La cutite cu mama lui


Eu sunt cu 11 ani mai mare deca el (scriam asta si intr-un post anterior), fapt pentru care mama lui nu poate sa ma suporte. el imi tine partea si tot incearca sa o imbuneze, mai ales ca urmeaza sa ne casatorim, dar ea nu vrea sub nicio forma sa il asculte sau sa ne apropiem. este o relatie ciudata, plina de tensiuni care ma face sa ma simt foarte inconfortabil. vreau sa am copii cu omul asta, iar copiii mei au dreptul sa isi cunoasca si sa se bucure de mangaierea calda si inteleapta a unei bunici (mama mea a murit deci... e singura care a mai ramas). deocamdata asa stau lucrurile... credeti ca el poate sa cedeze si sa treaca de partea ei?
garbo_1650
Postat pe 4 Aprilie 2012 15:32
el poate obosi,daca si tu critici pe mama lui,sau ceea ce face ea.
nu discuta despre ea,cu sotul,indiferent ce ar face,ce ar spune.
cicaleala sa fie doar din partea soacrei,a mamei lui.
eu sunt mai mica cu un an decat sotul meu,si tot mi-a facut razboi soacra.
soacrele asa sunt,indiferent de diferenta de varsta,la fel ai fi tras din partea ei.
asa patim toate.
las-o incolo de bunica,si vezi de voi doi sa fiti iubiti si fericiti.
in primul an va va deranja putin parerea soacrei,apoi va veti obisnui si veti intelege ca numai voi doi contati,si ca puteti trai si fara aprobarea ei,impreuna,fericiti.
sa vezi bunica,cand s-o contrazice cu tine,referitor la cresterea bebelusului,de nu iti va mai trebui!!!!
d
daniilia
Postat pe 6 Aprilie 2012 23:15
inainte sa treceti la furculite, eu zic sa mi-l dai la telefon pe viitorul tau sot, ca sa-l intreb eu aceasi intrebare pe care ne-ai puis-o tu... ! dupa ce o sa discut cu el un pic, o sa pot sa-ti raspund mai exact... ! altfel, daca nu stim nici macar numarul de la pantofi ai lui... de unde pana mea sa stim daca da sau nu... ???
barboneli
Postat pe 7 Aprilie 2012 07:29
Te rog sa ma ierti draga mea, dar alegerea mi se pare de la bun inceput proasta. Probabil ca lucrurile ar fi stat altfel daca ai fi ales unul cu un an sau cativa ani mai mare decat tine. Este problema ta si desigur, tensiuni pot aparea si in cazul unei astfel de alegeri din aceleasi sau alte motive. Parerea mea este sa renunti in cazul de fata la ideea cu bunica. Adica, marita-te, dar nu stati toti trei sub acelasi acoperis. Uneori in viata si femeile trebuie sa aleaga, la fel si barbatii. Este un semn de maturitate din partea amandurora. Oricum, prima alegere, oricat de sentimentala si de draguta iti pare tie este falimentara si soacra te va urmari ca un spectru al tenebrelor in fiecare clipa de viata. Asa ca vezi ce alegere faci.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 08:49
nicht zu schnell cu eliberarea bunici... ! acuma, cand mai crede ca se poate schimba ceva in legatura cu nunta, o fi ea mai luptatoare, dar daca totul merge bine si nasti o nepotica sau nepot, se moaie ea ! asta se intampla cam in 87,34% din cazuri. acuma depinde si cum o fi norocul si o sa vezi in care parte a statisticii o sa pici... !
barboneli
Postat pe 7 Aprilie 2012 09:49
Unele bunici se mentin tepene pana la moarte. Nepotii ii face de fapt pentru ea, nu poentru bunici. Bunicii, pot sa se lipseasca de ei. Scapa astfel de probleme sau complicatii.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 13:52
atunci, o sa faca parte din cei 12,66%.... !
barboneli
Postat pe 7 Aprilie 2012 14:35
Tot ce este posibil.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 16:18
De la: garbo_1650, la data 2012-04-04 15:32:31
Eu sunt cu 11 ani mai mare deca el (scriam asta si intr-un post anterior), fapt pentru care mama lui nu poate sa ma suporte. el imi tine partea si tot incearca sa o imbuneze, mai ales ca urmeaza sa ne casatorim, dar ea nu vrea sub nicio forma sa il asculte sau sa ne apropiem. este o relatie ciudata, plina de tensiuni care ma face sa ma simt foarte inconfortabil. vreau sa am copii cu omul asta, iar copiii mei au dreptul sa isi cunoasca si sa se bucure de mangaierea calda si inteleapta a unei bunici (mama mea a murit deci... e singura care a mai ramas). deocamdata asa stau lucrurile... credeti ca el poate sa cedeze si sa treaca de partea ei?


Da, un barbat poate oricand sa cedeze, iar mamele au uneori argumente imbatabile.
De ce nu incerci sa treci tu de partea ei (sunt sanse mai mari de intelegere daca esti mai aproape de varsta ei decat de varsta lui).
charmelen
Postat pe 16 Aprilie 2012 20:35
eate foarte probabil ca in timp ,daca se acumuleaza neintelegeri si tensiunu sa fie dispus sa isi asculte mama.Oricum mama lui este un dusman redutabil ,mama unui barbat are o influenta majora de regula asupra sa si va specula orice neintelegere dintre voi ptr.a va termina relatia.Daca nu gasesti un mod de a te intelege cu ea,nu va dori sa faca pe bunica blinda si inteleapta ba dimpotriva va face tot posibilul sa creeze tensiune in familie.Este dificila si ingrata situatia ta si diferenta de varsta nu te avantajeaza de loc ai sa auzi cat de curand expresia" te-ai insurat cu maica-ta"?ce ai vazut la ea?etc....
garbo265966
Postat pe 19 Aprilie 2012 19:46
Esti cu 11 ani mai mare ca el?
Wow!
Si pe el il vrei pe post de partener?!? Care sa ii si tina piept mama-sii?
Daca intre tine si el sunt 11 ani, intre tine si mama lui cati ani sunt?
am senzatia ca foarte putini.....daca nu cumva sunteti chiar de aceeasi varsta......
Ce-ar fi ca si viitorul tau fiu, sa se indragosteasca de una cu vreo 20 de ani mai mare, respectiv cam de aceeasi varsta cu tine?
Vei fi de acord, nu??????
Doamne ce femeie moderna..........


Si vai mie! Ce gandire imbatranita am........ Si cat de putin pot sa inteleg scriptele astea moderniste in care nimik nu conteaza mai mult decat....TU, o individa cu trairile ei singulare si neinetelese de cei de varsta ei.............
garbo225715
Postat pe 22 Aprilie 2012 20:37

715, mama la 11 ani?
mai las-o...sa poate sa faca copii, mai intai...
dor72_
Postat pe 22 Aprilie 2012 21:55
De la: garbo225715, la data 2012-04-22 20:37:19Esti cu 11 ani mai mare ca el?
Wow!
am senzatia ca foarte putini.....daca nu cumva sunteti chiar de aceeasi varsta......


Vai tie, intr-adevar! Matematica asta.
Mai gindeste si tu inainte sa tropai pe aici. Putzul gindirii ala... mai stii pe unde e? Sau e valabil doar la moderniste, tu, ca femeie cinstita si care respecta traditiile, cum sa gindesti?!
quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2012 22:03

deja tre' sa aiba o nora la pensie...
dor72_
Postat pe 22 Aprilie 2012 22:06
mai stii ce matusalemica s-o fi trezit acum din adincuri direct pe garbo....
quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2012 22:36
De la: dor72_, la data 2012-04-22 21:55:32
715, mama la 11 ani?
mai las-o...sa poate sa faca copii, mai intai...




corect!
perfecta dreptate!

desi am vazut la televizor ca unele fac copii si de la varste din astea...

Deeci.......
avem o tanara viitoare mireasa de vreo trezeci si ceva......o mama soacra de vreo patruzeci si ceva......si un tanar de vreo 20.......e ok?


Sau..

avem o tanara aspiranta de vreo 40 de ani un tanar aspirant de vreo 30 si o mama soacra de 50............


Din zece in zece.............
garbo225715
Postat pe 22 Aprilie 2012 23:47
De la: quasaria, la data 2012-04-22 22:03:36
De la: garbo225715, la data 2012-04-22 20:37:19Esti cu 11 ani mai mare ca el?
Wow!
am senzatia ca foarte putini.....daca nu cumva sunteti chiar de aceeasi varsta......


Vai tie, intr-adevar! Matematica asta.
Mai gindeste si tu inainte sa tropai pe aici. Putzul gindirii ala... mai stii pe unde e? Sau e valabil doar la moderniste, tu, ca femeie cinstita si care respecta traditiile, cum sa gindesti?!


Eu sunt un om cinstit si imi expun parerile in mod onest, spre deosebire de altii..
Si "tropai" pe aici de ceva timp,
chiar daca nu sunt de acord cu acest asa-zis modernism in relatii.......
Mai departe, in ceea ce priveste multiplele tale puturi ale gandirii ( de genul in care intra o idee si ies foarte multe "chestii" prin diverse orificii) chiar nu-mi bat capul.
garbo225715
Postat pe 23 Aprilie 2012 00:06
nu ti-l bate ca n-ai ce.
Tu si cu irinuca ce intruchipati onestitatea pe aici.
quasaria
Postat pe 23 Aprilie 2012 00:15
Pacat ca onestitatea celor doua se risipeste atat de repede prin gaurile de care amintea cincispe.
garbo_1713
Postat pe 23 Aprilie 2012 19:45
Iti doresc sa reusesti cu amandoi, dar sunt sceptica.
dihoritza
Postat pe 23 Aprilie 2012 20:30
Pai atunci este un adevarat act de cinism sa ii doresti sa reuseasca la amandoi. Mai bine lasa-i scepticismul.
garbo_1713
Postat pe 24 Aprilie 2012 19:55
Este la moda acum in Romania sa fii mama la 11 ani!Tocmai a nascut una cu cezariana un baiat!
Jojolin
Postat pe 26 Aprilie 2012 06:00
Draga mea,barbatii de obicei sunt cam mamosi,are toate sansele ca in final sa asculte de mama lui...
Daca tot il vrei,egal de varsta care este intre voi,v-a trebui sa ti-o faci prietena pe soacra...
Daca el este intre voi doua,e cam aiurea situatia ptr voi toti,dar cel mai mult il afecteaza pe el...
Sti cum e,pe tine momentan te iubeste,dar cum asta nu tine o vesnicie,vor urma reprosurile...
Mama e mama,egal de situatie...deci ar trebui sa analizezi mai bine situatia...
Iti doresc succes si fericire...
O seara frumoasa tuturor !!!
garbo226933
Postat pe 4 Mai 2012 20:50
Hello, iti pot spune si eu o experienta proprie cu soacra... Am stat la parintii sotului meu o vreme... cu mama lui nu m-am putut intelege, chiar daca am incercat. Tot timpul se punea pe piedestal, iar pe mine ma lua la misto ca vai, nu fac mancare ca a ei, ca eu calc camasile aiurea (fiecare cu felul lui), ca fac curatenie altfel decat ea, etc. Sa stii, cu timpul el a trecut de partea ei (chiar daca ii gateam, calcam bla bla), ajunsese sa-i ia apararea mamei lui, in timp ce eu ii devenisem "inamic". Acum, tot pe mamica lui o asculta, desi are 26 de ani. Soacra asta a reusit sa-l momeasca si sa-i scoata in evidenta ca eu nu sunt de el vezi Doamne (desi muncesc, arat bine, sunt slabuta)... Ai mare grija.... cand va aparea copilul, iti va face viata un iad... A mea soacra nu a contenit cu sfaturile si cu interventiile in viata noastra cand s-a nascut bebelina mea. Multa bafta si sa alegi bine :)
EmmaMary
Postat pe 3 Februarie 2014 01:16
mda... uite asa reinvie fantomele garbo.....
quasaria
Postat pe 3 Februarie 2014 04:00
Plicitiseală mare, frig...ceva tre' să facă lumea.
Axl_R
Postat pe 3 Februarie 2014 07:23
i -
Axl_R
Postat pe 3 Februarie 2014 08:44
Io te inteleg...."not" in loc de "tot"...
Rotty
Postat pe 3 Februarie 2014 08:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cu cine poata fi fericita o capricoarna? :p 3 De la: claudescu 4 Octombrie 2009 16:11
coopiii 19 De la: snowflake 17 August 2009 13:21
Am un gust amar in gura...la propriu.. 16 De la: tutankhamon 27 Octombrie 2009 01:09
La cutite cu mama lui 28 De la: garbo_1650 3 Februarie 2014 08:50
de ce se inhiba femeia cand ii place un barbat 39 De la: reyya 20 Februarie 2010 18:32
Setari Cookie-uri