Mi-e greu cu mine

1. Ploua afara
2. Ploua in sufletul meu
3 .Nu imi gasesc rostul
4. Nu am pt ce si pt cine trai
5. Ma simt inutila
6. Am obosit
7. Vreau ceva nou
8. Sunt deprimata
9. Sunt dezamagita
10.Ploua pe chipul meu

Sunt 10 motive care-i spun sufletului meu sa ia o pauza. Lunga!
Am obosit de ani de zile sa bantui prin viata mintindu-ma ca mi-e bine, hranindu-ma cu sperante. Am colindat peste tot cautand implinirea. linistea, echilibrul interior. Incercari desarte. Sufletul meu a ramas la fel de gol, de singur si de trist. Mi-am creat stari care sa ma ajute sa-mi mentin placerea de a fiinta. Am avut dezamagiri peste care am tot trecut. Am cautat bucuria in lucrurile mici si in cele mari deopotriva. Erau doar iluzii. Cand euforia trecea ma regaseam la fel de goala. Am obosit! Nu mai am putere si nici nu mai vreau! Scanteia care reaprinde dorinta de a trai a sfarsit intr-un suvoi de apa.
Nu mai simt nimic. Nu ma simt nici macar doborata. Corect spus: simt NIMIC! Un vid imens. Tristete, tristete infinita. Vreau sa urlu, vocea refuza sa iasa din mine. Vreau sa dispar, sa ma evapor pur si simplu, mintea refuza sa-mi ofere o solutie. Vreau sa nu mai exist!
francesca20
Postat pe 2 Aprilie 2012 19:38
asa...si ce ai de gand sa faci?
Eugenia69
Postat pe 2 Aprilie 2012 19:55
nu stiu nici ce sa fac si nici incotro s-o iau.
francesca20
Postat pe 2 Aprilie 2012 20:03
N-ai ajuns sa nu simti nimic, din fericire pentru tine.
Nimic nu inseamna tristete. Si nici nu inseamna ca iti vine sa urli. Nimic inseamna ABSOLUT NIMIC.
Iar dincolo de limita de la care nu mai simti nimic, continui sa vezi, ca spectator, cum se deruleaza filmul in continuare: http://www.youtube.com/watch?v=M_tFYqz-Igk

Deci, ce crezi ca ai fi putut sa ai, si nu ai?
Ce crezi ca au ceilalti?
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2012 20:23

Psiholgii au program in orice zi/ora...trebuie doar sa-l/ o contactezi .OK?
Merita incercat
Succes! si revenire cu detalii!
Fss_ssu
Postat pe 2 Aprilie 2012 20:24
bea un pahar de vin, plangi cu mai multe lacrimi decat incap intr-o sticla si priveste la tine!!

Q are dreptate, ce crezi ca au ceilalti? tu ce nu ai?
cauta o linie de plutire, la tine, nu in exterior.incetisor...
Eugenia69
Postat pe 2 Aprilie 2012 20:44
Francesca, 10 de f multe ori. Dar nu aici o s gsești rezolvarea pt 10!
Axl_22
Postat pe 2 Aprilie 2012 20:48
da quasaria! exact asa e: simt ca sunt un spectator. privesc fara sa pot interveni. si ma intreb cine e acea persoana care imi traieste viata? iti multumesc pt video, sunt familiarizata cu astfel de "principii". nu ma preocupa partea materiala a vietii, sau nu intr-o masura capitala. in cealalta parte am tot orbecait pana am devenit din ce in ce mai confuza. mi-am pierdut identitatea. nu stiu cine sunt. si nu gasesc drumul pt a mi-o redobandi. asta daca am avut-o vreodata. aici se adauga alti factori ce tin de viata..practic fizica.
francesca20
Postat pe 2 Aprilie 2012 20:59
eugenia, nu stiu cum sa privesc in mine! nu vad nimic. nue vb de ce au altii si eu nu. nu cunosc oameni impliniti, oameni care si-au gasit menirea. e vb de mine ca...nu prea inteleg cam ce caut eu prin viata mea. neavand satisfactii/trairi care sa-mi confirme faptul ca sunt "vie", ma ofilesc. iar procesul asta de ofilire a inceput de ceva vreme. am incercat sa maschez cat am putut. am obosit.
francesca20
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:07
nu e vorba numai de partea materiala din videoclip.
Din pacate, e vorba despre tot. Poti extrapola.
Toti sintem pasageri. Nu sintem cu nimic mai altfel decit o planta care rasare, infloreste, se ofileste si moare. In asta consta VIATA. Restul sint iluzii: rol, scop, identitate.... realizari.... relatii si sentimente, povesti nemuritoare.
Citeodata chiar ma amuza aroganta oamenilor din jur - cit sintem de importanti, si ce probleme majore avem.
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:10
dar ce aveti asta seara? m-am intristat.

francesca, cu totii obosim. ne odihnim. si mergem mai departe.
azi m-am bucurat ca au venit vrabiutele si au ciripit la geam, am uitat sa le pun firimituri de paine.
Eugenia69
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:22

eu ma duc la munte cind sint in dispozitii tulburi. Ma urc in vf. muntilor si e asa de frumos apusul sau rasaritul de acolo.... si asa de departe de tot.... Senzatia asta, ca esti doar tu cu muntele, iti da o alta perspectiva asupra lucrurilor.
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:31
Toti sintem pasageri. Nu sintem cu nimic mai altfel decit o planta care rasare, infloreste, se ofileste si moare.

Q, nainte de a ofili, m mai bucur un pic de soare și parfum.
Axl_22
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:32
cam asta era ideea.
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:35
Q, stiu ca asta e drumul nostru aici. eu insa nu am inflorit, asta ma rupe in 2. din motive ca ma depasesc, ce nu tin de mine. esti o femeie inteleapta si ma bucur ca pot schimba cuvinte cu tine.
eugenia, nu vreau sa te molipsesc, nu asta a fost intentia mea. tu esti una dintre cele norocoase, pt ca tu te poti bucura.
francesca20
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:36
la naiba, francesca, am invatat sa ma bucur.
am intalnit oameni pentru care "implinirea" consta in construirea unui cavou, mult ciment deci. mie imi palce pamantul.
dar daca viata ne-a fost data, fara sa ne-o dorim, nu stim...de ce n-am cauta? macar o particica din noi? si asta se invata.
Eugenia69
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:43
De la: Axl_22, la data 2012-04-02 21:32:21Toti sintem pasageri. Nu sintem cu nimic mai altfel decit o planta care rasare, infloreste, se ofileste si moare.

Q, nainte de a ofili, m mai bucur un pic de soare și parfum.


axl, esti la fel de norocasa ca si eugenia. imi mai ridicati moralul.
francesca20
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:45
Norocoas?
Da, sunt zile, momente cnd pot s m bucur. Dar norocul nu prea st la mine n cas...din cnd n cnd pe prisp.
Axl_22
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:48

Francesca,da din manute, vasleste intr-o barca, plimba-te in ploaie, priveste copiii in parc,cum se joaca, cumpara-ti flori,mananca ce-ti place, mergi, in mediu relaxant si primeste bucuria vietii asa cum ti-o ofera ea!
Nimeni nu primeste nimic fara putina vointa de-a lupta pt. a castiga ce-si doreste.Chiar si ratacirea este necesara uneori pt. fiinta umana.
Priveste cu optimism si luminita se v-a zari!
Fss_ssu
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:52
francesca, vorbeam la inceput de detasare: partile amputate nu simt durere.... Deci si faptul ca simti ca te rupi in doua, ar trebui sa te bucure. Atita timp cit esti capabil sa simti suferinta, esti capabil sa simti si fericire. Nu stii ce inseamna sa nu poti sa simti nimic. Sa inceteze sa doara.
Protejeaza tot ce e viu in tine, inclusiv lacrimile. Cit timp le ai, nu poti sa spui ca n-ai inflorit.
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:57
si eu tocmai voiam sa spun de ce sunt norocoasa, da nu gaseam cuvantul...cica optimism.fals

si dai si lupta, si dai si lupta...
hai, un pic de energie
Eugenia69
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:57
dragul meu, explica-mi te rog pe intelesul meu de ce e necesara ratacirea si ce scop are? sau macar, la ce ajuta?
francesca20
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:58
cazi ca sa ai de unde te ridica

sa fim sanatosi!
NB!
Eugenia69
Postat pe 2 Aprilie 2012 22:02
am obosit eugenia. am obosit.
francesca20
Postat pe 2 Aprilie 2012 22:03
Depinde de genul de ratacire in care simti tu ca te afli"draga mea"!
Fii explicita cu ce iti doresti,fa o listuta in ordine permisibila simturilor tale si publico aici sa stim si noi cum raspundem la dorinta ta de indrumare.OK?
Fss_ssu
Postat pe 2 Aprilie 2012 22:07
De la: quasaria, la data 2012-04-02 21:57:45francesca, vorbeam la inceput de detasare: partile amputate nu simt durere.... Deci si faptul ca simti ca te rupi in doua, ar trebui sa te bucure. Atita timp cit esti capabil sa simti suferinta, esti capabil sa simti si fericire. Nu stii ce inseamna sa nu poti sa simti nimic. Sa inceteze sa doara.
Protejeaza tot ce e viu in tine, inclusiv lacrimile. Cit timp le ai, nu poti sa spui ca n-ai inflorit.


incerc sa percep esenta cuvintelor tale, Q. nu reusesc nici macar sa gasesc drumul spre ele. dezordine multa la mine :(
francesca20
Postat pe 2 Aprilie 2012 22:08
Florico, in spinu' cela, m-am itzapat si io' odata!
chicioru tii ghini?
Fss_ssu
Postat pe 2 Aprilie 2012 22:09
Prțile amputate nu simt durere...dar lipsesc Q. a draq de tare.
Axl_22
Postat pe 2 Aprilie 2012 22:10
ladyDY
Postat pe 2 Aprilie 2012 22:13
ai dreptate axl. lipsesc :(
francesca20
Postat pe 2 Aprilie 2012 22:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TU - ultima frontiera 4 De la: Doara 2 Decembrie 2010 18:58
O dilema 35 De la: liaiedera 8 Aprilie 2010 18:43
Cum poti gasi solutii problemelor tale 9 De la: iulia_a 11 Aprilie 2013 12:05
zice ca ma iubeste dar nu are curaj sa termine cu fosta! 38 De la: sophia 21 August 2010 08:57
Sunt foarte confuza nu stiu ce sa fac ca sa fiu fericita in viata 112 De la: Dari_Daniela 18 Noiembrie 2009 13:29
Setari Cookie-uri