Voi va ganditi la moarte?


Da, este o intrebare putin macabra, probabil... dar nu de putine ori m-am suprins gandidu-ma la moarte. Nu ma gandesc la sinucidere ci la faptul ca moartea este, pana la urma, ceva firesc, ceva care face parte din viata noastra si ideea de a ne obisnui cu ea si a accepta gandul ne face mai puternici, mai vii, mai lipsiti de teama :)
garbo_1322
Postat pe 22 Martie 2012 17:16
CATEGORI...NUUUUUU !!!
Traiste clipa frumos si activ sa ai amintiri frumoase la batranete!! acum media de varsta a crescut...la 90-95 de ani!
Si nici la 95 de ani sa nu te gandesti la...nu pot ,si nici nu vreau s-o pronunt...!!
Dar la VIATA te-ai gandit?? Cum sa faci s-o traiesti cat mai intens ,cat maivesel,cat mai variat,cat mai copilareste,cat mai matur,cat mai diversificat,cat mai patimas!!
Nu exista.m-a-te...ci doar o trecere intr-o alta dimensiune!! si trebuie sa fie ff interesant dar nu sunt curioasa!
elisabeta_boia
Postat pe 24 Martie 2012 20:08
Face parte din firea omului sa se gandeasca ca o data si o data va veni timpul sa dispara din viata celor dragi Orice forma de viata ce se naste pe pamantul asta va muri intr-un sfarsit .. Defapt poate e gresit sa ii spunem moarte. Mai bine o numim marele mister al vietii pentru ca pana la urma nimeni nu s-a intors de acolo sa ne spuna ce e cu adevarat
Eu, personal, incerc sa ma bucur de viata ca si orice fata de 20 de ani am grija de cei care imi sunt dragi, pun suflet in tot ce fac si nu ma gandesc cu frica la finalul inevitabil Cand va veni va insemna ca existenta mea pe Pamant si-a atins scopul
chic_diana
Postat pe 24 Martie 2012 21:24
nu, pentru ca am trecut "foarte aproape" de citeva ori ca sa imi dau seama ca e doar un somn lung si fara vise. Nimic interesant in asta.
Mi se pare mult mai fascinant sa fii viu si sa poti sa faci lucruri, asa ca prefer ceva mai multa adrenalina.
quasaria
Postat pe 25 Martie 2012 02:06
Diana,Quasaria Exact ce spuneam si eu...!!!
elisabeta_boia
Postat pe 25 Martie 2012 08:49


:)) eu ma mai gandesc..din cand in cand. mai ales in fata unor situatii ciudate. ai mei si-au cumparat deja loc de veci. atunci a fost ciudat!
garbo_1322
Postat pe 27 Martie 2012 17:11
n-am inteles niciodata de ce ar trebui sa ne mai intereseze....locul de veci, da' mie altfel imi plac cimitirele. Sint ca niste parcuri.si nici nu e multa lume, te poti plimba linistit....
quasaria
Postat pe 28 Martie 2012 23:21
si mie imi plac , dar sa fiu deasupra pamantului
la toti le spun sa ma incinereze dupa ... altfel ii bantui
cri_cat
Postat pe 28 Martie 2012 23:32
da,ma gandesc.
imi amintesc ca stramosii mei traiau in pesteri,fara foc,probabil mnacau carne cruda,nu aveau nici roata nici altele.
si au murit,ca sa aiba loc evolutia,sa ajungem noi acum cu calculatoare,etc etc.
murim de dargul evolutiei.
eu nu aveam calculator acasa cand eram mica,nici celular.
si nepotii mei cine stie ce vor mai avea.
fiecare generatie schimba ceva,in bine.
tot ce ramane,sunt copii,ca sa mearga viata mai departe.
daniilia
Postat pe 1 Aprilie 2012 00:58
De la: garbo_1322, la data 2012-03-22 17:16:43
Da, este o intrebare putin macabra, probabil... dar nu de putine ori m-am suprins gandidu-ma la moarte. Nu ma gandesc la sinucidere ci la faptul ca moartea este, pana la urma, ceva firesc, ceva care face parte din viata noastra si ideea de a ne obisnui cu ea si a accepta gandul ne face mai puternici, mai vii, mai lipsiti de teama :)

http://www.youtube.com/watch?v=i408uredpmo&feature=fvwp&NR=1
garbo272637
Postat pe 1 Aprilie 2012 08:09
uite un link,poate te mai consoleaza putin.parerea mea este ca moartea este doar o trecere, o transformare, moare doar corpul fizic,coonstiinta sau spiritul sant vesnice.sant o gramada de documentare pe net pe aceaste tema
http://amintiri-din-moarte-clinica.blogspot.com/
john03aly
Postat pe 1 Aprilie 2012 10:10
Doi batranei jucau golf.-Vai ce-am imbatranit,zice unul,nu mai am puterea sa dau la firul ierbii...-Bine macar-raspunde al doilea..ca suntem de partea firului cum trebuie!
elisabeta_boia
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:26
Fiecare dintre noi este dator cu o moarte,viata este scurta asa ca trebuie sa o traim cu pasiune
marian12345
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:29
bravo mariane!!!!!
daniilia
Postat pe 2 Aprilie 2012 00:06
cinci minute or fi fost suficiente sa vad dincolo?
Nu e nimic.
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2012 00:29
trebuia sa te uiti in partea cealalta.
Glumesc Q, si eu cred ca totul ramane aici in amintirile celor care raman.
cri_cat
Postat pe 2 Aprilie 2012 00:33
e, aia e, ca n-am vazut nimic.... Macar sa am dreak ce povesti si eu la nepoti... vad emisiunile alea si ma apuca ciuda....
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2012 04:11
in patru ani am ingropat 4 persoane: tata, mama, un bunic si o bunica. ma gandesc. n-am incotro.
Eugenia69
Postat pe 2 Aprilie 2012 09:15

Condoleante... mai bine vorbeam de alte subiecte...
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2012 23:29
ca ne place ori nu,moartea face parte din viata noastra....

ne despartim de cei dragi,pentru ca pleaca dintre noi...e trist...dar mergem mai departe....

in astfel de momente,sigur ca te gandesti....
Cristina_Adler
Postat pe 3 Aprilie 2012 10:06
Da, m gndesc...
Am stat zile, nopți lng omul iubit, gndindu-m la moarte.(a fcut infarct)
Am fost la reanimare...am avut un accident...
Am pierdut ntr-un an doi oameni...


Axl_22
Postat pe 3 Aprilie 2012 15:40
am fost in moarte clinica - accident... Si am stat destul de mult asa, cam la limita dintre clinic si "de tot". A fost o experienta urita, din care m-am trezit gata sa musc din doctori (?!). Imediat dupa momentul accidentului n-am simtit nimic, doar liniste. Dupa asta senzatia de agresiune foarte puternica, simteam oameni in jur, vroiam sa ma apar si nu puteam, am auzit fragmente de discutie... l-am auzit pe dr. injurind... In momentele alea echipa medicala era "inamicul", intrusul, sau eu asa percepeam.

Cred ca moartea e inspaimintatoare cind e vorba de cineva drag. Cind e vorba de tine insuti.. nu prea....
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 14:23

Personal,nu ma gandesc....gadesc doar ca ea exista/ v-a veni intr-un tarziu.Pana atunci,traiesc,iubesc, fac tot ce-mi place/cu cine imi place,dar nu uit niciodata ca ea v-a veni.
Petru cei dragi mie care au pierdut pe cineva drag lor,sincere condoleante,amintiri,lacrimi,flori si multa lumina!
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 15:48

"Cred ca moartea e inspaimintatoare cind e vorba de cineva drag. Cind e vorba de tine insuti.. nu prea.... "

Da Q, aa e.
Axl_22
Postat pe 6 Aprilie 2012 15:38
De la: garbo_1322, la data 2012-03-22 17:16:43
Da, este o intrebare putin macabra, probabil... dar nu de putine ori m-am suprins gandidu-ma la moarte. Nu ma gandesc la sinucidere ci la faptul ca moartea este, pana la urma, ceva firesc, ceva care face parte din viata noastra si ideea de a ne obisnui cu ea si a accepta gandul ne face mai puternici, mai vii, mai lipsiti de teama :)

omul sanatos se gindeste doar la viata !
VOIAJOR
Postat pe 7 Aprilie 2012 06:39
Da si eu ma gandesc cand o sa fiu o babuta in carje,si atunci cand ma enerveaza vreun barbat o sa ii dau cu carja in cap...
apoi daca sa fiu sa mor o sa il rog pe Doamne Doamne sa ma lase sa vin iarasi pe pamant,,,dar sa nu ma lase sa am gandirea pacatoasa....ci sa fiu de copil condus de Hristos
ingerasulluptator
Postat pe 8 Aprilie 2012 13:54
este greu pe pamant pt oamenii sunt rai unii cu altii...au ganduri rele si isi distrug caracterele unii la altii
numai pt barbati este usor pt ca sunt mai puternici si fac regulile in favoarea lor si nu le lasa pe femei sa evolueze sa devina mai destepte si independente....sa existe femei care nu depind de gandirea barbatilor...sa fie femei independente destepte si puternice si hotarate
ingerasulluptator
Postat pe 8 Aprilie 2012 13:57
pana sa moara mama , nu m-am gandit . apoi am inceput sa ma gandesc . cred ca ar trebui sa ne ardem karmele in viata asta . vom afla personal cand vom ajunge acolo ....habar n-am daca vom avea constinta , ca doar asta e cea care ne va comunica ce este acolo ...alte forme alte dimensiuni , poate nici nu mai stim ce am fost ...
sentimentala
Postat pe 10 Aprilie 2012 13:04
Acum 16 ani mi-am pierdut fetita de 4 ani, de atunci astept moartea ,sa ma pot intilni cu fetita mea.Se spune ca dupa moarte te intilnesti cu cei pierduti, nu stiu daca este adevarat dar sper sa fie. Numai bunul Dumnezeu stie.
garbo134266
Postat pe 10 Aprilie 2012 17:43
Da ....si eu am fost dincolo si.....nimik!!!Dar....dak nu aia era usa?Ma incapatanez sa cred ca cineva face misto de noi!!!!Ce dreak cautam aici si care e logik chinului????
mitiduk
Postat pe 11 Aprilie 2012 17:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa opti ce iti doresti "The Secret" 57 De la: tina22 29 Noiembrie 2015 09:27
am nevoie de sfaturi 236 De la: garbo087494 14 Noiembrie 2010 19:45
VREAU UN SFAT 15 De la: narcysa 28 Noiembrie 2010 10:05
ce inseamna pentru voi.un om bun? 36 De la: garbo055472 3 Ianuarie 2010 14:55
Rautatea si invidia predomina peste tot in Romania,,la cetatenii romani 27 De la: pantera_neagra 13 Februarie 2010 05:39
Setari Cookie-uri