Sunt super geloasa si nu stiu cum pot controla acest sentiment

Se confrunta cineva cu asa ceva? La mine e deja prea mult si nu stiu cum sa mai gestionez situatia.
alba
Postat pe 14 Iunie 2012 17:00
grea tortura....


"In gelozie predomina iubirea de sine , si nu dragostea fata de altcineva."

La Rochefoucauld
Eugenia_
Postat pe 14 Iunie 2012 17:09
nu o poti si nu cred ca trebuie sa o controlezi TU. Gelozia denota lipsa de incredere - iar lipsa asta de incredere, ca orice lipsa , nu neaparat tie ti se datoreaza.
Faci o perioada ca trenu' si, daca ala nu alimenteaza, pina la urma iti trece - mai devreme sau mai tirziu, te lamuresti ca n-ai motive. Increderea se construieste, nu e implicita. Sau, ma rog, aia implicitat e limitata...se termina repede.
quasaria
Postat pe 14 Iunie 2012 17:12
De la: alba, la data 2012-06-14 17:00:21Se confrunta cineva cu asa ceva? La mine e deja prea mult si nu stiu cum sa mai gestionez situatia.

Gelozie ? O prostie care uneori ndeamna partenerul sa te insale cu alta
Uneori duce la despartire
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=b1rLdRKcOFw
VOIAJOR
Postat pe 24 Iunie 2012 00:36
Gelozie exista atunci cand nu esti sigura de sentimentele tale!Ea este o **boala incurabila** si cred ca se poate vindeca doar prin consult psihplogic.Gelozia exagerata poate duce la nebunie asa ca...mare atentie!
Jojolin
Postat pe 24 Iunie 2012 08:06
da....iar la mine gelozia a dus intotdeauna la despartire...da..gelozia te face mai vulnerabila si mai usor de inselat.... da...niste sedinte psihologice ar fi cele mai indicate in situatiile noastre, altfel vom fi nefericite o viata ....
garbo087500
Postat pe 24 Iunie 2012 10:06
Daca nu ti-ar fi dat motive probabil ca nu exista nici gelozia ! Deci nu e cazul sa te judeci! Cauta motivul !
garbo279914
Postat pe 24 Iunie 2012 12:38
sentimentele ne vin din credintele pe care le avem.
crezi ca exista posibilitatea ca el sa te insele.
nu foloseste la nimic,te tortureaza si pe tine,si pe el,pana seaca relatia.
nu poti controla comportamentul celorlalti,doar pe al tau da.
asa ca fa tot ce poti ca sa te porti frumos cu el,sa arati iubire,sa arati si bine,sa fii bine dispusa,sa il faci sa rada,nu sa il amarasti cu scene de gelozie...
trebuie sa te concentrezi pe solutie,care este solutia,ca sa fie doar al tau,sa nu aiba ochi pentru altele.Solutia e sa se te ocupi doar de tine,de ce poti face tu pentru relatia voastra,pentru tine.
nu sa te gandesti la drobul de sare,ca in poveste.

daniilia
Postat pe 24 Iunie 2012 12:44
De la: garbo279914, la data 2012-06-24 12:38:06Daca nu ti-ar fi dat motive probabil ca nu exista nici gelozia ! Deci nu e cazul sa te judeci! Cauta motivul !

Ai dreptate, dac nu as avea motive poate nu as fi.ideea este ca nu imi pot controla iesirile atunci cnd imi da motive si culmea parca devin un alt om.Ma transform .el e mai filtraret de fel ca nu știu cum sa l numesc. Deși știu la ce sa m astept, de fiecare data reactionez irational. VrEau sa ma pot controla si vroiam sa știu dac exista pers care au reușit acest lucru.
alba
Postat pe 24 Iunie 2012 14:06
Gelozia este fireasca pana la un anumit punct, cand devine cea mai grea boala, care macina si distruge cele mai frumoase sentimente .Iubesti pe cineva pentru ceea ce este si nu pentru ceea ce ai dori tu sa fie,daca nu te poti acomoda cu felul lui de a fi, de a se comporta si de a privi viata fie nu-l iubesti suficient de mult ,fie esti incapabila sa intelegi sentimentul de iubire asa cum ar trebui.Iubirea trebuie sa aduca fericire,bucurie ,dorinta si nu lacrimi, suparare ,nervii si scene nelalocul lor,in cele din urma ea elibereaza si nu tine prizonier pe nimeni.Esti probabil foarte tanara si fara experienta de viata ,te vei obisnui sa ocrotesti ce iubesti si nu sa distrugi cu gelozia
exagerata,cu sau fara rost.
garbo265966
Postat pe 24 Iunie 2012 15:48
De la: alba, la data 2012-06-24 14:06:33
Ai dreptate, dac nu as avea motive poate nu as fi.ideea este ca nu imi pot controla iesirile atunci cnd imi da motive si culmea parca devin un alt om.Ma transform .el e mai filtraret de fel ca nu știu cum sa l numesc. Deși știu la ce sa m astept, de fiecare data reactionez irational. VrEau sa ma pot controla si vroiam sa știu dac exista pers care au reușit acest lucru.


te poti controla. Se invata. Dar pentru ce ai face-o?
"Control" - ma refer la reactia ta exterioara. De simtit, tu o sa simti acelasi lucru, o sa loveasca in aceeasi rana de fiecare data. Dar n-o sa mai stie el, o sa stii doar tu. Merita?
quasaria
Postat pe 24 Iunie 2012 16:21
Cei pe care ii iubim , nu sunt bunurile noastre personale. Gelozia insemna atasamente de persoane si astea nu sunt bune in primul rind pentru noi. Daca mergi sa te spovedesti spovedeste si acest sentiment, iar apoi o sa-ti fie mai usor sa-i faci fata.
luxor
Postat pe 24 Iunie 2012 16:43
De la: luxor, la data 2012-06-24 16:43:16Cei pe care ii iubim , nu sunt bunurile noastre personale. Gelozia insemna atasamente de persoane si astea nu sunt bune in primul rind pentru noi. Daca mergi sa te spovedesti spovedeste si acest sentiment, iar apoi o sa-ti fie mai usor sa-i faci fata.[/quot

Prima afirmaie de accord cu tine. La a doua nu am inteles ce ai vrut sa spui...
alba
Postat pe 24 Iunie 2012 17:31
Gelozia nu aduce nimic bun; mie nu mi se pare fireasca, normala...dovada de iubire....
Eu o consider mai repede pierdere de timp ca sa nu spun ca este dovada de prostie;
adica eu sa stau sa ma gandesc ca tuta ce face OMU' cand este plecat la piata , la serviciu, sau in diverse locuri?! nu pot sa-mi muncesc mintea cu astfel de intrebari;

Am o intrebare pentru "alba" : Partenerul tau iese la bere, la fotbal sau oriunde cu prietenii? faci crize de gelozie in astfel de cazuri? Nasol!!!!!
As mai avea o intrebare : Tu mergi cu prietenele tale la film, teatru, la o cafea, pur si simplu la o plimbare?! Daca nu mergi , nasol.

Chiar daca OMU' este bine intentionat in ce [riveste relatia dintre voi, daca tu te agati de el ca bigudiul in par atunci tu singurica iti vei deteriora relatia.
adeline
Postat pe 24 Iunie 2012 23:26
De la: alba, la data 2012-06-14 17:00:21Se confrunta cineva cu asa ceva? La mine e deja prea mult si nu stiu cum sa mai gestionez situatia.


Draga mea ,casniciile cele mai trainice sunt acolo unde partenerii nu se iubesc ,se doresc ! Asta pina apar copii ca pe urma trebuie concentrata atenția asupra lor,pina la maturitate,abia dupa faza aia partenerii se iubesc.
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=rs_gbgqNZMc
VOIAJOR
Postat pe 25 Iunie 2012 05:32
De la: adeline, la data 2012-06-24 23:26:35Gelozia nu aduce nimic bun; mie nu mi se pare fireasca, normala...dovada de iubire....
Eu o consider mai repede pierdere de timp ca sa nu spun ca este dovada de prostie;
adica eu sa stau sa ma gandesc ca tuta ce face OMU' cand este plecat la piata , la serviciu, sau in diverse locuri?! nu pot sa-mi muncesc mintea cu astfel de intrebari;

Am o intrebare pentru "alba" : Partenerul tau iese la bere, la fotbal sau oriunde cu prietenii? faci crize de gelozie in astfel de cazuri? Nasol!!!!!
As mai avea o intrebare : Tu mergi cu prietenele tale la film, teatru, la o cafea, pur si simplu la o plimbare?! Daca nu mergi , nasol.

Chiar daca OMU' este bine intentionat in ce [riveste relatia dintre voi, daca tu te agati de el ca bigudiul in par atunci tu singurica iti vei deteriora relatia.

@adelina
Da iese cu bieții si nu am nici o problema.Da si eu am iesiri cu fetele in club chiar....nu asta e problema.Sunt unele fufe ca nu le pot spune altfel,care se dau la Omu cum ii spui tu,de fata cu mine.Sunt fantastic de tupeiste,iar el,cum am spus intra in joc,deși nu merge mai departe de att.Dar mie nu imi trebuie mai mult si iAu foc.
Nu va speriati,nu m-am dezbracat de caracter sau m-am cobort in vreun fel,doar scandalul de rigoare fcut lui.....in particular.Avand ceva experiența as vrea sa nu m mai afecteze ..atta tot..
alba
Postat pe 25 Iunie 2012 10:29
Denota multa NESIGURANTA de sine si nu numai ...
Ar fi multe de spus . Reflecteaza un pic la ceea ce oferi mai intai , la propria ta valoare in proprii tai ochi , apoi daca este necesar ca ea sa fie confirmata in mod obligatoriu de cineva anume si acolo vei gasi raspunsul dar si rezolvarea .
Teama !!
De esec ? De a nu fi iubit sau respectat ? De a nu fi singur ?
Cum vei inspira incredere daca tu in prin plan esti atat de confuza ?
Cum il vei apropia daca din gelozie vei face greseli enorme ce in final nu vor face altceva decat sa-l indeparteze iar relatia ``sa se raceasca`` in fiecare zi mai mult ?
Daca te merita , daca te iubeste sincer va lupta pentru tine , nu te va face sa suferi , cu intentie , daca nu ... indiferent daca vei mentine sau nu ``garda`` ridicata , inevitabilul se va intampla oricum ...
Un sprop mic , mic de tot este totusi de inteles , altfel te-ai situa pe extrema opusa , a indiferentei sau a unei iubiri platonice , dar nu pana acolo unde devii posesiva .
Tot ce se naste din obligatie , este extrem de fragil , iar in confruntarea cu timpul ( de ce nu ... chiar si cu tentatia) se va spulbera ... incet dar sigur , sau pur si simplu peste noapte .
AngeloBluLdy
Postat pe 25 Iunie 2012 16:27

''Draga mea ,casniciile cele mai trainice sunt acolo unde partenerii nu se iubesc ,se doresc !''

Ha?
Axl_R
Postat pe 25 Iunie 2012 16:37
Azi , probabil voi ``mltiplica`` o tastatura , am obs cateva erori strecurate in text ... dar tu vei intelege oricum esenta cuvintelor , nu ?
AngeloBluLdy
Postat pe 25 Iunie 2012 16:38
Fiecate pacat are asociata "o energie negativa" ca sa ma exprim mai plastic. Gelozia este considerata a fi " pacat". In momentul in care spui preotului ca esti geloasa, el te dezleaga si elimina acea energie negativa, deci pe moment scapi de ea. Mai departe, e lupta ta sa nu-i mai dai ocazia sa se intoarca inapoi in tine, de asta am spus ca iti e mai usor sa te abti de la" a face crize de gelozie" dupa ce te-ai spovedit.
luxor
Postat pe 25 Iunie 2012 17:26
Vai de mine! Iar mea culpa!
Axl_R
Postat pe 25 Iunie 2012 17:29
De la: AngeloBluLdy, la data 2012-06-25 16:38:21 Azi , probabil voi ``mltiplica`` o tastatura , am obs cateva erori strecurate in text ... dar tu vei intelege oricum esenta cuvintelor , nu ?

Am nțeles,si da ai mult dreptate @ BluLdy,ncerc sa m controlez si cred ca totul se bazeaz pe caracterul meu confuz si lipsa de ncredere.Din pcate sunt o pers care a investit mult in relația asta si nu am avut ocazia sa experimentez o viața de femeie singura. Sunt cu soțul meu de cnd m știu lol...
Poate de aici posesivitatea asta excesiva.Si sunt constienta ca nu aduce nimic bun.off
alba
Postat pe 25 Iunie 2012 17:29
Alba, incearca sa nu mai iei foc cand intra el in joc cu fufele. Pur si simplu te faci ca nu observi si incepi o conversatie cu alte persoane prezente pleci sa dansezi daca esti in club.
Intra si tu in joc cu niste "fufi" , sunt destui putziflenderi (hai sa l zicem fufe masculine daca vrei) fara creier pe care-i manipulezi cum vrei si in acelasi timp observa ce face el; sigur nu o sa-i convina si o sa renunte la jocurile cu fufele ; altfel el jubileaza cand vede ca te oftici (am folosit limbajul copiilor mei adolescenti)
adeline
Postat pe 25 Iunie 2012 22:34
De la: adeline, la data 2012-06-25 22:34:35Alba, incearca sa nu mai iei foc cand intra el in joc cu fufele. Pur si simplu te faci ca nu observi si incepi o conversatie cu alte persoane prezente pleci sa dansezi daca esti in club.
Intra si tu in joc cu niste "fufi" , sunt destui putziflenderi (hai sa l zicem fufe masculine daca vrei) fara creier pe care-i manipulezi cum vrei si in acelasi timp observa ce face el; sigur nu o sa-i convina si o sa renunte la jocurile cu fufele ; altfel el jubileaza cand vede ca te oftici (am folosit limbajul copiilor mei adolescenti)

Multumesc de sfat,o sa l pun in aplicare.Nu mi explic nc de ce jubileaza,pentru ca știe ca mi face ru, dar asta e...mergem mai departe.L-am ntrebat de multe ori si rspunsul a fost ca nu și da seama.
alba
Postat pe 26 Iunie 2012 09:52
Ma tem ca mare lucru nu poti face...E in ADN totul, al lui si al tau. Sfatul anterior mi se pare ok, pe termen scurt poti incerca-cu ceva efort interior-sa pari indiferenta in momentele lui de cocos mandru si sa faci acelasi lucru tu cu barbatii. Poate functiona! Cred...
Am cunoscut candva un astfel de tip si l-a cunoscut si blocul in care stateam caci scandalurile erau cat blocul. Sufeream foarte tare si cel mai mult ma durea ca vazand ca sufar nu se schimba. Pentru el era normal, pentru mine nu si cum sunt de natura dramatica si serioasa, chiar grava, plateam un pret interior consistent. Poate ca eram ridicola dar erau situatii care clar ca ma depaseau. Relatia aceea a luat sfarsit dar admit ca nu as face fata in momentul prezent daca sotul meu ar pica in mrejele fufelor, fie chiar in moduri superficiale.
PS. Urasc fufele!
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Iunie 2012 11:26
De la: Luna_in_capricorn, la data 2012-06-26 11:26:25Ma tem ca mare lucru nu poti face...E in ADN totul, al lui si al tau. Sfatul anterior mi se pare ok, pe termen scurt poti incerca-cu ceva efort interior-sa pari indiferenta in momentele lui de cocos mandru si sa faci acelasi lucru tu cu barbatii. Poate functiona! Cred...
Am cunoscut candva un astfel de tip si l-a cunoscut si blocul in care stateam caci scandalurile erau cat blocul. Sufeream foarte tare si cel mai mult ma durea ca vazand ca sufar nu se schimba. Pentru el era normal, pentru mine nu si cum sunt de natura dramatica si serioasa, chiar grava, plateam un pret interior consistent. Poate ca eram ridicola dar erau situatii care clar ca ma depaseau. Relatia aceea a luat sfarsit dar admit ca nu as face fata in momentul prezent daca sotul meu ar pica in mrejele fufelor, fie chiar in moduri superficiale.
PS. Urasc fufele!


@Luna cine nu le uraste????
Problema e ca eu nu pot renunta, as da cu piciorul la ceva ani....si totusi cateodata imi pun problema. Desi o metoda de asta radicala.. nu cred ca i-ar schimba modul de a fi. Si da i se pare normal, spunand ca trebuie sa il accept asa cum este, ca stiam de la bun inceput ce am ...asa ca .Iar femeile..jur sunt ceva de groaza in ziua de azi. Sar pe barbati, nu le trebuie mult. Si unul ca al meu..care le mai si da ocazia!!!Am miercuri o ieseala cu mai multi (ziua unui prieten) si sincer mi-e tare teama..
alba
Postat pe 26 Iunie 2012 13:13
alba, te inteleg perfect. Personal nu cred ca-i nesiguranta ori neincredere in propria persoana, parerea mea e ca aceasta chestiune trebuie discutata in termeni de respect, sensibilitate, bun simt. Mai degraba as fi tentata sa gandesc ca d-lui e nesigur cata vreme raspunde asa usor la propuneri de flirt. Incearca miercuri sa pari detasata, schimba ceva in aparenta, esenta ascunde-o cat poti...pe termen scurt zic...
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Iunie 2012 14:04
De la: alba, la data 2012-06-26 09:52:19
De la: adeline, la data 2012-06-25 22:34:35Alba, incearca sa nu mai iei foc cand intra el in joc cu fufele. Pur si simplu te faci ca nu observi si incepi o conversatie cu alte persoane prezente pleci sa dansezi daca esti in club.
Intra si tu in joc cu niste "fufi" , sunt destui putziflenderi (hai sa l zicem fufe masculine daca vrei) fara creier pe care-i manipulezi cum vrei si in acelasi timp observa ce face el; sigur nu o sa-i convina si o sa renunte la jocurile cu fufele ; altfel el jubileaza cand vede ca te oftici (am folosit limbajul copiilor mei adolescenti)

Multumesc de sfat,o sa l pun in aplicare.Nu mi explic nc de ce jubileaza,pentru ca știe ca mi face ru, dar asta e...mergem mai departe.L-am ntrebat de multe ori si rspunsul a fost ca nu și da seama.


Nu isi da seama?! Pai...tot asa nici tu nu-ti vei da seama si vei dansa sau conversa cu "fufii"
adeline
Postat pe 26 Iunie 2012 16:49
Naspa! Gelozia trece odata cu dragostea! Neincrederea in sine ramane si asta e o problema si mai grava care trebuie tratata separat.
Cred ca ar trebui totusi sa incepi, dupa cum te sfatuia cineva mai sus, prin a accepta ca aceia pe care-i iubim nu ne apartin si ca iubirea intre doua persoane e posibila doar cand e libera de orice constrangere si obligatie.
charmelen
Postat pe 26 Iunie 2012 21:41
Raman la parerea mea incercata de ani si de viata: gelozia -in cazul asta-e mai degraba neincrederea LUI in EL insusi si-mai mult-lipsa de educatie si bun simt! Cand vezi, cand stii ca partenerei tale nu-i plac anumite gesturi comportamentale vis à vis de alte femei cred ca e normal sa te controlezi. Nu?
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Iunie 2012 21:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iadul meu 50 De la: quasaria 25 Aprilie 2011 16:56
Reguli de aur pentru viaa de cuplu ! 36 De la: LLisa 3 Decembrie 2012 23:40
Mai presus de dragoste exista principii si prejudecati? 15 De la: kitty_cross 31 Ianuarie 2010 11:04
as putea ramane insarcinata in timpul menstrei? 18 De la: 03fluturas 30 Mai 2012 06:25
Ce parere aveti despre intrepretarea..Ca romanii sunt un popor necivilizat,,din cauza ca sunt nemultumiti,,fata de nemtii care sunt un popor de ipocriti 6 De la: Axl_22 19 Noiembrie 2011 14:46
Setari Cookie-uri