci ,o reprezentanta a sexului frumos care doreste cu tot dinadinsul sa li se substituie ca limbaj ,atitudiine si comportament.Din pacate putine femei isi dau seama de acest lucru si au numai de pierdut prin atitudinea lor sfidatoare si nepoptrivita de cool ladys,care chipurile ar defini societatea actuala.Au fost si vor ramane mereu pe acest pamant doua feluri de oamenii barbatii care sutn lasati sa deserveasca si sa iubeasca femeile cu o singura conditie sa-si merite acest nume de femei prin comportament ,insusiri si educatie ,in rest este vorba numai de haine.
....pe baza acestui text scris sau copiat de tine incearca si corecteaza-ti greselile de ortografie si de exprimare.....RAHATUL DIN OCHII TAI NU-L VEZI???...PACAT!
caleidoscop
Postat pe 25 Iunie 2012 21:55
degeaba te straduiesti, e imposibil sa-l vada!
si nu e un pacat. asa e el!
heartbit
Postat pe 25 Iunie 2012 23:10
Incearca sa fii mai putin sarcastic(a) cu o persoana despre care nu stii absolut NIMIC .
Imi este indiferenta atitudinea ta , dar imi permit totusi o mica paranteza , avand in vedere ca mi te-ai adresat direct . Gesturile mici te caracterizeaza , iti contureaza un profil , indiferent daca esti sau nu , sub un oarecare anonimat .
Ma repet , nu ma intereseaza ce atitudine preferi tu sa te reprezinte ( in viata reala sau in micile tale evadari virtuale ) , dar asa cum eu respect opinia fiecaruia fara a irita pe nimeni , corect ar fi sa faci si tu la fel . Nu crezi ??
Alegerea ta ... etica si manierele ...
Nu considera acest mesaj un repros , considera-l un gest amical din partea unui ``necunoscut `` ...
O seara placuta iti doresc !
AngeloBluLdy
Postat pe 26 Iunie 2012 18:50
Asa ,deci si prin urmare ....nu mai "intepati" dragilor ...nu va mai primeste taica parinte la spovedit...

Subiectul este interesant ,sa discutam despre feminitate...

Felicitari ca ai abordat aceasta tema !

Fetelor este foarte important sa fim feminine ,cum o facem ?Este important cum ne imbracam ?Ce look avem ?Cum zambim ,vorbim ,privim ... si "injuram".

O zi buna tuturor !
ica2
Postat pe 26 Iunie 2012 21:06
De la: AngeloBluLdy, la data 2012-06-26 18:50:12Incearca sa fii mai putin sarcastic(a) cu o persoana despre care nu stii absolut NIMIC .
Imi este indiferenta atitudinea ta , dar imi permit totusi o mica paranteza , avand in vedere ca mi te-ai adresat direct . Gesturile mici te caracterizeaza , iti contureaza un profil , indiferent daca esti sau nu , sub un oarecare anonimat .
Ma repet , nu ma intereseaza ce atitudine preferi tu sa te reprezinte ( in viata reala sau in micile tale evadari virtuale ) , dar asa cum eu respect opinia fiecaruia fara a irita pe nimeni , corect ar fi sa faci si tu la fel . Nu crezi ??
Alegerea ta ... etica si manierele ...
Nu considera acest mesaj un repros , considera-l un gest amical din partea unui ``necunoscut `` ...
O seara placuta iti doresc !
.... uneori si faptele noastre vorbesc despre noi!...asa ca?...nu ti-am inteles interventia, ....sau se pare ca a fost putin intarziata!
caleidoscop
Postat pe 26 Iunie 2012 22:19
Da , corect! Sunt de aceeasi parere cu persoana care a deschis acest subiect! E drept ca societatea ne-a schimbat pe toti , indiferent de sex , si ca intr-adevar , o femeie trebuie sa ramana femeie in orice moment al vietii , indiferent de situatia in care este pusa! Dar , cum a spus si domnul : e greu ....e foarte greu sa ramai feminina. Totusi , as dori sa-mi spun si eu opinia in legatura cu barbatii.........acestia s-au schimbat foarte mult in decursul ultimilor decenii....ca urmare, femeile au reactionat si actionat in consecinta.....ce vreau sa spun este faptul ca noi, femeile , ne-am schimbat optiunile din varii motive , iar unul dintre factorii responsabili cu schimbarea de caracter a femeii , o reprezinta comportamentul barbatilor! Cred ca ambele sexe au o parte de vina , cand vine vorba de subiectul "feminitate". Si sa nu uitam o fraza celebra , care spune asa: " Demnitatea unei femei tine de tacerea mai multor barbati" . Asta e una dintre greselile frecvente pe care le fac domnii! Nu am vrut sa ofensez pe nimeni, mai cu seama ca noi , femeile , nu putem trai fara barbati , dar nici ei fara noi!
alessia15
Postat pe 28 Iunie 2012 02:45
pot trai fara barbat, barbati, coleg, colegi(sex masculin)...insa pot trai f. bine alaturi de barbati educati si manierati!....daca acestia din urma sunt mojici le raspund cu indiferenta!...consider ca daca in preajma mea am numai barbati, nu-mi pierd feminitatea!...gresita supozitie!!!
caleidoscop
Postat pe 28 Iunie 2012 16:16
right. gresita supozitie, corecta observatie!
faci ce faci si mai meriti o
heartbit
Postat pe 28 Iunie 2012 16:26
De la: heartbit, la data 2012-06-28 16:26:34right. gresita supozitie, corecta observatie!
faci ce faci si mai meriti o
...caldura mare! dar cu masura ca ingrasa si....sunt la dieta!
caleidoscop
Postat pe 28 Iunie 2012 16:30
berea si miscarea, merg mana in mana, mai ales cand dupa bere vrei sa mergi spre casa, sau prin casa!
heartbit
Postat pe 28 Iunie 2012 16:32
caleidoscop
Postat pe 28 Iunie 2012 16:36
De la: caleidoscop, la data 2012-06-23 20:22:07 bai, mai!!!....scuza-ma ca ti-o spun, dar esti rau anagramat!....multe,foarte multe greseli de ortografie si exprimare!...exprimare laconica pe alocuri....de ce?????

Anagramat ...si agramat ieste neste chestii complect diferite ...Parol coane Fanica !!!
pygmalyon
Postat pe 2 Iulie 2012 19:44
De la: alessia15, la data 2012-06-28 02:45:18Da , corect! Sunt de aceeasi parere cu persoana care a deschis acest subiect! E drept ca societatea ne-a schimbat pe toti , indiferent de sex , si ca intr-adevar , o femeie trebuie sa ramana femeie in orice moment al vietii , indiferent de situatia in care este pusa! Dar , cum a spus si domnul : e greu ....e foarte greu sa ramai feminina. Totusi , as dori sa-mi spun si eu opinia in legatura cu barbatii.........acestia s-au schimbat foarte mult in decursul ultimilor decenii....ca urmare, femeile au reactionat si actionat in consecinta.....ce vreau sa spun este faptul ca noi, femeile , ne-am schimbat optiunile din varii motive , iar unul dintre factorii responsabili cu schimbarea de caracter a femeii , o reprezinta comportamentul barbatilor! Cred ca ambele sexe au o parte de vina , cand vine vorba de subiectul "feminitate". Si sa nu uitam o fraza celebra , care spune asa: " Demnitatea unei femei tine de tacerea mai multor barbati" . Asta e una dintre greselile frecvente pe care le fac domnii! Nu am vrut sa ofensez pe nimeni, mai cu seama ca noi , femeile , nu putem trai fara barbati , dar nici ei fara noi!

Nu inteleg de ce este asa de greu sa fi femeie , daca esti femeie ...S-a dat vreo lege in care sa fie obligatorie schimbarea de sex ? Am vazut femei de 90 de kg , puneau jos trei barbati odata , ardeleanca era , dar cand era vorba de feminitate , era femeie ...! nu contesta nimeni asta , puternica dar femeie totusi ...Inteleg ca sa se planga de acest lucru , un transsexual dar o femeie ...??? Culmea , pe langa ardeleanca cu pricina , roiau barbatii ...De ce oare ...???
Imi placea sa cred ca femeile au feminitatea innascuta , se pare ca ma inselam ...
La intrebarea cu pricina , nu pot sa spun decat atat ...fii tu insati ...restul nu conteaza ...
pygmalyon
Postat pe 2 Iulie 2012 19:53

exact nedumerirea asta o am si eu: de ce tb. sa te straduiesti sa "pari" femeie daca asa te-a facut mama ta, oricum?

Ia sa ma straduiesc si eu sa par ca am parul negru....ca poate nu-si da nimeni seama, se uita la mine si zice ca as fi blonda....
quasaria
Postat pe 2 Iulie 2012 19:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
criza ne arde viata si casa su babelele de pe Dambovita se piaptana 30 De la: ovidiuar 17 Noiembrie 2010 13:04
ce sa fac???????? 14 De la: fleurs_du_mal 22 Noiembrie 2009 11:22
Sex 6 De la: Mihaela_Alina_Petraru_1 11 Ianuarie 2018 17:35
O intrebare....Ce inseamna casatoria pt voi? 216 De la: fleurdelis 26 Iunie 2010 18:57
Ce sunt visele,va place sa visati ,si cand ati avut cel mai frumos vis??? 10 De la: LoveVelvet 5 Octombrie 2012 15:08
Setari Cookie-uri