Portretul unui prieten

As dori sa-mi spuneti ce calitati ati dori sa aibe o persoana ,care sa merite titlu de prieten al vostru,.Ce apreciati voi cel mai mult la un om(barbat) care sa va faca sa doriti sava fie prieten.
garbo265966
Postat pe 18 Mai 2012 14:27
Sincer, nu cred n prietenia brbat/femeie.
Axl_R
Postat pe 18 Mai 2012 15:30
Eu nu pot exprima detaliat un "portret" anume...simt pur si simplu, care pot sa-mi fie prieteni si care nu! :)

....da,un minim de toleranta in prietenie,ofer si eu......mai ales la partea comunicativa

....haidi bre,te-ai razgandit?
Fss_ssu
Postat pe 18 Mai 2012 15:37
Bre, io am zs i la cellalt topic-e doar prerea mea- unul vrea mai mult, numai c nu recunoate.
Vb din iegsperien. Vrsta.
Axl_R
Postat pe 18 Mai 2012 15:44
Bine...eu nu te-am contrazis si nici n-o fac
....fiecare isi cunoaste varsta si "iegsperientza" insusita
Eu am varsta ,n-am ....cealalalta... ..am recunoscut,na! :)
Fss_ssu
Postat pe 18 Mai 2012 15:59
Bucur-te! Experiena i las de multe ori un gust amar pt mult timp...
Axl_R
Postat pe 18 Mai 2012 16:56
eu am prieteni barbati - cei mai multi prieteni ai mei sint barbati. Iar pe unii ii cunosc de cind eram in clasele primare. Sint ca fratii mei, nici nu se pune problema de altceva decit prietenie.
quasaria
Postat pe 18 Mai 2012 20:09
Sa ma bucur de varsta?....ma bucur in timpul liber.:)

Eu nu am Prieteni, am numai Amici foarte buni...de ailalti,imi fac oricand cu X, fara voia mea.:)

Singurul Prieten adevarat ii TAT' si Prietena, MAM' si Motanu lor (face parte din familie) pe care ii si Iubesc f. tare/mult :)
Fss_ssu
Postat pe 18 Mai 2012 20:25
Dap' ...si Prietenia asta ii de mai multe feluri : colegiala/ familiala/ din interes/ mila/ scuza/....etc.
...la care portret te referi ? 8->
Nop...generala nu exista...
Fss_ssu
Postat pe 18 Mai 2012 21:17
Prietenul meu din copilarie e mai mult decat un frate! dac as fi avut un frate,sigur nu comunicam asa de bine cum comunic cu prietenul meu! E umbra mea,sunt umbra lui! E comfidentul meu,sunt confidenta lui! E sfatuitorul meu,sunt sfatuitoarea lui! E "omul" meu de incredere,sunt 'omul" lui de incredere!E secretos cu tot ce-i spun,sunt secretoasa cu tot ce-mi spune! E sincer cu mine,sunt sincera cu el!Am incredere in el,are incredere in mine!! Cred ca asta inseamna prietenie adevarata!
Da,am si o prietena=ca o sora{nici sora nu am..}si are aceleasi calitati ca si mine si aceleasi defecte...ca si mine! noi ..insa le vedem numai..calitati... Nu-mi cere sfaturi importante{are si ea un prieten din copilarie=confidentul ei..} si nici eu nu-i cer sfaturi importante!!Suntem bune prietene in a ne face mofturile,iesiri la magazine...cheltuim binisor...incurajandu-ne una pe alta...probabil e nevoie ca cineva sa-ti spuna ca faci bine cand cheltui mult pe nimicuri... "prietenie" ajutatoare..de incurajare...de moft!!
elisabeta_boia
Postat pe 18 Mai 2012 21:58
imi fac foarte usor cunostinte dar foarte greu prieteni probabil pt ca sunt prea pretentioasa si iau totul prea personal!?am prieteni putini si foarte vechi,in care am incredere pe cand asa zisi "prieteni"noi am tendinta de ai testa nu din rautate ci doar din neincredere.
crissdiana
Postat pe 21 Mai 2012 15:43
imi plac prietenii mei. ma bucur de "defectele" lor. sunt altfel, stiu la ce sa ma astept si ei la fel. n-am nimic de criticat, doar bucurie, sunt acolo...
Eugenia_
Postat pe 21 Mai 2012 20:08
nu stiu daca o persoana naiva si credula trebuie sa aiba prieteni!
caleidoscop
Postat pe 22 Mai 2012 23:14
o persoana naiva si credula poate si trebuie sa aiba prieteni...Cei care nu au prieteni sint cei care , la rindul lor, nu pot oferi prietenie - ci doar relatii bazate pe diverse interese - sau care n-au avut sansa sa ii gaseasca.... Evident ca se bazeaza pe sinceritate. Si pe incredere.
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 00:53
Un prieten arata cam asa: (in limita "semnelor" ) ....samd....
Rotty
Postat pe 24 Mai 2012 01:36
sau asa, daca e cazul si constata ca am facut vreo nefacuta... un prieten sincer chiar vine si ma ia de motz:
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 01:51
sa existe simpatie,comunicare,sa nu se supere profund.
am scris odata unei prietene ca ma deranjeaza sa tot critice pe o alta prietena care a venit la ea acasa sa fie baby sittera,
si s-a suparat pentru totdeuna.
in rest,incredere nu poti avea totala in nimeni,ca toti suntem oameni si gresim.
daca cineva vrea sa comunica,si ne simpatizam,restul se rezolva pe parcurs.
adica problemele care intervin in orice relatie,de orice fel ar fi ea,se rezolva.
daniilia
Postat pe 24 Mai 2012 05:12
Eu am intalnit numa : cica?! :) si ...nu ca as fi avut nevoie de ceva.....dar sa fii numa' asa iar nu-i bine.....cine este ii prea saritor si nu se stie la ce vrea sa se arunce.....iar nu-s adevarati....asa ca am renuntat a mai cauta sa ofer prietenie ....amicitia ,spune totul ....
Din motz, am luat la doua Finute mititele .....=)) ....m-o facut Cumatru..... un amic si tot asa am ramas:)

Prietenie, din belsug este...dar greu se potriveste!
Fss_ssu
Postat pe 24 Mai 2012 09:45
Prietenul/a aa cu emoticoane....
S m fac s
S m certe cnd o iau pe artur....
S aib rbdare cu guraliva de mine


Nu am muli prieteni, dar tiu c pot conta pe ei.
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 10:37
o persoana naiva si credula intalnind "prietenul" ne... adegvat,se poate transforma foarte usor intr-o discutie p "garbo".Sunt si exceptii de oameni care pot deveni prieteni adevarati ,"loiali".eu personal am trecut mult mai usor peste disparitia ficei mele datorita unui "PRIETEN".Mi a bagat mintile in cap asa cum nici mama sau o alta persoana nu au reusit.LOIALITATE cer unui prieten.
crissdiana
Postat pe 24 Mai 2012 10:57
Diana, am i io o prieten loial, m-o ajutat cnd am pierdut omul iubit. tiu c pot vb cu ea oricnd, ea este persoana care m-o fcut s cred din nou n oameni...s am ncredere n mine.
i n fiecare zi i mulumesc Domnului c am ntlnit-o.
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 11:05
Buna ziua, doamnelor si domnilor!:)
Cu un prieten adevarat vrei sa vorbesti si cand s-a intamplat ceva bine, si cand e ceva rau, si cand ai chef de-o cafea si cand nu ai chef de nimic... Un prieten bun e ca un fel de alter-ego...stie tot ce fac,ce gandesc, ma cearta dar nu-mi aplica corectii...ca doar nu ne-om auto-pedepsi,nu? Si musai fluxul relatiei sa aibe ambele sensuri active!
Eu am gasit un astfel de prieten...ne spunem toate bazaconiile care ne trec prin minte, ne povestim toate evenimentele din viata, mi-a fost frate de mana la nunta, mi-a fost si sprijin moral (facea si pe psihiatrul cu mine, sarmanul in perioada aia) cand am bagat div si crapam de frica in casa ca vine domnul sot sa ia copilul, ca de , avea si el dreptul sa ia un sugar de langa mama cateva zile (ca asa a zis tanti judecatoarea), a fost langa mine si cand am renuntat la div, si cand am vrut sa-l bag din nou (si aici se repeta de cateva ori povestea ). Gandeste ca mine, in mare masura, are cam aceleasi principii. Si cel mai important, nu ne-am vazut niciodata altfel decat ca o imagine in oglinda (aproximativ exacta) a propriei personalitati si gandiri.
Coriss_2938
Postat pe 24 Mai 2012 11:54
din punctul asta de vedere cred ca am fost norocoasa, am intilnit oameni care mi-au devenit ulterior prieteni, si i-am intilnit exact unde nu ma asteptam si cind aveam mai mare nevoie de ei.
No vorbim neaparat in fiecare zi, uneori nu vorbim cu lunile. Si nici neaparat de toate prostiile ex. ce am mincat la prinz, dar in orice moment si in orice problema ne-am cauta stim ca ne putem baza unul pe altul - absolut neconditionat. E o relatie de incredere mai puternica si mai importanta decit orice altceva. Pina la urma, flirturi, relatii, mariaje se fac si desfac - prietenia, atunci cind e reala, e pe viata, si nu exista nici un fel de egoism sau interese - meschine sau nu - care sa o sape.
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 12:43
subiect.... taaaare vast ! eu, in tot cazul, nu mi-as alege prieteni dupa o lista de calitati, chiar primita de la altii... am avut prieteni, am prieteni, dar eu zic ca e o notiune tare relativa. chestia asta cu: "azi e greu sa gasesti in prieten adevarat", n-o primesc. eu stiu ca sunt. si au fost prietenii si acum 234 de ani... si acum 681 de ani si.... chiar peste 1000 de ani ! o mare parte de prietenii stabile si frumoase, se fac de obicei la scoala, liceu sau armata.... ! dar viata omului nu e constanta, ba apar casatorii, ba copii, familie, razboaie sau despartiri de lunga durata, unii raman in tara de bastina, altii plecand, emigrand, etc. eu de ex. am ramas prieten cu 1-2 fosti colegi de liceu, pe care l-am terminat ieri, alaltaieri... adica 46 de ani !!! eu aici de 35. ei acolo... ! e adevarat ca un caine este cel mai bun prieten ! am schimbat 4-5 , pentru ca din pacate ei au o viata mult mai scurta ca a noastra ! singura problema cu ei este ca cu ei, nu se poate comunica ! decat din priviri. adevarata prietenie, cred eu, e atunci cand este lipsa de interese. singurul interes al unui caine e, sa primeasca loc, mancare si dragoste !!! eu nu am nici un interes de la el. n-am primit niciodata nici o chifla de la ei si nici un inel !!! dar dragoste, da ! nici nu-mi trebuie mai mult, de chifle mai fac eu si din alta parte.... !!! o multime de imprejurari, pot determina o prietenie. si la fel, sa le distruga !!! fiecare cu norocul lui !!! asa ca, va doresc sa aveti, gasiti, intalniti... prieteni buni ! nu multi... dar de durata !!!!
barboneli
Postat pe 24 Mai 2012 13:34
Eu observ ca fetele se imprietenesc mult mai repede decat baietii....si chiar este de durata prietenia lor. Au ele mai multe in comun: se destainue la o sueta, mai o cafeluta, un iubit nou, moda in general ,ca subiect de discutie, mai o discoteca si nu in ultimul rand cand devin mamici....:)
E bine zic eu,caci uneori simti nevoia sa vb. cu cineva lucruri intime ,care sa nu fie stiute X intelese gresit,chiar si de suflet, de suferinta ...conteaza mult sa ai cu cine comunica.Dar un prieten nu trebuie numa sa asculte ,trebuie sa si reactioneze/functie de situatia .

X daca fetele au norocul asta mai mult/ nu pot spune ca si noi barbatii avem il avem :)depinde si de mediul in care te"desfasori".
Fss_ssu
Postat pe 24 Mai 2012 19:29
intre femei de foarte multe ori sint prietenii superficiale. Faptul ca discutam ce ciorba dam copiilor nu inseamna ca sintem "prietene".
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 19:32
fetele observa ca baietii se imprietenesc mult mai usor

toti ne dorim sa avem pe cineva in apropiere, pe care sa ne bazam. de ce ne temem sa ne deschidem inima? si daca rana apare ce? asta e viata! vom fi ranitini in ambele cazuri, da/nu.
Eugenia_
Postat pe 24 Mai 2012 19:33
Cum sta treaba cu superficialitatea, voi stiti mai bine dar doua prietene care sunt bucatarese si lucreaza in domeniu,mai scapa si cate-o ciorba in discutie ...laaasa ca am auzit eu cand serveam masa la restaurant X_X...numa ce-am laudat meniul si o venit 3 deo'data sa spuna cum ca : una o pus zarzavatu, alta o pus oala si cealalta o dat foc....ce?....nu' s "pretene alea"?
.....au calitati...am facut si eu un portret...na.;))


baietii se imprietenesc mai usor, doar cu fetele floricico.....altfel, prietenia dintre barbatii ii de scurta durata....si noi nu ne destainuim sufleteste prea mult unu la altu....intzalegi ce vreau sa spun ca barbat ....eu te inteleg pe tine, dar esti femeie si mi-e mai usor asa....:)
Fss_ssu
Postat pe 24 Mai 2012 20:01
eu am mai multi prieteni barbati decit femei.
In general, compatibilizez mai bine cu barbatii si cu un anumit tip de femei... daca spun "destepte" devin misogina...:-)))
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 20:05
oi fi eu mai fraiera suparici si tind sa acord incredere inca de la inceput.

nu mi-e frica sa-mi fac prieteni. am numarati..1, 2,3 n=am trecut de o mana. da-i am. si-mi plac oamenii. de ce sa nu incerc?
Eugenia_
Postat pe 24 Mai 2012 20:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Omul nu invata nimic,nu se schimba in bine...El devine doar batran 105 De la: garbo001084 1 Noiembrie 2010 10:23
despre copii 2 De la: Ciresica 20 Iunie 2010 21:03
am 2 bilete 1 De la: yeta1 12 Iunie 2010 10:51
visul Alexandrei 0 De la: 27 Aprilie 2010 11:59
relatia cu o alta etnie 4 De la: anakin 4 Ianuarie 2010 10:25
Setari Cookie-uri