Ea nu-mi suporta parintii


Suntem logoditi dar acest lucru s-a intamplat fara acordul parintilor mei. Ei nu pot sa imi suporte logodnica, iar ea ii uraste. Este o situatie complicata care ma face sa ma iau cu mainile de cap! Cum sa aleg intre ei? Nu pot! Dar ma sfasie sa traiesc in starea asta..
garbo_1341
Postat pe 23 Martie 2012 18:25
citeste romeo si julieta
Eugenia69
Postat pe 23 Martie 2012 18:30
vezi sa nu ramai fara par! daca afla logodnica ca iti place mama ei sau mai deschide un topic!
Astarta
Postat pe 23 Martie 2012 18:30
fantezie!
Astarta
Postat pe 23 Martie 2012 18:31
BUNA
PACE IN SUFLET! IN PRIMUL RAND SI....
IUBIREA VINDECA
PARINTII NI-I ALEGEM INAINTE DE A NE INTRUPA (NU RENUNTAM LA EI CAND CREDEM CA NE DESCURCAM SI FARA) SI SUNT LANGA NOI ATUNCI CAND PASIM PT PRIMA DATA IN ACEASTA LUME. EI NE IUBESC ENORM.POTI RENUNTA LA IUBIRE?
PENTRU CE AI RENUNTA LA IUBIRE?
SRUMUL VIETII CONTINUA
FACEM ALEGERI
SUNT ALE NOASTRE
AI ALES LOGODNICA
FACE PARTE DIN VIATA TA
ALEGERILE ESTE BINE SA ITI APARTINA
DE CE SA RENUNTI?
ITI ESTE MAI BINE CAND ALEGE CINEVA PENTRU TINE?
CINE?
NU VREI SA FII TU?
VORBESTE-I CU IUBIRE DESPRE PARINTII TAI
CU RESPECT SI RECUNOSTINTA
SPUNEI IN FELUL TAU CA ESTI ASA CUM ESTI DATORITA LOR
EI AU STAT CA SUPORT LA FORMAREA TA
CAND O SA AVETI COPIL O SA FIE MAI SIMPLU DE INTELES
SI VORBESTE PARINTILOR DE INTENTIILE TALE SERIOASE
MULTUMESTE-LE PT TOT CE AU FACUT PT TINE SI DIN TINE
UN BARBAT
CARE SI-A ALES O FEMEIE
SI CU CARE VREI SA TRAIESTI
ASA CUM AU TRAIT SI PARINTII TAI
INTR-O FAMILIE
SUNT OAMENI CARE POATE CREDEAU CA II SE POTRIVEA MAI BINE MAMEI TALE ALT BARBAT
SAU...
TATALUI TAU ALTA FEMEIE
DAR AU ALES SA FIE IMPREUNA
ACUM TU SI LOGODNICA TA A-TI ALES SA FITI IMPREUNA
POATE ESTE PERCEPUTA CA O LIPSA DE RESPECT DIN PARTEA VOASTRA
CA S-A PETRECUT IN SECRET
UMPLETE LA MAXIM CU IUBIRE SI DARUIESTE
OAMENII ACESTIA VOR IUBIRE
CAND AU TOTI SUFICIENT ISI VOR OFERI SI RECIPROC
ESTE O PROBLEMUTA SA ZICEM
A LOR
NU STA LA MIJLOC
POTI SA II AJUTI SA SCAPE
VOR IUBIRE
V-ATI GANDIT LA UN COPIL?
MULT SUCCES
SI MULTA IUBIRE!
ateful
Postat pe 25 Martie 2012 13:44
BUNA
PACE IN SUFLET! IN PRIMUL RAND SI....
IUBIREA VINDECA
PARINTII NI-I ALEGEM INAINTE DE A NE INTRUPA (NU RENUNTAM LA EI CAND CREDEM CA NE DESCURCAM SI FARA) SI SUNT LANGA NOI ATUNCI CAND PASIM PT PRIMA DATA IN ACEASTA LUME. EI NE IUBESC ENORM.POTI RENUNTA LA IUBIRE?
PENTRU CE AI RENUNTA LA IUBIRE?
SRUMUL VIETII CONTINUA
FACEM ALEGERI
SUNT ALE NOASTRE
AI ALES LOGODNICA
FACE PARTE DIN VIATA TA
ALEGERILE ESTE BINE SA ITI APARTINA
DE CE SA RENUNTI?
ITI ESTE MAI BINE CAND ALEGE CINEVA PENTRU TINE?
CINE?
NU VREI SA FII TU?
VORBESTE-I CU IUBIRE DESPRE PARINTII TAI
CU RESPECT SI RECUNOSTINTA
SPUNEI IN FELUL TAU CA ESTI ASA CUM ESTI DATORITA LOR
EI AU STAT CA SUPORT LA FORMAREA TA
CAND O SA AVETI COPIL O SA FIE MAI SIMPLU DE INTELES
SI VORBESTE PARINTILOR DE INTENTIILE TALE SERIOASE
MULTUMESTE-LE PT TOT CE AU FACUT PT TINE SI DIN TINE
UN BARBAT
CARE SI-A ALES O FEMEIE
SI CU CARE VREI SA TRAIESTI
ASA CUM AU TRAIT SI PARINTII TAI
INTR-O FAMILIE
SUNT OAMENI CARE POATE CREDEAU CA II SE POTRIVEA MAI BINE MAMEI TALE ALT BARBAT
SAU...
TATALUI TAU ALTA FEMEIE
DAR AU ALES SA FIE IMPREUNA
ACUM TU SI LOGODNICA TA A-TI ALES SA FITI IMPREUNA
POATE ESTE PERCEPUTA CA O LIPSA DE RESPECT DIN PARTEA VOASTRA
CA S-A PETRECUT IN SECRET
UMPLETE LA MAXIM CU IUBIRE SI DARUIESTE
OAMENII ACESTIA VOR IUBIRE
CAND AU TOTI SUFICIENT ISI VOR OFERI SI RECIPROC
ESTE O PROBLEMUTA SA ZICEM
A LOR
NU STA LA MIJLOC
POTI SA II AJUTI SA SCAPE
VOR IUBIRE
V-ATI GANDIT LA UN COPIL?
MULT SUCCES
SI MULTA IUBIRE!
ateful
Postat pe 25 Martie 2012 13:44
eu cred ca it e greu sa alegi intre logodnica si mama ei .....sau deschi topice de dragul conversatiei
cory_emy
Postat pe 26 Martie 2012 11:39
Dragilor!In acesta situatie am fost si eu personal.Mama nu l a vrut pe sotul meu.Am facut totul fara acordul si sprijinul lor! Au fost multe aventuri , in casnicia noastra privind acordul !! Dar.... iubirea a invins!Deci tu ca barbat trebuie sa ai o comversatie serioasa cu ambele parti, parintii tai si logodnica la inceput, separat apoi impreuna! Sa ti impui punctul de vedere!Iubirile sunt dinstincte!Si nu fura nimeni nimic. Logodnica ta nu ti fura iubirea pt. parinti si nici mama ta nu ti ia iubirea pt. ea!Numai ca..............exista atata **prostie** in lumea asta si de aceea se isca scandaluri!Ca , d na de langa tine nu stie sa-i respecte , pe parintii tai, sa i accepte asa cum sunt, si pt .**unele** parintii barbatilor) cu O.O.O.!! Daca are putina *educatie* trebuie sa accepte, mama ta iubirea ta pt.ea si de asemenea logodnica ta sa accepte ca ea.....buna sau rea este **mama ta**!!Existi tocmai datorita **ei, a mamei**!!! Si trebuie s o respectati chiar daca este** buna sau nebuna**adica nu este buna!!Cum a ti vrea voi!!Doar prin dialog decent se rezolva problema!!Daca tu vei permite ca mama ta sa intervina sa ti jigneasca logodnica, va fi scandal,daca vei permite ei sa ti jigneasca mama va fi la fel. Ele ar trebui sa aiba putin bun simt sa si accepta si mama sotului, cum isi accepta mama!! Ca Dumnezeu n a lucrat mai mult pe una decat pe alta!!Atunci cand va casatoriti va luati **neamurile** la pachet. Va place sau nu trebuie sa i **respectati!!Pt. ca neamurile, vecinii, vi i da Dumnezeu, prietenii ti i alegi!!Eu m am casatorit cu el acum 40 ani, am plecat de la catedra, la coada vacii, am muncit la pamant am crescut copii si am avut si un **socru recasatorit** ca soacra murise!! Iam respectat i am ajutat si am rezistat 3 ani acolo apoi am plecat la oras pt, ca fiii mei n aveau unde invata 8 clase acolo doar 4 de asemenea aveam 12 clase si n am invatat sa stau la coada vacii!! Respectul se invata in cei 6-7ani de acasa! Dar..........azi nu prea se poarta1Ele vor doar **averea soacrelor** si sa piara daca se poate cat mai repede!!Noi am fost ca voi,,si va doresc sa ajungeti si voi bunici si socri precum noi, dar...ganditi va daca nu respectati, nu ve ti primi respect! ****ROATA ,ROATA SE INVARTESTE*** SI ESTE DUREROS CAND NU PRIMESTI **RESPECT** DE LA COPILUL TAU!! VA DORESC**FERICIRE, PACE LINISTE SI UN PASTE FERICIT**!!
Jojolin
Postat pe 30 Martie 2012 09:46
Jojolin, mamele de fete sunt mai maleabile, lasa de la ele ca sa le fie bine fetelor; se schimba treaba cu mamele de baieti; degeaba dai tu sfaturi aici pentru ca mamele de baieti sunt atipice =)))))) , povestile nu suporta comparatie;
In cazul lor e complicat, pot trai linistiti daca se multa in alt oras, sau daca pleaca sa lucreze "afara" o perioada si nu mai au contact nora-soacra!
adeline
Postat pe 30 Martie 2012 16:16
De la: garbo_1341, la data 2012-03-23 18:25:47
Suntem logoditi dar acest lucru s-a intamplat fara acordul parintilor mei. Ei nu pot sa imi suporte logodnica, iar ea ii uraste. Este o situatie complicata care ma face sa ma iau cu mainile de cap! Cum sa aleg intre ei? Nu pot! Dar ma sfasie sa traiesc in starea asta..


Ar trebui sa se gandeasca logodnica ta ca trebuie sa aleaga fie ii accepta o data cu tine si pe parintii tai (deoarece neamurile nu ni le alegem) , fie sa iti ceara sa renunti la a fi prea mult in preajma lor dar....sa faca acelasi lucru si cu parintii ei.
Astfel veti fi doar voi doi cu dragostea voastra si veti constata daca cu adevarat sunteti de neanlocuit unul pentru celalalt, sau e doar ...imaginatie.
cornelia_leia
Postat pe 31 Martie 2012 11:11
De la: adeline, la data 2012-03-30 16:16:50Jojolin, mamele de fete sunt mai maleabile, lasa de la ele ca sa le fie bine fetelor; se schimba treaba cu mamele de baieti; degeaba dai tu sfaturi aici pentru ca mamele de baieti sunt atipice =)))))) , povestile nu suporta comparatie;
In cazul lor e complicat, pot trai linistiti daca se multa in alt oras, sau daca pleaca sa lucreze "afara" o perioada si nu mai au contact nora-soacra!
.............................. ..Depinde!Cum vrei s o iei!Sunt oameni si oameni!Caractere si caractere! Am muncit cu oameni si intre oameni! Fiind mama de baieti, am testat multe femei , le am intrebat despre felul cum se inteleg cu soacrele! Nu sunt cu mai multe **coarne** mamele de fete ca mamele de baieti!! Problema este ca notiunea **respect** a disparut!! Daca nu stii sa respecti ,mama iubitului tau, cum astepti sa fii respectata??!! In fine pe mine m a intereseaza linistea si fericirea fiilor mei!! Fiecare crede ce vrea!Noi am fost **nurori** si n viitor si ele ,voi o sa fiti **soacre**! Daca va bateti joc de **soacra** la fel ve ti pati si voi! Pe mine nu ma deranjeaza nimic!Ai mei sunt la 3500km. de noi! Nu pozati voi mamele de fete in sfinte si noi mamele de baieti, in diavoli ca nu este asa! Sunt caractere si caractere!!
Jojolin
Postat pe 31 Martie 2012 20:56
porcarii eu sunt mama de baieti am trei intotdeauna mi-am dorit o fetita si sper ca sa am parte de nurori apropiate dar ce imi aud urechile de prin analele birfelor la serviciu ma face sa imi fie frica sa ma apropii macar am o colega tinerica pentru care soacra e o cucuvea am intrebat-o ce ii face dar ea a zis ca nu o poate suferi atit daca o ajuta de ce se baga daca nu o ajuta e o nesimtita ca nu ajuta baiatul alta ii convine cind e ajutata cind ii trimete oalele cu mincarica de sarbatori si prajiturele gata facute dar tot nu o suporta sa ii calce pragul siii.....asta e cum e mai bine ? nu te bagi dar atunci lipsa totala de interes nu8 ma vrea nu o intereseaza daca te bagi de ce e curioasa e nasoala treaba ....
garbo133521
Postat pe 1 Aprilie 2012 13:02
De la: garbo133521, la data 2012-04-01 13:02:18porcarii eu sunt mama de baieti am trei intotdeauna mi-am dorit o fetita si sper ca sa am parte de nurori apropiate dar ce imi aud urechile de prin analele birfelor la serviciu ma face sa imi fie frica sa ma apropii macar am o colega tinerica pentru care soacra e o cucuvea am intrebat-o ce ii face dar ea a zis ca nu o poate suferi atit daca o ajuta de ce se baga daca nu o ajuta e o nesimtita ca nu ajuta baiatul alta ii convine cind e ajutata cind ii trimete oalele cu mincarica de sarbatori si prajiturele gata facute dar tot nu o suporta sa ii calce pragul siii.....asta e cum e mai bine ? nu te bagi dar atunci lipsa totala de interes nu8 ma vrea nu o intereseaza daca te bagi de ce e curioasa e nasoala treaba ....

Oricat de mult it-ai dori sa ai bune relatii cu nurorile , asta nu depinde doar de tine, crede-ma ca aici intervine si gradul de educatie, si partea ereditara......Am vazut ca fetele sunt aproape copie la indigo a mamei lor , deci daca mama e o cata/carcotasa/............. fi convinsa ca nora va fi in 90% din cazuri la fel, indiferent cat de buna ar fi mama baiatului ...nu spun soacra deoarece acest cuvant a ajuns sa fie deja folosit intr-un mod peiorativ.

Cred ca baiatul ar trebui intai sa afle cat o duce mintea pe logodnica lui , caci daca nu o duce prea multe , va fi sortit ca la putin timp dupa casatorie sa ajunga la divort....Daca e o fata desteapta va sti sa imbine, utilul cu placutul si ii va trata cu respect pe parintii baiatului astfel incat sa fie totul bine si ca iubitul ei (daca il iubeste) sa fie fericit nu sa se simnta continuu intre ciocan si nicovala intre ea si parintii lui............
cornelia_leia
Postat pe 1 Aprilie 2012 17:31
Pune distanta intre voi si familia ta.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:11
521, nu e intotdeauna cazul... Depinde si de calitatea umana a nurorii, dar depinde si de soacra.
Eu n-am avut relatii din start cu mama omului pe care l-am iubit pentru ca din start nu m-a vrut, fara sa ma cunoasca macar: pentru ea era important doar ca n-am o situatie materiala sau o cariera egala sau mai buna ca al lui fie-sau la momentul respectiv. Pe de alta parte, aveam 24 de ani... deci ce cariera si cite case si vile si masini as fi putut sa fac EU INSAMI pina la 24 de ani?!?!

Ce i-am reprosat a fost ca a judecat inainte sa ma stie: daca ne-am fi intilnit si ar fi incercat macar sa ma evalueze personal inainte sa isi instruiasca odorul sa se insoare sau nu, ar fi fost totusi un semn de bunavointa. Deci... cum crezi ca as mai fi putut vreodata, dupa secventa asta, sa ma apropii de ea?

Altfel, chiar mi-as fi dorit sa fim prietene, pentru ca pe el il iubeam, as fi vrut sa aflu cum a fost cind era copil, cum e persoana care i-a influentat primii ani din viata...as fi vrut sa vad daca seamana, pentru ca daca ar fi semanat cu el mi-ar fi fost draga si ea oricum. Dar... n-a fost sa fie.
quasaria
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:26
In definitiv te-ai maritat cu baiatul ei din dragoste. Dar orice femeie vede in nora ei o rivala, deoarece ii confisca iubirea ei si o lasa singura. S-ar putea ca istoria sa se repete, deoarece contrar parerii tale, uneori judecam cu inima iar ratiunea nu raspunde prezent atunci cand trebuie.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:36
De la: adeline, la data 2012-03-30 16:16:50Jojolin, mamele de fete sunt mai maleabile, lasa de la ele ca sa le fie bine fetelor; se schimba treaba cu mamele de baieti; degeaba dai tu sfaturi aici pentru ca mamele de baieti sunt atipice =)))))) , povestile nu suporta comparatie;
In cazul lor e complicat, pot trai linistiti daca se multa in alt oras, sau daca pleaca sa lucreze "afara" o perioada si nu mai au contact nora-soacra!
....................................Scumpa mea!Nu vreau sa ma contrazic in nici un fel nici cu tine si nici cu alta lume! Intru sa ma relaxez nu sa ma inervez!Traind si muncind in mai multe epoci, doar cu oameni si intre oameni....... din 1967 pana in 2005......,am reusit sa vad si sa aud multe!Sunt oameni si oameni!Sunt caractere si caractere!! Tu nu poti sa ne bagi pe toate mamele de baieti in aceeasi oala!Mama a fost mama de fata si a fost mult mai indaratnica decat sotia de a doua a socrului meu,asa ca va rog comentati la subiect si nu tot aruncati **cacao** pe soacre!V au facut, v au educat , unsot!Si pentru asta macar ar trebui s o respectati! Daca respectati ve ti fi respectate!! Daca veniti doar cu pretentii si figuri in casa lor, nu respectati doar **comandati**unele ,atunci ce asteptati?? Mie nu mi pasa de comentariile **acide**ale unora de pe aici!Am scris doar ca sa va amintesc sa comentati **la subiect** si nu eu sunt subiectul!!
De ce n am fi noi mamele de baieti **maleabile**?? Nu le dorim fericirea si linistea sufleteasca fiilor??!Nu vrem sa i vedem bine la casa lor??!Si atunci de ce le am face circ in familie??!!Si noi ne iubim baietii ca voi fetele!Nu exista **diferente in a ti iubi copilul indiferent de sexul care il are**!!! Este problema vs, dar nu comentati in necunostinta de cauza!Doar pt. a va baga in seama!Pt. ca n a muncit D zeu mai mult pe voi aceste mame perfecte de fete, ca pe noi mamele de baieti!!Eu am fost mai nefericita la mama acasa cand am locuit cu sotul decat cu mama vitrega, asa ca,,,,,,,,,,,,,,,,Va rog mult comment la subiect!!
Jojolin
Postat pe 8 Aprilie 2012 10:31
1713,aici te contrazic.Eu nu o sa vad niciodata intr-o viitoare nora o rivala. Mai repede o fiica.
Rotty
Postat pe 8 Aprilie 2012 10:38
Exceptia confirma regula. Am vrut sa spun ca se intampla si altfel. Tu esti un caz fericit
garbo_1713
Postat pe 8 Aprilie 2012 20:49
S-ar putea sa ai surpriza ca fiica sa fie fata de tine una vitrega. Desigur nu iti doresc acest lucru. L-am mentionat numai ca o posibilitate.
garbo_1713
Postat pe 8 Aprilie 2012 20:52
DA, s-ar putea ca mine pe strad, s-mi cad o crmid n cap. S-ar putea...
Axl_22
Postat pe 8 Aprilie 2012 20:58
De la: Jojolin, la data 2012-04-08 10:31:04
De la: adeline, la data 2012-03-30 16:16:50Jojolin, mamele de fete sunt mai maleabile, lasa de la ele ca sa le fie bine fetelor; se schimba treaba cu mamele de baieti; degeaba dai tu sfaturi aici pentru ca mamele de baieti sunt atipice =)))))) , povestile nu suporta comparatie;
In cazul lor e complicat, pot trai linistiti daca se multa in alt oras, sau daca pleaca sa lucreze "afara" o perioada si nu mai au contact nora-soacra!
....................................Scumpa mea!Nu vreau sa ma contrazic in nici un fel nici cu tine si nici cu alta lume! Intru sa ma relaxez nu sa ma inervez!Traind si muncind in mai multe epoci, doar cu oameni si intre oameni....... din 1967 pana in 2005......,am reusit sa vad si sa aud multe!Sunt oameni si oameni!Sunt caractere si caractere!! Tu nu poti sa ne bagi pe toate mamele de baieti in aceeasi oala!Mama a fost mama de fata si a fost mult mai indaratnica decat sotia de a doua a socrului meu,asa ca va rog comentati la subiect si nu tot aruncati **cacao** pe soacre!V au facut, v au educat , unsot!Si pentru asta macar ar trebui s o respectati! Daca respectati ve ti fi respectate!! Daca veniti doar cu pretentii si figuri in casa lor, nu respectati doar **comandati**unele ,atunci ce asteptati?? Mie nu mi pasa de comentariile **acide**ale unora de pe aici!Am scris doar ca sa va amintesc sa comentati **la subiect** si nu eu sunt subiectul!!
De ce n am fi noi mamele de baieti **maleabile**?? Nu le dorim fericirea si linistea sufleteasca fiilor??!Nu vrem sa i vedem bine la casa lor??!Si atunci de ce le am face circ in familie??!!Si noi ne iubim baietii ca voi fetele!Nu exista **diferente in a ti iubi copilul indiferent de sexul care il are**!!! Este problema vs, dar nu comentati in necunostinta de cauza!Doar pt. a va baga in seama!Pt. ca n a muncit D zeu mai mult pe voi aceste mame perfecte de fete, ca pe noi mamele de baieti!!Eu am fost mai nefericita la mama acasa cand am locuit cu sotul decat cu mama vitrega, asa ca,,,,,,,,,,,,,,,,Va rog mult comment la subiect!!



Ai perfecta dreptate . Nu se pot face generalizari deoarece fiecare om este un unicat , ca urmare si comportamentul lui asemeni.
cornelia_leia
Postat pe 9 Aprilie 2012 15:53
Nu sunt convinsa draga mea. Cazurile unice apartin psihiatriei. Suzika dormea legata de snurul de la perdea ca sa nu loveasca cu picioarele in dreapta si-n stanga sau sa se zgarie noaptea pe ochi, iar a doua zi sa afirme ca a visat maci rosii.
Cu variatii insesizabile, iti pot spune ca istoria se repeta in cadrul fiecarei persoane, la fel.
garbo_1713
Postat pe 9 Aprilie 2012 20:37
E usor sa spui lasa ca stiu :face parte din categoria asta sau aia, dar lucrurile nu sunt chiar atat de simple.
cornelia_leia
Postat pe 10 Aprilie 2012 23:46
Este modul nostru specific de gandire: De ce simplu cand lucrurile pot sa fie mai complicate?
garbo_1713
Postat pe 11 Aprilie 2012 20:24
De la: garbo_1713, la data 2012-04-11 20:24:57Este modul nostru specific de gandire: De ce simplu cand lucrurile pot sa fie mai complicate?


Inteleg ca preferi sa gandesti totul intr-un mod simplist?
cornelia_leia
Postat pe 11 Aprilie 2012 23:18
Poftim. Iar ai complicat lucrurile.
garbo_1713
Postat pe 12 Aprilie 2012 07:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care sunt elementele care tin o casnicie? 190 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:19
Care sunt cei mai mari dusmani ai casniciei? 21 De la: garbo_1322 13 Aprilie 2012 18:38
ce Restaurante recomandati ptr nunta si ce ponturi aveti ptr viitoarele miresici? 15 De la: garbo_446242 13 Martie 2019 13:55
Proaspat casatorita? Obi este aproape de tine! 17 De la: zambila 30 Octombrie 2009 12:10
Feedback "Casatoria,investitia vietii" 94 De la: heaven2010 2 Martie 2012 21:30
Setari Cookie-uri