ochelari cu lentile anti-aburire

salutare,

stie cineva de unde as putea sa-mi iau lentile anti-aburire? am vzt in oras, niste afise uriase, reclama la ochelari cu lentile care nu se aburesc. ideea mi se pare foarte interesanta (ochelaristii cu state vechi ma inteleg )

cred ca se numesc optifog. m-ar interesa foarte tare sa aflu si parerea cuiva care i-a incercat. sa vad daca se merita sau nu. :)
Carmen_09
Postat pe 8 Aprilie 2012 21:52
Carmen, te inteleg foarte bine, eu mi-am cumparat aceste lentile in urma cu 3 ani, din... Austria! :))) asa ca nu stiu sa-ti spun de unde sa le iei din tara, dar pot sa-ti spun ca merita.
Sora mea, ochelarista si ea (ca doar suntem amandoua fetele mamei :D) este stabilita la Viena. De la ea am aflat de existenta unor lentile destepte, care nu se aburesc nici cand fierbi apa, nici cand intri de la ger, la +40 grade Celsius. Lentilele Optifog de care pomenesti sunt produse de Essilor (asta ca sa nu zici ca am batut campii fara sa-tii dau si o informatie utila )
ioana_v09
Postat pe 8 Aprilie 2012 23:30
Carmen, gasesti in reteaua optiblue.
iti recomand sa intri pe site-ul producatorului (Essilor) sa vezi toata gama de produse, o sa-ti fie greu sa alegi ceva:)) au lentile care se zgarie f greu, care nu se murdaresc, cu filtru UV (mai ales ca vine vara si partea cu uveul va fi un subiect fierbinte, desi nu ar tb sa asteptam caldura sa ne preocupe subiectul :)
bonus, au si ochelari de soare.
maria_79
Postat pe 23 Aprilie 2012 01:37
De la: Carmen_09, la data 2012-04-08 21:52:02salutare,

stie cineva de unde as putea sa-mi iau lentile anti-aburire? am vzt in oras, niste afise uriase, reclama la ochelari cu lentile care nu se aburesc. ideea mi se pare foarte interesanta (ochelaristii cu state vechi ma inteleg )

cred ca se numesc optifog. m-ar interesa foarte tare sa aflu si parerea cuiva care i-a incercat. sa vad daca se merita sau nu. :)


lentile produse de Essilor gasesti si in reteaua Opticris. sotul meu si-a luat de la ei ochelari Crizal Sun ( de soare, cu un factor de protectie 50!). daca te intereseaza protectia impotriva ultravioletelor, vezi ca au si ochelari de vedere cu filtru UV, Crizal UV se numesc.
Astridutzu
Postat pe 15 August 2012 02:42
ma ajuta cineva cu niste informatii?? plzzzzzz.
am probleme cu ochii (au o culoare fff deschisa, medicul chiar mi a zis ca se gaseste o data la 25.000 de oameni) si ma deranjeaza teribil lumina (si cea aturala si cea artificiala)...ideea e ca trebuie sa plec doua luni in emirate si ma gindesc cu groaza ce naiba o sa fac cu ochii.. am nevoie de un sfat, o idee.. ce ochelari sa mi iau? parca cei normali, de soare, pe care ii port aici nu i as lua cu mine, ca ma gindesc ca vor fi aproape inutili, avind in vedere soarele de acolo...

garbo_6670
Postat pe 15 August 2012 18:41
Crizal Sun, ochelari de soare cu factor de protectie 50 si/sau Crizal UV, ochelari de vedere cu factor de protectie 25. ambele lentile (ambii ochelari) sunt produsi de Essilor.

dupa cum mi-a explicat medicul oftalmolog, lentilele din gama Crizal sunt mai bune decat alte lentile anti-reflex pt ca iau in calcul si razele care vin din spate si se reflecta de pe suprafata interioara a lentilei direct in ochi (intre 10 si 50 % din expunerea totala).
Astridutzu
Postat pe 15 August 2012 20:34
ok, am inteles.. le gasesc doar online sau au si magazin de prezentare undeva? ai idee? multumesc frumos pt ajutor!
garbo_6670
Postat pe 15 August 2012 21:00
De la: garbo_6670, la data 2012-08-15 21:00:34ok, am inteles.. le gasesc doar online sau au si magazin de prezentare undeva? ai idee? multumesc frumos pt ajutor!



gasesti produse Essilor (deci si Crizal UV) in reteua Opticris.
Astridutzu
Postat pe 2 Septembrie 2012 23:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 1 De la: i_roxana84 14 Martie 2009 13:58
Hiperhidroza axilara 1 De la: garbo177851 28 Noiembrie 2010 22:46
steriletul si efectele secundare 4 De la: kidz003804 22 Noiembrie 2010 23:34
Cum ai renuntat la Fumat? 7 De la: ileana_damian 28 Martie 2011 12:39
DIALIZA 2 De la: Blue08 4 Aprilie 2013 07:19
Setari Cookie-uri