Am un copil infiat si nu stiu cum sa ii spun


L-am infiat la nastere, adica acum 7 ani. L-am crescut ca pe al nostru, dar ne tot gandim ca e timpul sa ii spunem cumva adevarul. Nu stim cum....
garbo_1155
Postat pe 15 Martie 2012 17:14
consulta un psiholog!!!!!

cu cat copilul este mai mare in varsta cu atat creste si riscul ca acesta sa te respinga. sunt tot felul de povesti terapeutice pentru copiii adoptati, sunt filme cu copii adoptati pe care le puteti vizona si pe marginea carora puteti discuta.

dar sfatul cel mai bun e sa consulti un psiholog. te va invata ce si cum anume sa faci.
Eugenia69
Postat pe 15 Martie 2012 17:24
Este copilul tau,si il iubesti mai mult ca orice pe lumea asta.Doar ca l-a nascut alta femeie.
Intre copilul nou nascut si mama care il creste,se naste o legatura unica,care tine pe viata.
exista si o explicatie,dar e prea lunga.
Poti sa ii spui ca ti-ai dorit asa de mult un copil,si ca nu puteai atunci sa il faci,si ca era o mamica care nu putea sa aiba grija de noul ei nascut,pentru ca cere foarte mult timp,si grija,si doi parinti,si asa l-ai luat tu,si l-ai ingrijit zi si noapte timp de doi ani,pana a devenit independent si a invatat de la voi si sa mearga singur,si sa manance singur,si sa mearga la toaleta singur,etc.
Trebuie sa stie cata grija cere un nou nascut,ca sa nu atribuie pedepsele pentru greseli,faptului ca e infiat.
Multi copii infiati din pacate cand afla la pubertate asta,zic daca nu eram infiat,nu te purtai asa cum mine....
Mai bine mai mic.
daca ii spui cat de important este in viata voastra,si cat de mult il iubiti,si ca nu ati suporta sa pateasca ceva,si cat de ingrijorati erati cand avea febra,cand era mic,etc,si mai ales ca nu exista nici o diferenta,daca este infiat sau nascut de aceeasi mama,va fi ok.
Se va gandi,va fi pe ganduri,dar ii va trece repede.
Creierul noului nascut se dezvolta si se formeaza numai in functie de excitatiile primite din exterior.Excitatii inseamna vorbit,mangaieri,jocuri,cantece,orice vede si aude copilul de la parinti.
Legaturile dintre neuroni,se stabilesc numai in functie de asta.
Daca pana la cinci ani un copil nu primeste excitiile vorbirii,nu va mai vorbi niciodata,indiferent cine l-a nascut.
Copilul imita felul de a vorbi,gesticula,expresiile fetei,invata sa gandeasca la patru ani,de la mama care il creste.este mult mai importanta decat parintii biologici.
Pe baiatul meu l-a crescut soacra in primii doi ani,eu doar il hraneam si adormeam,pentru ca venea atat de obosila la mine,ca nu mai putea nimic,era terminat.
Si se comporta ca si cum ar fi fiul ei biologic.
Seamana cu ea,se joaca asa cum l-a invatat ea,foarte energic,agitat,eu sunt foarte calma,si jocurile mele la fel.Cu cat treceau primi doi ani,semana mai mult cu ea.
Ma uit la el si simt ca este fiul ei.Ca sa nu mai zic de lagatura sufleteasca ce s-a stabilit,foarte puternica,ca ca mea cu fiul meu,acum,ca in primii ani,legatura dintrei ei era si mai puternica decat a noastra cu fiul nostru.Ne simteam aproape ca niste straini,eu ma simteam ca o baby sittera care nu ma pot juca cu copilul meu,ca e prea obosit,de la energia interminabila a soacrei,care se juca cu el pana urla.
primii doi ani din viata sunt cei mai importanti,din toata viata unui copil.Pentru ca atunci de dezvolta si emotional,si intelectual.
Atunci poate muri inecat cu ceva care inghite,sau de la o lovitura la cap,daca cade rau.
Grija mamei,si secundar a tatalui,in primii ani,inseamna foarte mult,totul mai exact.
Fara asta,nu se dezvolta normal.
este ca si cum ai lua samanta unui copac,si il ingrijesti si uzi si iese puternic,sau il lasi fara apa,paraginit,si rezulta ceva jalnic.
Ingrijitul inseamna totul.
Vei gasi in inima ta,modul corect,de a ii explica, in iubire este solutia.
Succes,D


daniilia
Postat pe 20 Martie 2012 07:32
Inca este mic, expluica-i frumos ca tu esti mamica lui dar ca nu a venit din burtica ta. Pe masura ce va creste, va intelege din ce in ce mai bine. Mult noroc!
andradatudor80
Postat pe 21 Martie 2012 10:56
Parerea mea este ca ........ar trebui sa i spune ti dar este prea mic.Vb. cu un psiholog sa vedeti ce va zice.Sunt persoane rele, care, mai tarziu ar putea sa i spuna mai bine sa afle de la voi.Sora mamei n avea copii, a infiat o fata de la verisoara ei, care mai avea 2. Nu i a spus nici la 18 a aflat fata de la cineva si a fost un circ de pomina.Mai bine sa afle de la voi decat de la altii. Succes!
Jojolin
Postat pe 25 Martie 2012 08:16
E PREA DEVREME
SI CAND SUNT MARI ESTE DIFICIL DE ACCEPTAT O ASTFEL DE VESTE
OFERITII IUBIRE
SI O SA VINA TIMPUL SI SE VA INTAMPLA
DACA SIMTITI CA ESTE NECESAR
ARE NEVOIE DE PARINTI
SI II SUNTETI PARINTI
ESTE SUFICIENT LA VARSTA LUI
ateful
Postat pe 25 Martie 2012 13:50
E PREA DEVREME
SI CAND SUNT MARI ESTE DIFICIL DE ACCEPTAT O ASTFEL DE VESTE
OFERITII IUBIRE
SI O SA VINA TIMPUL SI SE VA INTAMPLA
DACA SIMTITI CA ESTE NECESAR
ARE NEVOIE DE PARINTI
SI II SUNTETI PARINTI
ESTE SUFICIENT LA VARSTA LUI
ateful
Postat pe 25 Martie 2012 13:50
nu stiu daca e foarte bine sa ii spui de la 7 ani - nu pentru ca perceptia lui ar fi negativa acum, ci pentru ca l-ar putea influenta altii. Copiii vorbesc intre ei, si nu cred ca vrei sa se trezeasca compatimit de nimeni, nu? Probabil ar fi mai bine sa il lasi sa se mai maturizeze un pic, sa fie un pic mai sigur pe el si pe faptul ca e iubit.

Daca totusi tii sa ii spui acum, poti sa incepi cu faptul ca unii copii cresc in burtica mamei lor, altii in sufletul mamei lor....
quasaria
Postat pe 25 Martie 2012 16:29
De la: garbo_1155, la data 2012-03-15 17:14:57
L-am infiat la nastere, adica acum 7 ani. L-am crescut ca pe al nostru, dar ne tot gandim ca e timpul sa ii spunem cumva adevarul. Nu stim cum....


nu-i spune inca, mai lasa-l ceva vreme si pregateste-l; poate ar trebui sa alegi carti sau niste articole despre copii adoptati, sa-i citesti si sa-i explici , poate restul vine de la sine si poate va fi mai usor atat pentru tine cat si pentru el sa inteleaga
adeline
Postat pe 27 Martie 2012 16:13
Inainte de a lua orice hotarare,cel mai intelept ar fi sa te sfatuiesti cu un psiholog.Este cel mai in masura sa te indrume ce si cum sa faci.Nu stii cum v-a reactiona oricat l-ai pregati.Imagineaza-ti ca se v-a narui toata lumea lui pe care si-a cladit-o in mintea lui.I potii provoca traume pe care nimeni si nimic nu le v-a vindeca.Deci atentie mare.
garbo224050
Postat pe 31 Martie 2012 11:28
daca se simte iubit nu ii va provoca nici o trauma. Copilul unei prietene a intrebat-o (dupa ce a aflat): se schimba ceva intre noi, de aia mi-ai spus? Nu. Bun... atunci sa ne vedem de treaba.
E drept ca era mult mai mare de 7 ani.
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2012 23:52
Cu cit mai devreme cu atit mai bine. Copiii au o putere de intelegere pe care noi nu o apreciem.Si noi am fost cindva intelepti nativi dar ne-am pierdut intelepciunea de la mama natura si eventual am cistigat intelepciunea experientei. E mult mai bine sa afle de la voi decit de la straini. Crezi ca ar mai avea incredere in tine daca ar afla din alta parte? Crezi ca l-ar afecta sa afle ca mamica care l-a nascut din motive independente de voinata ei l-a abandonat si tu ai fost acolo pentru el in loc sa-i spui la virsta rebeliunii cind imediat s-ar gindi: "nu sunt parintii mei, de ce sa ascult de ei".

Eu i-am spus baiatului meu cind avea cam 3 ani. El stia atunci ca mama mea nu mai este si a venit la mine sa ma mingiie si sa-mi spuna "mi-e atit de mila de tine pentru ca eu te am pe tine ca mama dar tu pe cine ai? pe tine cine te creste?" Atit de intelepti sunt copiii!
Ciresica
Postat pe 5 Aprilie 2012 18:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
conteaza varsta in dragoste 10 De la: garbo065737 30 Decembrie 2009 15:39
Confesiunile unei viitoare mame... posibil singure 54 De la: garbo_462287 29 Martie 2017 17:03
Care este cea mai frumoasa amintire? 18 De la: quasaria 1 August 2012 14:47
Sotul meu nu ma iubeste?- Am nevoie de sfaturi.. 63 De la: DaryaP0pa 14 Iulie 2019 17:04
Probleme cu cel mic la gradinita. 26 De la: nicoleta26 6 Septembrie 2013 14:12
Setari Cookie-uri