Cine minte in CV?


Incerc sa ma angajez de ceva timp si nu reusesc. Un prieten de-al meu m-a sfatuit chiar sa mint in CV, sa adaug niste experienta relevanta in domeniul in care aplic ca sa fiu luat in seama. Mi se pare o prostie mai ales ca poti oricand o sa fii descoperit... dar sunt disperata! Sunt somera de ceva timp si nu ma suna nimeni....
garbo_1568
Postat pe 17 Aprilie 2012 16:41
Ai dreptate, e o prostie sa minti in CV. Dar nu e o prostie sa adaugi cuvinte cheie in CV. Sa vorbesti mai putin despre tine ca persoana si mai mult despre tine ca experienta, ca expertiza ce o ai si mai ales despre ce ai putea tu face bun pentru compania si in pozitia la care aplici.
Ciresica
Postat pe 17 Aprilie 2012 19:09
minti degeaba, pot sa te verifice, pot sa te intrebe detalii pe care nu le stii - si te pot da afara lejer din motivul asta, chiar daca te-au angajat. Gindeste-te ca o sa stai tot timpul cu frica in sin ca nevasta prietenului cumnatei colegei etc a avut o cunostinta pe unde ai zis tu ca ai lucrat, si n-ai lucrat....
quasaria
Postat pe 17 Aprilie 2012 19:23
Mint cei ce nu au minte/ care nu stiu ce importanta are CV-ul acolo unde mege sa se angajeze! Daca nu esti" admisa" din start cu CV-ul real,fa-ti o cruce mare si incearca in locuri fara.....
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 19:42
garbo 1568 nu este bine sa minti in CV. Poti sa ai putina experienta sau deloc, important este cum etalezi ceea ce cunosti. Am vazut CV-uri ale unor persoane fara experienta, pline de materiile la care au excelat in timpul scolii. Am vazut si CV-uri pe nici 10 randuri din care abia am aflat datele personale si scoala pe care a urmat-o.
Sunt foarte multe persoane care nu se cunosc si nu stiu ce stiu pana la acel moment. Arunca cateva cuvinte pe o hartie si vor ca acea hartie sa atraga atentia unui angajator care are cateva zeci de CV-uri in fata(in cel mai bun caz).
Garbo 1568 - gandeste-te ca CV tau trebuie sa fie ales dintr-un top de CV-uri. In primul rand trebuie sa fie scris la calculator, fara greseli de ortografie, fara pete sau mototolit, poza (daca o ai ) sa te reprezinte, trebuie sa fie usor de citit si sa contina toate informatiile pana la momentul depunerii lui. Trebuie sa contina exact jobul pentru care depui CV. Nu depui la o oferta de vanzatoare un CV in care spui ca vizezi un job de contabila.
Daca minti la abilitatile pe care le ai vei fi prinsa foarte usor. Daca esti aleasa pentru interviu si apoi treci si de proba de lucru vei fi angajata pe o perioada determinata. Nu poti sa minti atata timp, nu poti sa joci teatru atata timp. Apoi vei fi data afara ca necorespunzatoare postului si poti scrie in CV ca ai experienta de 10 zile.
cri_cat
Postat pe 18 Aprilie 2012 09:47
Ma rog, mie subiectul asta cu cit sa iti perii cv-ul mi se pare exagerat.
In primul rind, la orice anunt de job angajatorul trebuie sa specifice foarte clar CE VREA, ca nu vin toti candidatii posibili, din toate domeniile, ii aliniaza si isi da cu presupusul. Vrea anumite studii si o anumita experienta - foarte bine. Aplici daca ai studiile respective si experienta respectiva - daca nu, nu. Si nu vad ce alt bla-bla ar trebui sa scrii si la ce ar folosi ca ai fost la olimpiada de desen, pierzi timpul tau si timpul lui. Te evalueaza ca unealta - utila sau nu - nu cit de draguta esti si ce ai facut tu de-a lungul vietii. Nu te duci la interviu sa va imprieteniti. Te duci sa faci o activitate definita si sa fii platita pentru asta. In rest, poti sa iti expui nurii si talentul literar acasa.

In situatia in care nu te cheama nimeni - posibil sa tintesti prea sus, mai coboara stacheta daca n-ai experienta. Toti incepem de undeva. Dar floricelele din prezentare lasa-le, sint inutile.
quasaria
Postat pe 18 Aprilie 2012 10:03
ai fi surprinsa, Quasaria, cati depun CV doar asa, sa fie aplicat. Apoi se intreaba si te intreaba de ce nu a avut sansa. Eu nu vorbesc de un domeniul in care angajatorul specifica foarte clar ce vrea si alege apoi dupa experienta acumulata de candidat. Prefer sa le dau sansa celor fara experienta si am fost uimita cat de in urma sunt unele persoane.
cri_cat
Postat pe 18 Aprilie 2012 10:56
cam asta spuneam si eu cu "stacheta"... Mai ales cei fara experienta se supraapreciaza la greu.
Daca si-au dorit ei, asa, in copilarie, sa fie manageri, aplica direct la posturi de GM daca sint disponibile. Cum de ce? Pentru ca asa s-au nascut ei, capabili si minunati ! :-) Cu mentalitatea ca, daca au terminat o facultate oarecare, asta a fost partea cea mai grea a vietii - de acum merita toate functiile direct. Ca doar si-au terminat facultatea. Ce altceva le-ar mai trebui?!
quasaria
Postat pe 18 Aprilie 2012 11:30
Functia / hartie ...sa" dea ghini" la CV....si daca se poate numa cu salariu si fara responsabilitati si / vechime...ahahat!...ca doar are facultate...deee!
Si el/ ea, nici o raza nu stie ca are cercul cela' in care se-nvarte de te ameteste /tine ,daaa!
Dap' cine va pune bre sa mai cereti CV...daca nu-l ei in seama....na?
Fss_ssu
Postat pe 18 Aprilie 2012 11:57
cum sa nu il iei in seama... il iei. :-) Unele lecturi din astea sint chiar reconfortante... Mie mi-a scris unul in CV ca "este o fire blinda si ii plac pisicile siameze", trebuia sa ii fac o matza cadou vopsita in culorile brandului, pt ca binevoit sa aplice...:-))) - altfel nu stiu de ce m-ar fi interesat detaliile. Sau la ce serveau. Ca n-ar fi suspectat nimeni ca ne ia la omor prin firma, de a trebuit sa se disculpe...
quasaria
Postat pe 18 Aprilie 2012 13:26
X_X =))............. )))))))))
Probabil numa' Siameza-l imblanzea...si daca i-ai trimis o corcituraaaaa!...za mersic' ca nu ti-o scris si ce prajituri ii plac in CV-ul cela'...ca alergai sa i le faci???! ....X_X ...nu??
Saracu' ce chin / el
Fss_ssu
Postat pe 18 Aprilie 2012 16:32

Dap' pune afis la intrare in firma: Primim CV de la ce-i blanzi/calmi/cu studii superioare/ sit materiala/sa vb. coerent/ sa poarte lenjerie intima tricotata /sa faca fatza concurentzei in caz..../ sa nu manance in timp ce vb. ....si alte "alea" care ii convine cons. de adm.. :-P ...ce zici?
Fss_ssu
Postat pe 18 Aprilie 2012 16:46

sau
caut siameza cu pedigree. blandul Ben.
Eugenia69
Postat pe 18 Aprilie 2012 16:56

Flacarico si mie mi s-o intamplat de multe ori sa gasesc "valoare" la persoanele fara experienta...
aproape ca m-o lasat in urma si / mine la testu' cu fuga...da
....ma mai intalnesc din cand in cand la sala...X / gazon :)
Fss_ssu
Postat pe 18 Aprilie 2012 17:01
ferdinand... nu, ca ala era cu florile.
Asta nu mirosea decit siameze.


pai aia de aia n-au experienta...ca fug repede... ce experienta sa apuce sa aiba?!
quasaria
Postat pe 18 Aprilie 2012 17:03

Da floricico....si iubitorii de animale au "trecere" ..../ zebra
Tu ot cu Romu' ...tot? ....acu ii blandu Ben...aiii?
Fss_ssu
Postat pe 18 Aprilie 2012 17:11

m-o fi trezit din somn, desi am somnul greu
Eugenia69
Postat pe 18 Aprilie 2012 17:15

....intzaleg io treaba cu fuga....dap nu intzaleg ce cauta Ferdinand / aici ?!
S-o depus Cv-ul mirosind florile? ....X asa se cere / la firma?
La mine se cer: alergatori de cursa lunga!
Fss_ssu
Postat pe 18 Aprilie 2012 17:17
Ete na experienta....eu te invit / tine si / floricica si / flacarica la o caf(t)elutza si ne spunem fiecare CV...na!.... :-P



Moooama! ce ploaie o sa vina!
Fss_ssu
Postat pe 18 Aprilie 2012 17:21


la o caftelutza?
Detalii, detalii... cine pe cine a suparat?
quasaria
Postat pe 18 Aprilie 2012 18:17
X_X
De cafea,era vb.(:
...nu sunt suparat....te rog frumos!
Fss_ssu
Postat pe 18 Aprilie 2012 18:43
acu' de ce minti ??? ca asa-ti spune numele : Suparatu_
da' daca-ti zicea : Impuscatu _
jeanette40
Postat pe 18 Aprilie 2012 18:51

Da mint!...am vut sa vad cum tu ,stai dupa perdea/(c)itesti si impusti/
E bun ca-ti mai aduci aminte, inger de fata
Fss_ssu
Postat pe 18 Aprilie 2012 20:19
suparatu, prefer persoane fara experienta sa le modelez eu
no, trebuie sa am si pe cine ...
se mai intampla sa mai si fuga cand dau de greu, e bine la mamica sub ocrotire.
cri_cat
Postat pe 21 Aprilie 2012 00:32

Ma bucur flacarico...esti: Modelatoare,Modeliera X Tehnolog?....de-ti permiti sa intri la inaintare?Te rog fr.!
...si cand nu se modeleaza ....cum le arzi matali?
...daaaa ce sa-ti zac bre,....ca mama tre' sa munceasca pt' ea tata viatza....da!
Fss_ssu
Postat pe 21 Aprilie 2012 00:42
cu hartia .. suparatule, cu hartia le ard ...
cri_cat
Postat pe 21 Aprilie 2012 00:52
Cum e cu cititul CV-ului si ce culoare trebuie sa aiba hartia pe care il scrii, nu stiu ca n-am lucrat in Resurse Umane. Dar cred ca se pot strecura pe acolo unele date usor trucate. Depinde insa foarte mult despre ce job e vorba.
La joburile cu carca cred ca merg astfel de tertipuri.
La joburile din sanatate, NU merg, sub nicio forma.
La joburile de tip creatie, iar zic eu ca nu poti spune ca ai facut ce n-ai facut ca esti prins usor.
Dar c-am vandut gogosari in piata, pot spune, daca vreau sa ma angajez ca vanzatoare. Ca stiu sa pun termopane e usor de zis, chiar daca eu doar am dat cu bidineaua.


Ideea este SA STII foarte bine ce poti si ce nu. Si cand strecori in CV ceva ce stii ca poti, desi n-ai facut, sa fii bine pregatit sa demonstrezi asta. Evident nu trebuie sarit calul si trebuie avuta mare grija la data, la perioada in care afirmi ca ai facut ceva. Sa nu te trezesti ca predai latina iainte de a te naste.

Anubis
Postat pe 22 Aprilie 2012 23:45
CE EXPERIENTA DACA NU TE ANGAJEAZA NIMENI,NICI CA VANZATOARE?
oiuhygfdsa
Postat pe 4 Mai 2012 22:45
Ai face bine sa minti in CV, daca vrei sa te angajezi... un post pe la Educatie s-o mai gasi si pentru tine. In plus, daca ai avea inspiratia sa adaugi si niste greseli gramaticale, sunt premise sa poti avansa in ierarhie.
anakin
Postat pe 5 Mai 2012 00:57
Daca ai neaparat nevoie de un loc de munca,nu uita ca "scopul scuza mjloacele".Angajatorul tau nu este Dumnezeu,nu te duci la biserica unde trebuie sa te spovedesti,deci sa spui adevarul.Poti sa spui orice crezi tu,pentru ati maximiza sansele de a obtine locul de munca mult visat.Este foarte urat,sa-ti minti copilul ,sotul,parintii,persoanele iubite ,dar in nici un caz nu este condamnabil sa-ti minti angajatorul.Sa fim serioasi si el minte de rupe,pe tine cand iti spune ca nu te poate plati mai mult,garda financiara si fiscul cand este controlat etc.Nu-ti face probleme de moralitate atunci cand este vorba sa supravietuiesti.Sa nu fim mai catolici decat Papa,totusi.... Bafta multa.
garbo265966
Postat pe 7 Mai 2012 20:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine minte in CV? 33 De la: garbo_1568 7 Mai 2012 20:56
sal 40 De la: blondy_made_to_love 12 Iulie 2010 23:25
Accidete de srviciu 8 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 22:19
ALERGIILE 56 De la: elisabeta_boia 15 Septembrie 2011 23:48
intarcat 1 De la: iuliana23 4 Iunie 2011 08:23
Setari Cookie-uri